'Maak van Maassluis anti-apartheidsstad' Sloop Sommelsdij ksestraat is toch niet noodzakelijk B en W in de slag met Sonj a Barend «AftRBMSS 1AGBUD SGHIEDAMSGHE CODRANT IKUWf «WERK COURANT Alleen WD steunt politie in bezwaren bij Afrol- Kettingbotsing zonder gewonden Spoedoperatie na steekpartij Slepen met buit Beenwond na botsing Jassen gestolen rijkswegen onsympathiek geacht PvdA: alleen nog woningwet of premie-A Beurs weg Gestolen truck vol geroofde vis Inbraak na afstraffing Van Lier schrikt terug voor mannetjesmakers WATERWEG DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Het nieuwe poli tiebureau in Vlaardingen wordt zo goed als zeker gebouwd op de plek, waar ook het huidige bu reau staat Alleen de WD sput terde gisteravond in de commis sie voor algemene zaken nog wat tegen. De gemeente kan niet zo maar de bezwaren van de diens tcommissie van de politie terzijde schuiven, vond WD'er George NeijsseL De dienstcommissie zag een nieuw politiebureau het liefst verrijzen op het Windmill-ter- rein aan de Westlandseweg. De verbindingen met de verschillen de wijken zouden daar veel beter zijn. De gemeente schuift wat al te gemakkelijk de bezwaren te gen twee jaar lang breken en bouwen op dezelfde plaats terzij de, vindt Je commissie. „Niet alleen het politiepersoneel, maar ook de arrestanten, die nu eenmaal regelmatig in het poli tiebureau gehuisvest zijn, zullen daar hinder van ondervinden", schrijft de dienstcommissie in een brief aan de gemeenteraad. „Die mensen zitten straks twee jaar in de bouwnarigheid", ondersteun de WD'er JanMadem die brief. Burgemeester Fred van Lier voelt echter weinig voor nieuw bouw op het WindmlU-terreïn, omdat daarvoor het bestem mingsplan gewijzigd moet wor den. Dat risico op vertraging wenst de burgemeester nïet te nemen. „In 1988 moet de eerste paal de grond in, anders verspe len wij onze subsidie". George Neijssei echter meende, dat met wat goede wil en goed overleg met de provincie die be zwaren overkomen kunnen wor den. De WDjer meende dat de ambtenaren de problemen bij nieuwbouw op het Windmiil-ter- rein wat al te somber hadden af geschilderd. Daar moest Arie van der Steen, hoofd van de afdeling voor algemene zaken, met klem tegen protesteren. „Ambtenaren zetten mensen niet op het ver keerde been". Vlaardingen De Vlaardingse politie is bezig met een uitgebreid onderzoek naar de toedracht van een steekpartij bij het vereni gingsgebouw voor de oecumeni sche jeugd aan de Hartmanstraat Daar raakte zaterdagavond een 17-jarige Vlaardinger ernstig ge wond. Bij een gevecht met een groep jongeren liep hij een groot aantal steekwonden op. Omstan ders brachten het hevig bloeden de slachtoffer naar het Holyzie- kenhuis. Daar bleken de wonden aan zijn dunne en dikke darm zo gevaarlijk, dat een spoedoperatie noodzakelijk was. Ondanks getuigenverhoren is de politie er nog niet in geslaagd de dader te achterhalen. Schiedam De lieden, die afge lopen nacht een kabel langs rijks weg A4 hebben gestolen, hebben daarvoor heel wat moeite moeten doen. De 320 meter lange kabel, die lag uitgegraven langs de rij baan, was bestemd voor de aan passing van de rijstrooksignale- ring. Die aanpassing is nodig in verband met de verbreding van de rijksweg. Hun moeite zal door een heler ruimschoots beloond worden. De kabel is 24,000 gul den waard. Schiedam Een 38-jarige brom fietser uit Schiedam is gisteren bij een ongeluk op de kruising van Vlaardingerdijk en Fabristraat licht gewond geraakt De man verzuimde voorrang te verlenen aan een 47-jarige automobilist eveneens uit Schiedam. De bromfietser botste vervolgens op de wagen. Het slachtoffer kon na behandeling van zijn beenwond in het Schielandziekenhuis weer naar huis. Maassluis Een winkelende dame merkte in een supermarkt in Koningshoek niet dat een on verlaat de portemonnaie uit haar tas wegnam. De vrouw raakte op die manier 150 gulden kwijt Uit een herenmode zaak in het winkelcentrum werden zes jas- Onderwijs last protestactie af Schiedam Het actiecomité Schiedams Onderwijs heeft op het laatste nippertje de blokka de van de opritten naar de rijks wegen 19 en 20 afgelast Van daag zouden docenten en ou ders van leerlingen op de 's- t^-j Gravelandseweg en de Sport- ijlOKK3U6 laan gedurende een kwartier met een menselijke keten de doorgang naar de opritten be lemmeren. De blokkade was bedoeld als een vervolg op de acties van 29 september, toen honderden moeders de openba re basisscholen bezetten uit pro test tegen de bezuinigingsplan nen van onderwijsminister Deetman. Maar anders dan in september kon het comité dit keer niet vol doende deelnemers bij elkaar krijgen. Aanvankelijk werd ge rekend op duizend actievoer ders, maar eind vorige week werd duidelijk dat zelfs het ver eiste minimum van vijfhonderd niet haalbaar was. Een vergade ring, waarop het scenario voor de blokkade zou worden vast gesteld. ging vrijdagavond niet door wegens gebrek aan be langstelling. Een woordvoerder van het co mité betreurt het dat Schiedam dit keer nïet deelneemt aan de protestacties die vandaag, mor gen en overmorgen in heel Ne derland plaatsvinden. Na de schoolbezetiingen, waarmee Schiedam in september het voortouw nam in het verzet te gen Deetman, kan de stad nu ei genlijk ntet achterblijven, zo luidt de redenering. „Onbegrij pelijk dat het bij een eenmalige verontwaardiging blijft Je kunt niet iets aanpakken en dan hal verwege op je kont gaan zitten en anderen het werk l&ten doen", aldus de teleurgestelde woordvoerder. Matheid was overigens niet de belangrijkste reden dat de actie werd afgeblazen. Het comité peilde wel een redelijke actiebe reidheid onder de échiedamse ouders en leerkrachten,' maar niet voor een blokkade van de rijkswegen. Het verband met het onderwijs was de meesten niet duidelijk, zo bleek uit de zeer lauwe reacties op een brief aan ouderraden en docenten teams. Automobilisten pesten werd geen geschikt middel ge vonden om de bevolking te mo biliseren tegen de plannen van Deetman. De acties zouden eer der een averechts effect heb ben. „Dat zie je maar aan boeren die met hun tractoren een weg afzetten, als ze het met het land bouwbeleid oneens zijn. Die mensen verspelen meer sympa thie dan ze winnen". Door af te zien van de versper ring van de rijkswegen heeft het ACSO iedere mogelijkheid verspeeld om nog tegen de voorgenomen bezuinigingen in het geweer te komen. Deet- mans plannen worden een de zer dagen in het parlement be handeld. De tijd om nog snel een alternatieve actie te beden ken is te kort. De zegsman van het comité: „We hadden alle kaarten op één voorstel gezet. We hopen nu maar dat de pro testen elders in het land nog iets uithalen". Maassluis De fractie van de PvdA in Maassluis wil dat de stad wordt uitgeroepen tot anti-apart- heidsstad. De socialisten dienden daartoe op de eerste avond van de algemene beschouwingen in de gemeenteraad een motie in. „Onze fractie realiseert zich dat met de voorgestelde stap de we reld niet wordt gered, maar is wel van mening dat wij in deze we reld ons niet altijd mogen beper ken tot de beslommeringen van de gemeente", aldus fractievoor zitter Robert Punt. „Onze fractie heeft niet de illusie op eigen kracht in Zuid-Afrika een vreed zame democratische en multira- ciale samenleving te kunnen scheppen. Wel achten, wij het onze morele plicht duidelijk te maken wat ons oordeel is: aan weJke kant staan wij?" De motie maakt vermoedelijk geen kans. VVD en CDA zijn vrijwel zeker tegen. „Geen bui tenlandse politiek in de raad van Maassluis", lieten enkele raadsle den van beide partijen in één van de pauzes direct weten. John Sch eerstra: 'Luchtverontrei niging baart zorgen'. De WD zette tijdens de begro tingsbehandeling vraagtekens bij de steeds maar toenemende luchtverontreiniging. Ook ande re fracties spraken hun bezorgd heid uit. „Het gaat met de lucht verontreiniging de verkeerde kant op", oordeelde John Scheer- stra. „De loodconcentratie in de lucht stijgt sterk, evenals het ge halte aan stikstofdioxyde. Ook de fluoride en ozonconcentraties zijn te hoog. De lucht boven Maassluis laat nog heel wat te wensen over". De verschillende partijen in de raad willen van het college weten welke stappen er worden onder nomen om de luchtverontreini ging verder tegen te gaan. De li beralen willen extra geld uittrek ken voor een kunstgrasveld voor hockeyvereniging Evergreen (205.000 gulden) en een groenbe- h eersplan {150.000 gulden). De fractie van de PvdA wil dat er 500.000 gulden van de vrijge maakte reserves wordt toege voegd aan het stadsvernieu wingsfonds. „Renovatie met rijkssteun komt steeds minder vooraldus Robert Punt Alle partijen in de x-aad keurden de voortgang in het onderzoek naar de bodemverontreiniging in de Verto-2 af. „Wij vinden het trage tempo afkeurenswaardig. Uitdrukkelijk verzoeken wij u dit kenbaar te maken aan het provinciaal bestuur", stelde Leo Speel namens het CDA. Als het college niet aan de bel wil trek ken bij de provincie, dan wil het CDA via een motie aandacht vra gen voor de situatie van de bewo ners in de Vertowijk. Maassluis De fractie van de PvdA wil dat er in de toe komst alleen nog maar wo ningwet- of premie-A-wo- ningen worden gebouwd in Maassluis. „Zo gek veel bouwlocaties hebben wij niet meer. Ongesubsidieerd bou wen wordt steeds moeilijker en gesubsidieerd bouwen kan wel, maar slechts met kleine contingenten per jaar", stelde fractievoorzitter Robert Punt tijdens de alge mene beschouwingen vast. „Waarom gaan wij niet fase ren, dat gaat wat langzamer, maar wie heeft er haast?" Volgens Punt heeft Maas sluis de afgelopen tientallen jaren meer dan genoeg haar aandeel geleverd in het leni gen van de woningnood. „Voor het overgrote deel van de woningzoekenden wordt aan die verlangens niet tege moet gekomen door het bou wen in de niet of nauwelijks gesubsidieerde sfeer. De hoogste lijd voor een pas op de plaats", maakte Punt dui delijk. Wegwerkers leggen verkeersei- landjes in de Gedempte Blersloot. Vlaardingen Bij de parkeerga rage aan de Afrol wordt met man en macht gewerkt aan recon structie van het kruispunt met de Gedempte Biersloot en de asfalte ring van de Delftseveerweg. Op 1 december moet dat werk uiterlijk Idaar zijn, want dan wordt de ga rage geopend. Zeer tot ongenoegen van het winkelend publiek werd zater dag al begonnen met het leggen van verkeerseilandjes in de Ge dempte Biersloot Toen kon het verkeer nog voorzichtig langs de wegwerkers heenrijden, maar nu met asfalteren is begonnen is de Biersloot tussen de brug over de Vlaardingse Vaart en de Korte Hoogstraat afgesloten. De Hoogstraat is door al die druk te weer voor een paar dagen een verkeersweg geworden. Verkeer van de Afrol naar het centrum zigzagt nu langs de bloembakken door dat voetgangersgebied. Als het werk volgens plan verloopt wordt de Gedempte Biersloot donderdag weer opengesteld voor het verkeer. Maassluis Uit een magariin in winkelcentrum Koningshoek werd door onverlaten een porte monnaie ontvreemd. De eigenaar is door de diefstal 125 gulden ar mer geworden. Dieven sloegen ook toe in de kleedruimte van een school aan het Kanstanjedal. Een beurs met 80 gulden werd weggenomen. Vlaardingen Een in Vlaardin gen gestolen vrachtauto blijkt te zijn gebruikt voor het vervoer van een partij visconserven, die in Bergen op Zoom bij een in braak werd buitgemaakt Dat kwam aan het licht na een onder zoek van de politie in Zevenhui zen. De dieven werden in die ge meente op heterdaad betrapt bij het lossen van de voorraad blikjes met een waarde van honderddui zend gulden. De drie arrestanten bleken be halve in vis, ook in autobanden le handelen. Voordat zij met de Vlaardingse truck hun slag sloe gen, hadden zij met een in Hoog vliet gestolen oplegger voor drie honderdduizend gulden aan ban den ontvreemd in Hellevoetsluis. Het rubber werd eerst naar Rot terdam gebracht en vervolgens naar Barendrecht. De politie heeft de meeste spullen, waaron der de Vlaardingse vrachtauto die vanaf het parkeerterrein aan de Marathonweg werd gestolen, bij de eigenaren terugbezorgd. Onder de zes verdachten die uit eindelijk voor deze zaken zijn aangehouden, bevindt zich een 44-jarige Vlaardinger. De overige arrestanten zijn afkomstig uit Ze venhuizen, Rotterdam en Stam persgat. Schiedam Voor de WD en PvdA wordt het even slikken, binnenkort. Ruim twee jaar na dato wil wet houder Hans van Kleef het raadsbesluit om de Som- melsdijksestraat te slopen ongedaan maken. Een fikse nederlaag voor de coalitie die het ooit zo noodzakelijk achtte dat de straat verdween, een glansrijke overwin ning voor de bewoners. Zij worden door Van Kleef als nog in het gelijk gesteld. Westerlee Een kettingbotsing op het kruispunt Westerlee ïn Naaldwijk van twee vrachtwa gens en daartussen een personen auto heeft geen gewonden tot ge volg gehad. Het ongeluk ontstond toen de remmen van een vracht wagen, bestuurd door een 34-jari- ge inwoner van Schiedam, wei gerden. De man kwam uit de richting Vlaardingen en wilde linksaf. De wagen botste tegen een perso nenauto van een 39-jarige Vlaar dinger. Deze auto werd opge duwd tegen een tweede vracht wagen van een 56-jarige man uit Den Bommel. De personenauto werd volledig vernield. De vrachtwagens liepen lichte scha de aan respectievelijk voor- en achterkant op. Schiedam Alsof de afstraffing die SW zaterdag van Eindhoven kreeg nog niet voldoende was, werd dit weekend ook nog inge broken in de kantine van de voetbalclub. Inbrekers kwamen binnen via de lichtkoepel op het dak. Zij gingen met sterke drank, hamburgers en sausjes aan de haal. SVV is voor "ongeveer 300 gulden gedupeerd. In tegenstelling tot de gemeente hebben zij altijd beweerd, dat hun huizen in het straatje in de Gor zen nog in zeer goede staat zijn. Gemeentewerken blijkt nu plot seling en zonder nader onder zoek die opvatting te delen. In een brief aan Van Kleef advi seert directeur Harm de Block af te zien van sloop. Hercontrole van de woningen is niet eens no dig: De Block stelt blind vertrou wen in een rapport van de Delft- se Planwinkel, die reeds in 1984 concludeerde dat de woningen niet slecht waren. Voor B en W zijn er versehilende redenen om op het sloopbesluit, dat de gemeenteraad in mei 1984 na felle discussies vaststelde terug te komen. Allereerst zijn daar de aanhoudende (juridische) acties van de bewoners, die als Vereniging tot Behoud van de Sommelsdijksestraat hun twijfel over de motieven voor sloop nooit onder stoelen en banken hebben gestoken. Met ingrij pende renovaties toonden zij aan, dat hun straat allerminst het pre dikaat afbraakbuurt verdiende. De vereniging bewees verder met een enquête, dat de omwo nenden helemaal niet zaten te springen om het plantsoentje dat de gemeente op de vrijkomende grond wilde aanleggen. Onbewogen Daarmee waren de belangrijkste argumenten om de straat te slo- Vlaardingen Met een wijkbijeenkomst moet het college van burgemeester en wethouders concurre ren met Sonja Barend. Die zin uit een ambtelijke nota dook gisteravond herhaaldelijk op, toen de commissie voor algemene zaken sprak over de nieu we opzet van de wijkbe- zoeken. Burgemeester Fred van Lier heeft die nieuwe formule bedacht om weer eens wat mensen naar de uitstapjes van B en W te lokken. „Want zoals het ging waren die bijeenkomsten een beetje uitgewerkt". In de oude opzet verschenen bij een wijkbijeenkomst 's avonds twee wethouders in een zaaltje. Die antwoordden daar op vragen van de mensen. „Maar het ging steeds om de kleine problemen op de hoek", aldus burgemeester Van Lier. „Dan kun je net zo goed in de hele stad brievenbus sen ophangen, waar mensen hun klachten in kunnen deponeren. Daar heb je geen wijkbijeen komst voor nodig". Van Lier wil met al zijn wethou ders een hele middag de wijk In trekken, kijken welke proble men er zijn en met mensen pra ten. „Dat moet door de ambtena ren wel goed voorbereid worden, want anders loop je voor joker door zo'n wijk". Hij hoopt op die manier meer mensen naar de avondlijk^ bijeenkomst te trek ken. Maar om die mensen te trekken is weer publiciteit nodig. „Er moeten smeuïge verhaaltjes in de krant komen", zo drukte CDA'er Aart Kool dat uit Maar dat valt natuurlijk niet mee, want de pers is onafhankelijk; dat wisten de raadsleden ook wel. De schrijver van de nota zat echter niet verle gen om een ludiek ideetje. „In de maand november is er niets op tegen als de wethouder stadsont wikkeling met Sint Nicolaas de kwaliteit van de schoorstenen van een woningcomplex nispec- teert". Ja, zo kom je wel in de krant „Er moet een vakman op het ge bied van public-relations worden ingeschakeld om die wijkbezoe- ken bekendheid te geven", vond CDA'er Chris van Roon- „Want ik denk dat wij er met z'n allen wat op uitgekeken zijn.". Burge meester Van Lier schrok van die suggestie eerst wat terug. „Het gaat mij er niet om hoe het colle ge zich verkoopt Dat is mannet jesmaken. Het moet allemaal niet te glad worden. Laten wij bij tijd en wijle nog maar eens door de mand vallen". Maar na enig na denken stond de burgemeester al wat minder negatief tegenover het inschakelen van een pr-man. Na wat heen en weer gepraat steunden de meeste raadsleden toch het voorstel van burgemees ter Van Lier. „Ik hoop dat het u lukt om concurrent van Sonja Barend te worden", zei VVD'er Jan Madem. Maar hij waar schuwde meteen voor al te hoog gespannen verwachtingen. „Ik lees in die nota dat u rekent op honderd bezoekers per avond. Dat lijkt mij wat te hoog gegre pen". pen weerlegd. Bleef over de vrees voor herhaling van de situ atie-Kortlandstraat in Schiedam- West, waar de bewoners eerst een handhavingsbesluit afdwon gen, dat later weer door enkele spijtoptanten werd bestreden. Maar in de Kortlandstraat lag de zaak wezenlijk anders: daar heer ste verdeeldheid, tegen eensge zindheid in de Sommeisdijkse. Niet alleen de bewoners plaatsten vraagtekens bij de beweegrede nen van Cor van Tilborg, de VVD-wethouder die destijds hel vonnis over de straat aan de ge meenteraad voorlegde. De oppo sitie, en vooral het CDA, vond het doodzonde van het leuke straatje dat de bewoners met veel zelfwerkzaamheid leef- en toon baar hadden gemaakt Een jaar na het dramatische debat van mei 1984 probeerde CDA-raads- lid Els Hellwig met een bewogen redevoering Van Tilborg en de raad nog eens te overtuigen van het verkeerde van de beslissing, Van Tilborg hoorde het pleidooi onbewogen aan, Hellwigs inspan ningen mochten niet baten. Het commentaar van de wethouder luidde dal het 'slap' was op een eenmaal genomen besluit terug te komen. Populisme De liberaal, al bijna een jaar ver trokken uit de Schiedamse poli tiek, vindt dat nog steeds. Dat het college bakzeil heeft gehaald, riekt volgens hem naar 'populis me'. Van Tilborg: „We hebben in '84 alles grondig op een rijtje gezet en geconcludeerd dat sloop on vermijdelijk was. Dat besluit werd genomen door verstandige mensen, vóór de verkiezingen. Ik ga er vanuit dat die mensen na de verkiezingen even verstandig zijn gebleven. Je moet niet blij ven sleutelen aan een besluit dat goed onderbouwd was". Toch werd al vrij kort na Van Tilborgs vertrek wederom een poging gedaan de Sommelsdijk sestraat te behouden. In maart dit jaar benaderde de vereniging Van Tilborgs opvolger, Chris Zij develd. De bewoners stelden voor bij de sloop van de aangren zende Jacoba- en Berendina- straat de tussenmuren na af braak achtermuren geworden zelf af te werken en de vrijko mende stroken grond in gebruik te geven als tuintjes. Zijdeveld voelde alleen iets voor een aange past voorstel, waar de vereniging weer niet akkoord mee kon gaan. Het overleg werd gestaakt Het voorstel van maart is nu toch weer uit de kast gehaald- Van Kleef, die na de verkiezingen de portefeuille stadsvernieuwing kreeg, wil het in de eerstvolgen de raadscommissie voor stadsver nieuwing ter tafel brengen. Voor de vereniging is dat geen verras sing. Van Kleef heeft de straat al geïnformeerd dat er een door braak is bereikt, dit keer in posi tieve zin.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1