'Renovatie tunnel goed voorberei d Volgend jaar India, dat wordt weer te gek Frituurpan ontploft; woning uitgebrand Ruim vier ton uit Europees fonds VUAIMSS DAGBLAD T SCllEDAMSCHf COURANT l NKVWE WATERWEE COURANT Amateursexposeren in Hollandia-gebouw Pleidooi van CDA terzijde geschoven si-ai? m isssmmé □ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Fototoestel geliefd bij inbrekers «SMMê Maaslandse raad sceptisch over automatiseren Jeugdland met louter mooi weer Oplichter gepakt Auto ramt drie zuilen Een alarmerend cadeau voor u deze anti-diefstalsleutelhanger is voor u als u ons een nieuwe abonnee be zorgt En...de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! Noteer a!s nieuwe abonnee I S Vlees weg uit slachthuis WATERWEG Retjioraie redactie Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 1ia 3131 BC Vtaarding~ Telefoon: OIO- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 MAANDAG 21 JULI 1986 MaassluisPaniek en opwin ding in de Henriëtte Roland- holststraat in Maassluis, waar een felle, uitslaande brand een woonhuis volledig in de as leg de. Voor de brandweer was er vrijdagnacht geen redden aan. Toen na de melding om 3.50 uur de spuitgasten bij de wo ning arriveerden, sloegen de vlammen al metershoog het dak uit Niets kon meer uit de woning worden gered. Alleen de 19-jarige zoon van de eigenaar was op het moment van de brand aanwezig. Zijn zouders waren op vakantie in Italië en keerden pas gister avond, nog in volle onwetend heid over de brand, terug. Vermoedelijk is oververhitting van een frituurpan oorzaak ge weest van de brand. De jongen had na een bezoek aan een plaat selijke discotheek nog trek in iets hartigs. Toen de frituurpan aan stond, viel hij echter in slaap en werd uiteindelijk gewekt door een ontploffing. De jongen zag het vuur om zich heen grijpen, probeerde de brand te blussen, maar de vlammen sloegen zo snel om zich heen dat er niets meer te doven viel. Ook de brandweer kon weinig meer uithalen. „Door het zomer se weer stonden er wat ramen en deuren open en dan krijgt het vu ur alle kans om door te zetten", aldus H. de Jong van de Maas- sluisse politie. Shock De brandweer rukte met al het beschikbare materieel uit In de smalle Henriëte Rolandholst- straat konden de voertuigen van het plaatselijke korps maar moei lijk door de straat bewegen. En kele personenauto's moesten worden verplaatst om de brand weerauto's doorgang te bieden. Na ruim anderhalf uur kon brandweercommandant Piet van 'i Wout het sein "brand meester' geven. Voor de commandant was het een brand met een bijzonder wrang tintje. Het afgebrande huis is eigendom van zijn broer Hans. De woning brandde volledig uit en moet als afgeschrteven wor den beschouwd. De zoon van het gezin liep een shock op en moest door een huisarts worden behan deld. Hij was voor de politie niet aanspreekbaar. Ook de aanpalende panden lie pen fikste schade op. De brand weer kon wel voorkomen dat de brand oversloeg, maar de schade aan de aangrenzende panden was aanzienlijk. De woning van wet houder Izaak van der Knaap, die twee huizen verder woont op nummer 25, liep geen schade op. De wethouder, geboren en geto gen in Maassluis, is ook onwetend van de enorme brand in zijn straat. Hij" geniet momenteel van zijn zomervakantie. De schade aan de woning loopt in de tienduizenden gulden. De res ten van het huis moeten worden gesloopt, waarna met nieuwbouw kan worden begonnen. Het gedu peerde gezin was normaal verze kerd tegen brand. De familie is voorlopig ondergebracht bij ken nissen in de Maassluis. De brand trok enorm veel be langstelling van huurigenoten. Ook uit andere wijken van Maas sluis kwamen mensen naar de Henriëtte Rolandholststraat om met eigen ogen de brand te bekij ken. De brandweer had geen hinder van de oploop. De toe schouwers bleven op veilige af stand de uitslaande brand bekij ken. Specialisten van de brand weer en het Maassluisse politie korps hebben vandaag de wo ning verder onderzocht Vlaardingen Op bescheiden schaal kan in het seizoen 1986- 1987 in cultureel centrum Hol- landia aan de Oosthavenkade in Vlaardingen worden geëx poseerd door mensen, die zich niet beroepsmatig met het ma ken van beeldende kunst be zighouden. De amateurs kunnen in het Hollandia-gebouw terecht, om dat de exposities van beroeps kunstenaars sinds een paar maanden worden gehouden in de galerie van het theatercafé van de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg. Door bezuinigingen was de mo gelijkheid om in het theatercafé te exposeren enkele jaren gele den weggevallen. De beroeps kunstenaars waren daardoor aangewezen op de ruimte in het Hollandia-gebouw. Nu er weer ruimte is om ook in het theater café exposities te houden, krijgen de amateurs de kans om hun werken aan een breed publiek te tonen. Het zal echter wél op uiterst be seheiden schaal gebeuren. Een deel van ruimte wordt in het nieuwe seizoen opgeëist door ten toonstellingen van werk, dat is gemaakt door leerlingen van de Vrije Academie en de sectie kunstzinnige vorming van de ge meente Vlaardingen. Ook de in het gebouw ondergebrachte afde ling kunstuitleen zal van tijd tot tijd een deel van de collectie laten- zien. Tussen al die activiteiten door" blijft voldoende ruimte voor ex posanten, die in hun vrije tijd aan, beeldende kunst doen. Zij moe ten wel een bescheiden bijdrage, in de kosten voor hun rekening" nemen. Wie belangstelling heeft om eens, in het Hollandia-gebouw te expo-"11 seren kan contact opnemen met" het secretariaat van de culturele" raad, Westnieuwland 6. tel. 010-' 4.35.58,88. Maasland „De automatise- ringstrein dendert voort Wij worden, ai rijdend meege sleurd". Met deze beeldspraak schetste Pvd A-raadslid W. Gouma in de Maaslandse raad zijn scepsis bij het streven van het Maaslandse college om de gemeentelijke administratie te. automatiseren. De gemeente-, raad moest gisteren goedkeu ring geven aan een krediet van 450.000 gulden om die automa tisering uit te voeren. De partij en gingen daar uiteindelijk schoorvoetend mee akkoord. „De stelling, dat problemen zijn opgelost als er is geautomati seerd, klopt niet Een analyse van knelpunten ontbreekt", ring [en zich af of de stelde Gouma voorts, die sa men met Open Groepering een lans brak voor een snelle priva- cyverordening. Zo'n verorde ning moet persoonlijke gege vens beschermen tegen mis bruik. Burgemeester M. Bloe- mendaal zegde toe dat ruim voor het automatiseren van de bevolkingsadministratie in 1988 de prtvacyverordemng een feit zal zijn. F. Abbas (Open Groepering) vond het kredïetvoorstei eigen lijk te precair om over te beslis sen nu vier raadsleden op va kantie zijn. Hij wees erop dat forse nieuwe investeringen in verband met snelle veroude ring van de apparatuur al snel weer aan de orde zullen ko men. „We moeten oppassen dat we geen armlastige gemeente worden. We krijgen niet meer dan wat technisch speelgoed. Alleen de serviceverlening zal beter worden", oordeelde Ab bas. Zowel CDA als Open Groepe- g vroegen 250.000 gulden van het totale krediet, die nu uit de post alge mene reserve wordt geput, wel een zuivere manier van finan cieren is. Wethouder C. Keiizer (financien): „Putten uit de alge mene reserve is inderdaad ver sluierend naar de toekomst toe. Het mag geen gewoonte wor den. Een reserve kun je maar één keer gebruiken". Abbas hield het college voor dat leasen (huren) van de appa- ra tuur 15.000 gulden goedko per uit kan vallen. Wethouder Keijzer betwijfelde dat voor- deel, maar beloofde de Irwestie i in commissieverband nog ver- der uit te zoeken. m Met z'n allen op een Ireintje door het Beatrixpark. Volop activiteiten dus bij Jeugdland in Schiedam. Schiedam „Volgend jaar", vertelt Joop van Broekhoven als hij met een mengeling van trots en gelukzaligheid langs het parcours van zijn ridder spel wandelt, .staat het slot feest van Jeugdland in het te ken van India. Een spel met olifanten. Het zit al helemaal in mijn hoofd". Joop van Broekhoven is onlos makelijk verhonden met de jaarlijkse vakantieactiviteiten voor de Schiedamse schoolkin deren. Zonder Joop geen Jeugdland. Misschien Kcht overtrokken, maar hij is sinds jaar en dag wel de stuwende kracht achter het drie weken durende evenement Hij loont breed lachend door het Beau -.rk. Het is vrijdagmid dag ^én van de meest succes- voSo edities van Jeugdland staat op het punt te worden afgerond. Zo'n 6000 bezoekers, schat hij, zijn de laatste drie weken op zijn uitgebreide en gevarieerde pro gram na afgekomen. „Is het niet geweldig", zegt hij -meer constaterend dan vragend. „De weergoden hebben mijn ge bed verhoord. Drie weken prach tig weer, bijna geen druppel re gen, te gekke medewerkers, la chende, blije kinderen en dito ou ders". Hij is doorgaans een man van veel woorden, maar weet nu kort en. bondig de tiende uitgave te analyseren. Van Broekhoven doet een stapje terug en voorziet dan het ridderspel, waaraan op dat moment zo'n honderd kinde ren vol overgave meedoen, van commentaar. „Die schitterende middeleeuwse hoepelrok is hele maal speciaal voor deze gelegen heid gemaakt Al het spelmateri aal trouwens." Zijn glunderende ogen gaan langs het rotsblok- schieten, naar het struikroven, de schandpaal, ducatenrace en het schatveroveren. „Joh", zal hij even later zeggen, „als ik die kinderen zie genieten, ben ik zo gelukkig". Kij verhaalt dan over de vanzelfsprekendheid waarmee wijkagenten zich tus sen de spelende kinderen ophou den en wijst op een groepje Turk se moeders. „Ze komen hier toch maar. Misschien klinkt het hoog dravend, maar we doen hier ook een beetje aan integratie". Bewust Van Broekhoven is zich er van bewust dat Jeugdland een van de meest succesvolle vakantie-acti viteiten uit de regio is. „In Rotter dam gaat het allemaal veel moei zamer. Dat komt omdat wij de drempel zo laag weten te houden. Bij de buren vragen ze vier gul den per dag per kind. Ik geloof dat er dan nog geen frisdrankje van af kan. Vier gulden, het klinkt als weinig, maar ga er als ouders maar eens aanstaan met een bijstandsuitkering en koters in alle soorten en maten. Dat kunnen die mensen financieel domweg niet behappen". „In de loop van de tijd heb ik het verhaal al zo vaak gehoord: blije ouders die komen vertellen dat ze dank zij Jeugdland geen va kantie hoeven te houden met de kinderen. Een vakantie die ze in feite ook niet zouden kunnen be talen". Terwijl Van Broekhoven do ceert, gaan honderden kinderen verspreid over het Beatrixpark hun gang, In de paardetram, de mini-stroomtram en de grote groene trein die door het park slingert, op allerlei vreemde fiet sen en in de zweefmolen. Hulp Hij onderbreekt zijn uitbundig relaas ais vlak voor zijn ogen een jongetje uit de draaimolen valt ,31ijven liggen", scheeuwt hij ge schrokken. Eén van de vele tien tallen medewerkers schiet on middellijk te hulp, zet de draai molen stil en haalt de knul uit zijn penibele situatie. De jongen kijkt sip. Hij kon niet voorkomen dat de houten bak waar hij uit viel twee keer tegen zijn achter hoofd bonkte. Dat doet even pijn. De knaap besluit niet te huilen en holt naar het reusachtig grote kasteelspringkussen. Het plezier wint het van de pijn. Van Broekhoven lacht inmiddels weer en wandelt naar het eind van het ridderspelparcours. Daar is een aandoenlijk schouwspel te zien. Een kleine, ongeveer vier jaar oude meid, krijgt middel eeuwse kledij aangemeten. In korte tijd verandert ze van een hedendaags gekleed meisjein een kleine hofdame met een overda dig met kant afgezette hoepelrok en feeerieke puntmuts. Als een dame poseert ze voor een groot bord waarop een kasteel is gete kend. De foto krijgt ze mee als aandenken aan Jeugdland 1986. Ze glimt van oor tot oor. „Mooi ben ik, hè mam." De laatste spel- dag zit erop. Joop roept ons nog na: „Volgend jaar India dat wordt weer te gek jongens." Vlaardingen Extra maat regelen om verkeersopstop pingen bij de half afgesloten Beneluxtunnel te voorko men zijn niet nodig. Dat ant woorden burgemeester en wethouders op vragen van de CDA'ers Maarten Ver meer en Cees Bot. Die von den dat er iets gedaan moest worden aan de lange files voor de tunnel. B en W vinden dat Rijkswater staat het nodige heeft gedaan om stagnatie in de Benelux- tunnel zoveel mogelijk te voor komen. Vermeer en Bot wil den dat het Vlaardingse ge meentebestuur zou aandringen op vervangende vervoersmo gelijkheden. Maar dat zijn bur gemeester en wethouders niet van plan. Zij vinden dat Rijks waterstaat er verstandig aan heeft gedaan het werk uit te voeren in de vakantietijd. „Ge let op de periode van de werk zaamheden is de te verwach ten filevorming niet veront rustend", schrijven B en W in hun antwoord. De gemeente is op 9 juni door de directie Zuid-Holland van Rijks waterstaat officieel op de hoogte gesteld van de renovatie van de Beneluxtunnel. Bezwaren heeft Vlaardingen niet gemaakt tegen de tijdelijke afsluiting van de oos telijke buis. „Alle maatregelen, die redelijkerwijs kunnen wor den geëist, zijn getroffen". Bot en Vermeer drongen er in hun schriftelijke vragen op aan bij het veer Rozenburg-Maassluis extra boten in te zetten. B en W sluiten zich bij dat pleidooi, dat ook al door de gemeente Maas sluis is gehouden, niet aan. „De overzetcapaciteit van het veer m Maassluis is weliswaar van in vloed op de wachttijden daar',' maar zal de verkeersintensiteit', op de A4 en in de Beneluxtunnel' nauwelijks beïnvloeden". Vol gens plan moet het werk aan de - tunnel op 3 augustus klaar zijn „De verkeersveiligheid en do verkeersafwikkeling zijn bij die renovatie ten zeerste merken B en W nog op. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 52-jartge man uit Vianen aangehou den, die door verschillende korpsen in Noord-Holland en Utrecht werd gezocht we gens oplichting en verduiste ring. De man had zijn intrek geno men als kostganger bij een vrouw in een woning aan de Ankerstraat Hij zou voor de eigenaresse van de woning enkele klusjes opknappen, maar eiste vooraf we! geld. Toen de vrouw hem de ge vraagde 200 gulden had be taald, ging het fout, De man verdween zonder ook maar één klusje te hebben opge knapt. De politie kon de man echter aanhouden en nader onderzoek leerde dat de man meer op zijn kerfstok had en ondermeer werd gezocht door de politiekorpsen van Amsterdan en Vianen. Voor ruim 20.000 gulden heeft de man mensen bena deeld. SchiedamNa drie verkeers- zuilen en een geparkeerde auto te hebben geramd, moest een boom de wagen van een 26-jarige Schiedammer zater dagmorgen om zes uur tot stil stand brengen. Het ongeluk gebeurde op de Schoolstraat De automobilist bleek te heb ben gedronken. Hij kwam rnet de schrik vrij, maar een 34-jarige inzittende uit Schiedam was minder ge lukkig. Zij 'werd bewusteloos naar Het Schielandziekenhuis afgevoerd.' Daar constateerde men een hersenschudding, een gebroken rib en een gekneus de voet I naam voor!J adres- postcode I plaats -huisno.- I telefoon (voor controle bezorging)1 maand kwartaal «t»* stuur als dank de anti-diefstal sleutelhanger naar i naamvoorl. adres postcode. plaats- _huisno._ m open envelop anode fxwuef d icadnaaecrd RotWuUc» NwauwbUd. «f<>. tlx n, Aaiwoxdotmuner l5?9, 3000 VB RttUfdjun. Schiedam Inbrekers hadden het dit weekend vooral voorzien op foto-apparatuur. Uit een wo ning aan de Singel werden behal ve een camera met lenzen ook een videorecorder en persoonlij ke bescheiden gestolen. Het rijbe wijs van de gedupeerde bewoner is later in de omgeving terugge vonden. Ook uit een pand aan -*e Hargsin- gel werd een fototoestel ont vreemd, alsmede een geluidsin stallatie. Truck Service Schiedam aan van Van Heeckstraat miste behalve een camera een elektri sche schrijfmachine. Inbrekers brachten ook een be zoek aan het Stadscafé. Daar had men het voorzien op de complete geluidsinstallatie. Bewoners van een huis aan de PauJus Potter straat ontdekten vrijdagmorgen een enorme ravage in hun huis kamer. Allerlei kasten en laden waren doorzocht. De inhoud daarvan lag over de kamervloer verspreid. De schade bleef be perkt tot 250 gulden en persoon lijkebescheiden. Vlaardingen Meer dan vier ton subsidie heeft Vlaardingen gekregen uit het Europees So ciaal Fonds (ESF). Dat geld wordt gegeven voor beroeps opleidingen voor vrouwen die een nieuwe kans wagen op de arbeidsmarkt en voor buiten landse vrouwen. Het was de eerste keer dat de gemeente subsidie aanvroeg uit het ESF. Vier van de vijf aanvragen wer den gehonoreerd. Alleen subsidie voor een informaticaproject voor jongeren werd afgewezen. Het geld wordt gebruikt voor uitbrei ding van de cursussen. De subsi die, die werd aangevraagd voor 1986, komt overigens wel wat laat, vindt de gemeente. „Of het zal lukken het geld volledig te be steden moet nog blijken." De subsidie gaat naar een infor maticaproject voor herintreden de vrouwen, dat verder wordt betaald door het arbeidsbureau, naar een textieiproject voor bui tenlandse vrouwen, waar de ge meente en het ministerie van welzijn de grootste subsidiegevers zijn en naar twee beroepsoplei dingen voor buitenlandse vrou wen, waarvoor het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid diep in de buidel heelt getast. Vlaardingen doet voor het vol gend jaar weer een beroep op het Europees Sociaal Fonds Of de gemeente dan weer kans maakt op forse subsidies is nog maar cte- vraag. Dit jaar kreeg het Rijn-', mondgebied nog voorrang van de Europese Commissie, maaj^ dat is in 1987 alweer verledeh tijd. De dalende werklooshei ds-j cijfers in de Rijnmond en de toe- treding van Spanje en Portugal" tot de EG zijn daar de oorzaak- Schiedam Uit het slachthuis in. Schiedam is dit weekend een gro te partij vlees met een waarde van ongeveer 4.000 gulden gesto len. De daders zijn binnen geko-0 men via een gat in de afrastering. Voordat zij in de vriescel kwa-, men, werden enkele deuren ge forceerd. Ze hadden het vooral voorzien op contrafilet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1