Kerkeraad Grote Kerk is blij met dominee Vermaat Haven profiteert van terugval in offshore Excentriek Orpheus op populaire toer Bob Bert Gert een kuiltje jus i JAC krijgt minder klanten VLAARDINGS BACBLAB SOHIEDAMSCHE COURANT ii WATERWEG COUBAWT Negen maanden voor afpersing 'Jongeren weten weg naar kerk weer te vinden Verdachte bomaanslag voor rechter Schiedams trio swingt Vlaardingen los Leed Holysingel geleden Inbrekersbende opgerold Brutale diefstal Antieke huisraad gestolen WATERWEG Havenstraa. 6. £131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352Q6S. 4350557 - sportredactie; 4345209 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1936 Schiedam De procureur-ge neraal bij het Amsterdamse gerechtshof, mevrouw mr.A.G, Korvinus, heeft tegen een 53-jarige Schiedammer in hoger beroep wegens poging tot afpersing een gevangenis straf van negen maanden, waarvan zes voorwaardelijk geëist. De rechtbank had de man eer der tot negen maanden gevan genisstraf waarvan drie voor waardelijk veroordeeld. In december 1983 schreef de verdachte twee brieven naar het Amstelveense bedrijf Wei- la. De man kondigde aan dat hij in de haarprodukten van het bedrijf moeilijk uitwasbare groene en gele kleurstoffen 20u doen, als Wella' niet 1.200.000 gulden zou betalen. Het geld zou uit de trein bij het station van Schiedam gegooid moeten worden. Indien .het bedrijf bereid was orn te beta len, moest het een advertentie met een slechts voor de Schie dammer te begrijpen tekst in de Telegraaf plaatsen. Wella deed echter aangifte bij de politie en via een doordruk van een factuur op de achter- rijde van één van de brieven kon men de identiteit van de schrijver achterhalen. De verdachte vertelde het hof dai hij niet echt van plan was geweest Wella-produkten 'bij te kleuren1. Hij zou wel, als het geld niet werd betaald, de af nemers van Wella hebben ge meld dat de produkten van kleurstoffen waren voorzien, in de hoop daarmee een golf van slechte publiciteit voor het bedrijf te veroorzaken. Ver volgens zou hij de concurrent Schwarzkopf hebben geschre ven, dat haar hetzelfde zou overkomen als men met met geld over de brug kwam. De procureur-generaal bena drukte dat bedrijven weerloos zijn tegenover mensen die dreigen iets in hun produkten te doen. Zij verzette zich tegen het voorstel van de advocaat van de verdachte, mr. I. de Vos, om de Schiedammer dienstverlening te laten doen. Daarvoor was de zaak volgens haar te ernstig. Uitspraak op 18 november. door CHRIS WOERTS Maassluis De kerkeraad van de Grote Kerk in Maassluis heeft 2ich unaniem achter de eigen wijkdominee P. Vermaat geschaard. „Wij zijn bijzonder blij dat juist dominee Ver maat bij ons in de gemeente is gekomen", stelt de scriba van de kerkeraad W. Donker onomwonden. De verschillende dominees in Maasluis doen wekelijks dienst in een andere kerk. Vorige week moest P. Vermaat de dienst voorgaan in de Ark. Tijdens die dienst kwam de dominee in conflict met de kerkeraad van die wijk. P. Vermaat maakt gebruik van de oude berijming en wil niets weten van een vrouw in ..een officic-el ambt binnen de kerk, zoals dat van ouder ling. De kerkeraad van De Ark wil dat dominee zich aan het liedboek houdt en dat de rol van de vrouw in de kerk door hem wordt geaccepteerd. „Wekelijks zitten er in de Grote Kerk als dominee Ver maat voorgaat tussen de 700 en 800 gelovigen. Dat is niet voor niets", aldus W. Donker. „Hij houdt zich aan het woord, gebruikt eenvoudige liturgie en dat stellen de mensen zeer op prijs. Het is zo dat een hoop jongeren de weg naar de kerk weer weten te vinden. Dat is de ver dienste van Vermaat". Kritiek De scriba van de kerkeraad van de Grote Kerk in Maas sluis is weinig ingenomen met de kritiek in De Ark op de dominee. „Ik weet niet of het voortkomt uit jaloezie. Dat mag je niet zeggen, maar het is wel een feit dat als een an der in de Grote Kerk voorgaat er minder belangstelling is. Ik heb het eens meegemaakt dat er tijdens een avond dienst maar 26 mensen in de kerk aanwezig waren. Dat is toch typisch. Dominee Vermaat is een principieel man. Zijn bezwaren tegen de vrouw in het ambt zijn op de bij bel gegrond. De rooms-katholieken, de christelijk-gere- formeerden, die erkennen de vrouw in het ambt ook niet". Het conflict kwam vorige week tot een uitbarsting. In de centrale kerkeraad, waar mevrouw W. Fortuin voorzitter van is, is al herhaaldelijk over de problemen gesproken. Donker: „De meerderheid beslist Het is altijd 10 tegen vijf, dus wij komen er niet aan te pas. Wij vinden onze kracht in het geloof, in de bijbel. We moeten wel met el kaar in gesprek blijven. Door met elkaar te praten moe ten de problemen die nu zijn ontstaan opgelost worden. Eén ding moeten de mensen natuurlijk niet vergeten: niet de centrale kerkeraad regeert, maar God". Donker begrijpt ook niet waar de berichten vandaan ko men dat Vermaat een brief beeft ondertekend, waarin wordt gesteld dat hij zich aan de gang van zaken in Maas sluis zou houden. „Hij heeft alleen de beroeplngsbrief on dertekend. Hij pleegt helemaal geen woordbreuk of wat dan ook. Hij heeft niets toegezegd aan de beroepingscom- missie, hij heeft gezwegen. Wij zijn zeer tevreden met hem. Hij brengt een dienst die begrijpelijk is voor mensen van zes tot 80 jaar. Het komt door hem dat de kerk weer vol zit". Schiedam De inzakr kende markt voor olie uit de Noordzee levert Schie dam een onverwacht voordeeltje op. Veel boor- platforms staken hun acti viteiten en laten zich, ook met het oog op de nade rende winter, naar een veilige haven slepen. In de Schïedamse Wiihelminaha- ven ligt momenteel een drietal platforms voor anker, wat de ge-1 meente een flinke duit aan ha-' vengelden oplevert. Reden waar om havenmeester T. Sabel zegt dat het hele water voor zijn kan toor wat✓ftem betreft 'met die din gen mag worden volgezel'. Sabel: ,.Het is natuurlijk sneu voor de oliemaatschappijen dat de offsho re op z'n achterste ligt, maar wij profiteren ervan. Het is weer dat oude gezegde: de een z'n dood is de ander z'n brood". Vorig jaar had de terugval van de offchore-aktiviteiten juist een omgekeerd effect in de Schie- damse haven. Toen vertoonden zich steeds minder pijpen leggers en platforms in de Wilhelmjna- haven. In cijfers uitgedrukt ging het om een daling van 92 vaartui gen in 1984 tot slechts 48 schepen in 1985. Alleen dankzij de toene mende bedrijvigheid bij de gi-aa no verslag van Soufflei ble ven de inkomsten in de haven op ongeveer hetzelfde peil. Voor de gemeente, die juist de ha ven gedeeltelijk had laten uitbag geren om stalen gevaartes als platforms te laten afmeren, kwam de crisis in de Noordzee- olie als een onaangename verras sing. Nu heeft Schiedam alsnog profijt van het baggerwerk. Om de overwinterende offshore vaartuigen hun ligplaats veilig te laten bereiken, zou ook de rest van de haven moeten worden uitgediept Maar er is nog geen oplossing bedacht voor het pro bleem waar de vervuilde bagger specie kan worden opgeslagen. Voor 1986 verwacht Sabel een behoorlijke opleving in de haven. „De grote leegloop is voorbij. Met nieuwe bedrijven als Smits sleep dienst en Stork Werkspoordiesel en uitbreiding van Soufflet zie ik de zon langzaam weer doorbre ken". Dirigent Ri chard Ram en pianistPeter Beijersbergen g: van Henegou- Jj wen bereiden ~a\ Orpheus voorop de veertiende november. Marinierskapel bij 120-jarig bestaan Schiedam Eén 18-jarige Schiedammer, die verdacht wordt van een bomaanslag op een Turks koffiehuis in Schiedam, moet op donder dag 13 november terecht staan voor de Rotterdamse rechtbank. De jongeman wordt twee dingen ten laste gelegd door de officier van justitie: de ontploffing in het koffiehuis op 10 augustus van dit jaar er verboden wapenbezit. De aanslag heeft veel beroe ring gebracht in Schiedam. Veel mensen, waaronder burgemeester Reinier Schee- res. spraken hun afschuw uit over de aanslag. Er werd zelfs een optocht in de stad gehouden tegen het aanwak kerende fascisme m Neder land. De aanslag op het kof fiehuis werd in de media streng veroordeeld. Het NOS-journaal zond beelden uit van de demonstratie. Vooral in Tukse kringen heerste na de aanslag versla genheid. liet was niet de eer ste keer dal Turken doelwit waren van het Schiedams Jongerenfront, de organisa tie die de aanslag heeft opge ëist. De politie kwam de daders ai snel op het spoor. Bij een huiszoeking vonden de agen ten foldermateriaal van de fascistische organisatie. ;pr> r Bob Bert Gert ind'Qude Stoep: die kale neten staan in schril contrast tot de weelderige pilsjes van Corrie Breggeman Schiedam Het door gaans een beetje als ex centriek bekend staande Orpheus gaat voor één keer op de populaire toer. Maar het vermaarde Schiedams Mannenkoor voert het predikaat 'ko ninklijk' niet voor niets. Het wordt dus een stuntje in smoking. En als het goed is, een hoogtepunt voor minstens achthon derd muziekliefhebbers. Orpheus bereidt zich al zo'n zes maanden voor op de viering van het 120-jarig jubileum. Vrijdag 14 november concerteren de zeven tig zangers in sporthal Margriet met de Marinierskapel, en diri gent Richard Ram zal dan het maximale eisen van zijn koor. Al leen al door de datum is hij ver plicht er een onvergetelijke avond van te maken, Twee jaar geleden boekte Orpheus op de veertiende van de elfde in de sporthal een gouden succes met de uitvoering van Verdi's Requi em. Het koor kwam toen klap- stoelen tekort om de dertienhon derd toehoorders te herbergen. Vlaardingen „Tijd voor romantiek!" roept Bob. „Nou, dan ga ik maar naar huis", mompelt Gerard, zittend aan de bar. „Ja, jij hebt een leuke vriendin", snapt een derde. Vervol gens zingt Bob dus inder daad van romantiek. Hij ziet er zeer onromantisch uit, "met zijn kale knar, maar dat de Tandere leden van het trio Bob Bert Gert ook swingende Ko- jakjes lijken, geeft zijn verschij ning wel iets liefs. „Slecht gescho1 ren", vindt Herman de kapper, zou er een pch-Nivea op ge- 'smeerd hebben, zodat die bolle tjes gingen glimmen". Dat heb je met zo'n combo: er kan tijdens net optreden nog druk worden gepraat, want Bob Bert Gert spelen akoestisch. Hoewel het café bomvol zit, zijn de mees te mensen enthousiast in gesprek, opgepept door 'Bve bye blues' en 'Cottonfields'. Het gebeurt toch al weinig dat Schiedammers in Vlaardingen optreden en dus verrichten Bob Bert Gert baanbrekend werk. Zij vormen het eerste trio van deze trio- maand in d'Oude Stoep. Buiten lijkt het beeld van de Stadsom roeper de mensen uit te nodigen de Smalle Havenstraat m te gaan „Oh, plaatsgenoten van jou?" vraagi PvdA-raadslid Bert Kan- del, ,ja, nou snap ik het". Hij vindt het zeker met mooi. „Baba- baba", scheurt Gerts sax bestraf fend. Ben Vuyk maakt een jiveje (dzjaaifjej, want hij heeft het ge organiseerd. Zelfs de pers danst mee, gedwongen door het dei nend vlees rondom. „Icecream, you scream", biert Bob onverdro ten voort. Een luidspreker piept, voor de tiende keer. „Die fluitist doet akelig zijn best vanavond", constateert Herman, die van meer dmgen dan knippen ver stand heeft. „Gert is een beetje verlegen van avond, want hij speelt pas voor de tweede keer mee", zegt Bob, die eerst met Bert een duo vormde. Maar het is tenslotte geen duo- maand m de Stoep. Gert speelt mooi sax, zorgt er door zijn in breng waarschijnlijk voor dat Bob Bert niet meer vergeleken zullen worden met de Amazing Stroopwafels, in wier kielzog zii steeds gevaren hebben. Hoewel Bob Bert zeker in Schiedam grote bekendheid genieten, wor den ze nog steeds wel surrogaat wafels genoemd. „Ik heet geen Bob, hoor", zegt Bob. Alleen als hij optreedt, heet hij zo. Zijn echte naam is Stephan Moorlag. Bert heet wel Bert. ei genlijk: Albert van der Heide. Voor de berijming kwam het leuk uit dat Gert van Voorden van voren rijmt op Bert. „Leef- tijdsloze knapen", vindt het pu bliek. „Meestal kun je aan ie mands haar zien hoe oud hij on geveer is, maar dat valt bij die knikkers niet mee". „Ze hebben hoofden als een omgekeerd kuil tje jus", zegt iemand, die even te voren een overheerlijke prak peen en uien in het café veror berd heeft. „Ze zijn er nog steeds geen haar beter op geworden", vindt Gerard, die het trio gewor den duo al eens eerder gezien hoeft Volgende week komt Jim my the Weazle, kondigt Ruurd Meijer aan. Stamgast „Zal ook wel wezenloos ziïn". Vlaardingen Na maanden op stoppingen en files is het leed voor automobilisten op de Holy singel eindelijk geleden. Nadat de reconstructie rond de op- en af ritten van de rijksweg is voltooid werden gistermiddag beide rijba nen weer voor het verkeer open gesteld. Het enige dat de verkeersstro men nog een beetje in de war kan brengen is, dat de stoplichtinstal laties bij de op- en afritten en op de kruising van Holysingel en Burgemeester Heusdenslaan in werking zijn gesteld. Dat gebeurt waarschijnlijk aan het einde van deze of het begin van de volgen de week. De busbaan tussen Parijslaan en Korhoenlaan, die na een regen van klachten bij politie en ge meente tijdelijk werd openge- steld, is weer gesloten. Een half jaar repeteren om op nieuw een topprestatie te leveren vindt Richard Ram eigenlijk veel te kort. De Marinierskapel is bo vendien geen gezelschap dat we kelijks een uurtje kan vrijmaken voor wat blaasoefeningen in zaal Tivoli; Orpheus moet het doen met de pianobegeleiding van Pe ter Beijersbergen van Henegou wen. Pas op de generale, aan staande donderdag in de Rotter damse Van Gentkazeme, zal blij ken of Ram er in geslaagd is, vol doende puntjes op de 1 te zetten. ATV-dag Zelf heeft de dirigent daar alle vertrouwen in. Dat zijn mannen allemaal spontaan een snipper- of ATV-dag hebben opgenomen voorde repetitie met de band van kapitein Lambert Niesten, zegt hem al genoeg. En na zeven jaar weet Richard Ram wel ongeveer wat zijn koor kan: veel. „Wat ik ook van ze vraag, ze doen het. Ik vind dit evenement ook makke lijker dan het Verdi-concert. Toen moest ik vier koren leiden, nu alleen Orpheus. Dat is ver trouwd materiaal. Voor de sa menwerking met de Mariniers- kapel ben ik niet bang. Die club is zo geroutineerd, die voelt haar scherp aan wat haalbaar is". Waar nog bij komt dat Orpheus niet voor het eerst met de mari niers concerteert De oudere le den hebben nog gezongen onder leiding van Gijsbert Nieuwland, die destijds in ae jaren vijftig— ook dirigent was van de Mari nierskapel. Datf is dan ook de ver klaring dat kapitein Niesten de uitnodiging voor een gezamenlijk concert zo vlot accepteerde, „Want doorgaans hoef je hem met zo'n verzoek niet lastig te vallen. Hij gaat lang niet met ie dereen in zee", verzekert Orp- heus-voorzitter Leen Boersma, Kleinigheid Het mag duidelijk zijn: de Schie- damse zangers blaken na 120 jaar ervaring van zelfvertrouwen. En dat terwijl het feestconcert van 14 november nog maar een kleinig heid is in vergelijking met wat Schiedam in 1991 mag verwach ten. Met welk klinkend program ma het Koninklijk Schiedams Mannenkoor de muziekmin naars uit de regio bij het 125 jarig bestaan zal verrassen, willen Leen Boersma en Richard Ram nog niet verklappen. Maar dat het een happening van de eerste orde wordt, staat vast. De jubi leumcommissie heeft al vijfhon derd lepeltjes verkocht om straks niet op een dubbeltje te hoeven kijken. Voor hetzelfde doel is een wijn besteld met een speciaal Oipbeus-etiket. Secretaris Enny Stouthandel heeft al een glaasje geproefd: „Het was geen chateau migraine, neem dat maar van mij aan. Orpheus schenkt altijd klare wijn". Het feestconcert van Orpheus en de Marinierskapel in sporthal Margriet begint om acht uur. Kaartjes kosten 12,50. Ze zijn ver krijgbaar bij de VW en op 14 no vember aan de zaal. Telefonisch besteller kan onder nummer 4267067. Vlaardingen Met de aanhou ding van 21 Vlaardingers heeft de politie zo'n dertig inbraken op gelost die het afgelopen half jaar zijn gepleegd. Van de bende zijn er 20. waaron der een aantal helers, na verhoor of voorgeleiding bij de officier van justitie op vrije voeten ge steld. Een 24-jarige man zonder vaste woonplaats is in bewaring gesteld. De bende maakte zich schuldig aan inbraken in scholen, winkels, bedrijfspanden en buurthuizen in Vlaardingen. Zij maakten daarbij in totaal voor 30.000 gulden aan goederen buit De braakschade bij al die inbraken liep op tot vierduizend gulden. Zij pleegden de inbraken soms alleen, soms in groepjes. Een deel van de buit kon nog bij de helers worden achterhaald. Schiedam Personeel van Turksma aan de Hoogstraat zette uiteraard de achtervolging in( maar begreep niet hoe iemand zo'n brutale diefstal kon plegen. Het was middag en druk in de zaak, toen een man onder het be- veihgingspoortje doorglipte met een compact-disespeler onder zijn arm. 'Het alarm ging onmiddellijk af, zodat een spurt noodzakelijk werd. De dief wist zijn achtervolg gers af te schudden, maar liet daarbij zijn buit achter in een tas~ die hij onder een geparkeerde auto in de Nieuwstraat deponeer de. 1 De bedrijfsleider deed pas giste ren aangifte van de diefstal. De politie verwacht de dader dankzij de teruggevonden cd te kunnen arresteren. Schiedam Een 75-jarige Schïe damse is ernstig gedupeerd, na dat uit haar woning aan de Oost- singel allerlei oude spullejes zijn gestolen. Sinds het nachtelijk be zoek van inbrekers die via een klein raam binnen kwamen, mist zij twee antieke vazen, twee an tieke klokken, vier schilderijen en een gouden horloge. Volgens de politie is de buit enkele dur- zenden guldens waard jiiiiijiiniii]iiiiiiiiiiijjijiiiiiijjiiiiiiiiiiiiiitiijiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiii[iiii!iiJi[(iiitiiiiiiiiüiiii!UirjiiiiiiiJiiifiiiiiii[iijriiiiiiiir[[iJiiiJi!i!iiiiiiiiiiMiitiiiiifritEir Vlaardingen Het aantal klan ten, hel aantal externe contacten en het aantal werkgroepen bij het jongerenadviescentrum in Vlaar dingen is teruggelopen. Dal blijkt uit het jaarverslag over 1985. Dat jaarverslag belooft een pittige discussie in de commissie voor maatschappelijke dienstverle ning op te leveren. Vorig jaar werden vertegenwoordigers van het JAC in die commissie al ge ducht aan de tand gevoeld, omdat het de raadsleden niet duidelijk werd wat er In het pand aan de Pieter Karei Drossaartstraat ge beurd In 1985 klopten 205 jongeren met problemen aan bij het adviescen trum in de Vettenoordsepolder. Een jaar daarvoor waren dat er nog 278. Ook het aantal hulpver leningscontacten en bel aantal contacten met derden liep terug. In het verslag wordt niet gepro beerd die daling te verklaren. Bij het centrum was gistermiddag en ook vanochtend niemand aanwe zigdie een nadere verklaring van de cijfers mocht geven. Van de JAC-groepen is er nog maar één over. Die schrijft een nota over de maatschappelijke positie van jongeren. De overeen komst met de kraakgroep Bin nen Zonder Kloppen werd opge heven en de groep Sociale Ka merve rhuur.'zo staat in het ver slag, Viel langzamerhand uit el kaar'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1