I Haring Bier wint van campagne tegen alcohol Tonnetje steken, plons! Kethel schatert 't uit Galerie De Essentie open: drie dames drukken stempel IMlfflGS DASBLAB SCHIEDAMSCHE IQUIANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ewoldt luidt bel voor laatste ronde Schiedammer gooit pistool weg en vlucht Arie van Loenen: bus 53 is zonde Kunstenaars onder één dak MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingsn. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoont 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam —.Er ontstond even zo'n jaren-zestig-sfeertje in de Korte Kerkstraat. Galerie De Essentie opende het nieuwe sei zoen met werk van Marianne Aulman en Fenneke van der Eist Beide kunstenaars voerden zaterdagmiddag samen met Marian ne Smits, hun vroegere docente ruimtelijk ontwerpen van de Haagse Akademie voor Beeldende Kunsten, de opening uit op straat Marianne Smits, de docente, ex poseerde twee jaar geleden in de aula van het Stedelijk Museum haar abstakte associatie van Schiedam: molens, grote activi teit en draaiende bewegingen was haar beeld van de stad waar ze acht jaar opgroeide, 'van kind tot volwassene', noemt zij het zelf. Marianne Aulman, laat zich in spireren door Italië; de indruk die pleisterlagen, de stenen van oude gebouwen en de kleur van de aarde op haar maken, verwerkt ze in haar litho's en tekeningen. Vorige herfst was Aulman in Rorqe, deze zomer heeft ze in Toscane doorgebracht, en vol gende maand gaat ze naar Vene- tie. „Ik ben helemaal gek van Ita lië", zegt ze. „Het klimaat is er fantastisch, alles gebeurt buiten, zeker in de herfst is het er ontzet tend mooi". Het andere werk is van Fenneke van der Eist. Zwart-wit is haar grafisch werk, zij is tegelijk met Marianne afgestudeerd, beiden met dezelfde specialisatie: monu mentale vormgeving en grafiek- Van der Eist zoekt evenwicht in haar werkstukken, door het evenwicht juist opzettelijk te ver storen om het daarna te herstel len. Ongeveer vijftig mensen waren tijdens het openLngsrïtueel aan wezig en hoewel dat lang niet al lemaal Schiedammers bleken te zijn, ontstond toch al snel een sfeertje van saamhorigheid. Ook Bram Uil kwam even langs, een kwestie van collegialiteit zou je het kunnen noemen, zelf had hij die avond in café De Unie in Rotterdam een performance te doen. Met meterslange witte papierrol- len bekleedden de drie kunstena ressen het wegdek, waarna ze het papieren lint bestempelden met plakkaatverf, in hun.meest favo riete kleur. Daarbij droegen ze een cassette om de hals, waar ge luiden als van vogels, wind en klokkenspel uit opklonken. De drie vrouwen ontmoetten elkaar, waar de rollen papier bij elkaar kwamen. „Kunst is voor mij le ven", voegde Marianne Smits na afloop aan het gebeuren toe. „Net als schrijven, brood bakken enzo voorts, alles is kunst. Alleen het verschil is dat kunst meestal ach ter een glazen plaatje geplakt zit en daardoor wat onwerkelijk aandoet". Yvonne Davenschot, de galerie- houdster, had tijdens de opening al twee werkstukken verkocht „Ik ben stomverbaasd", riep ze uit Blijkbaar is er nog altijd een grote belangstelling voor leven achter glazen plaatjes. „Ze worden niet nat genoeg!" riep de omroeper van muziek vereniging Sint Radboud zondag middag op het pleintje tussen zaal De Noord en de Jacobuskerk in Kethel. Onder grote publieke be langstelling werden daar voor de tweede maal de kampioenschap pen tonnetje steken gehouden: een fraai spektakel, net een soort 'Te land, ter zee en in de lucht', maar dan op z'n Kethels. Van een glijbaan rijdt men in een houten wagentje, met de 'speer' vooruit gestoken, klaar om een ring te prikken die in een smalle gleuf onder een tonnetje zit maar wie de ring mist, neeft een vette kans de ton te raken, die dus om- tjoepc een plens water op de bol is des deelnemers loon. Groot ge schater, keer op keer, het kon niet nat genoeg. Sommigen wis ten heel behendig de hoos water De plas water komt iets te laat aan om dit snelle jongetje te raken. ie ontwijken, zoals het allereerste deelnemertje dat s ochtends om negen uur al bij zaal De Noord op de stoep stond. De eerste vrouwe lijke deelneemster, een zwartha rig meisje, raakte echter door weekt. Ook een 'gerenzoon in blauwe overall er. op klompen stapte uit het wagentje, alsof hy uren in de regen had gelopen. Sint Radboud ziet alle reden om dit Oudhollands spel in Kethel te herhalen. Het publiek kon zich in de pauzes vermaken bij de kop van jut. dartborden, een grabbel ton, een rad van avontuur en een elektrische spiraal, waar men met een metalen ringetje langs moest zien te komen zonder de spirea! te raken wam dan ging er een luide bel en was men 'af. De ook aanwezige bar gaf het kerkplein het idee van een Ha ring- en Bierfeest-op-herhaling, maar dan in mini-uitvoering. VlaardingenDe wil van het volk sluit zelden aan bij wat enkele idealisten willen. 'Vlaardingen heeft zaterdag wei nig oor gehad naar de anti-alcoholcampagne, die vorige week landelijk van start ging. Op het veertiende Haring- Bierfeest is niet alleen meer haring gegeten, maar vooral meer bier gedronken dan voorheen en het was lang zo zonnig niet als vorig jaar. Aan het eind van de middag gooi den vrijpostige drinkers hun plastic bekertjes, niet eens alle maal leeg, vanaf het Liesveld viaduct de in de miezer lopen de mensenmassa in. Het is, voor wie 's avonds het ea- férumoer aanschouwde, nog meegevallen dat het aantal inci denten beperkt bleef tot een en kele vechtpartij, zoals onder jon geren die uit de Peperstraat kwa men. Eens te meer bleek hoe tact vol het is van de organisatie van het Haring- en Bierfeest om het feest om vijf uur zaterdagmiddag onvermurwbaar te beëindigen. En dat ging nog gedisciplineerd ook. Als er niet enkele vandalen waren geweest, zoals een tiener die grote stukken piepschuim liep te verkruimelen op de Hoog- FOTO LINKS Een duik in het bad, halverwege de hindernisloop op de Oosthavenkade. FOTO LINKS ONDER Naweeert van Haring Bier in de Haven. FOTO BOVEN Jan Brouwer, ach ter hem oom Gijs, wandelend over het Haring- en Bierparcours. FOTO ONDER Een kijkje vanaf de Visbankffat: het feest begint op gang te komen. Vlaardingen Een 20-jarige Schiedammer heeft zaterdag middag bij station VIaardingen- Oost een 21-jarige Rotterdammer een pistool onder de neus gehou den. De man werd later op de Binnensingel aangehouden. Het pistool had hij toen al wegge gooid. De twee hadden een paar dagen eerder al ruzie gehad en die laai de in de bus naar Vlaardingen weer op. Omdat de Rotterdam mer steeds vergezeld werd dpor twee vrienden, had de Schiedam mer een alarmpistool bij zich ge stoken. Maar in een opwelling gooide hij het pistool weg en sloeg op de vlucht In de drukte van het Haring- en Bierfeest raakten de achtervol gende Rotterdammers de Schie dammer kwijt Zij.belden de poli tie, die de man alsnog kon inre kenen. De Rotterdammers brachten later het pistool naar het bureau. Schiedam Buslijn 53 is zonde van het geld, vindt PvdA-raads- lid Arie van Loenen. Hij schrijft in het PvdA-orgaan Voorwaarts dat het geld beter kan worden be steed aan het wegwerken van an dere knelpunten in het verkeer. Van Loenen woont aan de West- vest en uit zijn verhaal blijkt dat hij hele avonden en zondagen in de gaten houdt, hoe buslijrr53 aan de overkant, via de Nieuwe Ha ven, heen en weer rijdt van het station naar KethèT Vaak zitten er niet meer dan twee mensen in. Als het aantal passagiers per dag bij elkaar wordt opgeteld, passen zij volgens Van Loenen makke lijk in één bus. 4 straat, precies op het traject waar de gele gemeentelijke stofzuiger auto zojuist geveegd had dan was er een paar uur later nergens aan te zien geweest dat er 100.000 a 150.000 mensen door Vlaardin gen hadden gelopen. Slechts de cafés verrieden dat de stad een magnetische werking had uitge oefend. Honderden mensen wa ren nagebleven, in een ogen schijnlijk alweer keurig opge ruimde stad. Toch waren de gemeentereini gers tot drie uur 's nachts bezig; om half elf pauzeerden zij even een uurtje om gezamenlijk bij Fritsy de maaltijd te gebruiken. Ook zij waren écht uit, zelfs on der het werk. Kwamen zij bij een café langs, dan wilde de uitbater wel eens met schuimende glazen naar buiten lopen. Toen de gemeentereiniging al ge weest was, sloeg een onbekende een wc-pot stuk op de sokkel waar het beeld De Stadsomroe per binnenkort terugkeert. Dat zal niet gedaan zijn door iemand die teveel haring op had; eerder de tweede component van het Haring- en Bierfeest Jan Brouwer De veertiende editie van het ,VIaardingse festijn was in alle nuchterheid begonnen. „Gut, ze gaan zeker haring- en bieren", zei een passagier in een overvolle au tobus op weg naar Vlaardingen. Als openingsplechtigheid sloeg drs Van der Lely, topambtenaar van het ministerie van landbouw en visserij, een speciaal vervaar digde haring- en biermunt, bege leid door zeventig koperblazers van Avalance. De voorzitter van de organise rende stichting. Jan Brouwer, on langs door een hartinfarct getrof fen, was erbij, maar zijn comité- vrienden hadden hem op het hart gedrukt zich koest te hou den. Dat viel Brouwer niet mee. Een familielid van Fritsy War- merthoven, oom Gijs, liep uren lang met hem mee en constateer de noe Brouwer toch flink ver moeid raakte van de wandeling door de Vlaardingse binnenstad. Het 'parcours' was dan ook wéér groter dan in vorige jaren, uitge breid namelijk met een stuk Schiedamseweg, een stuk Veer- plein en de Vetteoordsekade. Brouwer had wat kanttekenin gen bij het gebeuren, zei hij tegen zijn strijdmakkers, maar van oom Gijs had Fritsy te horen gekregen dat Brouwer zeer onder de in druk was geraakt Oom Gijs: „Hij vond het allemaal even prachtig, al bleef hij voor zijn kameraden het kritische opperhoofd". Oren dicht Lee Towers trok het meeste be kijks, voor de Oostduitse Ute Freudenberg was de belangstel ling nauwelijks minder. Vreselij ke herrie maakte de wagen van Sky Channel op het Veerplein. De talloze bezoekers van het Ha ring- en Bierfeest hielden de oren stijf dichtgeklemd bij het langslo pen, al deden velen dat ook op de Oosthavenkade bij de Juliana- brug waar bands zoals Goat's Pa lace toch minder decibel produ ceerden. Er was op de Westhavenkade, ter hoogte van dansschool Van Rijs wijk, niet zo'n opstopping in de doorstromende menigte als in vo rige jaren. Veel mensen kozen voor een ommetje, via de Vet teoordsekade en de Lijnbaanhal len waar Patrimoniums Woning stichting een drukbezochte expo sitie hield. Op de Oosthavenkade kreeg de wedstrijdleider van de slalom het aan de stok met een deelnemer, Bij de Julianabrug werden auto's weggesleept omdat een ballon moest worden opgeblazen; het ding ging overigens niet de lucht in. Bij de roeiwedstrijd zaten de brandweer en het gemeentelijk woningbedrijf elkaar in de rie men. De omroeper bleek partij dig en spoorde met name de dap per doorroeiende politie aan, niet gespeend van scepsis: „Waar blij ven ze nou? Van de politie moet je het maar hebben..." De politie overigens kwam op een schatting van 100.000 bezoe kers: tweederde van wat John van de Berg van de stichting Ha ring- Bierfeest Vlaardingen had geschat Oom Gijs hield het op 120.000. Al die mensen hebben even zovele ervaringen gehad, die niet allemaal op deze pagina passen. IPs Vlaardingen Achtentwintig Vlaardingse kunstenaars wo nen sinds kort onder één dak. De artiestenkolonie huist in Het Kameel, het splinternieu we complex woningen en ate liers op de hoek van de Land- straat en de Vossenstraat. Pa trimoniums Woningstichting liet het speciaal voor mensen meteen vrij beroep bouwen. Het woon-werkproject is bedoeld om het tekort aan goedkope werkplaatsen in de binnenstad op te heffen. Het idee van Patri monium bleek een schot in de roos, want in een mum van tijd waren alle onderkomens in Het Kameel zo genoemd vanwege de twee 'bulten' op het dak verhuurd. Dankzij een extra sub sidie van het ministerie van volkshuivesting, ruimtelijke or dening en milieu wist Patrimoni um de huurprijs binnen de per ken te houden. De beeldhouwers, schilders, ambachtslieden en ont werpers die een plekje in Het Ka meel wisten te bemachtigen, be talen per maand een bedrag tus sen de 300 en 600 gulden. Niet alleen de combinatie wonen- werken maakt de kunstenaar spanden zo apart Ook de be heersvorm wijkt af van de bijna 4.000 overige woningen die Patri monium in Vlaardingen beheert. De kunstenaars moeten zelf voor een groot deel van het onderhoud zorgen. Ze hebben daartoe een bewonersvereniging opgericht die vrijdag de beheersovereen komst tekende ten huize van ar chitect Jan Willem Droog. Het ontwerp van Het Kameel is overigens geen Vlaardingse aan gelegenheid. De tekeningen wer den gemaakt door het Amster damse architectenbureau Casa. Kort voor het slaan van de eerste paal, in juni 1985, beloonde de provincie Zuid- Holland het ar tistieke project met een aanmoe digingsprijs voor de stadsver nieuwing. Vlaardingen Namens zijn gast uit Australië dient filmprodu- •nt Fred Spierenburg een klacht in tegen de Vlaardingse poli tie. Spierenburg neemt het hoog op dat de 36-jarige Dirk Holleberg, die voor zes weken over is uit Australië, samen met diens twee lingbroer Leen uit Vlaardingen een nacht lang moest doorbren gen in een cel op het hoofdbureau aan het Delftseveer om de och tend daarna 'met excuses van de politie' te worden vrijgelaten. Spierenburg vindt dat de politie het misverstand ie simpel afdoet; het incident staat volgens hem niet eens in het dagrapport van het politiekorps. Dinsdagavond gingen de gebroe ders Holleberg 'een patatje halen' bij de kraam aan de Westhaven kade. maar de frietbakster liet weten al gesloten te zijn. Volgens het relaas bediende Holleberg zich in een opwelling van de En gelse taal, wat kennelijk een an dere klant niet zinde, want deze vroeg: „Kan je je rioers taal niet spreken?" De klant gaf een ferme duw en omdat de Hollebergs geen zin hadden in een ruzie, lie pen zij weg. De politie, inmiddels vanuit de snackbar gebeld, arri veerde juist op dat moment Volgens het relaas, zoals Spieren burg dat later hoorde, sprongen de agenten uit de auto en behan delden zij Dirk en Leen Holle- borg 'op een cowboy-achtige ma nier'; zij kregen handboeien om en werden meegenomen naar het politiebureau. Het werd hen verboden om met iemand contact op te nemen. Ook dat zint Spie renburg niet De ochtend erna konden dc tweelingbroers heengaan, vol gens hun zeggen met excuses van een politieman, die hen op de koop toe verteld zou hebben dat de klant met wie zij het aan de stok hadden gehad, een bekende is van de politie. De Hollebergs zouden te horen hebben gekre gen dat de politie liever gezien had, dat die klant door hen in el kaar geslagen was. „Dit is werke lijk het toppunt zegt Spieren burg, die zich verantwoordelijk voelt voor zijn Australische gast „De politie is er om ons te be schermen, niet om je een nacht lang voor niks op te bergen en je ook nog eens op te stoken". Eén van de broers heeft bij de arresta tie een verwonding aan zijn hand opgelopen. De filmproducent heeft getracht con tact op te nemen met commis saris Spel, maar kwam met ver* der dan hoofdinspecteur Meijer: Deze kykt anders tegen de kwes4 tie aan: de tweelingbroers zouden zich misdragen hebben, reden voor hun arrestatie, en dat er mét memand contact mocht worden opgenomen komt omdat zij al leenstaand zijn „en er dus geen noodzaak was om te bellen"': Meijer weet niet of de tweeling inderdaad met excuses is vrijge laten, maar wil dat natrekken'als de klacht binnengekomen is. Spierenburg heeft aangekondigd een kopie van de klacht te sturen naar de minister van binnen lands zaken. Snerend zegt hij: „Heel Vlaardingen doet zijn best op een Haring- en Bierfeest zo veel mogelijk loensten te lokken en dan springt de politie zo met een toerist om Schiedam Nu de centrale nog, riep bibliotheekdirecteur Henk Ewoldt vrijdagmiddag. In 1980 kwam er het biblioiheekfiliaal in Noord, in 1984 een verbouwd fili aal in Nieuwland, vrijdag werd het gerenoveerde filiaal Zuid heropend. Dat houdt in dat het spreidingsbeleid van de Schie- damse bibliotheek op één punt na is uitgevoerd. Alleen voorde cen trale vestiging dient er nieuw bouw te komen. Ewoldt sloeg dan ook de bel voor de laatste ronde. De bel, die hij daarvoor gebruik te, was de oude schoolbel van het gebouw waar de bibliotheek van Schiedam-Zuid huist, aan de Le- liestraat. Wethouder Luub Hafkamp wil de over de nieuwe centrale alleen kwijt, dat hij hoopt nog in 1986 spijkers met koppen te kunnen slaan of heipalen. Ofschoon er verschillende locaties onderzocht zijn (Gat van Bolmers, Emraa- plein, Hemaplein, De Uitkijk) bleef ook vrijdag de meest waar schijnlijke plek ongenoemd. Ewoldt wees een niet al te grote groep belangstellenden erop dat in een'straal van enkele kilome ters alles aan literatuur en lectuur te vinden is, wat men maar lezen wil. Het nieuwe filiaal Zuid is aangewezen op de centrale aan de Lange Haven, er is een onder sleuning vanuit de provinciale bibliotheekcentrale die op enkele honderden meters afstand staat, en er is de voortreffelijke biblio theek met een regionale functie in Rotterdam. Wie dan nog niet uitgelezen is, kan naar de weten schappelijke bibliotheek van de Erasmus-umvereiteit „Alles bij de hand", aldus Ewoldt In het filiaal Zuid is geëxperi menteerd met een nieuwe code ring van de boeken. Tot dusver stonden romans en lectuur ge scheiden, maar nu is alles per on derwerp in de wandrekken ge plaatst. Ewoldt hoopt dat de Gor- zenaren zich er thuis zullen voe len en er vaak hun krantje ko men lezen. Wethouder Hafkamp durfde een stelling aan, die hij in het college van B en W nog moet waarma ken. De WD>wethouder vindt dat de jeugd straks niet duurder uit mag zijn bij de bibliotheek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1