Sleutel voor de familie Huisman West wil uitstel van inschrijving nieuwbouw Loos alarm in Lijnbaanhallen Euro woningen vult gat aan Vellevest ONZE HYPOTHEEK HEET NIH VOOR NIETS DE IDEAALHYPOTHEEK VlftARKS DASBLAI SEUAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Wij delen geen miljoenen uit, da's duidelijk' Relatie naar achtergrond verwezen Niet- zwemmer j redt meisje Partij zink meegenomen 'Onheilspellende voornemens' Man slaat ex met bijl .■.jirtet''gBineentegarant|ë}ï Ideaal, dat-ie dank zij het rente-egaliserend systeem grote renteschommelingen cnvangt! Ideaal, dat je maar liefst 50% van de restschuld per jaar boetevrij mag aflossen! Ideaal, dat je 'm mag meenemen naar een volgend hurs of doorgeven aan de koper van uw huis! Ideaal, dat de Ideaalhypotheek een lage rente biedi ideaal, dat-ie een lage afsluitprovisie heeft verenigde spaarbank s ~9i6fiaie redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Posibus 110. 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Tan der el den houdt rand voor wijze mensen Viaardingen „Wij gaan geen miljoenen uitdelen". Met die woorden maakte wethouder IJsbrand van deT Velden gistermiddag een einde aan alle illusies van de SP, als zou die par tij vanuit haar machtsposi tie het PvdA-college kun nen dwingen om de win sten van het gemeentelijk energie- en waterleiding bedrijf af te schaffen. Over de vraag of het minder heidscollege de behandeling van deze begroting voor 1987 over leeft maakt Van der Velden zich geen zorgen. „Het kan natuurlijk dat de gemeenteraad zegt dit staat ons niet aan, moven met die hap. Ik lig daar niet wakker van. Ik word daar niet warm of koud van'', zo slapte Van der Velden luchthartig over een mogelijke aanvaring van zijn college met de gemeenteraad heen. Het PvdA-college wenst zich niet aan de ketting te laten leggen door Remi Poppe en zijn SP. Die partij heeft, gezien het feit dat het college steunt op een minderheid in de raad, een .sleutelpositie. „Schaf de GEWB-winsten af", eiste Poppe bij de onderhandelin gen over een links college. Weliswaar gaat de winst van de nutsbedrijven in de komende vier jaar met anderhalr miljoen gulden omlaag, maar er blijft nog altijd een winst van drieëneen half miljoen over. „Meer hebben wij niet te bieden", aldus Van der Velden. „Als meneer Poppe daar geen genoegen mee neemt moet- ie dat maar zeggen". Sleutel Van der Velden kreeg de 'sleutel van de schatkist' uit handen van een actrice, die Catharina van der Nisse speelde, de vrouw van ambachtsheer Jan van Ruyten- burgh (1635-1719). Die twee maakten eerst in een koets een ri tje door de stad. Het stuntje was bedacht door de sectie Kunstzin nige Vorming van de gemeente, die bezig is met een film waarin de beelden van het overhandigen van d e sleutel passen. Ruytenburgh, getooid met witge- poederde pruik, vertelde Van der Velden over zijn losbandige jeugd in Parijs. „Ik heb daar geleefd, vaak in berooide omstandighe den. Mij ontbrak de wijsheid om met geld om te gaan. Die wijsheid wens ik u wel toe". Burgemeester en wethouders zijn in elk geval niet van plan om geld over de balk te smijten. Om dat er geïnvesteerd moet worden in nieuwe leidingen en de perso neelskosten oplopen, staan de winsten van de GEWB toch al onder druk, aldus Van der Vel den. „De gemeente kan zich niet veroorloven de resterende mil joenen uit te delen. Doen wij dat wel, dan moet er weer op andere terreinen worden bezuinigd en daar is de bevolking ook niet mee gediend. Wij delen dus niks uit, da's duidelijk", besloot de wet houder voor financiën een tikje bits. J Van der Velden is niet al te bang dat de gemeenteraad de begro ting verwerpt. „Dan moet er bin nen de kortste keren toch een be groting worden vastgesteld. Wordt er een gat geschoten in de begroting, dan moet daar dek king voor worden gevonden. Ik houd de gemeenteraad voor heel wijze mensen", zegt Van der Vel den. „Door de begroting af te stemmen pesten ze het college niet, maar wel zichzelf en. de Vlaardingse bevolking". Van der Velden kreeg de sleutel van de schatkist uit handen van Catharina van der Nisse. Jan van Ruytenburgh gaf wijze raad. De bezoekers van de Turkse Culturele avond moesten na de bommelding ijlings de Lijnbaanhallen verlaten. Wil van Rijn(D66): er is geen weg terug Viaardingen De politie zag zich gisteravond ge noodzaakt de Oude Lïjn- baahallen in Viaardingen te ontruimen. Binnen ge noten ruim 700 Turken van een culturele avond, maar het avondje uit werd wreed verstoord door een bommmelding. Rond de klok van kwart over ne gen kwam op het politiebureau aan het Delftseveer de melding binnen: „Ik ben van het Jonge rencentrum Schiedam. Er is een Turks feest aan de gang in de Lijnbaanhallen. Als je niet op schiet vliegt alles de lucht in", beet de man de dienstdoende po litieagent toe. Vervolgens werden geen halve maatregelen genomen. Het op treden van een speciaal uit Istan- boel overgekomen groep werd direct afgebroken. Buiten ver baasden de bezoekers zich over het gebeuren. Ze konden niet be grijpen dat het juist hen moest overkomen. Onbegrip ook bij de bezoekers, die verbolgen sproken over de aanwakkerende discri minatie. Ruim een half uur waren de agenten op zoek naar een ver dacht pakketje, maar niets werd gevonden. Na de zoekactie werd het feest in de Lijnbaanhallen ge woon voortgezet. Alsof er niets aan de hand was vierden de 700 bezoekers gewoon hun feestje. De politie maakt zich ondertus sen steeds ongeruster over de vele bommeldingen. „Het lijkt wel een sport, al die meldingen. Je wordt er steeds vaker mee ge confronteerd", aldus een boze woordvoerder van de Vlaarding se politie. ^iiii!iiiiuii!iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iii!| H Maassluis Een 37-jari- ge man, die zelf de zwemkunst niet machtig is, heeft gistermiddag om M half vijf de 5-jarige Jo- Jaoda van de verdrin- s kingsdood gered. Het meisje was met vriendjes M S en vriendinnetjes aan het S spelen bij het gemaal De S Zaaier aan het begin van S de Vlaardingsedijk, toen zij plotseling haar even- wicht verloor en in het water viel. De man zag dat, bedacht H zich geen moment en s sprong te water om haar te redden. Met kunst en vliegwerk wist hij het S S kind, dat inmiddels veel S water had blnnengekre- =E gen, weer op het droge te S krijgen. Zij is ter observa- 3 tie in het Holy-zieken- f§ huis opgenomen. 3 iuiiiimiifiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiJimiiiiiiiniR Schiedam Het aannemersbe drijf Kruit uit Gouda mist sinds het weekend driehonderd meter zinken dakgoot. Het kostbare metaal werd gestolen van een bouwterrein aan de Kasteelweg in Woudhoek. Vermoedelijk ge bruikten de dieven een aanhan- ^ger om de buit af te voeren. Zij namen ook de bijbehorende goot- beugels mee. De partij zink is 5500 gulden waard. Ook in hel industriegebied Nieuw Mathenesse sloegen in brekers zaterdagnacht hun slag. Bij Rosko BV, een garagebedrijf aan de Van Couwenho venstraat, werd een ruitje ingetikt en ver dwenen een computer en een aantal accu's. De verzekering kan een declaratie van rond de 2700 gulden tegemoet zien. Schiedam Tijdens drukke da gen parkeren op het modderige terrein aan het begin van de Nieuwe Damlaan is er binnen kort niet meer bij. Op de drie hoek Vellevest-Kethelstraat- Vlaardingerstraatgaat begin 1987 de eerste paai de grond in voor 40 luxe eengezinswoningen. De ge meente heeft de knoop over de bestemming van dit kaalslagge- bied onlangs doorgehakt en de grond uitgegeven aan de Rotter damse projektontwikkelaar Eu- rowingen. Deze bouwgigant gaat aan de Vellevest letterlijk en figuurlijk een gat opvullen. Letterlijk, om dat het terrein tien jaar lang ver geefs wachtte op het nieuwe in ternaat voor schipperskinderen (die uiteindelijk werden gehuis vest in gezinsvervangende woon groepen), figuurlijk omdat Schie dam zit te springen om koopwo ningen In ae prijsklasse tussen 170.000 en 180.000 gulden. Dat be weert althans wethouder Chris Zijdeveld, die er op uit is de een zijdige bouw van woningen ïn de sociale sector te doorbreken. Met de 'city-huizen1, zoals Euro- woningen-airecteur-N. Tilli het luxe complex noemt, wordt ge mikt op het gezin met een inko men tot twee keer modaal dat be hoefte heeft aan veel ruimte. Alle panden zijn voorzien van een dakterras, een balkon, drie slaap kamers en een grote living. Bo vendien hebben de meeste een eigen garage. De prijs is volgens Tjilï heel redelijk. Bij de huidige lage rentestand en een herstel lend vertrouwen in de economie denkt Eurowingen het project Vellevest zonder veel moeite van de hand te kunnen doen. De eerste paal kan echter pas ge slagen worden als het onderzoek naar eventuele bodemverontrei niging is afgerond. Sinds de gifaf faire op. het voormalig GTB-ter- rein in Zuid, waar de bouw van huurwoningen ernstige vertra ging opliep doordat de grond was verontreinigd, behoort een der gelijk onderzoek in Schiedam tot de standaardprocedures. Aan de Vellevest verwacht Zijdeveld geen kwalijke stoffen in de bo dem aan te treffen. Maar de half miljoen gulden die het onderzoek kost is geen weg gegooid geld: „Je weet maar nooit wat onze voorouders in de bodem hebben gestopt Zij namen het nu eenmaal niet zo nauw met hun afvalstoffen". Viaardingen De privé-omstandigheden van Atie Hoogenboom zijn voor D66 geen reden geweest, om haar te adviseren haar raadszetel op te geven. Dat heeft fractievoorzitter Wil van Rijn gisteravond gezegd in een gesprek met het bestuur van de afdeling en met Ewout Cassee, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur. Het omstreden raadslid houdt echter vol, dat er in de twee vergaderingen over haar functioneren over niets anders is gesproken dan over haar relatie met PvdA-/ fractievoorzitter John Ranshuijsen. j Volgens Wil van Rijn 'is 'ér voor openen. Atie Hoogenboom: „Be- Atie Hoogenboom geen weg te rug op haar beslissing om haar zetel op te geven. Niet de relatie, maar het feit dat die in de publici teit Is gekomen heeft bij D66 wre vel opgewekt. Atie Hoogenboom krijgt de schuld van al die nega tieve publiciteit Bovendien zou den andere grieven van deleden tegen Atie Hoogenboom veel be langrijker zijn geweest dan het feit dat zij een relatie met een Pvd A'er had. „Atie heeft tegen kranten gezegd, dat de afdeling haar zou wan trouwen vanwege die relatie. Dat is niet waar", beweert WO van Rijn. „Er waren heel andere za ken aan de orde. Het feit bijvoor beeld, dat Atie een bepaalde pe riode heel afstandelijk heeft ge functioneerd in de fractie. De mensen dachten: is Wil nou in z'n eentje de fractie?" De fractievoorzitter en de leden zouden dus vinden, dat Atie Hoogenboom geen goed raadslid was. Volgens het vertrekkende raadslid is daar echter nooit over gesproken. Atie Hoogenboom weet over welke periode Van Rijn spreekt. „Ik was toen net ge scheiden, net van huis. Daar zou iedereen het moeilijk mee heb ben. Ik vind het een beetje slap van Wil om nu met dat argument te komen". Een tweede grief van Van Rijn is dat zijn fractiegenote het eerst wel, maar later weer niet eens was met een brief die hij stuurde aan alle fracties. In die brief werd erop aangedrongen, de onder handeling over het college teher- grijpelijk, want ik had of er een passage in dieTrief ge schrapt kon worden. Uiteindelijk bleek dat dat niet was gebeurd en toen heb ik gezegd, dat ik er ook niet achter stond". Dat bij de ruzies in D66 andere zaken een rol zouden hebben ge speeld dan haar relatie met Rans huijsen. is volgens Atie Hoogen boom onzin. „Dat is niet waar. Pertinent niet Er is twee avon den over niets anders gespro ken". De familie Huisman kreeg uit handen van Lydia Ploeg de sleu tel van de woning ïn ontvangst. Mevrouw Huisman.controleerde meteen of die paste. Viaardingen Medewerkers en bezoekers van Vlaardingse club- en buurthuizen grepen gister avond een inspraakavond over het sociaal-cultureel programma aan, om te protesteren tegen de bezuinigingsplannen van minis ter Brinkman. Er werd een brief aan de gemeenteraad voorgele zen, waarin de mensen hun 'te leurstelling en verbijstering' uit spraken over de 'onheilspellende' voornemens van de minister. De wethouders Maarleveld en Van der Windt werkten eerst in een half uurtje de gematigde kri tiek op het programma af en ga ven vervolgens de microfoon aan de actievoerders. „Wij hebben in tussen in een brief aan de minis ter uiting gegeven aan ons onge noegen", zei Arij Maarleveld en hij nam plaats in de zaal Volgens de actievoerders wordt door de aangekondigde bezuini gingen de structuur van het soci aal-cultureel werk ondermijnd. Het sociaal-cultureel werk vraagt in de brief de gemeenteraad om te protesteren bij de minister en de vaste Kamercommissie. De wethouder moest die brief maar als eerste tekenen vond Peter Ro mers, bestuurslid van de wijkver- eniging Vettenoordsepolder. Maar dat vond Maarleveld wat al te gortig. „Ik zit zelf in de ge meenteraad. En laten wij eerlijk zijn: het is toch een tikje onlogisch om Maarleveld aan Maarleveld te laten schrijven". Woningstichting: 1ÖÖÖ woningen klaar in Maassluis Maassluis Lydia Knoop deed het met enige trots. De familie Huis man uit Maassluis kon uit haar handen de sleutels in ontvangst nemen van de pas gereed gekomen woning aan de Wagenstraat Het was gisteren een historische dag, want de woning van de familie Huisman betekende de realisering van 1.000-ste woning, gebouwd in opdracht van de Algemene Woningstichting Maassluis. In 1973 werd het eerste in op dracht van de woningstichting gebouwde complex huizen opge leverd. Aan de Touwbaan in de Schiedam De Bewonerevere niging Schiedam West wil dat de gemeente de inschrijftermijn voor de nieuwbouwwoningen in de Van der Elststraat en de Huijs- manstraat met onbepaalde tijd verlengt. Oorspronkelijk hadden buurtbewoners tot uiterlijk 1 ok~ Maassluis—Een 33-jarige vrouw uit Maassluis is in ae nacht van zondag op maandag door haar 37- jarige ex-echtgenoot met een bijl op het hoofd en op de rug gesla gen. Het slachtoffer is met be schadigingen aan de schedel in het Holy-ziekenhuis opgenomen. Haar verwondingen zijn van dien aard dat zij daar vermoede lijk enkele weken zal moeten blijven. De politie heeft de man, die ai geruime tijd in onmin leeft met zijn ex-vrouw, aangehouden voor poging tot doodslag. tober de tijd zich als huurder op te geven, maar de BVSW eist eerst duidelijkheid over de vraag of ook mensen met een uitkering voor de huizen in aanmerking komen. Sinds een tumultueuze informa tieavond in wijkgebouw De Er ker, begin september, leeft in West de vrees dat de gemeente om te besparen op de huursubsi die de laagste inkomens uit de nieuwbouw wil weren. Een amb tenaar van bureau huisvesting zou dit die avond hebben j De kwestie is voor de gemeente raadsleden Hans Bakker en Her man Posthoorn (beiden PvdA) aanleiding geweest, wethouder Hans van Kleef (eveneens PvdA.) nader aan de tand te voelen. Zij willen weten of uitkeringstrek kers inderdaad een huurvergun- ning geweigerd kan worden, en zo ja op welke gronden dit ge beurt. In hun schriftelijke vragen waarschuwen Bakker en Post hoorn dat de laagste inkomens bij zo'n beleid op den duur terecht zullen komen in de goedkoopste en doorgaans slechtste huizen. Hans Coster, voorzitter van de bewonersvereniging in West, deelt die angst Als uitkeringsge rechtigden voortaan genoegen moeten nemen met een oud huis, komt er van het mooie beginsel 'bouwen voor de buurt' wat al tijd het uitgangspunt was bij de stadsvernieuwing niets meer terecht Coster vindt dat de nieuwbouw in de Van der Eist- straat en de Huijsmanstraat niet bestemd mag zijn voor een 'elite'. De bewonersvereniging heeft Van Kleef gevraagd het onder werp op de agenda van de eerste- volgende vergadering van de commissie stadsvernieuwing te zetten. Coster wil dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht Hoewel bureau huisvesting de gewraakte uitlating ontkent heeft de betreffende ambtenaar geen bezwaar gemaakt toen zijn worden werden opgenomen in het verslag van de bijeenkomst in De Erker. Vertowljk werd het eerste project gerealiseerd. Sindsdien zijn ex jaarlijks vele tientallen huizen gereedgekomen. De woningen aan de Wagen straat zijn deels flats en deels mai sonettes. „Met de uitgifte van de maisonettes hebben we wat meer moeite gehad dan met de flats. Gezinnen die stonden ingeschre ven voor een eensgezinswoning hebben we een maisonette aan geboden. Veel mensen hadden daar geen trek in. Ze vonden het niet te vergelijken met een een sgezinswoning omdat je mensen boven je hebt wonen. Qua ruimte maakt het allemaal niet zo veel uit. Het gaat meer om het idee", aldus Hans Ploeg, adjunct-direc teur van het gemeentelijk wo ningbedrijf in Maassluis. Gisteren konden de genodigden alvast een kijkje nemen in het ge reedgekomen gebouw aan de Wagenstraat. Anton Wustrow en Liesbeth Snoeek waren er na men het college van burgemees ter en wethouders en ook veel le den van de Raad voor de Volks huisvesting gaven blijk van hun belangstelling. „Het is in al die ja ren snel gegaan", oordeelde ook Lydia Knoop, de voorzitster van de algemene woningstichting Maassluis. „Duizend woningen, het is niet niks". De familie Huisman was nog"het meest tevreden. Zij hebben nu een ruime woning met een royale tuin. Veel wijkbewoners kwa men het gelukkige echtpaar met de woning feliciteren. Zo werd het aan de Wagenstraat een drukte van belang. De mensen namen in de verschillende types van de woningen een kijkje. Toen Hans Ploeg met enkele be- langstelelnden een woning wil den binnengaan stuitte hij echter opeenbewonerdiealaanhetbe- hangen was. „Laten we deze mijnheer maar niet storen", kon Hans Ploeg een glimlach nauwe- lijks onderdrukken. .Reetje lastig al die mensen zo onverwacht over de vloer".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1