'KLEINE VERENIGINGEN GAAN ERAAN ONDERDOOR Haven anno 1870 op schaal Geen bedrijfsterrein voor woonwagenbewoners SG zit zonder subsidie Tuinvrouwen bij plantsoenendienst De Vos gaat naar Delfland-commissie UUUlUNGS DIGBIAO SEHIEIIiSOiï CQliflANl NIEUWE WATERWEG SOIIRANT Gemeente zegt maatregelen bij De Uitkijk toe Jubileumstichting heeft halve ton nodig Gemeente Maassluis heeft niets te bieden Kluiskraker met schroevedraaier Huisartsen in commissie Trio gepakt WATERWEG aC"e' Brede Havenstraat 6. 3130 AC Viaardingen. Postbus 110, 3131 BC Viaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 43520S6, 4350557 - sportredactie: 4345205 WOENSDAG 16 JULI 1986 Schiedam Mensen willen in een koor zitten om te zingen, niet om subsidieregels te leren. Aan bestuurders is overaleen tekort; vind je 't gek? De regels zijn zo ingewikkeld dat de mensen er geen raad meer mee weten." Zo verklaart be stuurlid Jo Ouwens kort maar duidelijk het nut van stich ting De Sehiedamse Gemeenschap. Sinds de oprichting in 1948 staat in het vaandel van de SG' .„Trachten dat te doen waartoe een enkeling nooit in staat ts. -In de stadsgids Schiedam 1985-1986 heet het' Het wel- zijnivan de plaatselijke bevolking in cultureel en söciaal-cul- tureel opzicht behartigen." Dat Lijkt mooi, maar ondanks die vermelding in de laatste stadsgids is er weinig meer van de SG over. De afdeling vor- mings- en ontwikkelingswerk (V O), die al sinds 1972 al lerlei taal- en andere cursussen voor NederJanders en buiten landers organiseerde, is recentelijk opgegaan in het Educatief Centrum voor Volwassenen, ECV. Ook de VVV, tot voor kort onderdeel van de SG, is zelfstandig geworden. Wat zou overblijven is de behartiging van de belangen van amateurverenigingen voor zang, muziek en toneel. Per 1 ja nuari 1986 ontvangt de SG echter geen subsidie meer van de gemeente Schiedam en valt er weinig meer te behartigen. De gemeente verwijst de zang-, toneel- en muziekverenigingen nu naar de afdeling cultuur, sport en jeugdzaken (CSJ) van de gemeentesecretarie en stelt dat zo het gemeenschapsgeld direct naar de culturele activiteiten gaat: zonder dat de SG ertussen zit De SG zou te duur zijn. „Er zijn nu nog maar twee partijen, het particulier initiatief en de gemeente. Onduidelijkheden over wie wat wanneer waar doet zijn er na opheffing van de tussenschakels niet meer. Door samenwerking 2ullen wij tot een florerend cultureel leven in Schiedam proberen te ko men. Dat staat letterlijk te lezen in de nota van 24 april 1984 van toenmalig PvdA-wethouder Herman Posthoorn, waarin hij voorstelt om de subsidie aan de SG per 1 januari 1985 te stoppen. De gemeenteraad en B en W vonden het goed, maar deSG ging in beroep bij de Raad van State. Op 10 december 1985 verklaarde deze het beroep ongegrond en zo kon de ge meente de subsidie met ingang van dit jaar beëindigen. De Sehiedamse Gemeenschap opzij gezet: Ruud Pillard, ex- directeur van de SG en nu nog belast met de leiding van de VVV, ziet grote nadelen voor de amateurclubs. „Als toe komst zie ik dat de verenigingen niet meer met elkaar om de tafel gaan zitten; dat heeft de SG altijd georganiseerd. En wij beheerden de subsidies die aan de criturele sector werden uitbetaald; de gemeente had een controlerende functie. Nu gaat ze beslissen en adviseren over het geld dat ze zelf moet uitbetalen. Ze is daarbij niet onpartijdig maar belanghebben de. En het belangrijkste is om goed kennis te nemen van wat in de verenigingen omgaat, clubs bezoeken, goed luisteren, zo kun je problemen voorkomen, misverstanden rechtzetten en zovoorts. Dat kun je alleen maar als je een zeer intensief con tact met de clubs hebt en er objectief tegenover staat, als ie niet betrokken bent bij gemeente of verenigingen. Daar is een gemotiveerde club voor nodig. Ik vind dat een heel onei genlijke taak voor een gemeentesecretarie. Wethouders ge meenteraden en dergelijke moeten zich niet mengen in be sturen van organisaties. Dat geldt voor een gemeentesecreta rie net zo, ze is immers gebonden aan politieke besluitvor ming, hoe dienstbaar ook aan de bevolking. Dat haalt een stuk uit dat particulier initiatief weg, met name de kritische toetsing. Dat vind ik een niet zo democratische oplossing. En hoe moet die enkele vereniging, die geen bureau geen be roepskrachten heeft, hoe moet die voor haar rechten opko men? De kleintjes gaan eraan onderdoor." Vervolg op pagina 3 Buurt vreest brand in voormalig internaat door JOOP BREEDVELD Schiedam Gver de omvang van een eventuele scha de bij brand durft ook de brandweer niet te specule ren. Maar als het voormalig schippersinternaat De Uit kijk, dat aan de Hoogstraat ligt weggemoffeld tussen Chris Coppens Beddenzaak en kledingmagazijn Hij, vlam vat, moet er met een enorme vuurzee rekening worden gehouden. Het hout ligt in het pand in grote stapels opgetast Open en bloot. Voor iedereen bereikbaar. Vlammen kunnen gemakke lijk overslaan naar de win kelpanden aan de Hoog straat, terwijl het vuur via bomen naar de rij woningen aan de Broersveld kan wor den doorgegeven. De heerWeijgertze -maakt zich daar zorgen om. Hij woont in de DeLindenhof vlak achter het ge heel ontmantelde pand. Een pro visorisch houten hekwerk scheidt zijn huis van het terrein waarop het stenen hoofdgebouw en de houten dependance een troosteloze indruk achterlaten. „Ik maak me er boos en nerveus om. Ik ga bijna elke nacht kijken of er geen gloed uit het houten gebouwtje komt. Niemand schijnt actie te willen onderne men. Brandweer en politie on derkennen het brandgevaar, maar trekken hun vingers er vanaf." Ruim twee weken geleden begon "Weijgertze zijn voorlopig eenza me kruistocht om van de gevaar lijke situatie af te komen. De di recte aanleiding: jongeren had den in het houten pandje brand gesticht. Een geblakerde matras en verspreid liggend as getuigen daar nog van. Grote groepen jongeren verza melen zich dagelijks in het bouw val. „Wat ze er precies doen," vertelt Weijgertze, „maakt me niet zo veel uit, maar als ze er brandje gaan stichten wordt het link. In verschillende vertrekken zijn de vloeren er uitgesloopt. Voor kleine kinderen die er ko men spelen is dat een levensge vaarlijke situatie. Het spreekuur Vanuit het hoofdgebouw is te 2ien hoe troosteloos de depen dance erbij ligt. De voormalige slaapvertrekken van de schip perskinderen bestaan vrijwel uitsluitend uit brandbaar mate riaal. begint om acht uur 's morgens en duurt tot elf uur 's avonds. Als buurt hebben we ook overlast van die brommers, maar dat kan ik nog billijken." Brandweer J.H. van Rossen van de afdeling preventie van de brandweer rea geert verbaasd als hem de actuele situatie wordt voorgelegd. „Ik dacht dat vrijwel al het hout uit het hoofdgebouw was gesloopt en dat het pand ontoegankelijk was," geeft hij toe, De brand weerman is ongenaam verrast als hem wordt verteld dat het ge bouw zowel vanaf de Hoogstraat als aan de achterzijde gemakke lijk kan worden betreden en dat het hout in grote stapels her en der door het pand verspreid ligt, „We hebben het probleem overi gens al begin dit jaar gesignaleerd en bij het college van B W op het bureau gedeponeerd.Dat was omdat er ook toen herhaaldelijk f ikjes werden gemaakt. Bouw- en woningtoezicht heeft met de bouwverordening in de hand de bevoegdheid de eigenaar te ver plichten het pand deugdelijk af te sluiten, zodat niemand er nog kan komen." De politie ondernam maandag avond nog een weinig serieuze poging om aan de achterkant het hekwerk te restaureren. Een dag later is enig licht klauterwerk j voldoende om weer op het ter rein te komen. De heer Smit van openbare wer ken spreekt geruststellende woorden. „De gemeente maakt zich zorgen. Het ligt niet voor de hand dat De Uitkijk er de hele vakantieperiode zo bij blijft lig gen. Momenteel onderzoeken we wat er precies aan maatregelen moet worden getroffen. Trou wens, een half jaar geleden heb ben we de zaak al ontoegankelijk gemaakt. Kennelijk zijn de maat regelen ontoereikend geweest," geeft hij ruiterlijk toe. Een proefmaquette in het museum toont de bezoekers al hoe het nieuwe pronkstuk eruit gaat zien. Schiedam De 59 tuin mannen van de dienst ge meentewerken krijgen er volgende maand twee .vrouwelijke collega's bij. De 20-jarige Annemiek Drijfhout en de twee jaar oudere Ingrid van der Weijden zijn de eerste vrouwen die bij de plant soenendienst werk vinden op het gebied van aanleg en onderhoud van gemeen telijk groen. Tot nu toe zijn vrouwen al leen in de voorbereidings- en administratieve sector van de dienst werkzaam geweest. Annemiek en In grid hebben allebei de la gere land- en tuinbouw school doorlopen. Ze gaan per 1 augustus aan de slag in Woudhoek/Groenoord. Maasland CDA-raadslid F. de Vos zal na mens Maasland het raadslid zijn dat verte genwoordigd is als plaatsvervangend lid in de subcommissie landbouw van de Recon structiecommissie Midden-Delfland. I 1 Hij-werd daartoe gisteren in de Maaslandse raad gekozen. Aanvankelijk was het' de be doeling dat iemand uit de Maaslandse raad 'als lid werd gekozen in die commissie. Na vraag leerde dat zoiets uitsluitend is voorbe- houden aan burgemeester en wethouders. .-Namens,Hen zal daarom wethouder C. Keij- "zgr in de reconstructiecommissie blijven. Ook mevrouw E.J. Groosman (WD) stond gisteren op de nominatie voor het plaatsver vangend lidmaatschap. De wegens vakantie afwezige liberale kreeg echter bij de stem ming geen enkele, steun. De Vos stelde dat hij voor de CD A-fractie dè functie zal aanvaarden, maar dat hij er per soonlijk wel moeite mee had. „Er is slordig gehandeld. Al lang tevoren had men moeten weten dat raadsleden alleen plaatsvervan gend lid kunnen zijn. Bovendien heb ik pas via de raadsstukken gelezen, dat ik op kandi daat was voor die commissie", lichtte De Vos desgevraagd toe. Viaardingen Optimistisch als zij is heeft de stichting Jubileum project Visserijmuseum maquet tebouwer J. Buiten uit Hoorn op dracht gegeven te beginnen met de bouw van de haven van Viaardingen anno 1870 op schaal. Met dat karwei is vijftigduizend gulden gemoeid. De stichting noemt de verstrek king van de opdracht, een mijl paal, omdat zij daarmee voor het eerst in haar bestaan een finan ciële verplichting is aangegaan. Dat gebeurde precies een jaar voordat het museum aan de Westhavenkade zijn 25-jarige be staan viert, op 14 juli 1987. In de bereidheid van Vlaardin- gers om voor het jarige museum in de bus te blazen heeft de jubi leumstichting zich deerlijk ver gist. Voorzitter Jacques J. Koe- dood zei bij de presentatie van de stichting te verwachten, dat via de collectebussen op de toonban ken van winkels zo'n 70.000 gul den zou binnenkomen. De stich ting rekende op een gulden per inwoner. Dat werd echter nau welijks meer dan een cent de ac tie bracht welgeteld 1100 gulden op. Nog eens zeshonderd gulden verdween in de gleuf van een ton in de hal van het museum. Verlo tingen brachten ruim 1800 gul den op. Desondanks stroomt het bouw fonds toch langzaam maar zeker vol. De jubïleumstichting is erin geslaagd andere fondsen aan te boren en verwacht, dat binnen enkele maanden de helft van het benodigde bedrag, 250.000 gul den, beschikbaar is. In september wordt het haring- en bierfeest aangegrepen voor een inzame lingsactie. De opbrengst van een kerstmarkt, die serviceclubs als de Rotary, Lions en de Tafelron de op 16 en 17 december houden in de Lijnbaanhallen, komt ook ten goede aan het jubileumge schenk. Het doel van de jubileumactie is uitbreiding van het visserijmu seum. De maquette wordt het pronkstuk in die nieuwbouw. De stichting heeft alle vertrouwen in de kwaliteiten van maquettebou wer Buiten, die dat beroep 16 jaar lang in de Verenigde Staten uit oefende. Terug in Nederland bouwde hij al een maquette van de stad Hoorn in de zeventiende eeuw en vervaardigde hij ver schillende stukken voor musea. Buiten wordt geholpen door J. Ploeg, de vaste modelbouwer van het Visserijmuseum. Hij bouwt de acht scheepshellingen en veertig schepen, die in de ma quette te zien zijn. Maassluis Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn een bedrijfsterrein gerealiseerd kan worden voor de bewo ners van het tijdelijke woonwagenkamp aan de Sportlaan in Maassluis. Herhaaldelijk hebben de bewoners om zo'n sioop- terreintje gevraagd, maar de gemeente beschikt in de eigen stad niet over een geschikte locatie. „Er zitten heel wat haken en ogen aan de realisatie van zo'n terrein," aldus Ruurd Veenhoven van de afdeling^ kabinet- en juridische zaken van de gemeente Maassluis. Niet alleen de woonwagenbewoners zitten te springen om een bedrijfs terrein. Bij de gemeente liggen, nog meer aanvragen van par ticulieren die aan de slag willen. Momenteel is er slechts één terrein in gebruik. Op het terrein waar ook schietvereniging Prins Hendrik onderdak heeft aan de Zuidbuurt, mag J. Gordijn spullen opslaan en verwerken,-Hij moet echter bin nen afzienbare tijd zijn vaste stek verlaten omdat de schiet vereniging gaat uitbreiden. Een nieuw terrein voor Gordijn is nog niet gevonden. „Je moet aan allerlei bepalingen voldoen. Ik denk dan voor al aan de afvalstoffenwet en de vergunningenbepaling. Zo'n bedrijfsterrein moet aan heel hoge eisen voldoen. Zo moet bodemverontreiniging worden tegengegaan door het aanleg gen vna een speciale ondergrond. Dat alleen al kost een hoop geld en dat geld zal op de een of andere manier ook weer terug moeten komen," stelt Ruurd Veenhoven. De bewoners van het woonwagenkamp zijn nu tijdelijk on dergebracht aan de Sportlaan. Het is de bedoeling dat zodra het permanente woonwagenkamp in de Steendijkpolder ge reed is, de bewoners daar naar toe vertrekken. Of op die nieuwe locatie echter wél een bedrijfsterrein kan worden ge- raliseerd is maar zeer de vraag. Ruurd Veenhoven: „Ook dat moeten we eerst bekijken. Ik weet helemaal niet wat er uit gaat komen. In Maassluis heb ben we momenteel geen goede plaatsen om zo'n terrein in te richten. We blijven ons wel oriënteren, maar het is de vraag of er ooit een terrein gebruiksklaar komt." In Schiedam zijn momenteel zes bedrijfsterreinen in gebruik. Een speciale vloer van grïndtegels met een afvoergeul zorgt ervoor dat de afgewerkte olie niet in de grond verdwijnt. Ook is er een loods op het terrein aanwezig, waar sloopauto's uit elkaar gehaald kunnen worden. Zo'n terrein zal in Maas sluis gezien het ruimtegebrek wel nooit worden gerealiseerd. Viaardingen Met een schroe vedraaier heeft een 26-jarige Rot terdammer gisteravond gepro beerd de nachtkluis van de Bondsspaarbank aan de Schie- damseweg te kraken. De man werd door agenten op heterdaad betrapt Rond half elf kreeg de politie de melding, dat aan de achterzijde van de bank een ruit was ingesla gen. De agenten vonden de Rot terdammer in het gebouw. Hij deed pogingen de kluis te openen. MaassluisIn de vestigingscom missie huisartsen zal naast de af gevaardigde van de plaatselijke Hulsartsen Vereniging Maassluis, ook een arts plaatsnemen van de associatie Roekx, Kromdijk en Barendregt Tijdens de gemeen teraadsvergadering van septem ber zal de commissie officieel worden geïnstalleerd. De huisartsen in Maassluis zijn momenteel in twee kampen ver deeld. Door de vestiging van een praktijk in de Steendijkpolder en de uitbreiding met huisarts Leon Barendregt kregen L. Roekx en P. Kromdijk het met de collega's aan de stok. Zij werden uit de waarneemregeling gezet en sindsdien functioneren er twee waarneemgroepen in Maassluis. Namens de Plaatselijke Huisart senvereniging zal dokter A. Kral mer in de commissie plaatsne men. 1 Schiedam Drie Rotterdam mers, die op uiterst brutale wijze sportkleding hadden weggeno men uit een sportzaak aan de Oranjelaan, konden door oplet- - tendheid van een toevallig aan wezige rechercheur in de kraag worden gevat. De drie stormden de winkel bin nen en namen een grote hoeveel heid kleding mee. Een passeren de rechercheur die de overval zag gebeuren, zette direct de ach tervolging in. Aan de Willemsha ven kon hij twee van de drie overvallers arresteren. De derde dader kon later worden aange houden. De drie mannen zijn ingesloten op het Sehiedamse politiebureau. De politie verdenkt het trio van nog meer criminele activiteiten. 'i afcv Üf'fV i,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1