Gift is gunstig voor Turken én bibliotheek Scepsis over Kreupelstraat 'Pure intimidatie en laster' Sint begaan met politieke perikelen Nu twee griep prikken tegelijk VUMiGB BAGBIAO 1 SCHIEBAIHHE COURANT iBWtf ■TEHiffi CffiMW Wethouder Bas Goudriaan beledigt rivaal Vollmer Celstraf voor baas illegalen Zeilboot gestolen Valse naam f rnmrnm Etalages geplunderd Transportcentrum niet in Maasland Vrouwen bekneld bij intocht Sint Jongen in bus afgeranseld WATERWEG - 69 316 redacl'e- Brefe Havenstraat .6. 3131 BG Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 MAANDAG 24 NOVEMBER 1985 Schiedam De Turks-Islami tische Vereniging en de open bare bibliotheek hebben vriendschap voor het leven ge sloten. Tijdens een korte bij eenkomst in de moskee aan de Raam werden zaterdag over en weer complimentjes uitge deeld. Dat mocht ook wel, want twee groepen afgevaar digden vierden daar een trans actie, die voor beide instellin gen gunstig is. Mevrouw Zondag, hoofd van de wisseicollectïedïenst van de bi bliotheek, kreeg van voorzitter Yilmaz van de vereniging een collectie van 117 boeken uitge reikt. De boeken geven informa tie over achtergronden en bele ving van het islamitisch geloof. Zowel de bibliotheek (meer pu bhek) als de Turken (gemakkelij ker toegang tot voor hen belang rijke literatuur) varen wel bij de gift. Volgens imam (voorganger) Atli van de moskee was het gebaar minder royaal dan het leek. „We hadden een hoop boeken, maar konden er niet veel meedoen. Het was ook voor ons belangrijk dat meer mensen er gebruik van konden maken". Ook bibliotheekdirecteur Henk Ewoldt deelde m de feestvreug de. „Het is voor het eerst dat een bevolkingsgroep heel nadrukke lijk heeft aangegeven, wat van ons wordt verlangd. Dat zou va ker moeten gebeuren. Met die signalen kunnen we bij het sa menstelJen van een collectie re kening houden". Mevrouw Zondag greep de uit reiking aan om erop te wijzen dat de bibliotheek voor meer etni sche minderheden materiaal in huis heeft. „Vrijwel niemand weet het, maar we hebben boe ken in allerlei talen. Zelfs Vietna mese lectuur kan bij ons worden geleend". De collectie, die op wisselende dagen ook in de filialen Nieuw- 0 land en Zuid wordt uitgestald, zal is nog verder worden uitgebreid, g-j De Turkse vereniging zal me- te vrouw Zondag daarbij adviseren, Ook patiënten van het Schie- landziekenhuis kunnen voortaan van de boeken gebruik maken. SchiedamDe gemeente twijfelt op voorhand aan de haalbaar heid van het restauratieplan voor de laatste vijf wonirdtjes in de Kreupelstraat De bestuursdaden van de Historische Vereniging Schiedam, die wethouder Chris Zijdeveld een herstelplan com pleet met kostenopgave en 1200 handtekeningen voor behoud van het voormalig buitenhofje van Belois aanboden, verlieten vrijdag ontnuchterd het stadskantoor. I Mevrouw Zondag van de bibliotheek krijgt alvast éèn van de 117 boeken uitgereikt door voorzitter Yilmaz. Vlaardingen —.Landschapsarchitect en stedebouwkundige Klaus Vollmer heeft zijn medewerking aan Salon de Har monie, het politiek café in zaal De Harmonie, ingetrokken. Volliner zou in het praatprogramma in debat gaan met de Vlaar- dirigse wethouder voor stadsontwikkeling, Bas Goudriaan. Maar die wethouder heeft tijdens een studiedag over stadsvernieuwing zeer persoonlijke beledigingen geuit aan het adres van Vollmer. „Mei zo'n man ga ik niet aan één tafel zitten", aldus een boze Voll mer, die overweegt juridische stappen tegen Goudriaan te on dernemen, Het directielid van het Delftse stedebouwkundig bu reau OD 205 was zelf niet aanwe zig op de studiedag. Een collega vertelde hem welke weinig vlei ende dingen wethouder Goudri aan in de pauze over hem had ge zegd. „Ik ben niet van plan nog ooit met die man van gedachten te wisselen", zegt Vollmer, „Met vakmensen wil ik best debatte ren over stadsontwikkeling, Maar deze man verlaagt zich tot pure intimidatie. Es kotzt mich an", aldus de in West-Duitsland geboren Vollmer, die tevens do cent is aan de academie voor bouwkunst in Rotterdam. Goudriaan zou in Salon de Har monie met Vollmer debatteren ovör de kwaliteit van de stads vernieuwing in Vlaardingen. „In de gemeenteraad gebeurt dat nooit, wegens gebrek aan ge wicht van de raadsleden", aldus de wethouder. Maar zijn kans om ui het theatertje aan de Sehïe- damseweg die schade in te halen is verkeken. Als Goudriaan zijn beoogde rivaal in het debat ooit Maasdijk Een 47-jarige man uit Maassluis is door het Haags gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 91 dagen, waarvan 21 dagen voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De man is bedrijfsleider in Maas dijk en had in de periode van 19 december 1983 tot en met 22 au gustus 1984 dertien buitenlandse werknemers illegaal te werk ge held. Per werknemer werd de man veroordeeld tot een week Schiedam/Schipluiden Vanaf het terrein bij de jachthaven aan de Gaagweg in Schipluiden is een trailer met kajuitzeilboot gesto len. De eigenaar, een inwoner van Schiedam, kwam zaterdag naar Schipluiden om zijn boot 'winterkiaar' te maken. Daar ontdekte hij dat zijn zeiljacht was ontvreemd. De Schiedammer had de trailer op 25 oktober op het terrein gezet Boot en trailer zjjn bij elkaar ongeveer 25.000 gulden waard. Vlaardingen Een 45-jarige Schiedammer, die na cafébezoek teut achter het stuur zat, is op de Schiedamseweg aangehouden. Hij gaf de poliüe een valse naam op, omdat er nog een boete van 670 gulden voor hem klaar lag. Drie joy-riders hebben een gesto len wagen middenop het kruis punt van de Professor Rutgers- straat en de Professor Mekel- straat laten staan, nadat zij hier in aanrijding waren gekomen met een bestelbus. Het drietal ging op de vlucht Op de Zwanensingel reed een 37- iarige Vlaardinger tegen een lichtmast De rukwinden waren zo fel, dat hij van de weg afraak - te. De man ligt met hersenletsel en een pijnlijke knie in het Holy- nog tegenkomt dan is dat voor de rechtbank, aldus Vollmer. De ste debouwkundige vindt dat de wethouder zich schuldig heeft gemaakt aan smaad en laster, Vollmer en Goudriaan stonden al eerder tegenover elkaar, toen de bewoners van de Goudkust in opstand kwamen tegen het plan van de gemeente om drie flats te bouwen langs de Vlaardïngse Vaart Vollmer adviseerde de be-- woners en de strijd eindigde in remise: de gemeenteraad besloot dat voorlopig slechts één van de drie flats kon worden gebouwd. Vollmer. „Ik heb Goudriaan toen gebeld om informatie, maai' daar heeft hij ook meteen misbruik van gemaakt Het is geen wonder dat er zoveel fout gaat bij de ste- debouw in Vlaardingen. Dat ligt aan de methodes van die wethou der". Met de afzegging van Vollmer is de opzet van het programma Bouwen en breken' in Salon de Harmonie, die donderdagavond plaatsvindt, in het water geval len. Een debat is onmogelijk ge worden. De organisatoren van de Salon hebben echter besloten het programma te laten doorgaan. Wethouder Goudriaan was van morgen niet voor commentaar bereikbaar. SchiedamIn een lange rij stonden zaterdagavond men sen buiten in het donker op de Westerkade te wachten. Crisistaferelen leken het in de schijnwerpers van de au to's. Toch waren zuster Keizer en haar griepploeg heel blij. Want voor het eerst konden twee griepinjecties tegelijk worden ge geven, terwijl er aanvankelijk sprake van was dat pas in janua ri iedereen voorde tweede prik kon terugkomen. „Want er Is vorig jaar een griep geweest, waar veel mensen van dood zijn gegaan. Dus een inenting daartegen leek belang rijk. Maar de goede dosering van het vaccin tegen die griep van vorig jaar was nog niet bekend, daarom moesten mensen twee injecties hebben. Nu kwamen plotseling vrijdag de flesjes bin nen met ook dat vaccin, zodat de tweede injectie gelijk met de eerste kon worden gegeven. Terugkomen, waar eerst sprake van was, is dus niet nodig", legt zuster Keizer, die dit werk al jaren doet, uit Dinsdagmiddag in dienstencentrum 4 Molens, donderdag in kruisgebouw Oost en zaterdag op het Bachplein wordt ook nog ingeent Nog zonder de bouwtekeningen van architect Wim Hage te heb ben bekeken, voorspelde Zijde veld de uit 1741 daterende huisjes een sombere toekomst „Ga je in oude panden aan de gang, dan stuit je altijd op onvoorziene kos ten Ér hoeven maar een paar ex tra binten verrot te zijn en je zit in de problemen; dat hebben we in het Proveniershuis en de Lin- denhof gezien", zette Zijdeveld een domper op de geestdrift van Ruud Poels, voorzitter van de Historische Vereniging. Zijdeveld, die terecht veronder stelde dat zijn openhartigheid niet leuk zou overkomen, velde niet meteen een definitief vonnis over de innmiddels onbewoon baar verklaarde schepping van de 18e eeuwse stadsarchitect Van Bol'es. Hij hield de mogelijkheid tot restauratie open, echter niet zonder de toevoeging: „Maar het kan best zijn dat onze conclusie toch is: ja, sorry jongens, maar de Kreupelstraat is een gepasseerd station". Hetzelfde dacht de ge meente overigens al in 1982, toen een verzoek om de Kreupelstraat op de monumentenlijst te plaat sen werd afgewezen. Ongeacht zijn mening over 'die aardige oude pandjes' wil Zijde veld niet worden afgeschilderd als een barbaar die wild met his torisch erfgoed omspringt. De ge meente neemt volgens de wet houder het opknappen van mo numenten in het centrum uiterst serieus. Voorbeelden zijn behalve het Proveniershuis en de Lin- denhof het voormalig archief aan het Oude Kerkhof en het oude gebouw van de sociale dienst in de Nieuwstraat. Net zomin als Zijdevelds verze kering dat de gemeente het pro bleem Kreupelstraat sportief heeft gespeeld (door het sloopbe- sluit uit te steden}, konden zijn bewijzen van monumentenliefde het gespannen sfeertje in de B en W-kamer wegnemen. Zijdeveld weigerde hardnekkig een datum te noemen waarop de Historische Vereniging uitsluitsel krijgt, en een afspraak voor een vervol- gonderhoud kon niet worden ge maakt; het restauratieplan wordt eerst eens grondig onder de loep genomen. Dat plan is tot stand ge komen mede dankzij de hulp van ambtenaren van gemeentewer ken, onthulde Poelseen mede deling waar Zijdeveld zichtbaar niet blij mee was. Schiedam Uit een winkel aan de Oranjestraat zijn vijf naaima chines van elk 1100 gulden gesto len. Om de apparaten uit de eta lage te kunnen halen, gooide de dief een steen door de ruit Het zelfde gebeurde bij een breiwin- kel aan de Hoogstraat Daar werd een steen door het etalagevenster gegooid en verdween een brei machine van 650 gulden. Uit een andere winkel aan de Hoogstraat, een modezaak, stal een groepje jongeren op klaarlichte dag zes kostuums en enkele losse kle dingstukken met een totale waarde van 21Q0 gulden. De boot waarmee Sinterklaas Vlaardingen binnen voer was volledig afgeladen met Zwarte Pieten. Een stoute Piet haait gevaarlijke capriolen uit langs o| een Maassluise gevel. £i Maasland Het transportcen trum Westland kan niet worden gevestigd in de Oude Campspol- der bij Maasland. Gedeputeerde Staten willen in het streekplan Zuid-Holland-West niet in die polder ruimte voor dat doel re serveren. Wel wil de provincie een haal baarheidsstudie en een locatiestu die laten verrichten om te bekij ken waar in het Westland ïfel een transportcentrum kan wor den neergezet Door de nogal omvangrijke op pervlakte die nodig is voor zo'n centrum (veertig vijftig hecta re), zijn niet zoveel mogelijkhe den voorhanden. Genoemd wor den de Wateringveldsepolder bij Wateringen, langs een doorge trokken rijksweg 20 en de Dijk- polder. Deze laatste is echter gele gen in het reconstructiegebied Midden-Delfland. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Sint had het druk. Hij liet zich zaterdag met zijn gevolg in drie Waterweg gemeenten zien. Natuurlijk heeft de goedheiligman in de loop der jaren ruime ervaring opgedaan om in korte tijd meerdere steden aan te doen, maar er werd nu wel een zeer stevige wissel op zijn ongetwij feld tanende conditie getrok ken. „Wat is de dijk mooi geworden nu hij helemaal klaar is fluister de Sint een van zijn hoofdpieten in het oor, toen hij zaterdagmid dag op zijn boot de Buitenhaven van Schiedam binnenvoer en naar de Deltadijk wees. .Hopelijk worden nu ook snel die hulzen gebouwd langs de dijk", voegde hij eraan toe. „En het is mijn wens dat er veel bejaardenwo ningen komen"; want Sinter klaas wordt zelf ook al een dagje ouder en kan zich een beetje inle ven in het lot van ouderen, hoe wel hij veertig pieten meebracht om voor hem te zorgen. Om twee uur stapte Sint aan wal bij de Dam, waarna hij hartelijk werd ontvangen door burge meester Reinier Scheeres op het bordes van het stadhuis. „We zijn ontzettend blij en opgelucht dat u hier weer bent", zei de burge meester. „Het heeft hier deze week ontzettend gestormd, dus dachten we nog: u, op uw stoom boot op zee, dat moet geen pretje zijn. Straks gaat het schip nog naar de haaien in de Golf van Biskaye". Dat Sinterklaas een cynisch man kan zijn, bewees hij in zijn ope ningstoespraak: .Schiedam komt weer zeer behoorlijk in de lift. Als ik mij goed heb laten inlich ten, zijn de bouwactiviteiten in Schiedam enorm". „Nou, dan moet hij niet naar de Vellevest, Schienoko en het Hoofd kijken", zei iemand uit het publiek spontaan. Maar Sinterklaas heeft zijn re- kenpiet niet thuisgelaten, en mi- schien rekent die de ifomende weken de mceijarenbegroting nog eens na. Burgemeester Scheeres wist de Sint gunstig te stemmen met de mededeling dat alle kindertjes hef waren geweest. Vlaardingen De kindertjes in Vlaardingen wa ren ook al zo lief geweest. „Geen stoute kinderen in het dikke boek", riep een gelukkige Piet vanaf het bordes van het stad huis. Duizenden ouders met kin deren op de schouders stonden samengedromd op de Markt, waar burgemeester Fred van Lier de Sint verwelkomde. En het was de goedheiligman tijdens zijn ritje van de haven naar de Markt opgevallen, dat al die kin dertjes een klein beetje groter waren dan een jaar geleden. Duizenden mensen stonden ook langs de West- en de Oosthaven- kade en op de Oude Havenbrug, toen de Spanje om kwart voor tien loeiend de haven binnen kwam. Zij hieven het 'Zie ginds komt de stoomboot' aan, terwijl achter de bomen een Weke maan het schouwspel bekeek van bui telende en trompetblazende Zwarte Pieten op de IxxiL Sommige ouders hadden hun kinderen gemakshalve in een vensterbank gezet, dan hoefden zij ze niet op te tillen. „Zwarte Pïehiet", gilden de kinderen toen de volgepakte boot de haven bin nenvoer. „Daar moeten wel hon derd Pieten op zitten", zei een op gewonden presentator. „En hoe veel Pieten denk jij dat er op die boot zitten", vroeg hij een meiiy. „Zeven", zei zij, zonder aarzelen. De burgemeester en de Sint kon den het ook dit jaar weer niet la ten om op het kinderfeest over iets ingewikkelds als politiek te praten, „Ik hoop maar dat de Sint niet alleen mooi weer heeft mee genomen, maar ook een nieuw college van burgemeester en wet houders en een heleboel andere surprises", zei Van Lier die op de Oosthavenkade stond te wach ten. De Goedheiligman had 'diep me delijden' met de burgemeester van Vlaardingen. „Hij ziet er zo zorgelijk uit", vond de Sint „Ik stel voor dat ik hem van dat col lege en van die gemeenteraad af help en die mensen allemaal meeneem naar Spanje". De kin dertjes keken wat glazig naar de heilige die van tussen snor en baard zulke moeilijke dingen zij. Maar gelukkig mochten zij toen, begeleid door accordeon-Pieten, Sint Nicolaasliedjes zingen. Maassluis Dat daling van koopkracht aan de goedheiligman voorbij gaat bleek tijdens de sjieke ontvangst in Maassluis. Integendeel, de Sint moet tegenwoordig weer goed in de slappe was zitten, want vorig jaar meerde hij nog in een krak kemikkig houten bootje in de Ha ven af. Dit keer waren de witte eminentie en zijn talrijke zwarte vazallen in een robuuste stoom boot naar de Eerste Stad aan de Waterweg afgereisd. Burgemees ter Hans van Es snapte er niet veel van. „Wat lijkt uw boot veel op onze Furie", verduidelijkte hij zijn verbazing, vlak nadat de Spanje luid stoom hoestend bij de Stadhuiskade was gearriveerd. Ook op andere punten had de jaarlijkse intocht meer allure dan tijdens vorige edities. Vier stoute Pieten, van wie de hoogbejaarde slechts de namen Juan en Pedro had onthouden, hadden zich aan het feestgewoel onttrokken en waren op daken en de iets verder gelegen brug geklauterd. Na veel halsbrekende toeren waren de vier met behulp van touwen weer op de grond gekomen, maar Sint verzekerde het toegestroom de publiek dat het kwartet in 1987 voor straf in Spanje moet achterblijven. Ook de Maassluise schoolkinde ren hadden hun best gedaan deze ontvangst een onvergetelijke te maken. De Sint, die verder in een weinig spraakzame bui was, was danig onder de indruk van het nieuwe lied dat speciaal voor hem was gecomponeerd, ingestu deerd en uitgevoerd. Prachtig, prachtig, stamelde hij. Voor zijn tocht langs de verschil lende winkelcentra deed de oude Spanjaard Maassluis nog een erg simpele oplossing aan de hand om een schone stad te worden. Alle kinderen, sprak hij bezwe rend, moeten de papiertjes van hun snoepjes netjes in hun zak steken en mee naar huis nemen. Dan blijft Maassluis een schone stad. Dat hij daarmee voorbijging aan de twijfelachtige reputatie van Maassluis de grootste gifwijk van Nederland binnen de gren zen te hebben, moeten we hem maar vergeven. De Sim heeft het oozo druk. I Schiedam In de drukte rond de Sinterklaasintocht zijn twee Schiedamse vrouwen temnau- wernood aan een ongeluk ontko men. Een Schiedamse vrouw en haar moeder raakten aan de Lan ge Achterweg bekneld tussen een muur en de paardetram uit het gevolg van de Sint. De vrouwen zagen geen kans tijdig de benen te nemen voor de stoet. Een wan delwagentje kwam onder de wie len van het rijtuig en werd zwaar beschadigd. Eén van de twee vrouwen liep een pijnlijke voet op. De koetsier verldaarde dat hij de vrouwen met had gezien en zelfs niet had gemerkt dat hij een wandelwagentje ramde Het kind zat overigens niet in het wagen tje. Om het een glimp te laten op vangen van de goedheiligman, had de moeder het kind op de arm genomen. Vlaardingen Twee 18-jarige Schiedammers zijn na een korte achtervolging door de politie en een passerende burger in de kraag gegrepen, nadat zij in een RET-bus een even oude Vlaar dinger in elkaar hadden gesla gen. De Vlaardingse jongeman moest zich onder doktersbehan deling laten stellen, waardoor zijn uitje naar Rotterdam de mist in ging. In de Kemperstraat werd een 29- jarige Vlaardinger aangehouden, die ruitenwissers en antennes van auto's afrukte. Liggend op de motorkap van een wagen werd hij aangetroffen- Vijf dieven uit Holy-Noord heb ben bekend uiteen zendingsbusje ,in de kerk aan de Olrnendreef ■geld te hebben gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1