mam mbub Vlaardingen krijgt eigen 'Leidseplein' Menselijk leed bij eerste Vlietalon Postkantoor deugde niet Braderie groeit uit tot dorpsfeest fl Seheeres SCHiElliSEHE G011AH HKBWt lITiSSIE GBMlflWT ^waarschuwt [Voor meer fexcessèn ft Acht etages bruids taart •1 nr; Bestellers vier maal de wereld rond Zeskamp volgens beproefd recept Klap na botsing Tassendief in Holyziekenhuis Doorgereden na botsing Diamanten paar ■Mini 3131 BC Vlaardingen. Teiafoon: 0^-4343229, 4352063. 435055T - .nor.^»!^ JioP MAANDAG 18 AUGUSTUS 1986 VER VOLG VAN VOORPAGINA ^-Tijdens de protestmars, die vanaf het «,HemapIein voerde over de Broersvest J^naar de Nieuwe Haven en vandaar over j£de Vlaardingerdijk naar het eindpunt op fJde Parkweg, g^ven particulieren en or- ^ganisaties blijk van een vergelijkbare verontwaardiging. De Turkse Werkne- -7 mersvereniging voerde de stoet aan met een groot spandoek waarop afkeer over racisme werd uitgesproken. Ook het Verenigd Verzet, het actiecomi- té Pro Gastarbeiders en Rebel droegen "•spandoeken mei leuzen van die strek- 77 king. Rebel bekende daarmee voor het eerst kleur. Tot zaterdag stond Rebel in de stad - .slechts bekend als een anonieme organi- g- satie, die aan graffity deed. Verder was te -< niet bekend wat achter die naam schuil- -ging. Af en toe gaven de circa 300 deel- nemers men vond vrijwel unaniem dat dat voor Schiedamse begrippen een hoog aantal was ook mondeling blijk van hun misnoegen. In een iangrij trokken de verontrusten in protest door Schiedam. - Bijvoorbeeld op de Nieuwe Haven bij zaal Irene waar om solidariteit "werd geschreeuwd. Dat was niet voor niets, want onlangs wilde de Vlaardingse burgerwacht, de Van Rappard Garde (VRG), daar verga dderen. De VRG is een op fascistische leest geschoeide organisatie, die sympathiek staat tegenover de ideeen van het Schiedamse Jongeren -•Front. Irene-eigenaar Rob Lutz weigerde deze VRG de toegang. De sol idaritei tsgeda chie kent overigens zijn grenzen. Dat gaf een de- monstrante te kennen toen haar een sticker werd uitgereikt met de tekst Zwart, blank of bruin, mensen zijn mensen. Ze was het daar weliswaar volledig mee eens, maar wilde het klevende goedje niet op 'm'n nieuwe trui*. Op het Hemaplein leek het nog dat het protest slechts werd gedragen door een kleine honderd Schiedammers. Onderweg groeide het lint echter gestaag aan. Onder de demonstranten waren politici van alle in de gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen. Ook Theo Bakkers, de WD'er die pas is benoemd tot burgemeester van Ouder- kerk aan den IJssel, liep mee. Vlak voor het einde van de wandeling hield de stoet halt bij het koffiehuis om daar solidariteit met de ge plaagde eigenaar Keskinyer te betuigen. Seheeres wilde in zijn slotwoord uiteindelijk niet alleen volstaan met - het uitspreken van zijn afschuw. „Deze acties zijn van een enkeling. Maar dat betekent niet dat vreemdelingenhaat dat ook is", sprak hij waarschuwend. „Vélen geven aan die opvattingen geen uiting, maar het leeft wel. Zolang die gevoelens er zijn, blijft het risico van excessen - en ontsporingen mogelijk". Hij rondde af met een wens, die het Turk- ~"se PvdA-gemeenteraadslid Engin eerder ook had geuit" „Laten we ho pen dat Schiedam weer een stad wordt waar iedereen veilig kan wo nen en veilig zijn bedrijf kan uitoefenen". 1 Hollen in de wonderwielen tijdens de Vlietalon in Maassluis. Maassluis De eerste Neder- landse kampioenschappen Vlie talon telde zaterdag in Maassluis twee uiterst ongelukkige deelne mers, die uit pieteitsoverwegin- - gen slechts als Gert en Helma 1 ^zullen worden aangeduid. Beiden hadden zich verkeken op: de moeilijkheidsgraad van het spek- 7 takel, dat onder auspiciën van de ^winkeliersvereniging op de J'Maassluise vlieten werd afge- werkt De bedoeling was dat de 42 deelnemers (onder wie 14 Bel- gen) in sneltreinvaart over de vlieten zouden razen. Men moest daarvoor vier disciplines beheer- „Jsen: lopen op het water met wa- terschoenen (sjoffels), kanoën, waterfietsen en hollen in de won- "derwielen. - Met name op dat laatste onder deel kwamen velen de gevreesde man met de hamer tegen. Het manshoge plastic rad; waarmee men het laatste stuk Noordvliet moest overwinnen, was vrijwel onbestuurbaar. Helma uit Helle- voetsluis zag er in ieder geen gat in. Zij verkoos het plastic zwem mend voor zich uit te duwen. Halverwege werd het doorbijter- tje, zoals organisator Henk Grin- - wis haar later zou betitelen, be vangen door de kou en werd vol komen groggy en blauw aangelo pen uit het water gehesen. ""Gert, toevallig een Belg, vond zijn Waterloo al tijdens het 'sjof- felen'. De man bleek te zwaar „voor dit onderdeel en ging bij zes startpogingen letterlijk en figuur lijk even zo vaak ten onder. Om hun ellende enigszins te verzach tten, kregen zij bij de huldiging -een aanmoedmgsprijs in de vorm van een sweatshirt Leed Ondanks dit menselijk leed, was organisator middenstander Grinwïs uitermate enthousiast over dit eerste officiële neder- lands kampioenschap. „Volgend jaar weer", liet hij een dag later gedecideerd weten. „Trouwens", vervolgde hij, „met Helma gaat alles weer prima. Een uur later zat zij weliswaar hevig geschrok ken alweer bij mij in de zaak een kopje koffie te drinken. Ze wil volgend jaar weer meedoen, maar wil dan wel gaan trainen". Ook Grinwis had zich een beetje verkeken op de moeilijkheid van 'zijn' Vlietalon. „Vrijdag hebben we stiekem de sjoffels uitgepro beerd. We dachten dat dat de bottleneck zou worden, maar het viel allemaal bijzonder mee. Ja, behalve voor Gert dan", liet hij er lachend opvolgen. De titel bij de mannen ging ook al naar een Belg Danny Jacobs uit De urne in 8.48 minuten. Duncan Lispet werd voor eigen publiek tweede in 9.05, precies een secon de sneller dan Patrick Roossen uit Antwerpen. Van de zeven da mes die startten haalden slechts twee het finisndoek. Yvonne Geertsema uit Maassluis mocht zich na 11.56 minuten nederlands kampioene noemen. Verie Roeij- en uit Antwerpen was met 15.11 minuten niet echt een serieuze concurrente. Het publiek kon deze nieuwe vorm van binnenstad promotie wel waarderen. De politie schatte dat ongeveer 7.000 mensen kwa men kijken hoe de 42 deelnemers zich nat een weg naar de finish worstelden. L I VlaardingenOp de plaats waar Brede en Smalle Ha venstraat uitkomen, tegen over de Visbank, krijgt Vlaardingen volgend sei zoen zijn eigen Leidseplein: een horeca-centrum vol terras jes, waar straatmuzikanten, dichters en straattoneel een cultureel cachet geven aan het toch al dynamische consump tiepatroon van Vlaardingse uitgaanders. Net nu het zomerseizoen aan het aflopen is, heeft Ben Vuyk een vergunning binnengekregen waarin de gemeente Vlaardingen hem toestaat zijn terras met 62 vierkante meter te vergroten; dat zijn pakweg zeventig stoeltjes, die rond het beeld van de Stadsom roeper gerangschikt kunnen worden. Het is een investering, waar Vuyk voor de paai' dagen „dat het nu nog mooi is" niet meer voor voelt, maar volgend jaar wil hij van het plein, in samenwer king met het Griekse restaurant Delphi, naehtbar Panda en cafés Centraal, De Molm en Sherry Bodega, een uitgaanscentrum maken dat van Amsterdamse al lure zal zijn inderdaad verge lijkbaar met het Leidseplein, Ben Vuyk wil de verlichting erop afstemmen en denkt ook aan gro te barbecues of een speakerscor ner: „Of die Vlaardingers het durven, moeten we nog even zien. Maar ik wil naast het beeld van de Stadsomroeper, als dat straks weer op zijn plaats staat, een speakerscorner neerzetten zoals je dat in Hyde-park in Lon den ook ziet Een plaats, waar ie dereen zijn mening kwijt kan". Langs het terras van alle horeea- etablissementen zal een smalle doorgang mogelijk moeten blij ven voor de enkele auto's die een ontheffing hebben om de Smalle en Brede Havenstraat in te rij den. Schiedam Ter gelegenheid van de heropening van het verbouwde postkantoor heeft directeur Hamers enkele leu ke cijfers op een rijtje gezet Zo heeft hij berekend dat Schie damse postbestellers samen per jaar 160.000 kilometer af leggen, Zij lopen dus ongeveer vier keerde wereld rond. De postauto's rijden in die pe riode in de stad 175.000 kilo meter. Jaarlijks worden in de Lange Nieuwstraat 1,3 miljoen loket handelingen verricht Er worden per jaar zo'n 16,5 miljoen poststukken in de je- neverstad bezorgd. Balletje blazen bij het spelcircuit van buurtvereniging Singelkwartier. Schiedam Alsof het koningin nedag was. De jarige buurtvere- nigïng Singelkwartier had zater dag ter gelegenheid van de 55e verjaardag een spelcircuit uitge dacht, dat zo uit het organisatieta lent van oranjeverenigingen leek te zijn ontsproten. Een zeskamp, noemde de jubilaris die confron tatie tussen buurtverenigingen. Het betrof een sportieve kracht meting in ondermeer balletje bla zen, wandelen over een even- wichtsbalk, zaklopen en (voor velen een absoluut te moeilijke opgave) een bal in een korf gooi en. Waar normaal gesproken ouders aan de kant staan te juichen hoe hun telgen zwelgen in volksver maak, waren de rollen zaterdag op het korfbalterrein van Succes omgekeerd. Het waren dit keer de kleintjes die toekeken hoe paps en mams zich suf transpi reerden over een hindernisbaan. De kinderen vermaakten zich overigens ook prima bij de grab belton of met een ballon en wind- molentje van de Bondsspaar bank, de bank die tegenwoordig zo ongeveer elk evenement in Schiedam sponsort. Voor de buurtbewoners die zich wat anders vooretellen bij "feeste lijkheden', is het een schrale troost dat het Singelkwartier pas 1 oktober jarig is. Voor die tijd staan nog meer activiteiten ge pland. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii' Schiedam Het hoofdpostkan toor aan de Lange Nieuwstraat deugde eigenlijk van geen kant Het was onveilig, niet functio neel, verslond onnodig veel ener gie en was lelijk. Nu een acht maanden durende opknapbeurt, die 1,8 miljoen gulden heeft ge kost, bijna is afgerond, durft di recteur N.H.C. Hamers die kri tiek best voor zijn rekening te ne men. De ellende is vrijdag 29 augustus achter de rug. Dan heropent bur gemeester Reinier Seheeres om half twaalf het geheel verbouwde pand. De directe aanleiding voor de renovatie was volgens Hamers de behoefte aan een betere bevei liging, Waarom? „Vanwege de toenemende overvalsgevoelig- heid van postkantoren", vertelt Hamers. Vooral het enorme glas oppervlak was een probleem. Verder noopte de reorganisatie van het postbedrijf tot vergaande aanpassingen aan het gebouw. Naar het Schiedamse kantoor werden meer verantwoordelijk heden en dus taken overgehe veld. Die reorganisatie maakte het noodzakelijk afzonderlijke ruimten te creëren waar staf werkzaamheden konden worden verricht. Met die twee argumenten op zak ging Hamers bekijken wat er nog meer fout was met het twintig jaar oude pand, dat destijds nota bene niet eens ais postkantoor was opgezet. Hij kwam tot een imposante wachtlijst: de loketten waren opgelukkïg ten opzichte van 'het achterland' gesitueerd; in het kogelvrij balieglas werd het buitenlicht hinderlijk weer- d; de postoussenaecammp- iatie was onvoldoende (was 1514 en wordt 1914) en het pand was ouderwets hoog wat weer leidde tot een onnodig hoge energiere kening. Voegdaarbij de invoering van de nieuwe bedrijfsstij! en de auto matisering van het lokettenber- drijf, die voor 1987 staat gepland, en hel besluit tot renovatie was snel gevallen. De Schiedamse bevolking kan saterdag 30 augusLus tussen half elf en half één komen kijken wat het eindresultaat is. Maasland „Dit was de meest geslaagde braderie tot nu toe. Het weer werkte uitstekend mee". Schiedam Een kleine aanrij ding heeft gisteravond op de Vlaardingerdijk een reeks ge beurtenissen in gang gebracht Een 28-jarige Rotterdammer schampte om half acht bij het wegrijden een voor hem gepar keerde auto. De man werd daar op zo kwaad dat hij uitstapte en de kentekenplaat van de andere wagen begon te slopen. Dat werd gezien door de eigenaar, die naar Duiten kwam en de Rotterdam mer op zijn daad aansprak. De Schiedammer kreeg daarop een klap in z'n gezicht Inmiddels was de politie gearri veerd. Agenten lieten de Rotter dammer blazen en gaven hem een rijverbod van 12 uur. Boven dien werd zijn 34-jarige passagier aangeraden ook niet achter het stuur te kruipen. Deze leek die raad op te volgen en bestelde een taxL De politie vertrok, maar ont dekte de auto enkele minuten la ter op de Westfrankelandsedijk. Het gevolg was alsnog een blaas- test plus bloedproef en een rijont- Voorzitter Kees van den Burg van de Maaslandse winkeliere vereniging kon zaterdag zijn ge luk niet op. In alle opzichten wer den de voorgaande braderieën overtroffen. De kleine dorpskern van Maas land rond de 's-Herenstraat en Burgemeester Van der Lelykade was het decor van de braderie, die uitgroeide tot een waar dorps feest Enorm druk en gezellig was het De Van der Lelykade was als vanouds het domein voor de rommelmarkt Meer dan hon derd kinderen hadden er een plaatsje weten te vinden om hun waar aan te bieden. Kasten en zolders waren doorzocht om han del voor de braderie te vinden. De jeugd deed goede zaken. De betrekkelijke kleine Maas landse middenstand had toch weer kans gezien om de 's-He renstraat vol kramen te krijgen. Dat lukte mede dankzij een aan tal buitenstaanders en stands met oude ambachten. De playbackshow werd opnieuw het absolute hoogtepunt van de braderie. Drommen mensen schaarden zich voor het poduim bij het gemeentehuis voor het op treden van acht artiesten, waar van de 7-jarige Diane van Nim- wegen de allerjongste was. Met haar 'Ik ben stapelgek op dieren' van Kinderen voor Kinderen, De 16-jarige Petra Stolk uit Maas- viel zij echter net niet in de prij- land, die Madonna nadeed, werd zen. uiteindelijk eerste, gevolgd door 10-jarige Pauline Groothuis uit Maassluis, die Whitney Houston op de planken zette. Een trouwpartij en een bruid staart zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden. In de meeste gevallen wordt tij dens die heuglijke gebeurtenis sen gebak van bescheiden for maat aangesneden. Het verse bruidspaar Van Goe- dendorp werd vrijdag in Vlaar dingen onverwacht op een acht etages hoge taart vergast Het was een cadeau van een be vriende kok. Vlaardingen Vier tassen éh wat medicijnen wist een 26-jarige man uit Leeuwarden zaterdag middag te ontvreemden uit het Vlaardingse Holyziekenhuis. Dé man werd op de Holysingel aan gehouden. De leeggeroofde tas7 sen dreven toen al in de vijver bij het ziekenhuis. De Leeuwardenaar werd betrapt bij het stelen van een handtasje) Hij maakte zich met de buit uit de voeten, maar de politie kreeg van bezoekers van het ziekenhuis eerf nauwkeurig signalement van do dader en had hem snel te pakken^ Uit onderzoek bleek, dat de man uit drie kamers van het Holyzie^ kenhuis een tas had gestolen en dat hij daarvoor al een las uit be7 jaardencentrum De Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlacri had on tvreemd. 7 Maasland De rijkspolitie heeft zaterdag een automobilist uit Vlaardingen kunnen achterham len, die na een aanrijding irf Maasland was doorgereden. De man botste op de kruising van Beatrixlaan en Irenestraat tegen de auto van een 51-jarige Maas landse, maar reed verder zonder zich om de gevolgen te bekom meren. De auto van de vrouw had een paar deuken opgelopen. De Maaslandse noteerde snel het kenteken, waardoor de politie de identiteit van de dader kon ach terhalen. De Vlaardinger werd op het bureau in De Lier ontbo den, waar proces-verbaai tegen hem werd opgemaakL IIMIIIIIIIIIIIllllllllllllllIllllllllllllllllllllllMIIII Vlaardingen Jammer dat bur gemeester Van Lier niet kon ko men, maar ook met de komst van plaatsvervanger IJsbrand van der Velden was bet echtpaar Oostveen-van Vliet vanmorgen uiterst tevreden. Willem en Adriana Jacoba vier den hun zestigjarig huwelijk en dan is het altijd leuk als een stads; bestuurder even aanwipt- Beiden zijn Vlaardings van origb ne en zijn dan ook zestig jaar gele- j den in hun geboortestad ge^ 1 trouwd, iHrifriiiJiiuiiiiiiifiitiiiiiiriiiiiiiiiiJiHiiiiiuiiir

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1