Curator Cal jé: onderzoek naar verdwenen goederen Kampbewoners dreigen gemeente met geding Stichting staat borg voor opvang vogels Maassluis voert actie voor vrede 'Inspraak moet over' Ouderenwerk dupe van bezuinigingen 'Burgemeester en wethouders kinderachtig' VUAR8HES USBMD SBHIEQAMSCHE COURANT MM WfliaWEE EBUBfiWT sgjpM Ontslagen werknemers De Haas boos op directie 'WB Mien t- Jan Faber: Hier klopt het hart nog Auto botst tegen eigen woning Burenruzie ontaardt in knokpartij 'Sociaal- cultureel werk op het spel' WHOIRWIG WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 Brede Havenstraat 6, 31^1 BC Vlaai-dingen. "Postbus 110, 3130 AC Vlaanjingen. Telefoon: 010-43437?°. 4352056, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CHRIS WO ERTS Maassluis De curator in het faillissement van de Maassluise scheepswerf De Haas, mr.A. Caljé, gaat onderzoeken of er inder daad goederen aan de werf zijn onttrok ken. De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren het faillissement van de werf uitgesproken, waardoor de 39 werknemers op straat staan. In het weekeinde heeft de directie alle goederen die op de scheepswerf staan elders ondergracht Zo staat de slagschaar, waarmee metalen platen worden geknipt, volgens de werknemers bij de firma Boekestijn in Maasland. Enkele machines zijn onklaar gemaakt, ter wijl in het magazijn niets meer is terug te vinden. De ontslagen werknemers zijn zeer verbolgen over de handelwijze van de directie en ook de vakbond FNV is weinig ingenomen met de situatie. „Het is het onttrek ken van goederen aan een faillissement", aldus Theo Berger van de FNV. „En dat mag niet, dat is strafbaar." Mr.A. Caljé wil die conclusie nog niet delen: „Ik heb begrepen dat er spullen zijn verdwenen en ik heb de werknemers toegezegd te zullen onderzoeken aan~wie de goederen toebehoren. Ik kan er nu nog geen oordeel overgeven." De ontslagen werknemers wisten de curator ook te melden dat er vlak voor het faillissement een gegadig de is geweest om de werf over te nemen: ,,Ook dat ga ik onderzoeken, Het zijn zaken die spelen en die zeker niet alledaags zijn." De curator heeft er overigens goede hoop op dat de ontslagen werknemers weer aan de slag kunnen bij verschillende bedrijven in het Rijnmondgebied: „Ik heb altijd begrepen dat er behoefte is aan vakmensen. Bij De Haas werkten vakmensen, die moeten dus aan de slag kunnen komen. Verschillende bedrijven heb ben al geïnformeerd bij de directie met de vraag of er mensen beschikbaar zijn. Dat heb ik de mensen van middag ook verteld" Het faillissement is ook voor de gemeente Maassluis als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Enkele weken geleden nog maar was Piet de Haas sr. met zijn zoon Goof op het stadhuis om over modernisering en nieuwbouw van de werf te praten. Wethouder Izaak van der Knaap: „De Haas wilde de zaak moderniseren. Wij als gemeente Maassluis staan voor een stukje werkgelegenheid in de stad en wilden best meehelpen met het ontwikkelen van de plannen. Uit de krant hebben wij vernomen dat de werf op de fles is en daar had ik echt niet op gerekend." Tijdens het overleg is ondermeer gesproken over over kapping van de werf, zodat meer werk kon worden aangenomen: „Die plannen liggen nog steeds op tafel", aldus Van der Knaap. „Ik ben benieuwd wat De Haas nu gaat doen. Ik wü in ieder geval een gesprek met hem, want de affaire heeft ons onaangenaam verrast" Vlaardingen De in spraak over de afsluiting van de Groen van Prïn- stererstraat bij de Ge dempte Biersloot moet over worden gedaan. Drie weken geleden pleitte de meerderheid van de aan wezige bewoners voor volledige afsluiting van de straat. Maar uit een en quête die één van de be woners heeft gehouden is gebleken, dat de meerder heid van de buurtbewo ners juist tegen de afslui ting is. Dat leverde gisteravond in de commissie voor verkeer en ver voer volop verwarring op. In het oorspronkelijke plan van de ge meente konden alleen automobi listen die van de Afrol komen niet meer de Groen van Prinste- rerstraat in. De bewoners die de inspraakavond bezochten pleit ten voor een volledige afsluiting. De gemeente nam die suggestie over. Maar toen dat bekend werd kwamen de buurtbewoners, die niet op de inspraakavond waren geweest, in opstand. G.N. Molenaar, bewoner van de Gedempte Biersloot, deed een en quête en kwam tot de ontdek king, dat 98 procent van de buurtbewoners tegen de afslui ting is. Zij vrezen drukte en ver keersopstoppingen in andere straatjes, als de Groen van Prin- stererstraat wordt afgesloten. De buurtwïnkeliers zagen hun nego tie al in het slop raken. Volgens SP'er Remi Poppe had de inspraak niet gedeugd. Bij de uitnodiging voor de inspraaka vond was het eerste gemeentelij ke plan gevoegd. „De rnensen zien dat en denken: ach, het valt wel mee. Daar hoeven wij niet naartoe", zei Poppe. Hij hield wethouder Bas Goudriaan voor dat dat anders zou zijn geweest, als de gemeente gewoon met het probleem naar de bewoners was gestapt: de parkeergarage gaat binnenkort open en wij als ge meente zijn bang voor sluïpver- keer. Hoe lossen wij dat op? „Dan heb je echt inspraak", aldus Pop pe. De wijzigingsvoorstellen waren niet van de lucht. WD'er Geor ge Neijssel beloofde in de ge meenteraad met een amende ment te komen, om de afsluiting ongedaan te maken. Wil van Rijn (D66) en Aart Kool (CDA) waren dezelfde mening toegedaan. Cor de Jonge (RPF) vroeg een maand uitstel, „om alles nog eens goed op een rijtje te 2etten", en Remi Pop pe had een eigen alternatief: een richtingsverkeer. Dan maar een nieuwe inspraaka vond, besloot wethouder Goudri aan het gekrakeel. Hij beloofde in het voorstel voor reconstructie van het kruispunt open te laten wat er met de Groen van Prinste- rerstraat gaat gebeuren. - .An Schiedam De bewoners van het kamp aan de Schiekade hebben de gemeente Schiedam'gedreigd met een kort geding. De wagenbewoners eisen tot de gemeente op zeer korte termijn de levensomstan digheden op het kamp verbetert. Voordat de winter aanbreekt willen zij tot de waterleidingen worden geïsoleerd en dat het kamp op het aardgasnet wordt aangesloten. Verder moet de toegangsweg worden geasfalteerd. Het kamp stelde als ultimatum dat uiterlijk 1 augustus met het werk zou worden begonnen. De gemeente heeft echter nog geen stappen ondernomen. De brief van het Advokantenkollektief Gouda is gewoon op de stapel in gekomen post gelegd. Volgens wethouder Luub Hafkamp was de gestelde termijn onredelijk en volstrekt onhaalbaar. De wet houder zag ook geen aanleiding, het- Verzoek' van de bewoners van de Hof van Cyrene met voorrang te behandelen. Onduidelijk Of het inderdaad tot een recht zaak komt is nog onduidelijk. De gemeente heeft sinds zij de brief van het Advokatenkollektief ontving, niets meer over de kwestie vernomen. „Het kamp noch de raadsman heeft nadien contact met ons opgenomen en een dagvaarding heb ik nog niet gezien", aldus Hafkamp. De slechte voorzieningen op het kamp aan de Schie werden dins dagavond in de raadscommissie voor volksgezondheid ter sprake gebracht door Bart de Leede. De vertegenwoordiger van de PSP/PPR wilde weten wanneer Vlaardingen De stichting voor vogel-olieslachtoffers, 20 jaar ge leden opgericht door de in 1982 overleden F. Boer, verrieht nog steeds nuttig werk De stichting werd opgericht met als doel om de vogels te beschermen tegen de schadelijke gevolgen van olie en chemicaliën in en op open water. Al heel wat vogels zijn door de vrijwilligers van de stichting weer op weg geholpen. Jaarlijks worden zo'n 6.000 vogels gerei nigd en verzorgd. S In de eendenkooi 'Aalkeet-Bui- J|j ten' tussen Vlaardingen en Maas- sluis worden vogels opgevangen. Vrijwilligers zorgen voor het on- derhoud. Een uitbreiding van de -|j bebossing rond de eendenkooi komt er nu ook aan. Geld blijft echter noodzakelijk voor de stichting, Hei bestuur heeft veel plannen, maar het geld ontbreekt om alles te financieren. De stichting heeft veel geld no dig. Zo is jaarlijks 25.000 gulden nodig voor de wagen waar de vo gels mee worden vervoerd, 30.000 gulden voor de verzorging de gemeente voor de rechter moet verschijnen. Het was overi gens niet de eerste keer dat de commissie met de problemen van de wagenbewoners werd gecon fronteerd. Tijdens een vorige vergadering werd er al uitvoerig over gesproken. Bevroren Elke winter opnieuw bevriezen er waterleidingen op het kamp. Om dat tegen te gaan, laten veel bewoners het water stromen. Dat leidt vaak tot onderlinge conflic ten, want niet iedere woonwagen heeft een eigen watermeter. De kosten worden dus bij alle bewo ners in rekening gebracht Door de problemen rond de waterlei ding zit men op het kamp in de winter ook met extra hoge stook kosten. In veel schuurtjes worden kacheltjes geplaatst om te voor komen dat de leidingen bevrie zen. Doordat de grond niet overal even vlak is staat er in de putten waar de kraan zich bevindt, dik wijls een laag water. Zodra de vorst intreedt kan de kraan niet meer worden dichtgedraaid. Aardgas Wat aansluiting op het net betreft, heeft ae gemeente al in een eerder stadium laten we ten dat dit een te kostbare opera tie is. Die hoge investering is niet verantwoord omdat het kamp toch binnen een paar jaar moet worden verplaatst- De nutsbe drijven willen de aansluiting al leen tot stand brengen als de be woners zelf de kosten voor hun rekening nemen. Over het op knappen van de toegangsweg is de gemeente ook duidelijk: zo lang slopers bezig blijven op deze weg autowrakken te pletten, heeft asfalteren geen zin. Het Vredesorkest onder leiding van Leen Lucardie zorgde voor de muzikale omlijsting op het Stadhuis plein van Maassluis. Maassluis Moskou, Maastricht, Maassluis: Mient- Jan Faber, secretaris van het IKV draaide er zijn hand niet voor om. Was de vredesactivist begin deze week nog voor besprekingen in de Russische hoofd stad, gistermiddag voor overleg in Maastricht, gis teravond sprak een zichtbaar vermoeide Faber op de Internationale dag van de Vrede op het Stad huisplein in Maassluis een handjevol belangstellen den toe. Drie Maassluise huisvrouwen hadden het initiatief genomen tot de actie Vredeslint Maassluis. Anne- mieke van der Houwen, Lelia Kuiper en Yvonne de Groot wilden iets doen voor de vrede. Zij kwa men met de actie Vredeslint. De spandoeken van verscheidene organisaties werden aan elkaar ge knoopt en vormde zo een lang lint met kreten en leuzen over de vrede. Leerlingen van de Meester Blomschool, de dr. Kuyperschool, de vereniging van ex-politieke gevangenen Expogé, Unicef, de ge meente Maassluis, de drum twirlgroep Melody en nog veel meer instellingen hadden een spandoek gemaakt De Maassluise wethouder Anton Wustrow knoopte de eerste twee aan elkaar. In zijn toespraak memoreerde hij: „Vaak worden bijeenkomsten waar niet veel mensen op af komen als mislukt ervaren. Ik ziet het anders. Het gaat niet om de macht van het getal, maar om de intentie. Dat wil ik iedereen voorhouden. Met zo'n actie als deze kunnen we de heftigheid voor de vrede uit drukken." Mient-Jan Faber: „We hebben de mond vol vah vrede. We leven in een tijdperk van vrede, hoor je Steeds ook. Maar als je de situatie in de wereld be-- kijkt is het anders. Neem de oorlog tussen Iran en Irak, waar kleine kinderen de mijnenvelden in worden gestuurd. Neem Zuid-Afnka, waar de spanning steeds meer oploopt. En als ik het hoofd-' stuk over defensie in de miljoenennota lees, dah denk ik, dat is niet meer te snappen, zo ingewikkeld en technisch allemaal. Maar zo'n actie als hier in Maasluis geeft je weer het gevoel dat de mensen echt met de vrede bezig zijn. Hier klopt het hart nog. Dat heb ik ook in Rusland ervaren. Gorbatsjov zei tegen mensen: maak revolutie, kom voor je me-1 ning uit Een zin trouwens die later niet meer was terug te vinden in de Pravda. De redactie was ken-- nelijk van mening dat die uitspraak te gevaarlijk was. Maar toch, het geeft aan dat ook de Russen met het onderwerp bezig zijn." Het was op het Stadhuisplein van Maassluis een sfeervolle bijeenkomst. Naast de toespraken veel muziek. Het Vredesorkest van Leen Lucardie, "Bot lek Bonzo, de drum &c twirlgroep Melody en de Dixie Snails zorgden voor de muzikale omlijsting van de gebeurtenis. Reparatie aan de eendenkooi, vogels. en de opvan; --an de vogels en ook nog eer >0.000 gulden voor de uitbreiding van het vogelasiel in Hoek van Holland. Dat geld is er momenteel nog niet, maar een actie onder de be- noodzakelijk voor de opvang van volking in het Waterweggebied moet uitkomst bieden. Wie een bijdrage wil leveren aan de op vang van vogels kan een bijdrage storten op giro 75,75.75., tn.v. Stichting voor vogel-olieslachtof fers. Vlaarrlinom -BurEemeester en wethou- groep. Dat moest worden rechtgezet- „Nee precies tot 31 januari 1987 de tijd gekregen om - T 'neeé en doen vervolgens hoor", kreeg de VVD'er ten antwoord, „er is aar, haar herwaren tegen het verfeerecircute- WD'ehan Bulva'kan er maar moeilijk over geen sprake van onjuiste informatie." Maar tieplan tegemoet te komere Kn ymjlMbe- uit, dat het Vtaardingse college weer een bnef nu hij de nieuwe brief van de gemeente aan - —*- rr- de minister onder ogen heeft gehad moet hij daar om lachen. „Het zijn net kleine kinderen", vindt Bulva. „Tegen mij willen zij hun fout niet toegeven, iaar tegen de minister doen zij dat wel. Ik be grijp heus wel dat bestuurders fouten maken, maar dan moeten zij zich als grote mensen ge dragen, en dat durven erkennen." De gemeente heeft van minister Smit-Kroes heeft geschreven naar minister Smit-Knxs. En dat in die brief nota bene staat, dat de in terpretatie die de minister heeft van de ta» van de werkgroep Promotie- en verbetenngs plan binnenstad op een misverstand berust. Het was Bulva die jn'augustus op het verstu ren van zo'n brief had aangedrongen. Hij meende dat de minister door de gemeente on juist was ingelicht over de rol van de werk- zwaren was, dat het VCP niet economisch is onderbouwd. De werkgroep promotie- en verbeteringsplan zou voor die onderbouwing kunnen zorgen, had de minister uit een brief van de gemeente begrepen. „De werkgroep heeft niet tot taak het VCP door middel van onderzoek nader te onder bouwen", schrijft de gemeente. En Bulva zegt: „Zie je wel? Dat zei ik toch al? Maar aan mij willen zij dat niet schrijven. Lullig hoor." m Schiedam Huize Frankeland moet met onmiddellijke ingang de tijdelijke opvang en verzor ging van bejaarden stopzetten. Het verzorgingshuis aan de St. Liduinastraat heeft van de pro vincie te horen gekregen dat voor dit doel geen geld meer be schikbaar wordt gesteld. Het ouderenwerk in Schiedam is verbijsterd door de nieuwe bezui- nigingsmaatregeL „Dit is heel triest, dit mag gewoon niet door gaan", geeft mevrouw J. van Dis namens de Stuurgroep Flanke rend Beleid uiting aan de veront waardiging. De opvang In Fran keland was de laatste mogelijk heid voor hulpbehoevende oude ren ergens onderdak te vinden wanneer bijvoorbeeld hun part ner in het ziekenhuis ligt of de kinderen die anders de verzor ging voor hun rekening nemen, op vakantie zijn. Gaan ouderen nu noodgedwongen een paar we ken in Huize Frankeland loge ren, dan moeten ze zelf voor de kosten opdraaien. „En dat is on betaalbaar. Dan moetje rekenen op ruim zestig gulden per dag", aldus mevrouw Van Dis. De stuurgroep begint zo langza merhand moedeloos te worden van de bezuinigingen die zij keer op keer op haar bord geschoven krijgt De begroting voor volgend jaar moest op last van de provin cie al met éénderde worden ver laagd, waardoor zaken als de bij scholing van vrijwilligers en uit breiding van de warme maaltijd service aan huis noodgedwongen op de lange baan geschoven wor den.„Een onverteerbare zaak in een stad waar de nood voor oude ren hoog is", vindt de stuurgroep. Gevreesd wordt dat het snoeien op de begroting ook van nadelige invloed zal zijn op de inzet van vrijwilligers. Paul van Mansum, voorzitter van de stuurgroep en directeur bij de Stichting raad voor bejaardenwerk, kan zich hun frustraties ook wel inden ken: „Nauwelijks zijn ze vol en thousiasme aan iels begonnen, of ze krijgen te horen dat ze er mee op moeten houden. Dat werkt natuurlijk demotiverend." Verscheidene leden van de raadscommissie voor volksge zondheid drongen er dinsdag avond bij wethouder Luub Haf kamp op aan dat de gemeente bij de provincie een protest laat ho ren. De wethouder zei reeds een bezwaarschrift te hebben ver stuurd, maar ernstig te twijfelen aan het nut van die aktie. „We hebben al meerdere malen bij de provincie aan de bel getrokken. Blijf je daarmee doorgaan, dan belanden je brieven waarschijn lijk ongelezen in het cilindrisch archief, dat wil zeggen in de prul lenmand." Vlaardingen Een 31-jarige bewoonster van het Mes- sehaertplein in Vlaardingen is gistermiddag met haar auto tegen haar eigen wo ning gereden. Beide eigen dommen w.erden bescha digd. Volgens een verklaring van de vrouw zouden de remmen hebben geweigerd waardoor de wagen door schoot en de voorzijde van het huis beschadigde. Uit on derzoek van de politie bleek echter dat de remmen per fect werkten. Vlaardingen Een al jaren sle pende burenruzie tussen twee fa milies die wonen op de Axelhoe ve is gistermiddag ontaard in een knokpartij waarbij rake klappen vielen. Eén van de vechtenden liep een klein, wondje in het ge zicht op. Volgens de politie leven de gezin nen al ruim vier jaar in onmin met elkaar en kunnen niets van elkaar velen. Pesterijen over en weer zijn aan de orde van de dag. Gisteren barstte de bom. Illlllllllllllllimilllllllllillllllllllllllllillllülll Vlaardingen De kwaliteit van het sociaal-cultureel werk en de werkgelegenheid in die sector staan op het spel. Tot die conclu sie zijn werkgevers en werkne mers in het welzijnswerk geko men tijdens een gezamenlijke vergadering over door de rege ring aangekondigde bezuinigin gen. Als die plannen door de Tweede Kamer komen moet Vlaardingen in het sociaal-cultu reel werk 450.000 gulden inleve ren. .De omvang, het niveau en de kwaliteit van de dienstverlening komen volgens de vergaderaars in gevaar. „Voor het behoud daarvan willen wij vechten", al dus een strijdlustige George Her ders, stedelijk opbouwwerker bij het instituut voor samenlevings opbouw. Het sociaal-cultureel werk wei gert vooralsnog plannen te be denken om tot de verlangde be zuinigingen te komen. „In de Tweede Kamer moei het eerste gevecht worden geleverd", tón den de welzijnswerkers en zij zijn vast van plan zich met prote.t- brieven in dat gevecht te men gen. „De voornemens die er nu 2ijn willen wij niet als realiteit aanvaarden." NiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiHtifiiiiiiii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1