Zonneweelde op gifgrond Ginj aar tekent voor tekenen Pleidooi Van Kleef toont ongelijk van Hafkamp aan Popdag in De Erker: ruim 300 bezoekers Maassluis: nieuw bowlingcentrum VLAARDINGS OAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT IIU1I WATERWEG COURANT DCMR wil nader onderzoek Zeno zorgt voor dubbel amusement I mgevaar Lof voor stichting Betrapt Bewonersdeskundigen bezorgd; opbouwwerk op 't spel Punk op modeshow: wat een mooie zwarte plekken Vast in lift Van der Wal: 50öe sleutel MAANDAG 3 NOVEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Poslbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Burgemeester Van Lier van Vlaardingen stak zijn bewondering niet onder stoe len of banken. De eerste burger van de haringstad had alle lof voor de Herman Frantsenstieh- ting. Vrijdag werd het derde ge zinsvervangend tehuis van de stichting, aan de Azaleastraat, of ficieel in gebruik genomen. Twintig bewoners vinden er on derdak en het unieke is dat het project van de grond is gekomen zonder de financiële steun van de rijksoverheid. Het is voor de bewoners een ui terst fraai onderkomen gewor den. Het tehuis, waar vroeger de graveerinrichting van Maderin in ondergebracht was, is van alle gemakken voorzien. De bewo ners hebben de beschikking over een ruime kamer, toilet en dou che. Er is tevens een gezamenlij ke ruimte, waar men gezellig met elkaar kan omgaan, In totaal wo- ner er nu elf mensen, maar het is de bedoeling dat het tehuis bin-, nen twee jaar geheel bewoond zal zijn. De genodigden, die vrijdagmid dag een kijkje kwamen nemen, waren onder de indruk. Ook za terdag, tijdens de open dag, was het een komen en gaan van be langstellenden. De nieuwe bewo ners zelf straalden ook. Zij staan nu op eigen benen. MaassluisDe poli tie van Maas sluis heeft twee Rotterdammers aangehouden, die werden betrapt bij het openbreken van auto's aan het Sparrendal. De mannen wa ren in de nacht van vrijdag op za terdag bezig met het stelen van autoradio's. Een oplettende be woner zag de mannen bezig en waarschuwde de politie. door CHRIS WOERTS MaassluisDe nieuwbouw van bejaardencentrum Zonneweel de in Maassluis komt voorlopig niet in gevaar. Vrijdag heeft de provincie de verklaring van 'geen bezwaar' afgegeven. Een al dan niet ernstige vorm van bodemverontreiniging dreigde ech ter roet in het eten te gooien. De gemeente moet wel met aanvul lende gegevens komen, voordat werkelijk met de verbouwing begonnen kan worden. De provincie heeft lang geaarzeld over het al dan niet afgeven van de verklaring. Een bodemonder zoek, uitgevoerd jn opdracht van de gemeente door een onafhan kelijk bureau, liet zoveel vragen open, dat de dienst centraal mi lieubeheer Rijnmond (DCMR) geen genoegen nam met de uit komst van het rapportrDe dienst wil eerst meer duidelijkheid over de bodemgesteldheid. Die duidelijkheid kon de ge meente Maassluis niet geven voor 1 november, de datum dat de verklaring afgegeven zou worden, en daarmee kwam di rect de renovatie op losse schroe ven te staan. „En dat heb ik wil len voorkomen", aldus verant woordelijk wethouder Izaak van der Knaap (milieuzaken). „Daar mee zouden de bewoners de dupe worden. Die zitten nu al zolang te wachten op de renovatie, dat ver der uitstel niet te accepteren valt". Het tehuis is toe aan een grondige opknapbeurt De kamertjes van de bewoners zijn veel te klein en verkeren in een slechte staat. Niet alleen wordt er opgeknapt er worden ook een aantal aan leunwoningen gebouwd. Een hele verbetering dus in vergelij king met de huidige situatie. Afwachten Een mogelijke bodemverontrei niging dreigt de gemeente Maas sluis nu parten te gaan spelen. „Al moet je natuurlijk eerst af wachten wat er uit de nadere rapportage komt", aldus Izaak van der Knaap. „Er is om meer gegevens gevraagd. Dat wil nog niet zeggen dat de grond ook in derdaad verontreinigd is". Een zelfde'situatie speelde on langs ook in de Vertowijk. „We zijn toen met de provincie om de tafel gaan zitten om het probleem op te lossen", stelt de milieuwet houder. „Wij stelden: geef nu die verklaring af, zodat wij aan de slag kunnen. Wij hebben toen de verzekering gegeven, dat wij niet zouden beginnen met de bouw, voordat we de verontreinigde grond afgegraven hadden. Dat is gebeurd. De grond is op tijd afge graven en opgeslagen aan de Maassluissedijk. Zo kon de proce dure gewoon doorgaan en was er geen vertraging in de bouw. Toen bekend werd dat voor de locatie van Zonneweelde misschien het zelfde zou gelden, heb ik de pro vincie gevraagd te handelen zoals dat ook met de Verto is gedaan. Gelukkig heeft de provincie dat verzoek gehonoreerd". Het is nog volstrekt onduidelijk om wat voor soort verontreini gingen het gaat Tegen het be richt van een mogelijke veront-* reiniging op juist die locatie werd zeer vreemd aangekeken door raadsleden. Harm Woudstra (CDA): „Je gaat je wel afvragen waar in Maassluis nu geen. ver ontreinigde grond is. Ik snap er niets van. We moeten eerst de verdere rapportage afwachten, maar ik zou het erg vreemd vin den als er inderdaad sprake is van een verontreiniging". Zonneweelde werd ruim 25 jaar geleden gebouwd aan het Von delpark. Daarvoor was het een stuk weiland. Buurman van de bejaarden is burgemeester Hans van Es die in het Vondelpark in de ambtswoning van de gemeen te Maassluis woont Of ook de grond onder en rondom het huis van de eerste burger verontrei nigd is, is niet duidelijk. Daar is geen onderzoek naar gedaan. Schiedam Wat als een grap begon „kunnen we geen reünie houden in de kelders van het museum?" liep uit tot een ware' happening. Zesden oud-leerlingen van rijksscholengemeenschap Schravenlant, die tekenen en schilderen in hun examenpakket hadden, exposeren hun meest recente werk in het Stedelijk Muf seum. De tentoonstelling heet 'Doortekenen'. Tot iedere verbazing bleek drs. Kunst van ex-Schravenlanders in het Schiedamse museum: de pop staat lekker dicht bij de verwarming. Nel Ginjaar-Maas, staatssecreta ris van onderwijs en wetenschap pen, 'bereid een openingstoe spraak te houden. Daarin kon digde zij aan dat begin volgend jaar een nota uitkamt waarin de mogelijkheid wordt onderzocht om ook bij de vwo-opleiding te kenen en schilderen in hun eind- examenpakket op te nemen. Ook zal dat hij wijze van experiment op enkele vwo-schoïen ingaan. Tot nu toe is dat alleen bij de havo mogelijk. „Ik stond er versteld van wat leerlingen bij zo'n eindexamen allemaal moeten weten over beeldende kunst", aldus Hans Paalman, directeur van het Ste^ delijk Museum. „Het is beslist geen bijvak". Hij is dan ook blij met de voorstellen van de staats secretaris, juicht tekenen in het examenpakket toe. Ook Theo de Nijs, docent teke nen en schilderen van Schraven lant, onderstreept dat: „Het is be slist een volwaardig vak. Je moet je ook maatschappelijk oriënte ren, wil je tot enig resultaat kun nen komen". door KOR KEGEL Schiedam De visie van PvdA-wethouder Hans van Kleef, dat in Nieuwland eerst een goede bewonersvereniging moet worden opgezet, alvorens de wijk kan meedraaien in het nieuwe instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvemieuwingswijken, wordt wel beschouwd als een terechtwijzing van VVD-wethouder Luub Hafkamp. In de oude wijken vermoedt men een ernstig meningsverschil tus sen Van Kleef en Hafkamp, re den ook waarom vorige week de raadscommissies voor stadsver nieuwing en welzijn niet samen vergaderden, tegen de aanvanke lijke bedoeling in. Hafkamp zou ach niet willen neerleggen bij een onvoorwaar delijke oprichting van het nieu we instituut per 1 januari 1987 op grond van het onderhandelings resultaat dat de ambtenarij wist te bereiken met Schiedam-Zuid, - Oost en-West. Dat de ambtenaren Nieuwland en Centrum niet in de besprekin gen betrokken, is voor Hafkamp reden nog eens een extra in spraakronde in te stellen waar alle vjjf wijken aan kunnen mee doen. Hoewel Van Kleef zich vo rige week een vurig pleitbezorger toonde van Ondersteuning Be woners, wilde de commissie stadsvernieuwing even afwach ten wat er komende maand in de welzïjnscommissie over gezegd gaat worden. In de oude wijken is men hier zeer bezorgd over. De vraag is of het nieuwe instituut inderdaad wei per I januari kan gaan draaien, als de gemeente raad er pas op 15 december een besluit over neemt Het nieuwe instituut gaat bepa len, waar voor bewoneredeskun digen en opbouwwerkers de prioriteiten liggen. De bewoners deskundigen adviseren wijkbe woners bij tal van stadsvernieu wingsproblemen. Opbouwwer kers adviseren bij andere wijk- problemen en proberen ook be woners tot gezamenlijke aanpak hiervan te bewegen. Opbouwwerk in Schiedam is er Een punkuitgave van Adèle Bloe- mendaai. Schiedam Dat gaat vaker gebeuren. Marcel van de Brug, de huispunk van wijkcentrum De Erker, was zo 'speedy' en thousiast over het aantal van meer dan 300 bezoekers voor Claw Boys Claw, dat hij Piet Penning op het hart drukte dat er vaker zulke popconcerten in Schiedam moeten komen. Penning, sinds enkele maanden actief in het jongerenwerk van Schiedam-West, fluisterde achter zijn hand dat hij het ook een reu- zesucces vond, maar tegen Mar cel zei hij olijk-pesterig: „Eerst de rommel maar eens opruimen". De Erker en jongerenkelder Un derground lagen bezaaid met plastic bekertjes. Als dat alles is wat er aan rommel gemaakt werd, valt het mee. Geen spoor van vandalisme, in het cenjö-um aan de AleidastraaL Zowat alles wat er in Schiedam aan punk rondloopt, was zater dag naar De Erker gekomen om Noodweer en Claw Boys Claw te zien. Er waren ook wel jongeren die niet zo punky oogden, maar dat was een kleine minderheid, »en behalve het barpersoneel en een enkele journalist zat alles in zwart leer, met gevlekte broeken of woest geborstelde haren. Nu was de stemming veel minder woest en daaraan zie je dat ook punks gewone mensen zijn. De sfeer was zelfs heel vredig; uitge laten, dat wel, maar swingend vriendelijk. En veel gedronken werd er ook niet. Alle concentra tie was gericht op Claw Boys Claw, Nu boort punk traditioneel bij De Erker, als in herinnering wordt genomen dat De Erker ontstond uit een samenvoeging van De Be ver met De Kreek en dat punk in De Kreek ontkiemde, althans wat Schiedam betreft De punks, die daar kwamen, hebben het heel vervelend gevonden dat zij hun centrum aan de Lange Ha ven kwijtraakten. Zaterdag bleek dat Underground, al dan niet sa men met het wijkcentrum daar boven, een goed alternatief was. De modeshow, die het Rotter damse punkwinkeltje Black Wi dows gaf, kreeg een geïnteres seerd publiek. Het ene model was nog wufter gekostumeerd dan het andere. Een griezelige film met enge oosterse sheiks werd vertoond op een doek achter de modellen. En om die spanning tussen fysische aantrekkings kracht en mentale weerzin meer cachet te geven, werden de mo dellen geflankeerd door twee mannelijke fakkeldragers (type eunuch) die er als helle wachters bij stonden. Die fakkels zorgden voor nerveuze speculaties: zo hoog is het plafond van Under- ground niet en benieuwd keek Black Widows gaf een modeshow in Underground: sexy punk in een griezelsfeertje. het publiek of zich geen brand- kringen aftekenden. „Wat een mooie zwarte plekken zullen dat worden", voorspelde men ver geefs. En toen ging het niet over de modellen: die suggereerden namelijk onaanraakbaar te zijn. Gips George Ouwendijk baalde stevig. Hij zat in de organisatie voor de popdag in Schiedam-West, maar een paar dagen geleden viel hij van het balkon in een poging rijn weggelopen kat te pakken. Dus zat hij nu stevig met een been in. het gips en vanuit zijn zittende positie keek hij steeds tegen een heleboel ruggen aan. Gelukkig voor hem heeft De Erker een lift. Zo kon hij tenminste een glimp van die modeshow opvaneen. Schiedam Negen bewoners van het J.ic. Urlusplein in SChie- dam hebben zaterdagavond laat een tijdje vastgezeten in de lift Het gezelschap, dat rond midder nacht in de lift stapte, kwam niet verder dan enkele etages. Daarna begaf de installatie het door over belasting. Het duurde geruime tijd voordat de brandweer hen uit hun benarde positie kon bevrij den. Eerder op de avond rukte de brandweer uit om een bewoner van de Geert Reindersstraat ter zijde te staan bij het blussen van een keuken brandje, De 58-jarige man had een pannetje met spek lappen op het gasstel gezet en was daarna in slaap gevallen. Hij werd wakker toen onaangename luchtjes de woonkamer binnen drongen en dikke rookwolken uit de keuken zich door het huis verspreidden. De man was doen de het vuur te doven toen de brandweer arriveerde. ai anderhait jaar met, onder an dere omdat B en W weigerden akkoord te gaan met de benoe ming van twee opbouwwerkers door stichting Sivos. Het college weigerde dat, omdat de drie oude wijken het aan de stok kregen met Nieuwland en Centrum, die zich na de sollicitatieprocedure terugtrokken uit het Sivos. Vol gens Oost, Zuid en West had Haf kamp er als wethouder wel wat harder aan mogen trekken dat ondanks de verdeeldheid in de wijken er toch opbouwwerk tot stand kwam. De wethouder zou zich evenwel achter Nieuwland en Centrum verscholen hebben. Dat Van Kleef nu vindt dat Nieuwland nog geen goede be- wonersvereniging heeft (Cen trum blijft buiten beschouwing, omdat hier thans geen stadsver nieuwing plaatsvindt), toont aan dat Hafkamp inzake het opbouw werk de verkeerde partij koos aldus de critici. Men ziet Van Kleef als een betere probleemo plosser. Ongerustheid is er, omdat de VVD zou overwegen bij de be grotingsbehandeling of kort daarna voor te stellen helemaal en definitief het opbouwwerk te schrappen. Een dergelijk plan staat haaks op het standpunt van Van Kleef, die het nieuwe insti tuut juist zo van belang vindt om dat bewonersdeskundigen en op bouwwerkers hierin kunnen sa menwerken. Deze situatie, waarin de wijken meer dan ooit benieuwd zijn naar de reactie van de PvdA op een eventueel bezuinigingsplan van de VVD, maakt van een vorige week moeizaam verlopen discus sie over het aantal bestuursleden van Ondersteuning Bewoners maar een marginale vertoning. Sommigen vonden dat alle vijf wijken in het bestuur vertegen woordigd moeten zijn, naast één of twee gemeenteraadsleden en Hans van Kleef: wassenheid". „Teken van vol- ecn eventueel onafhankelijk voorzitter, maar anderen vonden drie vertegenwoordigers van de vijf wijken beter, juist om twee spalt te voorkomen. Van Kleef bijvoorbeeld: „Het is een teken, van volwassenheid, datje met el kaar kijkt naar het werk waar het om gaai; dat je naar het ge heel kijkt, in plaats van dat iedere wijk per se zijn eigen afgevaar digde in het bestuu r wil". Inmiddels worden als vertegen woordigers van de wijken in On dersteuning Bewoners de namen genoemd van Lieu we van Tricht, Herman Noordegraaf en Bert van Kan (de laafste is bewoners- dekundïge in West, maar hij ver trekt deze maand urn ambtenaar te worden in de Vlaardingse stadsvem ieu wi ng). Vlaardingen De tiental- Jen mensen in het theaterca- E fé ga ven spon taan een open doekje, toen het publiek om half één zaterdagnacht wat verdwaasd zaal De Harmo- E nieuitkwam. Drie uur en 24 minuien aan een stuk was dat publiek ge- tuige geweest van de eerste try-out van het stuk Jeanne d'Arc van toneelgroep Zeno en dat was ruim twee uur Jan- ger dan in het draaiboek E stond. Jazzkwartet John Dierckx in het naburige café kon maar niet beginnen met optreden. Theaterdirecteur Marten Puiman werd er ner- E veus van. E Toneelgroep Zeno gaf door de B onverwachte lengte van het stuk, ongewild twee voorstel- Jingen. In de Harmonie keek het publiek naar cle acteurs, in het theatercafé genoten de B mensen van het publiek dat druppelsgewijs de marathon- voorstelling voorgezien hield. B Om half elf zou Zeno, zo was B de afspraak, uitgespeeld zijn. Een half uur later begon in het B café het gemor. „Wanneer is het daar nou eens afgelopen?" Maar na een uur begon het de jazzliefhebbers in het café te amuseren Weliswaar kon het kwartet niet optreden dat zou teveel herrie geven in het theater maar de grove grappen waren niet van de lucht„Hé, jongens! Wil ie mand even de brandstapel gaan aansteken?" Toen na nog eens een half uur de eerste vermoeid uitziende mensen het theater uit kwamen werd het helemaal dolle pret: „Gó, die mensen hebben ontdekt dat je ook gewoon weg kunt lopen Na nog eens een uur men senlief. wat liep die voorstel ling uit biggelden de men sen in het theatercafé de tra nen van het lachen over de wangen. De een na de ander kwam met knipperende ogen naar buiten: „Dit is de mooiste voorstelling die ik ooit gezien heb, zo natuurlijk gespeeld", riep er een. „Zeg, die Zeno", bruide iemand, dat was toch een filosoof van de stoïcijnse school?" En toen er van alle kanten instemmend werd ge knikt belezen publiek maakte hij zijn grap af: „Nou, ze gaan daar binnen ook stoi- cijns door". De zakelijk leidster van Zeno luchtte tegen het personeel van het theater haar hart, toen om halfeen de deuren einde lijk open zwaaiden. „Als ze die voorstelling niet mei de helft inkorten trek ik mijn handen er vanaf. Dit kun je de mensen toch niet aandoen. Ik heb van narigheid de halve avond zo wat onder de tafel gezeten Een deel van het publiek had zich geërgerd, maar er waren er ook die het uitlopen van het stuk wat luchthartiger opna men. „Een hele avond amuse ment voor maar/12,50, waar krijg je dat nog tegen woor- ^iiiiiiiiiiiiuiiuiiiii[itiiiiiiiititii!ii[iiHiiiiiiiiiiiiiiniiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiinNiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiitiiiiiiNfiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii[ö Maassluis Maassluis krijgt een nieuw bowlingcentrum. Handelsonderneming Zuid- vliet bv i.o. is al geruime tijd met de gemeente in onderhan deling over de vestiging van een nieuw centrum in een pand aan de P. J. Troelstraweg. De onderhandelingen rijn zo goed als afgerond. Alleen de ge meenteraad kan nog roet in het gooien. In de vergadering van morgen wordt het voorstel be handeld om een voorbereidings- besluit te nemen, zodat het be stemmingsplan gewijzigd kan worden. Niemand verwacht ech ter dat de raad het voorstel van het college niet zal overnemen. „Alle plannen zijn klaar, het wachten is nu op de vergunnin gen", aldus Piet Pleysier, initia tiefnemer om het bowlingcen- trum in te richten. Maassluis heeft momenteel niet de beschikking over een bow- lingc^ntrum. Jarenlang was een centrum ingericht aan de Zuid- vliet, maar "énkele jaren geleden werd het bedrijf gesloten. Plet Pleysier. die ook bij de eerste orr- dememing betrokken was, heeft nu het initiatief genomen om eep nieuw bowlingcentrum op te zet ten. „De banen zijn al besteld",'al dus Pleysier. „Het is de bedoeling dat we zo snel mogelijk open gaan". Maasland „Sleutels van nieu we woningen hebben wij in de loop der jaren al vele malen uit gereikt Vandaag is er echter een bijzondere sleutel in het spel, die van de 500e woning", zei voorzit ter Arie van der Hoeven van de Algemene Woningstichting Maasland vrijdag bij de overhan diging aan het echtpaar Gerrit en Anneke van der Wal. In verband met een spierziekte van hun zoontje Bryan is het een aange paste woning. „We zijn hier erg blij mee", be dankte de nieuwe huurder de woningstichting. Als kantoor houder van het postkantoor in Maasland kreeg Van der Wal tij dens de sleuteluitreiking prompt een gelukstelegram van alle col lega's van het Maassluisse hoofd kantoor. iiinjiiimmniiiiiiiiiiiiMiiiumiiiiiiiiiui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1