'De mensen zijn nu echt woedend' 'Het kwam door de drank' Einde scheeps werf De Haas lijkt nabij VIAARDINGS MGBUD "i: SGilliliSCIi £81111! j NIEUWE WATERWEG COURANT J CP foldert na aanslag Infokab krijgt voorrang op cai CDA werkt aan najaars offensief Veer meer intrek Laatste bijdrage aan veer Sobere viering bibliotheek dag Buurthuizen bundelen him krachten Topambtenaar waarnemend Gedeputeerde Acties tegen bezuinigingen op onderwijs Huurachterstand opgelopen tot 2?4 miljoen Bromfietser over het hoofd gezien t VKIIDAG 12 SEPTEMBER 1986 '.•3: Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, S131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 "Vlaardingen „Het kwam door de drank. Als ik drink word ik agres sief, dan weet ik niet meer wat ik doe". Dat wa ren gistermiddag de laat ste woorden van een 18- jarige Vlaardinger, die voor de Rotterdamse rechtbank moest versehij- nen wegens een poging tot verkrachting van een licht geestelijk gehandi capt meisje. Even tevoren had officier van justitie rar. Flint acht maanden cel tegen hem geëist, waarvan drie voorwaarde lijk en met aftrek van voorarrest. Het gebeurde deze zomer op een mooie zonnige dag. De verdachte had met zijn vrienden heel wat pils gedronken en was vervol gens met de hele club naar huis gegaan. Een meisje had hem af gewezen en dat had de jonge Vlaardinger extra geprikkeld. Hij sleepte het slachtoffer mee naar de slaapkamer en begon aan haar kleren te trekken. Veel ver der was het naar zijn zeggen niet gekomen. Er was ook voor ver krachting geen 'technisch bewijs* geleverd. Dat het slachtoffer geestelijk ge handicapt was maakte de zaak voor officier rar, Flint alleen maar erger, De advocaat van de verdachte, mr. Rietbergen, vond dat het de zaak juist begrijpelijker maakte. „Een ander meisje had hem een klap in zijn gezicht gege ven en dan was het afgelopen ge weest'*. „Het kind van de rekening", noemde mr. Rietbergen haar cliënt. „Je zou de indruk krijgen: wat is dat voor een ellendige Icnul, hoe kan ie dat nou doen? Maar als je het psychiatrisch rap port leest komt dat een tikje an ders te liggen". De verdachte heeft door een slechte gezinssitu atie geen binding met personen of zijn omgeving, stond er in dat rappoh. „Daardoor is hij volledig gericht op zijn innerlijke driften". De alcohol had daarbij een desas treuze uitwerking. De jonge Vlaardinger staat ook onder be handeling bij het consultatiebu reau voor alcohol en drugs. Mr. Rietbergen voerde aan, dat de verdachte bij een oom en tante een nieuw leven zou kunnen be ginnen. Die zijn bereid hun neef liefdevol op te nemen in hun ge zin. „Zelf zegt hij: ik krijg een heropvoeding". Zij pleitte voor een forse voorwaardelijke straf. „Daarmee zou de rekening veref fend zijn". Rechtbankpresident mr. Van der Grinten doet op 23 september uit spraak. Maassluis Het veer Maassluis- Rozenburg komt steeds meer in de gratie bij de weggebruikers. In het tweede kwartaal van dit jaar nam het aantal auto's dat is over gezet met zeven procent toe ten opzichte van dezelfde periode vo rig jaar. De veelvuldige opstop pingen bij de Beneluxtunnel maakten dat automobilisten uit weken naar het veer. Voor de bemanning geeft dat, zo blijkt uit 4iet kwartaalverslag, ••wel eens problemen. Soms waren op beide oevers verkeersrege laars nodig om het wachtende verkeer ordelijk af te handelen. Toch konden de diensten, ook in de drukste periode, zonder noe menswaardige vertraging wor den uitgevoerd. Om het grote aanbad van auto's te verwerken moesten extra overtochten wor den gemaakt. Ook op mooie zon dagen en op tweede pinksterdag werd vaker gevaren. Door de toename van het aantal auto's (7753 personen- en 617 vrachtauto's meer dan in 1985) stegen de inkomsten met zestien procent Er kwam ruim 111.000 gulden meer aan veergelden bin nen dan in 1985. Spijkenisse De gemeente Spij- kenisse gaat waarschijnlijk voor de laatste maal een bijdrage van 7.500 gulden verlenen ïn de ex ploitatie van het voetveer Vlaar- dingen-Pemis-HoogvIiet De raadscommissie voor openba re werken sprak zich deze week in meerderheid uit voor het voortbestaan van de verbinding. Maar tegelijkertijd steunde ze ook het standpunt van burge meester en wethouders dat subsi diering van het veer een taak is van provineie en rijk. Alleen de CDA'er M. Stam wilde doorgaan met een (zelfs hogere) bijdrage. De heer J. Holsteijn (D66) raadde het door vrijwilligers gerunde veer aan, sponsors te zoeken bij het bedrijfsleven. Schiedam De opening van een schilderijententoonstelling in het filiaal Nieuwland wordt het hoogtepunt van de bibliotheek dag in Schiédam. De bieb viert het landelijke evenement dit jaar op betrekkelijk sobere wijze. Het personeel heeft net het feestje rond de heropening van de vesti ging in Zuid achter de rug en geld voor meer vlagvertoon zit er niet ïn de kas van directeur Henk Ewoldt. Naast de doeken van de Marok kaanse kunstenaar Mohamed Larbi Hamidi (de tentoonstelling wordt om twee uur ingeleid door Hans Paalman van het Stedelijk Museum) biedt de bibliotheek zijn lezers op 13 september ook een expositie aan in de Blauwe Brug over het leven in Neder landse gevangenissen. Het filiaal in Groenoord houdt tussen tien en vier uur tevens open huis. In de centrale aan de Lange Ha ven staat een lijst-lees-kast voor scholieren, en het filiaal Oost (Lorentzlaan) is zaterdag geo pend van tien tot één uur. In alle Schiedamse bibliotheken liggen kennismakingsabonnementen klaar waarop tot 31 december gratis boeken geleend kunnen worden. Vlaardingen De zeven instellingen voor club- en buurthuizen in Vlaardingen zijn een samenwerkingsverband aangegaan met de be doeling de forse bezuinigingen die voor het sociaal-cultureel werk we derom op stapel staan, op te vangen. De organisaties willen elkaar op een groot aantal terreinen behulp zaam zijn. Het is onder meer de bedoeling de krachten te bundelen om sterker te zijn naar de gemeente als subsidiegever. Het samenwer kingsverband gaat de aangesloten instellingen verder adviseren over personeelsbeleid en activiteiten. Zowel voor de korte als langere termijn is het de bedoeling een geza menlijk, op elkaar afgestemd beleid uit te stippelen. Hans van der Vlist. Schiedam Ir. Hans van der Vlist (39), chef civiele werken bij de gemeente Schiedam, wordt op 18 september tijdelijk benoemd tot lid van het college van Gede puteerde Staten voor Zuid-Hol land. Van der .Vlist gaat de func tie waarnemen van gedeputeerde Hoek van Dijke, die herstellende is van een hartoperatie. De benoeming van Van der Vlist duurt voorlopig tot 1 januari 1987. De Schiedamse topambtenaar is fractievoorzitter voor de PvdA in de Provinciale Staten, waarvan hij sinds 1978 deel uitmaakt Bij de laatste verkiezingen stond hij kandidaat voor de Tweede Ka mer. Van der Vlist draagt zijn werk op het stadskantoor over aan Ir. J. de Klerk. In een brief aan het perso neel schrijft de directeur van ge meentewerken, Ir. Harm de Block, dat hij zolang Van der Vlist op het provinciehuis ver toeft, zelf de dagelijkse, leiding van civiele wereken op zich zal nemen. Maassluis Veel hoop hadden de werkne mers van scheepswerf De Haas vanmorgen niet op een goede af loop. Juist gisteravond werd op de werf over leg gevoerd tussen de directie en de vakbond Over de uitkomst van dat overleg werd het personeel om 12.00 uur ingelicht. Het perso neel is vanmorgen normaal op het werk verschenen, al was de motivatie om iets te doen minimaal. „Het lopende werk is afge maakt; we wachten allemaal in spanning af', aldus J. Krieger, voorzitter van de ondernemingsraad. De leden van de ondernemingsraad waren niet uitgenodigd voor het gesprek tussen de vak bond en de directie. „Een vreemde zaak", is ook de me ning van het personeelslid van de met de ondergang be dreigde werf. „We hadden graag bij het gesprek ge weest, dan hadden we gewe ten waar we aan toe zijn". De sfeer op de werf is grim mig. „Iedereen heeft het na tuurlijk aan zien komen", al dus een werknemer. „Som migen blijven hopen op een goede afloop, maar eigenlijk is het hopen tegen beter we ten in. De sfeer is er de laat ste weken natuurlijk niet be ter op geworden". Directeur P. de Haas heeft woensdag tijdens de lunch pauze in de kantine van de werk een praatje gehouden. „Veel wijzer zijn we ook daar niet van geworden", aldus J. Krieger. „Kregen we maar precies te horen hoe de vork in de steel zit. Nu werd om de hete brei heengedraaid. Een sentimenteel praatje zonder inhoud". De spanning op de werf heeft ook de motivatie volle» dig weggenomen. Gisteren) werd er nog nauwelijks ge werkt en ook vanmorgen) was er bijzonder weinig beL- drijvigheïd. Sommige person neeisleden hebben al hun eta gc-ndommen mee naar hyitf, genomen. Zij geloven nieF meer in een goede afloop)' „Het is over en uit", aldus/ een werknemer. „Het zóu? mij enorm verbazen als wetd£ horen zouden krijgen dat dèv werf ope n blijft". Op de scheepswerf werken- momenteel 40 werknemers^ Een andere tak van De Haas^ de SDMM, waar ook zo'rG veertig mensen werken/ blijft vermoedelijk wel be-) staan. „Je hebt dus tweer kampen. Als de ene tak faÜ*) liet gaat, hoe kan de andere) dan gezond zijn", vragen dei werknemers van De Haas" zich af. - Schiedam De Centrum partij probeert politieke munt te slaan uit de bomaan slag op het Turkse koffiehuis aan de Parkweg op 10 augus tus. Deze week vonden auto mobilisten in de binnenstad een pamflet van de CP onder de ruitenwissers van hun ge parkeerde voertuig. De partij neemt in het geschrift af stand van de aanslag maar zegt wel te hopen dat die zal bijdragen 'tot verzet tegen het vreemdelingenbeleid'. De Dordtenaar E. Peree die verantwoordelijk is voor de verspreiding van de folders. vindt niet dat hij met deze aktie oproept tot meer ge weld tegen de buitenlandse minderheden in Schiedam. Volgens Peree bestaat er ook geen enkel verband tussen de Centrumpartij en het Schiedams Jongeren Front dat de verantwoordelijkheid voor de aanslag opeiste. „Wij wijzen iedere vorm van ge weld af", beweert Peree. Het CP-lid nam daags voor de folderaktie contact op met de Schiedamse politie. Hij zou met het geschrift de in druk willen wegnemen dat de CP iets met de bomaan slag te maken had. Op het hoofdbureau was men nieS** blij met Peree's initiatief. Het» pamflet was echter zodanig- opgesteld dat de politie geerf aanleiding zag, verspreiding) ervan te verbieden.„Xederè- burger heeft nu eenmaal vol-) gens de grondwet het recbl^ zijn mening te uiten, zolang), dte niet kwetsend is voor be-'' paalde bevolkingsgroeperi'V aldus hoofdinspecteur J. van* Hoff. Het An ü-disenminatie/anti fascisme comité in Schiedarh heeft inmiddels zijn afschuw uitgesproken over de folde raktie. Strenger optreden tegen wanbetalers i De drie Waterweg-wethouders tekenen de petitie tegen de nieuwe bezuinigingsplannen van onderwljs-minister Deetman. Waterweg De onderwijswereld in de regio heeft gisteren het startsein gegeven voor de acties tegen de nieuwe bezuinigingsplannen van minister Deetman. Dat gebeurde op twee locaties. In het stadhuis van Maassluis tekenden de drie onder- wijs-wethouders Van Kleef (Schie dam), Maarleveld (Vlaardingen) en Snoeck (Maassluis) een petitie waar in tegen het snoeiplan van 1 miljard gulden werd geageerd. Later verga derde de Algemene Bond voor On derwijzend Personeel (ABOP) in Schiedam over eventuele verdere acties. Actiecoördinator Joop Kuiper had de grootste moeite de aetiebe- reid enigszins in te dammen. „De mensen zijn nu echt woedend", vertelde hij vlak na de goed bezochte bijeenkomst „Verschillende mensen wilden gelijk al naar hardere acties grijpen. Er is bijvoorbeeld over massale ziekmelding gesproken, maar dat wordt met name door de andere bonden nog even afgehouden". Vooral in Maassluis was het onderwijsveld verheugd over de handtekening van hun WD-portefeuilIehouder. Pas als er druk van CDA en WD op de plannen van Deetman komt, denken de scholen kans van slagen te hebben. Motie Kuiper probeert de politieke partijen in de drie gemeenten een 'motie te laten indienen waarin de bezuinigingen worden afgewezen. De PvdA in Schiedam heeft zich reeds bereid getoond. In de drie gemeenten worden enkele tiendui zenden kaarten uitgedeeld waarmee ouders te kennen kunnen geven dat zij Deetman's plannen afwijzen. De ABOP verwacht dat er massaal aan die oproep gehoor wordt gege ven. Op 15 september volgt een landelijke ou deravond. Dan wordt over eventuele verdere acties gesproken. De kaarten moeten voor 23 september zijn ingeleverd. De voorgestelde bezuinigingen hebben vol gens de ABOP een nog desastreuzer effect dan de voorgaande snoeironden. Met name het voornemen 4-jarïgen uitsluitend aan het begin van het schooljaar op de basisschool te plaatsen, stuit op enorme pedagogische en on derwijskundige bezwaren. „Maar dat is niet alles", vertelt een boze Joop Kuiper. „Ook de bezuinigingen op speciaal onderwijs en beper- kinging van de vervanging van zieke leer krachten is onaanvaardbaar. Deetman mani festeert zich als een slecht handelaar. Hij wil op korte termijn zoveel mogelijk winst ma ken, maar vergeet daarbij dat hij op langere termijn allemaal ontevreden klanten krijgt". Vlaardingen De Stichting Infokab wordt met ingang van december waarschijn lijk de vaste leveran cier van het informa tieprogramma op de Vlaardingse kabel. Een tweede kandidaat, de Avondbladen Com binatie Rotterdam (uit geefster van onder an dere deze krant) is volgens de gemeente bij de onderhandelin gen uit de boot geval len. De ACR zou volgens de ge meente Vlaardingen niet in staat zijn vóór medio 1987 een programma te leveren, Infokab daarentegen ver zorgt al ongeveer een half jaar een nieuws- en adver tentiekrant via de cai. De suggestie van Arnold van Wezel, raadslid voor de Soci- alistiese Partij, dat Infokab illegaal op de kabel aktief is, wordt door het gemeentebe stuur tegengesproken. De raad heeft in 1985 zelf om een informatiekanaal via de cai gevraagd. De proef van het bedrijf uit Aerdenhout wordt beëindigd zodra de raad dat wil, antwoorden B en W op schriftelijke vragen van Van Wezel. Maar B en W denken er eer der aan, het experiment bin nen ongeveer een maand om te zetten in een overeen komst met een looptijd van twee jaar. Volgens die over eenkomst gaat Infokab een vast bedrag per abonnee be talen voor het gebruik van het net en krijgt de gemeente een percentage van de ad- verten tieopbrengsten. De ACR toonde zich ver baasd over deze voornemens. Volgens een woordvoerder kan het bedrijf desnoods bin nen veertien dagen een com plete kabelkrant leveren. „Met onze ervaring in nieuws vergaren is dat geen enkel probleem", Schiedam Gemeente lijk Woningbeheer gaat strenger optreden tegen wanbetalers. Dat moet omdat de huurachter stand eind vorig jaar 2,4 miljoen gulden bedroeg, ruim een half miljoen meer dan in 1984. De achterstand hedraagt al 6,1 procent van de totaal in Schiedam te betalen huur. De dienst is dit jaar begonnen met een strakkere aanmanings- en incassoprocedure. Binnen de organisatie zijn daarvoor extra per soneelsleden vrijge maakt. „Het mes snijdt aan twee kan ten", meent woordvoerder Wil lem Meijboom. „Wij moeten de achterstand indammen om de zorgelijke situatie van nu met te laten ontaarden in een hopeloze. Maar het is ook voor de huurders een goede zaak. Als we niet in grijpen worden hun financiële problemen gigantisch groot en op den duur bijna onoplosbaar". Directeur Ton Verdoes gaat in het jaarverslag uitgebreid in op de groeiende tendens huren veel te laat te betalen. Eind vorig jaar hadden 533 huurders een beta lingsachterstand van langer dan drie maanden. De problemen zijn het sterkst voelbaar in de wo ningwet- en premiesfeer met een achterstand van 2 miljoen gulden (was 1,6 miljoen). In de meeste gevallen gaat de achterstand niet verder dan een half jaar. „Voor die lijd gaan we met de mensen praten over een betalingsregeling. Voorlopig zijn die huurverliezen nog niet weg gewerkt. \vant er zit natuurlijk een stukje ophopend effect in. Een regeling houdt in dat je er erg lang over doet een achter stand ïn te lopen. We kunnen nu dan ook nog niet zeggen of de strengere aanpak al vruchten af werpt", aldus Meijboom, Woningbeheer is blij dat er sinds dit jaar een gezamenlijke aanpak fs van Schiedamse instellingen die met vergelijkbare betalïngs- perikelen kampen. Samen met ONS en de sociale dienst is het Gemeentelijk Overleg Vorderin gen Registratie (GOVR) in het le ven geroepen. De drie aangeslo ten organisaties dokteren één be talingsregeling uit als er sprake is van meervoudige schulden. De sociale dienst fungeert daarbij als 'scharnierpunt'. Dat betekent overigens niet, benadrukt Meij boom, dat de betalingsproblemen zich vooral bij de cliënten van de sociale dienst voordoen. „Ik be schik niet over exacte cijfers, maar misschien is het tegendeel juist waar. Nee, de problemen be perken zich zeker niet tot de uit keringsgerechtigden". Vlaardingen Hoe eerder het PvdA-min- derheidscollege Vlaardingen van het toneel verdwenen is, hoe liever het het CDA is. De christen democraten onder lei ding van Aart Kool zullen bij de begro tingsbehandelingen in november alles doen om het college te laten vallen. Constructieve' oppositie is er niet bij.' „Want het politieke klimaat is al enige tijd bedorven", zegt Kool, „maar in de huidige si tuatie raken wij steeds verder in het slop". SP'er Remi Poppe voorspel- de deze week al, dat de wet- houders november niet zul-) len 'overleven'. Dat moet Kool als muziek in de oren hebben geklonken. Al wil hij. nog zien of de socialisliese party in november 'inder daad de grote broek aan houdt'. „Want op de SP kun je ook geen staat maken",* vindt de CDA-woordvoef-'/ der. Kool begrijpt werkelijk niet,' dat de PvdA met de huidige' politieke situatie kan leven'. „Die partij is een speelbal." van de overige partijen in de raad. De besluitvorming is'- volstrekt onvoorspelbaar, af-/ hankelijk van toevallighe-. den. Het college heeft geen, draagvlak, er is geen overleg. Dit kun je je als politiek toch' met veroorloven?" i. Net als Poppe denkt Kool,-) dat de dagen van het PvdAf; college zijn geteld. „Dit kart eenvoudig geen lang leven beschoren 2ijn". Rouwig zal- hij er niet om zijn. al$ het col-" lege valt. „Dat zou een goede zaak zijn ter wille van de rust. in politiek Vlaardingen. Heri is een eis van hogere orde, dat de grote partijen het met elkaar eens worden". •v Vlaardingen De 17-jarige Vlaardinger R. Blum is gistdt- avond met gescheurde enkelban den en een versplinterd bot in het Holyziekenhuis opgenomen; IJe jongen botste op de Van Hogen- dorplaan met zijn bromfiets tegen de auto van een 20-jarige vrouw, die juist wegreed. 2ij had de bromfietser niet gezien. Achter Blum reed nog een brom fietser. die ook ten val kwam. Die raakte echter niet gewond. Zowfel de auto als de beide bromfietsen raakten flink beschadigd. c

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1