Laurens reageerde op vrouwen agressie af Dug-Out nu herkenbaar UMINGS BAfiBlAI SCISf IMISBH OBiMMT- NHIWE WAÏEHWIS CQUHANT Negen maanden geëist wegens poging tot verkrachting 'Daar komt herrie van' □ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Jongerenwerk SSSN, zoekt vrijwilligers jgg Sgg lm g „O, 6C m Lifter in j f z'n blootje Goud voor L.J.Hofman In slaap gestoord Man valt van ladder Verzamelaar 2 ton kwijt Keten blijven op Fabriplein Een g' ra Hitgevoelig cadeau voor u... Man valt ex- vrouw lastig 1 ':?m ■MÏÏRWEfi WOENSDAG 23 IUU 1986 Rotterdam Als het Lau rens allemaal teveel werd güig het mis. Dat richtte zijn agressie zich op vrouwen. Tot tweemaal toe probeerde hij in Maasluis een vrouw te verkrachten. De pas 20-jari- ge Maassluizer kon gisteren voor de rechtbank in Rot terdam geen verklaring af geven voor zijn gedrag. „Het is nooit mijn bedoeling ge weest om die vrouwen te vérkrachten", klonk het re soluut Meer kon of wilde Laurens niet over zijn ge drag vertellen. Officier van justitie mevrouw J. Hint-Van Noort eiste negen maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook achtte zij dringende psychiatrische hulp gewenst Voor twee pogingen tot ver krachting moest Laurens terecht staan, maar tijdens de zitting werd duidelijk dat hij veel meer vrouwen en zelfs kinderen had benaderd. Op 17 maart van dit jaar ging het echter voor het eerst goed fout De verdachte grijpt in de kelder van de Burgemeester Bran delerstraat een vrouw bij keel en middel. De vrouw verzet zich hevig en een worsteling ont staat Dan komt Laurens tot be daren. De vrouw praat op hem in en vertelt van haar ernstige ziek te. Dan verdwijnt hij even snel en plotseling als hij is gekomen. De vrouw blijft overstuur achter en ondervindt nog steeds nadelige gevolgen van de onverwachte ontmoeting met Laurens. „Het gebeuren heeft een diepe indruk op de vrouw gemaakt Beseft u dat wel", hield de presidente van de rechtbank mevrouw Lensink, de verdachte voor. Betast Bij de reehter-commissaris ver klaarde de getroffen vrouw door Laurens betast te zijn. Ook zou hij haar toegebeten hebben; „Ver rek, ik heb de verkeerde, maar dat maakte me niets uit." De ver dachte kon het zich allemaal niet meer herinneren. „Ik weet het niet meer, ik begrijp het ook hele maal niet Ik zit er ontzettend mee. Heb er slapeloze nachten van, droom steeds over die vrou wen." Een 15-jarig meisje was het vol gende slachtoffer. Hij volgde haar op 1 april, vroeg om de tijd (Laurens: „Die wilde ik echt we ten") en ging weer in de fout „Ik fje pakken, niet schreeuwen of sla je dood", had hij gezegd, verklaarde het slachtoffer later tegen de rechter-commissaris. Het meisje kwam op de grond te recht Laurens: „Ik wüde haar helpen met opstaan, maar ze ver zette zich heftig, begon te schop pen en te slaan." In de worsteling werd de jas en het t-shirt van het meisje over haar hoofd getrok ken. „Waarom wüde u het meisje helpen met opstaan. Dat was toch helemaal niet nodig", vroeg de presidente van de rechtbank ver- door CHRIS WOEBTS volgens aan Laurens. De scholier kon er wederom geen verklaring voor geven, al stelde hij wel; „Ik wüde haar niets doen, alleen maar optillen van de straat" De politie hield de Maassluizer na een intensief onderzoek aan. Door verschillende slachtoffers werd hij van de foto's herkend. De officier van justitie hield haar requisitoir kort „Het bewijs is overduidelijk geleverd. Gedu rende een langere periode zijn vrouwen en meisjes lastig geval len. De verdachte ontkent het ge bruik van geweld. Omdat het de eerste keer is dat de verdachte in aanraking komt met justitie eis ik nu een lichte straf" De advocaat van de verdachte, mr.G. Aberson, kon maar weinig waardering opbrengen voor de volgens hem starre houding van de officier. Hij wees tijdens zijn pleidooi op de vele activiteiten van de verdachte: „Hij studeerde in Breda, had een krantenwijk, werkte in de supermarkt en een tuincentrum. Tussendoor bezocht hij ook nog zijn vriendin en voet balde hij op zaterdag. Een zeer druk leven. Misschien dat het Laurens allemaal iets teveel is ge worden. Bij de minste of gerings te tegenslag ging hij in de fout en reageerde hij ziin agressie, zijn emoties af. Op school was het een keer tot een vechtpartij geko men." Ook ging de advocaat van Lau rens in op de huiselijke omstan digheden: „Hij heeft, zegt hij zelf, het zachte karakter van zijn moe der. Hij ergerde zich thuis aan de conflicten tussen vader en moe der. Het irriteerde hem als zijn moeder weinig tegenstand bood aan zijn vader. Zo ontstond een haat tegen vrouwen, Bestonden vrouwen maar niet, heeft hij mij wel eens gezegd." Mariastraat boos over verhoging stookkosten j|' Vlaardingen Een lift uit Hj Maassluis zal een 21-jarige Schiedammer zich nog lang 's heugen. Tot de Haringbuis- weg in Vlaardingen verliep b de rit naar wens. Daar zette de bestuurder zijn auto aan- de kant van de weg en b maande de Schiedammer zich te ontkleden. Hij gaf B gehoor aan die eis omdat de 3 automobilist hem met een 3 mes en een schroevedraai- B' er bedreigde. Aangezien de naakte man b de tegenwoordigheid van geest had het kenteken van b de wagen te noteren, kon j= de dader kort daarop in §j B Maassluis worden aange- b B houden. Behalve kleding B had hij ook identiteitspa- 2 b pieren buitgemaakt. B Het slachtoffer hoefde niet =j 5 lang in zYi blootje rond te 2 B lopen. Omstanders stelden een overall beschikbaar. fmiiniiiiiiiifiiiiifiiimiiiitiiitiitiitiiiiiiiiiiHt VlaardingenDe Hagenaar LJ". Hofman kreeg vanmiddag door burgemeester Fred van Lier de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in de kantine van de Gemeentelijke Sociale Dienst Hofman is sinds zes jaar chef bu reau externe verzorging en ver pleging van de afdeling dienst verlening van de GSD. Hij kreeg de onderscheiding omdat hij 40 jaar voor het rijk werkt Hofman geniet in en buiten Vlaardingen vooral bekendheid als adviseur van het platform woonwagenbewoners Zuid-Hol land. Vlaardingen Toen een 25-jari- ge Vlaardmgse vannacht om drie uur wakker schrok, stond er een man bij haar bed. De inbreker, die met een valse sleutel moet zijn binnengekomen, maakte zich vervolgens snel uit de voe ten. Eenmaal van de schrik beko men ontdekte de vrouw dat de man er met een* portemonnee met vijftig gulden vandoor was Schiedam Een 42-jarige Scue- dammer is gistermorgen met en kelbreuken opgenomen in bet Schielandziekenhuis, nadat nii aan de Leendert Langstraathof van een ladder'was gevallen. De man was bezig met een vei huizing. Hij had de ladder tegen de voorgevel gezet, om. een bui tenlantaarn van de muur te ha len. De: ladder stond echter te steil en bij de eerste'de beste be^ weging'van de man klapte hij achterover op straat B Vlaardingen Uit een wo- EE ning aan de Heiligerleelaan 5= B is gisteravond een postze- gelverzameling van onge- S B veer 200.000 gulden gesto- 5 len. De eigenaar kwam 2 daarachter toen hij even na s B elf uur thuis kwam. De in- 2 breker ging tevens met een 5 antieke klok en antieke te- H geitjes aan de haal. =5 tfhiiiHiHiiHiliimimiiiiiHHiiiiiMiiiiinimfij Het Fabriplein zal nog jaren last hebben van overlast. Schiedam De bewoners van het Fabriplein moeten nog jaren rekening houden met ds aanwe zigheid van bouwketen vlak bij hun woningen. De gemeente is er niet in geslaagd een andere ge schikte plek te vinden voor de bouwketen, die nodig zijn wan neer de nieuwbouw in de Van der Elststraat, Gordonstraat en Fabristraat/Vlaardmgerdijk aan de orde is. Een onderzoek naar de mogelijk heden de keten op de achterter reinen van de geplande nieuw- bouwlocaties neer te zetten, liep stuk op drie problemen: de be schikbare ruimte is te klein, de aan- en afvoer van materialen wordt moeilijk en de controle vervalt .De gemeente ziet evenmin kans de keten op één plek op het plein te concentreren, omdat men bang is dat dan het hele plein wordt kapot gereden door het bouwver- keer. deze thermometer is vor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. Ende-nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! Noteer als nieuwe abonnee I naamvoor! adres— I postcode—huisno plaatsj 1 telefoon (voorcontrole bezorging). I maand kwartaal «^ha 1 stuur als dank de thermometer naar naam adres I postcode- plaats „voorl._ Ws, - I"'""' - wteorf HMato» N—M*. v» Schiedam De stichting Samenwerkende Schiedam- se Woningcorporaties (SSSW) heeft de huurders van 85 huizen aan de Maria straat voorgesteld, de voor schotten voor de stookkos ten met rond twintig gulden per maand te verhogen. Verschrikkelijk kwaad, is de bewonersvereniging daarover. „De bewoners is een paar jaar geleden be loofd, dat de stookkosten heel laag zouden zijn", ver klaart Hans Coster die woe de. De belofte van lage stookkos- ten verguldde de bittere pil van de hoge huren een beetje. De nieuwbouwwoningen aan de Mariastraat zijn echter lang niet zo energiezuinig, als de be woners tevoren werd voorge spiegeld. Dat kwam al aan net licht bij de eerste afrekening, over het stookseïzoen 1983- 1984. Sommige bewoners kre gen een naheffing van bijna duizend gulden. De SSSW kon niet verklaren, waarom de stookkosten zoveel hoger uitvielen dan venvacht Er kwamen onderzoeken naar de oorzaak van het hoge gasver bruik. Eerst werd de kwaliteit van de verwarmingsinstallatie onderzocht, later werd gespeurd naar eventuele 'lekken' in de iso latie. Omdat die onderzoeken geen klaarheid in de zaak brachten heeft Cees Kamminga, de inte rim-directeur van de SSSW, een nieuw onderzoek gelast Dat on derzoek wordt gedaan door de Nationale Woningraad (NWR). Kamminga is door diezelfde NWR uitgeleend aan de SSSW, om daar na het ontslag van de vo rige directeur orde op zaken te stellen. Zonder het onderzoek van de NWR af te wachten wil Kamminga nu de voorschotten verhogen. „Wij hebben Kamminga gewaar schuwd, dat er herrie van zou ko men als hij die resultaten niet 2ou afwachten", vertelt Coster, woordvoerder van de bewoners vereniging. „De SSSW heeft de bewoners lage stookkosten be loofd. Dan heeft zij daarvoor te zorgen. Als zij dat niet kan waar maken, dan moeten de huren maar omlaag." Protest De vereniging heeft de bewoners geadviseerd, niet akkoord te gaan met de hogere voorschotbedra gen. Een krachtig protest is op zijn plaats, vinden Hans Coster en de zijnen. „Het kan best dat er een technisch mankement aan de installatie is. Dat ga je toch verdo rie eerst uitzoeken, voordan'e die bedragen verhoogt?" Coster vindt de aanpak van de SSSW maar vreemd. De vorige twee on derzoeken zijn volgens hem nog niet eens besproken. „En dan komt er alweer een nieuw onder zoek." De resultaten van het NWR-on derzoek zijn in september te ver wachten, schrijft de SSSW in een brief aan de bewoners. „Uit de onderzoeken is tot nu toe al ge bleken, dat de woningen niet zo I itijds hier en daar werd "voorgesteld. Het zijn normale, goed geïsoleerde woningen, waarin het mogelijk is om heel economisch te stoken. Maar het zijn beslist geen wonin gen die met minder dan duizend kubieke meter aardgasverbruik per jaar toe kunnen. Wat wij daaruit kunnen concluderen is al wel, dat de maandelijkse voor schotbedragen te laag zijn vastge steld. Gemiddeld zullen die 15 tot 25 gulden hoger komen te lig gen." De woningcorporatie probeert eenzijdig een contract te herroe pen, zo luidt de conclusie die de bewonersgroep uit de orief trekt De vereniging adviseert de be woners niet in te gaan op het voorstel van de SSSW. Zij vindt dat de bewoners gewoon de vast gestelde bedragen moeten blijven betalen, maar raadt de mensen wel aan wat geld opzij te zetten. Voor het geval er weer naheffin- gen komen. Interim-directeur Kamminga van de SSSW was wegens va kantie niet voor commentaar be reikbaar. De advocaat hield de rechtbank voor dat Laurens nooit bewust uit is geweest op seksuele contacten: „De ambivalente houding van moeder heeft een boemerang-ef fect op hem gehad. In zijn onder bewustzijn zijn dingen tot stand gekomen." Mr.G. Aberson vroeg de presi dente over te gaan tot onmiddel lijke in vrijheid stelling van Lau rens. Hij moet nog praktijkexa men doen en volgens zijn raads man moet hij zich daar buiten de gevangenismuren op voorberei den. De rechtbank wees dat ver zoek echter af. President mevr. Lensink: „Wij zien geen enkele grond om Laurens direkt vrij te laten. De nazorg is nog steeds niet geregeld. Eerst moet een begin worden gemaakt met de behan deling door een psychiater. Ook de kans op herhaling is volgens deskundigen niet uitgesloten. Komt hij nu vrij zonder enige op vang, dan denk ik dat daar nie mand bij gebaat is". Uitspraak over dertien dagen, Vlaardingen Een Vlaar- dinger is gisteravond be bloed en bewusteloos van het bed van zijn ex-vrouw getild en naar het Holy zie kenhuis gebracht De man had zijn ex al twee keer eerder die avond lastig gevallen, wat de vrouw noopte om de politie te bel len. Toen de agenten voor de derde keer bij het huis kwamen had de boze ex- echtgenoot het keuken raam ingeslagen. Hij kon nog naar binnen kruipen, maar had zich zo ernstig verwond, dat hij door het bloedverlies bewusteloos raakte. In het ziekenhuis werden de wonden van de man gehecht. Daarna werd hij voor verhoor meegeno men naar het bureau. Inbrekers door open deuren Schiedam Twee Schiedam mers hebben het inbrekers gis teravond wel heel gemakkelijk gemaakt, door de voordeur en de balkondeur van hun huis niet op slotte draaien. Uit een woning aan de Van Leeuwen hoeekstraat werden persoonlijke bescheiden, cheques, Nederlands geld, Duitse marken en Oostenrijkse shillingen gesto len. Het vakantiegeld, bij elkaar ongeveer vijftienhonderd gul den, lag in de buurt van de bal kondeur en die stond open. De inbraak werd de afgelopen nacht gepleegd. Ken radio-cassetterecorder ter waarde van zeshonderd gulden werd gisteravond rond half tien ontvreemd uit een huis aan de Gedempte Baansloot Daar stond de voordeur open. Schiedam SSSN-jongerenwerker Henk van der Most zit dringend om vrijwilligers verlegen. Hij heeft voor na de zomervakantie een breed activiteitenprogramma uitgewerkt, maar vraagt zich af welke activiteiten kunnen doorgaan als het aantal vrijwilligers zo laag blijft als nu het geval is. Van der Most is op zoek naar iemand die een groepje jongeren ver trouwd, kan maken met het gebruik van de computer. Ook heeft hij dringend behoefte aan een vrijwilliger die een enkele middag of avond thee wil schenken in jeugdhonk WESP. Een vergeten groep is volgens Van der Most de leeftijdscategorie van 12 tot 15 jaar. Ook voor hen zoekt de jongerenwerker een vrijwilliger. Geïnteresseerden kun nen bellen met de SSSN. Om het aantrekkelijk te maken voor poten tiële vrijwilligers stelt hij een onkostenvergoeding in het vooruitzicht. Eén activiteit is alvast veilig gesteld. In het begin van het nieuwe sei zoen, op 30 augustus, gaat Van der Most met Schiedamse jongeren op excursie naar het pretpark Walibi in Antwerpen, De muren van het nieuwe onderkomen zijn zeker niet grauw en saai meer. Maasluis Het jongeren centrum Dug-Out moet nog officieel worden geopend, maar vrijwilligers zijn al maanden druk doende in het fonkelnieuwe onderko men aan de Industrieweg. Het oude onderkomen van het open jongerencentrum moest enkele maanden ge leden plaatsmaken aan de Lange Boonestraat, omdat daar eensgezinswoningen worden gebouwd. Een nieuw onderkomen lost alle problemen echter op. Met spuitbussen hebben kunste naars de grauwe, saaie muren van de buitenkant van het ge bouw vast wat opgefleurd. Dug-Out is nu voor iedereen herkenbaar. Dug-Out is het meest bekende jongerencentrum van Maassluis. Eerst ging het als de Toverbal door het leven. Het centrum had in de regio een zeer bekende klank. Niet alleen jongeren uit Maaasluis bezochten het cen trum, ook uit Vlaardingen, Schie dam, Rotterdam en het Westland kwamen belangstellenden. Na de hoogtijperiode kwam er een tijd van verval- De bezoe kersaantallen liepen terug, de motivatie bij de jongeren was verdwenen. Om het centrum nieuw leven in te blazen werd eerst de naam gewijzigd. Van To verbal werd het Coco en de Vlie gende Knorrepot Ook die naam heeft het centrum niet lang ge dragen. Nu heet het centrum Dug-Out een verwijzing naar jongeren die in de wachtkamer plaatsnemen, wachtend op een kans en baan in de maatschappij- Nieuwbouw De nieuwbouw van Dug-Out is bijna voltooid. Hel oude pand aan de Lange Boonestraat is inmid dels met de grond gelijk gemaakt Een felle uitslaande, volgens de politie aangestoken brand, hielp de slopers een handje. De politic het ft de daders nog steeds niet kunnen achterhalen. Bezoekers van het jongerencentrum zijn in middels druk in de weer aan de Industrieweg. Het pand ligt net even buiten, het centrum van de stad. Om goed gemotiveerd aan de slag te gaan, zijn bezoekers van het centrum vorig jaar naar de Belgische Ardennen geweest voor een overlevingstocht Door met elkaar op te trekken en lief en leed te delen ontstond een hechte band. Nodig om ook het zware karwei in het jongeren centrum te kunnen opknappen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1