mÈssm 'Dit is de eerste keiharde sectorgrens' Vakbondsschool FNV van start SP [Viskraam staat er nog lang niet VLAAMSS iHfm - SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CHUN! 'n Philips videorecorder van f!895r kost bij ons niet meer dan f89,95 per maand. verenigde spaarbank Keerlus eist paddenlevens Van Rijnpoorthaven tot tuinbouwgebied Wasgoed zwart mmm Fietsenhandel geplunderd Wat is een principaaltje? ffégs 'Mijn cliënt heeft geen bomen geraakt' Straattekenen OP bibliotheekdag ,-K DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 Fiegionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Tot verdriet van de padden werkgroep hebben veel padden en kikkers het loodje gelegd op de keerlus van tramlijn 1. Aardige bestuurders stopten voor de paarlustige beestjes en haalden ze van de rails. Maar niet iedereen is zo'n dierenvriend e'n mevrouw C.A.M. Hoek en haar hulpjes vortden meer dan honderd dode padden en kikkers aan de Scheepvaartweg. De keerlus ligt pal op de route van padden en kikkers die in het late vooraar naar hun paargebieden in de polder trekken. „Een flinke domper", vindt mevrouw Hoek, die met de gemeente een goede oplossing voor dat probleem wil zoeken. De amfibieën hadden het door de strenge winter toch al zwaar. De trek begon daardoor ook later dan gebruikelijk. De paddenwerkgroep was eind april avond aan avond in touw met het overzetten van de amoureuze dieren. Er werden er in twee weken meer dan zeshonderd geholpen met oversteken. «Am èif. '4. 7 Ï0ËMM r.FM ra r?Ki4.-:£ê Van Rijn poorthaven tot tuinbouwge bied. De Oranjepolder is voor het Westland behouden gebleven nadat de dreiging van een uitbreiding van de Rotterdamse haven op die plaats in de jaren zeventig uiteindelijk kon worden afgewenteld. Hoewel de provincie het stuk grond tussen Maasdijk en Nieuwe Waterweg nog steeds beschouwt als een van de plaatsen die geschikt is voor de aanleg van een windturbinepark en hoewel de Oranjepolder ook wordt genoemd in verband met de permante tuinbou- wexpositie Sun City is deze polder .thans volop in ontwikkeling. Planten- tÜkwekerij Beekenkamp is daar op dit moment druk bezig met de uitbrei dingsplannen en kan zeer binnenkort de eerste slaplanten onder de nieuwe kappen opkweken. Het bedrijf heeft jtiaar in totaal zo'n twintig hectare in ?bezit. Het chrysantenstekbedrijf Middelburg heeft inmiddels ook z'n oog laten val len op de Oranjepolder, waarvan het negen hectare heeft aangekocht. Een derde deel wordt daarvan voorlopig bebouwd en als alles volgens plan ver loopt begin volgend jaar in gebruik ge nomen. in hei Westlandse deel van de Oranje polder (ook Rotterdam bezit een stuk) is nog ruim honderd hectare aan grond waarop thans nog aardappels en spruiten worden verbouwd of koei en grazen. De verwachting is dat over een jaar of tien ook dit agrarische en weideland één groot warenhuis zal zijn. Het gemeentelijk elektriciteitsbe drijf heeft"hier in het investeringspro gramma voor volgend jaar al op inge speeld. Het GEB wil dan beginnen met de aanleg van transformatorstations en dergelijke en ook van een nieuwe ontsluitingskabel die uiteindelijk zo'n vijf kilometer lang moet worden. Hier mee kunnen honderd grotere bedrij ven van stroom worden voorzien. De totale kosten bedragen een kleine twee miljoen gulden. Schiedam In plaats van hagel wit, is een partij wasgoed zwart geblakerd uit de machines van wasserij Springgrove te voor schijn gekomen. Een droogtrom- mel vol textiel vatte woensdag morgen bij het bedrijf aan de Fokkerstraat vlam, volgens de brandweer door oververhitting. De ejgenaar van het wasgoed wordt schadeloos gesteld. De droogtrommel ging voorgoed verloren* Bedrijven boos om beperkingen Bewoners blij, winkeliers niet Viaardingen Bewoners van de Groen van Prinstererslraat zijn er wat blij mee, dat hun straat aan de kant van de Gedempte Biers- loot voor alle verkeer wordt afge sloten. De winkeliers zijn minder gelukkig. „Wij zitten in de enige straat in Viaardingen die aan twee kanten is afgesloten. Dat wordt straks een sioppie", klagen zij- Namens die winkeliers 2ijn de kamer van koophandel en de or- ganisatie voor Vlaardingse on dernemers ook af boos. Zij mop peren, omdat de ondernemers geen inspraak zouden hebben ge had in de plannen. VVD'ers Jan Bul va en George Neijssel spreken van 'de eerste keiharde sectorgrens'. De ge meente wilde de Groen van Prinstererstraat aanvankelijk maar gedeeltelijk afsluiten. Het merendeel vanjde bewoners wil echter een einde aan het sluip- verkeer door hun straat. Zij vre zen een toename van dat sluip- IlillllllilllllllllllIllllllUlllllillKlIlllillllilIIllflIIlIIIIKIIIIIIIillllillIlflKlflIlUlllllllflIlllllltilllllllllll Viaardingen Visboer George Don mag dan zijn plan om vis te bak- 'v.1 ken in een kraam aan de Maasboulevard hebben laten varen, de pro- S^Iblemen zijn daarmee nog steeds niet opgelost, schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op schriftelijke vragen van VVD'er Jan Bulva. De bewonersvereniging Maasboulevard heeft niet alleen be i-C zwaar tegen de bakluchtjes, maar vreest ook lawaaioverlast, ongedier- r£- te, papieren voedselresten op rtraat en overlast in portieken. 40, De gemeente steekt geen hand uit om de visbakker te helpen, stelde «O Bulva in zijn vragen. Burgemeester en wethouders schetsen in het antwoord uitgebreid de problemen die het plaatsen van een viskraam aan de Maasboulevard met zich zou brengen. „Met zo'n plan zijn lang- •^y. durige procedures gemoeid en de overheid is verplicht bij haar besiis- ^4: singen zeer zorgvuldig te werk gaan". Het ligt niet aan ons, betogen B "&Ken W, dat de viskraam er na meer dan twee jaar nog niet staat. De bewoners van de Maasboulevard zouden er geen bezwaar tegen %i\hebben als de kraam van Don op een andere plaats in de buurt kwam te staan. Maar daar zullen, schrijven B en W, weer anderen bezwaar legen maken. De bewoners van de Abel Tasmanlaan bij voorbeeld, die SÏ'^hun zicht op de Waterweg verloren zien gaan, of de directie van het Deltahotel. Don zou tegen het einde van dit jaar zijn bouwvergunning kunnen hebben, schrijft het gemeentebestuur. Maar daarna kunnen de omwo nenden weer bezwaar indienen. „Met het onherroepelijk worden van de vergunning", schrijven B en W,„kan nog geruime tijd heengaan". A■iniiiiniiiiinmiitiitimttiHniiiiiinniiiHnniiiiimniiiiiiiiiEiuiuitiimiEiimfiiiiiiHiiiiiittntiiii verkeer als de parkeergarage aan de Afrol open gaat. De bewoners drongen aan op een volledige afsluiting en de ge meente nam die suggestie over. „Aannemen, dit voorstel", zei be woner Kees Stolk dinsdagavond tot de commissie verkeer, „Het plan is in het voordeel van de be woners veranderd. De kruising wordt overzichtelijker, de situatie voor langzaam verkeer wordt veiliger". Naast hem zat een bewoner van de Kembrandtstraat, die de vrees uitsprak, dat het sluipverkeer nu door zijn straat zou komen. En daar is weer een kinderspeel plaats. Wim van Loosbroek, de vërkeersingenieur van de ge meente, ontkende de stelling niet. De prijs voor een rustige Groen van Prinstererstraat is meer drukte in de Kembrandt straat. Of het voorstel om de Groen van Prinstererstraat af te sluiten het haalt werd in de commissie ver keer niet duidelijk. Alle partijen behielden hun stem voor. Schiedam Omwonenden van het Dr. Wibautplein in Schiedam werden woensdagnacht door luid glasgerinkel uit hun slaap ge haald. De gewaarschuwde politie ontdekte al snel de oorzaak: twee grote etalageruiten van rijwiel handel Nïeuwland lagen aan dig gelen op het trottoir. De ruilen waren niet metstenen, maar met balken vernield. Het bleek dat de luidruchtige inbraak werd ge pleegd om vier racefietsen te kunnen stelen. Ofschoon de poli tie de buurt doorzocht, bleven de fietsen en hun berijders spoor loos. Kijken naar het dagelijks leven in een moderne strafinrichting. Schiedam De grauwe streepjeskiel mag dan al ja ren geleden zijn vervangen door het spijkerpak, bij zijn terugkeer in de maatschappij is de gevangene nog steeds gebrandmerkt. Zijn strafblad raakt hij nooit meer kwijt. Het is de vraag of een foto tentoonstelling over het da gelijks leven in een moderne strafinrichting daar veel aan kan veranderen, maar het ministerie van justitie vindt een poging in elk geval de moeite waard. De expositie, vervaardigd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het wetboek van straf recht, reist momenteel door het land en is tot 24 septem ber te zien in de bibliotheek in de Blauwe Brug. Het mi nisterie en de stichting De linquentie en samenleving koppelen hun boodschap - vooroordelen jegens de ge vangenis en zijn bewoners uit de weg ruimen- aan het thema van de kinderboeken week, die dit jaar als tref woord 'boeven' heeft. De tentoonstelling heeft een wat langere titel: 'Vrijheids straf; van de nood een deugd maken?' Als één van die deugden gold in vroeger da gen de wasknijper. Dat typi sche gevangenisprodukt blijkt inmiddels aangevuld met technisch hoogwaardiger zaken als klokken, schemer lampen, zakagenda's en vo gelkooien. Maar het traditio nele bajesjargon bestaat nog steeds. Wat is een PlW'er, wat een plurk, een princi paaltje? Eén druk op de knop en de computer geeft het antwoord. Wie geen gevolg trekkingen wil maken uit de veranderingen binnen de ge vangenismuren, kan op de expositie in elk geval zijn woordenschat uitbreiden. Viaardingen De Nederlahdsche Mid- denstandsbank in Viaardingen gelooft dat de wijzigingen, die het college van B en W voox- het be stemmingsplan be drijfsterreinen in petto heeft, de werk gelegenheid in de stad ernstig kan schaden. De bank heeft vooral kritiek op de verdere beperkingen bij de uitgifte van erfpachtgronden. Zo wil het college de bouwhoogte aan banden leggen en slechts tot maximaal 12 meter toestaan. - Ui "de algemene inleiding van het bestemmingsplan stelt het college dat 'verbetering van de werkge legenheid in de gemeente voorop staat'. Drs.L.A. Aghina van de bank voorziet een averechts ef fect. „Dergelijke beperkingen kunnen de waarde van het eco nomisch verkeer verminderen", schrijft hij in een brief. Ook de positie van zijn bank zal er door worden ondergraven, omdat de waarde van het onderpand daalt. Aghina bespeurt een tendens dat ondernemers Viaardingen als een minder aantrekkelijke vesti gingsplaats zullen gaan zien. Andere bedrijven denken mee met de NMB, Ook de Hollandse Pelmolen BV aan de Westhaven- kade verfoeit de *I2-meter'-elau- sule. Het bedrijf heeft verder moeite met het beperken van de toegestane bebouwing tot 75 pro cent van de in erfpacht uitgege ven grond. Dat betekent volgens algemeen directeur C.Th. Wuis- man ook dat voortaan op eigen terrein moet worden geparkeerd. „Deze twee punten zouden ons in de toekomst kunnen belemme ren in de uitbreiding recpectieve- lijk consolidering van onze activi teiten", waarschuwt hij. De Nieuwe Matex BV aan de Ko ningin Wilhelminahaven is het daarmee eens. Verder heeft woordvoerder T.B. Pauw er moeite mee, dat nu al de bedrijfs doeleinden voor later moeten worden vastgelegd. Met Wuis- man constateert hij een 'belem mering voor de ontwikkeling van het bedrijf. Docenten Hans Coster en Aad Schippers zien de FNV- vakbonds- school niet als een instituut voor hersenspoeiinqen. Vlaardingen/Schiedam De FNV-afdelin- gen Schiedam en Viaardingen gaan in okto ber weer van start met de vakbondsschool. De cursus is speciaal opgezet voor leden van de FNV en hun huisgenoten. Leden die graag meer algemene ontwikkeling willen opdoen, die nieuwsgierig zijn naar actuele ontwikke lingen in de samenleving en daar met andere vakbondsleden over willen praten, kunnen op de school terecht. Tijdens de cursus gaat het ook om het onder woorden brengen van de eigen mening. „Het samen met andere cursisten discussiëren vergroot het inzicht en het zelf vertrouwen". aldus Joop van Pa- peveld van de vakorganisatie in Viaardingen. Een specifieke vooropleiding voor het volgen van de cursus is niet nodig. De lesboekjes van de vakbond hel pen de cursisten op weg. In Schiedam benadrukken Hans Coster en Aad Schippers de waarde die de vakbondsschool heeft voor de samenleving. „De deelnemers leren een onderwerp uitdiepen, zodat ze weten waar ze het over hebben als ze voor zich zelf of anderen opkomen. Ze ont dekken hier datje als burger niet klakkeloos hoeft aan te nemen wat de overheid zegt". Ook in Schiedam zet de FNV voorname lijk sociaal-economische onder werpen op het rooster, zoals vrouw en arbeidsmarkt, het hoe en waarom van ondernemingsra den en de komende herziening van het uitkeringsstelsel. Een rollenspel zorgt soms voor le vendige discussies. Coster: „De emoties willen wel eens hoog op laaien. Iemand die voor werkge ver speelt, zit dan in zijn enthou siasme echt met de vuisten op ta fel te slaan". Daaruit blijkt al dat de vakbondsschool geen instituut voor hersenspoelingen is, zoals kwade tongen wel beweren. Vol gens Schippers en Coster is er geen sprake van een eenzijdige benadering, al hopen zij wel dat de afgestudeerden te zijner lijd enige reclame maken op de werkvloer voor de FNV. Voor inlichtingen kunnen geïnteres seerden bellen met 4739018 of 426.10.61 (Schiedam) of 470.41.41 (Viaardingen). Je wit al lang een videorecorder, maar ie hebt het geld met om 'm ineens te betalen Dan is een lening bij de Verenigde Spaarbank voor u de oplossing Zo blijkt deze Philips videorecorder type VR6460 adviesprijs fl.895- u niet meer dan f89,95per maand te kosten (Persoonlijke lening 24mnd en een werke lijke rente van 135%) vw Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. Den Haag „Mijn client was m staat om te rijden. Hij heeft geen bomen geraakt en kon zelfs zijn evenwicht bewaren". Dit bracht raadsman mr. Vermeulen naar voren bij het Haagse gerechtshof, ter verdediging van een 34-jarige inwoner van Maassluis. Die werd ervan verdacht vorig jaar april met een promillage van 2,60 alco hol m zijn bloed met zijn auto op de Burgemeester Eisen weg tn Naaldwijk te hebben gereden. Het vonnis bij de Haagse politic- rechter vorig jaar november was twee weken onvoonvaardeli/jke gevangenisstraf, negen maanden intrekking van de rijbevoegd heid en drie maanden voorwaar delijke intrekking. Dit rnet een proeftijd van twee jaar. Hiertegen was de man in beroep gegaan. Procureur-generaal mr. J. Hage eiste voor het gerechtshof het zelfde als de politierechter had gevonnist. Twee getuigen a décharge, de 62- jarige moeder en 80-jsnge groot vader van verdachte, hebben on der ede verklaard dat er vooraf matig was gedronken. Hage acht te evenwel het hoge promillage bewezen, omdat de man geen tweede onderzoek van de bloed proef had aangevraagd. De raadsman vroeg vrijspraak, want hij vond dat het niet bewe zen was dat het bloedmonster in derdaad toebehoorde aan ver dachte. Mocht er desondanks een straf komen, dan vroeg hij een onvoorwaardelijke gevangenis straf, maar geen onvoorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende de week, hooguit in het weekeinde De president doet op 23 septem ber uitspraak. Viaardingen De landelijke bi bliotheekdag, die zaterdag wordt gehouden, is voorde Vlaardingse vestigingen aanleiding een uitge breid programma aan te bieden. Voor de filialen Westwijk, Bab- berspolder en Holy worden van af tien uur wedstrijden straatte kenen gehouden. In de biblio theek aan de Fransenstraat wor den vanaf één uur tekenfilms ge draaid met aansluitend de jeugd film 'Het oneindig verhaal'. Evenals voorgaande jaren wor den afgeschreven boeken ver kocht. De fonoteek doet hetzelfde met oude platen. Daar kan men ook terecht voor een expositie van bijzondere muziekinstru menten uit de collectie van Ton. Stolk. In samenwerking met de WV is een puzzelwandeling door Oud- Viaardingen uitgestippeld. Deel nemersformulieren zijn bij alle vestigingen verkrijgbaar. In de Fransenstraat is verder een ten- toonstelling cactussen en succu- lenten te bezichtigen. Voor het pand treedt om twee uur de folk groep Ginkgo op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1