Hoe (rode) dominees geschiedenis schreven Anderhalve ton kleding voor ANC Schiespoor zit in ruimtenood AGENDA "Lcstift bank rnrnmÊsaim HET WAAIGAT SPORT 1 Glenn Sonneville: 'Eerst presteren' m Brakus praat met H Hoen - sisss m K WONEN PUZZEL BUITELAAR NOG NIET COMPLEET F'"""i«mmmrant, Nieuw boekje Hei-man Noordegraaf rammimmH Zwarte markt in Nieuwland Amateurkunst voert overleg In een handomdraai maakt u van deze bank een bed 1.795,- Kom zitten en liggen r—i loekse Boys: Stroopwafels Schiedam De Schiedamse geschiedschrijving maakt een produktief jaar door. Nadat auteurs als Bas van Bochóve, Hans van der Sloot en Cor Suttorp de historie van het carillon, de waterleiding en het hervormd weeshuis op schrift stelden, verscheen dinsdag een boekje van Her man Noordegraaf over de christen-socialisten. Noordegraaf pakte daarmee een wat gewichtiger onderwerp bij de kop dan de andere drie historici en hij verwacht dan ook niet dat 'Het kruis en de rode vaan1 „binnenkort op de bestsellerlijst zal prijken. „Al heb ik wel geprobeerd zo te schrijven dat mensen die niet thuis zijn in het onderwerp, het toch heel leesbaar vinden". Herman Noordegraaf publi ceert al jaren artikelen en boe ken over het verband tussen evangelie en socialisme. Als re dacteur van een groot aantal tijdschriften, (waaronder Scye- dam van de Historische Vereni ging Schiedam) en als voorma lig raadslid van de PPR is hij gaandeweg zo bij dat thema be trokken geraakt, dat hij vrijwel permanent aan een nieuwe pu blicatie werkt. Op stapel staan nog een biografie over de vrou welijke christen-socialist Anke van der Vlies en de uitgewerkte" jeugdherinneringen van Daan van der Zee. Voorname rol Die twee Schiedammers spelen ook in 'Het kruis...' een voorna me rol. Ze legden de grondslag voor invloedrijke politieke be wegingen als de Bond van Christen-Socialisten en de Christelijke Democratische Unie. Daarmee vertegenwoor digden ze voor de Tweede We reldoorlog de stromingen, 1Het kruis en de rode */aan' ïs een uitgave van het gemeentearchief Schiedam. Het boek is in de winkel verkrijgbaar voor/19,50. waarmee Noordegraaf zich zo verwant voelt In zijn boek voert de voormalige PPR-voor- man nog meer sociaal bewogen Schiedammers van christelijke snit op. De rode dominee F.W.N. Hugenholtz bijvoor beeld, die de Nederlandse Pro testantenbond vaarwel zei om zijn kritische stemgeluid voort aan in het parlement te laten horen. Met die overstap ver wierf Hugenholtz bijna even veel bekendheid als zijn voor ganger Francois Haverschmidt, alias Piet Paaltjcns. In de slag om de stem van de christelijke arbeider mengde zich dat eerste kwart van de eeuw ook de SDAP. Maar de so cialisten van Troelstra onder vonden daarbij grote moeilijk heden. Hugenholtz daargelaten, bestreden de predikanten de leer van Marx te vuur en te zwaard. Het rode offensief had nauwelijks kans van slagen. Christenen en socialisten kozen dus elk hun eigen organisaties om het kapitalisme te bestrij den. Pas na de oorlog probeerde de PvdA de twee richtingen weer op één lijn te krijgen, maar in hoeverre die doorbraak in Schiedam slaagde staat niet in Noordegraafs boek. Waar schijnlijk bewaart hij die perio de voor een toekomstig werk. Ruud van Munster stond vooraan bij het inladen van de vuilniszakken. Vlaardingen Een bestelbusje was voorgereden om alle vuilniszakken met kleding in te laden. „Maar dat gaat er nooit allemaal in één keer in", had Ruud van Munster al snel in de gaten toen de leden van de socialistïese partij de zakken in de wagen stouwden. Een paar weken had de SP nodig om in Vlaardingen 1500 kilo kleding voor de Zuid- afrikaanse bevrijdingsbeweging ANC te verzamelen. „Het leeft dus echt wel bij de mensen", was de conclusie die Ruud van Munster trok. Hij leidt de SP-actie in goede banen en stond gisteren op het Weeshuis plein vooraan bij hel inladen van de vuilnis zakken. Twintig medewerkers aan de actie ver spreidden zon negenduizend folders in Westwijk, Centrum en Spoorwijk. Dat le verde de 1500 kilo kleding op, die gisteren als eerste bijdrage uit Vlaardingen naar een pand van de SP in Rotterdam werd ge bracht. Vandaar gaat de kleding naar Zam bia, waar zij door leden van het ANC wordt verdeeld onder de Zuidafrikaanse vluchte lingen in de kampen. De socialisten konden tevreden zijn met het eerste deel van hun actie. De zomers kleding die zij kregen was allemaal netjes gewassen en vaak ook gestreken afgeleverd. Boven dien kwamen er allerlei onverwachte ex traatjes binnen zoals schoenen, koffers en klerenhangers En voor de 'buil' uit negen duizend huizen moest het busje al twee keer rijden, daar hadden de SP'ers ook niet op ge rekend. De actie gaat nog een tijdje door, want de partij wil van aüe dertigduizend deuren in Vlaardingen er niet eentje over slaan. Schiedam De liefhebbers van modelspoortrein tjes, verenigd in Schiespoor, zoeken naarstig naar vervangende ruimte en liefst in de Gorzen. Daar huist de vereniging thans ook: op de eerste verdie ping van de school aan de Dwarsstraat, waar ook wijkvereniging Het Zuiderkwartier vertoeft. Over enige tijd verhuist Het Zuiderkwartier naar de Leliestraat 10, waar ook de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid onderdak krijgt, en het is de bedoeling dat dan ook Schiespoor haar biezen pakt; dan kan de school namelijk gesloopt worden. Het gebouw is niet op te knappen, het dak is zo lek als een mandje, dus Schies poor begrijpt best dat zij weg moet Maar waar naartoe? De vereniging heeft de gemeente raad gevraagd om vervangande ruimte en deze week kaartte CDA-raadsIïd Els Heliwig het probleem aan. Wethouder Hafkamp kende de perikelen nog niet, zo dat welzijnsambtenaar Ben Hakkenbroek moest bij springen. Die legde uit dat er meer organisaties in Schiedam zijn die heel dringend ruimte nodig hebben. En, met name in de Gorzen, is er niet zoveel. De ge meente heeft een lijst gemaakt van gebouwen, die in aanmerking komen, maar de totale ruimte is veel te ge ring om iedereen tevreden te stellen. Hellwig wist dat Schiespoor al gekeken heeft naar de kelder van de Heilig Hartkerk aan de Lekstraat, waar in'de jaren zeventig jongerencentrumDukdalf zat Maar die ruimte is onbruikbaar. PSP/PPR-raadslid Bart de Leede: „Er staat nog een broederklooster leeg aan de Warande..." In december houdt Schiespoor aan de Dwarsstraat nog een open dag. Er zal dan een enorm modelspoor wor den aangelegd, zodat de politiek overtuigd kan raken van het nut van de club. iiiiiiiiiiiiKiiNiiiiiJniiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinii Amsterdam niet, Vlaardingen wel Vlaardingen Zijn Amsterdam se collega heeft zijn kans voorbij zien gaan, de Vlaardingse burge meester Fred van Lier mocht vanochtend ivel de Olympische vlam ontsteken. Htj opende daar mee om kwart oyer negen op het bordes van het stadhuis de vari ant van scholengemeenschap Professor Casimir op de Spelen. Leerlingen en lustrumcommissie keken in spanning toe, hoe Van Lier de vlam in de fakkel joeg. Hardlopers brachten die fakkel vervolgens in estafette naar het schoolplein van de dertig jaar oude scholengemeenschap, waar de deelnemers stonden te trappe len om met de Spelen te begin nen. Het Casimir benaderde met haar Spelen heel wat dichter de oude Griekse wedstrijden, dan het IOC dat doet. Er werd gewor steld. er waren strijdwagenren- nen en er werd een marathon ge lopen. De hal van de school was voor de slotceremonie, het uitrei ken van de medailles, omgeto verd in een Griekse tempel De Spelen besloten de feestelijkhe den rond het zesde lustrum van het Casimir. imiiimmiMUimiHiimMimimifiiiiiiiiiiiiiiiti Schiedam Wijkcentrum Nieuwland laat zater dag tijdens een open dag zien, welke mogelijkhe den het pand aan het Dr. Wibautpleïn komend seizoen voorde buurt in petto heeft. Van tien uur 's morgens tot één uur *s nachts gonst het van de activiteiten vooralle leeftijdsgroepen. Zo is er voor de jeugd een speciale 'zwarte markt' waar spulletjes kunnen worden verhandeld. Jongeren kunnen ook meedoen aan verschillen de wedstrijden: tafelvoetbal, dart, biljarten en klaverjassen. Verder zijn er demonstraties bloemschikken en jazzballeL De open dag wordt afgesloten met een feesta vond waaraan wordt meegewerkt door muziek groep La Mouche, de zanger Cliff Minick en en- tertainersgroep de Rigeco's. Schiedam Sinds de Schiedam se Gemeenschap haar subsidie en betekenis kwijtraakte, is er nog geen nieuw overlegplatform op gericht voor de amateuristische kunstbeoefening. „Ik heb daar zorgen over", zegt PvdA-raadslid Huub de Ruiter. „Ik wil geen spij toptant zijn van het opheffen van de SG. verre van dat, maar ik pleit wel voor meer overleg, dat is namelijk een goede zaak en kan tot nieuwe initiatieven leiden". Volgens Ben Hakkenbroek, chef van de afdeling cultuur, sport en jeugd in het stadskantoor, wordt er wel degelijk overleg gevoerd. De gemeente is in bespreking met zowel de zangkoren en de to neelgroepen als de drumbands. En er is een voorzittersoverleg op komst, waarin de vertegenwoor digers van zang, toneel en mu ziek bekijken of er reden is vaker samen te komen. SCHIEDAM zaterdag 25 oktober poppentheater Clown Wcxidr speelt het pro gramma 'Poppenkraam' in theater De Teer st ooi. 14.30 uur. optreden van Koert Zonneveld in jazzclub Ttie Dttch. 21.30 uur. optreden Goat's Palace (blues) In café Planta ge, 21 00 uur. najaarsconcert muziekvereniging Sint Rad boud in De 3? uwe Brug, 20.00 uur. Vrije Liggers stuiten seizoen af, zaat Man/re, 20.00 uur. optreden Marine Bijl In Passagetheater, 20,15 uur. Hans UCerg speelt njn solopmgrsmma 'Berg - en Berg' in theater De Teers loot, 21.00 uur, open dag wijkcentrum Nieuwland, Schiedamse amateurschrijfster WiUy Cfere- mans leest voor uit eigen werk; ook Manon Bloem komt, over kinderboeken en vrouwen, sociale ongel ijkheid en discriminatie; schnjvers- avond in Videocafe, Teerst oof, 20,30 uur. maandag 27 oktober CD A-leden vergadering in DeWilgenburg, Sin- get 104,20.00 uur. VLAARDINGEN zaterdag 25 oktober try-out voorstelling van het toneelstuk 'Mijn Mekka' van Athol Fugard in da Stadsgehoor zaal, 20,15 uur. een Javaans dansdrama begetetd door game- lanmuziek inDe Harmonie, 20.30 uur. fifm Tangos van F. Solanas in Filmhuis Harmo nie, 20.30 uur. Andere Markt in het teken van Chili. kinderbingo en superbingo in wijkcentrum De Deel. 18 00en20 30uur. zondag 26 oktober optreden van öe Munelte Luce Clement (mez zosopraan) en VaughSchlepp (piano)in dam zjekkamervanhetVissenimuseum, 15.00uur. maatschappelijk avondgebed met als thema geestelijke gezondheidszorg in de remonstrant se kerk, 19 00 uur. MAASSLUIS zaterdag 25 oktober kamermuziek gezelschap geeft concert in het Witte Kerkje. 20.00 uur. Diverse meubelstoffen bed voorzien van lattenbodem afm. 160 x 208 (ligmaat 140 x 198) tot eind '86 spec, prijs 0D BBS esBBB I ij i i,inmnnocnni Markt 57 - Vlaardingen - telefoon 010-343685 Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 24 oktober 1986 RW Schiedam De vorige week ontstane problemen tussen PPSC-trainer Toon Brakus en spitsspeler Jan *t Hoen zijn de wereld uit. 't Hoen, voormalig topscorer van de Schiedamse tweedeklasser, was het in de thuiswedstrijd tegen Sportlust'46 niet eens met de wisselbeurt die Brakus hem had toebedeeld en volgde dat treffen vanaf de tribune. „We hebben een goed gesprek gehad", licht Brakus toe. „Ik vond de reactie van 't Heen in eerste instan tie wat kinderachtig, omdat hij al eerder wissel had gestaan. Gaat het om een speler die constant in de basis heeft gestaan en goed heeft gespeeld, dan kan ik het begrijpen. We hebben er als volwassenen over gesproken en Jan heeft deze week weer ge1 woon meegetraind". i Mocht PPSC in Oud-Beijerland tegen SHO aan dé start verschijnen, wat gezien de huidige weersom standigheden en de voorspellingen een levensgrote verrassing zou zijn, dan neemt 't Hoen opnieuw plaats in de dug-out. Overigens wacht PPSC nog steeds op de eerste competitiezege. „We moeten meer aan het voetballen gaan denken", aldus Bra kus. „Met overleg blijven spelen en geen onnodige onrust kweken". Glenn Sonnevilte...'Zo lang ik dienst ben van SVV, praat ik niet over een springplank'... door DONALD BAX Schiedam Glenn Sonneville heeft de voorbije twee maan den een constant gevecht met zichzelf geleverd. Heen en weer geslingerd tussen hoop en teleurstelling, was het uiteindelijk haptonoom Ted Troost die een einde maakte aan de myste rieuze enkelblessure van SVV's puntspeler. Waar anderen de enorme verdikking rond de enkel uitsluitend ter plaatse dach ten te localiseren en geen concrete remedie wisten, wees een uitgebreid onderzoek van Troost uit dat hel gewricht uit de kom was gescholen. Daardoor was de druk op de enkel steeds groter geworden en had zich aldaar een zwelling gevormd Ier grootte van een struisvogelei. Een relatief kleine ingreep van de Rotterdamse 'wonderdokter' was derhalve voldoende om Sonneville tegen Quick Boys een verrassende rentree te laten maken. Met de genezing van Sonneville, die begin deze week in het twee de elftal overigens duidelijk maakte nog een flinke hoeveel heid wedstrijdritme tekort te ko men, gaat het nu ook met SVV crescendo. Trainer Dick Buite laar kan morgenavond tegen Tel star putten uit een groep van ze ventien fitte spelers. Marcel van Buuren had eveneens baat bij een ingreep van Troost, de schorsin gen van Chris Treling en Jan Mulder zijn voorbij en ook het blessureleed van Jan Könemann, Rob Koevermans en Coen van der Hoeven is geleden. „Nu kan Buitelaar inderdaad zeggen: daar staat mijn elftal", beaamt Sonne ville. Zeker voorzitter Martin de Jager zal de topscorer van vorig seizoen (vijftien doelpunten) met argus ogen volgen. Pas een week voor de eerste training bereikten Son neville en SVV overeenstem ming over een nieuw eenjarig contract, nadat eerdere bespre kingen waren afgesprongen op de voor de buitenwacht niet on aanzienlijke verlangens van de donkere aanvaller. „Indianen verhalen", zegt hij zelf. „Ik had m'n eigen standpunt en wilde daar niet van afwijken. Vorig jaar hield ik vijfhonderd piek per maand over aan het voetballen. Daar zeur ik niet over, omdat ik er toen bewust voor had gekozen. Ik was als schutter toch bij de top vijf van de eerste divisie geëin digd en wilde dat beloond zien, maar beslist met overdreven, om dat ik heus wel weet dat SVV er de club niet naar is om grote be dragen te kunnen betalen". Terugkeer Sonneville had zich in eerste aan leg zelfs verzoend met een terug keer naar DSO, z'n oude club. Er waren weliswaar flauwe contac ten met FC Den Haag en Haar lem, die de beweeglijke spits op huurbasis wilden overnemen, maar daar bleef het bij. „Ik heb van de zomer voor mezelf door- getraind, omdat ik op niemand, ongeacht de club waar ik terecht zou komen, een achterstand-wil de hebben". Ook hij slaakte uit- Schiedam Chris Treling en Jan Mulder keren morgen avond terug in de basisopstel ling van SVV. Trainer Dick Buitelaar is er nog niet uit wie in de thuiswedstrijd tegen Tel star voor dit tweetal moeten wijken. „Het is niet eenvou dig", beaamt de langzaam maar zeker in gewone en dus oviale doen gerakende Bra- jander. „Na die 3-1 bij NAC is er eigenlijk geen reden om de ploeg te wijzigen, maar met Treling en Mulder er bij denk ik dat we sterker zijn". Buitelaar heeft deze week veelvuldig ingepraat op zijn groep. Hij heeft getracht hen voor te houden dat de 3-1 zege op NAC mooi, leuk en aardig was, maar dat nu het duel te gen Telstar centraal staat „Dus niet op je borst slaan, dat je toevallig bij NAC hebt ge wonnen", aldus Buitelaar. „Telstar heeft het tegen Wil lem II en NAC goed gedaan en is tegen NEC ongelukkig de bietenberg opgegaan. Telstar zal er op gebrand zijn om ten koste van SVV de positie op de ranglijst te verbeteren". SVV staat met tien uit elf wel iswaar in de onderste regio nen van de middenmoot, de. kloof naar de sub-top be draagt slechts vier tot vijf punten. „Als je zaterdag op twaalf punten komt, gaat er weer wat gloren", vult Buite laar aan. „Misschien dat we er dan ook in kunnen slagen het publiek terug te winnen. Ik hoop alleen, dat het weer de komende dagen een beetje be ter wordt, al zijn de voorspel lingen daar niet naar", herin nert Buitelaar zich de trooste loze wedstrijd van vorig sei zoen tegen Vitesse. Hoek van Holland Met een optreden van The Amazing Stroopwa fels voegt Hoekse Boys zaterdag een nieuw element toe aan de thuis wedstrijden, De Nederlandse tweemansformatie, die al verschillende bekende hits op zijn naam heeft staan, kon worden gecontracteerd dank zij de financiële medewerking van sponsor Dik de Ruiter. De vishandelaar geeft hiermee zijn driejarig sponsorcontract nog wat meer inhoud. Het is de bedoeling dat The Amazing Stroopwafels zullen optreden na afloop van de wedstrijd Hoekse BoysSV '35. Bovendien wordt zater dag op het veld van Hoekse Boys ook nog een wedstrijd gespeeld tus sen een team van de Maatschappij Zeeland en een elftal van de Britse douane uit Harwich. Ook al zou het programma in competitieverband worden afgekeurd, dan nog gaan dit duel door en het optreden van de groep door. eindelijk een zucht van verlich ting toen zijn zaakwaarnemer Miel Hollaar (trainer van DSO, DB) en VVCS-contactman Rob Jansen (Sonneville: 'Hij hielp ons met de kleinere punten') ja' zei den tegen SVV. 1 Langer dan drie wedstrijden (MVV, Emmert en RBC) duurde hel optreden van Sonneville evenwel niet. „Het gebeurde op de maandagtraining na die ze perd tegen RBC", refereert hij aan de inmiddels 'beruchte' en kelaffaire. „Natuurlijk moet je met pijn kunnen spelen, maar dat houdt op een gegeven moment wel op". Tegen NEC viel Sonne ville nog in, scoorde ook achter waarts koppend SVV's derde doelpunt, maar de terugslag was onvermijdelijk. Tot het ook Bui telaar allemaal te gortig werd en Ted Troost werd geconsulteerd. „Zeven weken tobben, dat is ver schrikkelijk, zeker als je zoals ik alles voor het voetbal overhebt". Conditie „Conditioneel schort het er nog aan. En ik houd ook nog een tijdje last, maar Troost heeft gezegd dat dat over een week of vier voorbij moet zijn. Het belangrijkste is, dai ik weer alles kan doen. Als j*e dat merkt, ben je ontzettend blij Het ging niet slecht in de bekerwed strijd tegen Quick Boys. Alleen in het laatste kwartier raakten m'n spieren geïrriteerd en werd ik moe, maar ik had wel een vol daan gevoel. Weetje", bekent hij,, „wat het rotste is? Dat de mensen roepen, hé Sonneville, waarom scoor je niet meer, we lezen je .naam niet meer in de krant, En ik was juist van plan om er voor tweehonderd procent tegenaan te gaan. Thuis en op m'n werk werd ik écht chagrijnig van". Sonneville is in die periode uit sluitend z'n eigen gang gegaan. Hij heelt zich met bemoeid met de kleine irritaties die ontstonden door het uitblijven van aanspre kende prestaties. „Ik kom om te voetballen en met de rest houd ik me niet bezig. We moeten nu met z'n allen keihard werken om uit dat dal te komen. Lukt dat, dan gaat het in Schiedam ook weer leven. Als we nu in de top had den gestaan, was er ook meer pu bliek gekomen. Iedere ploeg kan de steun van de supporters goed gebruiken, zeker als je een min dere periode doormaakt Dan is het publiek volgens mij een extra stimulans". Stokpaardje Dat laatste is het stokpaardje van De Jager, die ervan overtuigd is dat Schiedam warmloopt voor SVV op het moment dat hel aan de weg timmert. „Buitelaar licht Sonneville toe, „heeft dit seizoen nog geen enkele keer met zijn opstelling kunnen spelen. Blessures, schorsingen en wat al lemaal meer. Voor hem ïs het ook erg moeilijk geweest. Daarom wil ik het wel eens zien nu iedereen fit is. Aan mij zal het niet liggen. Ik ben blij dal ik hel al zo ver heb geschopt, Zo lang ik dienst ben van SVV, praat ik niet over een springplank. Ik moet nu eerst zelf maar eens gaan presteren en ik weet zeker dat me dat zal luk ken..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2