'Wij steken onze kop in het zand' Afvalverwerker koopt grond in Het Scheur Nieuw gesprek weinig zinvol Aladdin krijgt functie voor meer Nieuwlanders «SinifiS DAGBLAD SCHIfDAMSCKE GODRIKÏ HIK HÏÏBIIG COURANT ^ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Verslagenheid in Turkse gemeenschap na bomaanslag Ui 'Lange vergaderingen schaden gezinsleven' Keukenbrand bij Teen Challenge Populieren bewerkt met zoutzuur Nieuwe verenigingen en popmuziek Mijnen jager Vlaardingen versneld in produktie Een eigentijds cadeau voor u... Stil alarm op basisscholen Buitenlanders wantrouwen lom-school Man valt in ruim DINSDAG j 2 AUGUSTUS 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vfaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door JOOP BREEDVELD Schiedam De twee Schiedammers van 18 en 22 jaar oud, die zondag morgen kort na de bom aanslag op het Turks kof fiehuis Serhat aan de Par kweg zijn aangehouden, blijven ontkennen iets met de aanslag te maken te hebben. Het Schiedams Jongeren Front, dat de verantwoordelijk voor de bomaanslag heeft opge ëist, heeft gisteren telefo nisch bij het Algemeen Dagblad aangekondigd dat binnen veertien dagen nieuwe aanslagen volgen in Schiedam, Rotterdam en Zwolle. Bij het gearres teerde duo thuis heeft de politie foldermateriaal van deze racistische orga nisatie gevonden. Het Front ontkent zelf racistisch te zijn. Dat blijkt uit de telefoni sche aankondiging van meerdere aanslagen. „Wij richten ons tegen Turken, omdat die vee ritueel slachten nadat het uit weilanden is gestolen." verklaarde de beller. Radar (Rotterdamse Anti Discri minatie Raad) spreekt van een afschuwelijke ontwikkeling, nu mot de bomaanslag in Schiedam een volgende fase in de vreemde lingenhaat lijkt te zijn ingeluid. „Het is tot daar aan toe dat die clubs zich bedienen van beledi gende en intimiderende pamflet ten. Dat is natuurlijk al ver schrikkelijk," aldus Cyriel Tries- scheijn van Radar. De organisatie meent dat men in Nederland onvoldoende door drongen is van de ernst van de si tuatie. „Er wordt," constateert Triesscheijn teleurgesteld, „nog te bagatelliserend en vergoeilij- kend gedaan over die extreme organisaties. Als je dan in het blaadje van het Nationaal Jonge ren Front het pleidooi leest voor eerherstel voor Mussert en dat de veijaardag van Hitier gevierd zou moeten worden, moetje con cluderen dat er iets heel ernstigs aan de hand is. Wij Nederlanders steken daarvoor helaas de kop in het zand." Het Schiedams Jongeren Front is een afscheiding van het Jonge ren Front Nederland, wat weel een groepering is die ressorteert onder de Nederlandse Volksunie van Joop Glimmerveen. Die link houdt volgens Triesscheijn niet automatisch in dat de Schiedam- se organisatie door Glimmerveen met ideëen wordt gevoed. „God zijdank," verzucht Triesscheijn, „vechten die aftakkingen el kaar de ton. uit. Ze komen uit het broeinest van Glimmerveen, maar voor hetzelfde geld hebben ze nu slaande ruzie met hem en zijn Jongeren Front" Voorlichting Samen met het Anti-Diskrimina- tie Anti-Fascisme Komitee Schiedam (ADAF) vindt Radar dat er veel meer aandacht voor voorlichting moet komen. Zodra je repressief moet optreden, is de filosofie van Radar, is het kwaad al geschied. Beide instanties beto gen dat met gerichte informatie op scholen en via tentoonstellin gen aan een 'gezonder mentali teit' moet worden gesleuteld. Ra dar betwijfelt of de rechtse extre misten die zich van bomaansla gen bedienen, nog met argumen ten tot inkeer kunnen worden gebracht. Het ADAF is uiterst veerd in haar reactie. De organi satie vindt dat in de berichtge ving positieve kanten benadrukt moeten worden. In de gebeurte nis in het koffiehuis ziet het ADAF aanleiding om met bui tenlandse organisaties meer geza menlijke activiteiten op te zetten. „De mensen moeten inzien dat het juist prima is om met buiten landers samen in een stad als Schiedam te wonen. Dat soort za ken dreigt na een voorval als dit ondergesneeuwd te raken," meent een woordvoerster. Het ADAF is overigens slecht te spreken over de 'lakse reactie' van het gemeentebestuur. Het co mité vindt het schandalig dat de verbrijzelde ruit van het koffie huis pas om twee uur 's nachts is vervangen door een houten schot, terwijl de bomaanslag al 's morgens om half zes werd ge pleegd. Harun Saki, die namens eigenaar Yasin Keskinyer het woord voert, is het daarmee eens. „Ik snap niet waarom we zolang moesten wachten voordat het gat was dichtgemaakt," steekt hij zijn ergernis niet onder stoelen of banken. „We hadden heel goed contact met de buurt Dat gaat verloren als je die mensen uit hun slaap houdt met al dat tim merwerk." Buiten op het houten schot prijkt dan ook een inder haast opgestelde excuusbrief. Volgens het ADAF moet hot ge meentebestuur leren m dergelij ke situaties alerter te reageren Er is, meent de woordvoerster, een veel te formele weg bewan deld. Het ADAF pleit voor een concreet noodplan, dat er in'ver gelijkbare situaties voor moet zorgen dat ambtelijke rompslomp wordt omzeild. Ook het ADAF heeft gisteren meteen pamflet in de buurt excuses gemaakt voor de geluidsoverlast zondagnacht. Verder speelde het Komitee met de gedachte een steunfonds voor de gedupeerde koffiebar-eige naar in het leven te roepen. Of dat daadwerkelijk gebeurt js niet duidelijk aangezien gistermiddag bleek dat Keskinyer verzekerd is. In hel gehavende koffiehuis, dat gisteren wel geopend was, was het beduidend minder druk dan normaal. „Het zit hier altijd vol," vertelt Saki terwijl hij nu slechts omringd is door een handjevol mensen. Hij vreest dat de aanslag voor lange tijd nadelige gevolgen zal hebben voor de klandizie. „De MiSéSS& mensen blijven weg, omdat zc bang zijn dat er nog een bomaan slag komt Mahir Engin heeft in de Turkse gemeenschap in Schiedam verge- hjkbaie geluiden opgevangen. „De verslagenheid is groot. Turk se café-eigenaren vrezen dal het morgen bij hen gebeurt De bomaanslag heeft ook op plaatselijk politiek niveau af schuw ge wok l. Burgemeester Renner Scheeres heeft voor mor genmiddag een besloten spoed vergadering van de commissie openbare orde uitgeschreven Hij zal dan de fi actie voorzitters in lichten over de stand van zaken Er werd gistermiddag een bloemetje bezorgd bj| koffiehuis- eigenaar Yasin Keskinyer (links)- een teken van medeleven uit de buurt. Hel gemeenteraadslid Mahir Engin {naast hem) en de gemeenteambtenaren Gert Mul der en Marijke van Zeggelen {rechts) horen Kenkinyer's trieste verhaal aan Vlaardingen Lange vergaderingen zijn ongezond, niet bevor derlijk voor het gezinsleven en leiden tot onzinnige besluiten. Dat zei VVD'er Jan Madern gisteren in de commissie voor alge mene zaken. Die commissie praatte na over de gemeenteraads vergadering van 26 juni, die uitliep tot vijf uur 's nachts. Dat mag daar was iedereen het over eensniet meer voorkomen. Madern wilde een afspraak, dat de vergaderingen in ieder geval op een bepaald tijdstip beëindigd zouden worden. „Als wij nu eens afspreken, dat het in principe- niet later mag worden dan drie uur." stelde de VVD'er voor. Cees Bot (CDA) schrok zich een hoedje: „Ben je nou toch belazerd, man," zei hij. Bot vond drie uur nog veel te laat De CDA'er wilde 'zo'n idiote toestand' als op de 26ste juni nooit meer meemaken. Hij vond dat de raad in zo'n geval de vergade ring maar moest schorsen en op vrijdagmiddag voortzetten. „Dat kan best, met al die atv-toestenden," meende Bot. Na veel heen en weer gepraat kwam het ten slotte tot geen en kele afspraak. De partijen moesten maar bescheiden zijn met het gebruik van hun spreektijd, vond burgemeester Fred van Lier. Hij verwachtte dat de raadsleden vanzelf wel genoeg zouden krijgen van het vergaderen in de nachtelijke uurtjes. De wal zou het schip wel keren. PSP'er Arnold van Kalken weet het uitlopen van de vergade ring aan de onervarenheid van CDA en VVD in het oppositie- voeren. „Die partijen stellen steeds dezelfde vragen." John Ranshuijsen (PvdA): Vlaardingen De PvdA ziet geen heil in het heropenen van de onderhandelingen over de col legevorming in Vlaardingen. Fractievoorzitter John Ranshuij sen schrijft dat in een brief aan zijn D66-collega Wil van Rijn. Die kwam na de tumultueus ver lopen raadsvergadering in juni tot de conclusie, dat het ondoen lijk was met de linkse minder heid de rit van vier jaar uit te zit ten. Vlaardingen In de villa van Teen Challenge, de stichting voor begeleid kamerbewonen aan het Verploegh Chasséplem, heeft gis termiddag een keukenbrandje gewoed. De brand ontstond, toen door oververhitting van frituur vet de vlam in de pan sloeg. Vanwege de enorme rookont wikkeling moesten de tien jon gens en meisjes die in het pand wonen een half uurtje de straat op, Een meisje dat de brand wilde blussen maakte het alleen maar erger, door water op het vuur te gooien. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor en de schade bleef beperkt. De brand weer bluste het vuur. Vlaardingen Vier Italiaanse populieren aan de Gijsbrecht van Amstelstraat zijn ten dode opge schreven. Een onbekende heeft de stammen van de bomen met zoutzuur bewerkt. De politie vermoedt dat een be woner van de straat zich aan de bomen ergerde, omdat zij hem het uitzicht benamen. De reeher- che stelt een onderzoek in naar de wandaad, die in het afgelopen weekeinde moet zijn gepleegd. De schade bedraagt duizend gul den. - - „Laten wij na de zomervakantie weer om de tafel gaan zitten om te praten over de vorming van een meerderheidscoüege," was de oproep die Van Rijn deed aan de gemeenteraad. Het huidige PvdA-college is mede afhanke lijk van de steun van de twee le den van D66. Die twee, Wil van Rijn en Atie den Hoedt, moesten al tijdens de eerste krachtmeting tussen wethouders en gemeente raad onder druk worden gezet om een voorstel van het college te volgen. CDA en VVD zagen ra. de uitno diging van Van Rijn een oproep aan het gezond verstand van de PvdA. Die partij is pas gisteren met een officiële reactie geko men: zij wijst het voorstel van D66 af. Serieuze onderhandelin gen met CDA en VVD zijn na de verkiezingen van 19 maart niet mogelijk gebleken, meent Rans huijsen. „Voor zover ons bekend zijn de standpunten van de ver schillende fracties niet dusdanig gewijzigd, dat thans wel een basis voor vruchtbare onderhandelin gen aanwezig is," voegt hij daar in zijn brief aan de Democraten aan toe. Hij acht een nieuw ge sprek weinig zinvol. Ranshuijsen geeft toe, dat het met een minderheidscollege moeilijk opereren zal zijn. Die extra belas ting voor wethouders en linkse fracties ziet hij echter, 'in de gege ven situatie', als onvermijdelijk. De fractievoorzitter van de PvdA besluit het vriendelijke briefje met de hoop uit te spreken, dat de PvdA op een voortgaande goede samenwerking met D66 kan re kenen. 'Cheese' zeggen Andrè Wol thuis, Martin de Bruin, Ronald Mathot en Ben Post in de ruimte, waar zij momenteel de boel aan het verven zijn. Pas is hun slim me eendje in de verf gezel. Schiedam Aladdin wordt zowaar een stijlvol jongerencentrum. De laat ste weken het was toch dicht wegens de zomerva kantieheeft een groepje vrijwilligers de beneden verdieping in de verf ge zet en hier en daar wat vertimmerd, en hoewel de enthousiaste club daar nog twee weken voor nodig heeft, belooft Aladdin nu al een monument van doorzettingsvermogen" te worden. Handige jongens, w die doe-het-zelvers daar in Nieuwland. jjf De gemeenteraadsleden, die ja- q, ren geleden de door vandalen ge- cc teisterde Mastenbroekschool be- zochten, zullen het interieur niet -2 meer herkennen. In fraaie zwartwit-contrasten zijn de mu ren geschilderd. De ruimte is praktisch ingedeeld, zodat straks de scholieren die het jongeren centrum bezoeken in de grote zaal kunnen zitten en, inde stille uurtjes, een groep die er de dag doorbrengt in een kleiner ver trek. Volgens Ben Post en Ronald Ma thot heeft Aladdin zich nu zo ont wikkeld, dat het centrum aan de De Meesterstraat ook voor de buurt een functie kan gaan krij gen. In overleg met de Jeugdha- ven Nieuwland, die enkele stra ten verderop is gevestigd, wor den in het komend seizoen acuvi- teiten gehouden die veel omwo nenden zullen interesseren ook ouderen. Aladdin zal vereni gingen oprichten voor biljart, dart en klaverjassen, vermoede lijk ook voor tafelvoetbal, en deze gaan proberen in competitiever band te spelen met andere vere nigingen, zodat uit- en thuiswed strijden mogelijk zijn. Bingo en vissen zijn andere liefhebberijen, die er van de grond kunnen ko men. Voorts wordt aan uitstapjes in groepsverband binnen Neaer- land gedacht. „Uit de buurt hier hebben we be grepen dat er veel belangstelling voor bestaat," zegt Ronald Ma thot. „De meeste mensen doen dus wel mee, verwachten we," Martin de Bruin, één van de ou dere vrijwilligers, zegt dat negen- tig procent van de bezoexers werkloos is De mensen hebben dus niet veel geld, zegt Ben Post, en daarom moeten de activiteiten zo goedkoop mogelijk zijn. Ro nald omschrijft als doelstelling „dat de mensen zich hier zolang mogelijk bezighouden voor zo weinig mogelijk geld." Iedereen kan straks terecht voor een kopje koffie a twee kwartjes, op elk moment van de dag. Revolution Op vrijdag 22 augustus gaat Alad din weer open, al wordt het meeste publiek pas zaterdag de 23e verwacht. Dan treedt er een popgroep op, Revolution, en ver volgens zal er om de twee weken een popgroep optreden. Ook dat is een nieuwe activiteit, die Alad din een bijzondere betekenis geeft want het is lang geleden dat m Schiedam een clubhuis derge lijke dingen structureel organi seerde Ben Post verwacht dat Aladdin een positieve naam zal krijgen, maar hij realiseert zich dat hei nog niet zover is. Dat zie je nu maar met die boniaanslag op de Parkweg, beaamt hij. De mensen denken al gauw dat het jongeren uit Aladdin zullen zijn, die in de wijk rottigheid uithalen Maar met kracht ontkennen de Alad- dm-vrijwilligers dat „Wij hebben er geen zier mee te maken In derdaad bewijst het interieur dat zij nuttiger dingen te doen heb ben Ronald Mathot verwacht dat de Nieuwlanders heel anders legen Aladdin aan /.uilen gaan kijken „De mensen hebben altijd maar gedocht dat het hier een zooitje was. Dat komt omdat wij als kra kers zijn begonnen. Maar je ziel wat daaruit kan groeien Vlaardingen Na Maassluis en Schiedam krijgt ook Vlaardingen 'zijn' mijnenjager. En dat gebeurt eerder dan de gemeente had verwacht, want de werf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel heeft een aantal buitenlandse orders aan zijn neus voorbij zien gaan en is daarom, maar met de jager begonnen. De Krimpense werf zou eerst de buitenlandse or ders doen, maar kreeg daarvoor van de Staat geen garantie. Daarom is Van der Giessen eerder dan ge pland met de bouw van de Vlaardingen begonnen. De jager wordt in december van dit jaar te water ge laten en maakt waarschijnlijk in mei 1987 zijn eerste proefvaart. In juli of augustus wordt de mijnenjager in de Vlaardingse haven overgedragen aan de Ko ninklijke Marine. Burgemeester Fred van Lier kwam gisteravond in de vergadering van de commissie voor algemene zaken met die mededeling. In Maassluis en Schie dam maakten klein links bezwaar tegen de vernoe ming van een marineschip naar hun stad. In Vlaar dingen liet de PSP de mededeling stilzwijgend pas seren. Vlaardingen Schip luiden Het om streden afvalver werkingsbedrijf Van der Kooy uit Schipluiden verhuist binnen afzienbare tijd naar Vlaardin gen. Het bedrijf heeft een stuk wei land gekocht in het Vlaardingse indus triegebied Het Scheur. Daar wordt binnenkort de eerste paal geslagen voor de bouw. Voorde omwonenden van de fir ma Van der Kooy aan de Wil- lemsooi ckcwc-g is de sloperij al ja ren een bron van ergernis en overlast. Er wordt geklaagd over lawaai, stank, stof en horizon ver vuiling De provincie gaf het be drijf geen vergunning voor het exploiteren van een inrichting voor het scheiden van bouw- en sloopafval. Gedeputeerde Stalen waren het mei de klachten van de omwonenden eens, zo erken den ze vorigjaar De regen van klachten in Schip luiden over stof en lawaai kwam pas goed op gang, nadat het be drijf uit Zoeter meer en Bcrkol moest vertrekken vanwege de nieuwe afvalstoffenwet. De ver werking van puin verhuisde daarop naar de Willemsoordse- weg De leiding van hel bedrijf toonde begrip voor voor de klachten Zij ging op zoek naar een meuw- b»Liwlot*uUe in Vlaardingen Daar komen de meeste klanten van de firma Van der Kooy van daan f Iet duurde echter geruime tijd voor de gemeenteraad in Vlaardingen akkoord ging met de vestiging van Van der Kooy m het Scheut Ook die raad had /ijn bedenkingen bij de verontreini ging. die Van der Kooy veroor zaakt dit PC-quartsklokje is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En., .de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste tweeweken gratis! Noteer als nieuwe abonnee postcode plaats -huis no. telefoon (voor controle bczorgingj maand kwartaal stuur als dank het P.C.-quartsklokje naar postcode plaats n op<n envelopiondet posizetel gtadreucerd jjn ftoiicithimi NieuwibUd. ifó abonnememen. Antwoordnummer 1579. JOOO VB Rotterdam Schiedam De gemeente Schie dam onderhandelt met dnc be- di ij ven o vei 11 ibraa kbo ve i ligmg v.wi alle hasissïholen. Gedacht wordt aan stil aLinn, zoals dal iced*, op tv.cc scholen aanwezig is Ook bij een verbouwing in de W A. van Lief landde hooi zal met een een clektiomsthc beveiliging worden aangebracht En de i ooms-katholieke Rijnrnond-tom staat het binnenkort eveneens te wachten In totaal zullen nog meer dan dertig scholen beveiligd moeten worden In de moeste hiervan ztjn wel kleine veiligheidsmaat regelen getroffen, verduidelijkte onderwijsconsuleni Lex Tigges gistermiddag in het stadskjntonr tijdens de eerste comrmssieveiga- denng in -de gemeente Schiedam na het zomerseizoen Hel is met fu dat inbrekers thans overal vrij spel hebben In veel scholen staan beveiligde kluizen, waar van bijvoorljecid de deur ver traagd opent Bedoeling daarvan is mbiekers nerveus te maken liiandbeveihging is de laatste ja ren op de meeste scholen wei ge regeld. op drie of vier na Ook het sehnlenr-rirnplc's aan de Burge meester Honnerluge Gr et el aan komt u<>n de beurt (daarvoor is 246.000 gulden nodig) De CDA- en WD-woordvoersters in de oridei wijst om missie vonden de driejaai. ci.it de bi,mdveiligheid op zich heeft huen wachten, wel aan de lange kant Ondenvy- sarnbtenaar G Kruijt wees erop dat het ministerie met eerder toe stemming verleende Schiedam Vooral buitenlandse ouders kunnen het moeilijk ac cepteren. als voor hun kindeten het lom-onderwijs aangeraden wot dt De \V A van Lief Ja nd- schuol is liepaakl met populair in die kringen. Het Yuikse PvdA- mad slid Mahir Engin bevestigde gistermiddag m do onderwijs commissie. wat gemeentelijk on- deru'i|scunsulent Lex Tigges ook ai dacht dat er een grote di empel is naar onderwijs dat speciaal be stem tS is voor kinderen met leer- en opv oed ingsrnoeil ijkhcden „Veel buitenlanders denken dat het om een gekkenschool gaat." aldus Engin Volgens Tigges zijn er ook onder de Nederlanders veel ouders die lom-onderwijs voor hun kinde len moeilijk kunnen accepteren en de ouders beslissen uitein delijk, de leerkrachten kunnen adviseren wat zij willen. Toch is er een opvallende toena me van het aantal scholieren op de W A van Lieflandschool. De onderwijsconsulent wees gister middag op een landelijke ten dens, dat het lom-onderwijs groeit In Schiedam is het beeld met anders. Schiedam Een 33-jarige man uit Krimpen aan den IJssel is gis teren met ernstig hersenletsel in het Dijkzigt-ziekenhuis opgeno men, Tijdens onderhoudswerk op het schip Sarda bij de werf Wilton-Fijenoord viel hij van een trap van grote hoogte in het ruim.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1