Gemeente schrapt in script promotiefilm Syndroom van Schaper speelt Schiedam parten Informeel overleg met kamerleden VLAARD1N0S DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'n Renault Super 5 van f 15.500.kost bij ons niet meer dan f327,20 per maand. Bouw ambulance-centrale in november van start Bedrijfsleven mag nieuwe film gemeente gebruiken Nijmeegs orgel in Heilig Hart-kerk 60 mnd. en Plotselingen omzwaai van SP en klein links verenigde spaarbank Kleine fracties in commissies Elf uur en niet later |John Knieriem: niet zo g bedoeld Baggerschuit in de brand Vr<"- S DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4362066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door KOR KEGEL Schiedam /Vlaardingen Twee mensen zijn wel •zéér benieuwd naar een promotiefilm, die Harr Wiegman en Goos Kroeze maken in opdracht van de gemeente Schiedam. Die twee zijn de~ Vlaardingse - filmer Fred Spierenburg en diens medewerker Gijs Konings. Zij hebben het sterke vermoeden, dat de opbouw van de film voor jeen belangrijk deel is gebaseerd op een script van dè hand van Konings. De opzet was Schiedam op een willekeurige dag te fil men: *s ochtends, 's middags en 's avonds. Gemeentevoorlichter Theo Reyman bevestigt dat in derdaad van een dergelijk con cept wordt uitgegaan. Spierenburg: „Dat wordt dan in teressant Wij zullen eens zien wat de Nederlandse Bioscoop bond daarvan zegt" Auteursrecht Voor de promotiefilm is 30.000 gulden uitgetrokken, een bedrag waarin twee serviceclubs, Lions en Rotary, en de Maatschappij voor Nijverheid en Handel bij dragen. De duur zal een kwar tiertje zijn, aldus Reyman. Van de 16-mm-film wordt ook een vi deo-bewerking gemaakt, De gemeente Schiedam is van plan het filmpje uit te lenen aan bedrijven (zoals Hoek-Loos en De Kuyper), die er eventueel een eigen promotiefilmpje aan kun nen Vastplakken'. Dat is één van de redenen geweest, waarom Spierenburg en Konings afhaak ten. „Het is in strijd met het au teursrecht", aldus Fred Spieren burg. „Aan een schilderij plak je ook niet zomaar een ander schil derij vast" De filmer, die zijn studio heeft in de Vlaardingse Oostwijk, zou zelfs Wiegman en Kroeze willen afraden de film te vervaardigen. „Zij schieten er geld bij in", denkt hij, „bovendien zie je bij de ge meente Schiedam wat je in het bedrijfsleven nooit ziet: dat ze de heie inhoud willen bepalen." Spierenburg vindt dan ook dat er voor Wiegman en Kroeze eigen lijk geen eer aan te behalen valt „Je gooit je naam te grabbel voor iets waar je eigenlijk niet achter kunt staan", vindt hij. Blatend Spierenburg was door het bureau Wiegman/Kroeze benaderd zich over de prod uk tie te buigen. Het bedrag, dat hij ervoor kon krij gen, was 15.000 gulden voor een filmpje van acht minuten. Hoe wel hij met de gemeente Schie dam geen direct contact heeft ge had, vond hij de benadering al vreemd. „Normaal krijg je geld voor een script, dan volgt de pre sentatie van het script en op basis daarvan wordt een bedrag be paald waarmee je de hele film maakt Nu stond het budget van tevoren al vast Een futiel bedrag. Ja, je kunt een W-commercial van 30 seconden maken die drie ton kost je kunt ook acht minu ten lang een blatende burgemees ter filmen, dan ben je 1500 gulden kwijt" Een redelijke promotiefilm kost meer dan Schiedam ervoor uit trok, meent Spierenburg. Hij hoefde niet zo nodig, maar omdat zijn medewerker Gijs Konings een Schiedammer is, was hij be reid de studio en andere facilitei ten gratis aan te bieden. Konings schreef een script waarin het economisch klimaat van de stad Schiedam goed uit de verf kwam. Dat script werd aan Wiegman en Kroeze overhandigd, in de ver wachting dat een datum zou vol gen voor de presentatie. Spieren burg: „Zo'n presentatie is heel wat daar moetje niet licht tegen aan kijken. Het is als met een mu ziekstuk. Weinig mensen kun nen noten lezen, dus ze zeggen: speel het eens voor. Nu is de pest dat een script uit gewone letters bestaat, waarvan iedereen denkt o, dat kan ik wel lezen". „Maar een script is een neerge schreven vorm van iets anders: van béélden. En hoever reikt ie mands fantasie als hij de droge letters leest? Bij de presentatie van een script moetje daar reke ning meehouden en heel beel dend te werk gaan. Dat vraagt om een toelichting, een toneel stukje, noem eens iets. Wat ge beurde echter? Het script werd in de brievenbus van het stadskan toor gestopt En vervolgens ging de gemeente driftig zitten wijzi gen: scène voor scène werd var. kanttekeningen voorzien. Het is net als wanneer je als leek nieu we noten aanbrengt in een stuk datje niet lezen kunt" Aanvankelijk probeerde Ko nings nog een nieuw script uit, vanuit het idee dat hij het als Schiedammer leuk vond iets voor zijn stad te doen, maar ver volgens liepen de onderhandelin gen stuk op de verantwoordelijk heid voorde produktie. Herkenbaar Met onverminderd enthousiasme zijn Harr Wiegman en Goos Kroeze voortgegaan met de pro duktie. Zo is onlangs de opening van de fietscrossbaan gefilmd, wedstrijden bij Excelsior '20 en SW, en mogelijk wordt morgen ochtend het uizetten van het ter ras van café 't Vierkantje ge filmd: voor de Schiedammers herkenbare onderwerpen dus ook voor een internationaal pu bliek uit het zakenleven, naar men hoopt. Schiedam De gemeente Schiedam heeft zich willen indekken tegen een herhaling van de situatie, die zich in 1962 voordeed. Jan Schaper maakte toen de film "Schiedam kiest voor hot wa ter', in opdracht van de gemeente Schiedam, maar het gemeen tebestuur weigerde de film destijds te vertonen wegens de nau welijks verholen kritiek die eruit sprak op het stadsvernieu wingsbeleid. Het tegenwoordige gemeentebestuur beschouwt Schapers film als een document van grote historische waarde... Het syndroom van Schaper heeft er echter toe geleid, dat de ge meente zelfs in een promotiefilmpje, dat in lengte niet te verge lijken is met het produkt van Jan Schaper, een dikke vinger in de pap wilde hebben, Dat er ferm geschrapt is in een script, vindt de Vlaardingse cineast Fred Spierenburg tekenend voor hoe de gemeente Schiedam tegen cultuuruitingen aankijkt: „Als er ergens een muurschildering moet komen, heeft de gemeente het liefst dat zoveel mogelijk kunstenaars desnoods een hele ma quette van de betreffende wijk maken om aan te tonen wat de bedoeling van hun idee is. Daarna zegt de gemeente niet wat er aan de muurschildering ontbreekt, maar wat er aan de maquette schort. En al die kunstenaars mogen dat gratis doen, In ons geval dachten ze dat het script de maquette was." MaassluisHarm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder en Leo van der Band, lid van de bewonersgroep Dordrecht, hebben vanmiddag een in formeel gesprek gehad op het Binnenhof met kamerleden van de drie grote partijen (CDA, PVDA en VVD) over de ern stige bodemverontreiniging in dè Steendijkpolder. De beide gifspecialisten hadden in samenwerking met de ak- tiegroep Gifvrij Nederland aangedrongen op het overleg- De kamerleden gingen direct met het voorstel akkoord. Maandag 8 september praat de vaste kamercommissie voor milieuaangelegenheden over de bodemverontreiniging. Het specifieke geval van de de grootste gifwijk die Nederland mo menteel rijk is, de Steendijkpolder, zal dan zeker niet aan de orde komen. „Het is geen hoorzitting, dus wij kunnen niet inspreken", al dus Harm Woudstra. „Daarom is besloten tot informed over leg met de kamerleden. Wij kunnen dan de situatie zoals die nu is in Maassluis uiteenzetten." Wethouder Izaak van der Knaap (CDA) zal maandag de com missievergadering op het Binnenhof als toehoorder bijwonen. De politieke partijen in de Maassiuïse raad zijn. ook een aktie begonnen om de partijgenoten die zitting hebben in de Twee de Kamer onder druk te zetten, De fractie van de WD heeft al een brief gestuurd, terwijl het CDA en de PvdA het houden bij een telefonische uitleg. Schiedam Door een genadig toeval is de Heilig Hart-kerk in de Lekstraat aan een nieuw orgel gekomen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de parochie de mis een tijdje zonder muziek zou moeten vieren, want het oude or gel dat bij inspectie nogal wat ge breken bleek te vertonen, moest voor veel geld worden opge knapt Juist toen het kerkbestuur zich enigszins wanhopig afvroeg of men zich die reparatie wel kon veroorloven, bracht een telefoon tje uit Nijmegen uitkomst Een kapel, behorend bij een klooster, stond op de nominatie te worden gesloopt en als er geen gegadig den voor waren, zou ook het or gel in de vuilcontainer belanden. Het bestuur van de Heilig Hart- kerk wilde het instrument dol graag overnemen en liet het op transport zetten naar Schiedam. Het kostte orgelbouwer Slooff uit Ouderkerk aan de IJssel weinig moeite het Nijmeegse instrument aan te passen aan de Schiedam se wensen. Slooff werd daarbij ge holpen door enkele enthousiaste muziekminnaars uit de parochie, waardoor de kosten binnen de perken bleven. Tijdens de hoog mis op zondag 14 september kun nen de parochianen het instru ment voor het eerst beluisteren, als organist Hans van der Linden alle registers opentrekt Zaterdag 20 september wordt in de Heilig Hart-kerk door diverse organis teneen concert gegeven. De vervanging van het orgel was de tweede grote operatie waar het kerkbestuur zich binnen het tijdsbestek van één jaar zag ge plaatst In 1985 moest het dak worden gerepareerd, omdat de kerk na elke flinke regenbui blank stond. Voornamelijk dank zij een anonieme gift van 40.000 gulden kon dat karwei zonder nare financiële gevolgen worden geklaard. Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in één keer op tafel? Bijna iedereen financiert zo'n aankoop. Als u het geld voor deze Renault Super 5 (3 drs.) wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f 15.500,- maar 327,20 per-maand betaalt (Persoonlijke lening k een werkelijke rente van 10,2%). Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de s tijd voor. Wij zijn tenslotte 1 de makkelijke bank in 'de Kleine meerderheid voor parkeergarage Vlaardingen WD-ge- meenteraadsleden ver lieten hoofdschuddend de raadszaal. Ze waren verbouwereerd over. de ommezwaai van Poppe (SP) en Van Kslken <CPN/PPR/PSP)t waar door een nipte 1816 meerderheid groen licht gaf voor de uitgifte van grond in erfpacht voor de bouw van de omstre den parkeergarage aan de Afrol. „Als je tegen bent, dan stem je voor. Zo werkt het dus kenne lijk," verwoordde libe raal George Neijssel het onbegrip. In de politieke arena die de Vlaardingse raadzaal steeds meer wordt, lijkt zo ongeveer alles mogelijk. Wat ging eraan vooraf? Arnold van Kalken liet vlak voor de ver gadering op de perstafel het laat ste exemplaar van het partijor gaan Raadikaal achter. Wij blij ven stellen, staat er in een uiteen zetting over de parkeergarage, dat ding had er nooit mogen ko men. Nu die er half staat, mogen ze hem van ons weghalen, om alsnog het centrum zo autoloos mogelijk te maken. Vier uur later stemde hij voor. En Remi Poppe? Ach, hij had het zijn achterban de avond aaarvoor al verteld dat hij het collectief PvdA-wethouders niet voor elk wissewasje uit het zadel wilde stoten. Compromissen achtte hij nodig, omdat een terugkeer van CDA en/of WD in het pluche voor de SP een nog groter schrik beeld is dan zuchten onder een PvdA-regime. Toch was zijn relaas duidelijk. „De parkeergarage komt ons de strot uit Het levert allemaal pro blemen op. Het hele parkeerbe leid is niet doordacht en deugt niet Overal zie je nu sluipver- keer waar het vroeger rustig was. Nee, die parkeergarage moet er niet komen." Later morde hij dat het misschien beter was het pa lenplan aan een goede architect te geven met de opdracht er wo ningen voor bejaarden op te rea liseren. „Want" zei hij, „over al die wo ningzoekenden wordt met geen woord gerept, maar er wordt wel honderduit geleuterd over de tij delijke huisvesting van een paar auto's". Erg veel heil zag Poppe in dat plan kennelijk ook niet want hij slikte het direct in na enkele opmerkingen van wethouder Bas Goudriaan over de technische onuitvoerbaarheid van die vari ant Poppe ging vervolgens door de bocht, louter om het voortbe staan van het college te garande ren. Motie De gronduitgifte kon bij CDA, WD en SGP/RPF/GPV geen genade vinden. Het grote strui kelblok was voor hen het ontbre ken van een tweede lift bij de hoofduitgang aan de Hoogstraat. Winkeliersvereniging d'Oude Hooghstraet had er al over ge klaagd, omdat het college zijn af spraken niet zou nakomen. Zij voorspelden 'catastrofale gevol- Vlaardingen De drie kleine fracties in de Vlaardingse ge meenteraad kunnen voortaan in alle twintig gemeentelijke commissies door met-raadsleden zijn vertegenwoordigd. Een initiatiefvoorstel van de drie haalde het ondanks de tegenwer pingen van CDA en SP. SGP/RPF/GPV, D66 en CPN/PPR/PSP voelden zich in hun functioneren geremd, om dat ze niet alle commissies konden bemannen. Ook de niet-raadsled en krijgen voor hun werk een vergoeding. De SP had daar moeite mee, omdat de toegevoegde leden geen stemrecht krijgen en dus niet verantwoordelijk zijn voor het be leid. Vlaardingen De WD,is het spuugzat om raadsvergaderingen nog langer te laten ontaarden in marathonsessies. Jan Madern stelde gisteren dan ook voor om de tweede vergadering, van avond, om elf uur te beëindigen. Ongeacht het aantal punten dat dan nog moet worden afgewerkt Sinds het minderheidscollege van de PvdA aangetreden, du ren raadsvergaderingen tot diep in de nacht vanwege de vele schorsingen die oppositie en B en W nodig hebben. Madems voorstel werd verworpen, zodat het vanavond ongetwijfeld weer laat wordt Er moeten nog 51 van de 76 raadsvoorstellen worden behandeld. gen' voor de winKeiiers. Een mo tie van Lensvelt (SGP/RPF/GPV) waarin om een tweede lift werd gevraagd, werd door Goudriaan wegge wuifd. „Dat betekent stilleggen van de bouw en een vertraging van 6 tot 7 maanden," sprak hij 'de deskundigen' na. Alle verha len over een simpele ingreep ty peerde hij als onjuist De discussie stond verder vooral in het teken van het elkaar be tichten van het vertellen van hele en halve waarheden. Aller lei onderdelen van het bouwplan zouden na goedkeuring in de raad nog door de PvdA-wethou- ders zijn bijgesteld. Met die aantij ging kwam Neijssel. Niet waar, vond Goudriaan. „Ik heb het nagegaan, maar slechts vier raadsleden hebben destijds de moeite genomen de te keningen in te zien. Daar schrik je van, En nu hoor je plotseling van alle kanten dat we afspraken hebben geschonden". Van Kal ken nam het met een venijnige uithaal naar Neijssel voor Gou driaan op. Hij vond "zelfs dat de VVD Goudriaan dolksteken in de rug toediende. Overigens is een tweede lift nog niet helemaal van de baan. In een studie, die Goudriaan nog dit jaar laat maken over de mogelijkheid loopbruggen richting Korte Hoogstraat en Afrol aan te leg gen, wordt ook een tweede lift meegenomen. Op voorhand zei hij echter aan de praktische haal baarheid te twijfelen. Vlaardingen Geschrok- ken is John Knieriem, me- de werker van de lokale om- roep Vlaardingen, terugge- komen op zijn suggestie dat S in enkele met name genoem- Ei g de etablissementen in de Ha- s ringstad seks wordt bedre- H ven. Zaterdag noemde bij 5 enkele cafés tijdens de Salon Ei de Harmonie, een foruma- S vond die als thema had: lief- de in Vlaardingen. Zijn uitspraak heeft echter §j geleid tot vertrouwenscrises EE tussen betrokken cafémede- EE werkers en hun partners. Dit =S betreurt Knieriem zeer. „Dat §S heb ik niet zo bedoeld," zegt fl S hij, toegevend dat hij eigen- Sj lijk dacht dat men het wel als een lolletje zou opvatten. EE Niettemin zegt John Knie- riem afgegaan te zijn op een H bron, die hij betrouwbaar achtte. In een gesprek met eee één der betrokken uitbaters S hoopt Knieriem tot een ver- gelijk te komenM i' Schiedam De brandweer van Schiedam heeft gistermiddag de handen vol gehad bij blussings- werk op een oude baggermolen. De voor de sloop bestemde schuit, afgemeerd bij het voormalig Gus to-terrein, vatte vlam toen slo pers met lasapparatuur de boven bouw verwijderden. Het vuur kroop tussen het betimmerings- iwerk benedendeks en had daar al geruime tijd gewoed voordat het werd ontdekt Dikke rookwolken die uit het manschappenverblijf omhoog kwamen verrieden de omvang van de\uurhaard. De brandweer had ongeveer vier uur nodig het vuur onder controle te krijgen. j2 Vanwege de smalle doorgangen a op het schip kon slechts een be- g perkt aantal manschappen wor- den ingezet. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongeluk- ken voor. f>' - - De brandweer had moeite om de brand onder controle 1e krijgen. Zo komt het nieuwe ambulance- centrum er uit te zien. Links snelle uitrukposten voor drie ziekenauto's. Schiedam/Vlaardingen Half november gaat aan de Hargalaan in Schiedam de eerste paal de grond in voor het regionale am bulancecentrum. Na jarenlange besprekingen tussen Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis en na moeizaam overleg met het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Cultuur, krijgt de GGD van de drie noordelijke Waterwegsteden eindelijk een modem onderkomen voor haar rijdend materieel. Het personeel heeft in het verleden al meer maals geklaagd over de gebrek kige huisvesting bij de Vlaar- din^e brandweerkazerne aan de Hoflaan. In 1981 kozen de drie gem een ten na lang aarzelen voor Schiedam als vestigingsplaats van de uit ruk post Niets leek een snelle bouw nabij de gemeentegrens met Vlaardingen nog in de weg te staan, maar het ministerie, dat de kosten van de volksgezond heid in de hand wilde houden, vond het budget te hoog en eiste dat dat zou worden terugge bracht tot circa één miljoen gul den. De wijzigingen in het ont werp die daarvan het gevolg wa ren betekenden een versobering van het gebouw, dat de Schie- damse stadsarchitect Hans Huis in 't Veld nu omschrijft als 'zake lijk en eenvoudig'. In plaats van negen ambulances kan het centrum volgens de laat ste en goedgekeurde tekeningen zes ziekenauto's herbergen. De stalling voor een zevende auto wordt gebruikt als wasplaats. Het ambulancepersoneel, dat aan de Hoflaan gewend is met ruimte te woekeren, gaat er wat comfort betreft enorm op vooruit. Naast een groot dagverblijf waar de chauffeurs en verplegers hun wachttijd kunnen doorbrengen met kaarten, lezen of televisiekij ken, voorziet het ontwerp van Huis in 't Veld in slaapKamers voor het nachtdienstpersoneel en een studeervertrek. Last van het voorbijrazende verkeer op de rijkswegen 19 en 20 zullen de- GCD-medewerkers niet hebben dankzij de speciale gelui ds weren de maatregelen. Voor de ligging aan de voet van het Kethelplein is destijds met opzet gekozen. Vanaf dit punt kunnen de ziekenauto's snel alle plaatsen in de regio bereiken, ook de oprit naar de Beneluxtunneb voor het geval er assistentie moet worden verleend op de zuidelijke Waterwegoever. Het zal overi gens nog tot omstreeks augustus 1987 duren voordat de ambulan cedienst het nieuwe pand kan be trekken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1