Gemeentebelangen maakt bezwaar tegen slibstort Weg uit impasse nog lang niet gevonden CJV-jubileum om niet te vergeten Feest van heFkéniting IftUDKS UA68IAI) SEHDAMSCHE GOUBANT lltlfl IfllBWEB Clllitill OMBAT BE ZON NIET AETIJB SCHIJNT \r Raadselachtige explosie beschadigt winkelpui Nachtelijk welkom voor Otik Flores Extra onderzoek iiaar funderingen Voot inlichtingen kunt u bellen oi nog beter, kom eens vrijblijvend langs. ik. H. v. Kooij's Loodgietersbedrijf B.V. ■VHUÜffi Regionale redactie: Brede Havensiraai 6. 31S1 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Gemeente Maassluis: Botterdam verantwoordelijk door CHRIS WO ERTS Maassluis Er komt, in op dracht van de provincie Zuid- Holland, een extra onderzoek haar de staat van de funderin gen van de woningen in de Maassluisse gifwijk Steendijk- polder. De extra metingen maken deel tiit van het saneringsonderzoek. AI in een eerder stadium werden de funderingen v"an een aantal woningen in de wijk onderzocht. Vooral bewoners van huurwo ningen klaagden over scheuren en verzakkingen. Op vier plaatsen in de wijk wor den nu proeven genomen. Aan de Van der Waalsdreef, Dunant- dreef, Einsteindreef en de Albert Schweitzerdreef worden borin gen verricht Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Amersfoortse bureau DHV. Het onderzoek zal moeten wijzen of de betonnenfunderingen zijn aangetast door het gif in de bo dem. „Het is een goede zaak dat een nader onderzoek wordt gehou den", stelt Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bo demonderzoek. „Er is geen reden voor paniek. Zo'n onderzoek geeft alleen maar duidelijkheid voor de bewoners". Overigens overweegt de gemeen te Maassluis bij Rotterdam een schadeclaim indienen. Rotter dam heeft in de jaren zeventig het verontreinigde havenslib ge leverd, waarop de woningen in de wijk zijn gebouwd. Wethouder Van der Knaap heeft altijd al ge zegd dat niet het college van Maassluis, maar dat van Rotter dam verantwoordelijk is. „Zij hebben ons het slib geleverd en toen al was bekend dat er gif in zat. Dat is verzuimd ons mee te delen". He politici in de Maassluisse raad hebben al meerdere malen bij het stadsbestuur aangedrongen op het indienen van een schade- claim bij Rotterdam. „De vervul- Ier moet betalen", stelde John Scheerstra (WD) onlangs nog. - Vandaag heeft er een gesprek plaatsgevonden tussen een dele gatie van de gemeente Maassluis en de Rotterdamse wethouder Jansen. „Van dat overleg hangt af of wij de gemeente Rotterdam dagvaarden", aldus een woord voerder van de gemeente Maas sluis. „Wij willen dat Rotterdam samen met ons de belangen bij het rijk gaast verdedigen. Rotter dam heeft meer in te brengen dan wij, zo simpel ligt het. Wij moeten nu stappen ondernemen omdat ook de gemeente Maas sluis door een bewoner aanspra kelijk gesteld is". Momenteel is er een saneringson- dezoek aan de gang in de grootste gifjvijk die ons land momenteel rijk'is. Sanering van zowel de ha venslib- als de vuilstort locatie kan in de miljoenen guldens lo pen. Voorzichtige schattingen spreken van tussen de 150 en de 300 miljoen gulden. Het rijk neemt 90 procent van de kosten voor haar rekening, terwijl de ge meente Maassluis de rest van het bedrag op tafel moet leggen. Het ïs de bedoeling dat komend voor jaar met de sanering begonnen wordt. Schiedam „De gemeente raadsleden zitten te slapen". Mede om die reden hebben vier leden, van Gemeentebe langen Schiedam een bezwaar schrift ingediend tegen de hin derwetvergunning, die het de gemeente Schiedam mogelijk maakt bagger uit de Sehie- damse vijvers en singels te storten in Spaland. De chemische verontreiniging van het slib is volgens Gemeente belangen van dien aard, dat zich aan de Kerkweg eert concentra tie van vreemde stoffen zal voor doen. Er hebben al illegale lozin gen plaatsgevonden, zeggen Jan Hagendoorn, Ru Hartog, Peter van der Knaap en A.M. van Al phen. Zij wijzen erop dat de loca tie ligt binnen het bestemmings plan Spaland en dat deze is aan gewezen als toekomstig woonge bied. „Dan zal straks sanering moeten plaatsvinden, net als met Vlaardingen Ondanks de diepe impasse waar de Viaar- dingse politiek in de nacht van vrijdag op zaterdag is terecht gekomen ziet John Ranshuij- sen, fractievoorzitter van PvdA, het huidige minder heidscollege voorlopig nog niet aftreden. „Het afwijzen van de begroting door de oppositie vond ik een on verantwoordelijke daad en het lijkt mij niet gemakkelijk om nu met die mensen om de tafel te gaan zitten". Toch zijn nieuwe onderhandelin gen over de collegevorming vol gens CDA en WD de enige weg uit de politieke narigheid^ in Vlaardingen, die al duurt sinds de verkiezingen van 19 maart CDA'er Cees Bot, die met pijn in zijn hart tegen de begroting voor 1987 stemde, vindt dat er als ui terste redmiddel maar een 'ver zoener' van buiten de gemeente raad gezocht moet worden. De fractievoorzitters van alle po litieke partijen komen donder dagavond bijeen om over de situ atie te praten. Bot vindt wat er vrijdagnacht gebeurde 'uiterst triest' en 'weinig verheffend'. „Maar het was een gevolg van de politieke omstandigheden. De partijen moeten dit maar opvat ten als een signaal, dat het zo niet langer kan in de gemeenteraad. Dat het anders moet". „Er is nu in elk geval duidelijk heid". ziet VVD'er Jan Madera toch nog een lichtpuntje in de malaise. „De oppositie pikt de houding van de PvdA niet meer. Het ging niet om de begroting, want die was goed. Het afstem men van die begroting was zui ver een politieke zaak. Het was de escalatie van het onbehagen, dat de afgelopen maanden is ge groeid". (ADVERTENTIE) de tuintjes in de Botenbuurt die afgegraven moesten worden". Gemeentebelangen kwam een half jaar geleden, ongeveer tach tig stemmen tekort voor een zetel in de gemeenteraad De partij had echter beloofd ief te blij ven en laat zo nu en dan van zich horen. Het bezwaarschrift tegen de slibstort is ingediend bij gede puteerde staten van Zuid-Hol land. Gemeentebelangen vindt het vreemd, dat de chemische analy se alleen van droge stoffen is ge maakt. Het water, dat in de grond gedrongen was, wordt dus niet gemeten maar ook dat moet ui teraard vervuild zijn, redeneert de politieke partij. Het is niet vol doende dat het Vlaardïngse raad gevend bureau in milieuzaken Ramil slechts enkele singels hoefde te onderzoeken van ge meentewerken. Alle vijvers zou den onderzocht moeten worden. Bovendien zou er een onafhan kelijk onderzoek ingesteld die nen te worden, vindt Gemeente belangen. De vele tonnen wegende bagger specie zal naar de Kerkweg gere den worden met drie vrachtwa- fens, die dus af en aan zullen rij en en behalve een spoor van. slib door de stad een aanzien lijke geluidsoverlast geven, stelt de partij verder. Gemeentebelan gen acht het onverantwoord, dat de gemeente Schiedam een ver ruiming van de geluidsnormen wil, omdat de wet op de geluids hinder haar doel voorbij zou stre ven. De stortplaats aan de Kerkweg in Kethel-Spaland wordt omringd door sloten. Dez#1 zullen ge schoond worden, maar Gemeen tebelangen vraagt zich af wal er zal gebeuren met de verontrei nigde planten en het vervuilde water. De partij wil weten welke oplossing de gemeente voor han den denkt te hebben, als de aard der verontreiniging in de toe komst lelijk tegenvalt. Van het bezwaarschrift ïs een afschrift verzonden aan de regionale in spectie milieuhygiëne in Rijswijk. Q S te Schiedam Een feest van herkenning, dat was onmis kenbaar de reünie van scho lengemeenschap Nieuwelant in Schiedam. Niet alleen vier de de school het 25-jarig be staan, ook werd adjunct-direc teur Paul van Aalst in het zon netje gezet, omdat hij een kwart eeuw aan de school ver bonden is. Het begon zaterdag met de kerk dienst in de Sint Jan de Doper. Het beroemde sehoolkoor trad nog één keer in oude samenstel ling op. Onder de bezielende lei ding van Aad Diepstraten werd niet alleen door de koorleden, maar ook door de honderden aanwezigen uit volle borst mee- Amsterdam /Vlaardingen Op vliegtuigverbindingen met de Fi lippijnen kan je de klok met ge lijk zetten. Dirk van Campen- hout moest in juni met 24 uur vertraging genoegen nemen en ook het tegenbezoek verliep niet vlekkeloos. Pas een uur, voordat Otik Flores gistermorgen op Schiphol zou aankomen, hoorde de VLOS dat de betreffende vlucht geannuleerd was. Het Fi lippijnse bezoek aan Vlaardingen airiveeide vannacht om twee uur en op dat moment waren er nog maar twee VLOS-leden be schikbaar om haar te verwei ko men. Dirk van Campenhout bezocht in juni de Filippijnse stad Bacolod gezongen De kerkdienst stond m het teken van de herkenning. Pater Van Rest, al meer dan 15 jaar aan de school verbonden, ging de dienst voor. 'Jojr to the world', het ontroeren de 'Eens komt die dag', 'Glory, glory halleluja' en het onvergete lijke 'Durf te leven' (Rule Britta- nta). het waren hoogtepunten van de kerkdienst, die vooraf ging aan do reünie. De bijeenkomst van oud-lceriin- gen. oud-docenten en het huidige personeel was bijzonder geslaagd. Vele honderden waren naar Nieuwelant gekomen om de reü nie op te luisteren. De kantine was veel te klein om alle belang stellenden te bergen. Veelal werd door oud-leerlingen en leraren cn verstevigde daarmee de vriendschap. Do interstedelijke band Icreeg zelfs een naam, VBCFTC, ofwel Vlaai dingen Ba colod Cities Friendship's Tie and Cooperation. Dirk kwam meteen waslijst vol hulpideeen ihuis en dc Vlaardmg.se organisatie voor on tw i kkeh ngssam enwerki ng be gon al plannen te maken voor een Filippyns tegen bezoek. Otik Flores blijft m ieder geval een maand in Vlaardingen en probeert in die maand zoveel mo gelijk informatie op te pakken. Het VLOS gaat haar daarbij na tuurlijk helpen. Birn Oppenheim en Dirk van Campenhout had den er in ieder geval al hun halve nachtrust voor over uitgeweken naar de gangpaden van de school, waar rustig en om- gestoord herinneringen opge naaid konden worden. In een on gedwongen sfeer werden zo con tacten aangehaald en verder uit gediept. Telefoonnummers uitge wisseld, adressen opgeschreven. Uit alle jaargangen waren leer lingen aanwezig Zo stapte Cock Paalvast uit Maassluis glunde rend rond. Hij maakte tfeel uit van de eerste lichting leerlingen in hel schooljaar I9G1-1962. En het stralend middelpunt vormde natuurlijk ook Paul van Aalst, want het was ook een beet je zijn feestje. „Dit moet veel va ker gebeuren", oordeelden de aanwezigen unaniem. „Tot over 25 jaar", klonk het dan ook bij het afscheid. MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 Dat de oppositie onverantwoor delijk heeft gehandeld, is volgens Bot en Madern niet waar. De li berale fractievoorzitter: „Dan aeeft de PvdA kennelijk toch liet begrepen waar het om ging. Deze begroting stoelt op een be leidsprogramma dat is afgewe zen, hij vloeit voort uit een meer jarenbegroting die is afgewezen". Dat de zittende PvdA-wethou- ders 'bekwame mensen' zijn, zo als Johr. Ranshuijzen zegt, bea men CDA en WD volledig. „Zij hoeven <>ok niet allemaal wet maar er moet wel een ander col lege komen", aldus Madem. Hij denkt nog altijd dat een college met drie PvdA'ers, twee CDA'ers en een VVD'er de oplossing is. „Als er geen ander college komt dan hou je dat gelataf el". Het verhaal van Ranshuijsen is door de gebeurtenissen van het weekeinde niet veranderd. „De oppositie heeft geen alternatie ven", zegt hij. „Ztj hadden geen overwegende bezwaren tegen de begroting. Er heeft ook niemand bij mij op de stoep gestaan om te zeggen hoe het nu wel moet". Dat nu vindt Cees Bot weer zo'n staaltje van verkeerd redeneren. ,,Er hoeft niemand bij wie dan ook op de stoep te gaan staan. Wij moeten de wil hebben om eruit te komen. Daar gaat het om". Voor de PvdA is wel één ding veranderd: de socialisten reke nen niet meer op de SP van Remi Poppe. „Die zegt dat hij ons een half jaar de kans heeft gegeven om te bewijzen dat wij links zijn. Ik zou dat willen omdraaien: de SP heeft een half jaar de tijd ge had om te bewijzen dat zij met die vijf zetels in de gemeenteraad iets kunnen betekenen voor de be volking, Maar zij staan nog steeds langs de kant te schreeuwen. Wat mij betreft is Poppe exit". Nu de zon zich niet zoveel meer laat zien en het buiten steeds kouder wordt, moet u er nu voor gaan zorgen dat het binnen op een aangename temporatuur blijft. Uw erkend gas installateur heeft voor u de juiste haard. O.a. ïlandria, Pelgrim, Faber, Dru en Thexmoset. Ook gevelverwanning o.a. Pelgrim, Dru, Faber. O-COtfO°O0() Ook bent u bij ons aan het goede adres voor centrale verwarmingsinBtallaties, sani taire installatie, voor ze th aaiden hout en/of kolen, elektrische schijnvuren, lood- en zinkwerken. Wist u dat wij servicegericht zijn voor onderhoud, reparatie en het vegen van uw schoorsteen? Oosthavenkade 14 Vlaardingen. Telefoon 010-4343213 Een musical in de Ujnbaanha! gaf een beeld van honderd jaarCJV. Vlaardingen De toevoeging 'koninklijke', dat zou de hoogst haalbare onderscheiding zijn geweest. Het CJV Liefde en Vrede bleef daar zaterdag één stapje onder. Burgemeester Fred van. Lier reikte de ko ninklijke erepenning uit aan de 100-jarige Vlaardingse jeugdvereniging. Voorzitter Klaas van Vliet nam die pen ning in ontvangst. Liefde en Vrede maakte er zaterdag en zondag een jubileum van om niet gauw te vergeten. Tijdens de receptie, die zaterdag in gebouw Triangel werd gehou den, bij de grootse reünie in de Lijnbaanhallen en tijdens de her denkingsdienst in een tjokvolle Grote Kerk, werd langdurig stil gestaan bij het stempel dat het CJV heeft gedrukt op de jeugd van vele duizenden Vlaardin- gers. „Liefde en Vrede is met haar tijd meegegaan", zei burge meester Van Lier. „En na hon derd jaar is het CJV nog steeds een bloeiende vereniging met voelhorens door de hele Vlaar dingse samenleving. Ik heb daar nooit denigrerend over horen praten". De burgemeester vond de ko ninklijke onderscheiding voor de 100-jarige volkomen terecht. „Het CJV heeft een deel van de jeugd opgevoed en Opgevangen en daar kan het gemeentebestuur alleen maar dankbaar voor zijn. Het is een vereniging die besten dige banden heeft gesmeed. An dere clubs mogen daar jaloers op zijn". Voorzitter Klaas van Vliet zag de onderscheiding als een be loning voor het werk van de vele vrijwilligere. Dat er in de loop der jaren wel het een en ander is veranderd, bleek uit de toespraak van voor zitter Klaas van Vliet. De zondag se kerkgang tijdens de kampwe- ken is reeds lang afgeschaft „Ik zou het niet durven", zei Van Vliet. „Je zou tijdens de dienst doodsangsten uitstaan, want ne gentig procent van onze leden heeft nog nooit een kerk van bin nen gezien". Maar de vereniging probeert nog wel met de bijbel te leven, aldus Van Vliet. Ook het vandalisme is aan Liefde en Vrede niet voorbij gegaan. „Vorige week zag ik nog zo'n jon gen aan de gang met van die... eh, graf iet-spullen. Die heb ik een doekje gegeven en gezegd: joh. maak dat eens netjes schoon. En tegen de leden heb ik gezegd: als jullie iemand betrappen die de muur aan het bekladden is, dan mogen jullie hem van mij hele maal onderschilderen. Nou, dat was tegen geen dovemansoren gezegd". De woorden van de burgei ter werden 's avonds bewaarheid in de Lijnbaanhallen, waar dui zenden Vlaardingers de reünie van de jarige vereniging bezoch ten. Die duizenden waren opge togen over de musical, waarin de geschiedenis van het CJV werd bezongen, de uitstapjes met de boot naar Oostvoome, de kamp- weken, de vele huwelijken die bij de bloeiende vereniging zijn be gonnen. „Honderd jaren, en nog geen grijze haren. Hoe bestaat het?" klonk het van het toneel. In de andere hal was er het bij reünies gebruikelijke feest der herkenning. Daar liepen al die oud-leden met een sticker op de revere met hun naam erop. Om de geheugens wat op te frissen. Zoals de Lijnbaanhallen zater dagavond volstroomden, zo ge beurde het zondagmiddag ook in de Grote Kerk. Er was geen plaatq'e in de banken meer vrij, de mensen zaten op tafels langs de muur of moesten blijven staan. De geheimzinnige ontploffing richtte grote schade aan bij boekhandel Van Leeuwen. Schiedam Een ontploffing heeft gisteravond voor grote con sternatie gezorgd aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam. Omwo nenden schrokken rond half elf op door een luide knal, gevolgd door glasgerinkel. Getuigen verklaarden dat zij een lichtflits hadden gezien en een ster ke rookontwikkeling hadden waargenomen Door de ontploffing werd de pui van boekhandel Van Leeuwen gedeeltelijk weggeslagen. Hei trottoir was bezaaid met glasscherven. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De politie zegt voor een raadsel te slaan. De oorzaak van de ontplof fing is ook na een uitgebreid onderzoek nog met vast komen te staan Duidelijk is alleen dat de ontploffing zich voordeed m het portiek van de winkel. Maar er werden geen resten gevonden van vuurwerk of een bom Volgens de politie is het ook uitgesloten dat een lek in de gas leiding oorzaak was van de explosie. Het reünistenkoor onder leiding van Aad Diepstraten zorgde voor een uiterst sfeervolle dienst in de Sint Jan de Doper.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1