Schiedam gaat in ontwikkelingshulp Maassluis vecht uitspraak aan in affaire - Zanevelder H Raad zoekt weg naar compromis VLAARD3NBS IAGBIAO eCHliOAMeSHE COURANT NIEOWE WATERWEG GDORA^I Voordeel: 15 gulden per inwoner per jaar Set glazen voor honderdj ar igen foHn kroes TNO moet veiligheid sauna onderzoeken ADVOCAAT KRIJGT NOG MAAND TIJD Zes jaar gevangenis voor ex-kroegbaas Tasjesrover slaat toe Schiedammers raken gewond Inbrekers vangen bot Waterpomp voor Burkina Faso eerste aanzet Hülsta-totaai West benoemt zelf nieuwe deskundige Dikke pret met prijsjes van burgemeester VOOR ALLE SOORTEN KONTAKTLENZEN 'Poppe doodgewone rose opportunist' DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De bovenburen van de sauna in de Waalstraat hebben er bij de gemeenteraad op aangedrongen, TNO in Delft een onderzoek te laten verrichten naar de stabiliteit en veilig heid van dat pand. De uitkomsten daarvan moeten worden ge toetst aan de eisen, die in de woningwet worden gesteld. Zij zijn ervan overtuigd, dat dan ernstige gebreken aan het licht zullen komen. „Het pand is omstreeks 1640 gebouwd en in 1985 door ondeskun dige mensen verbouwd", schrijven de heer A. van den Berg en mevrouw A.C. Bosscher de gemeenteraad als reden voor hun verlangen. De bovenburen voeren al ruim een jaar strijd tegen de sauna. Zij klagen over geluids-, stank- en vochtoverlast Dat zou onder meer komen omdat eerdere verbouwingen ondeugdelijk zouden zijn uitgevoerd. De twee maken dan ook bezwaren tegen een nieuwe aanvraag voor een bouwvergunning, omdat zij niet ver trouwen dat er dan wel een aanvaardbare situatie ontstaat. Maassluis De aangekondigde tariefsverlagingen leveren de inwoners van Maassluis in 1987 een voordeel van ongeveer 15 gulden op. De verlagingen, die chef financiën P.N.M. Vork gis termiddag nog niet kon meedelen, staan keurig vermeld in de aanbiedingsnota bij de meerjarenbegroting. De prijs voor watergaal met4,5 cent per kubieke meter omlaag. Elektriciteit wordt 0,65 cent per kilowattuur goedkoper en het abonnementsgeld voor de kabeltelevisie wordt met twintig cent per maand verlaagd. Maassluis doet daarmee precies wat buur gemeente Vlaardingen al jaren weigert: het geeft de winsten van de nutsvoorzieningen terug aan de bevolking. Alleen op de verkoop van water maakt Maassluis nog een bescheiden winst van 25.000 gulden. De Eerste Stad aan de Waterweg geeft in 1987 bijna 115 miljoen gulden uit. Dat is twee miljoen minder dan dit jaar. Schiedam Twee honderdjarigen in Schiedam krijgen woensdag 29 oktober hoog bezoek. Wethouder Aad Wiegman komt die dag op visite bij mevrouw J. Kie- boom-van Dorp en mevrouw N. Gonlag-Lepolder. Bei de dames zijn niet helemaal de oudste inwoners van de stad, maar ze hebben wel dezelfde leeftijd als de water leiding. En dat feit vormt de reden van het bezoekdat tevens de festiviteiten rond een eeuw drinkwater af sluit. Wiegman neemt voor de honderdjarigen, die in Huize Frankeland en bejaardencentrum De Harg wonen, een exemplaar mee van Hans van der Sloots jubileumboek 'Een slok water, een bete broods'. Om de herinnering aan de armoede die onwillekeurig uit die titel spreekt wat te verzachten, krijgen beide dames ook een karaf met zes drinkglazen cadeau. Maassluis De advocaat van de gemeente heeft tot 21 novem ber de tijd om de verdediging voor te bereiden in het proces, dat bewoner Henk van Kranen van de Steendijkpolder tegen Maas sluis heeft aangespannen. De zaak, waar de bewoners van de gtfwijk met spanning naar uitkijken, stond voor gistermorgen gepland, maar werd voorlopig aangehouden. Maassluis vroeg en kreeg meer tijd voor het verweer. Van Kranen, die voor zijn werk naar Bilthoven is verhuisd, krijgt zijn huis in de gifwijk niet verkocht Hij stelt de gemeente verantwoordelijk voor de verontreiniging en daarmee voor de schade die hij lijdt. Hij eist, dat de gemeente zijn huis terugkoopt tegen de marktwaarde die het zou hebben als de grond eronder schoon was Bovendien vraagt hij een schadevergoeding voor het extra geld, dat hij kwijt was aan reizen tussen Maassluis en Bilthoven. Van Kranen vindt, dat de gemeente hem ook schadeloos moet stellen voor het feit, dat hij al maanden lang twee huizen moet betalen. Arnhem Het gerechtshof in Arnhem heeft vanmorgen een 44-jarige ex-kroegbaas uit Vlaardingen wegens doodslag veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes jaar. Het hof acht bewezen dat hij in okto ber vorig jaar in Almelo de 34- jarige Henk Bekhuis heeft doodgeschoten. Procureur-ge neraal mr.F. Vrijlandt eiste daarvoor twee weken geleden zeven jaar cel. De rechtbank in Almelo ver oordeelde de Vlaardinger in januari jegens doodslag tot zeven jaar na een eis, wegens moord, van negen jaar. Procu reur mr Vrijlandt zei tijdens de behandeling 'van de straf- zaak het met de rechtbank eens te zijn, dat moord niet wettig en overtuigend valt te bewijzen. ,,Maar uitgesloten is het zeker niet", meende hij twee weken geleden. Bekhuis werd op 12 oktooer vorig jaar na een korte woor denwisseling in de buik ge schoten. Het slachtoffer over leed vrijwel onmiddellijk. Vol gens de verdachte was het slechts de bedoeling zijn slachtoffer angst aan te jagen met een schot op het portier van diens auto. Dat Bekhuis geraakt werd, noemde hij twee weken geleden 'een noodlottig ongeluk'. Maassluis Een 33-jarige in woonster van Maassluis is woens dagavond van haar handtas be roofd. De vrouw was met haar vriendin op weg naar een cursus in gebouw Klei en Kleur aan de Burgemeester Wesselingstraat, toen de overvaller zijn slag sloeg. Bij de ingang van het lesgebouw werd de vrouw van achteren oeetgegrepen, een ogenblik later werd haar de tas uit handen ge rukt. Haar metgezellin was zo verbluft dat zij geen hulp bood. De dief kon er ongehinderd met de tas, inhoud 250 gulden en enkele be taalkaarten, vandoor gaan. Het was de tweede keer in één week dat in Maassluis-West een vrouw het slachtoffer werd van een der gelijke overval. Schiedam Een 26-jarige Schie dammer is gistermiddag,op de 's- Gravelandseweg met zijn auto in botsing gekomen met een tractor. De bestuurder van de tractor die van de De Brauwweg kwam, een 23-jarige Rotierdammer, ver zuimde voorrang te verlenen. De automobilist klaagde na de aan rijding over hoofd- en maagpijn en werd overgebracht naar het Schielandziekenhuis. Een 16-jarige bromfietser uit Schiedam ging 's avonds dezelfde weg. Hij botste op de Koemarkt frontaal op een auto, doordat hij een bocht naar links te ruim nam. Vlaardingen Sinds woensdag nacht zit er een grote ster in de ruit van de juwelierszaak aan de Dirk de Derdelaan. De barst werd veroorzaakt door een trot toirtegel, waarmee een een onbe kende tot de sieraden in de etala ge trachtte door te dringen. De poging mislukte, omdat het vei ligheidsglas achter de ruit hard genoeg bleek om de klap op te vangen. Schiedam De gemeente Schiedam denkt erover ambtenaren te gaan uit zenden naar ontwikke lingslanden. Veel Schie- damse politici vinden dat hulp aan de Derde We reld niet uitsluitend aan het rijk mag worden over gelaten. Schiedam zou ook zijn steentje moeten bij dragen, maar in welke vorm dat kan gebeuren is nog onderwerp van dis cussie. i Enkele politieke partijen on der andere CDA, PvdA en PPR/PSP praten daar mo menteel over met burgemeester Scheeres. Behalve ambtenaren uitzenden wordt gedacht aan het adopteren van ontwikkelings projecten en het zoeken van part nersteden in de Sahel-landen. Ontwikkelingssamenwerking op lokaal niveau was één van de op vallendste leuzen, waarmee di verse partijen in maart de raads verkiezingen in gingen. De poli tiek liet het niet bij beloften, maar voegde al vnj snel de daad bij het woord door geld en mate riaal beschikbaar te stellen voor een waterpomp in Burkina Faso. Scholieren van de Rijnmond-mts zijn al enkele maanden bezig met de montage van dit toestel. De pomp wordt in mei volgend jaar verscheept naar het Afrikaanse land. Het idee om het voormalige Op- per-Volta een pomp cadeau te doen ontstond kort voor de vie ring van honderd jaar waterlei ding in Schiedam. „Voor ons is water een heel vanzelfsprekend iets, maar twee miljard mensen moeten dagelijks grote moeite doen om een slokje drinkwater te bemachtigen", zei wethouder Aad Wiegman (openbare nutsbe drijven) gisteren bij een eerste be zichtiging van de pomp. Het eeuwfeest bij de ONS leek Wieg man daarom een goede aanlei ding iets bij te dragen om de nood in de Derde Wereld te helpen le nigen. De raadscommissie nuts bedrijven heeft inmiddels plan nen voor een tweede waterpro- ject in een ontwikkelingsland. Dat de nutsbedrijven de produc tie van de pomp opdroegen aan de Rijnmond-mts is geen toeval. De technische bedrijven hebben regelmatig stagiaires van de school over de vloer. Bovendien is de adjunct-directeur van de ONS, Henk Eikenbroek, tevens bestuurslid op de mts. Omdat de school wei machines en man kracht kon. leveren (vier leraren en twintig leerlingen zijn er voor 'vrijgemaakt') maar geen ont werp, werd de hulp van de Am sterdamse Stichting Tool inge schakeld. De vijftien technici van dit bureau zijn gespecialiseerd in op maat gesneden apparatuur voor ontwikkelingslanden. Aan de kettïngpomp voor Burki na Faso is dat duidelijk te zien. Het toestel is zo ontworpen, dat de bediening weinig spierkracht vraagt. Dat moet ook wel, want het grootste deel van de bevol king is ondervoed. Op de Rijn mond-mts bekij ken wethouder Aad Wiegman, docenten en schoolbestuur ders onderdelen van de pomp voor Burkina Faso, die in mei volgend jaar naar Afrika wordt ver scheept. (ADVERTENTIE) JU SO /aar voorlichting over wonen en dopen ra alie slaapkamers, èlle woonkamers Schiedam Bewonersvere niging Schiedam-West is niet van plan na het vertrek van Bert van Kan lang zonder ei gen deskundige te blijven zit ten. De vereniging heeft B en W laten weten dat zij di rect na 1 november, de da tum waarop Van Kan ver trekt, op eigen houtje een op volger zal aannemen. De stichting Planwinkel Delft, die de bewonersdeskundigen aan enkele Schiedamse wij ken 'verhuurt', zal de kosten daarvoor bij de gemeente in rekening brengen. West heeft die beslissing ge nomen, omdat er tot 1 janua ri 1987 geld is gereserveerd voor een bewonersdeskundi- ge in de wijk. In een brief aan het college schrijft de vereniging, dat West met in gang van het nieuwe jaar re kent op de bijstand van een deskundige van minimaal 'twintig uur per week. Van Kan, die een baan heeft aan genomen bij de gemeente Vlaardingen, had een werk week van dertig uur. Wethouder Hans van Kleef is inmiddels schriftelijk van het besluit op de hoogte ge steld. De bewonersvereni ging heeft een gesprek met de wethouder aangevraagd om de vervanging van Van Kan mondeling toe te lich ten. Vlaardingen In een extra verga dering proberen burgemeester en wethouders van Vlaardingen vol gende week alsnog de tweede fase van het betaald parkeren door de gemeenteraad te krijgen. Een eer der voorstel leidde vorige maand schipbreuk, omdat CDA, VVD, SP en SGP/RPF tegen stemden. De fractievoorzitters bespraken maandag avond voor het eerst de mogelijkheid van een extra vergadering, om de problemen die vori ge maand zijn gerezen op telossen. De raad nam vorige maand een motie aan, waarin werd uitgesproken dat het uurtarief voor betaald parkeren met twee kwartjes moest worden verlaagd naar een gulden. Het college legde die motie naast zich neer. Inmid dels ziet het ernaar uit, dat er een compomis is gevonden. Het parkeertarief zou volgens het nieuwe voorstel 1,25 gulden per uur worden. Om de raad onder druk te zetten wordt ïn het nieuwe voorstel voorgerekend hoeveel het de gemeente zou kosten, als het gebied voor be taald parkeren niet verder wordt uitgebreid. Over het parkeerregiem in de binnenstad zijn afspraken gemaakt met de partners in de Par keergarage bv. Dat zijn ontwikkelaar Van Wijnen Vastgoed bv, Beheerder Actomat bv en kruidenier Bas van der Heijden. Zij zouden een schadeclaim kunnen indienen ais de ge meente zich niet aan de afspraken houdt De extra raadsvergadering staat gepland voor volgende week woensdag. Daarover is echter nog overleg gaande tussen de PvdA en de op positiepartijen. Burgemeester Scheeres reikt de prijsjes uit. Vlaardingen/Schiedam Rond leiding in het hoofdbureau van politie te Schiedam, felicitaties van. burgemeester Scheeres, prijsuitreiking voor de fraaist in gekleurde tekeningen over de kinderboekenweek: nee hoor, waren ze niet eens onder de in druk! Niet stil en verlegen, maar enthousiast en vol dikke pret, na men de kinderen hun prijsje in ontvangst, en tijdens het eraan voorafgaande uurtje waren ze ook in opperbeste stemming, toen hoofdinspecteur Rob Besseling één en ander over de politie ver telde. Goeie pedagoog trouwens, die Besseling. 't Waren de enige prijsjes niet, die gistermiddag om drie uur wer den uitgereikt Precies om dezelf de tijd deelde burgemeesters vrouw Tmeke van Lier-te Flier- baar in Vlaardingen de prijzen uit voor de kleurwedstrijd, waar mee het 75-jarig bestaan van wo ningbouwvereniging Patrimoni um werd gevierd. Heel toepasse lijk kregen de wmnaartjes een spaarpot in de vorm van een hon denhok, met 75 gulden erin. Moeders'en kinderen zetten in de oude hal van het stadhuis spon taan het Lang zal die leven* m, toen bleek dat Idsert van Brand wijk, winnaar in de categorie van 8 en 9-jarigen, juist gisteren 9 jaar was geworden. Werd het extra feestelijk. De tekeningen blijven de komende week tentoongesteld in hetstadhuis (ADVERTENTIE) UDA.N.V.C. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon; (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 Vlaardingen Er begint zich een rage af te tekenen in de Vlaardingse stadspolitiek: afge ven op de SP. Vooral op de ver meende 'waggelende koers' van voorman Remi Poppe wordt in de huisorganen van de politieke partijen maandelijks fors inge hakt. VVD-raadslid Jan van He- mert doet daar in de laatste uitga ve van het afdelingsblad van de liberalen gretig aan mee. Hij typeert Poppe in een open brief als een 'doodgewone rose opportunist', die de weelde van zijn grote verkiezingswinst niet kan dragen en in een paar maan den tijd zonder morren in de bij wagen van de PvdA is gestapt. Van Hemen concludeert dat Poppe bij de behandeling van de erfpacht voor de parkeergarage 'met een daverende klap van zijn voetstuk stortte'. Dat Poppe op 3 september voor dat voorstel stemde, valt volgens hel liberale raadslid slecht bij de goedgelovi- §e burgers die het vakje van de P bij de verkiezingen inkleur den vanwege de ongecompliceer de duidelijkheid, „Jouw ja was ja, en jouw nee was nee". Van Hemert voorspelt dat Poppe in november, tijdens de begro tingsbehandeling, nog meer van zijn aanvankelijke eisen zal in slikken. Ter illustratie noemt hij het SP-standpunt ten aanzien van de GEWB-winsten, De socia listen verlangden tijdens de colle geonderhandelingen afschaffing van die winst, maar hebben uit eindelijk met beduidend minder genoegen genomen. „Een keihar de 100-proeents-eis is nu al gere duceerd tot een halfzacht 60-pro- cents-verlangetje", stelt de libe raal minzaam. „En in november doe je daar vast nog wel wat af'. Maassluis De Maassluisse raad beslist maandagavond in een extra vergadering over de vraag, of het zin heeft in beroep' te gaan tegen de uitspraak van de Rotter damse rechtbank in de affaire van de 'Zakkende Zane- velder'. De rechtbank stelde twee maan den geleden in navolging van een arbitragecommissie, dat de ge meente aansprakelijk is voor de financiële schade door verzak kingen van de flats aan de Burge meester Zaneveldstraat. Burge meester en wethouders willen voor het gerechtshof in Den Haag nogmaals de uitspraak van de arbitragecommissie aanvech ten. Zij hebben daaivoor de toe stemming van de gemeenteraad nodig. Volgens Maassluis bevatte het ad vies dat een arbitragecommissie in 1982 deed een aantal onjuisthe den. Die commissie volgde aan nemer Elementum, de bouwer van de flats, die beweerde dat hij met de toen beschikbare kennis de verzakkingen niet had kun nen voorzien. De flats, gebouwd in het begin van de jaren zeven tig, begonnen al snel scheuren te vertonen Een probleem dat ver oorzaakt werd door wegzakken de fundamenten. Het kostte de gemeente vijftien miljoen gulden om dat euvel weg te nemen. „De uitspraak van de rechtbank", vertelt Cor de Jonge, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling. „was voor ens een bittere teleur stelling". De gemeente houdt vol, dat de arbitragecommissie de zaak niet tot in de puntjes heeft uitgezocht, „Wij hadden graag gezien dat de rechter er onafhan kelijke deskundigen bij had ge- ha aid om de zaak opnieuw te on derzoeken". aldus De Jonge. Dat gebeurde echter niet. De raad moet snel een t nemen, want na 1 november sluit de termijn voor beroep bij het ge rechtshof. „De vraag is: wat kan en wat wil zo'n gerechtshof nog doen", zegt De Jonge. „Het is een hachelijke onderneming". De ge meente hoeft echter met alleen de kosten van het juridische ge schil te dragen. Ook het ministe rie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milièu is be nieuwd naar de uitspraak en deelt mee in de kosten. De 'Zak kende Zanevelder' was een van de eerste flats in Nederland waaj>„ een nieuwe manier van onder-"' heien werd toegepast: het fibro-~ systeem. IJzeren buizen werden^ m de grond geslagen en vervol-? gens volgestort met beton. De Jonge: „En verdikkeme, net in'i Maasluis gmg dat fout". (ADVERTENTIE) Nieuw in Nederland, en nu al een klassieker. Een prachtig model uit de Rockport profile-groep. Stijlvol en modieus, degelijk en solide. Een dijk van een schoen. 11 Rockport ach oenen zijn verkrijgbaar bij da volganda achoananzakar» TIRON SCHOENEN Zuidvliet 6 Tel. 01899 - 12404 en Koningshoek Tel. 01899 - 21275 Maassluis VAN VORST Koningshoek 91106 MAASSLUIS 01899- 11800 'BRABANTS SCHOENENHUIS Hoogstraat 93-95 Schiedam Tel. 010-4733310 l BRABANTS SCHOENENHUIS Hoogstraat 125 Vlaardingen Tel. 010- 4341B94 VAN VORST Liesveld 18 VLAARDINGEN 010-4343694 I Bel voor nadere informatie 04160-36431

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1