Schiedam steekt Vlaardingse crossers helpende hand toe Vlaardingen heeft weer haring- en bierkoorts Brood voor Kenia hoopt als sneeuwbal te werken smnaaw HAHIfNGS BAGBIAD NIEUWE WAIEBWfO COURANT Programma uitgebreid, bier duurder Brouwer uit bed Geen atheneum Brede werk groep voor emancipatie Weisglas in Schiedam Betaal automaat gekraakt Vlaardingen vreest voor streekfunctie: Explosie Schiedams koffiehuis: tweede verdachte in arrest WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Teletoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Eigenlijk is het Joop Broekhoven, de stu wende kracht achter Jeugd land in Schiedam, geweest die de aanzet heeft gegeven tot een fietscrossbaan op het middenterrein van de wie lerbaan in sportpark Harga. De bebaarde Schiedammer zag er wel wat in, dat fiets- crossen. Een nieuw evene ment voor zijn jeugdland, dat was het, en hij trok ver volgens bij de gemeente en het stichtingsbestuur van de wielerbaan aan de bel. Zoek eerst maar een vereniging, kreeg hij te horen, dan pra ten we verder. Joop Broekhoven ging op zoek en klopte al snel aan bij 'Ome' Louis Houtman in Vlaardin- gen. De Vlaardinger zat im mers met de handen in het haar. Zijn fietscrossclub Vlaar- dingen beschikte wel over een groot aantal leden, alleen een geschikt terrein ontbrak. „We hadden alleen een terreintje waar de koeien ook nog op graasden, dat was dus niks", al dus, coördinator John Huigen van de voormalige Vlaarding se vereniging. Na ampel be raad werd besloten om de Vlaardingse club in Schiedam onder te brengen. „De dub moet nu nieuw leven worden ingeblazen. Op ons hoogtepunt hadden we 170 leden, dat zijn er nu minder omdat we geen accommodatie konden bieden. Die is er nu wel en daarom re kenen we op een sterke groei van de club". Die club heet nu Olympia en vol gens Klaas van der Geest, van de stichting Wielerbaan Schiedam moet het mogelijk zijn om 400 Vlaardingse en Schiedamse cros- sertjes onder te brengen bij de club. „Het is een unieke baan", stelt Van der Geest. „Geschikt ook voor het rijden van A-wed strijden", vult John Huigen aan, „De KNWU had de baan eerst af- dgekeurd voor A-wedstrijden, maar we hebben het parcours aangepast en een herkeuring ge vraagd. Aan alle eisen, is vol daan". Zaterdag openen de wethouders IJsbrand van der Velden (Vlaar- dingen) en Luub Hafkamp (Schiedam) officieel de baan. Met man en macht is gewerkt om de baan op tijd gereed te krijgen. Ei genlijk had de crossbaan in mei al open moeten zijn, maar dat lukte niet. Klaas van der Geest: „We hebben de grond die was gele verd laten onderzoeken. De kwa liteit was niet goed. Niet dat de grond echt vuil was, maar toch, helemaal klopte het niet We hebben daarop nieuw zand laten komen en dat kostte even tijd" Uniek De fietscrossclub is trots op de baan en mag dat ook 2ijn, omdat het een unieke zaak is aat op het middenterrein van een wieler baan een crossbaan is uitgezet „Een man van een crossclub uit Etten-Leur kwam kijken. Hij was helemaal weg van de baan en hielp gelijk mee met wat kar weitjes. Het is voor Nederlandse begrippen een schitterende baan. De jeugd kan zich echt uitleven", aldus John Huigen. De aanleg kostte 50.000 gulden. Dat geld moet eens terugkomen. Klaas van der Geest: „Niet zo'n probleem, denken wij. Ik denk dat de fietscrossclub toekomst heeft We hebben nu een multi functionele baan, waar alle on derdelen van de wielersport kun nen worden bedreven. We hopen ook op doorstroming en dat de jongens lid worden van de wie lervereniging, als 'ze te oud worden voor de crossfiets. Zo krijgt het talent de kans zich te ontwikkelen". Alleen de voetbalverenigingen in Schiedam waren minder te spre ken over de inrichting van het middenterrein als crossbaan. „Maar de clubs toonden uiteinde lijk alle begrip dat we een cross- f baan wilden aanleggen. Het is tenslotte een wielercomplex en 2 geen voetbalcomplex. De clubs hebben een goede accommodatie 3 gekregen en dat stemt ook tot te- vredenheid", besluit Klaas van der Geest. Coordinator John Hutgen (midden) geeft uitleg over fietscrossclub Oiym pia. Den Haag Twee aanvragen voor het stichten van een athe neum in Maassluis zijn door de provincie niet gehonoreerd met een positief advies. In het plan van scholen voor het voortgezet onderwijs voor de periode 1988- 1990 worden de al eerder gedane aanvragen wederom negatief be oordeeld. De ene aanvraag kwam van. de protchr. "Van Egmondschool', die bovendien de mavo wil uit breiden met een havo. Ook die combinatie wordt door de pro vincie van de hand gewezen. Voor wat betreft het gewenste atheneum wordt ook het leerlin- genpotentieel onvoldoende ge acht Datzelfde geldt voor de aan vraag van de openbare scholen gemeenschap 'Koningin Juliana'. Twee aanvragen uit Vlaardingen voor uitbreiding van scholen met een afdeling voor middelbaar dienstverlenings- en gezond heidszorg onderwijs (MDGO) worden eveneens negatief beoor deeld. Het betreft hier aanvragen van 'De Vaart' en "Die Vlaar- dinghe', die worden afgewezen omdat wordt verwacht dat de stichtingsnorm niet gehaald 2a! worden. x Schiedam Na lang wachten lijkt Schiedam binnenkort toch een brede werkgroep te krijgen, die zich met emancïpatïezaken gaat bezighouden. De Stichting Vrouwenemancipatie Organisa tie had daarop onlangs nog bij het college van burgemeester en wet houders aangedrongen. Wethouder Luub Hafkamp be schikt momenteel over een amb telijke notitie waarin aanbevelin gen voor een dergelijk platform worden gedaan. Wanneer de no titie daadwerkelijk in beleid wordt omgezet, durfde hu het CPN-gemeenteraadslid ülfred Bruseker tijdens de gemeente raadsvergadering niet te beloven. Hafkamp hoopt het werkstuk in de volgende commissievergade ring te behandelen, maar wilde zich daar niet op vastpinnen. De WD-portefeuillehouder gaf Bruseker volmondig toe dat in de afgelopen raadsperiode 'minder aandacht' aan emancipatiezaken is besteed. „We hebben", bekende Hafkamp, „onze prioriteiten heel bewust elders gelegd". Schiedam WD-Tweede Ka-_ merlid drs.F.W. Weisglas komt naandagavond naar Schiedam, ^ij houdt daar voor de ledenver gaderingvan de liberalen een be schouwing over actuele politieke taken. Bovendien blikt Weisglas nog eens terug op de kabinetsfor matie. De vergadering vindt plaats in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein 165. Voordat het parlementslid aan zijn inleiding begint worden kandidaten voor de statenverkiezingen in '87 voorgedragen en vakatures in het afdelingsbestuur opgevuld. De bijeenkomst begint om acht Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft drie inbrekers ap de vlucht gejaagd, die bij het Fina-pompstation aan rijksweg 20 een betaalautomaat aan het kraken waren. De drie daders vluchtten het weiland in en wis ten te ontkomen. Hoeveel geld zij ?estolen hebben, is niet bekend. De recherche stelt een onderzoek n. dit een auto die geparkeerd stond bij een garage aan de 4e In- i us triestraat werd een radiocas- ^tterecorder gestolen. De ruit van de auto werd ingeslagen en net dashboard werd vernield. VlaardingenDe haring- en bierkoorts heeft Vlaardingen weer in zijn greep. Het organiserend comité, dat het dit jaar zonder de stuwende kracht Jan Brouwer moet doen, zet de laatste puntjes op de 'i'. De horeca wordt wat nerveus, want er moet van alles worden geregeld en Vlaardingen wacht in spanning af. „Mensen kijken er elk jaar weer naar uit", zei secretaris Tom Bra- venboer "gistermiddag op de jaarlijkse persconferentie, waar de topattractie van het feest, Lee Towers, even langs kwam om een loting te ver richten. Blazers van het muziekkorps Avalance, die opgesteld staan langs het hele parcours, geven el kaar volgende week zaterdag om beurten een signaal, tot rond elf uur de cirkel rond is. Dan slaat drs. Van der Lely, directeur-ge neraal van de voedselvoorzie ning van het ministerie van land bouw en visserij, op de Westha- vènplaats de eerste haring- en biermunt. Daarmee is het feest, waarvan de vorige editie zo'n 125.000 bezoekers trok, officieel geopend. Het parcours van het gezinsfeest, dat dit jaar voor de veertiende keer wordt gehouden, is nauwe lijks uitgebreid. Alleen de Vette- noordskade is erbij gekomen en de Markt wordt dit keer hele maal gebruikt. In voorgaande ja ren waren daar alleen activitei ten voor het stadhuis. Verdere uitbreiding zit er. vertelt Braven- boer, niet in. „Het is elk jaar al passen en meten om het hele par cours op een aantrekkelijke ma nier gevuld te krijgen". Maar het programma is wel uit gebreid De stichting is er trots op, dat er dit jaar meer en vooral be tere muziek langs de route te ho ren is. Lee Towers is de topper, maar die werd naar Vlaardingen gehaald door de jubilerende wo ningbouwvereniging Patrimoni um. „Mensen met zo'n prijskaar tje kunnen wij niet betalen", zei Braven boer. Towers trok uit een hoge hoed de ploegen, die elkaar tijdens de jaarlijkse roeiwedstrijd in de Haven ontmoeten. „Eh, ge meentesecretarie... tegen... ge meentewerken. Jongens, wat houdt dit precies in?" Towers staat om twaalf uur op het Veerplein. „En ik wil er iets leuks van maken", beloofde hij. De Rotterdamse zanger moet van bier niets hebben, maar op haring is hij dol. „Haring is vooreen zan ger heel positief. Hij ontsmet in eén keer de keelholte van alle bacteriën". Op hetzelfde podium waar de Rotterdammer optreedt staat later Anthony Parker van Sky Channel, die een talenten jacht en een kwis presenteert. Het Vlaardingse verenigingsle ven laat zich op 6 september weer van zijn beste kant zien. Op de Oosthavenkade geven sportclubs demonstraties, op het Weeshuis plein houdt de pas opgerichte jeu de bouleverenïging haar eerste nationale wedstrijd en op het Liesveld worden schaak- en damsimultanen gehouden. Verder zijn er de traditionele brandspuitwedstrijden, demon straties van de reddingsbrigade die de inzittende uit een te water geraakte auto haalt en worden er op het Liesveldviaduct slipde monstraties gegeven. In de Waal straat worden oude ambachten getoond en in de Fransenstraat is een kindermarkt Duikboot de Spurdog, gebouwd door vier jon de Oude en is de ge Maassluizers, ligt in d Haven bij de Julianabrug hele dag te bezichtigen. De binnenstad wordt zoals ge bruikelijk helemaal autovrij ge houden. De bedrijven Cincinnati, Unilever en Van der Waal stellen hun parkeerterreinen ter- be schikking en vandaar ïs er gratis openbaar vervoer naar het cen trum. Een haring en een broodje haring zijn in prijs gelijk geble ven; het bier is een kwartje duur der dan in voorgaande jaren. Alle attracties op het haring- en bierfeest zijn gratis. De enige uit zondering daarop vormt een ou derwets visspel voor het Visserij- museum. Daar kunnen mensen voor een gulden vijf minuten met een magneet hengelen naar ge nummerde visjes. De opbrengst van dat spel is voor de jubileu mactie van het museum. Lee Towers verrichtte de loling g voor de roeiwedstrijden op het ha- ring- en bierfeest. Hij is dol op ha- S rinq. "g Vlaardingen Jan Brou wer, de voorzitter van de stichting haring- en bier feest, die vorige week maan dag na een lichte hartaanval in het Sint Franciscusgast- huis werd opgenomen, mag waarschijnlijk dit weekeinde weer naar huis. Hij was gis termiddag bij de presentatie van het programma de grote afwezige. De ziekte van Brouwer, al veertien jaar de grote inspi rator van het feest, heeft de stichting met de neus op de feiten gedrukt: het bestuur moet nodig worden uitge breid. „Het haring- en bier feest is gigantisch gegroeid en wij organiseren het nog steeds met een clubje van zes enthousiastelingen zei Tom Bravenboer en Frits War- menhove vulde aan: „Het is een enorm uit de hand gelo pen hobby". Als Brouwer inderdaad dit weekeinde naar huis mag. dan gaat hij met zijn vrouw een paar dagen de stad uit Bravenboer vindt dat een verstandig besluit Brouwer mist dan de laatste voorbe reiding. Het is wel de bedoe ling, dat de grote man achter het feest op 6 september als gast aanwezig is. Een andere afwezige op het haring- en bierfeest is burge meester Fred van Lier. Hij is op vakantie naar Indonesië. Van Lier schreef nog wel het voorwoord bij het program ma. „Een uniek evenement", aldus de burgemeester, die er verder het zwijgen toe doet want ,3'j iets wat goed is past beter een waardig zwij gen dan een opgewonden praten". Vlaardingen De vier Vlaardingse Echte Bakkers hebben gistermiddag het startsein gegeven voor de grote landelijke actie 'Brood voor Kenia'. Nel van der Linden van de Vlos (Vlaar dingen voor Ontwikke lingssamenwerking) ont ving het eerste, speciaal voor die actie uitgedachte brood. De Nederlandse Bakkerij Organisaties beogen met hun gezamelijke broodpro motie tenminste 160.000 gul den in te zamelen. Dat geld is bestemd voor een bak- kersopleiding op een lts vlak bij de Keniaanse hoofdstad Nairobi. BakkerFrans Hazenberg roemde het initiatief dat af komstig is van de Europese Vereniging voor Brood- en Banketbakkers, omdat vrijwel niets aan de strijkstok blijft hangen. „De kosten bedragen slechts 2 a 3 procent van het to taal in te zamelen bedrag. Dat is ontzettend laag", vertelde hij. Dit najaar gaat in de meeste EEG-landert een broodcampagne van start In alle gevallen is daar aan een sociaal doel gekoppeld. Hoewel de actie in Nederland de bakkersindustrie ten goede moet komen, is dat volgens Hazenberg niet het belangrijkste, Dat is, be nadrukt hij, de steun aan projec ten in de Derde Wereld. „We verdienen er ook nauwelijks aan", verduidelijkt hij. „Dit luxe broodje moet in de winkel nor maal zo'n vier gulden kosten. Nu vragen we ƒ2.90, waarvan 50 cent wordt afgedragen voor de actie". Nel Van der Linden roemde niet alleen de kwaliteit van het pro- dukt, waarin onder andere cas hewnoten, rozijnen, koffie en mokka zijn verwerkt, maar sprak ook de hoop uit dat de bak kersactie een sneeuwbaleffect zal De vier Vlaardingse wanne bak kers zijn trots op het Kenia-brood. Nel van der Linden van de VLOS is ook in haar nopjes met de actie. hebben. „Misschien is dit aanlei ding voor andere bedrijfstakken ook met dergelijke acties te ko men". Hazenberg en zijn collega's be twijfelen aal, omdat in de voedse lindustrie het bakkersgilde ver reweg het best is georganiseerd. En zelfs dan blijkt het moeilijk een dergelijke grootscheepse ac tie van de grond te krijgen. Ha zenberg daarover: „In Denemar ken is het niet gelukt een eigen project te starten. Ze hebben uit eindelijk het Nederlandse initia tief maar overgenomen. Voor Belgiegeldt hetzelfde". Een belangrijk uitgangspunt van de actie is dat het project waar voor geld wordt ingezameld de plaatselijke bevolking helpt in hun eigen levensonderhoud te voorzien. „Je kunt", is de vaste overtuiging van Hazenberg, „vandaag een vis geven, maar dan hebben ze morgen weer hon ger. Het is veel zinvoller dat ze kennis en vakmanschap krijgen om hun eigen eten te maken'". Honger Het initiatief van de bakkers is door de Keniaanse regering goed ontvangen. En dat is volgens Ha zenberg echt met zo vanzelfspre kend. „In je enthousiasme zie je weieens complicaties over het hoofd. Zo had ik er nooit over na gedacht dol er ook nadelen kle ven aan de bakkersopleiding, die wij vanuit Nederland m Kenia opzetten. Zoals in de meeste Der de Wereld-landen geldt ook in Kenia, dat vooral vrouwen voor de voedselproduktie zorgen. Dat patroon wordt met deze opleiding enigzins doorbroken. Gelukkig tilt de Keniaanse regering daar niet zo zwaar aan. Dal heb ik ten minste van de ambassadeur be grepen". De actie, die in principe voor alle Nederlandse verkooppunten van brood geldt, begint maandag offi cieel en loopt tot 21 september. De Vlaardingse bakkers ver wachten dat het streefbedrag van 160,000 gulden ruimschoots wordt gehaald. Vlaardingen In opdracht van de binnenstadswinkeliers, de ho,- recavereniging en de gemeente maakt projectontwikkelaar WiG ma Vastgoed bv een plan, om bef Vlaardingse centrum aantrekke lijker te maken voor bezoekers. Ondernemers en gemeente zijn bang, dat het winkelcentrum zijn streekfunctie aan het verliezen is. Aan die ontwikkeling willen zij een halt toeroepen. „De indruk bestaat, dat wij terT rein verliezen", vertelt ambte naar Sietse van der Hoek. „Het winkelcentrum zoals dat er nu uitziet is voor het grootste deel ontstaan in de jaren zestig. Dat moet weer up-to-date worden ge: maakt". Wilma heeft de eerste onderzoen ken klaar en de resultaten daar van worden dinsdagavond be sproken in zaal Triangel aan de Fransenstraat. De onderzoekers hopen die avond te ontdekken, wat de ondernemers van het aan zien van de binnenstad en dè brancheverdeiing vinden. Op 30 september wordt het definitieve verbeteringsplan voor het cen trum gepresenteerd. Het onderzoek van Wiima kost 90.000 gulden. Dat geld wordt deels door de gemeente, deels door de ondernemers opgebracht. Van der Hoek verwacht van de ontwikkelaar, die En dit uitzon- derlijke geval als adviesbureau dienst doet, een realistisch com mercieel plan. Over een deel van de face-lift voor het centrum is al besloten. De gemeente heeft voor de ver fraaiing van het Liesveld zeshon derdduizend gulden op de begro ting staan. Schiedam De rechter commissaris bij de rechtbank in Rotterdam neefteen bevel tot bewaring verleend tegen een 19-jarige Rotterdammer, die wordt verdacht van be trokkenheid bij de bomaan slag op een Turks koffiehuis in Schiedam op 10 augustus. Dat heeft officier van justitie mr.R.A.F. Gording gisteren desgevraagd bevestigd. Volgens Gerding wordt de Rotterdammer ook op grond van de verklaringen, die hij heeft aFgelegd, verdacht van het vervaardigen en voor handen hebben van één of meer bommen. „Het is moei lijk de verklaringen het pre dikaat bekentenis of oniken- tenis te geven", aldus de offi cier. Het vermoeden bestaat vol gens Gerding dat de jonge man net als de andere ver dachte van de bomaanslag, een 18-jarige Schiedammer (die op de dag van de explo sie al werd gearresteerd en nog steeds vast zit) lid ts van het Schiedams Jongeren- front. Die organisatie eiste kon na de aanslag de verantwoorde lijkheid daarvoor op. Het front had eerder van zich la ten horen toen het de verant woordelijkheid opeiste voor brandstichting bij het ont moetingscentrum voor bui tenlanders in Schiedam en toen het folders met discri minerende teksten ronddeel de in Schiedam. Volgens Gerding is de aan houding van de tweede ar restant het resultaat van het onderzoek dat de politie van Schiedam instelde na de ex plosie. Dat onderzoek is nog steeds niet afgerond. Vrijdag beslist de raadkamer van de rechtbank of de voorlopige hechtenis wel of niet ver lengd wordt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1