Notaris Van der Valk in verweer bij gerechtshof m Orion spaart voor landrover BenW gaan de straal op DE ENE KRAAN IS DE ANDERE NIH ïlftlllllll DAGBLAD i SCHHDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT In 'stille uurtjes9gehandeld in onroerend goed Voor zieken vervoer in Ghana Recepten vervalst voor drugs Dief komt niet ver HET MARITIEM MUSEUM ROTTERDAM Sauna- ruzie ontaardt Maasland bouwt door W OPEN VANAF 7 NOVEMBER !Ö!?r VRIJDAG 7 NOVEMBER 19S6 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus -110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het gerechts hof in Amsterdam doet 27 november uitspraak in de zaak rond notaris C.F.J. van der Valk. De Schiedamse notaris heeft in het verleden druk gehandeld in onroe rend goed, wat op gespan nen voet staat met de bood schap van de Koninklijke Notariële Broederschap dat een notaris zich van handel en actieve belegging in vast goed dient te onthouden. Notaris Van der Valk heeft zich onlangs 'uitvoerig en zeer grondig' verweerd tegen de beschuldigingen, die waren in gebracht door de Kamer van Toezicht te Rotterdam. Op dit moment wil de notaris geen publieke mededelingen doen „om de rechter niet te beïn vloeden en om mijn zaak geen schade te berokkenen". Naar verluidt spant het erom. of de notaris zijn ambt mag blijven uitoefenen. De Kamer van Toe zicht wenst dat niet te bevestigen, omdat de zaak inmiddels bij het gerechtshof in behandeling is. Volgens de persnotaris van Den Haag en Rotterdam, mr. A J.M, van Velzen, kan de Kamer ingrij pen indien een notaris zijn prak- tijk verwaarloost, wangedrag vertoont of in strijd mei de eer en waardigheid van het ambt han delt. In de zaak-Van der Valk zou het, gezien de handel in onroe rend goed, om hel laatste gaan. Maatregelen kunnen dan zijn: be risping, of ontzetting uit het ambt. Van der Valk liet echter zeven jaar geleden ai weten in een vraaggesprek met Vrij Neder land. dat er wat hem betrof niets aan de hand was. Er is in 1979 a! een standpunt bepaald, tot zijn volle tevredenheid, zei hij toen In zijn verweer is Van der Valk daar onlangs niet aan voorbijge gaan en men meent in zijn nota riskantoor aan de Parkweg 216 dat iemand met tweemaal voor een zelfde incident voor de rech ter kan worden gedaagd Voor een deel zijn er oude koeien uit de sloot gehaald, klinkt het. Van der Valk spreekt berichten tegen, dat hij zijn werkzaamhe den tijdelijk heeft beemdigd in afwachting van de 27e novem ber. „Daar is geen sprake van", zegt hij, „dat is een hed dom ge- i ueht. Als dat zo zou zijn, had ik een weekje verlof aangevraagd en zou ik mijn kandidaat-notaris sen gevraagd hebben de praktijk waar te nemen". Van deze drie kandidaat-notarissen, K. van der Ham, P. Vos en mr. H.C.M.M. Janssen, is de laatste ook in 1979 reeds genoemd als betrokkene in de on roerend-goed handel. Mislukt Cor van der Valk (53) en mr. Bert Janssen (42) vormden enige tijd de directie van belcggingsmaat- Notarispraktijk Van der Valk aan de Parkweg; cfe notaris kon kan toor en woonetages destijds slechts 'in z'n totaliteit' kopen. schappij Noval bv, totdat Janssen op 1 april 1980 uittrad. In oktober '79 had Rudie van Meurs in Vrij Nederland geschreven dat Jans sen voor zichzelf wilde beginnen om zich vervolgens met Van der Valk te associëren. Inderdaad heeft Janssen later een aanvraag ingediend zich zelfstandig te mo gen vestigen, maar notaris mr. D VV. van Terwisga uit Leeuwar den. voorzitter van de Koninklij ke Notariële Broederschap, meent zich te herinneren dat zijn organisatie de aanvraag 'gezien de omstandigheden' niet gehono- leerd wenste te zien. Hij veron derstelt dat ook een tweede po ging van Janssen mislukt is. Janssen is immers nog steeds kandidaat, ofschoon er in princi pe in Schiedam ruimte zou zijn voor een derde notariaat of zelfs een vierde. De andere Schiedamse notaris is mr. C.P. Sneep: deze is in leeftijd gevorderd en denkt zijn praktijk per 1 oktober 1987 te beeindigen. Diens kandidaat-notaris mr. I. Kijlstra hoopt de praktijk aan de Nieuwe Haven dan over te ne men als zelfstandig notaris. Voorheen kende Schiedam een derde notaris, C. Everaars in de Lange Nieuwstraat, kort na be ëindiging van diens praktijk in het begin van de jaren tachtig overleed hij. Zijn standplaats is nooit door een ander ingenomen. Afgaande op wat Van Terwisga zegt als voorzitter van de Ko ninklijke Notariële Broeder schap, afgaande ook op de uit spraak van diens voorganger Santen die de handelwijze van Van der Valk destijds 'niet sjiek' noemde, kan worden geconclu deerd dat Janssen zijn kansen heeft vergooid door met Van der Valk m vastgoed te handelen. En ook al is dat niet bij de wet verbo den. oirbaar acht men- die han delwijze in notariële kringen niet. Janssen zegt nu, dat het „slechts op termijn de bedoeling" is dat hij zich zelfstandig vestigt. Selfsupporting Van der Valk was. in de tijd dat de zaak aan het rollen kwam, ei genaar van minstens 120 apparte menten, vijf portiekhuizen en twee bedrijfspanden in Schie dam, Vlaardingen en Rotterdam. Naast zijn notarispraktijk, die toen ai veertien jaar bestond maar in maart 1979 een besloten vennootschap werd, begon hij de beleggingsmaatschappij Noval bv en een maand later de handels maatschappij Valnp Vastgoed bv. Beide namen verwijzen naar no taris Van der Valk. Vrijwel alie aktes van koop en verkoop door Valno worden ten kantore van Notarispraktijk Van der Valk bv getransporteerd. Zou Va*n der Valk zelf namens Valno optreden, dan was dat in strijd ge weest m°t artikel 21 van de wet op het notarisambt Hij benoem de zijn kandidaat-notans Janssen Vlaardingen Twee mannen, die probeerden op vervalste re cepten verslavende pijnstillers van het merk Fortral te verkrij gen, zijn door de Vlaardingse po litic ingerekend. Het tweetal, 38 en 44 jaar oud en afkomstig uit Beverwijk, liep tegen de lamp in de apotheek aan de Dr. Wiardi Beckmansingel. De apotheker kreeg argwaan dqor de grote hoe veelheid Fortral pie op het recept werd voorgeschreven. Via de inspectie van de volksge zondheid werd de politie gewaar schuwd. Die ontdekte dat het duo het geneesmiddel met eigenge maakte recepten ook bij huisart sen en apotheken in Vianen, Oegstgeest en Dordrecht bad we ten los te krijgen. Van de dadere is er één op vrije voeten gesteld. De ander verbiijit wegens zijn slechte gezondheid in het peni tentiair ziekenhuis in Den Haag. Hij zal zich voor de rechter moe ten verantwoorden voor oplich tingen valsheid in geschrifte. Maassluis Orion (Ortho pedie en revalidatie in ont wikkelingslanden) zit drin gend verlegen om 40.000 gulden. Nu het uit eigen middelen (57.000 gulden) en rijkssubsidie (50.000 gulden) van start kan gaan met een medisch cen trum in Jac ju in het West- Afrikaanse Ghana, is een ver- voermidd i voor de daar werkza» verpleegster onont beerlijk 0e worden. „Het geld is zeer dringend nodig", aldus Henk van de Meeberg, een van de vrijwilligere van de hulp organisatie „In het medisch cen trum kunnen ipensen geholpen worden, maar het uitvoeren van operaties is onmogelijk. De men sen moeten daarvoor naar de streekhospitalen in de omgeving Ik praat dan wel over afstanden van meer dan 100 kilometer. De zieke mensen kunnen die plaat sen te voet echter niet bereiken. Daar zijn zc te ziek voor. Daarom is het zo belangrijk dat de ver pleegster de beschikking krijgt over een vervoermiddel. Dan kunnen die zieke mensen ten minste ook geholpen worden". Met de Nederlandse verpleeg sters en artsen die werken in de omliggende ziekenhuizen is afge sproken, dat zij de patiënten die vanuit het medisch centrum van Orion doorgestuurd worden, zul len behandelen. Orion werkt louter en alleen met vrijwilligers Het heeft geen ei gen kosten, al het geld dat bin nenkomt wordt direct geïnves teerd in projecten in Ghana. De laatste jaren zijn de vrijwilligers zeer actief geweest. Ziekenhui zen en gezondheidsgebouwen 2ijn ingericht met revalidatieap- paratuur, bedden, matrassen, me dische- en technische apparatuur en ander hulpmiddelen. Al de spullen zijn afkomstig uit Neder land en worden kosteloos afge staan dour verpleeg- en zieken huizen Orion koopt vervolgens medicijnen en andere hoogs tnoodzakelijke goederen die met gratis te verkrijgen zijn. In totaal zijn er al 55 containers (kosten: 10.000 gulden per stuk) naar Ghana verstuurd. Eisen De Nederlandse overheid heeft de initiatieven van Orion nu be loond met een eenmalige subsidie van 50.000 gulden. Henk van de Meeberg: „Het is een nieuwe re geling van het rijk. Lokale pro jecten in derde wereldlanden worden financieel gesteund. Wij zijn de eerste organisatie die het maximale bedrag heeft gekre gen". Orion heeft wel aan heel wat ei sen moeien voldoen. „We zijn vo rig jaar naar Jacobu gegaan en hebben een gezondheidsraad in gesteld. Verder worden de cen tjes beheerd door een Nederlan der, die vanuit de missie in Gha na werkt. De Nederlandse am bassadeur, de heer Bylsma, is De vrijwilligers van het eerste uur van Orion. Henk van de Meeberg, Geo Sparreboom en Maarten van Hemert, rekenen op een massale ondersteuning van de actie, onze werkzaamheden in Ghana nagegaan en hij heeft zeer en thousiast gereageerd. Stuurde het ministerie een fraaie, ondersteu nende brief en op die gronden hebben wij het geld binnen kun nen slepen", aldus een zichtbaar verheugde Henk van de Mee berg. Eén probleem laat de vrijwilli gers nog niet los de landrover, die hard nodig is Geo Sparre boom, Maarten van Hemert en Henk van de Meeberg, de vrij willigers van het eerete uur. heb ben daarvoor een actie opgezet. Een landrover voor O non. Alle mensen, die m Maassluis werken, zijn via hun personeelsvereni ging ingelicht over de actie En kele bedrijven hebben spontaan medewerking toegezegd „Op al lerlei manieren kan geld bij ei kaar worden gebracht", stelt Henk van de Meeberg „Veel mensen zullen zeggen' daar heb je ze weer. Maar echt, het geld is ontzettend hard nodig m dat land Dadelijk hebben we een ge zondheidscentrum m Jacobu, maar gi in er nog mensen dood omdat we ze ntet kunnen vervoe ren naar een hospitaal m de om geving Dat is toch verschrikke lijk" De vrijwilligers hopen eind dit jaar, begin volgend jaar. de land rover aan te kunnen schaffen daarom tot mededirecteur. VN onthulde m het artikel 'De stille uurtjes van notaris Van der Valk', dat zodra Noval of Valno voor de noians verschenen, zij vertegenwoordigd werden door mr Janssen Elk transport lever de Van der Valk bovendien een honorarium op „Selfsupporting", was Van Meurs verwijt, maar Van der Valk noemde het een te verwaarlozen bezigheid die zijn praktijk, met meer dan 20 werk nemers. slechts één promille op leverde van wat hij verder pas seerde. Van der Valk kocht in Rotter dam huizen van de Haagse krot- tenkoning Harry Hilders. hij ver wierf zich in de Vlaardingse Westwijk een grote reeks pan den, onder meer van de Schie damse Beleggingsmaatschappij van Cor de Vries, en ook m Schiedam deed hij een kapitale investering. Het hele flatgebouw aan de Parkweg, waar op de be gane grond zijn praktijk zit. kocht Van der Valk van Maidorais SA in Zwitserland, die het kennelijk van Philips had overgenomen. De hypotheek erop noemde hij 'nodig voor de ambtsbediening'. De flat was weliswaar veel te groot voor zijn praktijk, maar Van der Valk verdedigde zich met de opmerking dat hij het ge bouw slechts 'in z'n totaliteit' kon kopen. Van der Valk heeft sindsdien maatregelen getroffen om zich in bescherming te nemen tegen ver der onderzoek door de Kamer van Toezicht en de Koninklijke Notanele Broederschap. Bij de Kamer van Koophandel laat men weten dat Valno Vasigoed uitgeschreven is. Noval bestaat sinds 15 januari 1985 als bv met nul medewerkers. Toch zijn er sinds 1981 elk jaar nog wel pan den verhandeld, met name aan de Parkweg, maar ook aan de Singel en de Broers vest Vlaardingen De dialoog met de volksvertegenwoor diging mag slecht zijn, die met de Vlaardingse bevol king wordt vanaf begin vol gend jaar een stuk beter, ho pen burgemeester en wet houders. Elke wijk krijgt vanaf 1987 een keer per jaar hel college een dag op bezoek, B en W ver wachten dat dat aanleiding geeft tot discussie met wijkbe woners over beleidsvoorne mens en knelpunten. De bezoeken vei vangen de wijk bijeenkomsten, die tot voor kort te hooi en te gras m buurthuizen werden gehouden. De belangstel- li ng daarvoor was al jaren tanen de De ene na de andere bijeen komst werd afgelast, omdat de buurtbewoners geen punten ter bespreking indienden En als er al eens een vergadering doorging waren er meestal weinig mensen, die ook nog eens met individuele problemen kwamen. Ongedierte, verzakkingen m het wegdek, bo men die het licht wegnamen allemaal problemen die volgens B en W niet op wijkbijeenkom sten thuishoren Vandaar dat B en W nu. deels naar Schiedams model, de wijk in trekken om met mensen tc pra ten en te onderzoeken welke pro blemen daar zijn. Maar anders dan iri de buurgemeente worden die bezoeken wel 's avonds ge volgd door een bijeenkomst waar mensen met het college in discus sie kunnen gaan. Hoe die bijeen komsten er piecies uit gaan zien weet vooi hchtingsambtenaar Jan Morra nog niet te vertellen „Het is nog een beetje een wild plan". Maar duidelijk is wel dat B en W meer nadruk zullen leggen op de plannen, die de gemeente met de wijk heeft. Om ook weei met al te vaak op stap te zijn hebben B en W het aantal wijken, oorspronkelijk zijn dat er negen, door samenvoeging teruggebracht tot vijf. Maasland Wethouder Chris Keijrer heeft de eerete paal gesla gen voor 24 woningen m de Com mandeurspolder, nabij de sport hal oan de Hofsingel en de m aanleg zijnde Burgemeester Groot Enzerinklingel in Maas kind Het zijn zestien koopwonin gen m de premie A-sector en acht woningwetwoningen Medio vol gend jaar worden de huizen op geleverd Schiedam Een 25-jauge Belg is gist ei avond op de West vest in Schiedam gearresteerd op verdenking van inbraak Een omwonende die de man met een las onder de arm een huis zag verlaten, tipte een vrouwelijke parkcercontroleur. Die \vaaif>chuwcle via de portofoon de politie In de tas van de Belg zaten spullen die even tevoren uil twee wonin gen aan de Weslvtsl waren gestolen De buit bestond uil onder andere een horloge, een ring, twee geluidslioxen, een fotocamera en 51 000 Italiaanse lires ADVERTENTIE) Dat kun je makkelijk constateren als je op één dag zowel het Maritiem Museu m a Is ter Meulen bezoekt- Zo vind je bij dit museum nog van die ouderwetse haven-1 kranen. j Terwijl de kranen die ze bij ter Meulen verkopen helemaal niet om te tillen zijn. Daar komt gewoon wa ter u it. Eén ding heb ben ze echter gemeen: ze gaan beide iang mee. Daar staat dit warenhuis overigens om bekend: alles is er niet alleen goedkoop, maar ook nog eens van hele goede kwa liteit. In 1896 toen Hein ter Meulen zijn eerste winkel in Rotterdam opende, was dat al het geval. En dat is altijd zo gebleven. Geen wonder dus dat ter Meulen nu al 90 jaar bestaai. Zo wordt 1986 nog een heel bijzonder jaar. Want ook het Maritiem Museum viert feest. Dat gaat op 7 novem ber opnieuw open. En da n heeft Rotterdam er aan de Leuvehaven weer een kranig museum bij. In Vlaardingen: Vlaardingen „Die man doet werkelijk alles om mij dwars te zitten". Sauna-eigenaar Ben Arons liet gisteravond voor de commissie voor de bezwaarschriften merken, dat hij meer dan genoeg heeft van de ruzie met zijn buren in de Waalstraat, A, van den Berg en A.C. Bos- scher. De partijen kwamen giste ren ai voorde tweede keer bij die commissie, omdat het eerste bezwaarschrift van de klagende bovenbu ren door vormfouten strandde bij de Raad van State. „Deze affaire moet snel wor den opgelost, want het begint toch wat frustraties op te wekken", zei voorzitter Chns van Roon van de com missie Hij drukte zich voor zichtig uit Van den Berg en Btisscher, die een bovenwo ning van Arons huren, ix.*- schuldigen de sauna-eige naar ervan dat hij hen weg wil pesten. Arons heeft hen de huur opgezegd. De twee klagen over vochtoverlast, stank en herrie Arons op zijn beurt zegt dat zijn bovenburen hem weg willen pesten. „Ik heb /.elfs gehooid dat zij mijn klanten op straat aanhouden, dat zij zeggen, m die sauna moet je met riaar binnen gaan, het is daar een zootje Nou, dat is toch te gek!" De sauna-eigenaar zegt dat hij aan alle vei eisten voldoet, dat het lawaai en de vochtig heid de normen van de hin derwet niet overschrijden „Toen die mensen klaagden over klappende deuren heb ik er drangers op gezet Als ik een probleem kan oplos sen dan doe ik dat. Maar als de DCMR zegt dat ik de nor men niet overschrijdt dan ga :k toch geen geld over de balk gooien aan dure voor zieningen' Als wij met aan de bepalingen van de hin derwet voldoen kiijgen van de DCMR loch zeker geen toestemming om open te blij ven?" Na elke verdediging van va der en Axm Arons kwam Van den Beig met een docu ment dat de heren van de commissie ook maar moes ten lezen, tot Van Roon hem vnendelijk vroeg ai die pa pieren voortaan voor aan vang van de zitting op tafel te leggen, meL een nietje er door Sprekers van de ge meente werden dooi Van den Berg tegel matig onder broken ..Onzin", riep hij. of: „Niks van waar". Mi J Vermeulen, raadsman van de klagers, pleitte voor een harde aanpak van sauna Arons „Een goede gemeente kan niet anders dan de 1*- ywaren ontvankelijk verkla ren Zet meneer Arons maar sooi heiblok Mem-er Aions moet het lid op de neus krij gen Die sauna moet zo snel mogelijk gesloten worden" Vermeulen vond dal de ge meente ernstig m gebreke bleef De meeste commissieleden leken geneigd te wachten op de beslissing over de nieuwe bou waanvraag, die Arons heeft ingediend Maar zij vonden wel dat die procedu re snel moest verlopen, om de ruzie niet verder te laten vooruieken. „Misschien is er met praten toch nog iets op te lossen", zei ambtenaar Paul Oi tol ini bedach t zaarn Vei meulen vond dat de ge meente niet op de beslissing over cle nieuwe bouwver gunning mocht wachten. „Daar gaan maanden mee heen". Hij vond Remi Poppe aan zijn zijde. „De gemeente heeft by de vorige procedure fouten gemaakt en nu bent u beide de gebeten hond", hield de SP'er de strijdende partijen voor. „Ik hoop alleen maar dat ik na anderhalf jaar weer eens een nacht rustig kan slapen", zei mevrouw Bosscher tot slot. Waarop VVD er Jan van Hemert zei: „Sauna is gezond, maar een goede nachtrust is gezonder. Onze logeerkamer staat tol uw be schikking, mevrouw".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1