'Er staan zelfs nog kinderen op de wachtlijst' GEWB -winst daalt "m mm Eis zeven j aar tegen cafébaas Parkeren bij Dol-fijn blijft een probleem VIAASDINGS DAGBUD SCHIEDAKHE COURANT UWE MERWE£ COURANT Eruptie van kleur in Ontmoetings punt gg= gg g gs 8C „-lroi: Pippeloentje redt Woudhoek Centraal Wonen aan Karei Doormanhof Molens en jenever in bibliotheek Baldadig duo Knaap kan politie niet afschudden Illegale heffing9 vijf miljoen gulden Discofiguren van Maryoke Boomgaard In hoger beroep: l Relschoppers in bewaring Bok doodgeslagen Vlietalon: sportieve lokker voor binnenstad WATERWEG VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 4345209 door MAfll TIMMERMANS Schiedam „Eigenlijk te gek om los te lopen". Ati Bptiaanse moet haar stem flink verheffen om boven de ruzie van Yoerika en Mischa uit te komen. „We zijn natuurlijk hartstikke blij met dit lokaal, maar dat de gemeente denkt dat het allemaal vrijwilli gerswerk is..." De rest van haar woorden gaat verlo ren in "de strijd om een stukje speelgoed. Ati her stelt de vrede en komt weer op het piepkleine kleuterstoeltje zitten. Terwijl bijna alle Nederlandse gemeenten uitgebreide salarisre- gelingen hebben voor peuterleid sters, meent Schiedam het nog bij een tegemoetkoming in de huis vesting te kunnen laten. Zater dag wordt speelzaal Pippeloentje geopend en daarmee is Woud- hoek één probleem armer. De ge meente heeft in de oplossing bij gedragen door een lokaal in de Woudhoekschool beschikbaar te stellen en verder mochten de ini tiatiefnemers het zelf uitzoeken, „Woudhoek-Noord zit al vanaf net begin behoorlijk in de proble- men met de kinderopvang. Tot nu toe was de dichtstbijzijnde cre che de 2+3-groep in de Blauwe Brug en dat is vanaf het Faassen- plein toch nog wel een kwartier tje lopen". Woudhoek schreeuw de dus om een peuterspeelzaal Een lange wachtlijst illustreerde die behoefte. Yvonne Bastiaanse en haar zus Ati besloten daar iets aan te doen. Met enthousiastelin gen als Helma van de Staay en Peter Niemantsverdriet begon nen ze de behoefte in kaart te brengen Ruim drie jaar gelden kreeg de gemeente het eerste verzoek binnen Jantje Beton „Bij dat verzoek om een lokaal had ik een heleboel gegevens ge daan. Over het aantal jonge ge zinnen hier en de te verwachten groei, bijvoorbeeld". Yvonne ver telt dat ze in eerste instantie het gebouw op het oog had, dat nu door Harpe Davids wordt ge bruikt Het heeft bijna tweee- neenhalf jaar geduurd voor de gemeente een lokaal van de Woudhoekschool beschikbaar stelde. Het geld dat nodig was om van dat kale lokaal een gezellige speelkamer te maken wisten de initiatiefnemers los te krijgen van Jantje Beton en andere orga nisaties. Meer dan 9000 gulden was er voor nodig. Het resultaat mag er zijn. Kasten vol speelgoed en voorleesboeken, vrolijke Meu ren en kindvriendelijke propor ties. „Veel meubilair hebben we kunnen overnemen van de Pet tenflat een andere peuterzaal in Schiedam". „Vanaf maandag gaan we draai en met vier groepen van 14 peu ters en één dreumesgroep. Dat zijn kinderen van 2 tot 3 jaar", legt Ati uit „Iedere groep heeft zijn eigen juf en we hebben het nu zo geregeld dat iedereen twee halve dagen per week aan het werk is". Yvonne leidt zelf geen peutergroepen, maar zorgt voor de hele organisatie en heeft daar een dagtaak aan. „Het zou zo leuk zijn als de gemeente genoeg sub sidie zou geven om eén leidster een hele week aan het werk te houden. Dan heb je in ieder geval wel het gevoel, dat het werk se rieus wordt genomen". Variant Zaterdag begint het openings feest om drie uur. De gasten kun nen dan de fonkelnieuwe speel- Ati en Yvonne weten het conflict over de speelgoed- boerderij in de minne te schikken. zaal bewonderen en met bestuur en leiding een drankje drinken en een praatje maken. Als Pippe loentje maandag aan het werk gaat, begint de speelplaats al met een wachtlijst van 30 kinderen. Het beroemde lied 'Beertje Pip peloentje' kent varianten. Eén: ziek beertje ligt met een pet op in bed, weigert appeltjes en peertjes an speelt ook niet met andere beertjes. Twee: beertje gaat naar Engeland en zegt zijn ouders ge dag. Mischa van twee en Yoerika van vier maken zich daar geen zorgen om. Het probleem van de zeggenschap over de speelgoed- boerdenj houdt hen nog teveel bezig. In de bibliotheek van peu terspeelzaal Pippeloentje komt in ieder geval een boekwerk te staan waarin de lotgevallen van deze veelzijdige beer staan be schreven. Vlaardingen Zowel het CDA als de fractie van klein links krijgt zijn zin "bij het bepalen van de be naming van nieuwe stra ten in de Oostwijk. Klein links vroeg burgemeester en wethouders slraten te vernoe men naar voorvechtsters van de vrouwenemancipatie. De twintig huizen die gebouwd worden tus sen Oosterstraat en Maasstraat komen aan de Aletta Jacobsstraat te liggen en daarmee heeft klein links waar zij om vroeg. Het CDA meende dat het tijd werd een straat te vernoemen naar een kerkhervormer. Ook die partij krijgt haar zin: een nieuwe straat ten noorden van de Maasstraat gaat Calvijnhof heten. Ook de véreniging Centraal Wo nen wordt op haar wenken be diend. Zij krijgt een complex van 24 woningen op het voormalige Wemka-terrein in de Qostwyk. Dat complex krijgt de naam Ka- rel Doormanhof. Dat is een van de drie suggesties die de vereni ging aan de gemeente deed. Toe passelijke naam, want de huizen worden gebouwd in de,Zeehel denbuurt De andere twee suggesties, Straat van Magelhaen en Egbert Meeuwszoon Kortenaerplem, wees de gemeente van de hand. Die zouden door de moeilijke schrijfwijze praktisch onbruik baar zijn. Dat het moeilijke na men zijn bewijst de gemeente meteen in het raadsvoorstel: Ma gelhaen wordt daar geschreven ais Meaghelaan, en dat is fout Ook drie fietspaden in de wijk Holy krijgen in het raadsvoorstel een naam aangemeten. Een pad van de busbaan naar de Lepe laarsingel zou Achterlangs moe ten gaan heten. Het fietspad van de Dillenburgsingel naar de Fre- derik Hendrüdaan willen burge meester en wethouders het Gou- vemeurspad noemen. De zotste naam krijgen een fietspad van de Churcbillsingel naar de Elzen- dreef: dat zou het Overdreven pad moeten gaan heten. Het fiets pad kruist de Pijnboomdreef en de Berkendreef, vandaar. Schiedam De bibliotheek aan de Lange Haven opent maandag de tentoonstelling 'Van Molen tot genever1. De expositie, die ge maakt is met medewerking van de Stichting de Schiedarase Mo lens, geeft inzicht in de bouw van de molens en in de produktie van Schiedamse moutwijn. Het ge heel is verlevendigt! met voor- weipen die betrekking hebben op molens en de jeneverindustrie, De expositie loopt tot 8 septem ber. Vlaardingen Twee Vlaardi ti gers van 17 en 19 jaar hebben zich de afgelopen nacht overgegeven aan een reeks baldadigheden. Het begon toen zij om drie uur een café in het centrum verlieten zonder te betalen. Daarna trapten zij een lantaarnpaal uit, klauter den op een bouwkraan en klom men over het hek van het Kolpa- bad met de bedoeling te gaan zwemmen. ïn het zwembad werd het duo door de politie ingere- ken£. Capelle aan den IJssel Een 17-jange Maassluizer had gisternacht rond half twaalf de pech dat, toen hij zonder te betalen hard wegreed bij het benzinestation langs de rijksweg Breda-Rotterdam (A16), de Capelse politie net kwam aanrijden. De knaap probeerde de surveillancewagen nog wel af te schudden, maar in samenwerking met de Rotterdamse collega's kon de politie hem in Crooswijk, waar zijn doorgang door een .wegopbreking werd belemmerd, in de kraag grijpen. Vlaardingen Zeven discoschilderijen van Maryoke Boomgaard hangen tot 30 augustus in de expositieruimte van het Zonnehuis. De tentoonstelling werd geopend door Bep van Vliet, hoofd activiteitenbegeleiding. Aan haar toehoorders vertelde ze: „Ik ben wel eens met mijn zoon meegeweest naar de dis co en het is echt zoals op Maryokes schilde rijen. De gegeven ruimte lijkt te klein en de dansende figuren springen bijna uit het pas se-partout". Maryoke is in de Vlaardmgse kunstwereld geen onbe kende. Na haar opleiding aan de Rotterdamse kunstaca demie lanceerde ze daar haar 'behangserie' en kunst minnend "Vlaardingen kent dat werk al bijna uit het hoofd. De ingetoomde spanning van de behangserie lijkt nu in de discofiguren kleurrijk los te barsten. Een erup tie van kleuren beweging. In discotheek Panda deed Maryoke haar inspiratie op en daar lijkt het er inderdaad soms op of de dansers el kaar van de dansvloer proberen weg te werken. Maryo ke heeft goed rondgekeken en de atmosfeer treffend weergegeven. Haar kleurgebruik roept meer discussie op. Een rondkijkende mevrouw merkt tijdens het be zichtigen op dat sommige werkstukken haar meer aan een snoepwinkel dan aan een discotheek doen denken. Een jongere bezoeker vindt dat de kleuren juist heel dy namisch zijn en hoewel er over smaak niet te twisten valt, blijft de discussie niet uit. En zo is het ook: alle regeltjes over techniek, materiaal beheersing, vlakverdeling en kleurgebruik blijven on dergeschikt aan het uiterst subjectieve mooi en lelijk. Maryoke swingend in overeenstemïng met haar werk. Jonge mensen kunnen zich prima vinden in'Maryokes werk. De tientallen kleuren lijken om de dominantie te vechten. Expressief zijn de drie perspexschtlderijen en de vier verf tekeningen in ieder geval en ze swingen als de spreekwoordelijke trein. Maryoke Boomgaard liet alle commentaar rustig langs zich heen gaan en leek het soms zelfs niet te horen. „De schilderijen hangen er om naar te kijken, niet om over te praten", leek ze willen zeggen De werkgroep Exposi ties van het Zonnehuis bewijst met het werk van de Vlaardingse kunstenares opnieuw en open oog te heb ben voor de nieuwste trends. Maryokes discofiguren zijn dagelijks van tien tot tien te zien in het Ontmoetings punt van het Zonnehuis aan de Diilenburgsingel 5. Maassluis De verkeersdeskundigen in Maassluis zien geen enkele mogelijkheid om de parkeerproblemen, die zich bij mooi weer bil zwembad Dol-£ijn regelmatig voordoen, op te heffen. De parkeerruimte bij het bad wordt al jaren als ontoereikend er varen, vooral als er sprake is van een piek in het bezoek. Dit jaar is daar als extra knelpuntbij gekomen, dat een deel van het terrein wordt gebruikt als tijdelijk woonwagencentrum. Het kleine kamp verdwijnt als er een definitief woonwagencentrum in de Steendijkpolder wordt ingericht Volgens een woordvoer der van de gemeente is het nog lang niet zeker dat de wagens volgend jaar zomer van het parkeerterrein zijn verdwenen. De Maassluise Sport- en Recreatieraad heeft in een brief aan het college van B W geklaagd over het tekort aan parkeervakken. Het college heeft vervolgens laten nagaan welke reele uitwijk mogelijkheden automobilisten in de buurt hebben. Dat onder zoekje had een weinig hoopgevend resultaat die uitwijkmoge lijkheden zijn er niet De gemeente vindt dan Oök dat de Sport en Recreatieraad het ongemak maar moet accepteren. Arnhem Een 44-jarige Vlaardingse café-eigenaar heeft in hoger beroep zeven jaar gevangenisstraf horen eisen. De man wordt ervan verdacht dat hij in oktober 1985 in Almelo de 34-jarige Henk Be khuis uit Enter door een pistoolschot om het leven heeft gebracht De rechtbank in Almelo veroordeelde de Vlaardin- ger in januari van dit jaar tot een identieke straf na een eis van negen jaar. De officier achtte moord be wezen, maar de rechtbank vonniste voor doodslag. Procureur-generaal mr.C. Bleichrodt van het ge rechtshof in Arnhem was het, zo bleek gisteren, met dat vonnis eens. De cafébaas schoot Bekhuis op 12 oktober vorig jaar in de buik na een korte woordenwisseling over een lening die hij het slachtoffer had gegeven. Volgens de Vlaardinger was het niet de bedoeling te schie ten, maar slechts om Bekhuis angst aan te jagen. Pas toen Bekhuis 2ei ook een pistool te hebben en aan stalten maakte om dat te pakken, vuurde de man. „Niet op hem, maar op het portier van zijn auto", al dus de schutter. Mr. Bleichrodt noemde die verklaring leugenach tig „De verdachte doet het voorkomen alsof Be khuis per ongeluk in de baan van de kogel terecht is gekomen, terwijl uit alles blijkt dat hij van korte af stand wel degelijk gericht op het slachtoffer heeft gevuurd". De procureur wees op het feit dat de Vlaardinger enkele jaren geleden ook al eens veroordeeld is voor schuld aan de dood van iemand. Dat gebeurde in Rotterdam, waar zijn slachtoffer een zware mishan deling niet overleefde. Hij kreeg daarvoor drie jaar cel. Het gerechtshof wijst op 21 augustus arrest Vlaardingen De winst van het ge meentelijk energie- en waterleidingbe drijf in Vlaardingen is vorig jaar met ruim zes ton gedaald tot 5,5 miljoen gul den. De winst van het elektriciteitsbe drijf steeg, maar de winsten op de ver koop van gas en wa ter daalden. Het be drijf centrale anten ne inrichting maak te zelfs verlies: 89.000 gulden. De winsten van het GEWB kon den weieens een voortijdig einde maken aan het minderheidscol lege van de PvdA. Voor dit jaar rekent het bedrijf weer op een winst van meer aan vijf miljoen gulden. Maar daar zal bij de be grotingsbehandeling in novem ber nog een stevig robbertje over gevochten moeten worden met de socialistiese partij. Het college is afhankelijk van de steun van de partij van Remi Poppe en die eist, dat aan de win sten bij het GEWB een einde wordt gemaakt. „Een illegale be lastingheffing", noemt de SP de winsten van het GEWB. Nutsbe drijven mogen volgens de SP geen winst maken. Poppe wil, dat de overschotten bij het GEWB worden terugbetaald aan de ge bruikers. De PvdA-wethouders hebben een onderzoek toegezegd naar de mogelijkheid, om de winsten op verkoop van elektriciteit, gas en water geleidelijk terug te drin gen. Maar of dat de SP ver ge noeg gaat is maar de vraag. Toen de SP nog meedeed aan de on derhandelingen over een links meerderheidscollege eiste Poppe, dat aan het winst maken bij het GEWB onmiddellijk een einde zou worden gemalkt Het was een van de eisen van Poppe, waarop de gesprekken vastlie pen. Over die eis kan in novem ber het college struikelen. Het gasverbruik steeg in 1985, Die stijging kwam op rekening van de grootverbruikers. De af name van gas door kleinverbrui kers gaat door energiebesparing nog steeds omlaag en het GEWB verwacht, dat die ontwikkeling ook ïn de volgende jaren zal door- Schiedam De officier van justitie heeft gisteren twee 15-jarige Schiedammers, die maandagavond op de bus baan werden aangehouden, in bewaring gesteld. De twee zullen voor de kinderrechter moeten verschijnen. Een derde arrestant, een 16-jarige Schiedammer, werd vrijge laten maar mag zich voorlo pig niet meer op of rond de busbaan vertonen. De drie Schiedammers werden maandagavond aangehou den hij de traditionele rellen op de busbaan tussen Schie dam en Vlaardingen. Zij lie pen met stokken te zwaaien en gooiden met stenen. Er werd die avond ook een mo- lotov-coektaiJ gegooid. Het onderzoek naar de busbaan- rellen gaat door en de politie sluit niet uit, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Schiedam Agenten von den gistermorgen een dode bok op het zandpad tussen Parkweg en Kerklaan, ten noorden van het Beatrix- park. Verwondingen onder de ogen, aan de kaak en aan het strottehoofd wezen erop, dat het één jaar oude beestje waarschijnlijk tegen een paal was doodgeslagen. Wie de Fokkenburger bok zo heeft mishandeld weet de politie niet Zij is op zoek naar de ei genaar. De mishandelde bok was niet het enige dierenleed waar de Schiedamse politie" mee te maken kreeg. Van nacht werd door wandelaars in de Calvijnstraat een hond gevonden, die aan een boom was vastgebonden. Zij maak ten de hond, zo te zien een kruising tussen een herder en een boxer, los en wandel den met hem naar het poli tiebureau. Agenten brachten het beest naar het asiel. MaassluisDe winkeliers in het centrum van Maassluis timmeren aan de weg. Onlangs verrasten zij het publiek met een Western weekend, dat een slordige 15000 mensen op de been bracht Vol gende week zaterdag moet het eerste Nederlands kampioen schap Vlietalon de Maassluïzers massaal het huis uitlokken. Vlietalon is een nieuw, Maassluis bedenksel, dat inhaakt op de groetende behoefte van mensen om hun eigen sportieve grenzen af te tasten cn te verleggen. Tri athlon's, hele, halve en kwart marathons zijn inmiddels inge burgerd. Of ook de Vliecalon ge meengoed wordt durft bedenker H. Grinwis vooralsnog te betwij felen. „De Vlietalon is gebaseerd op snelheid, behendigheid en. uit houdingsvermogen, Het is een sportief evenement, maar heeft ook ludieke raakvlakken Ik schat in dat mensen er zo'n twin tig minuten over zullen doen om het Vhetalon-parcours af te leg gen. Het is een serieuze bedoe ning, maar je hoeft er geen ijzer- sterke conditie voor te hebben". Grinwis wilde bij het bedenken van een nieuwe activiteit gebruik maken van de vlieten in de bin nenstad. „Maar", benadrukt hij, „we wilden niet terugvallen op zoiets als tobbedansen. Dat is zo oubollig als maar mogelijk is". De Vlietalon bestrijkt een par cours van ongeveer drie kilome ter, uitgesmeerd over vier vlie ten. Deelnemers moeten vijf dis ciplines beheersen: waterfietsen, kanoen, wonderwielen, shoffelen (grote plastic schoenen waarmee over het water moet wonden ge wandeld) en fietsen op een aan gepaste tweewïeler, de zoge naamde hobbel-wobbel-wandel- fiets. Dat de winkeliersvereniging er een volwaardig nederlands kam pioenschap van wil maken, blijkt uit de leeftijdsgrens die aan deel name is gesteld, Men moet ten minste zestien jaar zijn om te kunnen meedingen naar de be ker. Waarom? „Omdat we willen voorkomen dat het een veredel de speeltuin wordt", verklaart Grinwis. Voorlopig staan de aspirant kam pioenen niet te trappelen om een gooi te doen naar de eerste vader landse titel, Grinwis heeft nog maar twintig deelnemers inge schreven, terwijl toch door het hele land publiciteit voor het eve- nement is gemaakt Het deelne mersveld mag tot vijftig gr< aien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1