Wethouder voelt zich hij na actievoerder Trijntje Konings 100 jaar, maar kwiek! Lorentzlaan heeft nog klachten na renovatie Extra vergadering over brand in Gilhuis- school Vrouwelijke agenten werven voor politie Gijs Konings wijst gemeente op auteursrecht VLAAMSS BAGBLAD SGHIEDAMSGHE G3URANT HIIIIWE WAIEIWEB BBBBflMT Tikje Christo bij Windmill Verkeer vast in tunnel Kippen in krantepapier Dakloze automobilist Munitievondst Jongen schiet ruit in Kappers naar Italië Studio voor popgroepen Woudstra ziet lichtpuntjes WATERWEG DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 Regionale redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De commis sies voor onderwijs en fi nanciën komen vanavond in een extra vergadering bijeen om te praten over de financiële gevolgen van de brand in de T.M, Gilhuisschool in de Steen- dijkpolder in Maassluis. De gemeente Maassluis is inmid dels tot een vergelijk gekomen met experts van de verzekerings maatschappij. Twee offertes van aanemers zijn gevraagd en amb tenaren zijn druk doende om het voorstel op tijd gereed te krijgen. Wethouders Liesbeth Snoeek en Izaak van der Knaap hopen dins dagavond vrij baan te krijgen van de leden van "hun commis sies. De gemeenteraadsleden praten tijdens de gezamenlijke vergade ring alleen over het herstel van de buitenkant en enkele lokalen binnen de school. De wc's, een deel van het scbooldak en de di rectie- en docentenkamers zijn door de brand verwoest Over de herinrichting (tafels, stoelen, les materiaal) van de leslokalen wordt pas op een later tijdstip van gedachten gewisseld. Het is de bedoeling dat woensdag 10 september met de werkzaam heden kan worden begonnen. De lessen kunnen, zoals het er nu naar uitziet ook tijdens de ver bouwing gewoon doorgang blij ven vinden. Boze ouders van de leerlingen van de Gilhuisschool kwamen eind vorige week nog in actie. Zij dreigden met het thuishouden van de kinderen, als niet snel maatregelen genomen zouden worden. De kinderen klaagden over stankoverlast roetaanslag en brandende ogen, ofschoon het toch ai vlak voor het einde van de vakantie was dat er in de school brand uitbrak. De ravage was enorm. Maar een extra va kantie zat er voor de kinderen niet in. Door de inspanningen van het schoolteam konden de kinderen op de eerste schooldag gewoon hun lessen volgen. De verbouwing heeft volgens de ouders veel te lang op zich laten Mercurius moet zijn leerlingen verwijzen Christo in Vlaardingen? Pakt hij na een eilandje in de Stille Oceaan, de Pont du Neuf in Pa rijs en enkele andere gebouwen nu ook het kantoor van de Vlaar- dingse kunstmestfabriek Wind mill in? Nee, zo belangrijk is Vlaardingen niet. Maar Windmill lijkt bij een grondige opknap beurt wel het Christo-kunstje af gekeken te hebben. Schiedam Tot twee keer toe heeft het verkeer maandag ook buiten de spits in de file gestaan. In de oostelijke tunnelbuis^ ver oorzaakte een Vlaardingse 'auto mobilist rond het middaguur flinke opstoppingen toen zijn op legger begon te slingeren en dwars over de weg tot stilstand kwam. Rond vier uur was het raak in de westelijke buis. De oHepomp van een vrachtauto raakte onklaar en twintig liter olie belandde op het asfalt Het glibberige spoor maak te de weg geruime tijd onberijd baar. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis „Het gaat in deze regio echt de ver keerde kant op met het tweedekans-onderwijs". Mercurius-directeur Piet van den Broek voegt er zorgelijk aan toe, dat de ingezette ontwikkeling nog maar het begin is van de totale ineenstoring van de regionale avondscho len. Avondscholenge meenschap Mercurius hikt al enkele jaren tegen een drastisch verloop van Schiedam De Schie- damse politie heeft grote moeite met het opvullen van acht vacatures. Vol gens een nieuwe verdeel sleutel van het ministerie van binnenlandse zaken mag het korps groeien van 140 naar 148 agenten, maar de belangstelling voor een baan bij de Schiedamse politie is ge ring. De reacties op een grootscheepse advertentiecampagne waren zo teleurstellend, dat de politie de personeels werving nu over een andere boeg gooit Door een di recte benadering van eventuele, gegadigden hoopt commissaris Piet van den Hengel zijn korps alsnog op de gewenste sterkte te kunnen brengen.' Tijdens de twee weekends van de Brandersfeesten trommelt Van den Hengel zoveel mogelijk ka derleden en materieel op om het publiek, dat dan massaal in de binnenstad aanwezig is, te inte resseren voor het politievak. Het politionele promotieteam maakt bij de wervingscampagne ge bruik van ME-auto's, motoren en de charmes van drie vrouwelijke agenten, die in oktober en januari het korps komen versterken. Vrouwen vormen de belangrijk ste doelgroep, omdat zij bij de po litie sterk zijn ondervertegen- woordigd. De surveillancedienst telt niet meer dan drie vrouwelij ke agenten, van wie er één in deeltijd werkt. Ook sollicitanten van buitenlandse afkomst heb ben een streepje voor. De politie streeft er naar, een afspiegeling te worden van de Schiedamse sa menleving. Dat wil echter niet zeggen dat andere kandidaten op voorhand kansloos zijn, „Het hoeven niet speciaal vrou wen of migranten te zijn. Als we een Nederlandse man kunnen krijgen, pakken we 'm ook", al dus hoofdinspecteur Rob Besse- llng. De politie hanteert een rui me leeftijdsgrens. In principe ko men alle mannen en vrouwen tussen 19 en 45 jaar in aanmer king. Met folders en diaseries zal de po- litre ook aanwezig zijn op de open dag in De Blauwe Brug (13 sep tember) en op twee voorlich tingsbijeenkomsten in het Mi grantencentrum (21 en 28 sep tember). De politie krijgt aan de Parkweg concurrentie van ande re overheidsdiensten en particu liere bedrijven die ook proberen personeel te werven onder werk loze migranten. leerlingen aan. In de Mavo-afdelingen zijn de eerste gevolgen bij het be gin van dit cursusjaar voelbaar geworden. „Met passen en meten zou je nog een volledig Mavo-pakket kun nen samenstellen, maar voor een heleboel bijvakken moeten we cursisten tegenwoordig naar Rot terdam verwijzen". Scholenge meenschap Mercurius is het eni ge instituut in de Waterweg-regio dat zorgt voor avondonderwijs op Mavo, Havo en VWO-niveau. .Havo en VWO hoeven zich nog niet zo'n zorgen te maken, maar de drie Mavo-opleidingen kam pen met een enorme terugloop aan leerlingen". De ministeriele norm voor een avondschool is dat er minimaal 21,6 leerlingen per les zijn. „Als ie bij een biologieles bijvoorbeeld maar vijf leerlingen hebt, moetje dat compenseren door er bij Ne derlands 38,2 te hebben". Zelfs het compensatiemechanisme blijkt in sommige afdelingen niet meer toereikend. „Natuurkunde, scheikunde en economie op Mavo-niveau kunnen alleen nog in Rotterdam gedoceerd worden. Het is ons financieel onmogelijk om dat inde regio te houden Een volledig Mavo-pakket be staat uit 6 vakken en doorgaans kiezen de leerlingen één van de genoemde bijvakken om dat aan tal vol te maken. „De mogelijk heid om een volledige Mavo in de avonduren in de regio te behalen is uiterst klein geworden". Oorza ken? „De terugloop van het aan tal leerlingen, de steeds hoger wordende kosten en de steeds ho gere eisen van het ministerie. Avondstudie wordt tegenwoor dig anders bekeken dan een jaar of tien geleden". Een toenemend aantal Mavo- leerlingen is er niet meer op uit het volledige diploma te behalen. Vaak hebben ze al een afgeronde middelbare schoolopleiding ach ter de rug en willen maar voor één vak een deelcertificaat beha len. „De gemeentebesturen kun nen in feite niets voor ons doen", zegt van den Broek. „Zodra zij zich immers financieel met het avondonderwijs gaan inlaten, zegt het rijk zijn medewerking op". Promotiefilm: Schiedam/Vlaardingen Spierenburg Produc tions te Vlaardingen heeft de gemeente Schiedam gewaarschuwd dat het scenario voor de promotie- füm, die Harr Wiegman en Goos Kroeze maken in opdracht van de gemeente, valt onder auteursrech telijke bescherming. De film heeft een opzet die veel lijkt op het script dat Spierenburg-medewerker Gijs Konings maakte, voordat de Vlaardingse studio zich om diverse redenen van het'project distan - cïeerde. In geval van overtreding van het auteursrecht zul len de belangen van Spierenburg Productions wor den behartigd door de Nederlandse Bioscoopbond, waarvan Fred Spierenburg lid is. De gemeente, en ook de filmmakers Wiegman en Kroeze, worden erop gewezen dat er geen contract is en dat het sce nario van Gijs Konings dus niet verfilmd mag wor den. „Zeker voor de opdrachtgever is dat van belang, aangezien er een vertoningsverbod kan worden op gelegd, wanneer blijkt dat er toch een film volgens ons scenario, dan wel naar de opzet van het scena rio, is vervaardigd", aldus Konings in zijn brieven aan de chef van de Schiedamse gemeentevoorlich- ting. Theo Reyman, en aan Wiegman en Kroeze. Gisteren heeft Spierenburg Productions alvast ver tegenwoordiger Claassen van de Nederlandse Bio scoopbond ingelicht over het mogelijk onrechtmatig gebruik van het scenario. Hierin wordt duidelijk ge maakt dat Konings op basis van 'no cure, no pay' het scenario schreef: hij kent Wiegman en Kroeze, die „met deze opdracht probeerden hun naam te vestigen als nieuw reclamebureautje", zoals in de brief aan de Bioscoopbond staat. Konings vindt dat de twee zijn script onzorgvuldig hebben gepresen teerd. Bovendien is hem voorgehouden dat er 20.000 gulden voor de film beschikbaar is, terwijl het om 30.000 gulden blijkt, te gaan. Spierenburg en Konings vinden hierin reden om de affaire met het scenario serieus aan te pakken. Vlaardingen Wethou der Arij Maarleveld (PvdA) gaat zich, met alle bezuinigingen van de rijksoverheid, bijna een actievoerder voelen. Ambtenarenbonden heb ben hem gevraagd zijn handtekening te zetten onder een protestbrief aan minister Deetman en het zou hem niet verbazen als het sociaal-cultureel werk in Vlaardingen met een zelfde verzoek zou komen. Vlaardingen „Daar ben ik weer". Netjes gekapt en gul lachend kwam Trijntje Konings-Ravestijn op haar honderdste veijaardag terug in een huiskamer vol visi te. Voor het bezoek van de loco-burgemeester had haar kleindochter haar grijze haren nog even gekamd. De vlotte entree oogstte bewondering. „Die praat nou he lemaal niet als een 100-jarige". Vlaardingen Tegen een 2fl-jarige vrachtwagenchauf feur uit Ermelo is gister avond proces-verbaal opge maakt, omdat hij kippen ver voerde die verpakt waren, in krantepapier. De man laadde de kratten met kippen uit bij een restau rant in de Voorstraat De po litie, die de man stoorde in zijn werkzaamheden, vond de vrachtwagen niet ge schikt voor het vervoer van tkippen en vond de manier waarop de dode beestjes wa- *ren verpakt onhygiënisch. 'De keuringsdienst van wa- i ren stelt een onderzoek in. Schiedam Bij een ongeluk in industriegebied VGraveland is de sedan van een 27-jarige Schie dammer veranderd in een ca briolet De man moest in de Van Heekstraat uitwijken voor een Rozenburger, die zijn auto plotse ling in het midden van de weg tot stilstand bracht De Schiedam mer reed door het hek van Baart- mans' transportbedrijf, gleed on der, vier opleggers door en kwam tégen de vijfde tot stilstand. Het dak werd bij die manoeuvre fi naal van de auto gescheurd. De bestuurdersJ raakte slechts licht gewond aan het hoofd. Trijntje Konings mag dan een eeuw oud zijn, zij is nog kwiek en bij de tijd. Een huis vol buren en familie, genie tend van een kop koffie en een stukje speculaas dat de jarige zelf had gebakken, raakte daar gisteren bijna niet over uitgepraat. De jarige liet zich de belang stelling welgevallen. Zij moch't in haar stoel blijven zitten, terwijl haar drie jaar jongere zus en andere fami- lieleden de koffie rond brachten. „Ik hoef niks te 5 doen vandaag", lachte zij. „Wat is ze toch flink, hè", mompelden de buren. Trijn tje Konings, op 8 september 1886 in Rotterdam geboren, bakt niel alleen koekjes; als het zonnetje wil schijnen wandelt zij langs de Maas boulevard. „En die beweging houdt je jong". Haar ogen gaan wat achteruit, daar klaagt zij weieens over, maar verder is de mede-opricht ster van busmaatschappij Evag nog kerngezond. Uit haar huis aan de Olivier van Noortlaan heeft zij prachtig uitzicht op de Wa terweg. De visite kon ook zien hoe loco-burgemeester IJsbrand van der Velden in zijn Saab door de wijk dwaalde. „Tsjonge, die kent de weg in zijn eigen stad niet", klonk het verbaasd. Tien minuten later dan aan gekondigd stapte de bestuur der dan toch met een taart in zijn hand de kamer binnen.' Trijntje Konings-Ravenstljn kreeg op haar honderdste verjaardag een taart van loco-burgemeester van der Velden. Schiedam Tocht bij de voor deur, vocht door de nieuwe kozij nen en geluidhinder op de wc zijn klachten, die na een renovatie niet meer mogen voorkomen; en toch kómen ze nog voor, aldus een werkgroep die geënquêteerd heeft bij tachtig gerenoveerde woningen aan de Lorentzlaan. De werkgroep bepleit zelfs een controle door een onafhankelijke instantie (liever niet bouw- en woningtoezicht) om te zien of er wel van 'renovatie* sprake was. De werkgroep betwijfelt, of het ■woongerief voldoende is verbe terd. De werkgroep bestaat uit vier leden: Cees Kroone van de bewonersverenïging Schiedam- Oost, bewonersdeskundige Jac ques Freijee en twee bewoners van de Lorentzlaan, Theo Schoenmakers en G. Ketelaar. De enquête wijst uit, dat veel be woners hinder hébben order- vonden van de renovatie. Het is de meeste mensen tegengevallen om in hun huis te bLijven, terwijl er gerenoveerd werd. Opvallend vond men de chaotische plan ning. Sommige bewoners hadden zelfs snipperdagen opgenomen om bouwvakkers te ontvangen, maar dan kwamen deze niet eens aan de deur. In het vervolg zou daarom vaker overwogen moe ten worden bij renovatie gebruik te maken van wisselwoningen; de verhuisvergoeding zou 4.000 gulden moeten bedragen. De bewoners in de renovatie werkgroep merkten vaak een achterstand in kennis, vergele ken met de ambtenaren van het Gemeentelijk Woningbeheer. Vaker zouden hierbij bewoners deskundigen betrokken moeten zijn. De enquêtegroep is van me ning, dat het niet opknappen van tien winkels een smet werpt Op de renovatie. De reacties zijn overigens ver deeld. Een aantal is tevreden over het resultaat en neemt daar om de geleden overlast voor lief. Er zijn veel puur negatieve reac ties. Men wilde soms niet eens een enquêteformulier invullen. Die mensen hadden er hun buik van vol en vinden dat bewoners van volgende renovatieprojecten het zelf maar moeten uitzoeken. Het enquêteverslag wordt ge stuurd naar wethouder Hans van Kleef met het verzoek het aan de orde te stellen in de raadscom missie voor stadsvernieuwing en volkshuisvesting. Daar denkt men aan een protestbrief aan minister Brinkman, die ook ver gaande bezuinigingsplan nen heeft. De ambtenarenbonden en het onderwijs maken bezwaar tegen de omstreden maatregel van Deetman, om kinderen pas in het schooljaar nadat zij 4 jaar zijn ge worden toe te laten op de basis school. „Daarmee zet u de klok jaren terug", verwijten zij de be windsman in hun brief. Het plan van de minister zou bovendien haaks staan op de bedoelingen van de wet op het basisonderwijs. De werkers in de sociaal-culture le sector zijn beducht voor de be zuinigingsplannen van minister Brinkman. Als de Tweede Ka mer met die plannen instemt loopt de gemeente vierhonderd duizend gulden subsidie mis. Maarleveld spreekt van 'boze voornemens' van de minister. De minister heeft de wethouder met de aankondiging van de be zuinigingen in een lastig parket gebracht De gemeente is druk bezig met de samenstelling van het sociaal-cultureel programma voor het komende jaar. „Wat me neer Brinkman gedaan heeft", vindt Maarleveld, „is natuurlijk niet zo netjes. Het parlement heeft zich nog niet uitgesproken, maar wjj hebben al een brief van de minister liggen: wij gaan be zuinigingen, vertel het de sociaal- cultureel werkers maar vast". Maarleveld voelt er echter wei nig voor om op de zaken vooruit te lopen. Op 22 september is er een inspraakavond over het pro gramma en de wethouder wu bij die gelegenheid niet het verwijt horen, dat hij bij het bezuinigen nog harder loopt dan Brinkman „Maar ondertussen vragen wij ons wel af: verdorie, wat doen wij als die donderbui valt? En dat zullen de betrokkenen ons na tuurlijk ook vragen". Maarleveld weet al wat hij in dat geval gaat zeggen: „Wij denken erover na. Doen jullie dat ook". Vlaardingen Een bewoner van de Markgraaflaan heeft bij verbouwingswerkzaamheden negen scherpe patronen gevon den. De munitie, volgens de poli tie vermoedelijk overgebleven uit de Tweede Wereldoorlog, was verstopt tussen twee wanden van een kast Vlaardingen - Een 16-jarige jon gen heeft gistermiddag met een luchtdrukgeweer een ruit van een huis aan de Haydnlaan in Vlaardingen aan diggelen ge schoten. Surveillerende agenten hoorden het schot en grepen de schutter in de kraag. Zijn win- droer werd in beslag genomen. Tegen de jongen werd proces verbaal opgemaakt. Vlaardingen De kapperszaken van Vlaardinger Ton Pappers blijven de eerste dagen van deze week hermetisch gesloten. In het Italiaanse Verona worden de we reldkampioenschappen afge werkt en de Vlaardingse onder nemer is met 2ijn tien medewer kers op het mondiale evenement aanwezig. Niet om zelf aan de wedstrijden mee te doen, maar om sfeer te proeven en nieuwe ideeen op te doen. „Het is op kapgebled het belangrijkste evenement en dan mag je volgens mij niet ontbre ken", aldus Pappers. Met een tou ringcar, samen met nog enkele andere kappers uit Nederland, vertrok het gezelschap na afloop van het Haring- en Bierfeest naar Italië. Schiedam Aan het gebrek aan -geschikte repetitieruimten voor Schiedamse bands komt binnen kort een einde. Naar voorbeeld van een experiment in Hoogvliet laat de gemeente een leegsstaan- de kleuterschool aan de Ed. van Beinumlaan ombouwen tot pro fessionele popstudio. Om de bewoners van Groenoord eer* ongestoorde nachtrust te ga randeren gaat een belangrijk deel van het budget (168.000 gulden) op aan geluidwerende maatrege len. De twee oefenlokalen en de opnamestudio worden aan alle kanten met isolerende folie inge pakt. Het rijk draagt ongeveer een ton subsidie bij aan het projekt. Het karwei wordt uitgevoerd door leerling-bouwvakkers uit het Rijnmondgebied in het kader van de regeling Jongeren bou wen voor jongeren. De studio komt in. beheer bij de vereniging Popoverleg. Den Haag t Harm Woudstra zag gisteren na de vergadering van de commissie milieu-aangelegen heden van de Tweede Kamer lichtpuntjes. „Na driejaar hebben de kamerleden eindelijk getoond begaan te zijn met het lot van de krepeergevallen in wijken waar mensen op verontreinigde grond wonen", was de conclusie van de voorzittet van de commissie bo demonderzoek Steendijkpolder. Woudstra was ingenomen met het feit, dat tijdens de vergade ring de grote partijen een lans braken voor steun aan gedupeer de. De partijen vroegen een lan delijke regeling. AUeen minister Nijpels is daartegen. Hij verwacht enkele duizenden schadeclaims en is bang voor een te grote ader lating voorde overheid. „We zijn er natuurlijk nog niet", zei Woudstra, „maar het begin is er- De kamerleden hebben het zelfs over een mobiliteitsregeling gehad voor de slachtoffers van de bodemverontreiniging. Dat was enkele jaren geleden nog on denkbaar".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1