SPORT Twintig jaar oude heemtuin: 'n pracht van een wildernis z ©Koste 1 Koste Debbie de Gids is alleen bang op de training m GRATIS EXTRA'SFISCAAL VOORDEELBETALEN/IN 198 B K3 f De Vos start tegen Nado V Cees Reinders stuurt Gophers BEATRIXPABK Omroeper over erfrecht Parken 1 GRATIS EXTRA'S OPIBIZA'S. 2 GROOT HSCAAL VOORDEEL 3 NU HALEN, PAS 1 JANUARI 1987 BETALEN. a A-Ari Backelandt voldoet aan eisen SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad vrijdag gVJ 11 juli 1986 Alom speculaties, bij de bezoekers van de nieuwe heemtuin in het Beatrix- park. Na twee jaar is in die tuin nog geen koddig bloempje te vinden, staan er geen andere inheemse planten dan wilgen, gras en brandnetels. Waarom is die tuin toch zo kaal, vragen de mensen zich af. Zou de gemeente geen geld meer hebben, zou ze bang zijn voor vandalen, die de kostbare planten stelen? Die mensen zijn wat al te ongeduldig. De nieuwe heemtuin beeft gewoon nog wat tijd nodig om tot wasdom te komen. Maar dan zal hij ook een lust voor het oog zijn, voor spelt de chef van de afde ling plantsoenen. Van de oude heemtuin wordt een ruig moeras gemaakt Da's ook mooi en het vraagt minder onderhoud. DOOR AAD RIETVELD Schiedam Het antwoord komt, als altijd, van de tuin man. Eh, tuinman? Laat ons hem voor de zuiverheid, zo als hij daar loopt achter een veredelde horidekar met geelmetalen koepeldak, pa pierprikker noemen. Dat is zijn functie, al vervult hij die in. een park. Hij weet wel waarom het Schiedamse Beatrixpark twee heemtui- nen heefteen twintig jaar oude, verwilderde tuin vlak langs de rijksweg en een vooralsnog saaie, nog lang niet tot wasdom gekomen heemtuin op een eiland, he lemaal aan de andere kant vanhetpark^ Met hetzelfde recht kun je zeg gen, dat het Beatrixpark hele maal geen heemtuin heeft De twintig jaar oude heemtuin wordt omgetoverd in een moe ras. Voor een tuin vol fraaie in heemse planten was de plek wat ongelukkig gekozen. De hele dag door klinkf er het ru moer van de auto's op rijksweg 20. Bovendien was de tuin, die over de heie lengte aan de rest van het park grenst, moeilijk af te sluiten. De nieuwe heemtuin, die mede door vrijwilligers onderhouden za! moeten worden. zaterdag 12 Juli: geitenfokvereniging Ons Genoegen In park Kethel met lientallen geitenmel kers, 13 uur. zaterdag 12 juli: popgroep Tip oon In in café Podium, 22 uur. zaterdag 12 Juli; wandetconcert in Gro te Kerk met organist Eric Halleln, 15.00 uur. i zaterdag 12 juli: orgelconcert door Jaap Kronenburg op het Garrelsorgel in de Grote Kerk. Werk van Alblnonl, Bach en Franck, 20.15 uur. De leerzame bordjes waarop plantenamen vermeld stonden verdwenen een voor een in de plomp. „Door de wet van de zwaartekracht, zullen we maar zeggen," lacht W.C. Hoogewei, chef van de afdeling plantsoenen in Schiedam. Want om nou steeds anonieme vandalen de schuld te geven, dat wordt vervelend op den duur. Maar de belangrijkste reden om van de hof een moeras te maken was, dat de grond er danig begon te zakken. Die werd dus vanzelf drassiger. Voordelig is het ook nog, want een moeras vraagt wei nig onderhoud. Hoe ruiger, hoe mooier. Er zijn wel wat kosten gemaakt. Zo is er een populier met maretak naartoe gebracht - mistletoe noemen de Amerika nen dat en op Kerstmis zoenen zij elkaar als zij eronder staan. Hoog ewei is er trots op, want maretak is zeldzaam. Er moeten nog meer kosten worden gemaakt, want de bruggetjes over de moddersloot die door het moeras'kronkelt zijn lelijk vernield. Ook al door de zwaartekracht. Look zonder look 't Is in de loop der tijd een pracht van een wildernis geworden, die oude heemtuin. Aan de ingang staat nog een van de weinige overgebleven bordjes. Look zon der look, moet daar gestaan heb ben. Alliaria petiolatia, in het La tijn. Een onbekende uit de fami lie van ui en knoflook en bies look. Maar of de lelie-achtigen zich naast de varens en de weel derige brandnetelbossen staande hebben kunnen houden valt niet te zien. Alles is overwoekerd. Naast het bordje ligt op de grond een uit wit papier geknipte voet zool. De wandelaar zal er meer vinden op zijn weg. Vrouwen voetjes, zo op het oog; smal en sierlijk. Elk openbaar park heeft zo zijn eigen raadselachtige rari teiten. Het smalle moeras in wording is een genot voor mensen die weg willen van de platgetreden pa den. De bankjes, vastgespijkerd op afgezaagde boomstammen, zijn vermolmd. Takken zwiepen In je gezicht en hier en daar heeft een spin, onzichtbaar en op hoofdhoogte, een kleverig web gespannen. Het zachtverende pad van houtmolm is overgroeid door groot hoefblad. Monsterlijk groot hoefblad, je gaat er als mens haast in ten onder. Oppassen moetje ook, want in de paden lig gen bruggen, die meer gat dan brug zijn. Gemaakt van leuke kleine boomstammen en ten prooi gevallen aan vandalen met indrukwekkende spierkracht Van een van de bruggen zijn meer dan twintig boomstamme tjes weggesloopt. De grote roesti ge spijkers steken nog krom in de balken. De doorzetter die brandnetels, striemende takken, kleffe spin- newebben en gammele bruggen voorbij is komt in het mooiste stukje wüdemïs van Schiedam een rietveld aan de sloot, die de heemtuin scheidt van het talud van de rijksweg. Paarse bloemen groeien er, en boterbloemen. Bruine sigaren steken boven het riet uit en er hangt de heerlijke geur van watermunt. De berek- lauw groeit meer dan manshoog, met duimdikke stammen, De witte bloemschermen lijken wel paraplu's, zo groot zijn ze. En in het water ligt een eilandje van riet, met nog meer paarse bloe men. Tussen de gele lis en de plompen bladen zwemt een moe dereend met twee kleintjes. Kopje kleiner Wonderlijk genoeg loop je in de nieuwe heemtuin wel mensen te gen het lijf. Terwijl daar toch veel minder moois te zien valt. Op een bankje zit een middelbare dame te mopperen, haar arm bescher mend over een boodschappentas. Voor haar verbaasde ogen is juist iemand van 'plantsoenen' met een zeis het dijkliehaam te lijf ge gaan. „Daar stonden nou net de enige mooie bloemen. Zelfs een paar klaprozen." Wel, die staan er niet meer. Die zijn vakkundig een kopje kleiner gemaakt. De meest vreemde verhalen doen onder de bezoekers van de tuin de ronde. Dat met de aanleg van de nieuwe heemtuin gestopt zou zijn, is zo'n verhaal. Dat er geen geld voor zou zijn. Dat de gemeente bang zou zijn voor, al weer, vandalen die planten en bordjes stelen en zo de tuin ver nielen. „Tsja, dan is het allemaal weggegooid geld, dan heeft de ge meente wel een beetje gelijk, dat ze ermee gestopt is," zegt een man begrijpend. Terwijl de plantsoenendienst he lemaal niet gestopt is met de aan leg van de nieuwe heemtuin. Daar wordt al twee jaar driftig aan gewerkt. Een hek geeft toe gang tot het enige brugje naar het eiland. Er is een kleiput gegra ven, een soort terp aangelegd, een sloot gegraven, een wilgen- bos geplant en een aantal varens van de oude heemtuin is overge plant naar de nieuwe. Maar om dat er nog geen bordjes staan en nog geen mooie bloemen groeien gaan de bezoekers gissen. Zou er een kink in de kabel gekomen zijn? Alom speculaties. „Twee jaar al, en er is nog bijna niets te zien." Zo'n heemtuin heeft gewoon wat tijd nodig, legt de chef van de plantsoenendienst uit „De vege tatie is nog lang niet voltooid," vertelt Hoogewei. „Vooral in het begin is bet experimenteren met zo'n tuin. Dat kost een paar jaar." Maar de voorwaarden voor een prachtige hof zijn aanwezig. Het geknikte dijkliehaam heeft hel lingen op zuid, west noord en oost Daar kunnen dus vier ver schillende soorten planten groei en. En de heuvel bij de ingang vormt een goede voedingsbodem voor wilde bloemen als fcoshya- cinthen, wilde tulpen, doornap pels en cichorei. Er staat planten- mïnnend Schiedam dus nog iets moois te wachten. Vrijwilligers moeten nauw be trokken worden bij het onder houd van de heemtuin, vindt Hoogewei. Hij denkt aan leden van de koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en van de koninklijke nederlandse natuurvrienden vereniging. Werken met vrijwilligers, dat heeft zo zijn voordelen. „Iets zelf doen is kostelijker dan iets laten doen," "is de overtuiging van Hoogewei. „Iets wat je zelf ge maakt hebt is meer waard dan iets watJ je cadeau krijgt Heel veel mensen hebben de natuur als hobby. Die kunnen zich straks hier uitleven." Hoogewei maakt er geen geheim van, dat geldge brek in die plannen mede een rol speelt Een heemtuin is nogal be werkelijk en daardoor erg kost baar. Dus welke mooie filoso fieën je er ook bij bedenkt het gaat eenvoudig niet zonder vrij willigere. Vlaardingen Niet alleen voor mensen van boven de 65 bevat het laatste nummer van de Omroeper veel waardevolle informatie. Iedereen boven de achttien denkt wel eens over erfkwesties. In het themanum mer van het Vlaardmgse con tactblad voor 65-plussers wordt aandacht besteed aan de nalatenschap en de verdeling daarvan. De rol van de notaris wordt haar fijn uit de doeken gedaan. Voor mensen met een vermogen is het aan te bevelen een notarieel tes tament op te maken en huizenbe zitters komen vanzelfsprekend met de notaris in aanraking wan neer het koopcontract of de hy potheekakte gepasseerd wordt. Een vermogen kan bestaan uit honderd of honderdduizend gul den of uit meer of minder waar devolle goederen. Een eigengemaakte wilsbeschik king kan ook rechtsgeldigheid hebben. Het document moet dan wel handgeschreven en voorzien van datum en handtekening zijn. Petra Bakx, redaktiesecratesse van De Omroeper, meldt in haar voorwoord dat er veel behoefte bestaat aan nauwkeurige infor matie over nalatenschap en pro cedures rond de laatse wil, Vlaardingers van 65 jaar en ou der krijgen de omroeper gewoon toegezonden. Geïnteresseerden die jonger zijn kunnen het blad gratis afhalen in één van de dien stencentra. Emma aan de Ooster- staat, Holy aan de Willem de Zwijgerlaan en West aan de Frank van Borselenstaat 4.6 E, 14 (ADVERTENTIE) DRIEDUBBEL VOORDEEL Neem de Ibiza Playa. Met 5 versnellin gen en standaard al bijzonder compleet. Maar nu met tal van gratis extra's. Zoals: achterruit- verwarming, wiswasinstallatie achter, hoofd steunen, intervalschakelaar op de ruitewisser en sportieve striping. En dat allemaal voor f14.995,-. Of neem de IbizadelSol. Een zomer se Ibiza 1.2 GL met Motor System Fbtsche. En gratis delSoluitrusting: een opklapbaarzonne dak, in twee delen neerklapbare achterbank, sportieve wieldoppenen bekleding enspecia- le del Solstriping. Zonneklaar voor f17.295, Kiescuvoor'nSeatuitonzeSchoneSeat Serie, kunt u bovendien genieten van een fiscaal voordeel. WantalleSeatlbiza, Rondaen Malaga 1.2 modellen met katalysator en de Ibiza Playa zijn nuf500,- voordeliger. En ais u de achterbank wil t ruilen vooreen grote, vlak ke laadruimte, kan dat duizenden guldens voordeel opleveren. Want een Ibiza Van met grijs kenteken is er ai vanaf f 12.695,-, ind. BTW en 't gratis Playa pakket-Zowel schoon als grijs rijden wordt dus rijkelijkbeloond. Seat heeft nog een fantas tisch finandeel aanbod voor u in petto. Wie nu 'n nieuwe Seat koopt betaalt tot 1 januari 1987 geen cent aflossing en rente op de finandering. Dit aanbod geldt voor alle modellen Ibiza, Ronda en Malaga. Dus ook de Ibiza Playa en del Sol, met hi m gratis extra's. Kom daarom snel naar de showroom. Want wie nu heel snel beslist, krijgt heel snel geleverd en *e~- geniet het langst 1ÏC~ van z'n voordeel. MJT01KH KK«!V .-THt WÊ Burgemeester H. Gretelaan 273, Schiedam, y Telefoon 010-4738222. Donderdag koopavond. Vlaardingen Geen koude oorlog aan de voora vond van een onverbiddelijke topper. Jan de Vos verschuilt zich niet achter zinloze prietpraat, waar op het merendeel van z'n collega's patent lijkt te hebben. Zonder dralen somt de coach van Holy de line-up op, aan wie hij zondag in de belangrijkste honkbal wedstrijd van het seizoen tegen koploper Nado V z'n vertrouwen geeft De grootste verras sing daarin is de rol voor z'n 18-jarige broer John, die tegen de sterkste ploeg van de tweede klasse vanaf het begin de heuvel bestijgt Met die beslissing maakt de oudste De Vos uit nood een einde aan de twee-eenheid Ronald Tarmond en Ruurd van Drongelen, welk duo voor Holy de laat ste vijf wedstrijden op rij in winst omzette. De laat ste is gistermiddag met vakantie gegaan, maar dat is niet de enige reden waarom de hoofdonderwijzer overmorgen z'n broer, die overigens momenteel de waterpokken heeft de kastanjes uit het vuur laat halen. „Johnny", zegt de coach, „is een slimme pit cher en daar hebben we tegen Nado behoefte aan. Hij is te raken, maar net niet goed genoeg." I - Punt is wèl, dat De Vos nu geen rechtshandige wer- per als reliever achter de hand heeft Ronald Tar- mond en Terry Bishop zijn de nummers twee en drie achter de eveneens linkshandige John de Vos, zodat Ab Bruïnekool dinsdagavond in de oefenpar tij tegen SC Botlek gedurende een kleine drie in-;' nings als heuvelartiest van stal werd gehaald. „Er is enthousiast gespeeld en er is goed op de seinen gelet Je kon aan alles merken, dat de jongens al met de wedstrijd van zondag bezig waren," Volgens de coach is het zaak om de eerste twee, drie innings redelijk tot goed te overleven. In zijn ogen maakt het niet uit wie bij Nado (Eudy Dom of de Amerikaan John Lentz) de verdediging leidt. „Nado", aldus De Vos, „barst van het zelfvertrou- wen. Aanvallend is het bij die gasten geen enkele keer gestokt Ze verloren weliswaar van Zwijn-, drecht maar maakten toch twaalf punten. Iedereen kan slaan bij Nado en dat is heel wat waard. Maar, gezien onze instelling heb ik er alle vertrouwen in." DOOR DONALD BAX Schiedam Debbie de Gids heeft haar draai gevonden. De opvolgster van Yvonne van der Gaag, die overigens on langs tijdens een vrijblijvend potje softbal nog prima uit de voeten kon, is dc komende ja ren niet van plan haar 'stek kie' op het eerste honk aan an deren over te dragen. De gewezen pitcher ('Ik heb geen zin meer om daar zo hard voor te trainen. Ik ben blij als het seizoen voorbij is en we een beetje rust hebben') heeft bovendien geen enkele reden om zich zorgen te maken over mogelijke concur rentie. Hoewel haar fieldwerk nog steeds voor verbetering vat baar is, kan de twintigjarige ver koopster zonder overdrijven een van de steunpilaren van Schie dam worden genoemd. Zelfs Kees Bol, beslist niet het type coach dat gul is met compli mentjes, zegt onomwonden z'n eerste honkvrouwe niet graag voor een ander te willen ruilen. „Debbie", steekt Bol de loftrom pet, „doet weinig fout Ze is één van de betere slagvrouwen, is snel en gaat vlug onderuit Al leen", heft hij een waarschuwend vingertje, „ze zou wat meer ver trouwen in eigen kunnen moeten hebben, ook wat meer lef, dan zou het nog beter gaan. Debbie is de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan. Ze heeft altijd wel een periode dat ze in een slump zit, maar die heeft nu kor ter geduurd dan in voorgaande jaren." Problemen Merkwaardig genoog heeft Deb bie de Gids tijdens de training meer problemen met het verwer ken van hard geslagen en in de grond gegooide ballen dan in de wedstrijd. Pleegt zij op doorde weekse avonden nog wel eens een stapje opzij te doen als een van dc 'projectielen' van de toe komstige gynaecologe Marja Noord am enigszins uit koers raakt, als het om de punten gaat, staat zij haar vrouwtje. „Op het eerste honk spelen", creért zij een sluier van bescheidenheid, „is ei genlijk een kwestie van wennen. Debbie de Gids,..'Genoeg talent'... Wijzigingen voorbehouden. Prijzen ind. BTW, exclusief ailcveringskosten. Prijs met katalysator; Prijs zonder katalysator f 17.795.-. Aanbiedingen zijn tijdelijk en, waar van toepassing, 7.0 de voo rraadstrekt Hetbe trefthiereen rentevrije huurkoopovereenkomsti^.m. onze financicringsmaatschappijopdegebruikclijke voorwaarden voor hetbijinruilbij ie be talen bedrag meteen maximum van 75% van de prijs of f10.000,- (Seat Malaga f 15.000.-)Uw dealer informeert u graag nader. Importeur: Ntbhart Car BY, Heemstede. Zand voort Het Maasslu ise ra cetalent Guus Backelandt is op het circuit van Zand voort uitge roepen tot winnaar van de zesde Marlboro Challange'86 testdag. Backelandt werd dagwinnaar van het district Zuid-Hoüand, na dat hij de testoefeningen slalom en sprint in een Ford Escort XR3 het best volbracht Samen met vier collega's, onder wie de even eens uit Maassluis afkomstige Erik Koldenhof, zal de 19-jarige Backelandt deelnemen aan de fi nale, die in september op het Zand voorise circuit wordt gehou den. VRIJDAG 11 JULI Tennis: Toernooi Be Quick Maassluis (B1, 02, Cl, C2. Dl 18+, D2 18+. Vet), Toernooi ROVS Vlaardingen (D1 18+ en D2 18+); Hsrensottbaï: 19.30 G o p hers—Sch led am. ZATERDAG 12 JULI Tennis: Toernooi Be Quick Maassluis (BI. B2, C1. C2. D1 1B+, D2 18+, Vet), Toernooi ROVS Vlaardingen (Dl 18+ en D2 18+); Damessoftbal: 17,00 Eurochemle/HawksHoiy; Cricket: 11.00 Excelslor'20— Kam pong, 11.00 HCC 2—Herme3 DVS; Damescricket: 13.00 ExceJslor'20— Kampong. ZONDAG 13 JULI Tennla: Toernooi Qs Quick Maassluis (BI. B2, C1. Gè, D1 18+, D2 18+, Vet), Toernooi ROVS Vlaardingen (D1 18+ en D2 18+); Honkbal: 14.30 Nado V—Holy, 14.30 Wassenaar Schiedam. 14.30 Gophers— ICL/AI- phtans; DamaMoftbaU 11.00 Schie dam—AOO (double-header); Cricket: 19.00 HCCExcel8ior'20, 11.00 Har mes DVSVCC. Als er goed wordt aangegooid, zijn er geen problemen. Gelukkig krijg ik weinig slechte aangooi en." „Ik heb het ook moeilijk met hoge ballen die achter me ko men", griezelt Debbie alleen al bij de gedachte aan die consequent richting foutlijn zwalkende tik ken. „Dan heb ik er nog wel eens een handje van om verkeerd te timen, maar meestal kruipt Con- ny Jonkman dan achter me en vangt zij de bal, Aan slag zou het ook een stuk beter kunnen. Ik sloeg vroeger veel beter, stond ik echt voor de lange klappen, maar nu zijn het meestal honkslagen. Dat komt hoofdzakelijk doordat de pitchers stukken beter zijn ge worden. Dat is wel zo'n enorm verschil. Dat neemt niet weg, dat ik vind dat ik het beter zou moe ien doen," Vertrouwen Debbie de Gids heeft er alle ver trouwen in, dat voor Schiedam op de lange termijn een plaatsje temidden van de vaderlandse eli te moet worden ingeruimd. Dit seizoen zijn ploegen als Onze Ge zellen, dat waarschijnlijk met vlag en wimpel naar de hoofd-; klasse terugkeert, en ADO nog sterk voor Schiedam, „Dit sei- zoen moeten we derde of vierde kunnen worden", onderstreept zij de visie van Bol ('Ik vind Kees een goede coach. Hij heeft het spelletje goed door en haalt er uit water in zit'), „en dan denk ik dat we over een jaartje of twee, drie kunnen promoveren. AI is het verschil tussen eerste en hoofd klasse wel erg groot" Zij baseert die optimistische filo sofie op de relatief lage gemiddel de leeftijd, waarin catcher Ludy Rouss (27) en tweede honkvrou we Conny Jonkman (25) eigen lijk twee dissonanten zijn. „We slaan stukken beter dan vorig jaar, er wordt nooit op elkaar ge scholden en we trekken buiten de wedstrijden veel met elkaar op. Een hecht team dus. Echt zwakke punten weel ik niet. Nee", vervolgt de wederhelft van Sparta-bonkballer Rob Hendriks iets pinniger, „ook het buitenveld niet. Monique Zagwijn en Gerda Melsen doen het toch goed. Deze ploeg heeft genoeg talent. Ik hoop dat we dat zondag tegen ADO kunnen bewijzen door één van de twee wedstrijden te win nen..." Maassluis Het slaggeweld dat Cees Reinders tegen VUC al vanaf het begin aan de dag legde, had een stimulerende werking op Gophers. Bleef de Maassluise honkbalploeg in deel een weliswaar nog op 'nul' steken, in de tweede in ning verschenen liefst dertien 'grondeekhoorns' in het slagperk. In die fase nam Gophers een 8-Ö voorsprong, wat de basis betekende voor de uiteindelijke 9-6 overwinning. De formatie van coach Rob Middendorp, wiens kritiek op de arbiters Van der Tas (had geen goed oog op de aan de buitenkant geworpen ballen) en Van Heyningen (gaf Je roen de Rouw en Mark Middendorp onterecht uit) ditmaal mild was, verbruikte slechts 5 1/2 innings om die score neer te zetten. De 'umpires' stuurden de twee teams na de zesde VUC-slagbeurt wegens de invallende duisternis naar binnen. Met uitzondering van de laatste inning maakte het veld van Gophers, waar Jan Lugthart, Cees-Jan Bloemendaal en Aad van den Bergh (arriveerde door werkzaamheden pas tijdens de wedstrijd) ontbraken, een degelijke indruk. Twee knullen van fouten van korte stop Sherwin Tuitt wierpen VUC als het ware drie punten in de schoot (9-6), maar dat was bij lange na niet voldoende om werper Jan van Spijk te verontrusten. De beste slagmensen bij de thuisclub waren Cees Reinders en de pas 15-jarige Mark Middendorp. De eerste ioeg de bal in de tweede inning het veld uit en nam De Rouw mee over de thuisplaat, waarna de zoon van de coach (qua pos tuur nu al een treffende gelijkenis met zijn vader) dat hu zarenstukje in hetzelfde bedrijf herhaalde met Tuitt en, Frank Reinders als mede-passagiers, BOXSCORE VUC 0 0 2 0 1 3=6 Gophers O 8 1 0 0 x=9 Wnrpcljfors: Gophers: Jan van Spi]k 5-2-8-2; VUC: Henrl de Beer 1 2/3 inning 2 man) 1-1-5-0, Sander van der Togt (3 1/3 innings) 4-2- 9-0. Slaggemiddaiden Gophers: Peter Patijn 1.000, Jeroen de Rouw 0.750, Cees Reinders 0,750, Merk Middendorp 0.687, Jen van Spijk 0.667, Richard Vogel 0-333 en Sherwin Tuitt 0.250.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2