Aankoop 100 woningen twee milj oen duurder Franken wordt gek van zijn buurman nieuwe mnmmcooiant Serre op schoolplein houdt Startblok warm PSP-nestor Hogenbirk overleden JABBINSS DAGBLAD BBHIEBftMSCHt EOilflANT 'GEKLUNGEL IN BINNENSTAD MOET EENS AFGELOPEN ZIJN' Soms vlucht Jan de polder in om af te koelen Boerhaaveplein bewijst: fouten gemaakt met stadsvernieuwing Politie: 'Moeilijk mens in de omgang' >c "Ëjgi j~ «■- T«.„, as SS Plattegronden voor Woudhoek Live on Stage viert geboorte FIETSER 1 TROOST WATERWEG DONDERDAG 31 JULI 1986 Schiedam Zo jong is Woud- hoek nog, dat op plattegronden nog niet alles van de nieuwbouw wijk te zien is, maar in de wijk zelf zal de gemeente Schiedam daar wat aan doen. Er komen in augustus op drie punten verhel derende borden te staan met een wijkplattegrond. Hierop staan de aanlooproutes, zodat bezoekers van Woudhoek snel hun bestem ming kunnen vinden. De plattegronden komen op de Mozartlaan bij de bestaande stad- sïnformatie, aan de Gildeweg op de hoek van de Bouwmeester- weg en langs de Kasteelweg nabij de Mary Zeldenruststraat. Vlaardingen/Schiedam Met een party en een concert in het voormalig Weeshuis aan het Weeshuisplein in Vlaardingen viert de stichting Live on Stage zaterdagavond haar eigen ge boorte. Het opnchtmgsleest m het Wees huis wordt muzikaal opgeluisterd door de popgroep Goat's Palace. Het feest begint om tien uur. Schiedam Het 5 was maar goed dat Guus de Mol gister- EE EE middag net langs- fietste. Het bemin- h nelijke bestuurslid van de Enige Ne- derlandse Fietsers- bond (JENFB) is f S vermaard om zijn EE 55 sociale vaardighe- den en om half zes 's middags onder- =5 streepte hij dat door een automobi- liste op te vangen, EE die trillend van de H zenuwen probeerde S een botsing op de EE H Nieuwe Haven te EE verwerken. Een paar meter EE voor de hoek met de =E Schoolstraat waren twee auto's tegen el- H kaar aan ge klapt; EE de ruiten spatten in duizenden stukjes uiteen. Het ongeluk IE trok de aandacht van alle passagiers EE El van bus 54. WlllllllllilNIllllltlllIllillilllEHIIIIItllllllllllli Vlaardingen Het moet maar eens afgelopen zijn met het ge klungel, het hap-snapbeleid in de Vlaardingse binnenstad. Dat is de mening van de CDA'ers Henk van der Linden en Maarten Ver meer. Zij willen met wethouder Bas Goudriaan en diens ambte naren een diepgaande discussie voeren over de toekomst van het Vlaardingse centrum. Als er geen totaalplan komt voor de binnenstad blijft de gemeente raad, vreest het CDA, bij voort during in de 'fuik' van wethou der Goudriaan lopen. Henk van der Linden noemt dat de trech ter-methode: er wordt een deel van een plan door de raad goed gekeurd en als die raad bij de vol gende stap bedenkingen heeft, is de weg terug afgesloten. De brief die Van der Linden en Vermeer aan burgemeester en wethouders en de raad geschre ven hebben staat bol van dat wantrouwen. „Wij zijn benauwd voor stap-voor-stapontwikkelin- gen, die op zeker ogenblik niet meer te stoppen zijn, of komende ontwikkelingen zodanig beïn vloeden dat voor een vrije keuze de mogelijkheden totaal ontbre ken". De CDA'ers hebben, waar het de methode van Goudriaan betreft, hun lesje geleerd. Van der Linden is bevreesd voor wat er met de zuidwand van het Veerpleln gaat gebeuren. „Wordt daar niet, door de bebouwing, in feite de route Waalstraat-Heem raadstraat afgesloten?", vraagt hij zich af. Ook over de bouw van de par keergarage aan de Afrol, die al begonnen is, leven bij het CDA nog allerlei vragen. Vermeer en Van der Linden hebben een sta pel kaarten en tekeningen bestu deerd, maar zij hebben niet kun nen ontdekken waar de in- en uitgangen voor automobilisten en die voor voetgangers gesitueerd zijn. Hoe staat het met de door VVD'er Jan Bul va gevraagde loopbruggen van de garage naar de Hoogstraat en de Korte Hoog straat; dat willen Van der Linden en Vermeer ook graag weten. En wat gebeurt er met de overgeble ven huizen aan de Kornelis Speelmanstraat? De CDA'ers vragen van Bas Goudriaan, dat hij bij de eerstvol gende commissie voor stadsont wikkeling voor voldoende infor matie zorgt om de toekomst van het Vlaardingse centrum te kun nen bespreken. „De binnenstad zit nu voortdurend met 'de rot zooi", aldus Van der Linden, Vlaardingen „Hoor, dat ben ik, nou ben ik aan het vloe ken. Ja, dan maak ik me zo giftig, dan vergeet ik gewoon dat de cassetterecorder aan staat". Jan Franken spoelt de band een stukje door. Hij heeft op namen gemaakt van de herrie, die zijn bovenbuurman ver oorzaakt. De cassette geldt als bewijsmate riaal, want 25 augustus moet Franken voorkomen: het gevolg van een. burenruzie, bijna een jaar geleden, toen een jongere broer van hem met vier vrienden uit Schiedam de bovenbuurman kwam 'inpeperen' dat het met de herrie afgelopen moest zijn. Franken moet zich voor de rech ter verantwoorden voor die wraakactie; hij wordt bijgestaan door het Aavocatenkollektief Vlaardingen uit de Waalstraat. „We zijn nu een jaar verderen ik ben niks wijzer zegt Jan Fran ken. De afgelopen nachten heeft de 50-jarige bewoner van de Vet- tenoordsepoider geen oog dicht kunnen doen. De ene keer is het de blaffende hond van zijn 26-ja- rige bovenbuurman, die hem wakker houdt De andere keer is het harde muziek. „En dan ga ik maar, middenin de nacht, de pol der in om af te koelen. Dat heb ik nodig, want ik ben zo driftig; als ik niet wegga ben ik in staat naar boven te gaan". Franken wil zichzelf in acht nemen tegen de gevolgen, die zo'n visite aan zijn buurman kan hebben. Hout hakken Een paar weken geleden besloot hij de herrie op een cassetteband je te registreren. De bandopname begint met een monotone slag- partij: „Luister, hier staat hij hout te hakken. Middenin de kamer! Dat is toch niet normaal?" Even later wordt er kennelijk gezaagd. Franken: „Ik heb mijn keuken pas gerenoveerd. Vernieuwd pla fond, nieuwe tegeltjes. Gaat me neer hout staan hakken, vliegt er zo een stuk uit mijn plafond. Heb ik de wijkagent erbij gehaald, die zegt doodleuk: kan niet, want hij heeft geen bijl en geen zaag. Hoe weet die agent dat nou? Heeft ie ~j soms het hele huis doorzocht?" De band vervolgt stamp, stamp, stamp. „Moetje toch horen! Staat ie touwtje te springen, vlak bo ven mijn hoofd. Kan dat buiten niet?" Hij spoelt een stukje door: nu doet buurman z'n was; het is goed-te horen hoe het water weg loopt. Zulke hinder komt wel meer voor, alleen jammer voor Franken dat buurman 't na mid dernacht doet (goedkoper tarief). Franken heeft zelfs het radiotijd sein erbij opgenomen. En zo gaat de band een tijdje door. Plotseling hoort Franken zichzelf roepen: „Jongejonge, ik houd het niet meer uit Ik ga de polder in". Verontschuldigend zegt hij: „Zie je? Had ik weer niet in de gaten dat de band liep". Jan Franken heeft nu een bewijs: de cassetterecorder speelt af, hoeveel lawaai zijn bovenbuurman 's nachts maakt. Hij laat een briefje zien. Van dag tot dag heeft hij erop genoteerd op welke tijdstippen de hond van eenzaamheid blafte. Baasje was dan urenlang afwezig, soms de hele dag. „Tot ie stomdronken thuiskomt", zegt Franken, nijdig. Hij heeft de dierenbescherming al eens gewaarschuwd, maar dat hielp niet veel. Hij probeerde van alles: de GGD. de gemeentereini ging, zijn huisarts, dokter E. Leynse in de LorentzstraaL Uitlokken Vooral sinds zijn wraakactie van vorig jaar ontmoet Franken van de Vlaardingse politie weinig be grip, „Als ik er kom klagen, we ten ze het nog zo te draaien dat ik als verdachte het bureau ver laat". beweert hij. „Zaterdagoch tend klopte ik aan, ik had weer overlast gehad, zegt er een agent: daar zijn wij niet voor. Ik zeg:-oh, waarvoor zijn jullie dan? Wordt ie kwaad, gaat ie mij uit mijn tent proberen te lokken. Roept ie naar me: zeg dan dat wij ambtenaren het geld van de burgerij zitten op te vreten; zeg dan dat ik een klootzak ben; zeg het dan! Ja, ik kijk wel uit Als ik het zeg, krijg ik een proces-verbaal wegens be lediging van een ambtenaar in functie. Bovendien, ik heb teveel opvoeding gehad om zo te schel den". Franken beschuldigt de politie van tegenwerking. „Pas heb ik last van vlooien gehad, de buren ook. Op een dag kwamen er vlie gen bij, steeds meer, op^ een dag hadden de buren en ik zulke vlie gen in huis". (Tussen zijn duim en wijsvinger past wel een vogeltje.) „Toen ben ik gaan kijken waar die vliegen op aikwamen. Staan er acht vuilniszakken op zijn bal konnetje. Vies! Vies!! Ja, toen be greep Ik ook waar toch die stank de laatste tijd vandaan kwam. Politie gewaarschuwd: ja, we ko men, zegt de wijkagent. Zet ie toevallig net al zijn zakken bui ten. Nog geen politie aan de deur. Ik bel het bureau op, zeg: kom nou toch kijken dat ik niet over drijf. Ja, we komen. Halve dag gewacht, geen politie. Komt de vuilniswagen, ik zeg: laat die zak- Hoofdinspecteur Ghs Bieding vindt burenruzies behoren tot de moeilijkste problemen, waar de politie voor komt te staan. Vaak wordt geprobeerd via een staps gewijze benadering de partijen tot elkaar te brengen. Wat de sle pende burenruzie in de Sweel- inckstraat zo bemoeilijkt, aldus Biedingis dat de buurman van Jan Franken tot dusver niet be trapt kon worden op overlast en dat Franken zelf op bet bureau bekend staat als een 'hoogstand je', een man die veel krachtter men gebruikt en, nog steeds vol gens Bieding, een moeilijk mens in de omgang is De hoofdinspec teur van de Vlaardingse pohtie wil de geluidshinder niet bagatel liseren, maar hij wijst erop dat op zomerse dagen met mooi weer toch al sprake is van luidruchtig gedrag onder de mensen. Dat een agent op het bureau ge probeerd zou hebben Franken uit te lokken tot belediging van het gezag, kan Bieding niet be vestigen of ontkennen. Het ver haal, zoals dat Sterling is verteld, is dat Franken uit zichzelf gezegd zou hebben dat agenten niet deu gen. „Het is in ieder geval geen goed gesprek geweest", meent de hoofdinspecteur. Frankens andere klacht, dat agenten ondanks toezeggingen niet kwamen inspecteren, wil Bierling onderzoeken Indien de Vlaardinger datum en tijdstip noemt waarop een en ander zich afspeelde. „Dan kan ik er de wachtcommandant eens naar vragen", aldus Bierling. Als het zo is als Franken zegt, kan ik mij voorstellen dat hij zich in zijn hemd gezet voelt". ken maar even staan, want de po litie moet ze nog zien. Zegt de vuilnisophaler; nee, ik heb op dracht vuilniszakken mee te ne men. Bel ik de politie, zeggen ze: die zakken zijn nu weg, hè, dan hoeven we niet meer te komen, want dan is het probleem opge lost". Franken krijgt door zulke ervaringen het idee, dat de politie hem in zijn hemd zet. Franken heeft vorig jaar een door Vlaardingen zwervende vrouw onderdak verleend; zij was sterk verwaarloosd. De door Franken gewaarschuwde politie volstond met de vrouw op de trein naar Rotterdam te zetten. Franken verbijsterd, hij is nog bij burgemeester Van Lier geweest om zijn verbazing te uiten. De af faire leidde tot schriftelijke vra gen van Jo Schriel, die toen nog CDA-iid was. Sindsdien heeft Franken bet idee dat de politie een tikje rancuneus is en zijn pro blemen met de bovenbuurman nog leuk vindt ook. „Ik word echt overspannen van de overlast", zegt Franken. „Ik ga nu mijn vijfde jaar met die buur man in. Ik heb mij ingeschreven voor een ander" huis, in Schie dam, waar ik vandaan kom, want met Vlaardingen wil ïk niks meer te maken hebben. Het zit er alleen nog niet in dat ik al snel wat krijg. Maar zodra ik mijn meubels ergens kwijt kan, doe ik het, huis of geen huis, en dan ga ik desnoods wel zwerven, want ze maken me gek. Mijn hele car rière is afgebroken. Ik was ploeg leider van een wielerploegje. Ve teraan was ik. Maar een paar keer viel ik hard op mijn smoel, ze zeiden tegen me: jó, Jan, je bent er niet helemaal meer bij, hè? Nee, inderdaad, 't Is om te huilen". De bandopname laat nog meer herrie van boven horen. Fran ken: „Hij heeft een barretje ge bouwd, daar zit ie met vrienden, middenin de nacht. Ik heb zijn ex-schoonvader op bezoek gehad, die zegt: ja, Johan is altijd dron ken, heeft altijd de verkeerde vrienden gehad. Zijn eigen vader zegt: ik weet wat voor boef het is, meneer Franken, maar houdt u het alstublieft stil". Schiedam De huiseigena ren op het Boerhaaveplein en de Rotterdamsedijk wa gen voor hun woningen aanzienlijk grotere bedra gen dan de gemeente Schie dam had ingecalculeerd. Voor de werving van hon derd huizen blijkt de ge meente zo'n twee miljoen gulden extra nodig te heb ben, naar verluidt meer dan het dubbele van wat ge meentewerken in gedach ten had. Deze forse overschrijding is het gevolg van de misvatting, dat in de stadsvernieuwing ook nu nog wel huizen aangekocht zouden kunnen worden voor bedragen, waarmee de ge meente enkele jaren geleden panden in de Mariastraat en de Stationsstraat kocht. Maar de prijzen zijn gestegen, de eigenaren vragen er meer voor, en er zijn in Schiedam weinig plekken meer die er zo armoedig en troosteloos uitzien als de Mari- astraat en de Stationsstraat wa ren, dus dat scheelt ook. Jan Goed, zelf als projectambte naar betrokken bij de stadsver nieuwing, ofschoon niet voor Schiedam-Oost, beaamt dat er een fikse overschrijding is. „Het Boerhaaveplein is een extreem voorbeeld," aldus Goed, „maar het probleem doet zich ook voe len in de andere plangebieden." Hij bevestigt dat er een fout is ge maakt door de geschatte koop sommen te baseren op het gemid delde bedrag van enkele jaren geleden. De miljoenenstrop heeft onge twijfeld gevolgen voor de verde re stadsvernieuwing, maar welke daar kan Goed zich als ambte naar niet over uitlaten en hij ver wijst dan ook naar wethouder Hans van Kleef, die echter vlak voor een vergadering hier niet over gestoord wilde worden. Het kan zijn dat elk van de huidige stadsvernieuwingsplannen nu duurder wordt, maar het kan ook dat binnen elk plan ingeleverd moet worden om geld uit te spa ren. In dat geval moeten plannen worden aangepast. Dat deed zich in de Brugmanstraat voor. De ge meente wilde een garage kopen, waarvoor de eigenaar echter een half miljoen gulden vroeg. Dat vond de gemeente te gek. Toen is het nieuwbouwplan zo gewijzigd, dat de gemeente de garage niet meer nodig had. Het Startblok: energetische renovatie. Schiedam Kristinsson is weer op een leuk idee geko men. De Deventer architect, gespecialiseerd in energie besparing, heeft samen met gemeentewerken Schiedam een plan uitgedacht om op een originele manier de stookkosten terug te bren gen die 't Startblok maakt De openbare basisschool aan de Burgemeester Van Haaren- laan 871 zal meteen na de bouwvakvakantie een renova tie ondergaan, die er vooral op neerkomt dat er langs de gevel aan het schoolplein een soort serre wordt gebouwd. Voor de gevel wordt een glazen glaswand gezet, op zeventig cen timeter afstand. In de open ruim te wordt buitenlucht gezogen die door de zon wordt verwarmd, waarna units ervoor zorgen dat de warme lucht kan worden ge bruikt voor een hogere tempera tuur in de klaslokalen. In januari zal de renovatie klaar zijn. Dan 2ullen ook gevels en vloeren geïsoleerd zijn en ruiten verkleind. Optimaliseringsappa- ratuur zorgt ervoor dat 't Start blok alleen verwarmd wordt als het in gebruik is. Het plan met dc serre heeft een experimenteel karakter en daar om heeft de stichting Projectbe heersbureau Energie Onderzoek er een flinke subsidie voor over. In totaal kost het plan 1,3 miljoen gulden. De gemeente verwacht dat de energierekening van de school een heel eind omlaag gaat en dai het klimaat in de klassen aangenamer wordt Terwijl de renovatie duurt, zuh len enkele groepen elders wor den ondergebracht. De directie en de medezeggenschapsraad hebben de ouders daarover al ge ïnformeerd Hoewel de olieprijs is gedaald en de energiekosten in het algemeen afnemen, houdt Schiedam reke ning met een stijging van de prij zen in een later stadium. Daarom wordt het energiezuinige beleid voortgezet. Het is daarnaast ook beter voor het milieu als er min der koolwaterstofverbindingen verbrand worden, aldus gemeen tewerken. door KOR KEGEL Schiedam Met al zijn emoties, hoe vaak niet ge ventileerd in woelige partij vergaderingen, is Gerbert Hogenbirk nog behoorlijk oud geworden. Dinsdag overleed de oud-voor zitter van de PSP in Schiedam, op 81-jarige leeftijd, nadat hij al enkele maanden met zijn ge zondheid aan het kwakkelen was. Morgenochtend wordt zijn stoffelijk overschot op de Beukenhof in Schiedam gecre meerd. De PSP is bedroefd over het heengaan van een politieke vete raan, die meer dan een kwart eeuw lang aan het front van de pacifistisch-socialistische gelede ren streed. Hogenbirk gold als marxist En dat hebben ze geweten, in de PSP. De Schiedamse afdeling heeft perioden gekend met een flink verloop onder het aantal le den, vaak heeft Hogenbirk mee gemaakt hoe er jongeren bijkwa men die een modem sociaal-cul tureel jargon hanteerden, waar hij zelf huiverig tegenover stond: „Je kunt kakelen wat je wilt, maar ze (de overheden) doen toch mooi hun eigen zin". Hogen birk had niks aan mooipraterij, want wie rijn woorden teveel nu anceert, is niet meer in staat om te werken aan een fundamentele omwenteling van de maatschap pij. En daar, de afbraak van het kapitalisme, daar stónd Hogen birk voor. Van concessies moest hij niks weten. En dat heeft wat aanvaringen in de partij opgeleverd, vooral toen de partij eind jaren zeventig een eerste crisis verwerkte en de S van socialisme belangrijk leek te worden dan de P van pacifisme. 'Communist' noemden ze hem, 'opgewonden standje'. Maar tege lijkertijd verwierf Hogenbirk zich van zijn jonge opponenten een grote dosis respect: hij was namelijk door en door eerlijk. Jarenlang is hij afdelingsvoorzit ter geweest, nog in de tijd van Eiso Blaauw, Yvonne Hontelé en Dien Gerdxng. Gedurende meer dan 25 jaar bezocht hij partijver gaderingen, nooit sloeg hij er een over. Samenwerking met andere Gerbert Hogenbirk: veteraan. linkse partijen, zoals nu met de PPR, het kon hem niet bekoren. Dan moest er immers aan princi pes worden ingeleverd en dat kon hij, opgevoed door een vader die het anarchisme van Domela Nieuwenhuijs predikte, niet over zijn hart verkrijgen, Gerbert Hogenbirk op het stembiljet voor de gemeente raadsverkiezingen stond hij ooit foutief aangeduid als Egbert zag de maatschappelijke omwen telingen in het groot. Toen de PSP zestig jaar bestond, kwam hij met een roemrijk voorbeeld: „Vroeger was het de gewoonte dat een kasteelheer de eerste hu welijksnacht van zijn horigen opeiste. Nou, dat is niet meer zo". Dus ondanks alles was Gerbert Hogenbirk een optimist Tante Jet Eerder deze week overleed m verpleeghuis Driemaasstede me vrouw S.H. de Winter-Meijdam, in Schtedam-Zuid beter bekend als tante Jet. Talloze Gorzenaren hebben haar leren kennen door haar enorme inzet om mensen in nood bij te staan. Op de meest uit eenlopende gebieden schoot zij te hulp, van boodschappen doen tot praten over problemen. Ook voor clubhuis Zuid was tante Jet ac tief. Zij is 61 jaar geworden. De begra fenis op de Beukenhof vindt morgen om twaalf uur plaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1