ROTTERDAM 2t Schiedamse huurders: woningcorporaties zij n achterhaalde instituten F 'Amsterdam heeft Rotterdam nodig' STfiO» HUIS PUIN Ontdek jezelf in de natuur, en pas het toe in de stad Overdracht aan gemeente hard nodig mms Eerste Kerst-lp Excelsior voor burgemeester De grote lijn.... Outward City Bound School blijkt een groot succes sssw C iiiiiüiiiiiiiiüi Oud-burgemeester Polak over "stedelijke naijver Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 22 november 1986 Ger Koekkoek. door RICHARD STOMP De Outward City Bound School in Rotterdam is een groot succes. Langdurig werk lozen hervinden er hun kracht en maken daardoor meer kans op werk. Outward City Bound is geen ech te school, maar een cursus van een paar maanden. Eerst tien da gen een uitdaging in de natuur, daarna uitdagingen aangaan in de stad. Het resultaat is verbluf fend. Tak een uitdaging. Dat geeft je nieuwe energie'. Het heeft iets van een reclameboodschap voor een chocoladereep, maar bet is heel gecomprimeerd de bood schap van de Outward City Bound School. Eigen hand „Onze maatschappij", zegt coördi nator Ger Koekkoek, „is te ver zorgend. Alles wordt voor je ge daan. Zelfs als je teveel geld uit geeft, kom je met echt in proble men. Mensen hoeven niet dood te gaan van de honger. Op zich is dat natuurlijk mooi, maar aan té veel garantie kleeft bet gevaar dat je je nergens druk om maakt. Het is toch allemaal al geregeld". „Ik zeg niet dat verzorging zoals wij die kennen moet verdwijnen. Maar ik vind wel dat de maat schappij kan worden verrijkt wanneer mensen het leven in ei gen hand nemen". „Veel langdurig werklozen solli citeren een tijdje en roepen dan: Er is geen werk. Maar zo is het niet. Er is wel werk, maar de baantjes worden meestal op een "'^andere manier vergeven. Bedrij ven blijken maar zelden in een vacature te voorzien via de perso neelsadvertenties in de krant" „Wanneer werklozen zich crea tiever opstellen, zichzelf actief gaan verkopen, blijken 2e opeens meer kans te maken op een baan. Wij hebben eens iemand gehad die een folder over zichzelf maakte, en het ding in de mailing stopte naar alle bedrijven waar hij zou willen werken. Dat is een veel creatievere manier om werk te zoeken". Passief „In de moderne stad kun je zo passief leven als je wilt. In het ui terste geval kun je zonder ie mand anders. Veel mensen leven in de stad binnen een routineus circuit Ze bezoeken wat vrien den en doen een vaste kroeg aan. Verrassing en uitdaging komen in hun leven niet voor. Eigenlijk is dat onvoorstelbaar: de stad biedt zoveel mogelijkheden wan neer je je ervoor open stelt!" Outward City Bound laat de mensen die mogelijkheden op nieuw verkennen. Eerst in de na tuur, daarna in de stad. „In de natuur word je met jezelf geconfronteerd. Je ontdekt din gen die je van jezelf niet wist Je wordt met moeilijke situaties ge confronteerd en moet daar actief op reageren". „Neem als voorbeeld het beklim men van een berg. Halverwege ontdek je dat je wilt stoppen. Je realiseert je plotseling datje nooit iets afmaakt Maar je móet ver der. In de natuur zijn. geen moge lijkheden om te vluchten Je bent ver van huis. waardoor de meest voor de hand liggende ontsnap pingsmogelijkheid terug naar huiswegvalt". „Als we na tien dagen terug zijn in de stad worden de ervaringen oesproken. We gaan na in de groep hoe de mensen het geleer de kunnen aanpakken. De cur sisten gaan dan de stad in en wor den geconfronteerd met nieuwe, ongewone en uitdagende situa ties. 'Verkopen' Iemand die bijvoorbeeld moeite heeft om zichzelf te 'verkopen', krijgt de opdracht midden in de stad een toneelstukje op te voeren en zoveel mogelijk publiek te trekken. De angst wordt opge zocht, de confrontatie met de angst wordt daarna besproken in de groep. Het leren gebeurt vrijwillig. Mensen bepalen zelf tot hoever de uitdaging gaat Wanneer ze toch iets uit de weg gaan is dat niet erg. We pakken het dan op ais leersituatie. „Er zijn ook mensen die zich la ten dwingen. Dan vragen we of ze zich altijd zo laten sturen. Het kan zijn dat zo'n persoon zich te weinig krachtig -opstelt om oppo sitie te voeren. Hij kan dan erva ren dat hij duidelijker moet 2ijn en zich niet moet laten sturen. Zo'n situatie doet een beetje den ken aan cartoons van vroeger. Sollicitanten die met de hoed in de hand komen vragen of ze als- tjeblieft werk kunnen krijgen". „Maar als je dat doet maak je je vooraf al ondergeschikt Het is veel beter om je af te vragen: wat heb ik een bednjf te bieden en daarna een informatief gesprek aan te vragen met de personeels chef. Dan start je op een gelijk waardig niveau. Dat is voor beide partijen krachtiger". Uitbreiding Outward City Bound is volgens Ger Koekkoek geschikt voor ie dereen. Eigenlijk zou het een normaal onderdeel van onder wijs en opvoeding moeten zijn. „Soms zie je de inzichten door breken. Er is een schooi die een actie startte voor een goed doel door alle leerlingen een tientje te geven en hun te vragen daar meer van de maken. De een kocht een spons en een zeem, ging auto's wassen en haalde zo veertig gulden op. Een ander kocht meel, bakte cakes en ver kocht die. In totaal heeft de school zo 1750 gulden opgehaald. Er wordt een uitdagende op dracht gegeven die een beroep doet op de creativiteit in de mens. Daar zit heel veel van onze idee „Het onderwijs is te eenzijdig. Men maakt gebruik van kant- en klare lessen, terwijl men de ont stellende mogelijkheden die een stad biedt laat liggen. De stad zit boordevol met leermomenten; wij gebruiken alleen de school om te leren en doen het dan nog eenzijdig ook". In Amerika heb je het zogenaam de Parcway-systeem. Een school zonder gebouwen. Men huurt een lokaaitje voor de theorie en maakt voor de rest van de lessen gebruik van de stad. Kunston derwijs wordt gegeven in een museumtuin, Engelse lessen wor den gegeven door een schrijfster, voor toneel bezoekt men een the atergezelschap. De stad met al zijn facetten is als het ware de school. Leerlingen kiezen hun ei gen programma, al zijn er voor schriften voor het minimum. Om de zoveel tijd zijn er toetsen om de vorderingen van de leerlingen te meten". Toekomst Koekkoek denkt dat daêr de toe komst ligt. Hij voert nu voorbe reidende gesprekken met de Rot terdamse school 'De Beukelburg', om daar voor een klas met niet leerplichtige 16-plussers een bre der pakket te maken. Een combi natie van beroepenoriöntatie, Ne derlandse taal en sociale vaardig heden. „Uitbreiding naar het onderwijs aan leerplichtigen wil ik ook. Maar eerst moeten de mogelijk heden worden onderzocht het onderwijs is tot in detail geregeld en er moet worden bekeken hoe de politiek er over denkt, de in spectie enzovoorts, enzovoorts. Er moet natuurlijk ook een schake laartje om bij de leerkrachten. Zodat ze ervaren dat ze hun eigen beroep interessanter kunnen ma ken. In feite gaat de leerkracht ook zelf een uitdaging aan". Schiedam Zes bewoners verenigingen in Schiedam dringen er bij de vijf plaatse lijke woningbouwvereni gingen op aan hun wonin gen (4500 totaal) over te dra gen aan het gemeentelijk woningbeheer. „Dat is ten minste een professionele, bekwame organisatie, waar bij via de gemeenteraad of de provincie inspraak moge lijk is", zei gistermiddag Joop Huijsmans namens het Schiedams Overleg van Be wonersorganisaties (SOBO). Woningcorporaties worden door het SOBO beschouwd als achterhaalde en ouderwetse instituten, bestuurd door ama teurs die absoluut onvoldoen de zicht hebben op groot scheepse en noodzakelijke on- derhouds- en servicebeurten. „Corporaties zijn miljoenenbe drijven. Die mag je niet overla ten aan ijdeltuiten en strebers", aldus ex-ambtenaar J.A. Eb- binge Wubben, tegenwoordig actief in de bewonersvereni ging Bachplein. Geen hobby isme Huijsmans wijst op de problemen die er overal in het land rond wo ningcorporaties bestaan, met name in Rotterdam, Venlo, Zwolle en Schiedam. „Volkshuis vesting is geen hobbyisme meer voor in de avonduren", zegt hij. In Schiedam zijn vijf woning bouwverenigingen in bespreking over een fusie, maar voor de huurders uit Woudhoek, Noord- hoek, Bachstein, Zuid, Oost en Centrum hoeft die fusie niet door te gaan. „De vijf corporaties worden door zo'n 40 leken be stuurd. Wat helpt het als je daar van, na fusie, tien leker over houdt?" vraag Hu ijs man;, wi af. Het idee van de bewonersvereni gingen staat haaks opeen recente brief van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu (VROM) aan de gemeente Schiedam. Daarin dringt het ministerie er juist op aan de woningcorporaties meer invloed te geven. De gemeente wordt verweten te laks nieuwe complexen aan de corporaties overgedragen te hebben. De be wonersverenigingen zien hier juist een bewijs in, dat de ge meente 'het zaakje van de corpo raties' ook niet vertrouwt. De problemen rond de Schie damse bouwverenigingen spelen al jaren. In 1974 kwam de Natio nale Woningraad met een ont hutsend rapport, waaruit bleek dat aannemers bevoordeeld wa ren en huurders benadeeld. On langs lekte een brief uit van het ministerie, waarin bovendien stond dat de personeelsleden al lerlei voordeeldes hadden gekre gen. Het betrof hier de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW), de 'eigen aannemer* van de vijf cor poraties. De directeur werd aan de kant gezet, de functie werd waargenomen door Cees Kam- minga van de Nationale Woning raad, er kwam een nieuw bestuur voor de SSSW, maar de bewo nersverenigingen constateren dat er na 2,5 jaar nog immer dikke problemen bestaan ten aanzien van onderhoud en service. „Kamminga zou er in één jaar de bezem doorheen halen, maar nu zit hij er nog. Had die bezem wel haren? Van de Nationale Wo ningraad verwachten wij ook niets meer", aldus Gerrit de Bruijne van bewonersvereniging Schiedam-Noord. De bewonersverenigingen ver wijten de gemeenteraad de SSSW-affaire te veel op zijn be loop te hebben gelaten. Het hui- zenbezit van de corporaties ver paupert (waardoor op den duur renovaties, dus extra huurverho gingen onvermijdelijk worden), maar bovendien zijn van de grootste corporatie, volkshuisves ting met 2500 woningen, de fi nanciële reserves op. Ebbinge Wubben: „Bij de SSSW is het nog erger dan bij de ABP. Want Mas- son was nog netjes: hij zorgde ten minste nog dat er reserves wa ren". Hij vergelijkt de corporaties met appels. Als er een rotte of meer lussen zitten (volkshuisves ting) worden de andere in het fu sieproces ook aangestoken. „Er 2ijn bij de SSSW talloze proble men. Gaan ze over fusie praten! Wat heeft dat er in hemelsnaam mee te maken?" Burgemeester Jan Hof van HiAmbaoht kreeg als eerste de Kerstelpee van het befaamde mannenkoor Excelsior. H.LAmbacht Het befaamde Ambachtse mannenkoor Excelsior heeft voor het eerst sinds jaren weer een deel van zijn oeuvre vastge legd op een langspeelplaat. Gisteravond vond de feestelijke promotie van de plaat, waarop een keur van bekende en onbekende Kerstliede ren staat. Excelsior is een koor dat alom wordt geroemd om zijn hoge kwaliteit- De Kerstelpee vormt de bekroning van het zestigjarig jubileum, dat dit jaar werd gevierd. Het eerste exemplaar werd gistermiddag overhan digd aan burgemeester Jan Hof, beschermheer van het koor. De zan gers zochten hem hiervoor op in het gemeentehuis, omdat hij verhin derd was 's avonds de promotie bij te wonen. De plaat heeft de titel 'Vrede op aarde' gekregen. De opbrengst zal worden geschonken aan de Nederlandse Hartstichting. Rotterdam „Amsterdam kan niet zonder Rotter dam", zei de Amsterdamse oud-burgemeester W. Polak gisteren tijdens een symposi um over de naijver tussen Rotterdam en Amsterdam. Hij maakte daarmee al ge lijk een eind aan wat mis schien een felle discussie had kunnen worden. Helaas was zijn geprogrammeerde opponent, oud-burgemees ter W, Thomassen verhin derd, zodat van een werke lijke strijd nauwelijks sprake was. Het symposium was belegd door het Rotterdamsch Ge nootschap Gijsbert Karei van Hogendorp ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Voorzitter Roorda Boersma van het genootschap: „Amsterdam heeft het, maar Rotterdam maakt het" en verwees daarmee naar een video-film met dezelfde titel. De film is gemaakt door studen ten maatschappijgeschiedenis.» 'Daaro is de film te zien", aldus de voorzitter, die de plaatsaandui ding meende te moeten vertalen voor niet-Rotterdammers. Deelman Dekaan prof. Frijhoff trok een vergelijking van het verleden naar het heden. Ook vroeger al probeerden steden elkaar studen ten en universiteiten af te snoe pen, ook zou de overheid een be slissende rol gespeeld hebben in het reilen en zeilen van de uni versiteiten. Dat is nu nog merk baar aan de naijver tussen de uni- versiteiten van Leiden en Rotter- dam en de dreigende maatrege- I len die minister Deetman heeft aangekondigd: maatschappijge- schiedenïs zelf heeft met moeite 3 het vege lijf kunnen redden. Hij was nu door de "afwezigheid van oud-burgemeester Thomas sen uit zijn evenwicht gebracht". Polak was ook niet echt tevreden over de slagzin die Amsterdam nu hanteert "Amsterdam heeft het' is alles behalve origineel. Het is al jaren de slagzin van de Bijen korf. Maar dat krijg je als je tram conducteurs afschaft en reclame jongens in dienst neemt", mij- rde de oud-burgemeester, Oud-burgemeester Polak; „In een Rotterdamse winkel koop je een overhemd, waarvan de mouwen al zijn op gestroopt". „Maar desondanks ben ik toch blij dat Amsterdam het al heeft en dat Rotterdam het nog moet maken". Ajax-Feyenoord Maar volgens Polak is 'stedelijke rivaliteit' toch min of meer al ge schiedenis. Het is niet meer zo dat Amsterdam en Rotterdam elkaar nog steeds naar het leven staan. Stedelijke rivaliteit heeft zich verplaatst naar waar het hoort: het voetbalveld met Ajax-Feye noord. Rivaliteit op andere ter reinen beperkt zich eigenlijk al leen maar tot wat gemopper over „Rotterdam is een ongezellige stad, de mensen moeten de ande re dag steevast vroeg op om te werken. In een Rotterdamse winkel koop je een overhemd waarvan de mouwen al zijn opge stroopt En dan zeggen jullie weer van ons dat wij zelfs niet in staat zijn om onze parkeerproblemen optelossen". door Koos de Gast Laten we dit bij voorbaat vaststellen: iedereen, die bij het wel en wee in onze stad be- trokken is, werkt met de aller beste bedoelingen. De één., is nog enthousiaster bezig mét het Rotterdam van morgén dan zijn collega. Er wordt t>p alle fronten echt hard aan gé- trokken. 'ft Hoe komt het dan, dat je^go weinig ziet gebeuren? Het zou weieens zo kunnen zijn, datal lerlei initiatieven smoren in dat zojuist geroemde enthou siasme. Als veel mensen tege lijk aan het werk zijn, kan dat alleen maar slagen als 'de gro te lijn' vaststaat. Maar voor alsnog bestaat die alleen nog maar uit een idee, een fïloso- fie. Rotterdam moet weer een 5e- vende stad worden voor bewo ners en bezoekers. Prima. Wa terstad, Parkteavenplan, npj- sea. nieuwe schouwburg, Tfc£- picana. We kennen de plan nen. Baltimore heeft de inspirajije vooreen nieuwe aanpak opge leverd. Gemeente en stadsge meenschap moeten samen ami de slag. Ook prima. Het college van B en W he£ft een bestuurlijk plan getrok ken om uit het keurslijf van vastgegroeide procedures, prfcj tenties en prestiges te breken.- Een subcollege begeleidt hés gen topambtenaren, die als breekijzers moeten dieném- Een denktank, waarin tot'nii toe versnipperde energie wordt samengebald -tot krachtstroom voor nieuwe ontwikkelingen. Wat kan er dan eigenlijk nog misgaan? Niets en alles. Niets, omdat waar zoveel push achter een beweging zit het eigenlijk niet meer stok kan gaan. Alles, omdat hef enthousiast me voor en achter allerfel plannen zo groot is, dat som migen hun ideeën en plpq. moeilijk kunnen loslaten. - In 1990 wil het college Rotter dam de eerste resultaten van de nieuwe aanpak tonen. Men zal er op bedacht moeten zijn. dat het eerste resultaat in 1990 pas is, dat men het eens is over 'degrote lijn'. Want neem nu de controverse tussen het gemeentelijke Idee over 'Waterstad' en de Park haven-filosofie van 'Rotter dam Morgen'. Voor het oog van Rotterdam is er ovef-j eenmstemming over, ja oéer wat? Over de waarde van ieders plan. Betekent dat, dat zij et- kaars initiatieven nu steu nen? Daarvan is weinig 'te merken. Het is veel meer een kwestie van: ze werken elkaar niet langer tegen. Inderdaad, zo'n opmerking doet afbreuk aan de vriende lijkheid waarmee gemeente en bedrijfsleven elkaar op'Eet ogenblik bejegenen. Maar iel4 als het IMAX-theater blijft echt op de kop van de Lcuver haven staan, hoewel het ook; en beter, bij Scïentopia op de Müllerpier past. Men zal elkaar niet vinden, omdat beider filosofieën blij ven botsen. De tegenstelling zit tussen de spreiding van at tracties in Waterstad, en de concentratie van evenemeh; ten in het idee van 'Rotterdam Morgen'. Daarbij hebben de mensen achter Waterstad (de wethou der, de ambtenaren) meer macht om ideeën uitgevcrffrij te krijgen dan 'Rotterdam Morgen', Die kan alleen met degeldbuidel rammelen. Maar zolang Rotterdam werkt mei een versnipperde uitvoeringtf- structuur blijven grote inves teringen uit Dat zou niet zo erg zijn, als dij filosofie achter Waterstad sterk genoeg is om als beleid voor de lange termijn te kurf nen dienen. Maar meer en meer ontstaat het gevoel, dat het spreidingsidee achter Waj- terstad een noodgreep is^gtr weest. 1 Want voordat het idee Water stad werd ontwikkeld was er nauwelijks een opvatting over hoe recreatief Rotterdam moet worden. Met concentra tie (op Weena, DWL-terrein, Wilhelminapïer) was Rotter dam zelf geen stap verder gr komen. De Parkhaven had men zelf in een eerder stadi um al afgeschreven. Wat moeten we nu?, zal wet houder Laan (PvdA) aanzijn stedebouwkundigen hebben gevraagd. Hier komt dit en dat komt daar. Zo wordt héï een ratjetoe. Toen hebben de stedebouwers lijnen om de verspreide at tracties getrokken. Kijk, heb ben ze toen gezegd, het is een mooie driehoek geworden, en alles past er precies in. Laten we dit voortaan 'Waterstad' noemen. -£»■« 'De grote lijn'; wordt ver volgd. -_•* '7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1