WATERWEG SPORT Stunt na stunt op Furie-ade I □ROTTER» OJSSElfN LEK □VOORNE PUTTEN Aspiraties van SZC op een lager pitje Wezen moesten 1 I altijd hun petje afnemen Haven van Maassluis centraal tijdens maritiem spektakel Dankzij deze avondkil! DWS pakt de zaken zeer ambitieus aan 1 Kinderleed aan Lange Achterweg g emen Will terprogra mrn a mét nieuwtjes Brink doorbreekt Aids-hysterie Toneel troef op Open Podium CHRIS TRELING: TWEE OF DRIE GELE KAARTEN Viking'60 mist Bianca 't Hart Vlaardingen uit de beker VDL contra Excelsior M Twee records voor Noorduin Hortsensius coach Pollux SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 30 september 1986 door CHRIS WOERTS Maassluis Niets heeft de stichting Maritiem Maassluis nagelaten om de Furie-ade tot een spektakelstuk van je welste te maken. Het publiek zal zaterdag 4 ok tober van de ene verbazing in de andere vallen. Het stunt werk staat centraal op en rond de binnen- en buitenhaven van Maassluis. Een stuntteam van ex-eomman- do's zal in de buitenhaven, ter hoogte van de gebouwen van Smit-Tak, voor éér. van de hoog tepunten van de dag zorgen. Van 30 meter hoogte, aan een kabel van meer dan 100 meter lengte, zullen diverse stunts worden uit gehaald. Een loodrechte afdaling, een afdaling op de buik, hangend onder een schuin gespannen ka bel en dodenritten, moeten het publiek boeien. „Wij verwachten er in elk geval veel van", aldus Piet Huisman namens de organi serende stichting. Vorig jaar trok de Furie-ade ruim 50.000 belangstellenden. Dit jaar worden dat er, als de weersom standigheden redelijk zijn, zeker meer. De looproute is aangepast. ,.Er is voldoende ruimte voor de mensen", stelt Jaap de Nïe, één van de organisatoren tevreden vast. Zowel in de binnen- als de bui tenhaven zullen verschillende schepen afmeren. De meeste zijn toegankelijk voor het publiek. „De grote schepen liggen in de buitenhaven", maakt Jaap de Nie duidelijk. „De binnenhaven is niet diep genoeg. Zo krijg je ook de loop erin naar de buitenha ven1'. :|j|]iiiiifi]iiiiiiiiiiiNiiiiiiiiuif!iiiiiiifiiiiiiii)iiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiiiijtiiiniiuimmiiiuii[fHii||' Schiedam „Grootvader, vertel nog eens over het j weeshuis...". En grootvader j begon: „Je moest altijd net- jes je petje afnemen, hoe ne- deriger hoe liever. Dat gold eigenlijk voor alles. Je werd geacht je nederig te gedragen en nooit tegen te i spreken". 1 Het is geen citaat van Charles Dickens, maar een zinnetje uit 'Het weeshuis van Jan en Kaat'. Op aandrang van zijn I kleinkinderen heeft Cor Sut- torp (77) zijn belevenissen in j de Linden hof te boek gesteld, j Uit zijn relaas blijkt dat de schrijnende toestanden op en- j gelse kostscholen en weeshui- zen zoals Dickens die in de 19e eeuw beschreef, honderd jaar later nog bestonden in Schiedam. Suttorp verbleef van zijn der de tot zijn twintigste levens jaar in het weeshuis der her vormden, zoals het monu ment aan de Lange Achter weg oorspronkelijk heet. In zijn boek kijkt hij met ge mengde gevoelens op die pe riode (1911-1928) terug. Ener zijds is er dankbaarheid ('Wat zou er van ons geworden zijn als we niet in het weeshuis waren opgenomen?'), ander zijds wrok. „Waarom moest alles op zo'n strenge manier gebeuren? Met wat meer lief- ,de en begrip had men onze jeugdjaren zeker kunnen ver aangenamen". Nadat in 1955 Petronella Struyk als laatste wees de Lindenhof verliet, werd het pand gedurende dertig jaar aan dc verpaupering prijs ge- feven. In 1985 werd het ver- ouvvd tot 23 Van Dam-een- heden. De modale yuppies, die er sindsdien comfortabele vertrekken bewonen, kun nen zich waarschijnlijk nau welijks voorstellen hoe het er vijftig jaar geleden in dat don kere, nogal sombere gebouw aan toeging. Om de opgroei ende jongens in toom te hou den moest de Vader regelma tig de karwats hanteren, ter wijl de Moeder er volgens Suttorp een duidelijk genoe gen in schiep de meisjes met pesterijen te vernederen. ironisch is dat pas in 1941, uitgerekend tijdens de Duitse bezetting, het gehate weeshuisuniform werd afge schaft. Minstens zo eigenaar dig is de vrolijke gelaatsuit drukking van Jan en Kaat, de poppetjes in de daklijst die het wezendom uitbeelden. Wie Suttorps ooggtuigever- slag leest, ontkomt niet aan de indruk dat Jan en Kaat pas reden tot lachen hadden toen het weeshuis voorgoed werd gesloten. 'Het weeshuis van Jan en Kaatvan Cor Suttorp werd uitgegeven door het Fonds Historische Publicaties Schie dam. Het is voor17,50 ver- krijghaar bij de plaatselijke boekhandel. In het augustus- i nummer van 'Scyedam', het" tijdschrift van de Historische i Vereniging, staat ook een bij- j drage van Suttorp over het weeshuis. Losse nummers kosten/4,-. riiMiifiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiKiiiiHiiiiitiiiiiiiiiifiiniiiEiiiiiiiiitiuiiim Zo zal ondermeer de Dockyard 5 afmeren in Maassluis. Een oud sleper van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. De stoomfluit van het voormalige cruiseschip de Nieuw Amster dam is op de Dokjard gemon teerd. Piet Huisman: „Die fluit maakt een hels kabaai. Als de Nieuw Amsterdam op de Atlanti sche Oceaan de stoomfluit liet ho ren, dan hoorden de taxichauf feurs in New York dat de boot in aantocht was. Dat kan dus leuk worden in de haven". Ponion Op het ponton in de binnenha ven van 500 vierkante meter zal burgemeester Hans van Es met zijn vrouw in de ochtenduren per helikopter arriveren. Een team van parachutisten zal vervolgens op het ponton landen. In Rotter dam ging het afgelopen weekein de tijdens de presentatie van de binnenhaven nog mis. „Maar in Maassluis moet het goed gaan. Tenminste, daar rekenen we wel op", aldus Jaap de Nie. Ook een tandemsprong zal tijdens de Fu rie-ade uitgevoerd worden. Vast geketend aan een professionele parachutist zal een medewerk ster van Radio Rijnmond de vrije val meemaken. Naast de parachutisten komt ook een stunteam van Mita naar Maassluis dat boven de Water weg haar kunnen zal tonen. Maar ook op scheepvaartgebied is er voor de liefhebbers veel te genie ten. De zeekadetten zijn met liefst vier schepen aanwezig. Naast De Rigel en de nieuwe aanwinst van het Maassluïsse korps een oud- mijneveger, zullen ook de As- sam-2 en het voormalige konink lijke jacht Piet Hein in 3e binnen haven afmeren. Piet Huisman met een lachend gezicht: „De mensen kunnen dan de wijnkelder van Prins Bernard bezichtigen, want er liggen nog een stuk 20 flessen van hem in het rek". Op de Assam-2 zullen films van de Rotterdamse cineast Pim Korver vertoond worden. Natuurlijk ontbreekt ook de bra derie niet Ruim 200 kraampjes worden neergezet langs'de Ha ven. In dc vlieten in het centrum van de stad zullen tientallen ple- zierbootjes voor een uniek aange zicht zorgen, terwijl in de Zuid- vliet de modelbootvereniging ac tief zal zijn. Ook winkelcentrum Konings hoek doet actief mee aan de Fu rie-ade. Tussen het winkelcen trum en de Maassluisse binnen stad zal een paardetram voor het vervoer zorgen. Een spektakel stuk zal ook de ballonvaart wor den. Vjer beiangstelelndenjjpn- nen mee de lucht in. Een kaartje kost wel 250 gulden. „Maar ik denk wel dat we de kaartjes kwijtraken. Het is misschien veel geld, maar zeker de moeite waard", aldus Jaap de Nie. De Maassluisse horeca laat het echter een beetje afweten. De Nie: „Gelukkig doen ze wel meer dan het vorige jaar, maar er echt bij betrokken is de horeca niet. We weten niet waar dat aan ligt". Aan boord van De Rigel geeft het organisatiecomité uitleg over de festiviteiten tijdens de zevende Fu rie-ade. De Furie-ade is andets dan het haring- en bierfeest in Vlaardin- gen en de brandersfeesten in Schiedam: „De ruggegraat van de Furie-ade is en blijft het maritie me gebeuren. Dat is het verschil met de andere feesten", stelt Piet Huisman tot slot. Vlaardingen Het winterpro- gramma van Sportieve Recreatie heeft in vergelijking tot de negen voorgaande edities enkele veran deringen ondergaan. De organi satoren hebben enkele activitei ten. waarvoor de animo tegen viel, van de lijst geschrapt en hebben er nieuwe aan toege voegd. Nieuw is de introductiecursus racketsporten, die op woensda gochtenden in sporthal Westwijk wordt gehouden. Het begrip ou deren begint bij Sportieve Recre atie al bij 45 jaar. Speciaal voor hen worden op dinsdagmiddagen sportactiviteiten gehouden. Ver der komt er een tweede trim- groep voor ex-hartpatiënten (maandagavond in de van de Spiegelstraat) en een voetbalin- stuif (donderdagavond in sport hal Westwijk). Het winterpro- gramma begint op 6 oktober. Vlaardingen Vooral voor bui tenstaanders is de dodelijke viru sinfectie Aids gehuld in een mist •van taboes, mysterie en angst. Voorde betrokkenen zijn mach teloosheid en onbegrip de ken merken. Jos Brink en Frank Sanders ontdoen de gevreesde ziekte in 'Een nieuwe dood' op in drukwekkende wijze van vele raadsels. De theatershow wordt vanavond in de Stadsgehoorzaal opgevoerd. Om 20.15 uur gaat het doek op. Maassluis De inmiddels inge burgerde Open Podiumavonden in het Schuurkerktheater gaan woensdag weer van start. De Vlaardingse amateur-toneelspe lers Jan Kap en Theo Blom bijten het spits af met het stuk 'De Olie man', waarin twee oude mannen herinneringen aan vroeger opha len. Daarna beleeft het theater de première van het solo-toneelstuk 'De Primitieven' van de Delfte naar Maarten Maes. Een absur distisch stuk, dat handelt over de problemen die een jongen krijgt als hij legen z»jn zin in militaire dienst moet. Verder is het bedoeling dat op de eerste avond in het nieuwe sei zoen enkele muzikale gasten het podium beklimmen. Wie wat zijn, is nog niet bekend. Het pro gramma begint als vanouds om 20.30 uur. Volgende week woensdag geeft Jenny Arean een try-out van haar nieuwe programma 'En voortgaat ie weer'. woensdag 1 oktober: koffieconcert in het Stedelijk Museum met Rudolf van der Wel (violoncello) en Marjo Spruijt (piano), 12.30 uur. donderdag 2 oktober: excursie ge-, organisaerd door het Stedelijk Mu seum naar kasteel Nijenhuis in Heino. door DONALD BAX Schiedam Spraakverwarring alom, gisteravond in de bestuurskamer van SW, met als centrale blikvanger de Dordtse scheidsrechter Leen van der Boor. Allereerst weigerde de leidsman een begin te maken met de tweede helft van het oefenpotje tus sen SVV en FCN'66 (2-1), omdat SW drie in plaats van twee wissels had, hetgeen niet aan hem was ge meld. Later in de wedstrijd 'beloonde' hij de opmer kingen van Chris Treling en Henk Dirven met een gele kaart, wat wordt doorgegeven aan de strafka mer in Zeist. De verbale misvattingen behelsden vooral de noti tie voor Chris Treling. Na de kaart die hem tegen Heerenveen ten deel viel, ontving zowel Treling als het bestuur van SW bericht van de KNVB, dat het pas zijn eerste 'kruisje' betekende. Volgens een aan het begin van dit seizoen uitgegeven lijst had de ros sige libero echter ook uit vorig seizoen een verma ning meegenomen, zodat de waarschuwing van gis teravond eigenlijk z'n derde zou zijn en dus automa tisch één wedstrijd schorsing tot gevolg zou moeien hebben. De punctuele dadendrang van Van der Boor, op wiens arbitrage voorts niets viel aan te merken (hij liet juist lekker voetballen), was het enige dat de ge moederen in beweging bracht Het stug verdedigen de FCN'66, dat alleen in de slotfase af en toe aan de noodrem trok. maakte het SVV knap moeilijk. Zo erg zelfs, dat alleen Edwin Wildenberg (na een een tweetje met Jan Könemann) en de een helft opdra vende Glenn Sonneville (kopbal verste hoek) de uitblinkende doelman Gert Boer konden pa* seren. Voor FCN'66 mocht Rob Hoogstad, de zwager van Henk Salari, een strafschop verzilveren na een overtreding van Henk Dirven. Bij SVV ontbraken Henk Salari (wreefblessure die vandaag intensief wordt behandeld door clubarts Peter van der Hoek), Hans Neeskens (trainerscur sus) en Rob Koevermans (griep). Coen van der Hoe ven en Glenn Sonneville trainden eerst met de B- selecue mee en draafden na rust op voor Roy van Duppen en Jan Mulder. John Rietveld verving in deel twee Marcel van Buuren, SVV speelde in de volgende opstelling: Dirven, Oscbner, Treling, Loovens, Van Kapel, Van Duppen (Van der Hoe ven), Könemann, Mulder (Sonneville), Oosterfee, Van Buuren (Van derHoeven) en Wildenberg. door KARIN NIEUWSTRATEN Vlaardingen Groots waren de plannen van de Schiedamse waterpolocoaeh Leo Nieuwen- huizen. Dit jaar zou door SZC eindelijk promotie en terug keer naar de eerste klasse moeten worden gerealiseerd. Het vertrek van de twee routi niers Gé Koedijk en Ruud Kramer Freher stak daar ech ter een stokje voor. Noodge dwongen is de ploeg verjongd en reikt de ambitie nu niet ver der dan een plek bij de eerste, vier. De Schiedamse Zwem Club be staat volgend jaar driekwart eeuw en wil graag goed voor de dag komen. Coach Nieuwenhui- zen heeft mede om die reden zijn voelhorens uitgestoken naar oud- SZC'ers om het team te verster ken. De animo was echter niet groot. Alleen Hennic van Deur- zen kwam terug na een uitstapje van één jaar bij HZ&PC. Hij kon daar niet wennen aan de spéls- feer en treedt nu weer op in de Schiedamse formatie. De versterkingen moesten dus uit het reserveteam komen. De 18-jarige Francis van de Laar schot was vorig seizoen al enkele malen reservespeler bij het eerste team. De eveneens 18-jarige Pa trick van de Most heeft echter nog nooit op dit niveau gespeeld SZC-coach Leo Nieuwenhuizen instrueert zijn ploeg. De Schiedamse waterpolo'ers mikken dit seizoen op een plaatsje bij de eerste vier. Vlaardingen De bekerwed strijd van waterpolo'end Vi- kmg'60 tegen SVH2 werd in het voordeel van de eerste beslist zander dat er één rimpel in het water verscheen. SVH had ver stek laten gaan. De dames van Viking'60 hadden weinig tegengas voor het meer ervaren SCOM 2 en verloren met 4-L. Vooral het ontbreken van de geblesseerde keepster Bianca "t Hart deed zich zwaar voelen. De in de knng debuterende da mes van SZC konden niet een maal scoren tegen Nautilus 2:6-0. De SchLedamsen waren vooral niet opgewassen tegen het kei harde spel van de Dordtse oppo nent. en zal dit jaar voornamelijk moe ten leren. „De terugloop in leden aantal is ook hier te voelen. Men kan niet onbeperkt teruggrijpen naar een achterban om het sterk ste team te verbreden", vindt Nieuwenhuizen. „Door het play-off systeem is het van belang om bij de eerste vier tc komen", aldus de coach. „Ha len we dat niet dan moeten we vechten om degradatie te ondo- pen. Met vier ploegen wordt dan gestreden om twee afvallers. De kans om af te zakken naar de derde klasse, is in dat geval vijftig procent". Goedmaken De start van de Schiedammers was geen boste. Zij verloren met klein verschil van BZC, maar dat werd twee dagen geleden goed gemaakt met een minimale 9-10 winst op Breda. Het eerste doel punt was van Erwin Zwerver in eigen doel. Keeper Ard Wilde- boer schatte de bal verkeerd in en het werd 0-1. Zwerver hersa- tetde zijn fout door 1-1 te maken. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd en hei eerste kwart werd met 4-3 in Schiedams voor deel afgesloten. De formatie van Nieuwenhuizèn nam een nog grotere voorsprong. Een afstandschot van Hennie van Deui-zen. een bal vanaf de inidvoorplaats door Erik de Sttir- ler en een benutte numerieke meerderheid door Francis van de Laarschot zorgden voor 3-7, Bre da zette de achtervolging in en er ontstond paniek bij het onerva ren SZC. Bij een 8-8 stand werd het laatste kwart aangevangen. Francis van de Laarschot benutte wederom een numerieke meerderheid Breda antwoordde direkt met een tgcndoelpunt. Drie seconden voor tijd was het wederom Van de Laarschot die zijn team naar een 10-9 zege leidde Zwolle Het bekeravontuur is voor de volleybaliers van Vlaar dingen verleden tijd. De formatie van trainer-coach Wijbrand Rus was gisteravond»in Zwolle niet opgewassen tegen het eveneens in de eerste divisie spelende Zwo- vok'81. Met de setstanden 15-10, 12-15,16-14 en 16-14 restte Vlaar dingen niets anders dan een treu rige terugreis. „We hebben het weer weggege ven'', aldus Rus. „Op de beslissen de momenten zijn er te veel per soonlijke fouten gemaakt. En ach, dat de arbitrage opnieuw slecht was, daar zijn we inmid dels aan gewend. Dat ts eigenlijk alleen een vermelding waard, als er goed wordt gefloten", vulde hij sarcastisch aan. „Het ging", vervolgde Rys, „m ie der geval wel wat beter dan za terdag tegen SDD. De blokkering was wat beter verzorgd en als dat zo blijft, zie ik het wel zitten. We gaan vanavond en donderdag avond lekker trainen en probe ren de stijgende lijn tegen Petrus en Paulus door te zetten". Maassluis De Maassluise vier deklasser VDL heeft het plan op geval om wat serieuzer gebruik te maken van de verlichting rond het hoofdveld. De Stichting Vrienden van VDL heeft om die -eden voor de komende maan den een nederlaagserie uitge schreven. Zo maken stadgenoot Excelsior, MVV'27, Zwaluwen VI. Rozenburg, Hermes DVS en Fortuna VI hun opwachting aan de Sportlaan. De inzet is, heel toe passelijk. de VDL-Vriendencup. Deze serie beleeft dinsdag 7 okto ber om 20 00 uur z'n vuurdoop. Excelsior is de eerste opponent cn omdat het een puur plaatselijke ontmoeting betreft, hebben de or ganisatoren de drumband Het Wapen van Maassluis uitgeno digd. Dit showkorps zal voor de wedstrijd en in de rust voor de muzikale omlijsting zorgdragen. Het Wapen van Maassluis zal on der meer de show opvoeren, waarmee het onlangs naar de eredivisie promoveerde. Schiedam Hel damesteam van DWS bereidt zich intensief voor op de zaalcompetitie die volgende week van start gaat. De Schiedamse hand halsters zonderen zich van morgen tot en met zondag af in een trainingskampen Groesbeek. Onder leiding van trainer-coach Nol Verhoeff wordt tweemaal per dag getramd en wodrdt iedere avond een wedstrijd gespeeld. De oe fenreeks wordt zondag afgesloten tegen het in de eredivisie spelende Swift Roermond. De dames nemen zelf het grootste deel van deze flinke kostenpost voor hun rekening. De reiskosten naar Groesbeek zqn nihil, omdat de firma Bova Rent een aantal busjes ter beschikking heeft gesteld. DWS oefent vanavond ook al tegen een aansprekende tegenstander. Het Westlandse Van der Voort/Quintus, eveneens een eredivisionist, maakt om 19.00 uur haar opwachting in de Margriethal. Amsterdam De gehandicapte atleet Willem Noorduin is op nieuw twee Nederlandse recotds rijker. Tijdens wedstrijden in Amsterdam bracht de voor AVR/Ooievanrs uitkomende Noorduin in de klasse CP5 het re- coid op het onderdeel kogelsto ten van 9.57 meter op 9.94 meter. Noorduin is door deze* prestatie nog slechts twintig centimeter verwijderd van het wereldre cord. Tevens wierp Noorduin de discus naar 27.50 meter, ook al een nieuw nationaal record. Vlaardingen Het herenteam van de Vlaardingse hockeyclub Pollux heeft in Frank Hortensius een tijdelijk coach gevonden De oud-speler van de na vier wed strijden in de onderste regionen bivakkerende tweedeklasser, die een aantal jaren bij het Delftse Hudito op hoger niveau heeft ge speeld, voorziet tn een grote leemte. Feike Cats (Spirit) treedt dit seizoen weliswaar als trainer op, maar de coach ing moest noodgedwongen door aanvoer der Bart Houdijk worden gedaan. Pollux (één punt) speelt zondag uit tegen Alecto, dat na vier duels nog altijd puntloos is. DINSDAG 30 SEPTEMBER Voetbal: 19.30 SVV 2—FC Utrecht 2, 19.30 Excelslor'20— PPSC (alscheids- wedstrljd Martin de Vette), 19.30 DHSZwaluwen VI; Zaalhandbal: 19.00 DWS—Van der Voort/Quintus (d), WOENSDAG 1 OKTOBER Zaalvoetbal; Energïeha! Rotterdam veld i: 21.00 VOB—VDL; Westwljkhat Vlaardingen: 21.00 RKWIKOude Maas, 21.50 VSV— HVQ. DONDERDAG 2 OKTOBER Zaalvoetbal; Schlebroek Rotterdam; 20.00 DOTO— MW'27 (d); Energtehal Rotterdam veld 1: 19.45 Passa Sa- bimDHS; Margriethal Schiedam: 21.00 Groanoord—LM O 2 (D), 21.40 Hermes DVS—Activitas <d). 22.20 Ur- sus—Blankenburg (d); Volleybal: 19.30 Sunlight—Alcazar 2 (h).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2