Noodfonds mislukking fcs Laatste poging tot behoud Kreupelstraat Failliet dreigt voor ASHVB yrafll 'Ik handelde te goeder trouw' VLAAR0IN6S DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEE COMNT john kroes Actie tegen hondepoep Bekeuring voor •elf chauffeurs Auto uit de bocht Piet de Jong heeft alvast wat anders I Meer feest dan modeshow SP: NIET LANGER VERANTWOORDELIJK Primeur mag weer hülsta-totaal DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: OIO-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 apor CHRIS WOERTS Rotterdam De draagvleugelbootverbin ding tussen Maassluis en Londen van Con- ro Enter Lines-directeur Dirk Vahrmeijer, die uiteindelijk niet doorging en die de ge moederen in Maassluis in 1980 danig bezig hield, kreeg gisteren voor de Rotterdamse rechtbank een vervolg. Dolf, een 53-jarige Maassluizer en voormalig directeur van Jute Trading Company, stond terecht voor oplichting en valsheid in geschrifte. De ondernemer had in het begin van de jaren tachtig facturen en cessielijsten vervalst en ten tijde van zijn faillissement zeven vorderingen aan Vahrmeijer niet doorgegeven aan zijn curator mr.F. Stokman. Het ging tijdens de rechtzitting om drie zaken. Op 28 oktober 1982 maakte Dolf een factuur op ten name van de firma Pegras SA in Panama voor het leveren van 50 Dolf leende miljoenen aan Vahrmeijer second-hand 2OFT roltrailers. Daar was 108.375 dollar mee gemoeid. De ondernemer had echter helemaal niets tegoed van het bedrijf. „Het was eigenlijk een dekking voor de leningen, die ör had verstrekt aan Vahrmeijer en zijn vrouw", verklaarde Dolf tijdens de zitting. „Op de cessielijst van een bank mogen geen le ningen voorkomen, anders krijg je geen krediet Via die factuur klopte het wel. In opdracht van een Ameri kaanse relatie heb ik het op die manier geregeld". Een paar maanden later moest Dolf met zijn cessielijst naar de Amrobank. Daarop kwamen handelsvorde ringen voor van respectievelijk 319.250 gulden, 303.450 gulden en 1.300.000 gulden. Die vorderingen had Dolf niet uitstaan bij Pegras en ICS Ltd in Delaware Bay in de Verenigde Staten, maar om zijn kredietwaardig heid niet te verliezen zette hij de facturen wel op de cessielijst orakelde Dolf voor c moest cessie- maar bij de bank deden zeer helemaal niet moeilijk over". Ook verstrekte Dolf zeven leningen aan Dick en Erica Vahrmeijer en hun ondernemingen Conro Enter Li nes en Intervaart Lijndiensten. In totaal ging het om een bedrag van 1.572.790 gulden. De bedragen werden tussen 30 juni 1980 en 1983 uitbetaald. Tijdens de af wikkeling van het faillissement van het bedrijf, aange vraagd door de Amrobank, verklaarde Dolf dat er geen vorderingen waren. Hij vergat echter de leningen op te geven. Via de economische controledienst kwam de curator er toch achter. Dolf; „Ik wilde het mijn ge zin niet aandoen. Ik dacht' ais ik het van die leningen vertel, dan kan ik het helemaal wel schudden. Het fail lissement had helemaal niet aangevraagd hoeven wor den. Ik stond er financieel gezien goed voor. Had een hoop werk". De directie van Amrobank dacht er an ders over en wilde geld zien van Dolf. Dat was er ech ter niet. De bank is er, volgens een verklaring, bij het faillissement ruim 1,5 miljoen gulden bij ingeschoten. Slechts een klein bedrag van de leningen aan Dick en Erica Vahrmeijer en hun bedrijven kreeg Dolf volgens eigen zeggen terug, naar het merendeel van het geld kon hij fluiten. „Ik had vertrouwen in de lijnverbinding. Het beteken de werkgelegenheid voor 200 mensen, bedrijvigheid in de haven van Maassluis en ik zou alle goederen, zoals containers, gaan leveren: dat zou goed geld opleveren. Daarom rekenende ik ook geen rente over de uitstaan de bedragen- Ik heb geheel te goeder trouw gehandeld. Ik heb zowel zakelijk al privé geld uitgeleend. Die mensen moesten toch ook eten". Van de lijnverbinding is niets gekomen. Dick Vahr meijer bleek geen enkele financiële achtergrond te hebben. Vahrmeijer en zijn vrouw vertrokken spoor slags uit Maassluis en betrokken een kapitale woning in Maarn, waar zij overigens vorig jaar uit zijn gezet toen niet meer aan de hypothecaire verplichtingen werd voldaan. De Amerikaanse zakenman, die Dolf tweemaal ontmoette ('een echte gentleman') en die het brein is geweest achter de draagvleugelbootverbin ding, is spoorloos verdwenen. „Ik ben er de dupe van geworden", aldus Dolf, die sinds het op de fles gaan van zijn zaak zonder inkomsten zit. „Ik krijg geld via de kinderbijslagen mijn vrouw krijgt wel eens wat toe gestopt Het zijn rotte jaren voor ons geweest, maar ik wil in januari weer aan de slag. Dat moet gewoon". Tot een eis kwam officier van justitie mr. Sandeman niet. Omdat de advocaat van de verdachte, mr. Struik, niet de tijd had gehad om de zaak voor te bereiden, be sloot de president van de rechtbank. Mr. Sluyter, de zaak aan te houden. Op 10 december wordt zaak voort gezet. >chiedam De vaststelling van CPN-voorman Ulferd Bruseker, dat het helemaal mis gaat met het Schiedam- ,e minimabeleid, is niet ver bezijden, de waarheid. Wet- ïouder Chris Zijdeveld (sociale zaken) gaf dat deze veek toe in de gemeenteraad. Van het fonds Sociale sfoden inleg 500.000 gulden wordt nauwelijks ge- >ruik gemaakt. Mensen met huurschuld of een beta- ïngsachterstand bij de nutsbedrijven, komen meestal lutomatisch terecht bij de Volkskredietbank. Het ge- neentelijke potje voor 'krepeergevallen' blijft vrijwel ütijd onaangeroerd. Het zwakke punt van het overi gens goed bedoelde fonds is vol gens Zijdeveld, dat het alleen ge bruikt kan worden in heel uit zonderlijke gevallen. Zou ieder een die in ernstige financiële moeilijkheden verkeert er een beroep op kunnen doen, dan krijgt Schiedam het aan de stok met Den Haag. Hulp op grote schaal aan armlastige inwoners zou ongetwijfeld uitgelegd wor den als het voeren van een eigen inkomenspolitiek. En volgens de wet mogen bepaalde bevolkings groepen niet bevoordeeld wor den. Van verwijten dat Schiedam niet genoeg doet om de minima te hel pen, wil Zijdeveld niets weten. En goed beschouwd stelt de om- Maassluis De fractie van de WD in Maassluis wil dat er iets gedaan wordt aan de overlast van londepoep in winkelcentrum Koningshoek. ,Het komt steeds vaker voor dat •nensen last hebben van honde- ooep", aldus fractievoorzitter John Scheerstra. „De winkeliers dagen er ook over. Ze willen nu net bordjes 'verboden voor hon- ien' iets aan de overlast doen, naar een officiële status hebben lie bordjes niet Er staat niets - >ver in de algemene politieveror- lening. Wij hebben het college gevraagd om de apv nu aan te jassen". n Almere heeft het gemeentebe- tuur ook via de apv maatregelen - genomen om de overlast van uit- verpselen van honden tegen te - ;aan in een winkelcentrum. „Dat noet dus ook in Maassluis kun nen", aldus Scheerstra. Schiedam/Vlaardingen Bij ^een regionale verkeerscontrole op rijksweg 20 hebben gisteren elf vrachtwagenchauffeurs een .bekeuring gekregen. Twee be stuurders werden op de bon ge slingerd wegens het overschrij den van de rijtijd. De politie vond het beter dat zij eerst wat slaap r- namen. Negen andere chauffeurs kregen een proces-verbaal, om dat hun auto niet goed was bela nden of omdat de juiste papieren .'■ontbraken. De controle, waarbij in totaal zo'n zeventig trucks werden aangehouden, werd uit gevoerd door de politie uit Maas sluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. I, Schiedam De bestuurder van een auto, die gisteravond met f zeer hoge snelheid op het Kethel- plein uit de bocht vloog, is onge- deerd gebleven. De man, een 39- jarige inwoner uit Spijkenisse, ^verloor de macht over het stuur 2n belandde op een weggedeelte zonder vangrails op de dijk. Na sen dolle rit, waarbij de wielen - een diep spoor in de drassige r grond trokken, kwam de auto tot stilstand tegen een hek. De politie nam de man mee naar het bureau voor een bloedproef, omdat de in druk dat hij had gedronken niet helemaal ongerechtvaardigd leek. vang van het noodfonds niet veel voor „De sociale dienst heeft de laatste jaren 45 miljoen gulden aan bijstand uitgekeerd. Die paar ton uit het fonds steken daar nog al magertjes bij af". Schiedam De gemeente Schiedam wil café 't Centrum binnen een jaar gesloopt zien. Het scheef gezakte pand uit 1907 heeft volgens de gemeente geen historische waarde, al is het het laatste aan de Broersvestdat zich nog in de 'put' bevindt Café-eigenaar Piet de Jong heeft van de gemeente te horen gekregen, dat hij er zo snel mogelijk uit moet. Dat is zeer tegen zijn zin. De Jong denkt aan zijn stamgasten, die er jaar in jaar uit komen: „Je kunt het die mensen niet aandoen te sluiten. Ik wil hier zo lang mogelijk blijven". Alleen voor het ge val, dat er toch gesloopt gaat worden, heeft Piet de Jong alvast een ander café erbij genomen: Termi nus op het Rubensplein, dat gistermiddag officieel heropende. De gemeente heeft ook lange tijd de bedoeling ge had café De Ster te slopen. Daarmee moest de door gang vanaf de Koemarkt naar de Buitenhavenweg worden verbreed. Nu er evenwel een verbindings weg komt tussen de Nieuw-Mathenesserstraat (ter hoogte van de Van Deven terstraat) en de Buitenha venweg, kan 't Sterretje worden behouden. In het stadskantoor zegt Raymond Vredebregt, coördinator van het bureau economische aangele genheden, dat de gemeente De Ster wil afstoten. De eerste kandidaat is uiteraard Jan Brussé, de huidige exploitant Brussé zou van plan zijn achter 't Sterre tje een restaurant te bouwen, met een voorgevel die identiek is aan de gevel van de stalhouderij die er in de vorige eeuw stond. De VW, er schuin tegen over, zal daar blij mee zijn. Nu gaapt er een groot gat in de bebouwing, Opzegtermijn Vredebregt gaat ervan uit, dat café 't Centrum 'tus sen nu en één jaar' gesloopt kan worden. Maar Piet de Jong zegt dat hij minstens één jaar opzegtermijn heeft en nog niets gehoord heeft Geruchten, dat nij op 1 januari stopt nebben ook Piet de Jong zelf ver baasd. Vredebregt: „Wij zijn in gesprek". De economisch ambtenaar heeft nog geen plannen voor de locatie bij de Koemarkt Van de waarschuwingen, dat hei en op die plek de ondergang betekent van café-res taurant De Amstelbron, dat in 1938 immers met de hand opgevijzeld werd, trekt Vredebregt zich niets aan: „De technieken zijn tegenwoordig dermate dat bouwen trillingyrij kan geschieden". De gemeente vindt het benedendïjks staande café allerminst monumentaal. De put moet verdwijnen, alles moet op het huidige straatniveau komen. Piet, de Jong; „Sloop van dit café haalt het hart uit de Schiedamse horeca". 'iwffrrililMii 11 Pieten Joke klinken op het 'eindpunt' (letterlijke ver taling van Terminus). Café 't Centrum: geen historische waardeen daarom metsloop bedreigd. Schiedam Café 't Centrum in Schiedam mag op het spel staan; het voortbestaan van Terminus is verzekerd. Het vooral bij Wilton- Fijenoord geliefde café op het Rubensplein werd onlangs ver kocht bij een executieverkoop, maar de nieuwe eigenaar wist er niet goed raad mee. Hij ging leu ren bij verschillende brouwerijen en vooral toen Oranjeboom ging happen, dacht Heineken: „Die speerpunt willen we niet kwijt". Piet de Jong van café 't Centrum had Heineken al eens laten we ten uit te zien naar een nieuw café, omdat 't Centrum in zijn be staan bedreigd werd door het ge meentebeleid en dus klopte de bierbrouwer bij hem aan. De Jong ging erop in; sinds enkele weken staat zijn vrouw Joke bij Terminus achter de bar, gisteren was de officiële heropening. Joke: „Ik ben er gewoon verliefd op". Oud-Feyenoord-voetballer Piet de Jong (48) denkt dat het gister middag de eerste keer in Schie dam was, dat alle stamgasten van twee verschillende cafés in één samenvloeiden, 't Centrum bleef dicht, dus alle mannenbroeders van de Broersvest waren overge komen. Piet de Jong: „Na bijna zeventien jaar café 't Centrum voel ik mijal een echte veteraan worden". De eerste dag, oat hij in de kelder van Terminus bier aan het ver gouwen was, werd buiten zijn fiets gestolen.„Denk je naar een betere buurt te gaan, krijg je zo iets". De fiets had hij bij zijn 15-ja- rig jubileum in 't Centrum ca deau gekregen van zijn klanten. „NU moet ik op die van Joke heen en weer". Geschiedenis Het lag voor de hand, dat in het feestende Terminus vooral de toekomst van 't Centrum over de tong ging. In dat café is geschie denis geschreven, voord in de Provo- en Kaboutertijd, toen po litici, journalisten, kunstenaars en studenten er welhaast dage lijks vertoefden. Hoewel Piet de Jong het café aan de Broersvest in februari 1970 kocht van Ton ten Cate, noemen veel oudere Schiedammers het nog naar diens voorganger, Piet de Water. Ooit zat er in het pand een paar- dehoefsmid. In de zaak hangt nog altijd een te kening, die Nico van Welzenes ooit maakte en waarop al te zien is hoe scheef 't Centrum staat. „Maar het is niet bouwvallig", zegt De Jong, „alleen slecht on derhouden door de gemeente". Vroeger stond er een biljarttafel. Maar het café verzakte dusdanig, dat er elke maand een bierviltje onder één der poten bij moest. Uiteindelijk werd het biljart maar opgedoekt. Met Terminus heeft De Jong weer een echt café bülard verworven, ai stond het biljart gisteren afgedekt en over laden met bloemstukjes van de vaste klanten. „Haalt de gemeente 't Centrum weg, dan krijgen ze er een drie keer zo scheef pand voor terug", zegt Piet de Jong. Want hij denkt dat buurman Sneldruk dan gaat wankelen. De Schiedamse uitbaters hebben het trouwens nogal op hun heu pen. Ton Melsen van De Amstel bron nam omlangs De Ooievaar over van Leo Ewijk, Jan Leer- makers van 't Fust, begon met Frooge een tweede. Jan Brussé zou 't Sterretje willen uitbreiden, Leo Kletnekoort breidde De Kof fiepot reeds uit en het jonge paar Michael van Bruggen en Karin Tukker vestigdezich zelfstandig in restaurant Sans Rivale. Een modelletje wordt met zachte hand het podium op gedirigeerd. Vlaardingen 't Werd gister avond meer een feest dan een kindermodeshow in zaal Trian gel. Hannah Geluk vierde daar, dat zij tien jaar geleden begon met het ontwerpen van kinder kleding. En getuige het feit dat zij inmiddels naast een atelier twee eigen boetieks heeft was dat een goed idee. Het was vooral een aandoenlijk spektakel, met al die kleine meis jes die van het podium het plan kier op dartelden en zich weinig aantrokken van de conventies die bij een modeshow gelden. De medewerksters van boetiek Har- lekijk hadden het de hele avond druk achter de coulissen. Sommi ge kinderen moesten het podium op geduwd worden, anderen moesten juist worden tegenge houden omdat plotseling tiental len kinderen het podium op dreigden te stormen. De kleinste van het stel, een uk- kie van twee jaar. bleef gewoon op het plankier rondhuppelen. Modelletjes kwamen en gingen, in gedurfde kleurencombinaties, maar steeds liep daar dat meisje met een muts op en een paars bontjasje rond te dansen. Het pu bliek vond het prachtig. De jon getjes hadden heel wat minder durf. Die liepen stoer het publiek in, en het leek wel of zij expres niet op de maat van de muziek gingen. Schiedam Twaalfhon derd Schiedammers steu nen de poging van de His torische Vereniging om het Buitenhofje van Belois aan de Kreupelstraat in oude staat terug te bren gen. Zoveel handtekenin gen staan er op de lijst, die Jan Kies namens de werkgroep Historische Bebouwing op 21 novem ber aan wethouder Chris Zijdeveld aanbiedt. Beducht voor sloop van de vijf woninkjes een achttiende eeuwse schepping van stadsar chitect Van Bol'es heeft de vereniging Wim Hage. eveneens architect, een restauratieplan en een kostenberekening laten op stellen. Zelf heeft de gemeente nooit veel heil gezien in opknap pen. De pandjes werden dit voor jaar onbewoonbaar verklaard, nadat de laatste twee huurders die klaagden over vocht, tochten kou waren verhuisd. Het resultaat van de handteke ningenactie noemt de Historische Vereniging bemoedigend. Als de gemeente geen roet in het eten gooit door bij voorbeeld met een andere bestemming voor de Kreupelstraat op de proppen te komen, heeft het restauratieplan volgens de secretaris van de vere niging, J.M.M. Jansen, alle kans van slagen. Per pand kost het op- knapwerk zo'n 80.000 gulden. Het grootste deel komt voor reke ning van het rijk, op voorwaarde dat de gemeente de huiges voor een symbolisch bedrag aan de vereniging overdoet. Die kan dan een beroep doen op de regeling particuliere woningverbetering. Jansen hoopt dat deze poging be ter slaagt dan in 1982, toen er ook al een herstelplan voor de Kreu pelstraat werd gemaakt. Dat voorstel strandde op financiële problemen. Door de planontwik keling helemaal in eigen huis te houden en het werk te laten uit voeren door leerling-bouwvak kers kan hei geld volgens de Vlaardingen De twee SP'ere in het algemeen bestuur van. de ASH VB. Remi Poppe en Arnold van Wezel, wensen geen verant woordelijkheid meer te dragen voor het financieel reilen en zei len van die stichting, als daar niet een diepgaand onderzoek naar wordt ingesteld, Poppe en Van Wezel proberen nog één keer het bestuur van de ASHVB tot zo'n onderzoek te be wegen. Mislukt die poging, dan schrijven zij een brief aan het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer, waarin zij hun bedenkin gen uiten tegen het financieel be heer van de ASHVB. De SP'ers hebben meermalen het vermoe den van fraude uitgesproken. Zo zou er gerommeld worden met de kosten van onderhoudswerk. Voor de gemeente komt de me dedeling van Poppe en Van We zel uiterst ongelegen. De gemeen te wilde juist overleg met het mi nisterie gaan voeren over de pre caire financiële situatie van de ASHVB. Wethouder Kees van der Windt verdenkt de SP'ers er van, dat zij met hun brief die on derhandelingen willens en we tens bemoeilijken. „Dat is kenne lijk uw bedoeling Aantijgingen over malversaties bij de stichting vindt Van der Windt niet gepast. Hij heeft geen goed woord over voor de houding van Poppe en Van Wezel. „U suggereert strafbare feiten, maar verzuimt aangifte te doen bij jus- tiue. U moet die beschuldigingen maar eens hard maken. Op basis van geruchten kan ik geen on derzoek gelasten". De SP'ers zijn overigens niet van plan uit hel bestuur te stappen. Poppe: .Helemaal niet. Wij blij ven opkomen voor de belangen van de huurders en voor de be langen van het personeel. Nee zeg, dat zouden die andere be stuursleden wel willen, dat wij eruit stapten". HVS ditmaal geen struikelblok zijn. Jansen: „Wij hebben ons best gedaan, hel woord is nu aan de gemeente. Als dit niets wordt, houdt voor ons alles op. Dan kun nen we alleen nog zeggen: het was het proberen dubbel en dwars waard". Siem Verkade geeft uitleg over de Beaujolais Primeur van '86 in zijn wijn winkeltje aan de Hoogstraat. Vlaardingen Eindelijk is het weer zo ver. De echte wijnliefhebbers kijken er al maanden naar uit, maar vanaf vandaag is de Beaujolais Primeur 1986 weer in de winkels te koop. Om al een beetje in de stem ming te komen kon gisteravond in het wijnwinkeltje van Verkade en Jacques aan de Hoogstraat in Vlaardingen de verschillende kwalitei ten onder de loep genomen worden. Een sfeervol gebeuren. Siem Ver kade, wijnkenner bij uitstek: „De oogst van '86 is zeer mooi, de wijnen hebben veel body, kleur en zijn geurig". De aanwezigen lieten zich de wijn in ieder geval goed smaken. „Neem nu de Chateau de Pizay, dat is gewoon dc top. Uniek is ook de Musca det Primeur, een witte Loire", maakte de ondernemer, die ook twee winkets heeft in Maassluis duidelijk. Vlaardingen De alge mene stichting tot huis vesting en verzorging van bejaarden (ASHVB) dreigt in de rode cijfers te raken. De huurverlagingen, die per 1 juli in de bejaarden centra Drieën-Huysen en De Wouthof werden door gevoerd, leiden tot een exploitatieverlies van meer dan vierhonderddui zend gulden per jaar. Dat betekent dat binnen vijf jaar de algemene bedrijfsreserve is uitgeput. In een ambtelijke nota wordt zelfs de sterfhuisconstruc tie genoemd als een van de ma nieren om uit de problemen te komen. Burgemeester en wethouders hebben overwogen het ministe rie te vragen om de huren te mo gen verhogen tot het niveau van if SO Jaar voorlichting' ovar wanen on apen alle slaapkamers, alle woonkamers voor 1 juli. „Dal zou dan de meest schandelijke daad van het college in haar prille bestaan zijn", vindt SP'er Remi Poppe. „Sinds die huurverlaging is er een einde ge komen aan de leegstand in De Wouthof. Voor 1 juli konden de bejaarden de huren niet betalen zonder honger te lijden. En u", heeft hij burgemeester en wet houders verweten, „u zit daar een beetje de touwtjes aan elkaar te knopen". Poppe haalt zijn wetenschap uit de ambtelijke nota. Daarin staat dat Ben W een poging moet on dernemen om het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer op ande re gedachten te brengen. Dat mi nisterie neemt tot nu toe, zo staat in de nota, een „rigide houding aan en ziet geen enkele aanlei ding om op enigerlei wijze mede werking te verlenen om een pas sende oplossing ter zake te be werkstelligen". Ondanks die afwijzende houding hebben B en W besloten toch nog eens mei het ministerie over huurverhoging te gaan praten. Zij krijgen daarbij steun van het algemeen burgerlijk pensioen fonds, dat de ASHVB de miljoe nen leende voor de bouw van Drieën-Huijsen en De Wouthof. Het ABP is ook verzocht de ex treem hoge rente over die lenin gen tussentijds te verlagen. Vol gens wethouder Bas Goudriaan heeft het ABP dat verzoek in welwillende overweging geno-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1