'Tekort aan terrassen ligt niet aan horeca' 'Nieuwbouw in West is voor de elite' POPPE UIT DREIGENDE TAAL Bezuinigingen op scholen Buurtwiiikel kan concurrentie niet meer aan msmmmsm VUABDINGS 0I6SUI -i SClifBRiSGHï CBIMNT i HIEUWE WATEBWEE GffllHfiNti WIE MOOI WILGAAN, KANHEf INDE ZIEN Chaos op de Holysingel Bus schept fietser gg Commissie ontduikt rookverbod VHOTRWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 I 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Wil zij haar eigen toekomst en die van de rest van de middenstand veilig stellen, dan zal de Vlaardïngse horeca meer terrasjes en koffiehoekjes moeten aanleggen in het centrum. Het grote tekort aan derge lijke zitjes verdrijft het winkelpubliek lang zaam maar zeker naar andere steden met meer voorzieningen voor de vermoeide klant. Drs.C.B. Tuinstra van het Rotterdamse ad viesbureau Kolpron, gespecialiseerd in dis tributie-planologische onderzoeken, heeft becijferd dat er in Vlaardingen veel te wei nig aan daghoreca wordt gedaan: slechts 6 procent van het totale winkelvloeropper vlak in het centrum bestaat uit cafés, restau rants en koffiehuizen. Tuinstra noemt dat een tekortkoming. In andere, grotere winkelcentra ligt dat per centage rond de tien. Daar heeft de klant de leuke terrasjes maar voor het uitkiezen, wat het winkelen er een stuk gezelliger op maakt. De 37 Vlaardïngse horeca-ondeme- mers zouden een voorbeeld moeten nemen aan zulke shopping-paradijzen, aldus de Kolpron-directeur. De plaatselijke horeca heeft helemaal geen zin de schuld te krijgen van de verflauwen de belangstelling voor het winkelen in Vlaardingen. In zaal Triangel, waar Tuin stra zijn bevindingen verkondigde, kaatsten de café- en restaurantbazen de bal onmid dellijk terug. Een snackbareigenaar wilde eerst wel eens weten of die geroemde tien procent voldoen de omzet haalt om er ook van te kunnen be staan. Verder kreeg Tuinstra te horen dat hij blijkbaar niet erggoed op de hoogte is met de Vlaardingse situatie. „Negentig procent van de horeca richt zich al op de winkelklanten door vanaf negen uur 's morgens koffie te serveren". De marktonderzoeker mocht bo vendien vernemen dat zijn taalgebruik en dus de helderheid van zijn boodschap veel te wensen overliet. „Als u wilt dat we naar u luisteren, zult u zich in eenvoudig Neder lands moeten uitdrukken". De planoloog legde inderdaad een opvallende voorkeur aan de dag voor ingewikkelde zinsconstruc ties. Ook de Vlaardingse winkeliers kregen een veeg uit de pan, De café-eigenaren willen best meer terrasjes aanleggen, maar dan moet de middenstand daar ook aan meewer ken. En aan interesse van die zijde schort het nogal eens, aldus een woordvoerder. „In fei te wordt het ons zelfs onmogelijk gemaakt. Zodra wij ergens tafeltjes en stoeltjes buiten zetten, staat er een vrachtwagen met draai ende dieselmotor naast om bij een winkel goederen te laden of te lossen. Dat maakt het aanvragen van een terrasvergunning voor ons volkomen oninteressant". Onder andere bij eetcafé l'Eseargot heeft de politie al vaker regulerend moeten optre den, als vrachtwagens de hoek van de Brede Havenstraat naar de Hoogstraat wilden ma ken en de stoeltjes opzij moesten. Vorige maand maakte Ben Vuyk van d'Oude Stoep bekend dat hij zijn terras aan de Smalle Ha venstraat volgend seizoen behoorlijk hoopt uit te breiden. Maassluis Dertien jaar geleden, op 13 september 1973, opende J, Dekker trots zijn supermarkt aan het Dennendal in Maassluis. Nu valt op 13 september 1986 definitief het doek over de buurtwinkel. De concur rentie van de winkeliers in het centrum van de stad en de Koningshoek is te groot geworden voor het bedrijf, dat het vooral moest hebben van mensen die, zoals de winkelier het zelf noemt, een kleine boodschap in zijn zaak kwamen doen. „Het is voor mij niet meer op te brengen", aldus een teleurgestel de winkeleigenaar. „De loop is er helemaal uit. Mensen kwamen af en toe nog voor een klein bood schapje, meer niet Ik sta te wer ken voor niks en dat kan nooit de bedoeling zijn". De vaste klanten zullen het loop je naar de VéGé zeker missen. „Er was maar één winkel in de hele wijk. De mensen moesten het met mij doen. Een hoop oude re mensen betreuren het natuur lijk dat ik stop. Het is en kan ook helaas niet anders". spetember gaat doen, is nog on duidelijk. „Ik weet het echt nog niet. We 2ien wei. Ik heb nu even mijn buik vol van het winkelbe drijf. Zal ook nooit meer een an dere zaak beginnen. Ik zie wel wat er gaat gebeuren". Schiedam Met de uit spraak dat Schiedam mers met een uitkering een woonvergunning voor de nieuwbouw in de Van der Elststraat en omgeving wel kunnen vergeten, heeft een amb tenaar van het Bureau Huisvesting voor grote beroering gezorgd. De bewonersvereniging West is razend. Voorzitter Hans Coster verliet maandag de voorlich tingsavond in wijkcentrum De Erker, waar het bouwplan werd besproken, met een vieze smaak in de mond: „Met zo'n beleid scheur je de samenleving toch aan twee stukken? Eén deel leeft in welvaart, de andere helft woont aan de rand van de armoede". Coster heeft al een gesprek met wethouder Hans Van Kleef (huisvesting) aange vraagd. Hij wil de zaak tot op de bodem uitzoeken. De bewonersvereniging heeftal een tijdje het vermoeden dat uitkeringsgerechtigden 'slui penderwijs' geweerd worden uit de stadsvernieuwing. Dat gevoel bekroop Coster voor het eerst toen de huizen in de Mari- astraat werden opgeleverd. „De gemeente heeft dat toen in alle toonaarden ontkend. En nu ge ven ze het gewoon keihard toe". R. van de Nol van Bureau Huis vesting noemt het verhaal 'je reinste flauwekul'. Hoewel hij er maandagavond ïn De Erker niet bij was, weet de plaatsver vangend chef wel heel zeker dat geen enkele ambtenaar zo'n revolutionaire mededeling zou doen. „Gewoon omdat die regel niet bestaat Pertinent niet". Wat de ambtenaar volgens Van der Nol geprobeerd heeft, is uit leggen welke groepen in de Van der Elststraat voor huursubsidie in aanmerking komen. Dat is iets anders dan de stelling van Coster, die beweert dat de ge meente in opdracht van het rijk duurdere huurwoningen voor uitkeringstrekkers geslo ten verklaart, om zo te kunnen besparen op de huursubsidie. Een onzinnige veronderstelling, want er zitten heel wat mensen met een uitkering in een nieuw bouwwoning, aldus Van der Nol. De woordvoerder van Bureau Huisvesting geeft wel toe dat sinds het aantreden van het eer ste kabinet Lubbers, de over heid flink het mes heeft gezet ïn de individuele huursubsidie. De reikwijdte van dat financiële steuntje in de rug voor mensen met huurproblemen is daardoor steeds verder ingekrompen, Ook in Schiedam is sinds 1985 de regel van kracht dat bij een verhuizing van mensen met huursubsidie, de gemeente eerst bekijkt of zij niet in een goedko pere woning terecht kunnen. In elk geval komt die groep zelden voor een duurder huis in aan merking. tenzjj men beschikt over de hoogste sociale of medi sche urgentie. Wie huursubsidie heeft en volgens de normen re delijk woont, moet dus blijven zitten waar hij zit, of zelf voor de extra kosten opdraaien. Van der Nol: „Dat lijkt me eerlijk ge noeg. Ik zie niet in waarom wé iemand die iets beters wil, zou den subsidiëren". Wonen in een nieuw huis in West is dus niet voor iedereen weggelegd. Het is daarom maar de vraag of de gemeente haar eigen regel dat 75 procent van. de woningen is bestemd voor mensen uit de buurt, wel kan handhaven. De huurprijzen lig- - gen tussen de 325 en 600 gulden per maand. Hans Coster kan er wel om janken: Voor wie wordt er eigenlijk ïn de oude wijken gebouwd? Ais die hui zen voor een elite zijn bedoeld, kunnen ze net zo goed meteen bungalows neerzetten". FNV vreest ontslagen bij De Haas Dertien jaar gevestigd aan het Dennendal en daarvoor nog eens tien jaar aan de Weverskade. Be gonnen als een kleine kruidenier. Toen de Dijkpolder werd volge bouwd, durfde Dekker de over stap naar een grotere zelfbedie ningszaak wel te maken. De zaak liep ook wel, al had de onderne mer vooral in het begin wel veel last van leerlingen van openbare scholengemeenschap Juliana, die in de middagpauze een bezoekje brachten aan zijn winkel: „Ze jat ten de winst onder je handen vandaan", kijkt Dekker op die periode terug. „Ik ben nooit blij geweest met die school". Het personeel, drie man sterk, komt op straat te staan. „Ik had 2 hier graag tol mijn 65ste willen blijven. Het heeft niet zo mogen c zijn. Het is een tendens die je in f heel Nederland ziet De buurt-11 winkels lopen niet meer. Ik heb altijd met veel plezier in de win- kei gestaan, maar het kan echt niet langer. We moeten er mee stoppen. Altijd was het je lust en je leven en dat is nu definitief voorbij". Wat J. Dekker na de dertiende i De buurtwinkel sluit volgende week definitief de deuren. Vlaardingen Complete ver keerschaos ontstond er gister morgen op de Holysingel. Van wege de reconstructie zijn daar steeds andere rijbanen voor het verkeer gesloten en gisteren, bij de zoveelste wijziging van de af sluiting, werden de automobilis ten boos. Politie en gemeente kregen het ene opgewonden tele foontje na het andere. Er stond een lange file in de Ho- Jywïjk. De reconstructie leidde al eerder tot chaos en ongenoegen, maar nooit was het zo erg als gis teren. Vandaar dat -de gemeente gehoor gaf aan het verzoek van de automobilisten om de busbaan over de Korhoenlaan tijdelijk open te stellen. Automobilisten die van Holy naar Schiedam moeten, kunnen op die manier de file vermijden. De busbaan is al leen opengesteld voor verkeer uit Holy, tussen zeven en tien uur *s ochtends'. Schiedam Artsen in het Holy- ziekenhuïs hebben dinsdag een spoedoperatie verricht op een 12- jarige Vlaardinger die in Schie dam door een RET-bus van lijn 53 was geschept. Hel slachtoffer raakte bekneld onder de bus en liep daarbij een gecompliceerde elleboogbreuk op. Het ongeluk gebeurde op de 's-Gravelandse- weg ter hoogte van het kantoren complex Klaverstede, waar lijn 53 maar eens in de drie uur pas seert De jongen was met zijn fiets op weg naar huis. Schiedam Een man die overnacht had in het Rijn mondhotel, heeft de thuisreis naar Eindhoven voor enige tijd moeten uitstellen. Bij zijn vertrek uit het hotel trof de Eindhovenaar zijn auto op het parkeerterrein in deplorabele toestand aan. De grille, een spatbord, een knipperlicht en een bumper waren 's nachts met deskundige hand verwij derd. Twee autokrakers die In de 's- Gravelandsepolder op stroop tocht waren, zijn door de poli tie ingerekend. Ze werden op heterdaad betrapt. Bij zijn aan houding bleek één van de da- ders, een 26-jarige Rotterdam mer, een autoradio onder zijn jas te hebben verborgen. De man was in gezelschap van een 21-jarige vrouw, eveneens afkomstig uit de Maasstad. Maassluis De indus triebond FNV verwacht donderdagavond alar merende heriehten te krijgen over het 'toe komstperspectief voor scheepswerf De Haas in Maassluis. De bond houdt er ernstig reke ning mee dat de directie van het familiebedrijf tot ontslag op grote schaal wil overgaan, omdat de financiële po sitie van de werf ronduit slecht is en het aantal orders uiterst gering. Twee weken geleden werd de heer Berger van de industrie bond op de hoogte gebracht van de malaise waarmee De Haas kampt De uitnodiging voor een tweede gesprek op zo korte ter mijn duidt volgens de vakbonds man op grote problemen. Voor 19 september staat al weer een vol gend overleg met de directie in de agenda. „Tijdens het eerste gesprek was het beeld niet helemaal duidelijk. De Haas kon nog geen halfjaar lijkse cijfers overleggen en wist evenmin of er nog orders die in de pipeline zaten, zouden worden binnengehaald". Volgens Berger gaat het al gerui me tijd slecht met het Maassluise bedrijf. „De motorenrevisie en machinefabriek lopen redelijk. Maar daar maken ze ook geen winst waarvan je op vakantie kan gaan. Het zou me dus niet verbazen als De Haas in afge slankte vorm verder wil". Op verzoek van de FNV worden morgen 'ook de ondernemings raad en de werknemers op de hoogte gesteld van de omvang van de problemen. De directie weigert commentaar te geven op de steeds hardnekkiger geruch ten dat het personeelsbestand flink moet inkrimpen om het voortbestaan van het bedrijf te waarborgen. Het gaat al geruime tijd slecht met het Maassluïsse bedrijf. De order portefeuille Is vrijwel leeg. Basisonderwijs2,6 miljoen gulden tekort Schiedam Een pakket maatregelen moet er toe leiden dat de nog altijd forse tekorten op de be groting van het basison derwijs in Schiedam wor den teruggedrongen. Dit jaar denkt het gemeente bestuur er ruim 2,6 mil joen gulden bij in te schie ten. Het openbaar onder wijs neemt met 1,4 mil joen gulden de grootste verliespost voor zijn reke ning. Nog dit jaar moet een rapport ap tafel komen met aanbevelingen om het tij te keren. Gemeentese cretaris mr. Arno' Gorlssen moet de volgende kostensoorten door lichten: preventief onderhoud, electriciteitsverbruik, verwar ming, waterverbruik, schoon houden en reinigingsrecht. Dat is het resultaat van een ana lyse van de afdeling onderwijs waarin is bekeken waar de tekor ten vandaan komen. De kapitaal- lasten zijn de grootste boosdoe ner. Juist die zijn echter nauwe lijks beïnvloedbaar. De samenstellers denken de be zuinigingen te moeten halen uit een doelmatiger gebruik van ge bouwen, verbeteringen aan schoolgebouwen die tot lagere exploitatiekosten leiden en het beperken en misschien zelfs af schaffen van het gebruik van vuilcontainers. Bovendien moe ten de gebruikers geprikkeld worden zuiniger te woraen. Dat kan door taakstellende budgetten in te voeren waarbij eventuele overschotten voor andere doel einden kunnen worden aange wend. In de analyse wordt ook de moge lijkheid geopperd het school zwemmen af te schaffen. De sa menstellers '/ragen zich echter af of dit financieel zoden aan de dijk zet, omdat dit onmiddellijk gevol gen heeft voor de exploitatie van de twee Schiedamse zwembaden. Vlaardingen Het Vlaardingse PvdA-college overleeft de begro tingsbehandeling in november niet. Die voorspelling deed SP'er Remi Poppe gisteravond in de commissie voor verkeer, toen het ging over de invoering van de tweede fase van het betaald par keren. „De raad neemt dit voor stel misschien nog aan", zei Pop pe, „maar het PvdA-college ^zal het niet meer kunnen uitvoe ren". Het klonk wat mysterieus, maar voor de goede verstaander was de boodschap overduidelijk; de da gen van het linkse minderheids college zijn geteld. De SP ver wacht niet dat de PvdA aan haar wensen tegemoet komt en zal haar onontbeerlijke steun aan het college intrekken. De SP is een uitgesproken tegen stander van parkeerm eters en - automaten in de stad. „Volstrekte nonsens", riep Poppe. „Betaald parkeren kost handenvol geld en het stelt, in zo'n stadje als Vlaar dingen, niks voor". De SP'er herhaalde'zijn bekende pleidooi voor herinvoering van de parkeerschijf. Dat is volgens hem een goedkopere en net zo goede manier om het kort-parke- ren te regelen. „De automobilis ten ontvluchten de meters en zoeken een goedkoop plaatsje in de woonstraten in de omgeving van het centrum. Het is een kle rezoo tje", Van de SP hoeft het college dus geen medewerking te verwach ten bij het uitbreiden van het ge bied, waar betaald moet worden vooreen parkeerplaats. Het CDA liet ook al weten bedenkingen te hebben, net als oppositiepartner VVD. De liberalen kregen zowel van wethouder Bas Goudriaan als van Remi Poppe een veeg uit de pan. De WD zat in het college met de PvdA, toen de plannen voor de parkeergarage werden klaargestoomd. De eerste paal voor de woningen bij de Afrolga- rage werd zelfs door WD-wet- houder Jan Madern geslagen. Goudriaan vond het getuigen van 'politiek van laag allooi', dat de liberalen niet meer aan de plannen meewerken. Poppe was minstens zo fel. „De VVD was mede-verantwoordelijk voor het wurgcontract met project-ont wikkelaar Van Wijnen. De WD heeft de kredietaanvraag en de bouwvergunning laten passeren, Dan moeten ze nou niet meer leuteren". Toen het in de commissie op stemming aankwam, behielden alle partijen, zelfs de besturende PvdA, hun stem voor. Vlaardingen Het leek wel of er helemaal geen rookver bod was ingevoerd. Wethou der Bas Goudriaan lurkte nog rustig aan zijn pijpje en in navolging staken ook raadsleden, pers en publiek gisteravond in de commissie verkeer sigaretten op. Tot SP'er Willem Daalmeijer êr drie uur later een einde aan maakte. Het was nog geen week gele den, dat de gemeenteraad besloot het roken tijdens ver gaderingen in het stadhuis te verbieden. Iedereen wist dat nog wel, maar toen Goudri aan het goede voorbeeld gaf en een pijp opstak volgden ook de andere rokers na eni ge aarzeling. Wil van Rijn (D66) stak eens op, Mari van Opijnen (PvdA) rookte voor zichtig een sigaretje, Maarten Vermeer (CDA) blies grote rookwolken en Remi Poppé (SP) draaide Javaanse Jon; gens. „Hel zal me niet meevallen om de hele avond niet te ro ken", had iemand op de pu blieke tribune vooraf gezegd. Maar dat viel dus reuze mee: hij stak ook maar eens op, ie dereen deed het, George Neïjssel (WD) maakte een showtje om te herinneren aan het rookverbod. Hij kuchte demonstratief en zwaaide met zijn armen door de rook, maar dat viel bijna niemand op. Om half elf maakte Willenr Daalmeijer (SP) er een einde aan: „Meneer de voorzitter, wij hebben vorige week toch afgesproken om niet meer te roken?" Toen werden pijpen; uitgeklopt en sigaretten uit gedrukt. En of de asbakken ook verwijderd konden woe den, vroeg Daalmeijer. Dan zouden de rokers niet meer zo in verzoeking komen. "3™

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1