Omstreden dominee Vermaat weigert zich aan te passen HET WAAIGAT Vlaardingers vragen om schorsingluiaklbesluit* Wethouders j aloers op Schuttersvelders Schiedam keurt controle buitenlanders scherp af MMÜiNGS OASBIAD SEIKlIiSCIE COURANT NIEUWE WATERWEG CBUBANT VRIJWILLIGERS OPGELUCHT rr WONEN Hervormde gemeente Maassluis in rep en roer Auto's gestolen A'dammer kasteiementen 'Htra sb^Wo'/Vm 1 ca 808 aaeeel □rco nmnnaanl Stalen plaat valt op hoofd Nieuwe twijfels rond rijksweg Koning uine- lantaarn inde vernieling WATERWEG Rgonate redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 EC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4M5209 7 DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 door CHRIS WOERTS Maassluis De hervormde gemeente in Maassluis is in rep en roer door de op stelling van dominee P. Vermaat. Vorige week zondag, tijdens de dienst in de Ark aan de Rembrandtlaan, werd het trieste hoogtepunt bereikt toen het kerkbestuur boos wegliep voor de dienst, omdat do minee P. Vermaat stencils uitdeelde met daarop gezangen volgens de oude berij ming. Het kerkbestuur wil dat er gezongen wordt volgens het bedboek. Dat was afgesproken met de dominee. Ook de houding ten opzichte van de vrouw binnen de kerk heeft tot conflicten geleid. Vermaat is tegen het uitoefenen van officiële functies binnen de kerk, zoals dat van ouderling, dooreen vrouw. „Het is zeker geen prettige situatie", aldus mevrouw W. Fortuin, voorzitter van de centrale kerkeraad. „Maar we proberen door goed overleg te voeren een oplossing te vinden voor het probleem. We willen helemaal geen ruzie. Door een positieve benadering van beide kanten moet het conflict uit de wereld ge holpen worden". Dominee P. Vermaat issinds begin dit jaar in Maas sluis actief. Hij kwam uit Veenendaal. Daarvoor was hij dominee in Vlaardingen. Mevrouw Fortuin maakte vorig jaar deel uit van de beroepingscom- missie. „Tijdens de gesprekken heeft hij toegezegd dat hij zich aan de gang van zaken zou houden in Maassluis. In het verleden zijn er nooit problemen geweest binnen onze gemeente. De samenwerking tussen de dominees is altijd goed geweest". Dominee Vermaal is lid van de gereformeerde bond in de Nederlands hervormde kerk. „Dat is juist-het fijne van onze gemeente", stelt mevrouw jKoj"tuin. „Verschillende stromingen binnen de kerk pinden er hun weg. Datis'altqd goed gegaan". ^GpT'4- maart van dit jaar-nog stelde de omstreden dominee in een artikel in Kerkkompas, de weke lijkse uitgave van de hervormde gemeente, dat hij zich zou houden aan het liedL->ek, zoals dat door de kerkeraad was vastgesteld. „Dat is dus niet ge beurd", aldus mevrouw Fortuin. „Je moet elkaar respecteren, bent tenslotte allemaal 100 proeent mens, of je nu. man of vrouw bent. Het is heel moei lijk om met iemand te praten die overtuigd is van zijn eigen gelijk. Dominee Vermaat ziet het nu een maal anders dan wij. Wij zijn bereid om goed «amen te werken, maar het mag natuurlijk niet zo zijn dat één man de dienst uitmaakt Als de kerkeraad iets heeft besloten, dan hoort de dominee zich daaraan te houden. Je moet inschikkelijk zijn, syxnpatiek met elkaar omgaan. Op die manier zoeken wij naar een oplossing, want die moet er natuurlijk wel ko men". Eerder dit jaar wilde dominee Vermaat ook niet voorgaan tijdens een dienst in ontmoetingscentrum Koningshof, omdat een vrouwelijke ouderling van dienst op zondag de dominee zou assisteren. „Hij heeft toen zijn vrije zondag opgenomen", aldus me vrouw Fortuin. „Natuurlijk is dat zijn goed recht, maar het is wel tekenend voor de situatie". Coilega's van de in opspraak gekomen dominee onthouden zich van commentaar. Dominee P.C. Schoonenboom: „Ik'vind het een te delicate zaak om op n te gaan. De problemen spelen al wat langer en ik hoop maar dat er op korte termijn een oplos sing komt". Dominee Vermaat wil liever niet op de zaak ingaan. „Ik vind de krant niet het goede medium om over de zaak te discussiëren. Ik ben het wel met de men sen eens die zeggen: er moet een gesprek komen op basis van wederzijds begrip voor eikaars standpun ten. Ik ben bereid om overleg te voeren over deze zaak". De dominee benadrukt nog eens dat nog veel ker-fe ken geen vrouw in een officiële functie accepteren^ „Dat ss zo bij de rooms-katholiëken, de christelijk- gereformeerden eri een deel van de hervormde kerk. Op veel plaatsen geeft dat geen problemen, juist in Maassluis wel. Ik heb inderdaad gezegd dat ik me zou houden aan het liedboek, maar toen ik merkte dat dominees die de dienst voorgingen in de Grote Kerk wel vrijheid van handelen hadden, en omgekeerd niet, leek het mij niet langer noodzake lijk om mij verder aan de afspraken te houden. Het was een eenrichtingsverkeer, ik kreeg er niets voor terug". De Konïngïnnelantaam is verval len; volgend voorjaar kan hij er weer keurig bijstaan. Bestuur ziekenomroep stapt op Vlaardingen In een laatste poging om de door?, schbrsing en vernietiging van het raadsbesluit niet hen verfoeide naaktrecreatie in hel Lickebaertbo^-rhaör voren. Uithol, Lodder en Bouwmeester beto- te voorkomen hebben drie Vlaardingers zich ge-~~gen dat de gemeenteraad onzorgvuldig heeft gehan- richt tot de koningin. Zij vragen de Kroon het be- oeld bij het goedkeuren van het plan voor naaktre- sluit van de gemeenteraad te schorsen, dat recrean- creatie. Zij hadden gehoopt dat de bevolking in- ten toestaat in het oostelijk deel van het bos uil de spraak zou krijgen bij het onttrekken van anderhal- kleren te gaan." „Op geen enkele wijze is onderzocht ve hectare bos aan het 33 hectare grote recreatiege- of deze vorm van recreatie onder de bevolking leeft bied. Het verwonden de Vlaardingers, dat de pro- én maatschappelijk gedragen wordt", is een van de testbrieven niet als gewone bezwaarschriften zijn 'argumenten. behandeld. Omdat het plan voor een gebied voor naaktrecrea- Be drie, J-C. Uithol, J. Bouwmeester en G. Lodder, tie niet van een naturistenvereniging of van parti- voeren in hun brief aan de koningin tien redenen culieren komt, gaan Uithol, Lodder en Bouwmees- aan waarom het besluit van de gemeenteraad niet ter ervan uit, dat aan die vorm van ontspanning deugde. Zij wijzen op de 1532 Vlaardingers die, al geen behoefte bestaat. Het verzoek om een deel van dan niet om godsdienstige redenen, bezwaar heb- het Lickebaertbos voor naaktrecreatie te bestem- ben gemaakt tegen naaktrecreatie in het oeverbos. men was afkomstig van het recreatieschap Midden- Religieuze bezwaren komen in het verzoek tot Delfland. iimimiimHimiiinmiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiHiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiijiimHiiiiiuiiiiHiimiiiiimiiiiu Vlaardingen Een dief is er vannacht vandoor gegaan met een Scania Vabis, die geparkeerd stond aan de Marathonweg. De blauwe vrachtauto, met een waarde van 25.000 gulden, is het van het bedrijf Lubrechts, Die naam staat ook op de portieren- Uit de Columbusstraat werd het afgelopen weekeinde een rode Öpei ter waarde van 12.000 gul den gestolen. Een andere dief stelde zich in de Datheenstraat tevreden met computeronderde len ter waarde van zesduizend gulden, die in een daar gepar keerde auto lagen. De auto, met ingeslagen zijruitje, liet hij staan. Serie kasteiementen met een eigenzinnig tiesign Door vormgeving en afwerking uitstekend vn] h de ruimte te plaatsen. Rondom afgewerkt fr> süjplafc in de basiskteuren wit, grijs, donkergrijs en zwart, in tal van aksent- en melaffic kleuren met diverse interieur- mogetjkheden. Leverbaar in: 3 breedtes, 37,55,5,74 cm a dieptes, 37,50,63, 74 cm 5 hoogtes, 100,135,170.221, 240 cm. Mcurki 57 - Hoogstraat 225 - Vlaardingen - Tel. 0104343685 Schiedam Een 44-jarige Rotterdammer liep gisteren bij een arbeidson geval bij HCG aan de West- frankelandse- dijk slechts een hoofdwond op. Die werd ver oorzaakt door een ondeugde lijk bevestigde stalen plaat, die tijdens het las sen naar bene den kwam. De man is voor zijn verwondingen in het Schie- Iandziekenhuis behandeld. De arbeidsinspec tie stelt een on derzoek in. Apparaten gestolen Schiedam Inbrekers heb ben uit een ma gazijn aan de Buitenhaven weg in Schie dam voor onge veer 36.000 gul den aan elek tronische appa ratuur gestolen. Men kwam binnen via een dakkoe pel. Wethouder Chris Zijdeveld en architect Dennis Lems beproeven het hang- en sluitwerk. Het uitzicht doet vol gens de laatste niet onder voor dat van een landgoed. nuüwagtrn uei ovnuueraveiu rijdt. De belangstelling voorde gloednieuwe huizen, die inm dels als 'de serrewoningen* Schiedam Heel wat Schiedam mers kunnen deze weken lichte gevoelens van afgunst niet on derdrukken, als er weer een ver huiswagen het Schuttersveld op- de 92 inmid- serrewoningen* be kend staan, is zo groot dat slechts éénvijfde van alle gegadigden aan een woonvergunning gehol pen kan worden. Zelfs diverse leden van het colle ge van burgemeester en wethou ders zijn jaloers op de Schutters velders, zo bleek eind vorige week tijdens een bezoek aan het complex van architect Dennis Lems. Slalommend tussen schil dersladders en potten verf, zei den de wethouders Hans van Kleef, Aad Wiegman en Chris Zijdeveld het te betreuren dat rij wegens hun vorstelijk salaris niet tot de kanshebbers behoorden. De modalen die de woningwet woningen wel mogen betrekken, krijgen er volgens Lems bijna een landgoed bij cadeau. Vooral vanuit de woontorens, waarvan de eerste sleutels deze week wor den uitgereikt, genieten de bewo ners een uitzicht dat meestal al leen de welgestelden zich kun nen permitteren. Lems doelt daarmee op de rustieke molen De Drie Koorn bloemen en het wijde water van de Noordvest. Het wordt overigens de hoogste tijd, dat de huizen met hun typi sche met glas overdekte balkons bewoners krijgen. Voor de jeugd waren de vele ruiten een dank baar doelwit en voor cioe-het-zel- vers die op zoek waren naar gra tis bouwmaterialen, lagen de ko peren leidingen op het onbe waakte terrein maar voor het op rapen. Oprichter Van Aardenne zag zoveel kostbaars spoorloos verdwijnen, dat hij de komst van de eerste bewoners meest ge zinnen van het woonwagenkamp aan de Schie met vreugde be groette. Vlaardingen Het be stuur van de zieken- en bejaardenomroep Vlaar dingen (ZBOV) heeft tij dens de laatste ledenver gadering besloten op te' stappen, w ;Om dat jër kHtiek was; en dié'ckoji, Ket^bestuur niet verdragen", 'verklaart de. nieuwe interim-penning meester Willem den Boer. „Nee hoor, gewoon omdat wij een periode van ze ventien jaar zolang zat het oude bestuur er al lang genoeg vonden", al dus oud-voorzitter Hans Eggink. Volgens Den Boer zijn de 25 vrij willigers opgelucht, dat het oude bestuur er een punt achter zet. „Bij dat bestuur bestond gewoon geen animo meer. Ledenverga deringen werden steeds veel te laat gehouden en twee kaseontro- lecommissies beten hun tanden stuk op het kasboek, dat niet goed was bijgehouden". Eggink beweert dat er niet één bepaalde reden te noemen is waarom het bestuur opstapte, „Vaak heb je een druppel die de emmer doet overlopen, maar die zou ik in dil geval echt niet we ten. Ons besluit was meer een ge voelskwestie: je moet eens op stappen. Van kritiek heb ik nooit iets gemerkt". Den Boer vertelt echter, dat er wel degelijk kritiek was. „Het oude bestuur liet zich nooit eens zien. Hel boterde helemaal niet tussen bestuur en vrijwilligers. Zij konden het gewoon niet met ons vinden". Den Boer verwacht, dat het nieuwe bestuur de vrij willigers beter kan motiveren. Schiedam Op verzoek van PSP/PPR-raadslld Bart de Leede zal Pvd A-wethouder Chris Zijdeveld zijn partijgenoten in het parlement verzoeken de aanleg van rijksweg 19 nog eens te heroverwegen. Een uit februari dit jaar daterend, maar pas onlangs openbaar gemaakt rapport van de provinciale waterstaat waarschuwt voor ernstige luchtverontreiniging ten gevolge van de toekomstige rijksweg. Dat rapport is volgens De Leede 'weggefoezeld', zodat de Tweede Kamer er bij de besluitvorming geen rekening mee kon houden. Hoewel Zijdeveld vindt dat het Schiedamse standpunt over rijksweg 19 („een onverbiddelijk nee") genoegzaam bekend is in Den Haag, heeft hij beloofd De Leede's twijfels door te geven aan de PvdA-ka merfractie. Zijdeveld zal zijn partij ook verzoeken een pleidooi te hou den voor het instellen van een werkgroep luchtverontreiniging. Rijks waterstaat heeft tot ruk toe alleen de te verwachten geluidshinder van de rijksweg bestudeerd, en dat is volgens Dé Leede niet voldoende. Zie ook pagina 15 Vlaardingen Rond de dertigduizend gulden kost bet de gemeente Vlaar dingen om de verwaar loosde, doorgeroeste Ko~ ninginnelantaarn op het plein voor station Vlaar- dingen-Centrum op te knappen. Wel heeft de onderhoudsdienst van"ge meente werken het gietij zeren monument met ko peren lampekapjes regel matig in de "verf gezet, ,maar dat heeft niet kun- ?neh voorkomen dat de lantaarn uit 1901 ernstig in verval is geraakt. Een paar jaar terug al waar schuwde de onderhoudsdienst de gemeenteraad dat het monu ment, naar ontwerp van de Delf tenaar K. Cramer, er slecht aan toe was. De gemeente schrok toen nog terug voor de kapitale investering. Burgemeester en wethouders lijken nu echter be reid wel een grote som gelds uit te trekken voor de restauratie van de lantaarn, die herinnert aan het kroningsfeest van koningin Wii- belmina in 1898 en haar huwe lijksfeest, driejaar later. Geldgebrek speelde trouwens al voor de oprichting van het mo nument een grote rol. Het feest comité had de fraaie lantaarn al in 1898 in gebruik willen nemen. Maar het batig saldo dat het co mité overhield aan het kronings feest. ƒ335,72, was bij lange na niet toereikend. Zelfs het saldo van een inzameling voor het hu welijksfeest bood geen soelaas. Die inzameling leverde nog eens 403,63 op. De lantaarn echter 'zou ƒ975 kosten. Een vrijgevige Vlaardinger, die onbekend'wen ste te blijven, vulde het bedrag aan. Toen de prijs ook nog eens met ƒ35 werd verlaagd, kon ij zergieter F.W. Braat uit Rotter dam aan de slag. De waarde van de gulden is in middels wat verminderd en de prijzen zijn gestegen. De prijs voor de opknapbeurt is bijna 32 keer zo hoog ais de prijs die in dertijd werd betaald voor het ma ken van het monument. Er moet ook veel werk aan de lantaarn worden gedaan; de gietijzeren ar maturen zijn aan vervanging toe en het natuurstenen bassin van het bijbehorende fontein is ge scheurd. „Hij staat er nu rottig bij", aldus een woordvoerder van gemeentewerken, „maar als de raad dit bedrag ervoor uittrekt, staat er in het voorjaar weer een keurige lantaarn". Gemeenteraad legen herziening vreemdelingenwet Schiedam Uit angst voor een hysterische jacht op illegale buitenlanders heeft de gemeenteraad van Schiedam zich tegen herziening van de vreem delingenwet gekeerd. De raad nam gisteravond met algemene stemmen een motie aan, waarin de con trole op buitenlanders door werknemers bij ge meentelijke diensten wordt afgewezen. Schie dam wil ook niet dat de bevoegdheden van de burgemeester op het vreemdelingenbeleid wor den ingeperkt. Het voorstel van de staatssecreta ris van justitie, mevrouw Korte - van Hemel, dat buitenlanders bij ieder bezoek aan een gemeente dienst hun verblijfsgunning moe ten laten zien, wekte bij alle raadsT;racties grote verontwaardi ging. De reacties liepen uiteen van 'daar rijn we niet van ge charmeerd' tot 'pure discrimina tie'. Voor PvdA-raadslid Mahir En- gin moeten die tirades hartver warmend hebben geklonken. Engm, aikomstig uit Turkije, had een brief van raadsleden uit etni sche minderheidsgroepen mede- ondertekend om tegen de maat regel van Korte-Van Hemel te protesteren. Zijn fractievoorzitter Gé Brouwer zette de sympathie van de raad spontaan om in een motie. Tegen alle gewoonten in stonden de partijen te dringen om een motie te steunen, waarvan zij de strekking koud één minuut kenden. Maar er was dan ook haast bij: op 17 november behan delt de vaste kamercommissie van justitie het voorstel van de staatssecretaris. En voor die da turn wil de raad duidelijk hebben gemaakt dat zij de wetsherzie ning niet pikt. „Zaken van justitie mogen niet worden afgewenteld op ambte naren bij het arbeidsbureau, de sociale dienst of bureau huisves ting", vond het CDA bij monde van fractievoorzitter Siem Bos man. Gerard Verhulsdonk (VVD) stelde het nog wat scher per „Wat moet een ambtenaar doen als hij een illegaal bij rijn lo ket betrapt? De politie bellen en roepen: ik heb er weer één?" Bart de Leede (PPR/PSP) voorzag een ware heksenjacht. „Waar blijven we, als onze ambtenaren cliënten moeten gaan beoordelen op hun huidskleur?" Volgens het wetsvoorstel mag burgemeester Scheeres als hoofd van de Schiedamse politie zich straks niet meer bemoeien met het vreemdelingenbeleid iri zijn gemeente. Dat buitenlanders naar het politiebureau moeten voor een verblijfsvergunning, is volgens sommigen al een vorm van discriminatie. Als de burge meesterzijn zeggenschap verliest, worden de ambtenaren automa tisch verlengstukken van justitie. Aan de strenge controle die daar het gevolg van is, denkt Bart de Leede liever niet; „Dat li|kt op de pasjeswet in Zuid-Afrika

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1