Duikboot eindelijk klaar voor gebruik Burgerwacht ter ziele Putman blij en in mineur NNPZ heeft geduld Acties tegen VRG hebben succes CDA verlangt maatregelen tegen files Mastino Napolitano nekt overvallers Een ijsje en 'n lach melken 1AAR1NGS DAGBLAD SEHiEflAMSOIIE COURANT PfillE WATERWEG GllflAif Weekmarkt tijdelijk verplaatst Mi Tobbedansen legt binnenstad lam Zonnehuis toont werk van bewoner SCHOTTEN OP DE KOFFIE BIJ VAN LIER Schilders zonder verf Geld ontbrak om snel te handelen Sgff! WêÊÊKë HBSSSSii i PIS Jaarverslag Stadsgehoorzaal en Harmonie WATERWEG Schiedam Een deel van de weekmarkt is van 28 juli tot ver moedelijk eind september niet op de vertrouwde plaats op het Broersveld te vinden. Gedurende die twee maanden wordt het gedeelte tussen het He renpad en de Lange Kerkstraat opnieuw bestraat Dat stuk van de markt wordt naar drie plaatsen overgebracht: het parkeerterrein in de Boter- straat, naast de He ma met de rug zijde naar de trambaan en op de BroersvesL Na het gereedkomen van de be strating wordt de indeling van de markt aangepast aan de nieuwe situatie. De kramenrij wordt dan waar schijnlijk verlengd tot aan de Blauwe Steeg. Vierdingen Meer dan dertig grote blikken grondverf met een waarde van zesenhalfduizend gulden verdwenen uit een loods van scheepswerf Vlaardingen- Oost aan de Schiedamsedijk. Toen schilders van een Rotter dams bedrijf met hun verfwerk wilden beginnen ontdekten zij de diefstal. De recherche stelt een onderzoek in. Uit een woning aan de Richard Holstraat werd in de nacht van woensdag op donderdag een vi deorecorder gestolen. De dief kwam binnen door de achter deur, De bewoner sliep rustig door. Maassluis - De bewoners van de Noord Nieuwe! an dse Polder Zuid (NNPZ) hebben van de werkgroep milieu van de wijk bericht gehad dat eind volgende week een brief van de provincie verwacht kan warden met daar in nadere mededelingen over de ernst van de bodemverontreini ging in de wijk. De situatie in de NNPZ is actueel geworden nu de eindrapportage van het nader onderzoek in de Steendijkpolder is afgerond. De wijk is opgespoten met havenslib, dat ook gebruikt is in de Steen- dijkpolder, de grootste bewoonde girwijk van Nederland. De werkgroep milieu van de NNPZ heeft de eerete gesprek ken met de gemeente Maassluis over de bodemverontreiniging al achter de rug. De zandbakken in de wijk zijn onderzocht en er was geen aanleiding om de bakken te sluiten. Allien de zandbak nabij het gemeentehuis is gesaneerd. Ook kan de werkgroep nog geen advies geven over het al dan niet eten van zelf geteelde gewassen uit de tuinen. Daarover zal de provincie volgende week nadere berichten. Wel is inmiddels een onderzoek gestart naar de kwali teit van het drinkwater. „Over het algemeen is er nuchter gereageerd," aldus RJBehrend, lid van de werkgroep milieu van de NNPZ. „De situatie bij ons in de wijk is natuurlijk ook anders. Het zijn over het algemeen oudere huizen, de meeste mensen zijn bijna van de lasten af, de belan gen liggen gewoon anders dan in de Steendijkpolder. Ook is de baggerspecie niet helemaal van dezelfde samensteling. De bewo ners wachten eerst rustig af wat de provincie te melden heeft" Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 VRIJDAG 11 IULI 1986 DOOR CHRIS WOERTS Maassluis Het gaat dan ein delijk gebeuren. Vanavond tus sen zeven uur en half acht wordt de duikboot gebouwd door vier enthousiaste jongelui uit Maassluis, te water gelaten. Zonder veel officieel ceremo nieel, daar zijn de bouwers wars van, maar toch, het zal een gedenkwaardige gebeurtenis zijn aan de Poortershaven. Driejaar lang hebben Paul van der Vaart Aad van der Linden, Cees de Schrijver en Robert Pop aan het project gewerkt. Ze waren met zijn zessen begon nen, maar naarmate de bouw steeds trager vorderde haakten twee mannen van het eerste uur af, „We hadden de boot ook in één jaar tijd kunnen bou wen," stelt Robert Pop nu. „Maar het geld ontbrak gewoon om snel te handelen, daarom heeft het allemaal zo lang ge duurd," Een renteloze lening van een nog steeds anonieme gever zette de bouwers op het goede spoor. Momenteel is er door de jonge lui ruim 100.000 gulden in de duikboot geïnvesteerd. Een fiks bedrag dat eens moet terugko men. Vanavond na de doop zet de boot koers naar de haven van Maassluis, waar in de bin nenhaven zal worden afge meerd. „We blijven daar zeker één dag liggen. We hebben nog geen vergunning voor een per manente ligplaats, Dat moet al lemaal nog komen, maar één dag mag je wel in de haven blij ven liggen zonder verunning." Geld Een electromotor ontbreekt nog in de boot. Daarom is het voor lopig niet mogelijk om onder water te varen. Robert Pop: „We kunnen wel de boot naar de bodem laten zakken en weer opstijgen. Een electromotor kost enorm veel geld, dat moeten we eerst verdienen. Daarom ook wilden we 20 snel mogelijk de boot in het water hebben, dan kunnen we hem tenminste voor allerlei doeleinden gebruiken." Het is de bedoeling dat de duik boot in de toekomst gebruikt gaat worden als reclameobject Robert Pop: „Met reclame op de boot kunnen we allerlei mani festaties opluisteren. Langs de Kust van Hoek van Holland tot Seheveningen en verder kun nen we door bedrijven gehuurd worden. Ik denk dat het zal aanslaan, het is uniek dat een duikboot daarvoor wordt ge bruikt" De eerste brieven naar bedrij ven en instellingen zijn inmid dels al de deur uit De reacties zijn over het algemeen niet erg bemoedigend. „Zeven van de tien reacties zijn negatief. Dat is niet erg, omdat de mensen niet weten wat voor boot het precies is. Nu de boot gereed is kunnen de mensen zelf waarnemen waarom het gaat Dat is een groot pluspunt en ik denk dat de reacties dan wel positief zul len zijn." Robert Pop en zijn kornuiten hebben er alle vertrouwen in dat de duikboot zeewaardig is. „Hij zal tijdens de eerste tocht echt niet zinken," lacht de Maassluizer hartelijk. „De boot is helemaal in orde, geen enkel probleem." Het is de bedoeling dat de duik boot ook de Furie-ade van 4 ok tober zal opluisteren. Het pu bliek kan dan ook de boot be zichtigen. „Daar willen we nu niet mee beginnen. Er moeten nog wat kleine dingen gebeu ren," stelt Robert Pop, Het is overigens niet de eerste keer dat Robert Pop een duik boot bouwt. Enkele jaren gele den bouwde hij ook al een on- derzeeer „Dat was maar een kleintje. Eentje van vier meter, nu is de boot tien meter. Toen gebruikten we heel licht mate riaal, nu heel zwaar. De eerste was meer een prototype. Het bootje ligt dan ook al op de sloop." .V;" MltPIWg "■tv# I'HrhhI Eén buis van de Beneluxtunnel is afge sloten, Files vormen het normale beeld. Vlaardingen Het gemeentebestuur van Vlaardingen moet iets doen aan de strem mingen bij de half afgesloten Beneluxtun nel. De CDA'ers Maarten Vermeer en Cees Bot hebben daar in schriftelijke vragen op aangedrongen. Een extra boot inzetten op het veer tussen Maassluis en Rozenburg is volgens Ver meer dé oplossing. Hij sluit zich daarmee aan bij de mening van zijn partijgenoot Izaak van der Knaap, wethouder van Maassluis. „Ik hoor van veel mensen, dat zij best via Maassluis willen rijden," zegt Vermeer. „Maar daar moeten zij ook lang wachten. Het is hele dagen file, füe, file." De CDA'ers willen van burgemeester en wethouders weten, of zij tijdig van de werkzaamheden aan de tunnel op de hoog- te zijn gesteld en of er goed overleg is ge weest tussen rijk, provincie en gemeenten. Zij verlangen maatregelen van het ge meentebestuur. Vermeer:,Het is haast on doenlijk om op de Zoom weg te komen. De files staan soms tot aan de Burgemeester Verkadesingel Daar moet iets aan gedaan worden. Het gemeentebestuur moet daar allert op inspringen." Schiedam Het verkeer in de binnen stad wordt van maandag zeven uur 's- ochtends tot in de loop van donderdag voor een deel lamgelegd. Er zijn die dagen allerlei verkeersmaat regelen van kracht in verband met op name voor het TROS-televisieprogram ma Tobbedansen. De Lange Haven is met het oog op de decorbouw al vanaf maandagochtend vroeg vanaf de Vismarkt geblokkeerd. Er mag daar dan niet worden gepar keerd. Datzelfde geldt voor de Appel markt op dinsdag. De Appelmarktbrug is die dag afgesloten. Omdat die dag wordt gerepeteerd moet het verkeer op de Lange Haven reke ning houden met vertragingen. Het verkeer moet woensdag, als de ei genlijke opnamen plaatsvinden, met nog meer maatregelen 'rekening hou den. De volgende straten zijn van 8 uur 's morgens tot 6 uur afgesloten: Lange Haven, Korte Haven, Westvest, Wal- vischstraat, Appelmarkt, Keetsteeg, Branderssteeg en West Molenstraat/El- Die dag mag in geen van die straten worden geparkeerd. Vlaardingen De aankoop van een hond van het ras Mastino Na politano met een gestolen cheque heeft drie Schiedamse overval lers de das om gedaan. Eind mei beroofden zij de 63-jarige Vlaar- dinger M. de Wijs in zijn woning aan de Eendraehtstraat Toen zij één van de gestolen che ques in Dordrecht verzilverden vielen zij door de mand. De drie mannen hebben de overval be kend. De drie kwamen op 30 mei 's avonds met een vrouw de wo ning van De Wijs binnen, om za- 1met hem te hebben. Er werd weinig bespro ken. De man werd bedreigd, ge schopt, geslagen, vastgebonden en geblinddoekt De overvallers gingen er vandoor met wat siera den, enkele cheques en tweedui zendgulden aan contant geld. De Wijs had gebroken ribben en kneuzingen. Hij lag twaalf dagen in hetJHolyziekenhuis. Eind juni kocht een van de da ders in Dordrecht een hond, die hij betaalde met een gestolen cheque. De politie kon de verko pervan de hond achterhalen. Die vertelde dat hij het beest had afgeleverd aan een man, die bij het station in Schiedam stond te wachten. Met een foto van de hond en een signalement van de man was de Schiedamse politie een van de daders snel op het spoor. De 38-jarige Schiedammer met de hond werd vorige week vrij dag aangehouden. Na verhoor konden deze week twee andere dad eis worden opgepakt een 32- jarige en een 37-jarige Schiedam- mer. Zij worden vandaag voorge leid aan de.officier van justitie De vrouw is nog voortvluchtig. DOOR CHRIS WOERTS Vlaardingen De Van Rappard Garde (VRG) is ter ziele. ;Het initiatief van de Vlaardingse Nelleke'-Dijkhof om eerst een regionale en later een landelijke burger wacht te starten om mensen meer bescher ming te bieden tegen de kleine criminali teit in ons land is dus definitief gestrand. Het in helleven roepen van de VRG wekte direct al zeer veel weerstanden op onder de Vlaardingse be volking en ook de politie toonde zich zeer terughou dend. Het gebruik van een variant op Germaanse runetekens en SS-begrippen als gardist, stormban en stormbanleider leidde, tot felle reacties van anti fascistische groeperingen in Vlaardingen en Schie dam. f De VRG is nu een stille dood gestorven. In totaal re ageerden slechts 25 mensen op de oproep van Dijk- hof om te komen tot de oprichting van een burger wacht De Vlaardingse wilde bijeenkomsten met sympatisanten beleggen in het centrum van Schie dam, maar zaaleigenaren weigerden consequent elke medewerking. Ook het college van burge meester en wethouders van Vlaardingen riep 2aal eigenaren inde stad op om vooral niet in zee te gaan metNelleke Dijkhof. Die'actie slaagde. Het idee om belangstellenden dan maar in plaatse lijke cafes te ontmoeten liep ook op niets uit Veel mensen die om informatie hadden gevraagd lieten het na de vele publicaties afweten. „Het is me allemaal erg tegenvallen," aldus Nelleke Dijkhof. „Ik stop er mee,- er is zoveel negatieve pu bliciteit geweest dat het geen enkele zin meer heeft Ik dacht dat het een aardig was, sta nog steeds ach ter de doelstellingen, maar op deze manier kan het niet meer. Er zijn onvoldoende mensen." Blij De Vlaardingse politie, die het doen en laten van de uit Geldrop afkomstige Nelleke Dijkhof constant in de gaten heeft gehouden, is blij dat de VRG nu op dood spoor zit „We hebben die beweging vanaf het begin niet zien zitten," aldus Leo Sluijter van het Vlaardingse korps. Het was de bedoeling dat de leden van de burger wacht samen zou gaan werken met de politie. Als de leden van de burgenvacht tijdens de patrouilles moeilijkheden tegen zouden komen, moest de poli tie ingeschakeld worden. Leen van der Linden, de spreekbuis van de politie vakbond in Nederland liet echter direct weten nooit en te nimmer samen te willen werken met wat voor burgerwacht dan ook. „Zulke initiatieven moeten direct de kop worden ingedrukt," liet hij enkele maanden geleden al we ten. Bewondering Nelleke Dijkhof is inmiddels wel actief geworden binnen het Jongerenfront Nederland. Een fascisti sche organisatie, die vooral in en rond Rotterdam en Den Haag actief is. „Ik weet niet wat ik nu ga doen," aldus Dijkhof. „Ik ga eeist met vakantie, dan zie ik wel verder." De VRG kreeg bekendheid in de maand april toen in advertenties in landelijke en regionale bladen mensen werden opgeroepen lid te worden van de Van Rappard Garde. De naam is ontleend aan Dr.Emst Herman ridder Van Rappard. Hij heeft een voorname rol gespeeld in het vooroorlogse fascisme in ons land. Hij stelde, ,en Dijkhof onderschrijft die mening, dat Nederland een Duitse provincie moest worden. In 1939 vertrok hij naar Duitsland, trad toe tot de SS, vocht aan het Oostfront Het bijzonder Gerechtshof veroordeelde hem in 1949 ter dood. Het vonnis werd later omge zet in levenslang. Nelleke Dijkhof koestert diepe bewondering voor Van Rappard en via de op te richten burgerwacht zou de criminaliteit in de wijken waar veel buite- -landers wonen bestreden moeten worden, stelde zij onlangs. Die bewering leidde tot onder meer ka mervragen van het kamerlid Dijkstal (VVD) en een aanklacht wegens discriminatie van verschillende anti-fascistische bewegingen in ons land. Vlaardingen „Je kunt aan de schilderijen zien dat die man lol in zijn werk heeft", zegt een be zoekster enthousiast. Bloemen, blikken, mokken en oude schoenen worden door de schil der zeer realistisch op het doek gezet, zodat ze een verhaal gaan vertellen. De maker van deze olieverf schilderijen en pentekeningen is P.Tombrink. Zijn stillevens en landschappen worden de ge hele maand juli geexposeerd in het Zonnehuis in Vlaardingen. Tombrink woont daar. Al op jonge leeftijd heeft hij zieh de technieken van het schilde ren eigen gemaakt: portrette ren, aquarelleren, olieverf schil deren en pentekenen, leerde hij in zijn vrije tijd; zijn beroep was huisschilder. „Kijken en observeren is erg belangrijk", zegt hij zelf. De leerlingen van de kunstacade mie krijgen dat ook dagelijks te horen van hun leraren, maar deze uitspraak van Tombrink is gebaseerd op jarenlange erva ring, dat is aan zijn werk te zien. De expositie duurt tot 3 augus tus en is te zien in Ontmoetmgs- punt O van het Zonnehuis, Dil lenburgsingel 5, Vlaardingen. De openingstijden zijn: dagelijks van 10 tot 20 uur. De zestig kinderen genoten van de capriolen van Bassie en Adriaan. Vlaardingen De Henry Dun ant is deze week met zestig ge handicapte kinderen onderweg van Amsterdam naar Antwer pen. Het hospitaalschip doet zeven dagen over de kleine af stand, want in iedere stad waar het schip aanlegt wordt er van alles georganiseerd. Het is tenslotte een pleziertocht. Gisteravond lag het Rode-Kruisschip aan het Grote Visserij plein en de afdeling Vlaardingen van de internationale hulpor ganisatie had het op zich genomen een avond voor amusement te zorgen. Nou, dat komt goed uit! In Vlaardingen wonen name lijk de twee grootste kindervrienden van Nederland: Bassie en Adriaan. Het populaire duo verzorgde een drie uur durende show voor de vakantiegangertjes en trakteerde zijn publiek op een ijsje. Tussen alle schaterlachen door waren die van harte welkom, want van lachen krijg je het warm. Vlaardingen Optimistische en sombere geluiden wisselen el kaar af in het jaarverslag 1985 van de Stadsgehoorzaal en de Harmonie. De tevredenheid heeft vooral betrekki ng op de pu blieke belangstelling die over de gehele linie flink toenam. Stond 1984 met 14.400 verkochte kaar ten voor de Stadsgehoorzaal nog als mager theateijaar te boek, de 18.098 betalende bezoekers in 1985 deden die teleurstelling snel vergeten.- De grotere animo geeft een iets vertekend beeld, omdat het aantal activiteiten van 47 werd uitgebreid tot 58. Ook de Harmonie profiteert van de opgaande lijn. De 38 activitei ten werden door 3.124 mensen bezocht, ruim 550 meer dan in 1984. Voor het Filmhuis geldt de zelfde tendens: 100 films lever den 2.452 bezoekers op, tegen 2.131 bezoekers bij de 98 films in 1984. Al die verheugende cijfers kun nen niet verhullen dat theaterdi recteur Marten Putman ook pro blemen ziet die dringend een op- verlangen. Het aantal verhuringen liep in 1985 terug. Ook de publiciteit voor de thea tervoorstellingen laat noodge dwongen te wensen over. „Inten sieve publiekswerving kan nog steeds niet worden verricht," constateert Putman. Hij zou het liefst een full-time kracht voor werving en educatie in dienst hebben. Momenteel is voor dat werk een halve baan vrijge maakt Kritisch is Putman ook over de horecapachter in het Theaterca fé. Hij zou een te gering assorti ment aanbieden en inventiteit ontberen om op activiteiten in te haken. Tot slot herhaalt hij zijn grieven over de bouwkundige staat waar in het hele theateromplex ver keert Over de vloer in het thea tercafé, die opnieuw is gelegd, is Putman nog steeds niet tevreden. „De slijtage in de Harmonie neemt opzienbarende vormen aan. Ook de wandelgangen van de Stadsgehoorzaal tonen veront rustende tekenen van achterstal lig onderhoud," besluit hij het jaarverslag in mineur. Vlaardingen Een groep Schot se scouts met de welluidende naam Glasgow Eaglesham Scout Troop is vandaag op het stadhuis op de koffie ontvangen door bur gemeester Fred van Lier. De Schotse delegatie, die afkom stig is uit het kleine stadje Eagles ham, vlak onder Glasgow, be staat uit 26 man. Zij zijn geduren de twee weken te gast van de Vlaardingse zeeverkennersgroep De Geuzen. Schipper Bosman van het wacht schip Cornelia treedt die tijd op als hun gastheer. Hij neemt de Schotten mee op een tocht door West-Nederland waarbij ondermeer Rotterdam, Kinderdijk en de Biesbosch wor den aangedaan. De groep neemt verder deel aan een aantal traditionele scoutin- gactiviteiten waar onder hiking, boating en pioneering, Schiedam Geitjes van kinder boerderijen uit onder andere Schiedam en Vlaardingen wor den morgenmiddag gekeurd op de boerderij in park Kethel De organisatoren verwachten veel van de geitenshow, omdat maar liefst zestig geiten door een kritische jury worden beoordeeld op hun verdiensten. De activiteit begint om één uur. Voor de keuring is er een wed strijd voor kinderen waarbij er een prijsje is voor de bezoeker die het beste in staat is een geit voor te leiden. Na de keuring mogen kinderen en volwassenen proberen zelf een geit te melken. Op de boerderij is een kaasmaker met dertig soorten geitenkaas aanwezig. Tot slot kan men een bezoek aan de geitenkeuring combineren met een kraamvisite bij de tien biggetjes die daar vorige week zijn geboren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1