Vishandelaar weigert handdoek te gooien Veel handtekeningen voor ontvangst BBC Basiseducatie start in september I Bijscholing voor 24 lts-docenten 'Stofwolken niet te voorkomen' VIMROMGS OAOBIAO BGHlEDAMSCHECOURftNI BIK WMEBWES COURANT GAB mist vacatures Auto s nu al over de dijk Dick de Ruiter blijft strijden voor uitbreiding kraam Schiedammers:Enthousiaste reacties' Commissie praat weer over fluor- besmetting Beheerder maakt val Kunstenaars schenken het meest Politie zoekt schutter Inbrekers aan gehouden Frontale botsing Winkelier opgelicht WATERWEG VRIfDAG 22 AUGUSTUS ]986 Regionale redactie Brede HavenslfartJJMQAC^Vteardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: Am~ Hoek van Holland „Het simpelste zou het natuurlijk zijn als ik mijn plek gewoon voor goed geld zou verkopen. Die standplaats is best veel waard. Maar ik wil er helemaal nog niet mee stoppen. Ik wil uitbrei den en begrijp niet waar om de deelgemeenteraad dwars blijft liggen". Vishandelaar Dick de Ruiter voelt zich door de Hoekse deel gemeente behoorlijk in de ma ling genomen. Hij gebruikt zelfs het woord 'overval' naar aanlei ding van de behandeling van zijn aanvraag in de deelraad. „Wanneer deze aanvragen be handeld worden, dan staan ze altijd aangekondigd in de offi ciële mededelingen", stelt hij. „Maar deze keer toevallig niet Ik kreeg *s morgens in de post de mededeling. Omdat ik de hele dag werk, vond ik dat schrijven pas 's avonds toen de vergadering ai lang en breed aan de gang was", aldus de Scheveningse handelaar die se dert dertien jaar een viskraam exploiteert langs de Nieuwe Waterweg. Zijn behoefte aan uitbreiding komt voort uit de enorme loop bij de kraam die op een unieke plek staat. Dit alles tegen de zin van de deelraad, die van me ning is dat op deze plaats geen bedrijven moeten komen. Toestemming De Ruiter kreeg destijds echter toestemming van de dienst der domeinen. Deze dienst en ook het gemeentelijk grondbedrijf hebben laten weten geen be zwaar tegen uitbreiding te heb ben. „Maar ik wil het netjes spelen en heb dus ook bij de deelraad aangeklopt Ik heb vooral be hoefte aan meer diepte in mijn bedrijf. Als ik wat naar achte ren kan, op palen boven de glooiing, dan kunnen we beter werken. Dan kunnen we ook een gescheiden ruimte maken voor opslag en visverwerking. Dat moet nu allemaal in de kraam gebeuren". De Ruiter zou ook graag toe stemming voor een groot terras willen hebben, want daar is be- hoef te aan, evenals aan openba re toiletten en een telefoonceL De toiletten wil hij helemaal zelf voor zijn rekening nemen. In beroep „Ik had op de deelraadsverga dering van september samen met deskundigen van rijkswa terstaat willen komen om mijn zaak te verdedigen. Maar door De kraam van Dick de Ruiter. „De plek verkopen [s het simpelst, maar Ik wil helemaal met stoppen", zegt hij er over. die veel te snelle en onaange kondigde behandeling is dat niet mogelijk. Ik ga natuurlijk wel in beroep tegen deze proce dure", zo stelt De Ruiter. In to taal verwacht hij na de uitbrei ding aan zo'n twintig mensen werk te kunnen bieden, voor een groot deel in deeltijd. Volgens hem handelt de deelge meente onzorgvuldig en han teert bovendien ook verkeerde gegevens. Zo wordt in de verga deringsstukken gesteld dat De Ruiter een oppervlakte van dertig vierkant meter huurt „Maar dat is niet waar", ver klaart hij nadrukkelijk, „Ik huur 115 vierkante meter van rijkswaterstaat via het gemeen telijk grondbedrijf en betaal ook pacht voor die oppervlakte". Lts-leraren krijgen uitleg over de computer in de fabriekshal van Cinci- 'natti. 'In dit vak moet Je bijblijven9 door MAR! TIMMERMANS ■Vlaardingen „Innovatie gaat in het bedrijfsleven hou eenmaal sneller dan-op school Bij de TH ligt dat misschien anders, maar bij een lts geeft de praktijk de toon aan." Adjunct-directeur Henk Meerdink van de yiaardingse technische school heeft vrede met die situ atie, maar vindt dat zeker het technisch onderwijs 'voortdurend oog moet hebben voor nieuwe ontwikke lingen. Hij geeft in die richting het goede voorbeeld: „Voor het onderwijs -kom ik in bijna alle Vlaardingse 'bedrijven, maar ook voor mezelf -loop ik vaak een fabriek binnen. Je moet in dit vak goed weten ■wat er gebeurt. Produktiemetho- !den van vandaag zijn morgen al- Yweer verouderd. In de techniek "heeft het gebruik van de compu ter een grote vlucht genomen. "Fabricageprocessen kunnen zo vereenvoudigd worden dat pro- 'dukten die vroeger in twee dagen .werden gemaakt, nu in twee mi nuten uit de machine rollen." lOf dat een goede ontwikkeling is of niet, het onderwijs moet de Maasland Het al dertien jaar spelende probleem van met fluor besmet vee in de polders tussen Schipluiden en Rotterdam, komt volgen de week opnieuw aan bod. Er is nu op een rij gezet wel ke stappen mogelijk zijn te gen de grootste vervuilers: de afvalverwerking Rijnmond, Windmill Holland, unie van Kunstmestfabrieken, Alu minium en Chemie, Frans Swarttouw en Shell. De lijst van mogelijke tegen acties is opgesteld door het bestuur van de reconstructie commissie Midden Delfland, die het poldergebied beheert Nagegaan is wat de boeren kunnen doen tegen de fluor- vervuüing op hun land en van hun vee, een probleem dat al sinds 1973 lakend is. Dat heeft geleid tot een nuchtere opsomming, die woensdag wordt voorgelegd -vaan de commissie- Het be stuur geeft in de vergader stukken geen advies over de te bewandelen weg. Voorge steld wordt de lijst met diver se mogelijkheden door te spelen naar de boerenbon den, die dan zelf moeten be slissen. De commissie vergadert woensdag 27 augustus vanaf drie üur in haar bureau aan de Foppenpolderlc in Maas land. - ontwikkelingen op de voet vol gen. „Soms is dat een energievre- tende bezigheid, maar we moeten weL Je kan de mensen die van onze school komen niet met de kennis van twintig jaar geleden loslaten." Henk vindt dat de technische school in Vlaardingen een koplo per is waar het aansluiting met de praktijk betreft „Wij hebben hier het enorme voordeel middenin het economische hart van Neder land te zitten. Ik denk dat een technische school het in Drente veel moeilijker heeft" Tekort Niet alleen de leerlingen moeten bijblijven. Meerdink nam het ini tiatief om speciaal voor Its-docen- ten een cursus in computertech niek te organiseren. In de regio Waterweg-Noord zijn vijf techni sche scholen die regelmatig con tact hebben. „Leraren komen op den duur zo ver van de praktijk staan, van allerlei geavanceerde technieken weten ze soms niets. Voor de leerlingen heeft dat na tuurlijk ook gevolgen." Bij machinefabriek Cineinnati- Milacron in Vlaardingen vond Meerdink een gewillig oor. Cïnci- natti kampt immers ook met een tekort aan goedgeschoolde mede werker. Met het bedrijf kwam de lts-leraar overeen, dat er speiaal voordotenten van de vijf scholen een cursus wordt gegeven in Computer Numerieke Besturing (CNCJ. Met CNC kunnen pro- duktietijden worden gedeci meerd door werkzaamheden nauwkeung aan computerge stuurde machines door te geven. Om zo'n werkplan in software vast te leggen, worden hoge eisen gesteld aan de arbeidskrachten. Aad Ooms van Cïndnatti heeft voor elke cursus zestien uur uit getrokken. Er hebben zich 24 le raren gemeld en daar zijn drie groepen van gemaakt. Iedere groep krijgt acht keer twee uur les. Als de cursus aanslaat neemt het Nederlands Genootschap voor de Opleiding van Leraren in het Beroepsonderwijs (NGOLB) het initiatief over en geeft het een landelijke aanpak. Gistermiddag was de eerste les. Acht leraren bekeken het klaslo kaal eens van de andere kant en lieten zich door Aad Ooms bin nenvoeren in de computerwe reld. De leerlingen van de ver schillende lts'en zullen merken dat hun leraren niet van gisteren zijn. Schiedam Deze week wordt de handtekeninge nactie die in Schiedam momenteel wordt gehou den, om doorgifte van de programma's van BBC1 en BBC2 in Schiedam te krijgen, afgesloten. De initiatiefnemers Wim Bruning en Aad Karis zijn zeer te spreken over het resultaat. In twee maanden tijd werden en kele duizenden handte keningen verzameld on der de Schiedamse be volking. „Het was echt te gek hoe spon taan iedereen reageerde", aldus Wim Bruning. Het idee om de ac tie te houden werd geboren in de kantine van cricketvereniging Excelsior '20, Wim Bruning en Aad Karis zijn cricketfanaten en de BBC zendt met de regelmaat van de klok belangrijke wedstrij den uit_ Nu de kwaliteit van de beelden nagenoeg perfect is en Rotterdam en Maassluis de Engelse zenders al kunnen ontvangen, mag Schiedam volgens het ijverige duo niet achterblijven. „De Schiedamse bevolking wil ge woon BBC1 en BBC2 kunnen ontvangen. Dat hoor je overal waar je komt. Ook uit andere ste den heb ik positieve reacties ge had", stelt Wim Bruning. „Schie dam is crieketstad nummer één in Nederland en juist in die ge meente kun je de BBC niet ont vangen. Daar moet het gemeen tebestuur snel iets aan doen." De handtekeningen worden in de eerste week van september aangeboden aan de Schiedamse wethouder Aad Wiegmann. Tij dens de belangrijke thuiswed strijd tegen Kon. ÜD uit Deven ter, die wordt gespeeld op het sportcomplex Thurlede in Schie dam, kunnen belangstellenden voor de laatste maal hun handte kening zetten. „Al ga ik volgende week nog wel langs enkele scho len in Schiedam. Maar daarna is het ook echt afgelopen", aldus Bruning. Bij de ONS in Schiedam is mo menteel een nota in voorberei ding over de doorgifte van de En gelse zenders. Doorgifte mag geen tariefeverhoging tot gevolg hebben, zo heeft het stadsbestuur al gemeld. In Maassluis zijn de kosten van het doorgeven van het signaal gekomen uit het re servepotje van de cai. Daar hoef de het tarief dus niet te worden aangepast. Schiedam Directeur J.A. van Lent van het ge westelijk arbeidsbureau in Schiedam heeft de indruk ,dat werkgevers moeilijk vervulbare vacatures niet meer aanmelden. Hij vindt dat een kwalijke ontwikkeling. Als Het GAB niet weet wat de moeilijk vervulbare vaca tures zijn, kan het beleidt daar ook niet aan warden r aangepast, betoogt Van Lent. - Het aantal geregistreerde vacatu- - res daalde in de maand juli van 294 naar naar 258. Vergeleken met een jaar geleden is het aantal gemelde vacatures -- iderd - gedaald. Van I 3t er meer vacatur gat werkgevers ze ,fojj het GAB, omdat gat dat zinloos is, Van Lt.iv -^strijdt dat „De gegevens, die het arbeidsbu- - reau kan halen uit het aantal en de soort van moeilijk vervulbare I vacatures, vormen mede de basis waarop het arbeidsbureau de in- zet van mensen en middelen in de toekomst bepaalt", aldus de di- recteur. Op de lange termijn zou het GAB, meent Van Lent, de werkgevers dan wel aan perso- neel kunnen helpen. De stroom schoolverlaters heeft ervoor gezorgd dat de werkloos- heid in de regio Nieuwe Water- j weg-Noord in juli fors is gestegen. Waren er op I juli 8914 mensen ingeschreven bij het GAB in 'j, Schiedam, op 1 augustus waren 'r dat er 9193. Alleen in de bouwnijverheid bleef de werkloosheid gelijk. In de metaal en onder hetkantoor- personeel steeg het aantal werk lozen. Ondanks de stijging is het *- beeld op de arbeidsmarkt in de regio nog stèeds gunstiger dan een jaar geleden. Toen stonden er -j. ruim tweehonderd werklozen meer ingeschreven. 7 Maassluis De 45-jarige beheer- der van theater Het Schuurkerk- je op het Schanseiland in Maas- 1 sluis is gistermiddag met een paar - gebroken ribben en ademha- 1 lingsmoeilijkheden in het Schie- - landziekenhuis in Schiedam op-, 1 genomen. De man viel van zijn ladder toen hij de ramen aan het lappen was. Hij maakte een val j van vier meter. I Nog even en dan parkeren de werknemers van de HCG hun auto in het Sterrebos. Het wa genpark voor de Hollandse Con structie Groep op de Westfran- kelandsedijk breidt zich steeds verder uff, nu hot bedrijf even eens groeit en een deel van het parkeerterreintje in beslag heeft genomen voor andere activitei ten. Tot dusver was het de gemeente Schiedam een doorn in het oog dat er auto's langs de dijk op het groen stonden en het leek er even op dat er met de HCG een fatsoenlijke regeling kon worden getroffen. Maar de praktijk is an ders. Langzamerhand zijn de au to's zowat over het dijklichaam heen komen te staan, iedereen wil zo dicht mogelijk bij de in gang parkeren. Maassluis Het is bijna ondoenlijk voor rijkswaterstaat om maatrege len te nemen tegen de overlast, die stofwolken de bewoners van de Wagnerstraat en omgeving in Maas sluis bezorgen, tegen te gaan. Ter hoogte van de woningen wordt mo menteel een bedrijfsterrein aange legd en de af en aan rijdende vrachtwagens veroorzaken stofwol ken, waar de bewoners veel last en ongemak van hebben. De was kan niet meer buiten worden gehangen en de stofdeeltjes zijn overal in huis terug te vinden. J. den Hond, de directeur van de dienst ge meentewerken, weet van de ovenast, maar volgens hem is al het mogelijke gedaan om problemen te voorkomen. „De werkzaamhe den vallen onder de verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat Wij als gemeente hebben er feitelijk niets mee te maken, maar ik ken de klachten natuurlijk wel. De mensen trek ken het eerst aan de bel bij de gemeente. Tus sen de aannemer en Rijkswaterstaat is afge sproken dat er wordt gesproeid als de vracht wagens komen." Die maatregel beeft niet voldoende effect ge had. Dat schrijven de bewoners in een brief aan het college en gedeputeerde staten. Zij ei sen andere, betere maatregelen: „Andere maatregelen zijn niet te nemen", aldus de di- recteur gemeentewerken. „Hier is duidelijk sprake van overmacht We hebben een heel droge zomer achter de rug, daar kunnen wij ook niets aan doen. Allés wordt gedaan om overlast tegen te gaanmaar het lukt gewoon niet Moet je kijken naar.de aardappeloogst in Groningen, daar zijn onze' stofwolken niets bij. Je kunt met het droge- weer sproeien watje wilt, het lukt niet Of je', moet natuurlijk de hele dag een sproeiwagen- laten rijden, maar dat is ook ondoenlijk". De werkzaamheden duren nog zeker veertien dagen. Dan komt volgens Den Hond ook een einde aan de overlast: „Gelukkig is het nu weer wat gaan regenen. Dat scheelt direct al 1 een stuk". Schiedam Schiedam schenkt, zo luidt het mot to, meer dan u denkt, maar kunstenaars schen ken het meest. Dat blijkt uit een lijst, die burge meester en wethouders hebben gemaakt van alle geschenken die de ge meente vorig jaar heeft gekregen. B en W mogen die cadeau's in dank aan vaarden, mits zij dat later aan de gemeenteraad laten weten. De gemeente kreeg vorig jaar 28 schilderijen, waar van de meeste door de ma ker zelf werden weggege ven. Verder kreeg de ge meente twee beelden, een ishawl en een hele verza meling beesten: 27 konij nen, 30 duiven, 2 tortel duiven, 4 kippen, 3 cavia's en 3 dwerggeiten. Burge meester en wethouder mo gen de schenkingen alleen aannemen als er geen ver plichtingen aan verbon den zijn. Vlaardingen De Vlaardingse politie is op zoek naar een schut ter, die met een windbuks ramen van de roomskatholieke kerk aan de Van Hogendorplaan en van een huis aan de Van der Duynstraat heeft ingeschoten. Van de kerk sneuvelden zes gro te ruiten, hetgeen een schade van 3600 gulden veroorzaakte. Van de woning werd één ruit kapot geschoten. Schiedam In het magazijn van levensmiddelenhandel Unigro aan de 's Gravelahdseweg zijn gisteravond om half negen twee inbrekers aangehouden. Het alarm ging en de politie ging met een werknemer van de fir ma poolshoogte nemen. In het magazijn troffen zij een 23-j'arige Schiedammer en een 22-jarige man uit Delft. Zij waren bezig pakken koffie in een bestelauto te laden. Er stond voor zevendui zend gulden aan pakken koffie klaar om mee te nemen. De twee werden aangehouden en meege nomen naar het bureau. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen wacht niet meer op officiële publicatie van het rijk, alvorens zij besluit de basiseducatie in Vlaardingen in de voeren. Door een nieuwe regeling van de rijksoverheid moeten do open schoolprojecten, cursussen alge mene ontwikkeling voor vrou wen, alfabetiseringscursussen en lessen Nederlands voor buiten landers aan dezelfde regels vol doen. Om de deelnemers niet in onzekerheid te laten en niet hal verwege het schooljaar voor een verrasssing te plaatsen, is Vlaar dingen maar vast begonnen met de invoering van de basiseduca- De basiseductie bundelt alle op leidingen voor volwassenen die weinig vooropleiding hebben. Er komt één instelling voor basise ducatie, die de vakken Neder lands, Engels, rekenen en sociale vaardigheid aanbied. Dat leidt tot veranderingen voor de deelne mers, maar ook voor de docen ten. Die krijgen een betere rechtspositie. Het nieuwe sy steem is ook duurder dan het oude. Maar hoeveel duurder, daarover heeft de gemeente niets zwart op uit staan. „De opzet van de cursussen wordt andere," vertelt gemeente woordvoerster Betty Hoogeveen. „Dat is een van de redenenen om niet langer op officiële berichten van hei rijk te wachten. Wij wil len bij aanvang van het nieuwe seizoen met de nieuwe opzet be ginnen. Anders moet je halver wege de cursus de zaak helemaal omgooien, en dat kun je cursisten niet aandoen". De ene instelling die vanaf sep tember de basiseducatie ter hand neemt is het plaatselijk educatief centrum. Die instelling zal bij de uitvoering van de cursussen wel samenwerken met de buurthui zen, Om het aanbod gelijkmatig door de stad te spreiden. Vlaardingen Met ernstig been letsel is een 17-jarige Vlaardingar gisteravond opgenomen in het Holy ziekenhuis. De jongen kwam op de Torenvalklaan met zijn bromfiets frontaal in botsing, met een auto. De bestuurder van de wagen had de bocht naar rechts te ruim genomen en kwam op de verkeerde weghelft terecht De jongen botste tegen de auto, rolde over het dak heen en smakte achter de auto op het wegdek. Zowel de brommer als de auto raakten zwaar bescha digd. Vlaardingen Een vrouw van middelbare leeftijd heeft gister middag een platenhandelaar aar de Vlaardingse Hoogstraat hon- derd gulden lichter gemaakt. Zi; kocht een cassettebandje van ze ven gulden en wapperde met een brieve van honderd. Kleiner had. zij niet zei ze. De man achter de toonbank gaf haar het bandje er het wisselgeld. Toen hij om di honderd gulden vroeg, zei de vrouw dat zij die al gegeven had Zij klonk zo overtuigend dat dt man het geloofde. De vrouw lira weg met het bandje en het wisser geld. Toen de winkelier de ka controleerde kwam hij tot de slot som, dat er honderd gulden U weinig in zat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1