Politiek Maassluis achter steun aan krepeergevallen Jan Brouwer: promotieprijs mmwt MaiEB csuaim Kampbewoners nu al heimwee Wethouder wil OVGV beschermen TERUG IN DE TIJD R. Vredebregt nieuwe man op afdeling EA VlAfiE* ÜAGBIAD SWDAMSCIK COURANT 'VLAARDINGEN KAN BEST EENS IETS EXTRA 'DOEN' Autodief aangehouden WATERWEE jsgionala fedaclte^jrede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 WOENSDAG 24 SEPTEM3ER 1986 Alleen ruimte op Schuttersveld verleidelijk Schiedam Naarmate het tijdstip nadert waarop de eerste huizen aan het Schuttersveld worden op geleverd, stijgt op het woonwagenkamp aan de Schie de spanning. Hoe veel gezinnen zullen uit eindelijk de grote stap aandurven? De wagenbe woners voor wie het nieuwbouwcomplex in de binnenstad zo'n vier jaar geleden speciaal werd ontworpen, staan in elk geval niet in de rij voor een huurvergunning. Hoe erbarmelijk de omstan digheden op het sterk ver ouderde, brandgevaarlijke kamp ook zijn, van de 50 ge zinnen die op de Hof van Cyrene een caravan bewo nen gaven zich -er niet meer dan veertien ej. voor het Schuttersveld. De rest wacht af, of wil het vertrouwde huis Op wielen on der geen beding inruilen voor een burgerlijke rijtjeswoning. Maar ook degenen die wel bij bureau huisvesting op de lijst staan, hebben zo hun reserves. „Als puntje bij paaltje komt, gaan er hooguit zeven over. En vijf daarvan komen bin nen de kortste keren terug", voorspelt Marie Jeup. Verleidelijk Na een rondleiding over het Schuttersveld is deze wagen- bewoonster wild-enthousiast over de serrehuizen van archi tect Dennis Lems. Alleen de woonkamers vindt zij aan de kleine kant „Zelfs als je zoals ik smal behuisd bent valt de begane grond tegen. Maar de verdiepingen zijn heel ruim". Die verleidelijke zee van ruimte was voor haar het be langrijkste motief om toch het aanmeldingsformulier in te vullen. Marie Jeup: „Onze kinderen slapen nu in heel kleine kamertjes. Als ze wat groter zijn komen we plaats te kort We moeten nu al woeke ren met iedere vierkante me ter. De wasmachine staat in de schuur, wat vooral in de win ter heel lastig is. Soms vind ik het hier zo benauwd dat de muren op me afkomen". Desondanks ziet zij enorm op tegen de maand december. Een ingrijpender gebeurtenis dan het bestellen van de ver huiswagen kan zij zich nauwe lijks indenken. Niet omdat de feestdagen dan net voor de deur staan, maar omdat het een afscheid inhoudt van de besloten gemeenschap waarin ze bijna haar hele leven heeft gewoond. Ze heeft twaalf jaar geleden al eens geprobeerd een 'aangepast' bestaan te gaan leiden. Dat het niet lukte lag niet aan het leuke huisje in de Gorzen. „Ik miste gewoon de bekende gezichten. Ik kreeg heimwee naar het kamp; Al die burgermensen om me heen, ik hoorde er ge woon niet bij". Het is lang niet uitgesloten dat haar op het Schuttersveld het zelfde gevoel van vervreem ding zal bekruipen. Mocht dat gebeuren, dan is er nog geen man overboord: alle wagenbe woners krijgen een half jaar de tijd om te wennen. Pas na die zes maanden kunnen zij niet meer terug naar de Hof van Cyrene. Strijdlustig Of het gezin het straks in de nieuwbouwbuurt kan rooien hangt helemaal van de Jeups zelf af. Voor vijandigheid on der de buren zijn ze niet bang. „Iedereen die op het Schut tersveld gaat wonen weet, dat de huizen zijn gebouwd om de mensen van het kamp tege moet te komen. Trouwens, wij zijn óók Schiedammers. Ik kan er niet wakker van liggen als anderen denken dat wij minder zijn dan zij". Ondanks die strijdlustige taal neemt het gezin voorlopig een afwach tende houding aan. Marie Jeup: „We willen eerst de kat uit de boom kijken. We dur ven de verhuizing best aan, maar wij zullen zeker niet als eersten onze koffers pakken". Hoewel een enkeling op het kamp al spulleijes heeft ge kocht voor de luxe badkamer aan het Schuttersveld, ver- v/acht ook Jack Gaudelius in december geen grote uittocht. De opbouwwerker van het kamp: „De gemeente heeft ooit gehoopt dat er rond de dertig gezinnen zouden ver trekken. Maar veel van de mensen die zich destijds heb ben opgegeven deden dat al leen maar omdat ze geen tweede kans zouden krijgen als ze zich nog bedachten. Fei telijk staan ze nog steeds voor een onmogelijke keuze. Het nieuwe kamp dat hun in het vooruitzicht is gesteld kan nog jaren op zich laten wachten. Gaan ze niet naar het Schut tersveld, dan zitten ze hier nog een hele poos in de ellende". Vlaardingen Het vervoer over vaarten en vlieten slaat centraal tijdens een lezing met dia's die de Historische Vereniging Vlaardin gen morgenavond houdt in het dienstencentrum 'Drieënhuy- sen'. De oude vaarwegen in en om Midden Delfland zijn van es sentieel belang geweest voor de ontwikkeling van Vlaardingen. Tot in de jaren "20 golden boten, vooral pramen en westlanders, door de slechte staat waarin de landwegen verkeerden als be langrijkste vervoermiddel. De bijeenkomst begint om acht uur.* Zoetermeer De politie heeft in de nacht van maandag op dins dag een 25-jarige Schiedammer aangehouden, die in een gestolen auto rond reed. De man negeerde een stopteken van een agent tij dens een verkeerscontrole op de Willem de Zwijgerlaan. De poli tie zette daarop de achtervolging in over de Boerhavelaan en de Van Leeuwenhoeklaan. Uitein delijk werd de bestuurder daar aangetroffen in de bosjes. De auto bleek in de nacht van 18 op 19 september te zijn gestolen in Rot terdam. Raymond vredebregt heen geen ambities om gemeente secretaris te worden Schiedam .Mr.Raymond Vredebregt' (36) is de nieu we contactpersoon tussen de gemeente Schiedam en het plaatselijk bedrijfsleven. Vredebregt volgt de vorige week naar Dantumadeel vertrokken René Roep op. Roep is in dit Friese dorp be noemd tot gemeentesecreta ris. Vredebregt werkt al twee jaar op de afdeling economische aangelegenheden. Voordat hij in 1975 als beginnend ambte naar in dienst kwam bij de ge meente, studeerde hij rechten in Leiden. Zijn economische kennis deed hij op aan de Heao in Rotterdam. Anders- dan zijn voorgangers René Roep en Jaap Brouwer (in middels gemeentesecretaris in Oud-Beijerland) ziet Vredebregt zijn functie niet als een opstap- mogelijkheid naar een hogere sport op de ambtelijke ladder. „Daar ben ik niet op uit", zegt het kersverse afdelingshoofd beslist. „De in Schiedam geboren Vrede bregt wil zich de komende jaren aktief gaan bezighouden met de werving van nieuwe bedrijven. Voorlopig staat hij nog in zijn eentje voor die taak, al zit ver sterking van zijn afdeling wel in de pen. Het is de bedoeling dat 'EA' zoals Vredebregts kantoor in de wandelgangen kortweg wordt genoemd, binnen afzienbare'tijd wordt uitgebreid met twee mede werkers. Vredebregt onderhandelt mo menteel met een viertal bedrij ven die rich willen vestigen op het voormalige Swarttouw-ter- rein aan de Admiraal de Ruyter- weg. De uitgifte van tweeëneen- haive hectare industrieterrein aan enkele in de scheepvaartsec tor werkzame ondernemingen zou al praktisch rond rijn. Uit vrees dat de overeenkomst op het laatste moment afketst, wil Vre- denbregt liever nog geen namen noemen. De nieuwe man op EA vindt het onderhouden van een goede rela tie met de al in Schiedam inge burgerde bedrijven overigens net zo belangrijk als het binnenhalen van toekomstige werkgevers: „Als gemeente mag je hun belan gen niet uit het oog verliezen: Dan zet je de sluis wagenwijd open, terwijl je juist probeert het water op peil te houden". Vlaardingen Wethou der Arij Maarleveld stak de medewerkers van het onderwijsvoorrangsge- bied Vlaardingen (OVGV) gistermiddag bij de officiële opening in het gebouw aan de Par kweg een hart onder de riem. Een paar dagen voor de opening zei een VVD-parle- mentariër, dat het onder wijsvoorrangsbeleid „65 miljoen gulden is voor men sen die veel moeten praten' en veel papier moeten pro duceren voor goed bedoelde plannen". Mocht de Tweede Kamer inderdaad besluiten die miljoenen van de begro ting te schrappen, dan zal Vlaardingen bij de gemeen ten zijn, die daar een be roepsprocedure tegen star ten, kondigde Maarleveld aan. Het OVGV moet zorgen dat er samenwerking tot stand komt 2 tussen het onderwijs en de wel- J2 zijnsinstellingen in buurten, waar o veel leerlingen uit 'sociaal zwak- g kere gezinnen' wonen. Op die cr manier moeten achterstanden in het onderwijs worden bestreden. De medewerkers zullen probe ren de ouders bij het onderwijs te betrekken, projecten op te zetten en nieuwe leermethodes te zoe ken om taalachterstanden op te heffen. Coördinator Arend de Haan noemde dat 'nieuw, uitda gend en noodzakelijk'. Maar juist over de vraag of het onderwijsvoorrangsbeleid nood zakelijk is lijkt de Tweede Kamer het nog niet eens. De '4 jarigen- maatregel' van minister Deel man heeft veel weerstand ge wekt en er is sommige leden van de Kamer veel aan gelegen om dat bezuinigingsplan in de kiem te smoren, zelfs al moet het juist gestarte onderwijsvoorrangsbe leid daar het slachtoffer van wor- Het bestuur van het OVGV leest kranteberichten. Coördinator Arend de Haan (rechts) kijkt toe. den. „Een pasgeboren kindje de nek omdraaien", noemde Maar leveld dat. De wethouder beloofde de pas aangenomen medewerkers, dat hij de zaken nauwlettend in de gaten zou houden. „Mensen zijn geen zakjes meel, waar je maar wat mee rond kunt sjouwen. Je kunt ze niet aannemen en ze ver volgens met dezelfde vaart weer ontslaan. Dat gaat niet aan. De bedoeling van dit beleid is te wer ken aan gelijkheid van kansen. Een aantal mensen heeft zich daar stevig voor uitgesloofd. Dat moet nu worden waargemaakt". Een waarschuwing zag Maarle veld wel, in de kritiek dat het on derwijsvoorrangsbeleid alleen maar zou leiden tot meer praten, meer papier en meer bureaucra tie. „Er moet echt iets gebeuren. Het is hard nodig". Het OVGV werkt in gebieden waar, zoals Maarleveld dat zei, „de weelde niet onder de deur doorloopt". Dat zijn het oude Centrum, de Vetienoordsepolder, een deel van de Wess- en de Oostwïjk, het ge bied rond de Van Hogendorplaan enHoly-Zuid. Coördinator Arend de Haan ging in zijn toespraakje ook al in op de kritiek op het onderwijsvoor rangsbeleid. „De activiteiten moeten direct ten goede komen aan kinderen in achterstandssitu aties. Wij zullen dienstbaar zijn aan het onderwijs". Hij hield zijn toespraak kort, om critici bij voorbaat de wind uit de zeilen te Vlaardingen Jan Brouwer heeft eindelijk loon naar werken, Óp de slotavond van het 14e Ha ring- en Bierfeest werd de grote gangmaker van hét evenement, dat iedere eerste zaterdag van september minstens 100.000 be zoekers naar de binnenstad trekt, verrast met de Vlaardingen Pro motieprijs 1986. Die onderscheiding heeft Brou wernajaren onafgebroken zwoe gen volgens de jury dik verdiend. Meer dan welke stadgenoot ook heeft de uitvinder'van het Ha ring- en Bierfeest bijgedragen tot een 'positieve beeldvorming' van Vlaardingen. De oorkonde en de duizend gulden gingen in voor gaande jaren naar de Havenbe- drijven Vlaardingen Oost, Jan Anderson en de Stichting Natio nale Gedenkdagen. Het oordeel van de Kamer van Koophandel insteller van de prijs en het gemeentebestuur bracht bij de nog niet zo lang ge leden van een rustkuur herstelde Brouwer een zichtbare ontroe ring teweeg. Dat de prijs, zo on losmakelijk. met het Haring- en Bierfeest verbonden, ooit hem zelf ten deel zou vallen, had de Vlaardingse kastelein hooguit durven dromen. Een zakdoek moest er aan te pas komen om zijn eerste emoties te verbergen. Maar Brouwer zou Brouwer niet zijn als hij niet ter stond poogde zijn bijdrage aan het vermaarde volksfestijn te relati veren: „De generaal krijgt het lintje, maar het eerbewijs is voor iedereen. Voor het publiek dat nooit rottigheid uithaalt en voor de rest van het bestuur dat altijd keihard werkt". J. Witte veen, viee-voorzitter van de Kamer van Koophandel, noemde Jan Brouwer een man met gebruiksaanwijzing. „Hij is nogal moeilijk in de omgang". Een beeld dat de nieuwbakken prijswinnaar grif beaamde.' „Op het stadhuis sta ik bekend als een vervelende rotzak, maar ook als iemand zonder wie het feest nooit van de grond was gekomen. Ik heb dat altijd als een groot com pliment beschouwd". Geen zakkenvuller-ij Brouwer maakte van de gelegen heid gebruik om de in het Toele veringsbedrijf Vlaardingen ver zamelde sponsors, medewerkers en gasten nog maar eens voor te houden dat het Haring- en Bier feest geen zakken vullerij voor de horeca is. Behalve de hapjes en drankjes zijn alle attrakties gratis. Als dat Vlaardingen niet in een goed daglicht stelt, dan weet ik het niet meer". Brouwer greep de slotavond ook aan om vast een voorschotje te nemen op de 15e aflevering van het Haring- en Biergebeuren. „De gemeente zou bij het derde lustrum best eens wat extra kun nen, mogen en moeten doen", zei hij richting wethouder Bas Gou- driaan, die de honneurs waar nam voor de afwezige bescherm heer van het feest, burgemeester Fred van Lier. Brouwer was dinsdagavond ove rigens niet het enige feestvarken. De Ziekenomroep Vlaardingen v kon dit jaar de prijs voor het Goe de Doel duizend gulden mee naar de studio nemen. In bi- 2 stro De Koperen Kap aan de H Oosthavenkade hangt sinds de S slotavond een zwaarverrilverde 1 thermometer aan de muur; de horecapresentatieprijs, die het -2 echtpaar Curvers won met hun op 6 september onovertroffen ha ringen en vakkundig geserveer de pilsjes. De Vlaardingen Promotieprijs gaat in 1986 naar Jan Brouwer. De 'man met gebruiksaanwijzing' kreeg de oor konde en de bijbehorende duizend gulden uit handen van J. Witte veen, vice-voorzitter van de Kamer van Koop handel. MaassluisAls de gemeen teraad in de raadsvergade ring van 7 oktober het voor stel van het college om steun te verlenen aan de slachtoffers van de bodem verontreiniging in Maassluis vaststelt, dan kunnen de ergste krepeergevallen op zeer korte termijn geholpen worden. Wethouder Izaak van der Knaap deed de toe zegging tijdens de vergader ring van de commissie mi lieu. Niemand twijfelt er aan dat het voorstel van het college wordt aangenomen. Alle politieke partijen in de raad hebben zich inmiddels als positief over de regeling uitgelaten. In de rege ling worden zowel huurders als eigenaren van woningen geholpen. De huurders krijgen extra punten, waardoor de doorstroming gemakkelijker verloopt en oor de eigenaren worden financiële maatrege len genomen. Zo kan de ge meente een lening verstrek ken of het huis opkopen of de gemeentegarantie optrekken. Een projectgroep, waarin onder meer twee leden van de gemeen teraad zitting hebben en waarvan wethouder Izaak van der Knaap voorzitter zal zijn, moet de ver schillende gevallen beoordelen. Harm Woudstra (CDA): „Het is een uiterst krappe regeling, maar tenminste een begin". John Scheerstra (VVD): „We moeten er wel voor waken dat het Rijk niet de indruk krijgt dat Maas sluis zichzelf kan bedruipen. Zo'n zienswijze van de overheid moe ten we zien te voorkomen". In de commissie werd uitgebreid gediscussieerd over een beroeps mogelijkheid als de mensen die een beroep doen op de regeling niet tevreden zijn met het besluit. De politieke partijen zien niets in een arob-procedure. „Dat kan ook niet", stelde Arjan Korthout, samensteller van de nota en me dewerker van de afdeling kabi net en juridische zaken, „omdat over civielrechterlijke beslissin gen geen beroep mogelijk is via een arob-procedure, Wij vinden wel dat er een bepaalde beroeps mogelijkheid moet komen. Bij -voorbeeld via de leden van de commissie financiën". Verbazing Herman van Hoeven (RPF) wek te nog de verbazing van de leden van de commissie door te stellen, dat de mensen die worden gezien als krepeergevallen niet door de bodemverontreiniging in de pro blemen zijn gekomen. Harm Woudstra fel: „Het is juist het ex tra stukje leed dat door de bodemverontreiniging wordt tóe- gebracht. Dat is juist het trieste van de zaak". Wethouder Izaak van der Knaap was daarna duidelijk: „Met deze regeling kunnen we niet alle pro blemen in de Steendijkpolder op lossen. Je kunt ook geen vaste rer gels vaststellen in zo'n verorde ning. Je moet de zaak van geval tot geval bekijken. Maar ik ben in ieder geval blij dat we nu tenmin ste iets voor de mensen kunnen doen". Een heel ander geluid liet Nico Kikke, secretaris van de commis sie bodemonderzoek Steendijk- polder horen. „Het is geen oplos sing voor de werkelijke proble- men in de wijk. Het is slechts een I pleister op de wond van een been, dat financieel gezien al geampu teerd is".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1