WD voor sloop oude Weeshuis JS slaapt in: wij zijn als kinderen behandeld Stadsomroep vanaf januari op kabel mms HALKES HERENMODES Politie veegt parkeer plaats alsnog schoon WOL WIL MANTELS MOOI MAKEN Erfstukkievoor twee honderdjarigen SMilfüS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Dirk de Derdelaan 5 Vlaardingen, telefoon 010 - 4349430 Politiebureau brengt politiek in beroering SISO wil eigen geld uitgeven Molen in gebruik Whisky weg Party-house aan Tuinlaan vreest concurrentie niet Venten zonder vergunning DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 0e-J'Of|3'- redactie: Breda Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352056, 4350557 - sportredactie: 4345209 giiiiiitiiiiiiiiiitlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiinifiiifiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiiiMiiiiiir Schiedam Bij Johanna Kie- I boom-van Dorp staat sinds gis- teren een mooie drinkwaterset op het buffet De honderdjarige I kreeg de zes glazen en bijbeho- I rende karaf cadeau van Aad Wiegman. Een presentje om het eeuwfeest van de waterleiding af te sluiten, verklaarde de wet- ihouder. „Gunst, wat aardig, en j ik ben niet eens jarig", reageer- de de bewoonster van Huize Frankeland verrast Het bloe- metje legde zij even terzijde om i een ander geschenk, het boek 'Een slok water, een bete i broods' van Hans van der Sloot, te kunnen in zien. Tijd om te le- zen heeft zij alleen 's middags, want de ochtend besteedt me vrouw Kieboom aan het boenen van de vloer Daar keek de wet houderopzijn beurt verrast van op. Een tweede honderdjarige, Neeltje Gonlag-Lepolder, lag toen Wiegman en nutsvoorlich- ter Mari Dingenouts versche- nen, nog te bed. In haar plaats namen drie van haar acht nog levende dochters de geschen ken in ontvangst „Wat een mooie karaf, echt een erfstuk- Me", vonden Coba, Tonie en Cor. Wat jammer nou dat moe der dit niet mee kan maken In bejaardencentrum De Harg baalden zij samen met Wieg man herinneringen op aan de sloop van de watertoren in 1923. MP? De wethouder moest bekennen dat hij die gebeurtenis alleen uit boeken kent „Nou, maar wij hebben in die tijd op de Rotter- damsedijk ook nog een tram zien ontsporenzeiden de dochters trots. Wiegman stond opnieuw ver steld van de krasheid van zijn stadsgenoten. Een dochter van mevrouw Gonlag die in Vlaar- dingcn woont adviseerde dat de wethouder maar eens een kijkje moet gaan nemen in die stad: „Daar is het klimaat veel gezon der. Wij hebben wel vijf hon derdjarigen". ;,Maar die zijn Drie dochters van mevrouw j Gonlag-Lepolder met de cadeaus van wethouder Aad Wiegman. De i dames stond de sloop van de wa- j tertoren in 1923 nog helder voor j de geest. 5 vast allemaal in Schiedam gebo- ren zei de wethouder ad rem. Tillllllllllllll]llil[IIIIIIIIIIIIIIIII|l|||||||||]|||||||il]|ll|ll||tlllllll]IIIIIIIIII!tIlllllillllllII|l||l|||||||!Illlll|[i;iiilil!lllllllll|||||llllit]|lll|[|||[|||||t[llllllllillll|lllllllllllllllllllllllHllllllllilllllll||l||IIIHIIIIIIIIfp Vlaardingen Sloop het oude Weeshuis en breng de gebruikers ervan onder in het huidige politiebu reau. Met dat plannetje gooit de Vlaardingse VVD roet in het eten van bur gemeester en wethouders. Het college wil op de plek van het huidige politiebu reau namelijk het nieuwe politiebureau bouwen, en die twee plannetjes ver dragen elkaar niet. Burge meester Fred van Lier heeft zijn voorstel voor nieuwbouw van het bu reau daarom maar een maandje mee terug geno men naar zijn werkkamer, om alle argumenten nog eens netjes op een rijtje te zetten. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft Vlaardingen veer tien miljoen gulden voor de bouw van een nieuw politiebureau be loofd, op voorwaarde dat de eer ste paal uiterlijk in 1988 wordt ge slagen. Het huidige gebouw aan de Delftseveerweg is volgens de politie veel te klein. Ruimte tekort Wethouder Bas Goudriaan voel de er het meest voor dat nieuwe bureau te bouwen aan de Von delstraat. Maar daar zou de politie weer vierkante meters tekort ko men. Dan maar aan de Delftse- veerweg, stelden B en W vervol gens voor. Dat zou wel een pro bleem geven, omdat het korps dan tijdelijk zonder huisvesting komt te zitten. Dat probleem zou echter niet onoverkomelijk zijn. meende het stadsbestuu r. Commissaris Anton Spel ver huist met zijn korps veel liever naar het terrein van Windmill aan de Westlandseweg. Het re creatiegebouw van de kunst- mestfabrikanL staal daar al een tijdje te koop. VVD'er George Neijssel speelt met zijn plan de commissaris in de kaart. Zijn par ty is hel met Spel eens, dat nieuwbouw aan de Westlandse weg verstandiger is. Cor de Jonge van de RPF heeft de suggestie van de VVD inmiddels overge nomen. Recreatie Burgemeester en wethouders zijn fel tegen nieuwbouw aan de Westlandseweg. In het bestem mingsplan wordt dat terrein aan gewezen voor 'recreatie'. „Een bestemmingsplan wijzigen kan jaren duren, zeker als er bezwa ren tegen worden ingediend", al dus wethouder Bas Goudriaan. En als de eerste paal niet in 1988 de grond in gaat verspeelt de ge meente veertien miljoen gulden subsidie. Een betoog dat de WD met aanspreekt en dat zelfs Bert Sehiedam/Vlaardingen Toch nog een nieuw lid? „Ik ben hier voor het eerst vanavond", zegt Boudewijn Kaptein, „waar is de kapstok?" Wil gaan zitten, aarzelt. „Dit is de PSP toch wel?" „Nee hoor, die vergadert in het kamertje aan het eind van de gang. Wij zijn de Jonge Socialisten", legt Astrid Brouwer uit. Jammer voor haar, maar meer dan vier leden komen er niet En de vergadering zou nog wel gaan over de toekomst van de JS. Schiedam - De Stadsomroep is vanaf januari op de kabel te horen. De SOMS heeft met de Ziekenomroep Schie dam overeenstemming bereikt over het gebruik van hun apparatuur en studio. De uitzendingen, die gedurende een jaar op proef door de twee omroepen zullen worden ver zorgd, gaan de gemeente slechts 6.500 gulden kosten. Hoe de lokale omroep haar 'zendmachtiging' gaat inkk ren, staat volledig open. Wethouder Aad Wiegman g hen de vrije hand en vertelde gisteren in de commissie i nanciën op geen enkele manier regelgevend te wülen op treden. De commissieleden waren unaniem voor het ex periment Ze hadden daarvoor twee argumenten: alleen de proef kan aantonen of lokale radio levensvatbaarheid heeft en als subsidiegever zit de gemeente met een bijdra ge van enkele duizenden guldens voor een dubbeltje op de eerste rij. Na langslepende onderhandelingen met de gemeente, die werden gefrustreerd toen wethouder Herman Posthoorn zijn portefeuille na de verkiezingen overdroeg aan collega Chris Zijdeveld, leek de zendmachtiging voor geruime tijd in de ijskast te zijn gezet Wiegman toonde zich deze week wel gevoelig voor het gezamenlijke en goedkope plannetje dat de Stadsomroep en Ziekenomroep samen hebben uitgebroed. „Ik bespeurde zoveel enthousiasme dat ik deze constructie niet wil dwarsbomen", vertelde Wiegman de^commissie. Aan het voorstel van de twee omroepen is op enkele on dergeschikte punten geschaafd. De uitzendingen begin nen niet in november zoals de omroepen wensten, maar in januari. Er was voor november gekozen in verband met de intocht van Sinterklaas. Verder is het totaal aantal uitte zenden uren gelimiteerd tot maximaal 1.000. De om roepen hadden om 1,500 uur gevraagd. De ziekenomroep komt voorlopig negen uur op de kabel op maandag, dinsdag en woensdag. Voor de Stadsomroep is drie uur op zaterdag ingeruimd. Het plan zoals dat door de commissie werd goedgekeurd voorziet in een uitbrei ding naar in totaal twintig uur per week. De ziekenomroep ziet grote voordelen in de samenwer king. „Wij bereiken voortaan ook familieleden van zieke mensen", aldus een woordvoerder gisteren. „Ik heb mij thuis suf zitten bellen om de leden te vragen of ze alge^ blieft zouden komen. Sommigen" zeggen: ja, da'sgoed, ik kom. Nou, je ziet 't. Zo heeft het toch geen zin om door te gaan. Wat zitten we hier nou te doen"? Men no Siljee, Ulco Dielemans en Astrid Brouwer uit Schiedam en André van den Berge uit Vlaar dingen beklinken het inslapen van hun regionale afdeling der Jonge Socialisten met een kopje thee. Opheffen kunnen zij de af- Vlaardingen „Die subsidies moetje haast twee jaar van tevo ren aanvragen. Op dat moment weet je natuurlijk nooit hoeveel animo er voor die cursus is". Ambtenaar Maarten van der Plas van de afdeling volwassenenedu catie erkent dat er ruimschoots geld overblijft bij het textielpro- ject voor buitenlandse vrouwen. Het ministerie van WVC draagt immers 50.000 gulden bij, het Eu ropees Sociaal Fonds vulde dat bedrag aan met 82.862 gulden en de Nederlandse Aardolie Maat schappij legde daar uit haar potje voor sociale projecten nog eens 12.500 gulden bovenop. Bij elkaar ruim 147.000 gulden. Er kwamen echter maar 16 bui tenlandse vrouwen naar de naai cursus in de Thorbeckestraat „Te weinig", oordeelde het ambtelijk apparaat „Naar verhouding moet het geld weer terug naar de gevers", zegt Van der Plas nauw gezet Hij kondigt aan dat Den Haag een deel van zijn geld te rugkrijgt, Brussel eveneens en de ;nam.... „Maar dat is te gek", meent Geor- ge Herders van het stedelijk insti tuut voor samenlevingsopbouw (SISO). „De NAM heeft dat geld niet speciaal voor dit project ge geven. Het zou evengoed voor andere sociale doelen kunnen worden gebruikt". Het SISO moet volgens Herders het NAM- cadeautje ook op een andere ma nier kunnen bested en. „Neen", beslist de gemeente, „dat geld gebruiken we om de subsisie van WVC terug te betalen". Her ders gebruikt niet de term 'dief stal' maar in zijn reactie klinkt wel een verwijt door: „De NAM geeft ons geen subsidie om WVC af te betalen. Ik vind dat wij over dat geld moeten kunnen beschik ken". deling Schiedam/Vlaardingen niet, het quorum is immers niet aanwezig, maar als bestuur stop pen zij ermee en ais er geen "be stuur is, is er ook geen afdeling. IJzeren logica, waarmee Menno onmiskenbaar politiek talent de monstreert Als 19-jarige zit hij in bet PvdA-bestuur in Schiedam, waarvoor Astrid kandidaat staat Het idealisme blijft „Mensen zeg gen altijd dat politiek gortdroog en saai is, maar het is juist span nend en creatief'. Te weinig jonge Schiedammers en Vlaardingers realiseren zich dat. De Jonge Socialisten vinden het merkwaardig dat Haarlem en Nijmegen zeer actieve kernen hebben met 300 leden, terwijl het Waterweggebied nog geen vijf tien betalende JS'ers bijeen kan brengen. „Bij de CDA-jeugd is dat anders, maar daar is het ge zelligheidsaspect heel belangrijk. Daar gaan ze volleyballen, zeilen of naar de kerk. Maar dat heeft niks met CDA-poIitiek te maken. Moeten wij dan gaan bingoën? Een Socialistische Gezelligheids- jeugd oprichten"? Het politieke krachtenveld in Schiedam en Vlaardingen is er niet naar ingericht om jongeren een plaats te gunnen. „Als kinde ren worden we behandeld, hoe wel dat in Vlaardingen nog erger is dan in Schiedam", zegt Menno Siljee. „Er wordt te weinig naar ons geluisterd", vindt André van den Berge, die dat wijt aan de ge middelde leeftijd in het Vlaar dingse PvdA-bestuur „Allemaal mensen van boven de vijftig". Betutteld Menno Siljee noemt een ander nadeel. Zijn moeder zit in de ge meenteraad, Astrids vader is PvdA-fractieleider en Ulco is de zoon van Brouwers voorganger, „Daardoor worden wij betutteld", zegt Menno Siljee. „Voor ieder een ben je de zoon van, of de dochter van. Alsof je geen eigen mening hebt. Als ik wat opmerk, wordt nota bene verondersteld dat mijn moeder dat al eerder in de gemeenteraad heeft gezegd", Astrid vindt het „soms jammer om Brouwer te heteri'. Dat de JS niet bepaald gestimu leerd zijn, zal zich wreken op de bestaande partijen, want daar voor ontbreekt nu een kweekvij ver. „Schiedam wordt een slaap stad", denkt het kwartet „Wij hebben in ieder geval onze idea len beter uitgewerkt meer vorm gegeven, maar voor het oog van de wereld zullen wij wel gefaald hebben. Er zullen vast mensen zijn die nu zeggen: ja jongens, dat was te voorspellen geweest Maar waarom hébben ze dat dan niet voorspeld'? Maassluis De politie van Maassluis is Vanmor gen eigenhandig begon nen met het opruimen van oud ijzer en andere afvalstoffen op de par keerplaats aan de Sport- laan in Maassluis. Op die plaats bivakkeren nu a' geruime tijd woonwagenbewo ners. Zij staan daar met toestem ming van de gemeente Maassluis, maar voor het opslaan van goe deren is geen toestemming gege ven. De woonwagenbewoners, die handelen in ondermeer oud ijzer, hebben herhaaldelijk bij de ge meente aangedrongen op een op- slagierrein. De ruimte ontbrak echter en daarom sloegen de woonwagenbewoners de goede ren noodgedwongen op, op het parkeerterrein. Omwonenden echter begonnen bij de gemeente Maassluis echter steeds meer te klagen over over last In overleg met het stadsbe stuur werd besloten de woonwa genbewoners een ultimatum te stellen. Tot afgelopen dinsdag kregen de bewoners de tijd om de rommel zelf op te ruimen. „Dat is voor een deel gebeurd, maar er bleef nog wat rommel achter", al dus adjudant Van Leeuwen van de Maassluise politie. „Daarom hebben wij vanmorgen ingegre pen. Op kosten van de bewoners De ingreep van de politie verliep vanmorgen zonder Incidenten. is nu de rommel alsnog wegge haald". De ingreep vanmorgen verliep zonder incidenten. „Een bedrijfs- terreintje zit er niet in", laat een woordvoerder van de gemeente Maassluis weten. „We hebben geen ruimte in de stad en aan de aanleg zijn zeer veel voorwaar den verbonden". Schiedam De Schïedamse mo len De Walviseh is opgeknapt De restauratie heeft geruime tijd xn beslag genomen, maar op 28 no vember zal de stichting De Schie- damse Molens de molen weer in gebruik nemen. Burgemeester Scheeres verricht de officiële openingshandeling. De bijeen komst begint aan de Westvest- grachtom 16.00 uur. Schiedam Uit de etalage van een slijterij aan de Groenelaan zijn acht flessen whisky gestolen. De flessen werden weggegrist nadat een straatklinker door de winkelruit was gegooid. Mantels zijn er in allerlei lengten. Het beeld is ruim en soepel. En Zuiver Scheerwol voegt daar comfort aan toe. Voor werken, winkelen en wandelen. WOL IS ERVOOR GESCHAPEN lOBi Kandel. een partijgenoot van Goudriaan, wat al te zwartgallig vindt. Goudriaan heeft wel een goed ar gument om het CDA achter het collegestandpunt te krijgen. De wethouder heeft beloofd met particuliere ondernemers te gaan onderhandelen over de bouw van een congrescentrum met ho tel aan de Westlandseweg. Dat plan is afkomstig uit de CDA- nota Vlaardingen Vooruit. Verspilling De socjaiistiese partij is als enige tegen nieuwbouw voorde politie. SP-fractieleider Remi Poppe meent dat het huidige bureau aan de Delfteveerweg, nog maar net dertig jaar oud, nog lang niet rijp Is voor de sloop. Hij vindt de mil joenen die binnenlandse zaken voor het nieuwe bureau wil uit trekken 'verspilling van gemeen schapsgeld'. „Stuur die centen maar terug naar Den Haag", heeft Poppe het gemeentebestuur aangeraden Schiedam In den Rooi en Koffer, het party-hou se van Ton van Adrichem aan de Tuinlaan, gaat bin nen enkele weken toch draaien. Tegen de recep tieruimte in het voormali ge Volksgebouw lieten buurtbewoners nogal wat bezwaren horen, maar na dat de gemeente die van de hand wees, voerde Van Adrichem zijn plannen alsnog in snel tempo uit. De try-out, een viering van een koperen bruiloft, heeft hij inmiddels achter de rug. Het feestje werd zo'n succes dat de kleinschalige projectontwik kelaar, van beroep eigenlijk be lastingadviseur, zonder vrees de komst van de eerste gasten af wacht Moeilijkheden met Tuin- laan-bewoners verwacht hij niet meer. „Gelukkig vinden niet alle buren dat horeca iets verderfe lijks is. Trouwens, in dit gebouw worden vroeger toch ook altijd partijtjes gehouden? En parkeer problemen zijn er 's avonds nau welijks. De laan is dan nagenoeg leeg. Ik vind het flauw daar altijd mee aan te komen". De markt voor party-houses m Schiedam is volgens Van Adri chem nog lang niet verzadigd. Concurrentie van zalencom plexen als Irene en Sitton vreest hij niet: „De opzet van In den Rooien Koffer is heel anders. Ik verhuur dit pand aan verscheide ne bedrijfjes voor wie de bar en de zaal beneden ideaal zijn om er bijvoorbeeld een borreluurtje te houden met hun zakenrelaties. Door de samenwerking met Olaf Kleppestö van het afhaalrestau- rant La Cuisine hiernaast ben ik in staat een exclusieve maaltijd op tafel te zotten. Ik heb bewust gekozen voor een tikkeltje gieke inrichting, liefst met net zulke stoeltjes als in het Parkhotel in Rotterdam. Anders wordt het weer zo'n koud kerkzaaltje met plastic meubilair". A Is zijn idee aanslaat fungeren als trefpunt voor beginnende on dernemers en ook particulie ren hun weg naar de feestzaal aan de Tuinlaan hebben gevon den, overweegt Van Adrichem het Volksgebouw nog één van zijn functies terug te geven. Hïj speelt met de gedachte weer films te gaan draaien m de nog in rede lijke staat verkerende bioscoop zaal. Schiedam Twee 17-jarige Rot terdammers zijn gisteren in de Johan Braakensiekstraat aange houden, omdat zij daar aan de deur wenskaarten, en pleisters verkochten. De jongen en het meisje hadden geen ventvergun ning. De politie heelt 80 pakke tjes kaarten in beslaggenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1