WATERWEG SPORT 11 Van Leeuwens waterteelt kampt met kinderziektes Guus Backelandt laat zich niet gek maken HANS STOUT VERLAAT FORTUNA VL Huishoudboekje I loopt achter... EXCELSIOR M SPEELT EERDER Buitenland nieuwsgieriger dan Westlandse tuinders Doele-jeugd lapt tuin op Jarig zwembad viert feest E Willibrordus woont even in Voor woning zoekenden verandert niets Handbalvelden niet zo duur mmM SPORTAGENDA SVV oefent tegen ADO Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 30 juU 1986 Maassluis Hij wil zichzelf beslist niet presenteren als de man die het allemaal zo goed weet. Chris van Leeu wen is wars van publiciteit. „Mijn naam hoef je niet te noemen. Waar wij mee be zig zijn is belangrijk, niet ik". De Maassluisse tuinder krijgt wekelijks vaak wildvreemde mensen over de vloer. Uit alle delen van de wereld: Finnen, Portugezen, Belgen, Canade zen ze hebben allemaal de ingewikkelde weg naar Van Leeuwens tuin aan de Zuid- buurt weten te vinden. „Bijk worden wij er niet van. Ver geet het maar. Als je alleen al nagaat hoeveel uren we niet hebben kunnen werken, om dat wij al die mensen te woord moesten staan", overpeinst zijn echtgenote. „Als ik had beseft waar ik aan be gon, dan had ik het nog niet ge weten. 't Is een mooie proef, maar had eigenlijk bij de buren moeten liggen", verzucht Chris van Leeuwen. Hij steekt kalm en weloverwogen het hele verhaal voor de zoveelste keer af. Haalt fotomappen te voorschijn om de complexe, vaktechnische materie aanschouwelijk te maken. Het verhaal begint in 1982 op een bijeenkomst van de werkgroep sla van de tuinbouwstudieclub Delft-Westerlee. Of Van Leeu wen er niets voor voelde op proef sla op water te gaan telen, vroeg de voorzitter opeens. De Maas sluisse kweker krabbelde eens op z'n hoofd en wilde eerst wel eens wat meer weten. Enfin, in de cember 1982 had hij op z'n ruim een hectare grote bedrijf duizend vierkante meter volstaan met sla planten in goten. Het proefstation en de studieclub zorgden voor deskundige begeleiding en vei ling Delft-Westerlee (en later ook de veiling Westland Noord en Zuid) stelde zich op voorhand voor een eventuele financiële strop garant Kinderziektes Deze regeling loopt thans af, maar er zijn signalen dat de proef nog wordt voortgezet „Want we zijn hier nog niet mee klaar, er zijn nog wat kinderziektes. Ik heb de indruk dat veiling en stu dieclub dat ook vinden. De goten moeten wat beter, steviger wor den en aan de poot- en de oog- stmachine moet nog het een en ander worden gedokterd". De teeltmethode is de afgelopen jaren niet wezenlijk veranderd, maar wel aangepast en verbe terd. De grond wordt eerst op ni veau gebracht, gewalst en afge dekt met wit loopfolie. De kunst- stofgoten worden ter plaatse ma chinaal gevouwen. Om het water daarin te laten stromen is een hellingpercentage van 0,75 nodig. Dit zou in de veertig meter lange kas een hoogteverschil van 28 centimeter betekenen. Om niet onder de kasvoet uit te komen zijn de goten halverwege in twee delen gesplitst met de afvoer in het midden. „Dat is veel prakti scher. Ook krijg je hierdoor een snellere doorstroming". In de goten worden velletjes cel- stof gelegd, die het water absor beren. In de goot worden aan weerszijden de slaplantjes gepoot, eerst 19,4 en thans 22 per vier kante meter. Het IMAG in Wa- geningen ontwikkelde hiertoe een speciale pootmachine. De wortels hangen gewoon in het water, waaraan de benodigde mesttoffen zijn toegevoegd. Oogstmachine De sla is, afhankelijk van de poot- periode, tussen de vier en twaalf weken oogstrijp. Vuile en pijnlij ke knieën zijn er niet meer bij, want het IMAG heeft ook voor het oogsten een oplossing be dacht De slaplanten liggen op af- dekplaten van kunststof, de zoge heten deksels, die eveneens ma chinaal worden aangebracht, Die deksels worden door de oogstma chine naar zich toegetrokken, op gerold en later hergebruikt. Van de sla worden automatisch de wortels afgesneden en per lopen de band afgevoerd. Alleen voor het nasrüjden, de kroppen in folie stoppen en in dozen leggen zijn bij het oogsten nog mensenhan den nodig. Chris van Leeuwen is de enige Westlandse tuinder, die sla op water teelt. Hij wisselt wel regel matig informatie uit met een vak gen opt in het Westbrabantse 's-Gravenmoer, waar niet alleen de wortels van sla- maar ook van tomatenplanten in watergo ten drijven. „Met die tomaten ging het aan vankelijk niet naar wens. Nee, geen wortelziektes maar wel ge breksverschijnselen, doordat het Vaste medewerker Marcel in de kas bfj de gootje-broodje-tomaten. Chris van Leeuwen heeft het on derschrift a! gedicteerd: „Nu nog met steenwol en druppelaar, straks waarschijnlijk alleen water". |IIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII!IIIIIIIIIMIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIII!IIIIII!IIII^' Schiedam Het huis- houdboekje van de stich- i ting Huishoudelijke Voor- lichting loopt een beetje j achter. Nu pas hebben B i en W de subsidies vastge- I steld voor 1981 en de drie jaar daarna. De stichting j heeft niet al die tijd op j subsidie hoeven te wach- j ten, want over de vier jaar j kreeg zij voorschotten van i totaal meer dan 191.000 gulden. Achteraf blijkt dat j de subsidies lager uitval len, behalve over 1983. Al met al betekent het dat de gemeente zo'n zesduizend j gulden van Huishoudelij- j ke Voorlichting terugvor- j dert. Waarom is men zo j laat met de subsidies? Vol- j gens een woordvoerder j van de gemeente komt het j wel meer voor, dat stich-1 tingen aan de lafe kant j zijn met het indienen van I de jaarrekening. Soms j worden die dan in één j keer afgehandeld. j De stichting geeft onder j meer voorlichting in het effi- j ciënt bijhouden van een j huishoudboekje. Silllllimlllllllllllllllll|lllllllllllll!!!llllllll!lli!lllitlllllllll!lllllllllllllllllllillllllllllllMlllllllllint Schiedam In vervlogen tijden, toen de Sint Joris Doele nog een res pectabele sociëteit was waar notabelen elkaar plachten te ontmoeten, lag er een fraaie tuin naast het monumentale gebouw. In latere perio den trad de verpaupering in, de buren hebben er veel puin gestort en ook van de verbouwing van de Sint Joris Doele zelf had het restant van de tuin veel te lijden. Nu het puin recentelijk verwijderd is, heeft de Doeie-leiding het idee gekregen om de tuin in haar oude functie te herstellen, zij het met aan de tijd aangepaste beplanting. De jongeren, die van het trefpunt op het Doeleplein gebruikmaken, zullen de tuin zelf oplappen en krijgen van B en W 2340 gulden als opstekertje. Schiedam Het heeft negendui zend gulden gekost om het schoolgebouw aan de Zalmstraat tijdelijk geschikt te maken voor de opvang van scholieren van de Wihibrordusschool. Deze school aan de IJsselmondesestraat wordt gesloopt, waarna nieuw bouw zal verrijzen. Het leek de gemeente handig om het geld voor de aanpassing aan de Zalm- straat meteen maar op te tellen bij het bedrag voor de nieuw bouw. Schiedam Woningzoekenden zullen in de praktijk niets mer ken van de wijzigingen, die de Schïedamse gemeenteraad in au gustus zal aanbrengen in de woonruimteverordening. De wij zigingen hebben geen betrekking op toewijzingsnormen of op soci ale en medische criteria. Het gaat enkel om wat technische onvol komenheden, licht ambtenaar Habermehl van de afdeling alge mene zaken toe. Zo wordt er in de woonruimleverordening ver wezen naar het openbaar li chaam Rijnmond, maar dat be staat niet meer. Hoek van Holland Het zwembad in de De Cordes- straat in Hoek van Holland houdt zich de komende drie weekeinden slechts zij delings met de feitelijke functie zwemmen bezig. Het bad, dat twintig jaar ge leden ais tijdelijk zwembad werd opgezet, viert dat ju bileum met een reeks spe lactiviteiten. Het spits wordt zaterdag af gebeten met een sjoffelrace. waarbij het de bedoeling is het bad met een paar grote waterech oenen zo snel mo gelijk over te 'wandelen', In de nacht van vrijdag 8 op zaterdag 9 augustus wordt voor de derde maal een kampeemacht gehouden. Er kan tot 11 uur 's avonds worden gezwommen. Op het programma staan ver der vertoning van films en een pyjamafeest Tijdens dat laatste onderdeel is het de bedoeling dat een jury de meest vreemdsoortige pyjama van het jaar kiest. De jubileumactiviteiten worden zaterdag 16 augus tus afgesloten met een luchtbeddenrace over een hinde misbaan, ene voedingselement er sneller wordt uitgegeten dan het andere. Dat zat in de dosering, 't Ls ook al lemaal onbekend terrein". Tomaten Zelf heeft Van Leeuwen 's zo mers in z'n 'proefkas' ook toma ten, want in die periode levert sla hem te weinig op. De tomaten worden daar volgens het gootje broodje-systeem met druppelaar geteeld. Het drainwater wordt hier echter niet opnieuw ge bruikt „Eigenlijk is er geen ver schil met gewone substraatteelt Alleen gebeurt die nu in goten, want die liggen er toch. Ik kan moeilijk die hele kas gaan leegha len". De proef heeft ertoe geleid dat de oudste zoon Ruud morgen voor een jaar naar een Canadese tuin der in Vancouver vertrekt. De man bezocht in begin 1983 's we relds grootste tuinbouwvak beurs, de NTV in Bleiswijk, en stond in eens bij Van Leeuwen voor de deur. Hij wilde alles van de expe rimentele slateelt weten, was ra zend enthousiast en beschouwde het meteen als een gat in de markt Hij had tijd noch geduld om nadere resulaten af te wach ten en ging, voorzien van enig materiaal als een stuk goot en lei ding, thuis meteen aan de slag. Aan het eind van dat jaar kreeg Van Leeuwen plotseling een tele foontje, dat de man de eerste planten had gepoot. Hij teelt sla op water voor een grote super marktketen en dat is inmiddels een groot succes geworden. Sinds die tijd hebben die twee regelma tig contact en wisselen zij erva ringen uit Zeepprodukt Beiden hebben een recireulerend systeem, wat wil zeggen dat het drainwater wordt herbruikt Echter, zonder zuiveringsinstal latie, wat het risico van wortel- ziekten aanmerkelijk vergroot Van Leeuwen heeft daar tot dus verre echter nog nooit last van gehad, evenals z'n Canadese col lega. „Ik weet niet of hij verder nog wat doet maar hij houdt het gewoon in de hand door weg te snijden voordat er wat kan inko men. De kroppen zijn daar ook wat lichter dan hier. Wel ge bruikt hij net als ik uitvloeier. Dat is een zeepprodukt dat er voor zorgt dat eventuele virussen zich niet verder ontwikkelen". „De belangstelling uit het buiten land is toch groter dan van de tuinders hier. Waarom? Ik denk dat zij gemakkelijker kunnen in vesteren, omdat hun produkten meer opbrengen, 't Is moeilijk te vergelijken, maar zelf kreeg ik van het voorjaar 17 cent voor een krop sla, en die Canadees op de zelfde dag 1,25". Brandend vraagje: durft Chris van Leeuwen nu al volledig z'n brood met waterteelt te verdie nen? Hij hoeft niet lang na te den ken. „Daar is de tijd nog niet he lemaal rijp voor, daar moeten we eerst nog even wat verder mee stoeien. Teelttechnisch lukt het al heel aardig. M'n sla op water was beter dan die van de grond. We zijn met een stukje toekomst be zig, maar moeten nog even ge duld hebben". Perspectief Persoonlijk vindt hij het zeker net zo belangrijk dat niet alleen sla maar ook tomaten op water kunnen worden geteeld. Van daar dat hij nauwlettend de ont wikkelingen bij z'n Brabantse collega en ook bij twee Belgische tuinders, die daar al drie jaar er varing mee hebben opgedaan, in de gaten houdt. „Dat biedt veel meer perspectief. Ais dat lukt wordt het voor een heleboel tuin ders niet meer zo moeilijk ook sla in hun pakket op te nemen of te houden", Dat is thans wel het geval, nu het Westland steeds meer over gaat op substraatteelt, waarop wel de tomaten-, maar (nog) niet sla planten kunnen gedijen. 2o heeft veiling Delft-WesterJee de leden al eens indringend gewaar schuwd voor de gevaren van een vermindering van het sla-areaal. Immers, als de exporteurs niet meer over voldoende nandei kunnen beschikken, gaan zij de sla elders in Europa nalen met alle financiële consequenties vandien. Chris van Leeuwen: „Het telen van sla op water zou eigenlijk een verlengstuk van tomaten op wa ter moeten worden, want de meeste tuinders beschouwen to maten toch als hoofdteelt Alleen sla is vooral in de zomerperiode economisch niet haalbaar, maar in combinatie met tomaten liggen de papieren toch heel anders. Ik verwacht dan ook, dat dit de toe komst wordt". Guus Backelandt wil zijn kart het liefst zo snel mogelijk inruilen voor een nog snellere vierwieler. Maassluis Guus Backe landt laat zich niet gek ma ken. Het 19-jarige racetalent droomt ervan ooit nog eens in icn formule 1-wagen te zitten. „Maar", zegt hij nuchter, „het heeft toch geen zin om nu al uit te roepen dat ik over vijf jaar in zo'n kar zal rondrijden. In de racerij kan je nu een maal niets plannen". De negentienjarige HEAO-stu- dent laat zijn opleiding ook voor lopig nog voorgaan. Al heeft hij dan na zijn winst in een selectie wedstrijd van Marlboro op het circuit van Zandvoort heel veel complimenten moeien aanhoren. „Ja, als je de grote finale wint, zit je over vijf jaar in de formule i. Zeiden ze. Maar dan zal ik in sep tember wel negentien mensen voor moeten blijven". Als Backelandt met een rol op het tweede plan genoegen moet nemen, zal dat niet aan zijn ambi tie liggen. De Maasluizer mag re lativeren tot een kunst hebben verheven, de wil om het hoogste te bereiken is wel degelijk aan wezig. „Natuurlijk, als winnen niet het allerbelangrijkste voor je is, moetje stoppen. Maar de race- rij hangt "an toevalligheden aan elkaar. Als je geen goede sponsor hebt, is het moeilijk om de top te halen. En dat mag je gerust in je achterhoofd houden. Kijk, als je goed kan voetballen, kom je van zelf wel bij een aardige club te recht, Dat geldt met in de racerij, in die sport koop je succes met geld, veel geld". Geldschieter Daarom is het voor Backelandt ook een extra stimulans om goed te presteren op Zandvoort. Marl boro is immers de belangrijkste geldschieter in deze tak van sport. „Ze pompen inderdaad enorme bedragen in de autosport. En, als ik die finale win, zit ik voor volgend seizoen vast in hun team. Dan heb je ook de kans om je in de kijker te rijden", aldus Backelandt, die zijn kart in de toekomst voor een nog snellere vierwieler wil ruilen. De liefde voor de autosport zat er overigens al vroeg in bij de Maas luizen „Ja, dat kun je wel zeg gen", roept moeder Backelandt. „Ik weet nog goed dat Guus een jaar of zes was. Mijn man en ik hadden net een nieuwe auto ge kocht en we zaten met die verte genwoordiger in huis nog wat na te praten. Tot hij plotseling bin nenkwam om te vertellen dat er in het rechter-achterlicht een barst zat. Toen al was hij hele maal gek van auto's". Judo Die voorliefde voor auto's weer hield hem er niet van om zijn ge luk op de judo-mat te beproeven Backelandt haalde zelfs de natio nale selectie. „Ja, maar op den duur had ik er geen plezier meer in, ik stapte met de pest in mijn lijf de sporthal in. Als ik met die wedstrijd bezig was, stond ik tel kens aan het karten te denken. En als ik verloor, reden mijn pa en ik altijd snel naar Strijen. Om nog even te kijken naar die cou reurs". Na lang aarzelen koos Backe landt definitief voor de kart. Al is zijn liefde voor judo nog niet ver dwenen. „Soms zou tk wel weer eens een willen vechten tegen mijn oude clubgenoten Want die spon blijft trekken". Óm zijn conditie op peil te hou den, loopt hij veel. „Want een auto besturen vergt heel veel van je. Niet alleen lichamelijk, ook geestelijk. Elk foutje kan fataal zijn, dus is het zaak om de hele race je concentratie vast te hou den. Nou, dat is echt heel ver moeiend". Backelandt zal niet alles op alles zetten om te slagen in de racerij. „Die school geeft me de zeker heid dat ik wat achter de hand heb. En als de sponsors me niet willen, blijf ik voor mijn plezier racen. Want ik ga me niet in de schulden steken om mee te kün- nen draaien in dat circus", j Vlaardingen Hans Stout heeft zijn functie als coördinator selectieza ken bij Fortuna Vlaardin gen neergelegd. Aanlei ding voor die beslissing vormde de aanstelling van Jan Baksteen als trainer van de A 1 jeugd van de Vlaardingse twee deklasser. „Het is inderdaad puur een principiële aangelegen heid", verklaarde Hans Stout desgevraagd. „Ik kan de verantwoording voor een dergelijke benoeming dom weg niet aanvaarden. De se lectie van het eerste elftal heeft ook al zijn bezorgd heid uitgesproken over de aanstelling van Jan Bak steen. Dat is natuurlijk niet zo vreemd ook. Hij is hier een paar jaar geleden met ruzie weggegaan en heeft zijn twee zoons vervolgens meegenomen naar HION, In mijn ogen moet zo'n man, als je hem binnen je vereniging terughaalt, zich minimaal twee jaar normaal gedragen alvorens je hem een functie geeft. Onze voorzitter denkt daar jam- mergenoeg anders over". „Overigens", vervolgt Stout, „ben ik niet de enige die uit de benoeming van Jan Bak steen zijn consequenties heeft getrokken. Ook Ad van Wijk en Rinus Berre-_ voets hebben hun functies neergelegd. Vanuit het be stuur heeft men nog ge tracht om mij op mijn be slissing te doen terugko men, maar hoe zeer ik het zelf ook betreur, dal ik dit besluit heb moeten nemen/ wens ik het niet te herroe pen. Ik vind dat ik woord moei houden". De beslissing van Hans Stout werd desgevraagd be vestigd door voorzitter Ze venbergen. „Het is jammer, dat het is gebeurd. Maar aan de andere kant is het met onoverkomelijk. Het is zijn beslissing en die dien ik te respecteren. Over het stoppen van Ad van Wijk" ben ik overigens alleen door Hans Ingelicht. Maar hoe dan ook, rampzalig is deze ontwikkeling niet. Wc hebben nog vier weken tot de start van de competitie en in die periode zullen wij echt wel waardige vervan gers weten aan te trekken". MaassluisExcelsior Maassluis zal de competitiewedstrijd te gen Heeijanvdam op diasdag 2 september (aanvang 19.00) af werken Aanvankelijk stond deze wedstrijd op de kalender voor zaterdag 13 september, maar op clie datum wordt de eer ste ronde van het KNVB-bekertoemooi, waaraan naast de be taalde clubs ook Heerjansdam deelneemt, afgewerkt. De KNVB besloot vervolgens deze competitiewedstrijd te ver plaatsen naar zaterdag 23 augustus, maar die datum kon m de ogen van beide verenigingen geen genade vinden. Met toe stemming van de KNVB is toen onderling naar een andere datum gezocht. Schiedam „Ik denk dat de handbalclubs wel verheugd zul len zijn, want wij hebben de hu ren voor de verharde velden la ger kunnen houden dan ben lan ge tijd is voorgehouden," aldus Bert Steenbergen, ambtenaar van de gemeente Schiedam bij de afdeling cultuur, sport en jeugd zaken Burgemeester en wethouders hebben besloten de handbalvere nigingen UVG en DWS de helft te rekenen van het bedrag dat een voetbalveld kost namelijk 1216 gulden, omdat de velden in Harga en Thurlede alleen door deze clubs zelf worden gebruikt Voor de verenigingen Valerius' (voorheen WF) en HVK wordt daar weer de helft van berekend, 608 gulden. WOENSDAG 30 JULI Tannl»; Toernooi Holy Vlaardingen (BI. 82. Cl, C2. D1, D2, VBet). Toer nooi Evergreen Maassluis (Jeugd t/m 10, 12. 14 en 16 jaar), Voetbal: 19 00 MSV'7iDe Groen Witten, DONDERDAG 31 JULI Tennla: Toernooi Holy Vlaardingen (81, B2, C1, C2. D1. 02, VBet). Toer nooi Evergreen Maassluis (Jeugd t/m 10.12.14 en 16 Jaar), Voetbal: 19 15 SW- ADO, VRIJDAG 1 AUGUSTUS Tenr.la: Toernooi Holy Vlaardingen (B1, B2. C1, C2, D1, D2. VBet). Toer nooi Evergreen Maassluis (Jeugd t/m 10, 12, 14 en 16 Jaar); Voetbal: 19.00 Hoek van Holland—Oosterbeek, Schiedam SW zal morgen avond ter voorbereiding op het nieuwe seizoen de eerste oefen wedstrijd op eigen veld afwer ken Tegenstander is de Haagse amateurverenïging ADO (aan vang 19.00 uur). - - Overigens valt morgen tevens de beslissing omtrent de speeldatuip van SVV's eerste thuiswedstrijd voor de competitie tegen MYVI Aanvankelijk stond deze wed strijd voor zaterdag 16 augustus gepland, maar omdat dat samen valt met de door Sparta vooruit geschoven wedstrijd tegen PSV, zal SVV vermoedelijk alsnog uit wijken naar zondagmiddag 17 augustus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2