Functioneren van college Maassluis ter discussie JE ZETJE GELD HAAST GROEEN Zakkendragers zakken na inschrijving door Krachtig protest tegen beddenreductie in Holy VLAARDiNOS DAGBLAD SCHiEDAMSOHE COURANT llliif WATERWEG COURANT We staan nog voor heel grote uitgaven" Smits: bij voorbaat excuus aan werklozen 'Het lijken wel vrije heren en een vrije meid9 Verplaatsen kamp: duur Zorgen Goudriaan weet van de prins geen kwaad Vlilieuhinder bij Groeneweg haast voorbij 'Rechts neemt in PvdA macht over' Winkeliers missen hun voorzitter BMW-rijder gedupeerd verenigde spaarbank WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352068, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis Het kan van avond, tijdens de derde avond van de algemene beschouwingen in de Maassluisse gemeenteraad, dan toch nog spannend worden. Het functioneren van burgemeester en wet houders zal vanavond door de verschillende po litieke partijen in de raad ter discussie gesteld wor den. Gisteravond, bij de beantwoor ding door het college, werd dui delijk dat het stadsbestuur niet op één lijn zit, „Het lijken wel drie vrije jongens en een vrije meid typeerde PvdA-fractievoorzitter Robert Punt de leden van het col lege. „Ik weet niet wat ze dinsdag gedaan hebben, maar er is geen overleg geweest, lijkt wel. Ieder een heeft zijn eigen verhaal op Maassluis Eventuele verande ring van de locatie van de woon wagenbewoners van de Steen- dijkpolder naar een definitieve standplaats aan de Viaardingse- dijk komt geheel voor rekening van de gemeente Maassluis. „Dit heeft het ministerie ons dui delijk laten weten", aldus wet houder Anton Wustrow. „De Steendijkpolder is wel subsidia bel, de Vlaardingsedijk niet. Dat moeten we wel beseffen. Kiest de raad voor de Vlaardingsedijk, dan verspelen we alle kans op subsidies. Dat gaat de 500.000 gul den ruim te boven. We zullen al les goed tegen elkaar moeten af wegen". De socialistische wethouder maakte direct ook duidelijk, dat B en W de suggestie van de Pvd A-fractie om alleen woning wet- of premie-A-woningen te bouwen niet overnc-men. „Het evenwicht is nu enigszins ver stoord, maar we streven naar een balanssituatie", aldus Wustrow. papier gezet en daarmee was het uit". Vooral de beantwoording van de vragen van de verschillende par tijen door wethouder Liesbeth Snoeck riep veel vragen op. Het betoog van ruim een uur van de WD-wethouder was chaotisch, van de hak op de tak springend en het leek wel of het de liberale allemaal weinig interesseerde. Met niet terzake doende tussen zinnetjes als „het lijkt wel een troonrede" en het uitkraaien van het woord „vreselijk" wekte zij verbazing bij de raadsleden. De wethouder, die voor het eerst een begrotingsmarathon als bewinds vrouwe meemaakte, maakte een gespannen, uiterst zenuwachtige indruk en probeerde dat te ca moufleren door het maken van kwinkslagen, die echter een ave rechts effect hadden. Toen Joke van Rest (CDA) het waagde om de wethouder te in terrumperen, kreeg zij weliswaar antwoord op haar vraag, maar daarna klonk het bits: „Meer vra gen graag morgenavond". Debatten Op veel vragen van de gemeen teraadsleden ging de VVD-be- windsvrouwe niet in. Het racis me, het opbouwwerk, het kwam niet aan de orde, terwijl er wel vragen over waren gesteld. Bur gemeester Hans van Els, die zich duidelijk ook ergerde aan de gang van zaken, kapte tenslotte de discussies af. „Morgenavond praten we verder", liet hij weten. „Het is duidelijk dat er niet vol doende ambtelijke ondersteuning is gegeven. Dat is een kwalijke zaak", viel na afloop van de du- batten in de wandelgangen te ho ren. Ook het samenspel tussen de wethouders Izaak van der Knaap (CDA) en Anton Wustrow (PvdA) verliep niet vlekkeloos. Zeker op het gebied van de voor lichting en het milieu liepen de twee elkaar voor de voeten. „Het college is in wankel evenwicht", constateerde Jan Storm (D66). Liesbeth Snoeck was zelf ook met tevreden over het optreden. „Natuurlijk was ik zenuwachtig. Het was tenslotte mijn eerste gro te debat. Het kwam misschien wel chaotisch over, er zijn dingen dubbel gezegd. Ambtelijk heb ik voldoende steun gehad. Daar ligt het niet aan. Het maken van Maassluis De ondememersfe- deratie Maassluis maakt zich ern stig zorgen over de uitbreiding van de detailhandel in winkel centrum Koningshoek. In een brief aan de raadsleden, tijdens de begrotingsbehandeling uitge deeld, stelt de federatie: „Een eventuele verdere uitbreiding zal het winkelcentrum tot het jaar 1990 niet mogen ondergaan. Dat staat ook in de structuurschets". grapjes, dat is mijn fout, maar het was al zo laat en als je dan als laat ste aan de beurt bent verslapt de aandacht. De behandeling van de begroting op deze manier js ge woon niet leuk. Je hebt niet vol doende tijd om diep op de zaken in te gaan. Mijn fractie heeft dat ook aangegeven". Maassluis Financieel wethou der Izaak van der Knaap maakte tijdens de tweede avond van de begrotingsbehandeling van Maassluis pas op de plaats: „Wij zijn niet arm. wij zijn niet rijk. De waarheid ligt in het midden. Ik wil niet zwartgallig zijn, maar er is in de begroting geen ruimte om specifieke wensen van de ver schillende partijen te honoreren". De CDA'er haakte daarmee in op de voorstellen, die tijdens de eer ste avond van de begrotingsbe handeling werden gedaan Van der Knaap somde in ijltempo de extra uitgaven op. die de raadsle den het komende jaar willen doen. Hij teide de verschillende bedragen bij elkaar op en kwam tot de conclusie dat het ging om enkele miljoenen guldens „Maar ik wil wel even de proble men noemen, waarvoor wij nog komen te staan. De eerdere uit voering van de havenrouie, de aanpassing va.i de Rozenlaan, de mogelijke verdere verlaging van de ogb in de Steendijkpolder. de rigoureuze kortingen op het soci aal-cultureel werk en de enorme uitgaven voor het oplossen van de milieuproblemen in de stad. Die zaken mogen we niet uit het oog verliezen". De %veihouder wilde cr maar mee aangeven dat de gemeente Maas sluis de komende jaren voor grote financiële inspanningen staat. Om zijn betoog over de haven- problematiek te onderstrepen to verde Van der Knaap een brief uit 1974 boven water. Enkele par tijen opperden maandagavond dat de haven als jachthaven ge bruikt dient ie worden. „Dat is niet mogelijk", aldus de wethou der. „In 1974 wees een onderzoek uit, dat in verband met het druk ke scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg geen jachtha ven gerealiseerd kan worden. Stel dat er schepen gemaakt van kunststofmaterialen in de haven zouden liggen en het is druk op de Waterweg, dan lopen de sche pen ongetwijfeld grote schade op". John Scheerstra (WD) in terrumperend: „Er is in twaalf jaar heel wat veranderd. Hoe zou het dan eigenlijk gegaan zijn als de verbinding Maassluis-Londen van Conro Enter Lines was door gegaan?" Van der Knaap: „Dat zouden stalen schepen zijn ge weest. bestand legen een stootje". Overigens neemt de bedrijvig heid in de haven weer toe. De overslag van citrusvuchten neemt steeds grotere vormen aan. Het college heeft juist beslo ten om een transportbedrijf toe stemming te geven voor extra lossingen. Ook start de firma Van Baaien binnenkort weer met di- vei-se activiteiten. „Er komen jaarlijks nog heel wat schepen de haven binnen, zo slecht gaat het nu ook weer met", aldus wethou der Izaak van der Knaap. Vlaardingen De beschuldigin gen, die stedebouwkundige Klaus Voilmer heeft geuit aan het adres van Bas Goudriaan, zijn volgens de wethouder volkomen uit de lucht gegrepen. Vohmer zou morgenavond met de wet houder in debat gaan in Salon de Harmonie, maar trok zich terug omdat Goudriaan hem persoon- Gj'k beledigd zou hebben. „Per se niet waar. Ik weet van de prins geen kwaad", zegt de wethouder. Goudriaan is zwaar teleurgesteld over de afgelasting van het debat in het voormalig politiek café in De Harmonie. „Ik heb mij goed voorbereid, er het hele weekein de hard aan gewerkt. Hetzelfde geldt voor de journalisten die het politiek café organiseren. Ik vind het laf dat meneer Voilmer het zomaar laat afweten", vertelde hij gisteravond de commissie voor stadsontwikkeling. PvdA'er Bert Kandel viel zijn partijgenoot aan, omdat de wet houder in de voorbereiding tot het debat tegen de journalisten Dick van der Lugt en Aad Riet veld heeft gezegd, dat de discus sies over stadsontwikkeling in de gemeenteraad nauwelijks niveau hebben. „Daar moet u dan iets aan doen", vond Kandel. WD'er Jaap Barnauw sloot zich daarbij aan. Salon de Harmonie gaat morgen avond gewoon door. Om de afge- asting van hel debat op te van gen zijn fractievoorzitters van po litieke partijen uitgenodigd om te komen praten over de bestuurs crisis in Vlaardingen. Schiedam De milieuhinder, die de firma van de gebroeders Van Schie veroorzaakt aan de Groeneweg in Kethel, loopt ten einde. De Vereniging tegen Mi lieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM) heeft van de provincie een brief gekre gen, waarin staat dat een vergun ning ingevolge de afvalstoffen wet nïet wordt verleend. Volgens de VTM veroorzaakt het bedrijf hinder in de omgeving door het verbranden van afval. Dat werk wordt bovendien zon der vergunning uitgevoerd. Ook sou er sprake zijn van verontrei niging in de bodem, waar zware metalen zijn aangetroffen. Gede- ou teerde staten zijn met de VTM Van mening dat de activiteiten /an dit bedrijf niet gewenst zijn n het Kethelse landschap. De fir ma van de gebroeders Van Schie neeft echter het plan om te ver guizen naar een betere locatie: san de Nieuwe Waterwegstraat. In afwachting van die verhuizing wordt het bedrijf nog voor korte ,ijd toegestaan de activiteiten te- -ug te draaien en te beëindigen. Daarbij mag echter geen werk worden verricht dat gevaar, schade of hinder buiten de in richting veroorzaakt De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond zal de naleving van de tijdelijke toestemming controleren. Voor de verhuizing heeft de provincie bovendien nog een termijn ge steld. Penningmeester Hans de Vette neemt de contributie in ontvangst, tijdens de traditionele inschrijving van zak kendragers. Deken Hagendoorn telt het geld, hoofdlieden Wim de Vette en Jan Schaper (rechts) kijken toe. Schiedam Vroeger moet het er ook zo aan toege gaan zijn. „Wil het volgende slachtoffer boven ko men?" In de zijkamer op de eerste verdieping van het Zakkendragershuisje zit het bestuur van het Anthonisgilde rond de tafel: deken Jan Hagen- doom en hoofdlieden Jan Schaper, Wim de vette en Hans de Vette. Eén voor één stappen stoere Schiedammers binnen: „Dag, meneer, mag ik solli citeren?" De adspirant-zakkendragers schrijven zich over eenkomstig de traditie in als lid, sommigen betalen meteen de contributie of wat zij nog achterstallig waren (,.ïk mis van jou nog twee kwartalen", zegt penningmeester Hans de Vette) en van de opgeto gen deken krijgen zij een kapzak cadeau; „hij is toch wel gewassen?" vraagt een zakkendrager brutaal. „Ik hoop datje hem verslijt", zegt Hagendoorn. De kapzak gaat over hoofd en schouders, ter bescher ming van het lijf, als er écht zware zakken gesjouwd moeten worden. Gisteravond werd er niet gesjouwd. Hetzakkendra- gersgilde beperkte zich tot de jaarlijkse inschrijving, daarna zakten de zakkendragers (even) door in café 't Centrum óók traditioneel. In het café stiet het gilde op een man, die vroeger écht zakkendrager is geweest. „Vroeger was het een hele ceremonie", zegt Hagen- doom over de inschrijving, „je kon zomaar geen lid worden, je moest het kopen en dat kon alleen als er iemand wegging". Hoewel hij de historie aanschou welijk wil maken (het gilde sjouwt een paar keer per jaar actief zakken bij het Zakkendragershuisje of molen De Vrijheid), is de hedendaagse deken heel wat soepeler bij het beoordelen van de kandi daten. „Wij hebben er nu 24, van mij mogen dat er best 50 worden, graag zelfs", zegt Jan Hagendoorn. Eenmaal deed de inschrijving gisteravond niet zo historisch aan. Dat was toen een adspirant-zakken- drager het bestuur zijn nieuwe telefoonnummer op gaf. Schiedam Wat als doorzichtig was aangekondigd, is uiteindelijk een doolhof geworden. De her ziening van het sociale zeker heidsstelsel: 1 januari treedt de nieuwe werkloosheidswet in werking. Weinigen snappen er iets van. Dat bleek ook gistermid dag weer in een uitpuilende grote zaal van dienstencentrum 4 Mo lens. Deskundigen van het FNV, de Schicdamse sociale dienst en het GAK waren achter een tafel gekropen om die lastige knoop voor enkele honderden aanwezi gen te ontwarren. De brandende vraag, die zij steeds weer kregen voorgeschoteld: wat krijg ik vol gendjaar in m'n portemonnee? Directeur drs. Gérard Smits van de sociale dienst vond het alle maal maar povertjes, wat het CDA/VVD-kabinet als nieuw stelsel heeft uitgedokterd, „Er is in feite twintig jaar op gestu deerd. De bedoeling was een ver eenvoudiging van het systeem, maar het is er alleen, maar inge wikkelder op geworden". Hij haastte zich dan ook op te mer ken slechts dc uitvoerder te zijn van de wet. Smits voorziet fikse problemen om alle belanghebbenden tijdig te informeren over de financiële gevolgen voor ieder individu. „We doen ons best, maar ik bied nu alvast mijn excuses aan als het niet lukt. Het kabinet heeft ons onder een enorme tijdsdruk ge zet". Ook na de bijeenkomst duizelde het bij de meeste uitkeringsge rechtigden. Basisuitkering, ver lengde uitkering, toeslagenwet. Allemaal nieuwe regeltjes waar op legio verfijningen en uitzon deringen van toepassing zijn. FNV-bestuurder Siem Strook vond het overigens wel nodig dat het stelsel op de helling ging. Hij lepelde daarvoor drie redenen op. „Er is destijds te weinig reke ning gehouden met het enorme aantal werklozen en met de ver anderde opvattingen over de rol van de vrouw in het arbeidspro ces. Verder had de regering niet gedacht dat het allemaal zo duur zou worden". Over het resultaat was ook hij niet te spreken. „Maar we zullen ermee moeten leren leven", sprak hij gelaten. Hij had voor zijn gehoor uiteindelijk nog een kleine hoop in petto: „We gaan via cao-onderhandelingen probe ren aanvullende uitkeringen los te peuteren". PSP/PPR/CPN-. Vlaardingen D66 en de combi natie PSP/PPR /CPN voelen zich door de PvdA na de val van het minderheidscollege in Vlaar dingen naar de prullenbak ver wezen. „De drie 'groten' onder handelen over een nieuw college, de 'kleintjes' mogen erbij zitten", sneert klein links in een open brief aan de voormalige socialisti sche coalitiegenoot „Rechts bin nen de PvdA stormt naar voren om de posten over te nemen". Arnold van Kalken (PSP), Riet Eggermont (PPR) en Jan Vons (CPN) hebben ongezouten kri tiek op de houding van de socia listen. Zij verwijten de PvdA tac tische fouten bij het aftreden van de vier wethouders. Zo is er nooit met de coalitiegenoten overlegd over dat aftreden. Volgens klein links was de val van het college niet ie wijten aan 'gehannes van de SP', of gebrek aan steun van D66 of klein links. „In de achter ban van de PvdA was blijkbaar onvoldoende links' aanwezig". De kleine linkse partijen willen alleen als waarnemer aanwezig zijn bij de onderhandelingen tus sen PvdA, CDA en VVD, die vanavond worden voortgezet Schiedam De luidruchtigste winkeliersorganisatie van Schie dam, de vereniging Broers veld Belangen, is onverwacht haar markantste bestuurslid kwijtge raakt: Willem Nijs. Nijs1 tapijthandel is failliet ver klaard en dat houdt automatisch in dat de ondernemer een punt heeft moeten zetten achter zijn loopbaan als voorzitter van de winkeliersvereniging. Nijs deed dat volgens zijn collega's wel heel abrupt. Hij vertrok van de ene op de andere dag, zonder de rest van het bestuur in te lichten of een adres achter te laten. Nijs bezorgde het Broersveld eerst het imago van een verpau perd en vergeten straatje („wij zijn de vuilnisbak van Schie dam") om vervolgens met succes bij de gemeente op verbeteringen aan te dringen. De nieuwe be stratingen de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen dankt het Broersveld voornamelijk aan Nijs' hartstochtelijk bedreven promotiepol iiiek. Nieuwbakken voorzitter Frans van Thienen heeft het vertrek van zijn mede-middenstander nog niet helemaal verwerkt. „Zo maar je biczen pakken, dat is toch wel typisch", zegt hij. Ai 900 mensen op wachtlijst Wethouder IJ.van der Velden en directeur-geneesheer H.Trommei: 'Dees is niet netjes'. Schiedam De eigenaar van een BMW, werknemer bij een bedrijf aan de Gustoweg, keek vanmorgen lelijk op zijn neus. Dieven hadden de waakhond tn een schuurtje opgesloten en de wielen van de auto ge stolen De wagen stond niet meer op zijn banden, maar rustte op enke le stenen. ADVERTENTIE EEN CADEAU DAT ELKE DAG GROTER WORDT Op zoek naar een origineel geschenk voor de feest dagen? Denk eens aan een Spaarcertificaat van de Verenigde Spaarbank Een waardevolle verrassing die alleen"'*4-- maar méér waard wordt Met onze nieuwe Spaareertiticaten kiest u voor een veilige spaarvorm met ieder jaar een hogere rente In het 5e en laatste jaar zelfs 83/i%. Spaarcertificaten zijn oersoiidc waardepapieren in 3 verschillende aankoop bedragen; van f 1000.-, f 5 000,- en f 10 000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met registratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) Vlaardingen Staatsse cretaris Dees (volksge zondheid) vraagt teveel van het Holyziekenhuis, als hij eist dat het aantal bedden op 31 december 1989 van 346 is verlaagd naar 305. Krachtige taal neemt directeur-genees heer H. Trommel niet in de mond, maar hij vindt de manoeuvre van de staatssecretaris 'niet net jes'. Het Holyziekenhuis, de medewerkers en de medische staf hebben, ge steund door de gemeenten Vlaardingen en Maassluis, krachtig tegen de maatre gel geprotesteerd. Het Vlaardingse ziekenhuis kan dc klap niet opvangen: er staan negenhonderd mensen op de wachtlijst voor opname en dié lijst zal door de beddenreductie alleen maar groeien. Urgente ge vallen worden onmiddellijk op genomen, maar sommige mensen die voor een kleine ingreep het ziekenhuis in moeten staan een jaar op dc wachtlijst. Harder werken in de polikliniek biedt volgens Trommel geen sou laas: ..Die zit ook al mudvol". Doorverwijzen naar andere zie kenhuizen in de Rijnmondregio is onmogelijk, want ook die moe ten bedden mieveren. Als de staatssecretaris zijn plannen doorzet overweegt Trommel in beroep te gaan bij de Kroon. In het bezuinigingsplan dat de provincie in 1983 maakte stond, dat het Holyziekenhuis 26 bed den zou inleveren. „De staatsse cretaris laat dat plan tweeëneen half jaar in de kast liggen en komt dat plots met de medede ling. dat wij meer bedden sneller moet inleveren", aldus een ont stemde Trommel. Het steekt de directeur-geneesheer bovendien, dat het verzoek voor meer ver pleeghuisbedden in de regio door Decs terzijde is geschoven. „Dat zou de druk op de ziekenhuizen nog wal verlichten". De filosofie achter de veelbespro ken beddenreductie was, dat het zwaartepunt in de gezondheids zorg meer7.ou worden verscho ven naar de 'eerste lijn', de huis artsen, de wijkverpleegkundigen en hel kruiswerk. „Maar die filo sofie is alleen met de mond bele den", aldus Trommel. „Het pa pier was geduldig, maar in de praktijk is er weinig van terecht gekomen. Er gaat nauwelijks meer geld naar de eerstelijns-ge zondheid, Wij zien de toestroom van patiënten ook niet minder worden". De gezondheidszorg kan volgens Trommel en wethouder IJsbrand van der Velden (volksgezond heid) wel degelijk goedkoper. „Maar er moet zorgvuldig en ge leidelijk worden bezuinigd. Als er meer ruimte in de polikliniek was konden wii wel bedden inle veren". Het ziekenhuis moet een hele afdeling sluiten en waar schijnlijk zon twintig mensen ontslaan. „Dat geeft aanleiding tot heel emotion ele d iscussies'-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1