Wolfs laconiek over lozingen Ideetjes zijn er om Schiedam op te peppen UAR01&S OAGBIAD SGHKBAMSGHECOURANT NIEUWE MM CDUBflNI Lee Towers: klapper op 14e haring en bierfeest Auto weg Plakbord? E2 ROTTERDAMS NIEUWSBLAD SPEELPLEINEN, TRIMPARCOURS, BEELDENDE KUNST, JEU DE BOULES Cooperbaan ontsierend in Plantage Herdenking van atoomaanvallen ï\T- Ry- W&r'-- ifi ACTIVITEITEN IN HEIPAAL Werkloosheid stijgt weer Havendijk dicht, Gorzen drukker Stroopwafels warmen het Westland op Stadsarchief wordt bewaakt Een eigentijds cadeau voor u... V» DINSDAG 29 JULI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraal 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4313229. 4352068, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Van het water van de Vlaardingse Vaart valt geen gevaar te duchten voor de volksgezondheidDat schrijft di recteur E.H.E. Wolfs van de GGD-Nieuwe Waterweg-Noord naar aanleiding van het rapport, dat het milieu-adviesbureau Ra- niil BV over de verontreiniging van dat water heeft uitgebracht Ranul onderzocht hoe ernstig het Vaartwater wordt vervuild door lozing van water uit de verontrei nigde Broekpolder. Daar konden weieens hoge concentraties PCB's en drins in zitten, waar schuwde SP'er en milieu-activist Remï Poppe. Als onderzoek dat inderdaad zou uitwijzen, moesten die lozingen onmiddellijk wor den gestopt, vond Poppe. Volgens het onderzoek van Ra- mil viel het met de verontreini ging reuze mee. „D'r zitten wel wat giftige stoffen in, maar niet meer dan in een regenbuitje", re ageerde een woord voerer van de gemeente laconiek op het rap port. Wolfs, die als directeur van de GGD om advies werd gevraagd over de gevolgen van de vervui ling voor de volksgezondheid, re ageert even laconiek. „Gezien het feit dat er geen zwemmers zullen zijn die, het hele jaar door, bij voorbeeld één twee liter sloot water per dag innemen, mag ge voegelijk worden aangenomen dat geen gevaar voor de volksge zondheid te duchten valt". Wolfs kreeg het verzoek om ad vies begin juli en had binnen vijf dagen zijn antwoord klaar. „Ver ontreinigingen zijn alleen van be lang als zij in het menselijk li chaam kunnen doordringen", schrijft Wolfs, „en van de moge lijkheden om het lichaam binnen te dringen is alleen van belang de zogenaamde indigestie, het via de mond binnendringen in het maag-darmkanaal". Geen gevaar dus, concludeert de directeur, want zwemmers drinken niet. Wustrow mag nog 51 huizen bouwen Verschillende krui den schieten nogal hoog op uit het pla veisel van een fraai plateau aan het eind van de Maasboule vard. Het kruid staat er zo hoog, dat er zelden iemand op de bankjes zit, bankjes die dan ook, getuige de drek, nu door vogels gebruikt worden. Misschien heelt de gemeente Schiedam wel andere plannen met dit stukje Maas boulevard, anders zou het kruid ge wied kunnen wor den door de plant soenendienst, via het normale onder houd. Maar het zou ook kunnen dat de gemeente hiervoor jj gebruik wil maken g van de subsidiere-^ geling binnenstede-2 lijke recreatieactivi- J teiten, tegelijk met& een aanpak van de« hele Maasboule- s vard. En dan duurt S. het waarschijnlijk nog een hele poos. DOOR KOR KEGEL Schiedam De plannen zijn er: Schiedam kan een leuke, levendige stad wor den. Het is haast jammer dat er subsidie voor gegeven .wordt.., want daardoor duurt het allemaal wat lan ger. Twee van die plannen kwamen al eerder onder de aandacht: het openstellen van de ruïne van Ma- thenesse, zodat er bijvoorbeeld toneelvoorstellingen kunnen worden gehouden, en de aanleg van een baande voor jeu de bou les bij het Zakkendragershuisje, op de plek die officieel Achter de Teerstoof heet (al staat de Teer- stoof heel eigens anders). Volgens Dick Vredebregt, amb tenaar van cultuur, sport en jeugdzaken bij de gemeente Schiedam, zijn beide plannen thans zover voorbereid dat zij meteen uitgevoerd kunnen wor den zodra de provincie het sein op groen zet De gemeente be greep uit onze krant dat er wel geld (45.000 gulden) zit aan te ko men dankzij een advies van de provinciale commissie voor na tuurbescherming en landschaps- zorg aan gedeputeerde staten, maar officieel hoorde Vredebregt uit Den Haag nog niets. Daar zit 'm de kneep, ook wat alle andere plannetjes betreft. Er is nog niet zolang een speciale sub sidieregeling, voor binnenstede lijke recreatievoorzieningen. Daar kunnen maar enkele ge meenten, die groot genoeg zijn, gebruik van maken: Rotterdam, Den Haag, Gouda, Leiden, Delft, Dordrecht, Vlaardingen, Schie dam en Gorinehem, Vorig jaar werden de gemeenten ermee verrast, sommige hadden nog Schiedam Hardlopers, dra vend door de Plantage: het zou de definitieve schending zijn van Nederlands oudste stads park, dat ooit uitblonk in sta tigheid en serene rust De aan leg van een Cooperbaan door de Plantage is dan ook een minder geslaagd plan uit de reeks van verder aardige voorstellen, die de gemeente Schiedam bij de provincie Zuid-Holland heeft gelan ceerd. Vroeger stonden er heiges en liepen er sloten langs de Plan tage. Er stonden ook veel meer bomen, waarvan er veel weken voor een parkeerter rein en de muziekkoepel Toen verdwenen de hekfes en gingen kinderen op de grasga zons voethallen. Vervolgens kwam er een verhard speel- tuintje tegenover het politie bureau. Omdat het verhard was, dus gevaarlijk, kwamen er ook op het gras nog speeltjes te staan. En om de moeders uitzicht te geven op hun spe lende kinderen werden er nog meer bomen verwijderd. De Plantage gaat hard achteruit, nu dreigt verdere verloede ring door er een hardlooptra ject van te maken. Een werk groep van omwonenden wij zich beraden op een betere toekomst voorde Plantage. maar een maand de tijd om snel wat projecten te bedenken. Zo ook Schiedam. Goedkeuring door de gemeenteraad was niet nodig, dat scheelde tijd, en via B en W gingen de volgende sugge sties naar het Provinciehuis: het trimparcours door het Volkspark vernieuwen en verbe teren: internationale straatspelletjes aanbrengen op het wegdek; exposities mogelijk maken van beeldende kunst in het Juliana- park, in combinatie met enkele aanpassingen zoals nieuwe ver lichting in het park; sport- en spel voorzieningen voor ouderen aanleggen in het Strickledepark (achter de 4 Mo lens); de speelpleinen Wilhelmina- pieïn. Rozenburgerplein en Van 't Hoffplein opknappen; een nieuwe landijsbaan creeren in het Prinses Beatrixpark, op de plek van de oude, met m het mid den een eilandje dat 's zomers via een bruggetje bereikbaar moet zijn en waar men dan kan (mid- get)golfen. de aanleg van een soort Cooper baan in de Plantage. Om ai die ideeen uit te kunnen voeren is geld nodig, maar veel had de provincie niet te verdelen, zo ruim was die subsidieregeling nu ook weer niet Schiedam mag voor dit jaar al in zijn handen klappen als de ru ine en het jeu de boulen doorgaan; de rest van de plannen schuift dan op naar 1987, „God zegene de greep", aldus Vredebregt die benieuwd is naar een besluit van gedeputeerde sta ten. Het is allemaal wat krakke mikkig gegaan, vindt hij, met die haast die vorig jaar gemaakt moest worden en de zee van tijd, die de provincie er nu voor neemt, Vlaardingen hoorde onlangs dat de lelijke wandelroute van de Westhavenkade naar het Men- delssohnplein opgekalefaterd mag worden met de subsidie voor binnenstedelijke recreatie. Heeft de gemeente Schiedam nu nog overleg gevoerd met de be- wonersverenigingen, toen zij zocht naar projecten? Vredebregt meent van niet, al heeft Schie dam-Zuid wel twee spelpleinen onder de aandacht gebracht en ook verbeteringen aan de Maas boulevard bepleit. De gemeente heeft er met een schuin oog naar gekeken, maar een afgerond voorsiel zou veel tijd hebben ge kost. Wel heeft de gemeente, zegt Vredebregt, terdege rekening ge houden met signalen die de wij ken in vroegere overlegvormen m«t de gemeente gegeven heb ben De provinciale subsidie heeft twee kanten. Gunstig is dat door de komst van de subsidieregeling de gemeente snel ging denken aan leuke plannen. Nadeel is dat er te weinig geld in de subsidiepot zit, zodat het bijna te wensen was om de leuke plannen via een an dere financiering te realiseren. Zo werden het Van 't Hoffplein in Schiedam-Oost en het Wdhel- minaplein en Rozenburgerplein in Schiedam-Zutd, die nu alle drie voor verbetering in aanmer king komen, tien jaar geleden be kostigd uit de zogenaamde water- miljoenen: het bedrag waarmee Rotterdam het 'eeuwigdurend' contract met Schiedam voor de levering van drinkwater afkocht Als de subsidie voor binnenstede lijke recreatie ook voor '87 tegen valt, zouden de plannen wellicht uit de gemeentelijke reserves be taald kunnen worden of in over leg met fondsen en particulieren. De Schiedamse Gemeenschap heeft dat vroeger wel gedaan, voordat haar alle subsidie ontno men werd. Vlaardingen Een optreden van de Rotterdamse zanger Lee Towers is de grote klapper op het veertiende haring- en bierfeest, dat zaterdag 6 september wordt gehouden. Towers verzorgt zijn optreden op het Veerplein. Na maanden van voorbereiding is het programma voor de 14e editie van het tot immense pro porties uitgegroeide feest bijna in kannen en kruiken. Het haring en bierfeest trekt elk jaar meer dan honderdduizend mensen en is daarmee het drukst bezochte stadsfeest in de regio. Jan Brouwer, voorzitter van het organiserend comité, wil over het programma nog niet te veel ver klappen. Anthony Parker van te levisiestation Sky Channel pre senteert, ook al op het Veerplein, een talentenjacht. De Kns'Kras Kwis heet dat gebeuren en beel den van wat er op het podium te zien is worden op een video-wall geprojecteerd. De organisatie heeft vastgehou den aan traditionele festiviteiten als een braderie met kinder- markt en demonstraties van oude ambachten. Op verschillende plekken in de binnenstad zullen blaaskapellen, jazz, dixieland en pop de wandelaars toeschailen. Verder staan er weer veel wed strijden en demonstraties op het programma en wordt er een he teluchtballon opgelaten. De woningbouwvereniging Pa trimonium grijpt het haring- en bierfeest aan om met een exposi tie het 75-jang jubileum te vieren. Maassluis Wethouder Anton Wustrow is aange naam verrast door de mede deling uit Den Haag, dat dit jaar in de Steendijkpolder alsnog 51 woningen extra woningen mogen worden gebouwd. Het betreft 41 wo ningen in de premie-C-sec- tor en tien in de premiever- huur. Maassluis profiteert daarmee indirect van het overvragen van Rotterdam. De havenstad had voor 1986 meer contingen ten aangevraagd dan achteraf verwerkt kunnen worden. De 51 huizen zullen in één bouw- strocm worden gerealiseerd met de 53 woningen, waarvoor Wu strow al eerder toestemming had gekregen. De huizen verrijzen langs de Jan Schoutenlaan tot aan de Westlandseweg, De bouw activiteiten beginnen naar ver wachting komende maand. „Ik weet uit ervaring", vertelt te vreden Wustrow, „dat veel ge meenten overvragen. In Den Haag schijnt zelfs 95 procent van de ingediende plannen in de loop van het jaar geschrapt te worden. De hoofdingenieur-directeur van het ministerie had me verzekerd dat er geen enkele kijk op was dat de 51 woningen zouden wor den toegewezen, tenzij andere ge meenten afhaken, Je weet datje dus nog een reele kans hebt, maar pas toen de brief op m'n bu reau dwarrelde was ik echt blij". De toewijzing acht hij extra be langrijk omdat nu het 'gat' kan worden gedicht met de 61 wonin gen die iets verderop staan. „Die huizen staan nu nog een beetje verloren. Op deze manier wordt het een logisch geheel". Over de 53 huizen waarvoor al eerder groen licht werd gegeven, maakt Wustrow zich geen zor gen. „Die gaan als de bekende zoete broodjes over de toonbank". Schiedam Van een terrein bij een garagebedrijf m de Van Cou- wenhovenstraat is gistermiddag een personenauto gestolen De wagen is 8.500 gulden waard. Uit een las- en installatiebedrijf in de Nijverheidsstraat zijn vier gereedschapskisten en enkele elektrische apparaten ont vreemd. Het bedrijf is voor 2 900 gulden gedupeerd. Bewoners van de Van der Duyn van Maasdam straat misten gistermorgen de tuinstoelen die zij op het balkon hadden laten staan Er werd ook ingebroken in het clubhuis van DWS aan de Parkweg. Na een raam te hebben geforceerd ging men met een krat bier aan de haal. De meeste flesjes werden in de buurt op straat kapot gegooid Vlaardingen De slachtoffers van de atoomaanvallen op Hiros hima en Nagasaki worden woensdag 6 augustus herdacht met een stille tocht vanaf de Mo len aan de Korte dijk naar het Rosarium bij het Holy-zieken- huis Op het eindpunt houdt de heer Schafer uu Amstelveen een toespraak. Hij was. ooggetuige van de aanval op Nagasaki en is sindsdien actief m de vredesbe weging. Tijdens de herdenking wordt met verse, witte bloemen een kraan- vogelmozaik gelegd waarmee het verlangen wordt uitgebeeld dat de wereld van dergelijke gruwe lijke gebeurtenissen voortaan verstoken zal blijven. Het initia tief is afkomstig van de Vlaar dingse Vredesbeweging. Aan de deelnemers wordt gevraagd bij voorkeur witte of zwarte kleding te dragen en één of meer witte bloemen mee te brengen. De stoet vertrekt om twaalf uur. Een onverdeeld succes zijn die openbare plakborden van de gemeente Schiedam niet. Ooit is er op dit bord aan de Dwarsstraat wel eens wat via aanplakbiljetten aangekondigd: een popconcert In jongerenket- der Underground onder wijk centrum De Erker, de Molenda gen, maar verder eigenlijk niets. Het uitnodigend knalgele bord werd meer gebruikt door de viltstiftjeugd. Dat ging zover dat 'plakbord' zelfs half werd doorgestreept en er 'schrijf bord' kwam te staan. De mees te leuzen zijn moeilijk te begrij pen. En erg mooi vinden de be woners van de nieuwbouw op het GTB-terrein aan de over kant dat plakbord niet. Op de Koemarkt heeft ook een tijdje een plakbord gestaan, dat am per werd gebruikt. Gemeente belangen plakte er het verkie zingsprogrammaatje, maar voor politiek was het niet be doeld. Pas hebben Ben W be sloten, dat het plakbord in de Mgr Nolenslaan ook maar een ander plekje krijgt, want er hadden mensen uit de buurt over dat vreselijk lelijke ding geklaagd. Het stond al die tijd voor het PTT-kantoor, maar de nieuwe plaats is het open stuk je bij het parkeerterrein aan de Piersonstraat. Daar valt het misschien wat minder op... Ai- leen voor de verplaatsing bere kende gemeentewerken 250 gulden. Vlaardingen Wijkcentrum De Heipaal in Holy heeft de vakanue-acu vi teiten tot het eind ,van de schoolvakantie uitgesteld. Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen vanaf maandag 4 augustus in de M^erk*-et- straat terecht De ee. dag staat in het teken van verven en figuurzagen. Het program ma ziet er verder als volgt uit: dinsdag een puzzeispeurtocht; woensdag roeien; donderdag muziekinstrumenten maken en vrijdag een uitstapje naar Duinrell. Deelname aan de activiteiten kost één gulden per dag en tien gulden voor het dagje Duinrell. De Heipaal doet de deur dagelijks om tien uur voor de kinderen open Schiedam Na maanden van daling is de werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg-Noord in de maand juni voor het eerst weer gestegen. Ook al in tegen stelling tot voorgaande maanden daalde het aantal vakatures. De stijging in de regio, die de plaatsen Schiedam, Vlaardingen, Maassluis. Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland omvat, was uitsluitend toe te schrijven aan de groep jongeren onder.de 23 jaar. De werkloosheid in die leeftijds groep ging met 161 omhoog. Eind juni stonden er 8914 mensen als werkloos ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam Dat waren er hon derddertig meer dan aan het be gin van de maand. Het aantal werkloze vrouwen steeg met ne gentig, hel aantal \verkl02e man nen met veertig. Hel aantal vaka tures daalde van 320 naar 294. Alleen in de bouwnijverheid kon de dalende tendens van de werk loosheid worden vastgehouden. Alle andere sectoren gaven een stijging te zien. Die was het grootst in de sector handel. Daar steeg het aantal werklozen met 27. Dat is meer dan twee procent en directeur J.A. van Lent noemt dat een 'behoorlijke'stijging. Schiedam De Lekstraat, Nieu we Maasstraat en Rozenburgse- slraat zijn gedurende acht weken weer ouderwets druk, nu de Ha vendijk voor autoverkeer afge sloten is. Omdat er geasfalteerd gaat worden ter hoogte van de Spuisluis, tussen de Jachthaven laan en de Havenstraat, kunnen auto's niet via de Westfranke- landsedijk de wijk uit De Gorzen zal het lokale verkeer via de we gen binnendoor moeten verwer ken. Het industrie verkeer naar de Ha venstraat wordt geleid via de Koemarkt, Oranjestraat, Nieuwe Haven, Schoolstraat, Willem de Zwijgerlaan en Westfrankeland- sedijk. Vlaardingen Aan de voora vond van de jaarlijkse braderie 'Naaldwijk, hét warenhuis bij uit stek' zorgen de Amazing Stroop wafels uit Vlaardingen voor een opwarmertje. Het duo treedt woensdag 6 augustus om half tien 's avonds op in d'Ouwe Droog aan de Dijkweg 7 in Naaldwijk, Wun Kerkhof en Kien de Bruin, die hard op weg zijn naar hun 1500e optreden, brengen oude vertrouwde nummers als Ome Kobus, De dieven wagen. Water en ook Oude Maasweg. De Stroopwafels werken aan een nieuwe langspeelplaat, aver arm en rijk, waarvoor de Schiedamse tekenaar Harr Wiegman de hoes ontwerpt Schiedam Het gemeente lijk archief aan de Korte Ha ven wordt heveiügd legen brand en inbraak. Er staan zoveel spullen opgeslagen die te maken hebben met de his torie van Schiedam, dot bur gemeester en wethouders er wel 70 500 guiden voor over hebben om het stadsarchief voortaan te laten bewaken via een PTT-Iijn die aange sloten is op een 24 uur per dag bemande alarmcentrale. Per jaar komt er voor 6500 gulden aan kosten bovenop. Het zal voor stadsarchivaris drs G van der Feijst een ge ruststellend idee zijn, dat zijn levenswerk tn veiliger om standigheden komt te verke- dit PC-quartsklokje is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En., .de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! I Noteer als nieuwe abonnee, I naam adres j postcode plaats -voorl. I telefoon (voor controle bezorging) j maand kwartaal j stuur als dank het P.C.-quartsklokjc naar naam j adres 1 postcode plaaisi opsturen in een open envelop ronder poel lepel geadrtueerd and RoPtenJim» NwumbUd, afd. «Soortementen, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotlerdun -huisno.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1