Drie dagen heimwee in de Lijnbaanhallen Nieuwe route naar de Buitenhavenweg Apollo: melige tango in flitsende mise-en- scène tllHSSSS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wanhopige verdrinkt onder honderden ogen In Maasland wordt de doodsklok nog geluid Arbeidsbureau helpt terugkerende vrouwen Bommelding bij Hema loos alarm Vermiste man verdronken Schiedam steunt veer naar Pemis Bestuur SSSN weer in crisis Politie twijfelt aan inbraak Gemaskerd bezoek Tunnel Westgaag lang afgesloten Verkoopster overvallen MAANDAG 20 OKTOBER "1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen „In februari hebben wij weer een reünie". „Een reünie? Waarvan?" „Van Bandoeng, Batavia, van al les eigenlijk" Zulke dialoogjes waren er meer, dit weekeinde in De Oude Lijn baan. Geen wonder, want behal ve veel Indonesiërs bezochten ook veel oud-Indiëgangers de eerste Pasar Malam in Vlaardin gen. Drie dagen lang waren de Wee hallen van De Oude Lijnbaan doortrokken van de geur van wierook, saté en heimwee. Dui zenden Vlaardingers bezochten de Indonesische markt, waar tus sen de uitheemse produkten en geuren eigenlijk alleen de stand met elektronische orgels uit de loon viel. Mensen lieten zich gra tis de armen masseren met Indo nesische olie. snuffelden in de re gisters met Indonesische familie namen en Heten zich achter een geel gebloemd gordijn de toe komst voorspellen door waarzeg ster Putri Constance Gunung. Niet iedereen bad daar vertrou wen in. Een man met kind op de arm verzekerde zijn vrouw, dat alleen labiele mensen zich met zulke praktijken inlaten. „Jaze ker, labiel". En een vrouw achter een kraampje met schilderijen zei tegen een vriend, die op het punt stond Putri Constance Gunung te consulteren: „Je hebt geen ring om. Wedden dat zij zegt dat je binnenkort gaat trouwen? Wed den?" Hoogtepunten van de Pasar Ma- lam waren vast en zeker de op tredens van Wieteke 'Late Lien' van Dort en Anneke Grönioh, die zich liet begeleiden door de Vlaardingse band Papaya De marktlui konden tijdens die op- tredens hun kramen wel sluiten, want alle kopers trokken naar de andere hal. Daar werden voor een enorm schilderij van een des- sa met hier en daar een palm boom liedjes gezongen als Sarina, mijn kind uit de dessa, Den Haag, Den Haag, Brandend zand en Pa- radiso. Badend in afwisselend rood, groen en paars licht pro beerden de artiesten de zaal tot meezingen te verleiden. Soms lukte dat, maar uit volle borst ging het zelden. Al vond Tante Lien dat die mensen in 'Blaardin- gen'zo fantastisch meezongen. Organisator Cor Winkelmeijer was tevreden. Tevreden over het aantal bezoekers aan de drte- Waarzegster Putri Constance Gunung achter haar kristallen bollen. Gunung betekent 'berg' en dat zit ook in haar echte naam. daagse happening en tevreden over de blije gezichten die hij zag. Opgetogen was hij met één van Vlaardingen De sinds woens dag vermiste A.J. Jongmans is verdronken. Het stoffeHjk over schot van de 9l-jarige man werd zondagmorgen door een voorbij ganger aangetroffen in het water van de Vlaardingse Vaart. De heer Jongmans liep woensdag na een kleine ruzie met een fami lielid van huis weg. Omdat hij nogal vergeetachtig was en niet in staat werd geacht de weg naar huis op eigen gelegenheid terug te vinden, stelde de politie een uitgebreid onderzoek in. Voor een ongeluk werd toen al ge vreesd. Schiedam De veerdienst Nieu we Maas, die een pontje laat va ren tussen Vlaardingen en Per nis, krijgt de benodigde steun van de gemeente Schiedam. Burge meester en wethouders vinden de oeververbinding voor fietsers en voetgangers belangrijk genoeg om jaarlijks met 5000 gulden te subsidiëren, mits uit de vervoers cijfers blijkt dat er voldoende Schiedammers gebruik van ma ken. Voor de veerpont hebben de pro vincie, de gemeete Vlaardingen cn enkele bedrijven al geld be schikbaar gesteld. Schiedam Het kon niet uitblij ven. Na jarenlang hel verwijt te hebben gekregen dat zij het jon gerenwerk in Schiedam-Noord frustreerden door de ene na de andere jongerenwerker op een zijspoor te rangeren, is het nu de beurt aan bestuursleden van de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) om aan de kant te gaan staan. Niet wordt de hand in eigen boe zem gestoken, Nee, de schuld krijgt de gemeente Schiedam, die recentelijk Jiet weten dat er ge zien de bezuinigingen van het ka- binet-Lubbers geen geld meer in zit voor een jongerencentrum m Schiedam-Noord. Paul Verspeek, die ongeveer elk half jaar bekend maakt te willen aftreden, heeft dat nu inderdaad gedaan. En het schijnt dat ook voorzitter Henk Ravensbergen dat vanavond doet in een be stuursvergadering. In eerdere conflicten met SSSN-personeel kregen Verspeek en Ravensber gen de steun van wethouder Haf kamp, maar nu lijkt de wethou der aan de beurt om de contacten verbroken te zien worden. de bezoekers, die hem compli menteerde met een kraampje met echte bonsai-boompjes. Want zo iets moois, zei die man, had hij in twintig jaar nog niet gezien in de Houtrusthalien. Schiedam Waar tien jaar geleden de huisjes van de Bakkers haven stonden, wordt uiterlijk in maart van volgend jaar begon nen met de aanleg van een weg in het verlengde van de Van De- venterstraal De nieuwe route komt uit op de Buitenhavenweg en maakt het veel weggebruikers makkelijker het parkeerterrein tussen de glas fabriek en de Rotterdamsedïjk te bereiken, Nu rijden de meeste automobilisten via de Koemarkt naar het voormalige Vrom-com plex, wat in de spits nogal eens problemen geeft. Vooral vracht verkeer zal van de nieuwe weg gebruik gaan maken, want uiter aard worden ook de bedrijven in het industriegebied Mathenesse beter bereikbaar, vooral voor het verkeer uit Rotterdam. Tegelijk met de aanleg van de weg wordt het aangrenzende ter rein bouwrijp gemaakt. Hier stond vroeger het Nieuwsticht, enkele straatjes waar de Schie dammers vanwege het sociale klimaat zeer verschillend over dachten. Eerst verdween het Nieuwsticht, later de Bakkersha ven. Er zijn velschillende sugge sties gedaan voor de bestemming. Met name de CPN vindt het een goede plaats voor een woonwa genkamp en twee jaar geleden leek het er even op dat het zover zou komen, toen de fractieleiders van PvdA en VVD, Brouwer en Verhulsdonk, in een komkom mer-opwelling het idee leken te honoreren. Later werden er au toslopers ondergebracht. Thans is het de bedoeling dat hier zich nog enkele bedrijven vestigen, langs de nieuwe weg, die dus ongeveer loopt langs de ankerloods van distilleerderij De Kuyper en Bre- mans kwasten- en borstelfabriek. De weg wordt voor een deel be taald uit het werkgelegenheids- fonds van de provincie Zuid-Hol land. De gemeente zal zelf 1,46 miljoen gulden moeten opbren gen voor de nieuwe weg en 6.3 ton voor het bouwrijp maken. Een voor de hand liggende naam voor de nieuwe weg is Bakkere haven of anders Bakkersstraat, want daar valt het tracé ongeveer meesamen. Schiedam Honderden toeschouwers zijn er zaterdagmiddag om half twee getuige van geweest, hoe een jonge man verdronk die in klaarblijkelijke wanhoop van de Koemarktbrug was afgesprongen. Terwijl mensen elkaar op de brug en op de kademuren verdrongen om maar iets van het schouwspel te kunnen zien sommigen klom men zelfs bovenop de kiosken om een goed uitzient te hebben sprongen twee omstanders de Lange Haven in, pogend om de man van verdrinking te redden. Hij had toen echter al enkele minuten lig gen spartelen en was al een paar keer onder water geraakt. Toen het tweetal bij hem in de buurt kwam, verdween hij in de diepte. Duikers van de brandweer kwamen te laat: na enkele minuten werd het ont zielde lichaam uit het water gehaald. Maasland Wat was nou precies de reden dat dr. Dirk Jaap Noord am een boek over Maasland schreef? Burgemeester Mieke Bloemendaal stelde zich die vraag bij de presentatie van het boek. „Was het omdat de doodsklok er nog wordt geluid, of was het om de lekkere koffie in ons gemeentehuis?" Met dat laatste benadrukte zij de jarenlange aanwezigheid van de auteur in het gemeentehuis' „Een decennium van vrijwel dagelijks o'ep en grondig gesnuffel in de archieven". Twaalf jaar is Noord- am met zijn studie voor zijn boek 'Hel levtn. in Maasland' bezig ge weest. Het boek was tegelijk de basis voor een proefschrift, waarop de geboren Dordtenaar vorige week woensdag aan de Leidse univer siteit promoveerde. De nieuwe doctor in de letteren beschrijft Schiedam Het arbeidsbureau voor de regio Waterweg, geves tigd in Schiedam, loopt in de pro vincie voorop met het beleid om vrouwen, die eerder al hebben gewerkt, een nieuwe kans op de arbeidsmarkt te geven. Vorig jaar is meer dan tien pro cent van het budget aan herin- treedsters gespendeerd. Dat per centage wordt weliswaar lande lijk als richtlijn gehanteerd, maar slechts enkele van de zeventien arbeidsbureaus in Zuid-Holland hielden zich eraan. Vooral de grote steden bleven er ver onder. Tot die conclusies komt het Vrouwen Emancipatie Steun punt (VES) Zuid-Hoiland na ver gelijking van het beleid van de velschillende arbeidsbureaus. Slechts in vier gevallen is de emancipatie-coördinator een vrouw. Een teleurstellend laag aantal meent de VES. Schiedam komt ook in dit geval positief uit de bus. Dat verklaart het 'positief en actief beleid' voor_ de regio Waterweg. De norm van tien procent komt niet uit de lucht vallen. In de meeste steden behoort ongeveer tien procent van de werkzoeken den tot de categorie vrouwen, die zich opnieuw op de arbeidsmarkt willen begeven. De meeste bureaus verdelen het budget over verschillende rege lingen. Volgens het onderzoek maken herintredende vrouwen vooral gebruik van de studiekos- lenregeling. Terwijl de politie de winkel doorzoekt, wachten de verkoopsters van de Hema op het Uesveldviaduct op het sein 'alles veilig'. Waardingen Na een anoniem telefoontje heeft de politie zater dagmiddag rond half drie de Hema ontruimd. De bedrijfslei ding was er even tevoren van op de hoogte gesteld, dat in het wa renhuis een bom was geplaatst. Vele honderden klanten en het voltallige personeel verlieten in aUerlijl de winkel Terwijl zich buiten een grote menigte verza melde, doorzochten rechercheurs alle afdelingen. Zij troffen echter geen explosieven aan. Na een vergeefse speurtocht van een half uur werd de winkel weer ge opend. AV<j Maasland als een hoogontwikkel de platlelandssamenleving in de achttiende en hel begin van de negentiende eeuw. „Een van de redenen om Maas land te bestuderen en er een boek over te schrijven", aldus de au teur, „lag in de omstandigheid dat ik zelf uit het gebied kwam. Dat mijn eigen wortels in het dorp ia- gen wist ik toen nog niet. maar ontdekte ik tijdens het onder zoek. De allereerste Noordam.- men zijn afkomstig uit een huis aan het eind van de Westgaag op de hoek van de Maasdijk". Op pagina negen schrijft dr. Noordam dat Maasland een schil derachtige gemeente is. waar het voor toevallige bezoekers lijkt of de tijd heeft stilgestaan. De West en Ooslgaag noemt hij lieflijk, he den en verleden lijken elkaar op het eerste gezicht te raken en de doodsklok wordt er nog geluid. Behalve de koffie in het gemeen tehuis noemde burgemeester Bloemendaal nog een paar argu menten die op de keus van Noordam op Maasland van toe passing zouden kunnen zijn. Niet zonder trots' „Het algemeen er kende feit dat Maasland wordt aangeduid als de parel van het Wesüand of mogelijk weten schappelijk zelfs van West-Ne derland". Paulien Schaap (in tijgerpakje): zinneprikkelend... door KOR KEGEL Schiedam Kennelijk waren er zinneprikkelende momenten. Dan zag je enkele toeschouwers (amper honderd in totaal) stie- kum gaan verzitten en de knieën zo ongemerkt mogelijk over el- kaarslaan. Paulien Schaap wist dergelijke effecten te bereiken in haar rol van het kauwgomhoertje Areusa, een rol die voorname lijk bestond uit het vakkundig draaien van haar tijgerkontje, het gemoed wulps vooruitgepriemd. Och, ook" Mieke van Kesteren als ex-courtisane Alicia wist het pu bliek een zucht of gegniffel te ontlokken, de drie tot vier keer dat zij helemaal vooraan op het podium amechtig kroeleboelde met Kees Bart, die in zijn hoeda nigheid van de corrupte commis saris van politie Centurio dus da nig verwend werd. Maar verder gaf Apollo de ver veelde sfeer van een Spaanse ballroom annex bordeel zo tref fend weer, datje als toeschouwer net zo goed kon denken dat het stuk zelf heel vervelend was, in piaats van dat het Schiedamse to neelgezelschap hier kwaliteit uit drukte, De lijzige, melige manier waarop bijvoorbeeld John Wei- mar en Henk Zijderhand als pooiers hun teksten opzegden, te gen een muzikaal behangetje van steeds weer dezelfde tango, kon door regisseur Bruin Qtten heel bewust zo gekozen zijn. Het wek te de indruk, dat in het verlopen bordeel niemand meer briljant kon zijn. Weinig emotie, stijfjes ingestudeerd. Nogmaals, misschien was het zo bedoeld. Maar zo zonder span ning werd hierdoor de komedie. dat zij, die Apollo ook van vroe gere stukken kennen, zich wel moesten afvragen of er niet aan overtuigingskracht is ingeboet Ik houd het op het laatste: met dergelijke presentaties verspeelt Apóllo 2ijn reputatie de meest ge talenteerde toneelgroep van Schiedam te zijn. Er kwamen te veel cliché's in voor (het armen ten hemel heffen van Per Seve- rin als Calisto; het op de grond smakken van An Heblij als Meli- bea) om de indruk weg te nemen dat theatrale effectjes het gebrek aan geraffineerd acteertalent moesten verbergen. En die kunst van de subtiele vorm, die is juist bij het Apollo van weleer zo hoog aangeschreven geweest Maar dat heb je wel eens, bij een flinke doorstroming in het spelersbe stand, waarin alleen Mieke Meij er de oude garde nog vertegen woordigt. Tweemaal Nu had Apollo ook voor een waanzinnig moeilijk stuk geko zen: een bewerking van 'De Spaanse hoer' van Hugo Claus, in. het kader van het Claus-festival dat in november in Rotterdam gehouden wordt. Die bewerking van Bruin Otten, resulterend in een komedie getiteld 'De staart van de schorpioen', leek wel uit 37 verschillende aktetjes te be staan. Door die flitsende mise-en- scène ontstond een heel gedraaf over het podium, de spelers na men al tangoénd steeds andere plaatsen in. Maar ook deze fysie ke dynamiek kon het publiek weinig mentale verfrissing schenken, al zat er in de zaal veel familie van de spelers, die dus ze kere zelf toegevoegde genoegens aan zo'n voorstelling beleeft. Grappig wjis de rol. die Annet Schipper speelde: als iemand zijn tekst kwijt was, zei zij het, anders dan een souffleuse, luidkeels voor, zodat geregeld de zinnen tweemaal klonken. Zij speelde ook zelf een rol, die van eigenares van het bordeei en wie anders dan de bazin zou de vergeten tek sten kunnen voorzeggen? Bij binnenkomst van het publiek was Apollo al in actie: dat beloof de wal! Fred Se ver in liep als vol leerd bartender te serveren, de sfeer leek knus (hoewel, als het kleine podium van de Teerstoof bruikbaar was geweest, dn thea ter nog meer intimiteit had kun nen geven). Achteraf hadden de woorden van Bruin Otten alarmerend moeien zijn, In het programma foldertjes liet hij weten dat er in de komedie niet gewichtig ge daan zou worden over hoog staande levensnormen. Ik heb in derdaad niet één wijsheid ge hoord, wel pogingen tot; te den ken valt aan quasi-filosofietjes dat de mens een hoer is en de we reld een bordeel: zulke dogma's zijn niets anders dan het imperia lisme van de non-fictie. En dat voor een groep, die toch ook aan Shakespeare geroken heeft! Schiedam Een 41 -jarige Schie dammer uit de Den Bommelse- straat, die aangifte kwam doen van diefstal in zijn woning, is door de politie aangehouden. Hij wordt ervan verdacht de inbraak in scène te hebben gezet. De man Beweerde dat er vrijdag tussen drie uur 's middags en twaalf uur 's avonds een forse buit uit zijn huis was gehaald. Een inbreker zou er vandoor zijn gegaan mei tweeduizend gulden contant geld, sieraden ter waarde van twintigduizend gulden, een stereo-installatie, een kleurente levisie. een videorecorder en kle ding. Om binnen te komen zou de dief een klapraam hebben in geslagen. „Na onderzoek in de woning hadden wij reden om aan het verhaal van de man te twijfe len", aldus hoofdinspecteur Jan van Hof. Na verhoor is de Schie dammer vrijgelaten. Schiedam Zij schrokken van elkaar, de gemaskerde man en de 32-jarige Schie-' dam se aan het Sint Janshof bij wie de onverlaat aanbel de. Zonder een woord te zeg gen duwde hij de vrouw de huiskamer in. Maar daar werd de gemaskerde over vallen door besluiteloosheid. Hij liet de vrouw los en leek er weer vandoor te willen gaan. Halverwege de gang draaide hij zich nog een keertje om en haalde een mes tevoorschijn. „Mondje hoüden, want andere doe ik je wat", dreigde hij. Vervol gens ging de man weg. ïïjn slachtoffer had geen idee wat de man wilde. Ook de politie kan slechts gissen naar het doel van het onaan gename bezoek, dat maar een minuutje bleef. Maasland In verband met wegwerkzaamheden is de tunnel in de Westgaag onder rijksweg 20 vanaf vandaag afgesloten voor het verkeer. De werkzaamheden zullen naar verwachting zes we ken in beslag nemen. Alleen Fietsers en bromfietsers kunnen in die periode van de tunnel gebruik maken. Buiten werktijden kunnen automobilis ten overigens wèl door de tunnel. MaassluisIn Maassluis-West is vrijdagavond rond tien uur een 22-jarige verkoopster beroofd. De vrouw, die de dagopbrengst van een kaaswinkel in de Konings hoek naar de bank wilde bren gen, werd in de Hiverlaan door twee jongens aangesproken. Zij rukten haar de tas met het geld vierduizend gulden uit haar handen en gingen ervandoor. De Verkoopster kon slechts een vaag signalement van de daders opge ven. Ze waren ongeveer twintig jaar en droegen allebei een spij kerbroek en een donker jack.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1