Uitbaters in ge veer tegen sportclub MS V CDA'er zegt wethouder de wacht aan Houten huizen als kermisattractie Pompbediende/ doorsmeerder vummgs una VW-bestuur demissionair StMIEDftMSEHi COURANT «BIf i BMtlWiS GBfflftll Spoelt u maar! Centrum tracht uit isolement te komen Gebr.J.en liiif F. Zuidgeest 'KANTINE IS GEEN HORECA BEDRIJF' Elve wil Verolme Elektra overnemen Illilll Facelift Kolpabad Nieuwbouw Groenelaan lillllllilllllllllllllllilllllllüllllliillll Heto veegt schoon op Liesveld fcföVxJ' Enquête bij sociale dienst A Garagebedrijf ("tfl SSSW studeert op oplossing DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 ..Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus "110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 .Maassluis Acht caféhouders uit Maas sluis verzetten zich tegen het besluit van burgemeester en wethouders, om aan het bestuur van voetbalvereniging MSV'71 een volledige drank- en herecavergunning te jverlenen. De voetbalclub mag hierdoor, haast zwak-alcoholische dranken, zoals bier en wijn, nu ook sterke drank als jenever 'en whisky schenken. ï,,Een sportkantine is nu eenmaal geen horecabedrijf", aldus vooratter Th. Florijn van het district Rijnmond van de organisatie Horeca Nederland. „Een volledige vergunning voor het runnen van een voetbalkantine wordt nergens afgegeven In Rotterdam heeft geen en kele van de 500 sportverenigingen een volledige ver gunning. Dat sporters na de wedstrijd een pilsje of een glaaqe wijn drinken, akkoord, maar sterke drank gaat te ver". MSV'71 heeft een zogenaamde 3A-vergunning gekre gen. De Maassluisse uitbaters willen dat de gemeente deze vergunning intrekt en een artikel 26-vergunning geeft, op basis waarvan alleen zwak-alcohohsche dran ken mogen worden verkocht. Floryn stipt vervolgens de omzetverliezen aan, „Het drankpatroon is sterk veranderd. Vroeger werd voor 70 piocent in het café gedronken en 30 procent thuis. Nu is het heel anders. Ruim 70 procent van de mensen drinkt thuis, 15 procent in het café en 15 procent bij de sportvereniging. Dat is nogal een verschil. Wij moeten de maximale BTW-vergoeding betalen, personeel, so ciale lasten. Een sportvereniging heeft het veel mak kelijker. Kan goedkoper werken en dat drukt de prijs. Als je dan ook nog een volledige vergunning geeft, dan is dat extra concurrerend". Gelaten Het bestuur van voetbalvereniging MSV'71 hoort het betoog van de horeeavertegemvoordiger gelaten aan. Voorzitter J. Voets „Het lijkt net of het bij onze vereni ging allemaal dronkelappen zijn. Zo is het natuurlijk niet Wij schenken alleen als er op de club activiteiten, zijn, na de training en zondags na de wedstrijden. Wij zijn helemaal niet veel open. Wij schenken de bezoe kers graag een. borrel, dat willen de mensen. Als ze bij ons geen borrel kunnen halen omdat de kantine dicht is. dan wil dat niet zeggen dat ze naar het café gaan. Ze zijn bij MSV'71 voor de voetbal". De leden van de commissie voor de bezwaarschriften moeten het college nu adviseren in deze kwestie. Jan de Boet" (VVD): „Het gaat duidelijk om een principiële kwestie. De voetbalvereniging, zo beluister ik, kan ook met een artikel 26-verguninguit de voeten". De horeca-ondernemers maakten ook bezwaar tegen de vergunninghoudster. Florijn: „Dat is een ambtena res van de gemeente Rotterdam, die ook in die stad woont. Als iemand een café begint op de papieren van een ander, dan is dat schijnbeheer. Dat is bij MSV'71 ook het geval. Die mevrouw heeft een volledige baan en een gezin en kan dus nooit een kantine runnen. Volgens mij is het ook nog in strijd met het ambtena renreglement". Voorzitter Voets: „Het is een tijdelijke oplossing. Twee van onze leden volgen nu een cursus en doen in janua ri examen". Maassluis Elve Beheer wil Verohne Elektra in Maasssluis, êen dochter van het in surséance verkerende RSV-concern, over nemen. Elve is de houdstermaat schappij van enkele andere vroe gere RSV-onderdelen: Electron, met vestigingen in Breda, Leeu warden en Terneuzen, en Van der Veer m Amsterdam. Electron en Van der Veer heb ben samen 420 mensen in dienst, Verolme Elektra 360- Na de over neming zal de omzet van Elve ongeveer 100 miljoen gulden gaan bedragen. De rentabiliteit is bevredigend, aldus Elve. Vlaardingen - Heuvels op de ligweiden van het Kolpabad zul len het vanaf mei 1988 mogelijk maken, dat de badgasten uit de vyind kunnen zonnebaden. Bo vendien zal het terrein zo worden ingericht, dat de bezoekers wei nig last meer zullen hebben van Voetballende jeugd. Voor de peu ters komen er wippen en schom mels in het Kolpabad te staan. De Vlaardmgse gemeenteraad zal in december beslissen, of er voor de nieuwe inrichting de twee ton kan worden uitgetrok ken, waar B en W op dit moment aan denken. Het Kolpabad, geo pend in 1955, was destijds een modem bad, maar er zijn nu en kele extra lokkertjes nodig. Daar om werd enige tijd geleden al een reuzeglijbaan neergezet. Het is de bedoeling dat na het zo merseizoen van volgend jaar met de facelift begonnen wordt. Er zal veel nieuwe beplanting ko men om het buitenterrein be hoorlijk te omzomen. Schiedam In het voorjaar van 1987 gaat op de kop van de Groe nelaan. nabij de Hagastraat, de bouw van start van 39 woningen en een winkel van Albert Heyn. Dat maakte wethouder Hans van Kleef gisteravond bekend in de raadscommissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting. Het ministerie heeft Schiedam een extra contingent toegekend waardoor ook de kans op nieuw bouw aan de Prins Mauritsstraa. vergroot wordt Vlaardingen Niet langer amb tenaren van de Grom, maar me dewerkers van schoonmaakbe drijf Heto maken op zaterdag middag het Liesveld schoon. In de begroting van de gmeenxe yiaardingen is daar lOQ.OOO gul den voor opgenomen. èP-raadslid Remi Poppe bad on langs vragen over deze kwestie gesteld. De socialistische voor man wilde van het college exact weten waar de 100.000 gulden voor gebruikt worden. Dat kan Het stadsbestuur echter niet zeg gen. „Over de besteding moet nog pader overleg plaatsvinden", al dus het college. De gemeente is met Heto in zee J i Ia WAOllH. iter we ra om iaat up u<= middag personeel van de Grom in te zetten. Vlaardingen Uit onverdachte hoek kreeg PvdA-wethou- der Bas Goudriaan gisteravond voor aan vang van de politieke beschouwingen een onderscheiding. SGP'er Rien Lensvelt hing hem een buitenmodel gulden aan een touwtje om de hals. Daarmee herinnerde hij de wethouder aan zijn moixe van 2 oktober, waarin het college werd gevraagd de parkeertarieven in de binnenstad te verlagen tot een gulden per uur. Die motie werd door een meerderheid van de raad ge steund. maar burgemeester en wethouders legden hem naast zich neer. De verwikkelingen rond de tweede fase van het betaald par keren werden breed uitgemeten tijdens de algemene beschouwin gen. CDA'er Aart Kool noemde de beeldvorming rond het ver keersbeleid abominabel en zegde wethouder Goudriaan, als een van de architecten van dat beleid, de wacht aan. Kool pleitte voor een publieks vriendelijker verkeersbeleid, maar ze» dat zijn partij er sterk aan twijfelde, „of de verantwoor delijke portefeuillehouder (wet houder Goudriaan, red.) nog wel beschikt over het noodzakelijke krediet bij de bevolking". Het CDA denkt van niet. Ook over het optreden van Gou driaan in de raad was Kool wei nig te spreken. „Mijn fractie is zeer verontwaardigd over de welhaast intimiderende wijze waarop de wethouder de raad on- Vlaardingen Het taalgebruik van Remi Poppe is een smet op de Vlaardingse gemeenteraad. Dat vinden althans CDA'er Aart Kool en SGP'er Rien Lensvelt en. zij vroegen gisteravond de SP'er daar in het vervolg wat meer op te letten. Burgemeester Van Lier moest ook maatregelen nemen, vonden zij. Lensvelt richtte zijn oproep niet persoonlijk aan Poppe, de man die hij ooit 'de straatvechter van de raad' noemde. Hij zei gewoon dat collega-raadsleden eens wat beter op hun woorden moesten letten. „In vele openbare vergaderingen wordt het bijna ge woonte om te vloeken en krachttermen te gebruiken. Dit is niet alleen kwetsend voor anderen, maar ook hoogst ongepast", al dus Lensvelt. Kool wees echter wei een schuldige aan. Hij noemde de taal van de SP-voorman ontoelaatbaar. „Mijn fractie dringt er bij de SP op aan zich op een meer respectvolle wijze te uiten, de raad waardig, en verzoekt de voorzitter daarop toe te zien". Die voorzitter werd vervolgens in de beschouwing van Poppe meteen 'meneer de edelachtbare voorzitter' en de SP'er prees zich gelukkig dat er vier glaasjes water op het spreekgestoelte stonden „Dan kan ik geregeld mijn mond spoelen". Nauwelijks met zijn verhaal begonnen, kwam Poppe al in aan varing met de burgemeester, toen hij sprak van de Nederlandse Vereniging van Uitbuiters. Van Lier boog voorover: „Wie zegt u?" De SP'er herhaalde. En de burgemeester hield naar waar heid vol, dat hij die vereniging niet kende. „Oh, wacht even, het heet de Vereniging van Nederlandse Ondernemers", corrigeer de de SP'er. Poppe speelde de bal ook nog even naar CDA'er Kool. „Ik begin dat nou toch een beetje een vies woord te vinden", zei hij. nadat hij al een tijdje bezig was over 'het rottingsproces in de beerput van de Vlaardingse politiek'. „Rottingsproces, da'sop het kantje toch. meneer Kool?" Maar die zat niet om een antwoord verle gen: „Spoelt u maar!" Rien Lenvelt heeft Bas Goudriaan een ambtsketen omgehangen. De wethouder kan er maar matig om lachen. der druk heeft gezet om de aan vaarding van de 'één gulden-mo tie" te voorkomen". Het verkeerscirculatieplan moet worden bijgesteld, zei de VVD bij monde van fractievoorzitter Jan Madern. Hij pleitte voor het schrappen van de sectorgrenzen op Markgraaflaan, Groen van Frinstererstraat en Zomerstraat, vond dat de afgesloten Schie- damseweg en het Emaus indien mogelijk weer voor verkeer moe ten worden geopend en toonde zich een tegenstander van een busbaan op de Anthony Knotten- beltsmgei. Het college handelt 'onvoorstel baar star' als het gaat om de par keertarieven. vond Rien Lens velt „Wanneer een meerderheid van de raad een voorstel steunt om de tarieven te verlagen naar een gulden per uur, dan legt u de motie naast u neer omdat er con tractbreuk zou worden gepleegd. Emd oktober komt u dan zelf met een hernieuwd voorstel, name lijk met een tariefsverlaging naar ƒ1,25. kennelijk geen contract breuk". Uit het tweede voorstel van het college, ook afgewezen door de raad, leidt Lensvelt af dat de partners in de BV Parkeergarage met zo zwaar Uilen aan het par keertarief, Burgemeester en wet houders hebben inmiddels toege zegd, dat zij opnieuw met die partners gaan onderhandelen. „Ik wil u by dio onderhandelin gen meer gezag geven", zei Lens- veil „Daarom hang ik u deze ambtsketen om". Schiedam Op aandrang van burgemeester Reinier Scheeres komt er een nieuw bestuur van de WV in Schiedam. Het oude bestuur heeft tot dat moment een demissionaire status. Naar ver luidt zal Jan-Willem Mijinke, voormalig directeur van Novotel Schiedam, worden opgevolgd door Klaas van de Geest, de in Schiedam geziene tdirecteur van de Bondsspaarbank. Omdat het VW-beleïd meer omgebogen moet worden in een economisch beschouwd aantrek kelijk toerisme, en burgemeester Scheeres zelf economie in zijn portefeuille heeft, ligt de coördi natie thans feitelijk in handen bij Raymond Vredebregt, de nieuwe chef van het gemeentelijk bureau economische aangelegenheden. Vredebregt is een ambulant per soon. Daardoor kon hem vanoch tend niet gevraagd worden, waarom het oude bestuur een de missionaire status heeft en waar om het niet als normaal functio nerend bestuur aanblijft totdat er een nieuw gekozen is. Er is spra ke van, dat burgemeester Schee res, niet geheel tevreden over het tot dusver door de VW gevoerde beleid, het bestuur de wacht heeft aangezegd. Economisch onderlegde figuren als Van de Geest en één der di rectieleden van het bloeiende in genieursbureau Controlec zou den de nieuwe VVV vorm moe ten geven. Schiedam „Waarom gaan we nou niet? Om half twee moet die gevel de lucht m". Ton Verdoes, directeur van het Gemeentelijk Wonmgbeheer, raadpleegde on geduldig zijn horloge. Maar om dat ook wethouder Hans van Kleef het evenementje voor geen prijs wilde missen, verliep alles toch nog keurig volgens schema. Het gezelschap legde de geringe afstand tussen stadskantoor en de bouwlocatie aan de Singel in lut tele tellen af, Van Kleef bevestig de de kettingen aan een houten vlonder en daar hees een kraan het bouwelement al naar de tweede verdieping. „Dat gaat ook vlug zeg, vanmorgen stond er nog niets, nu al een half huis", riep een omstander vol bewonde ring. De bouwactiviteiten rond het eerste blokje houten huizen in de Schiedamse binnenstad trokken gisteren veel bekijks. Vooral de snelheid, waarmee Flexibouw uit Oosterhout de geprefabriceerde elementen in elkaar paste, ver raste velen. Eind februari wor den de vier wooneenheden voor kleine huishoudens al opgele verd. Als tenminste de "profetie van een vobrbijgangster niet be waarheid wordt: „Helemaal van hout? Zoiets blijft nooit lang staan, met al die vüurtjesstoken- de jongeren". Maar volgens Van Kleef en J. Vriends. directeur van Flexi bouw, zal dat wel meevallen: de houten wanden worden op de be gane grond met steen bekleed en op de overige etages laat de dege lijkheid ook niets te wensen over. Reden waarom 2owel de wethou der als de aannemer grote toe komstmogelijkheden zien voor de houtskeletbouw, die behalve de snelle levertijd ook de naam heeft bijzonder energiezuinig te zijn. Voor net 250 gulden rit de bewoner er het hele jaar warmp jes bij Ondanks de kleinschaligheid van het project heeft het vier jaar ge duurd, voordat het gat in het ge velfront aan de Singel kon wor den opgevuld De SSSW viel als eerste opdrachtgever uit de boot omdat het bouwplan financieel niet haalbaar was, zodat gemeen tewerken. het karwei in een later stadium moest overnemen. Dat leverde de nodige vertragingen op. De snelle bouw maakt het tijdverlies weer gedeeltelijk goed. Wethouder Aad Wiegman, die ook een kijkje kwam nemen, ver geleek het timmerwerk zelfs met Het opbouwen van een kermisat tractie. „Die staat ook in één dag overeind". s Hans van Kleef bevestigt een 3 bouwelement aan de takel. Hout- bouw heeft volgens cfe wethouder s een grote toekomst Schiedam Alternatief hulp verlener John Zwart hoopt dat het Advoeatencollectief, de Rechtswinkel en het Bureau voor Rechtshulp, na hun enquête over de behandeling van cliënten door bureau Huisvesting, nu de ge meentelijke sociale dienst gaan. 'doorlichten'. Volgens Zwart zal een enquête bij de GSD minstens zo'n lange klachtenlijst opleveren als bij de eerste enquête het geval was. Zowel Huisvesting als de 'soos' zitten in hetzelfde gebouw 's-Grave!and. Schiedam De Calimero onder de bewonersvereni gingen, Schiedam-Centrumvraagt in een bijna wanho pige brief aan burgemeester en wethouders of de wijk eindelijk eens net zo serieus genomen kan worden als Schiedam-Zuid, Oost en West. Altijd hebben die drie oude wijken veel meer aandacht gekregen van poli tiek, pers en publiek, klagen voorzitter Koos Nesse en secretaris Loes van Kampen, en daarom zou nu de bin nenstad eens voorrang moeten krijgen van het nieuw te vormen instituut Ondersteuning Bewoners. In dit orgaan komen per 1 januari bevvonersdeskundigen voor stadsvernieuwing en, afhankelijk van wat wethouder Hafkamp doet, mogelijk ook opbouwwer kers Het instituut wordt actief in het Schiedam 'beneden de spoor lijn', dus ook wijk Nieuwland valt eronder. Vooral PvdA-wethouder Hans van Kleef heeft zich verbaasd bij het lezen van de brief: hij stond in 1976 aan de wieg van de bewo nersvereniging Schiedam-Cen- tium, was er ook een tijd voorzit ter van en in die tijd was de vereniging zeer veelvuldig m het nieuws Het toenmalig bestuur timmerde hard aan de weg. Steeds meer echter werd de vere niging vereenzelvigd met Jan Hagendoorn 'an de Lange Ha ven. En een vernieuwd bestuur, voorgezeten door Hans Bakker die sinds dit jaar PvdA-raadslid is, slaagde er niet in uit het dal te komen. In de andere wijken vindt men dat bepaald geen wonder. Daar wijst men erop dat het huidige bestuur van Centrum opzettelijk koos voor een isolement. Want: Koos Nesse en Loes van Kampen schrijven in hun brief aan B en W, dat er geen gewoonte van ge maakt is van allerlei correspon dentie met de gemeente meteen maar afschriften te sturen aan de raad, de commissies en de pers. Men veronderstelde „dat het be ter is een goede verstandhouding (met B en W) op te bouwen dan elkaar voortdurend om de oren te slaan". Pas nu twijfelt het hui dige bestuur van Centrum aan. de effectiviteit van die werkwijze. Kwam de bewonersverenigmg van de binnenstad vroeger soms dagelijks met persberichten, nu sturen Nesse en Van Kampen voorzichtig maar weer eens een kopietje rond van hun brief aan het coUege. In de andere wijken ziet men dat door Centrum doelbewust geko zen isolement als een belangrij ker verklaring van het feit dat de binnenstad 'genegeerd' wordt dan de argumentatie die Cen trum zelf aanvoert, namelijk dat zonder opbouwwerk en deskun digeadviseurs geen goede organi satiegraad was op te bouwen. De andere wijken zien het eenvou dig als een meritaliteitskwestie: „Zpete broodjes bakken helpt geen snars. Je moet van je laten boren, dan weten de mensen dat je er bent". Haaks op de houding van Cen trum staan bijvoorbeeld West, waar men de pers van buitenge woon belang noemt in het stads- vemieuwmgsproces, en Zuid. waar zelfs een peisbeleid tn ont wikkeling is In deze wijken legt men de eigen openbaarheid van bestuur bepaald met uit als het wie dan ook om de oi en slaan. Een afsplitsing van de bewoners- vereniging Schiedam-Centrum, Bewonersbelang Binnenstad, heeft volgens één der medewer kers inmiddels al 120 leden. Belangenstrijd Centrum schnjft aan B en W. dat er een pute en harde belangen strijd bestaat tussen haar en het machtsblok van de drie andere wijken, die samen een Stedelijk Overleg hebben gevormd. Vol gens Centrum woixien andere wijken hierin alleen geduld, zo lang zy zich conformeren aan de standpunten van Zuid. Oost en West Daarom is Centrum ont steld, dat er alleen via het Stede lijk Overleg gebruik kon worden gemaakt van de inspraak over de vorming van het instituut Onder steuning Bewoners Centrum wijt die belangenstrijd met aan narrigheid of onverenig baarheid van humeuren, maar aan het afschuiven van verant- wooidelykheden door de poli tiek. „Om zelf geen impopulaire keuzen te hoeven maken is de verdeling van de schaarse midde len voor hei opbouwwerk van meel af aan 'gedemocratiseerd' door de bewonersverenigingen onderling te laten uitmaken wat er met het geld gebeuren zou. Als je vier of vijf uitgedroogde woestijnreizigers een glaasje wa ter geeft om onderling te verde len, mag je je niet verbazen als ze vechtend door het zand rollen". De politiek mag dat volgens Cen trum niet afdoen als 'gekissebis'. Centrum beklaagt zich erover, dat zij voortdurend door de ge meente genegeerd wordt als er bouwplannen in voorbereiding zijn (Schienoko, Velievesl, Lange Kerkstraat. Schïe, Passage, Nieuws» raat). Zonder er uitleg bij te geven laat de bewor.c isveren iging Sehie- dam-Cenirum ook weten, dat de 'gevcchtstechnieken' van Oost, Zuid en West haar 'soms de strot uit' komen Gevraagd: leeftijd tot 20 jaar Voorlopig voor een half jaar Kethelweg 54, 3135 GM Vlaardingen Tel. 010 - 4344268 Schiedam Het SSSW-bestuur betreurt de bedenkingen van Schiedam Vooruit om voorlopig niet mee te werken aan de voor genomen fusie van de vijf Schie damse woningbouwverenigin gen Tijdens een bestuursverga dering zijn de partijen gister avond met nader tot elkaar geko men „We hopen Schiedam Vooruit op andere gedachten te brengen", is alles wat een teleur gestelde directeur Cees Kammin- ga voorlopig kwijt wil. De bijeenkomst gisteren leverde daarvoor geen nieuwe gezichts punten op. Het SSSW-bestuur heeft slechts de bezwaren aange hoord Voor Schiedam Vooruit is met name de nog steeds onbe- kende samenstelling van hel overgangsbestuur, dat per 1 janu ari moet aantreden, een reden de boot af te houden. De partijen studeren de komende weken op mogelijke oplossingen. Voor 26 november is een extra bestuursvergadering uitgeschre-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1