Schieland in 1990 in één ziekenhuis VVD weet het ook niet Stadspost doet goede zaken in Maassluis Tijdens Libische oorlog dag en nacht geschilderd Chaos bij veer VLAARDINGS DAGBLAD SOHlEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Getuige ongeluk meldt zich 'Minder bedden en minder personeelmaar veel efficiënter' Politie pakt trio '-'ujTV MbLass&m-*- Recreanten: geen oog voor verbod Van Hemert en Thiele verschillen van mening VRIJDAG 18 JULI 2986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 5, 3130 AC Vlaardingen, Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie; 4345209 Maassluis Het gaat goed met de particuliere stadspost in Maassluis. Sinds 1 juli kan de bevolikng in de Eerste stad aan de Watenveg post voor onder meer Vlaardingen en Schiedam aanbieden bij twee filialen. Sigarenmagazijn Van der Burg in het cen trum en boekhandel Den Draak in de Konings hoek. „We zijn over de eerste resultaten bijzonder te spreken", aldus R. Brouke van de stadspost Zes bestellers brengen op free-lance basis elke dag de post rond bij de inwoners. Tal van bedrijven zijn ook al in zee gegaan met de particuliere stadspost, waaronder scheepswerf De Haas en Veralme Elek tra. „Ik denk "dat al zo'n veertig bedrijven zich bij ons hebben aangesloten", aldus R, Brouke. „Vooral vanuit Vlaardingen hoorden we dat een filiaal in Maassluis ideaal zou zijn, We hebben op die situatie ingespeeld." Het gaat met de stadspost dus weer de goede kant op. Even zat het bedrijf in een diep dal toen de ge meente Schiedam de relatie met de stadspost ver brak. De jonge onderneming raakte de grootste klant kwijt en dat was direct te merken. „We zijn op sterven na dood geweest", aldus R. Houke. „Wij zijn gelukkig weer uit het dal opgeklauterd." De slechte bezorging zou de re den voor de gemeente Schiedam zijn geweest voor het verbreken van de contacten. „Achteraf hoor je echter dat het gewoon een poli tieke 'beslissing Is geweest Eén ding is zeker, aan de servicever- lenigng en de bezorging kan het gewoon niet hebben gelegen. Dat weten wij, maar dat weet ook de gemeente Schiedam." R. Houke hoopt de contacten in de toekomst weer worden aange haald. „Er zit nu immers een nieuw college, dat geeft weer wat hoop. Net op het moment dat de gemeente Schiedam het contract met ons opzegde, waren we in een vergevorderd stadium met andere gemeenten. Die haakten natuurlijk af en dat was een fikse tegenvaller." De stadspost groeit nu gestaag: „We doen geen overhaaste din gen. Nemen de tijd voor de groei, als je dingen te snel doet, dan kan het resultaat alleen maar tegen vallen." Op het postkantoor in Maassluis is nog maar weinig te merken van de activiteiten van de parti culiere Stadspost. „Maar dat komt natuurlijk ook door de stille zomerperiode", aldus een mede werker. „Ik denk dat het pas in september merkbaar wordt, als het tenminste merkbaar wordt Ik ben niet zo bang dat het grote gevolgen zal hebben voor ons," Maassluis De politie van Maassluis heeft één van de twee vrouwen weten te ach terhalen die getuige is ge weest van een dodelijk on geval eerder deze week op de Westlandseweg. Na een oproep van de politie meldde de vrouw zich bij de politie. Op het moment van het ongeluk zat zij in het bushokje te wachten. Van daag heeft de politie de vrouw voor het eerst kun nen horen. Zondagavond vond een 62- jarige inwoner van Maas sluis de dood toen hij bij het oversteken van de West landseweg werd aangere den door een 24-jarige man, eveneens afkomstig uit Maassluis. De bestuurder van de wagen bleek onder invleod van alcohol. De vrouw van het slachtoffer, die ook werd geraakt, werd met een verbrijzelde onder arm naar het Holy-zieken- huis gebracht, maar is in middels weer thuis. De politie heeft de echtge note niet kunnen horen. De vrouw is dermate overstuur van het gebeuren, dat ze de politie nog niet te woord heeft kunnen staan. Lourdes Saez-Elgarhij wijst zelf de symbolen fn haar werk aan. De come-back van Lour des Saez-Elgarhij Schiedam Na tien jaar treedt de kunstenares Lourdes Saez-Elgarhh weer naar buiten. Zij woont al twintig jaar In Schiedam en ver wierf in de provo-tijd bekendheid met haar schilderijen. De hele maand juli worden in galerie De Essentie nieuwe doeken van haar getoond, die zij dit vooijaar maakte, en ook wordt een overzicht gege ven van haar vroegere werk. Lourdes Saez-Elgarhij schilderde dit vooijaar een hele week onafge broken, dag en nacht De oorlog had haar geïnspireerd. Het was in de week dat de VS Libië aanviel, dat zij onafgebroken, met de radio aan, in haar atelier aan de Hoog straat vier doeken maakte. „De beelden kwamen als vanzelf op me afzegt ze. „Het was alsof Ik er middenin stond. Zelfs als ik even wilde slapen, droomde ik onafge broken oorlogsbeelden." Toen het bombardemem plaatsvond, schil derde ze rood. „Bloed, overal was bloed." Toch komt ook blauw voor, de kleur van de zee, en het geel van het woestijnzand, „Ik heb toch vro lijke kleuren in mijn oorlogsschil- derijen verwerkt", zegt ze, „omdat de wereld mooi is. Wij gewone mensen moeten ons aanpassen aan bet gewone leven en het mooi ma ken, maar de groten maken het ge vaarlijk." Zo'n bombardement, de hele dreiging van de koude oorlog, vindt ze beangstigend. Symbolen Wie langer kijkt naar haar vier ge- exposeerde schilderijen over oorlog, ontdekt steeds meer symbolen. Ze kan het zelf heel boeiend aanwij zen. De olifant: het symbool voor India, het land dat achter Libië ging staan, daarnaast de hiëroglyfe, een symbool voor Egypte, dat land was machteloos door een verdrag. Daar boven schilderde ze, vlak voor het bombardement, een bloedige hand. Op de vraag of ze helderziend is antwoordt ze: „Ja, misschien, ik droom wel eens wat in de toekomst werkelijk gebeurt, ook in mijn ge zin, maar ik ga er niet dieper in door, dat vind ik te gevaarlijk." De overige doeken dateren uit de provo-tijd. Robert Jasper Groot- veld, Jacob Jutte en Hein de Koster waren bekende vrienden van haar. Ze heeft alleen een grote afkeer van drank en drugs. Zelfs sigaret ten stuiten haar al tegen de borst. „Ik heb er teveel leed van meege maakt", zegt ze. „Ik vind het ver schrikkelijk dat mensen zich zo ka pot maken." Ze kwam door haar weerzin tegen verdovende midde len in die tijd min of meer geïso leerd te staan. Zowel in haar provo-schilderijen als in haar recentste oheverfdoeken legt ze haar eigen stijl van schilde ren. Ze leeft zich in, bewerkt een eenheid in kleuren en een harmo nie. Altijd maakt ze een serie van drie of vier doeken. Ze schildert al tijd 'nat op nat', onafgebroken, da gen achtereen, tot het helemaal af is. Haar schilderijen zijn abstract hoewel ze ook realistisch kan schil deren, Titels zijn: 'Een pelikaan in een zandstorm'; 'Planeten'; 'Ato men; 'Vliegende schotels'. Haar voorkeur voor abstract werk on derstreept ze: .Jk schilder liever wat ik van binnen zie in mijn geest, dan zoals het van buiten is." Tijd Ze heeft tien jaar lang niet geschil derd, omdat ze getrouwd is en voor de opvoeding van haar kinderen moest zorgen. Bovendien was haar huis te klein voor een eigen atelier. Nu breekt voor haar eindelijk weer de tijd aan om zich volledig op de kunst te storten. Ze boetseert ook en gaat zich binnenkort verdiepen in de technieken van etsen en zeef drukken. „Nu ben ik van plan om tot mijn tachtigste te schilderen", zegt ze. „Met Gods wil", voegt ze er aan toe, want ze is katholiek. Veel Schiedamse kunstenaars van naam waren tijdens de opening van haar expositie langsgekomen in ga lerie De Essentie. Dat heeft haar veel goed gedaan. „Het is fijn om na zoveel jaar nog zoveel belangstel ling te krijgen." Ook Yvonne Davenschot, de gale riehoudster, was blij verrast. „Leuk vind ik datzegt ze. „dat zo'n kun stenares vlak bij me om de hoek blijkt te wonen." Want galene De Essentie is in de Korte Kerkstraat 9 en geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 uur tot 17.00 uur en donderdag tot 21.00 uur. Deze tentoonstelling duurt tot en met 31 juli. door JOOP BREEDVELD Schiedam Het Schieland ziekenhuis is vanaf 1 januari 1990 volledig geconcentreerd in het pand aan de B.K.-laan. De voor malige staatssecretaris drs. J.P. van der Reijden heeft toestem ming gegeven voor een bouwkundige samenvoeging van de twee ziekenhuizen. De eerste paal voor de aanbouw gaat medio volgend jaar al de grond is. De nieuw- en verbouwoperatie gaat 30 miljoen gulden kosten. „Als alles meezit", meldt de zicht baar opgeluchte algemeen direc teur irK.G.W. Peters, „kunnen we zelfs al een jaar eerder als één ziekenhuis draaien. We zullen dan 1989 gebruiken om alles soe pel te laten marcheren." Het voormalig Nolet-ziekenhuis aan de Stadshouderslaan wordt vanaf die datum niet meer ge bruikt Schieland voert momen teel met de psychiatrische kliniek Sint Joris onderhandelingen over de overname van het vrijko mende pand. A.A.L. Stegmann, voorzitter van het ziekenhuisbe stuur, heeft goede hoop dat de on derhandelingen nog dit jaar tot resultaat zullen leiden. „We worden min of meer in eikaars armen gedreven. Het gebouw staat ervoor en kan met minima le middelen voor St. Joris ge schikt worden gemaakt" Peters had verwacht dat de Van der Reijden wel eens afscheid zou kunnen nemen van politiek Den Haag met dit voor Schieland ver heugende nieuws. „Het zat na het gunstig en zwaarwegend advies van het College voor Ziekenhuis voorzieningen in de lucht dat de bouwkundige samenvoeging zou doorgaan. Na ruim een jaar wachten bespeurde je onder de medewerkers toch een lichte twijfel. Gelukkig is die nu wegge nomen", verwoordt hij de feest vreugde in het ziekenhuis. De versmelting van twee panden tot één volledig geoutilleerd zie kenhuis kwam in een stroomver snelling toen de Tweede Kamer vorig jaar de 'motie Lansink' aan nam. Die motie behelst dat ver bouw/nieuwbouw met daaraan gekoppelde beddenreductie tot een aanzienlijke besparing in de exploitatie moet leiden. De Schie damse situatie was toegesneden op de gedachte van Lansink. „Deze aanpak", meldt Peters in vakj'argon, „deze aanpak is in hoge mate budget positief." Dat het aantal bedden in de eind fase moet zijn teruggebracht van 461 naar 330 ervaart Peters niet als een onoverkomelijk pro bleem. „We werken op dit mo ment uiterst inefficiënt door het gezeul met patiënten van het ene naar het andere ziekenhuis. Voor het personeel geldt hetzelfde." Hij verwacht dat met name het hoge aantal poliklinische behan delingenvoor 1990 geschat op 165.000beduidend doelmatiger kan worden verwerkt op één plek. Verder rechtvaardigt de ex plosieve toename van de dagver- pleging de aanzienlijke bedden reductie. De dagverpleging werd vorig jaar door verpleegkundig directrice mevrouw De Frel op gestart, Aanvankelijk werd daar van door ongeveer 100 mensen gebruik gemaakt. „Dat aantal loopt gestaag richting 1.000", meent Peters. De beddenreductie, die al eerder bekend was als onderdeel van het bezuinigingsbeleid van het eerste kabinet Lubbers, was vol gens De Frel 'rampzalig' geweest als Schieland met twee zieken huizen had moeten doorgaan. „Nu kunnen we onze regiofunc tie echter goed uitoefenen", con stateert Peters. De uitvoering van het concentra tiemodel leidt ook tot inkrimping van het personeelsbestand, dat van ongeveer 850 terug moet naar 700. Schieland heeft op die 'eindsitua tie' geanticipeerd door jaarcon tractanten aan te trekken. De pa tiëntenvereniging is daar niet blij mee. „Het trekt een enorme wis sel op de patiënten", vindt hun woordvoerder. De Frel en Peters zijn het daarmee oneens. Volgens De Frel is de patiëntenzorg niet in het geding. „Hoewel je anders zou vermoeden gaat het om zeer gemotiveerde mensen. Ook al ontbrak de noodzaak met part-ti mers en uitzendkrachten te wer ken dan waren we er toch op aangewezen", verduidelijkt zij. „De markt is al ontzettend dun. Vooral in de Randstad is het ver schrikkelijk moeilijk gekwalifi ceerd personeel te werven. Het is spijtig, maar wel een gegeven waarmee we moeten werken." Schieland moet zich de komende drie jaar aan een stringent draai boek houden om de overgang naar één ziekenhuis zo vlekke loos mogelijk te laten verlopen, Peters; „Het is een hele legpuzzel van activiteiten. Uiteraard zal dat voor patiënten tot ongemakken leiden, maar we zullen dat tot een minimum beperken," Met de bouwers is al afgesproken dat er tijdens het rustuur stilte zal zijn. Verder worden patiënten en bezoekers met brieven over mo gelijk ongerief op de hoogte ge houden. Schiedam De politie van Schiedam IV/Ïqti vPr7f1f 'ZIpL heeft heel wat moeite moeten doen om een iCtlx Li MJKs ÜLil 23-jarige stadgenoot in te rekenen. De man negeerde, toen agenten hem op de Willem de Zwijgerlaan wilden aanhouden, diverse stoptekens. De politie zette de achtervol ging in en kon de man klemrijden. Een blaasproef wees uit de de man te diep in het glaasje had gekeken. Toen agenten hem echter naar het bureau wilden brengen voor een bloedproef, ver zette hij zich heftig, Hij probeerde zich los te rukken. Dat lukte niet Aangekomen op het bureau vernielde de man eerst een ruit waarna hij de bloed proef weigerde. Schiedam De politie van Schiedam heeft twee vrouwen aangehouden, die bij de Bondsspaarbank aan de Lange Kerkstraat probeerden een spaarbank boekje te verzilveren. De rekening was echter geblokkeerd, waardoor de vrou wen met lege handen bleven staan. De politie werd echter wel gewaar schuwd en toen de vrouwen in een wa- gen wilden stappen die werd bestuurd door een Rotterdammer, konden agen ten tot arrestatie van het trio overgaan. In de wagen vond de poltie verschillen de damestasjes, rijbewijzen en waarde papieren. Het trio is ingesloten op het Schiedamse bureau voor verhoor. te***. Vlaardingen Een echt verbodsbord staat niet langs de Nieuwe Waterweg. Toch is zwemmen ten strengste verboden in het sterk verontrei nigde water. „Ik denk dat de waarschuwing die op de borden staat voldoende moet zijn voor de mensen", aldus een woordvoerder van de ge meente Vlaardingen. „Het probleem is ook hoeveel borden je neer moet zetten. Moetje dat om de vijf meter doen? De mensen moeten beseffen dat het verboden is om in open water te zwemmen. Dat is geregeld in onze algemene politieverordening." Bij fraai weer trekken de recreanten die ge bruik maken van het Lïckebaertbos zich mets aan van het verbod. Bij laag water komt er zelfs een strandje vrij, waar ouders hun. kinderen naar hartelust laten spelen. Ook wordt er dan gezwommen in het water. Ondaks het waarschuwingsbord, zwemmen de recreanten in de Nieuwe Waterweg. „Een onderzoek van de provincie heeft uitge wezen dat de kwaliteit van het water gewoon slecht is. De mensen trekken er zich niets van aan. Het is makkelijk en goedkoop om in de Nieuwe Waterweg te zwemmen. De mensen gaan gewoon het water in en negeren het ver bod." Toch zouden de recreanten gewaarschuwd moeten zijn. Het zwemmen in het open water is levensgevaarlijk. „Er is al eens iemand verdron ken, Die kwam in ten draaikolk en dan ben je echt verloren. Door alle stromingen, de draai kolken en het drukke scheepvaartverkeer is het gewoon niet te doen om te zwemmen in de Wa terweg", aldus de woordvoerder van de ge meente Vlaardingen. Eigenlijk heeft de gemeente Vlaardingen maar één advies aan mensen die afkoeling zoeken. „Ga gewoon naar het Kolpa-bad. Daar is het water schoon en loop je geen risico's." Maassluis/Rozenburg De veerdienst tussen Maassluis en Rozenburg heeft vorige week on geveer 4 500 auto's meer overge zet in verband met do renovatie van de Benelux tunnel Ongeveer 15.500 automobilisten maakten in de eerste week van juli gebruik van hel veer, terwij] normaal ge sproken wekelijks 11.000 auto's de oversteek over de Nieuwe Waterweg maken. Vanwege het mooie weer kwa men er vorige maand wekelijks 2 000 auto's extra. Hel veerpersoneel kan de extra drukte maar nauwelijks aan. De enorme toeloop kan volgens be drijfsleider A. de Jong alleen Vlaardingen Wiens schuld is het, dat de PvdA het stadsbestuur in Vlaardingen beheerst? Over die vraag buigen WD'erszich in hun laatst verschenen partijblad. De beschuldigende vinger van raadslid Jan van Hemert wijst in de richting van de socialisten. Die zijn bezeten van macht, meent hij. Ex-raadslid Pauline Thiele echter verwijt CDA en WD, dat zij bij de verdeling van de wet houderszetels het onderste uit de kan wilden. Dat heeft hen opge broken, denkt zij. Van Hemert windt er geen doek jes om. „De PvdA streeft slechts één doel na en doet dat met het fanatisme van een kamikaze-pi loot" Dat doel is volgens de VVD'er niet de democratie, niet het algemeen belang, niet het stadsbelang en zelfs niet het par tijbelang. Nee, dat doel is macht, aldus Van Hemert Hij noemt de PvdA de partij van de arrogantie. „Die heeft de afgelopen twee maanden haar visitekaartje afge geven aan alle Vlaardingers die haar in de voorgaande jaren nog niet hadden leren kennen." ■Die analyse van Van Hemert, dat is allemaal maar onzin, vindt zijn het belang van de stad dat werpt Pauline Thiele het CDA voor de voeten. Die partij eiste bij de onderhandelingen twee zetels in het college op. „Kennelijk gold voor het CDA niet wat voor Vlaardingen belangrijk was, maar uitsluitend wat in het be lang van het CDA was." Christe- Waar Van Hemert de PvdA van opportunisme, vindt Pauline beschuldigd voorbijgaan aan Thiele. Haar eigen partij krijgt partijgenote Pauline Thiele. Zij beklaagt de stad, die een rood col lege van burgemeester en wet houders heeft gekregen. Maar dat is volgens haar volledig te wijten aan de starre houding van het CDA en haar eigen WD. ook kritiek te verwerken. Die is ten onrechte bang geweest om het CDA los te laten, meent zij. Ook over de toekomst van het PvdA-college zijn Van Hemert en Pauline Thiele het hardgron- dig oneens. Het raadslid om schrijft de vier socialistische wet houders als 'vier machinisten die met angstige spanning het oog richten op de heer Poppe van de socialistiese partij'. Hij denkt dat de PvdA zich maar geen illusies moet maken over de toekomst De geschiedenis leert volgens Van Hemert, dat colleges op smalle basis de Vlaardingse kie zer niet welgevallig zijn. Pauline Thiele voorziet, dat de PvdA met vier wethouders alle kans zal krijgen om 'het linkse gezicht op te poetsen'. worden opgevangen door over werk en de bereidwilligheid van het veerpersoneel. Hoewel de automobilisten in de file voor de tunnel vaak wei de nodige discipline kunnen op brengen, is het gedrag bij de auto mobilisten die worden overgezet vaak onbehoorlijk, aldus De Jong. „Je wordt er doodziek van. De automobilisten proberen via allerlei slinkse wegen op het ter rein te komen." Daarbij spuien zij volgens hem hun ongenoegen vaak in de richting van het per soneel dat de kaartjes verkoopt en de auto's overzet. Vorige week raakten de gemoederen zo verhit dat ongeduldige bestuurders met elkaar op de vuist gingen. Het wangedrag doet zich volgens De Jong niet bij de vaste klanten voor. De gemeentebesturen van Ro zenburg en Maassluis hadden bij het provinciebestuur een verzoek ingediend om tijdelijk een twee de boot in te mogen zetten of de frequentie te verhogen. Dit ver zoek is, mede op advies van de veercommissaris, afgewezen. De veerdienst draait nu op de maxi male 2 0-minuten frequentie. Door gebrek aan (geschoolde) mankracht is het volgens de veerdienst niet mogelijk een tweede boot in te zetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1