WATERWEG 'Vakbond is soort van ANWB geworden' ^BRIEVEN Win een reis naar Finland met Arabia! SPORT 23 DE OOIEVAARS C LUIDT NOODKLOK! Ex-hartpatiënten trimmen voor nieuw zelfvertrouwen Jaap Weergang na 40 jaar dienstbaarheid: LAPPONIA Hulp bij het solliciteren Brieven aan vakbroeders PEC leidt op voor sociale academie voor wie van Arabia houdt een vakantiereis naar Finland voor de mooiste foto van de mooiste thuis met Arabia gedekte tafel vraag ons folder en deelnamevoorwaarden Het Finse winkeltje van het Waaigat. '0^ V\ 'Niet met de koppies, in de hemel lopen' Toon Brakus vol vertrouwen Robert Dijk geblesseerd Van Baaren offert Van der lloeven; Schinkel denkt al aan DCV g door PETER DElANGE Schiedam Met het geijkte afscheidscadeau een fles jonge klaredoet op 13 september niemand Jaap Weergang een ple zier. De bestuurder die na 40 jaar de FNV Dienstenbond vaarwel zegt, verklaarde reeds als twaalf jarige AJC'er plechtig, drank en tabak af te zweren. Een gelofte, die hij als jongeling nog eens be krachtigde door zich op zijn 18e verjaardag aan te melden bij de vereniging van geheelonthouders. Die strenge beginselen is de nu 59-jarige Weergang zijn leven lang trouw gebleven. Terugkij kend op zijn vorming bij de Ar beiders Jeugd Centrale van Koos Vorrink proeft soms hij een be nauwend sfeertje dat 'iets elitairs en misschien zelfs fascistisch' had. Maar de tucht bad ook zijn goede kanten; Weergang leerde er-de betekenis van opofferings gezindheid en vriendschap ken nen. „Je inzetten voor je medemens, dat je volgens mij geen twee he ren kan dienen. Wil je iets goed doen, dan moet je je aan één ding wijden". Dat ene ding werd dus de dienst verlening aan de arbeider mid dels de vakbond. Voor de NW, en via zijn vader, belandde Weer gang in de zestiger jaren op een bestuurszetel bij het ziekenfonds AZS, waar Weergang senior se cretaris was. Jaap bracht het er - .tot vice-voorzitter en had er tot dat was me thuis met de paplepel - 1985 weer een functie bij om de ingegoten. Bakkersbo Als voorzitter van de ;ersbond en als raadslid voor de SDAP was mijn vader bijna geen avond thuis. Wij vonden dat doodnormaal. Bij ons gold: als je lid bent van een organisatie, moet je daar ook voor uitkomen". Weergang heeft die stelregel al tijd stipt nageleefd. Zonder met zijn principes te koop te lopen overigens, want de zachtmoedig heid en bescheidenheid stralen van hem af. Barrikaden Hij is dan ook allesbehalve het prototype van de geharnaste bondsbestuurder. „Ik ben niet ge schikt voor de barrikaden. Schreeuwen is niet mijn stijl. De organisatorische kant ligt me be ter". Juist vanwege die administratie ve kwaliteiten stonden er kort na de oorlog twee districtsbestuur ders van de Dienstenbond, die toen nog Mercurius heette, bij Wet. gang op de stoep. Of hij het secr\*ariaat op zich wilde nemen. Mei zijn ervaring als kantoorbe diende bij de Centrale Verzeke ringsbank moesten karweitjes als brieven schrijven en notulen ma ken hem toen wel liggen, dacht de bond zo. Weergang ging direct 'akkoord. „Als de PvdA een dag eerder was gekomen had ik ook ja gezegd. De enige reden dat ik nooit in de politiek ben gegaan is belangen van de 'kleine man' te behartigen. Stoomcursus Ondanks alle tijdrovende verga deringen wist hij elk voorjaar wel een paar avonden vrij te maken voor het invullen van belasting formulieren in hetbondsgebouw. Hoe dat moest leerde hij tijdens een stoomcursus bij de inspec teur. Veel extra werk, maar ook een dankbare klus: „Er waren heel wat leden die het formulier nauwelijks beet durfden pakken, laat staan invullen". Voor Weergang waren die belas tingavondjes de ideale manier om het contact met de leden te on derhouden, want op vergaderin- t gen kwam hij de mensen van de J werkvloer nog maar zelden te- fen. Aan de saamhorigheid zoals J ij die zich herinnert van het i AJC en de naoorlogse jaren, heeft - de welvaart radikaal een eind ge maakt „De binding is helemaal weg. Vroeger voelden we ons als gewone man vertrapt, dat schiep een band. Maar nu iedereen een auto heeft en een video ligt dat anders. Als de bond nu een to- neelochtend op zondag zou orga niseren, zou je worden uitgela chen, terwijl in mijn ieugd ieder een naar zulke gezellige bijeen komsten uitkeek". Die afkalvende solidariteit heeft Dienst baarheid anderen ons thuis met de paplepel in gegoten'. de bondsbestuurder zo nu en dan behoorlijk dwarsgezeten. „Ik dacht wel eens, laat de boel maar in het honderd lopen, dan komen ze wel terug. Nou, er is heel wat in de soep gedraaid. Maar als je drie man op een vergadering krijgt is het veel. Voor de mees ten is de vakbond een soort ANWB geworden. Een instituut dat je nodig hebt bij pech onder weg. Ik treur daar niet meer om, je moet aanvaarden dat de tijden veranderen". Boterbloem Met dat milde realisme vertrekt Jaap Weergang zaterdag na zijn afscheid naar zijn nieuwe woon plaats, het Friese Noordwolde. De man die te voet en per fiets al leen al in eigen land duizenden kilometers aflegde om van de na- tuur te genieten, krijgt dan einde lijk meer tijd voor zijn tweede ik. Dat is de dichter J. Chemin de Ronde (een pseudoniem dat Weergang ontdekte toen hij zijn. naam in het Frans vertaalde), die zo lyrisch kan vertellen over een boterbloem bij Scherpenzeei. Tenslotte kan hij met poëzie schrijven ook de idealen van de AJC hooghouden. Want zijn cre do uit de jeugdbeweging zal hij nooit afzweren: streven naar het hoogste, graven naar het diepste, en de wereld omspannen met vriendschap. Hondentoilet ten Na elk stukje over loslopende honden en hondepoep slaak ik weer een diepe zucht over het onbegrip van de mensen. Hon depoep is ergerlijk, daar ben ik het helemaal mee eens. Maar de hondentoiletten in Schie dam zijn een lachertje. Ze zijn te klein en alleen maar gevuld met zand. De voorzitter van de Kynologen Club Rotterdam heeft een prima oplossing: een betegeld hondentoilet, waar hier en daar een tegel is uitge licht. Op die open plaatsen worden struikjes of graspollen geplant. De ONS zou zo'n toi let twee a drie keer per dag moeten schoonspuiten. Maar de ONS antwoordde mij: nee mevrouw, dat is veel te duur. Mijn antwoord: ook voor goede hondentoiletten betalen wij hondenbelasting. Ongetrainde honden zijn inder daad een gevaar voor het ver keer. Honden die 's morgens de deur uit worden gezet en de hele "dag buiten zwerven zijn een doorn in het oog van de echte hondenliefhebber. Dat zijn de 'onveilige* honden, waarvan wij de meeste onge wenste poep vinden. Maar een goed getrainde combinatie van loslopende hond en baas of bazin Is ongevaarlijk. Daar durf ik mijn hand voor in hel vuur te steken. Aanlijnen van de hond is uit den boze. De hond moet dan stapvoets lopen, terwijl zijn na tuurlijke loop de draf is. De hond aan .de lijn kan zijn ener gie niet kwijt en kan daardoor agressief worden. Bij het wan delen kan de aandacht van de hond worden vastgehouden door met het dier te spelen. Een bal of een tak zijn geliefde stukjes speelgoed. Vergelijk de hond met een schoolgaand kind dat blij is met zijn pauzek wartier. Maak dus een feest van zijn wandeling. C.AJA. van Koek-van Hagen Schiedam SchiedamHoe gek het ook klinkt: bij de ver eniging van ex-hartpaptiënten praten ze zelden over ziekten. Dat de leden een tijdje een onder komen hebben gedeeld met invaliden-sportver eniging De Ooievaars zegt eigenlijk al genoeg, Exhapa is geen praat-, maar een beweeggroep. De nu vijf jaar bestaande vereniging komt, sinds ze niet meer vertoeft onder de vleugels van De Ooie vaars, tegenwoordig bijeen in de gymnastiekzaal aan de Jan van Avennestraat. Eens per week pro beren zo'n twintig mannen en vrouwen onder lei ding van een fysiotherapeut met eenvoudige oefe ningen het zelfvertrouwen weer wat op te vijzelen. „Na een hartinfarct heb je het gevoel dat je niets meer mag en niets meer kan. Als je die angst niet overwint, blijf je er je hele verdere leven mee rond lopen", zegt Dick Giesselbaeh. Toen hij een paar jaar geleden nieuwe hartkleppen kreeg, vreesde hij dat hij het voortaan heel kalmpjes aan zou moeten doen. Maar de revalidatie in Dijk- zigt, en vooral de trimactïvïteiten bij Exhapa heb ben hem er weer helemaal bovenop gebracht Gré Klunder die op haar 33e door een infarct werd ge troffen, heeft dezelfde ervaring: „Door dat ene avondje verantwoord sporten in de week voel ik me weer lekker fit. Ik ben blij dat ik me na mijn ontslag uit het ziekenhuis niet van de buitenwereld heb af gesloten." Verenigingen als Exhapa zijn volgens Giesselbaeh en Klunder onmisbaar sinds hartpatiënten meestal een dag of tien na hun operatie al weer thuis ko men. Aan opvang wil het dan nog wel eens ontbre ken. De trixnelub in de Jan van Avennestraat is elke maandagavond tussen acht en tien uur actief. Vlaardingen Vrouw en Arbeid Nieuwe Water weg Noord gaat op twee fronten proberen vrouwen in de regio te helpen met het krijgen van een baan. Begin oktober start in vrouwenontmoetingscen trum Barrika in Schiedam de sollicitatietraining, Tijdens de training, die vijf bijeenkomsten omvat, wordt aandacht geschonken aan het sollicitatiege sprek, het schrijven van een brief en het anaylseren van een advertentie. Vrouwen die problemen hebben op hun werk of het zoeken naar een baan kunnen voortaan gebruik maken van het telefonisch spreekuur. Vrouw en Arbeid is elke dinsdagavond van zeven tot negen uur en donderdagmiddag van twee tot vier uur tele fonisch bereikbaar: 01-426.01.50. 4.6 E, 14 Vlaardingen Amnesty Inter national heeft Vlaardingse agen ten verzocht hun collega's in Chi li brieven te schrijven. De agen ten zouden hun Chileense vak broeders moeten vragen een ein de te maken aan het martelen van politieke gevangenen. Am nesty houdt tot het einde van dit jaar een actie, om aandacht te vragen voor het schenden van de mensenrechten in het Zuidame- rikaanse land, waar sedert 1973 de noodtoestand heerst G>m postvaten dit najaar te koop Vlaardingen De vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM) ver koopt dit najaar door de gemeente Waardingen ge subsidieerde eompostvaten. In bet stadhuis, de bibliotheek aan de Fransen straat het natuureducatief centrum bij de kinder boerderij in Holy en in het Hollandiagebouw zijn de ■eompostvaten al te zien. Daar staat ook aangegeven welk organisch afval geschikt is om goede meststof te maken. Door de subsidie van de gemeente kosten de vaten maar vijfenzeventig gulden. Zij zijn in de maand oktober te koop. Er zijn tweehonderd vaten beschikbaar. De VTM hoopt met de actie een bijdra ge te leveren aan de oplossing van het afvalstoffen- probleem. Vlaardingen Als enige in de regio mag het plaatselijk educatief centrum in Vlaar dingen mensen die hun middelbare school niet hebben afgemaakt opleiden voor de sociale academie. Een blijk van vertrou wen van de onderwijsinspectie, legt coör dinatrice Keeltje Melse uit De schakelcur sus, die twee jaar duurt, begint volgende week- De cursus kan zowel overdag als s avonds worden gevolgd. „Het hard werken verzekert Neeltje Melsen. Er zijn twee bij eenkomsten per week, waarin de onder werpen onderwijs, opvoeding, gezond heidszorg, rechtspraak, wonen en arbeid worden behandeld. Wie de cursus met goed gevolg aflegt heeft op de sociale aca demie toegang tot de studierichtingen so ciale dienstverlening, cultureel werk en inrichtingswerk. Opgeven kan nog de ko mende twee weken bij het PEC aan de Cornells Houtmanstraat 2a. W"7 ARABIA FINLAND 00 BBS GS060 Lpzm q nmnnocdnl Hoogstraat 225 Vlaardingen telefoon 010-343685 Rotterdams Nieuwsblad vrijdao RW 12 september 1986 Schiedam Dick Buitelaar heeft z'n selectie gister avond onder de neus gewreven, dat de overwinning op Heerenveen niet tot overdadig optimisme mag leiden. „We moeten natuurlijk niet met de koppies in de hemel gaan lopen", zegt de trainer, die blij is dat de midweekse wedstrijden tot de verleden tijd behoren. „Prestatief moeten we proberen voort te borduren op de tegen Wagenirjgen eii vooral Heerenveen in gezette lijn", vervolgt hij. Buitelaar ziet derhalve geen enkele reden zijn basisformatie te wijzigen, ook al liet Jan Könemann tegen Heerenveen als in valler zien dat zijn blessure vrijwel is genezen. Jan Mulder is zondag nog niet geschorst „Het zelfvertrouwen moet er nu zijn", meent Buite laar. „We spelen uit tegen Herades, dat op de laatste plaats staat Maar, zo'n ploeg blijft niet verliezen. Dat is onmogelijk", denkt de Brabander vooral aan de nederlagen van vorig seizoen tegen Heerenveen en Cambuur, die toen tegen SVV hun eerste zeges behaalden. Na Herades heeft SW twee weken geen competi- tie-vrpLicbtingen. Om het nuttige met het aangena me te combineren, oefenen de Schiedammers dins dagavond op Harga tegen Fortuna VI (19.30 uur) en woensdag 24 september eveneens thuis tegen HBSS. De opstelling van SW: Dirven, Oschner, Treling, Salarf, Mulder, Van Kapel, Neeskena, Van Duppen, Ooaterfee, Van Buuren en Wildenberg. De *bank' beslaat uit Bos, Köne mann, Rietveld en een nog nader aan Ie wijzen speler van het tweede elftaL Edwin Wildenberg. De rolstoelbasketballers van De Ooievaars in aktie. Het bestuur van de Scbiedamse invaliden sportverenigin'g hoopt voor dit team een sponsor te vinden, zodat de steeds verder uit de hand lópen financiële problemen kun- - - nen worden ingedamd. 1 ,C door DONALD BAX Schiedam Het voortbestaan van De Ooievaars hangt aan een steeds verder melend draadje. De problemen vart de Schiedamse invaliden sport vereniging, voor het meren deel terug te voeren naar een schrikbarend dalend ledenbe stand (in enkele maanden van 170 naar 100) en een constante lastenverzwaring, zijn inmid dels zo groot, dat ook wethou der Luub Hafkamp een brand brief heeft ontvangen. Slechts dank zij een extraatje van de Gemeentelijke overheid of een :orse donatie van het plaatselij ke bedrijfsleven, is De Ooie vaars in staat het hoofd nog een tijdje boven water te hou den. „Als we geen financiële onder steuning krijgen", luidt secretaris Koos Kempers de noodklok, „dan 2itten we echt op de wip". Hij legt de nadruk op een structu rele oplossing, die de continuïteit van de club moet garanderen. „We kunnen niet langer op eigen inkomsten draaien. Vorig jaar hebben we de contributie al met 25 gulden verhoogd". Kempers spreekt van een jaarlijks tekort van 25.000 gulden, dat eigenlijk alleen voor een deel is goed te maken via allerlei akties, „En zo dra het geld kost", zegt hij, „be gint men er tegenwoordig niet meer zo gemakkelijk aan". De gemeente Schiedam is De Ooievaars in het verleden al di verse malen ter wille geweest Zo wordt de huur van het clubge bouw aan de Westmolenstraat voor negentig procent gesubsi dieerd, maar resteert niettemin een bedrag van 10.000 gulden dat De Ooievaars zelf moet ophoes ten. Kempers: „Bovendien moeten we jaarlijks een zelfde bedrag aan servicekosten betalen en dat kunnen we niet meer be stalen. Omdat wij het daar niet mee eens zijn, hebben we dat trouwens al vijf jaar laten oplo pen. Hafkamp beeft begrip voor onze situatie, maar hij heeft ook gezegd dat hij momenteel geen potje heeft om ons te helpen. Ik hoop maar dat de gemeente De Ooievaars niet kapot Iaat gaan". Naast de huur van het krakke mikkig ogende pand in de Schie damse binnenstad, vindt De Ooievaars ook onderdak in zwembad Zuid, de Margiethal en verschillende gymzalen voor de training van de rolstoelbasketbal lers. „Voor het zwembad betalen we bijvooreeld zeshonderd gul den per maand", licht Kempers toe. „Voor het gebouw aan de Westmolenstraat hebben we nu tijdens de avonduren een huur contract afgesloten met de tafel- tennisvereniging Schiedam. Dat levert jaarlijks 2.100 gulden op. Het is alleen jammer, dat we overdag geen huurders kunnen vinden. Dat zou ook een aardige bron van inkomsten zijn". Onmogelijk De oplossing is derhalve bijna on mogelijk. „Een heleboel geld", is Kempers eerlijk. „Als we drie of vier sponsors kunnen vinden, die elk tien mille schenken, dan durf ik best het volgende jaar in te gaan". De op die uitspraak vol gende stilte is even logisch als on vermijdelijk. „In het verleden konden we subsidies van de Ne derlandse Sport Federatie en de lotto en tot in de begroting ver werken. Dat kun je niet leder jaar incalculeren. We haken op iedere aktie in die financieel voordeel biedt- We hebben nu een loterij uitgeschreven, waaraan we 3.000/ gulden kunnen overhouden ate!) alle 7.500 loten worden ver kocht". „We blijven optimistisch", houd/.'*' Kempers de moed er in. „We/ hebben pas de viering "an twintigjarig bestaan achter {fe/j rug. Dus hopen we, dat er merr— sen zijn die zeggen dat 20'n vetfev niging moet blijven draaien. wilskracht van het bestuur ris t groot. We zijn nu alle geldschid"-/ ters van vroeger aan het benad&O* ren, in de hoop dat men ons wil- helpen. Laat ik de kansen op mL.' ty-fifty schatten dat De Ooie vaars volgend jaar nog bestaat. Vijftig procent gebaseerd op mo gelijke financiële steun en vijftig" procent gebaseerd op de optimis me van het bestuur". Of dat laat ste een luchtkasteel is, moet de praktijk uitwijzen... Schiedam Toon Brakus geeft andermaal z'n vertrouwen aan de formatie die vorige week te gen 's-Gravenzandse SV (1-1) in_ de tweede helft een sterke in druk achterliet. De trainer van PPSC kiest in de spits voor Jan 't Hoen en niet voor de van een blessure herstelde nieuwkomer Rob van Elleswïjk. Hij wordt in de dug-out wel achter de hand gehouden voor noogevahen. ,Lisse schijnt een zwakke keeper te hebben en vorige week tegen SHO erg offensief te hebben ge speeld", weet Brakus van de ploeg die morgen op Thurlede op bezoek komt "Dat betekent, dat wij misschien ook wat meer -ruimte krijgen en ook wat beter kunnen spelen". De opatelling van PPSC: Suurmond, Wealerveid, Winkelman, De Nijs, Ai ders, De Bruijn, Van Kannelen, Uden- l>outp Meyboom, 't Hoen en Kolmeyar. Maassluis De ziekenboeg van Excelsior Maassluis is woensdag avond uitgebreid met Robert Dijk. De tegen Spijkenisse succes volle pinch-hltter liep in een oe fenduel tegen de landelijke jeugd van Sparta een lichte verrekking van de enkelbanden op. Met zijn herstel zal ongeveer drie weken zijn gemoeid. Gert-Jan Bunt neemt morgen middag in de thuiswedstrijd te gen Heerjansdam de plaats van de eveneens geblesseerde Rik Kramer in. De fysiotherapeut is niet ontevreden over de genezing van diens kwetsuur aan de knie, maar trainer Eric Gudde rekent voorlopig niet op hem. Gudde verwacht min of meer een zelfde soort wedstrijd als te gen Rijnsburgse Boys, omdat de speelwijze van Heerjansdam niet veel afwijkt „We zullen alleen wat scherper moeten verdedigen en wat beter met de kansen moe ten omspringen", meent de trai ner. De opstelling van Excelsior M: Van Eijk, Van Zijl, Van den Bergh, Gordijn, Bunt, Van Straten, Rob Glimmerveen, De Reus, Van Hoe van, Van Altena en IJspeldar. Witselspel er» zijn Van de Broecke, Dueaneaux en Van Gijzen. Vlaardingen Geschrokte}*/ van de nederlaag tegen Tonegsdio neemt Jan van Baaren voor-r&J, uitwedstrijd tegen Lugdundra^ (Leiden) geen halve maatregelen De oefenmeester van Fortuna Vf/ heeft besloten aanvaller Edwuïy van der Hoeven op te offeren," J voor middenvelder Peter Bbs-j' huizen. Vjj „Laten we het er maar op höu^ den, dat in Leiden het ontzet öé-v; gon", aldus Van Baaren. „We- moeten het nu iets rustiger doen en dezelfde ruimte gebrui^ ken als de tegenstander. Rpcl'l Hofman en Mari Visser zijn.dg, twee spitsen, hebben een vrije fél en behoeven ook niet mee te vëtjZ' dedigen". De opstelling van Fortuna VI: Richaftbï Baksteen, De Haas, Van der Berg, Eg*" win Berveling, Sonneveld, Langhorst^ Boshuizen, Quak, Ron Berveling, flerf- men en Visser. - ,T7, - Schiedam Hans Schink^/; hoopt via een aansprekend resul-o taat tegen HOV de topper tegëb/ DCV van. een nog fraaier tintje te voorzien. De nieuwe oefenmees*- teKvan £xcelsior'2Ö genoot gis-') teravond nog na van het spektéyu keistuk tegen Slikkerveer, is zich terdege bewust dat HOV* een heel ander hoofdstuk is. a „Die ploeg brengt natuurlijk eerf- flink stuk fysiek mee", aldus Schinkel. „Bovendien staat heter/ na de degradatie uit de eerste/ klasse niet bepaald denderend - voor. We kunnen onze borst d#5/ nat maken", vervolgt de trailer/- die na de deling van vorige week-, geen wijzigingen aanbrengt/, Remco Janse ondergaat zater dagochtend nog een laatste test.// Da opstelling van Excelsior*^ Van Veen, WBstland, Hij man», Wtbti*, Marrevee, Gouka, Berenschot, Schelf- Iers, Van Wijk, Ton Glimmervee™ en Janse.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2