Vlaardingen weigert bunkers te onderhouden Voor koffie- en theeleuten 14?5 n?5 Bewoners in minderheid UIAARDINGS OABBIAI SGHIEQAMSCHE COURANT NIEUWE WiïERWEG CSU8ANT 90 Jaar termeulen HOTTER DAMS NIEUWSBLAD Maassluis stelt kabelkrant uit Vlaardingen deelt mee in winst van Infokab Schiedam praat nog over kabelkrant Sjoer staat schilde rijen af voor expositie molens Parallelweg verdeeld over behoud kastanjes Slaapkamer in de as dat palet verrassend uft File op glibberige rijksweg Een eigentijds cadeau voor u... De Kreek wil verbouwen VHDIRWEG Breda H—rato. 3131 6C Waarffln;en. Postmis no. 313) AC VlaarMngm. TetefTOn: 313 4313)23 «53368. 4350587 - SBOOredactis; 5345208 DINSDAG 2 DECEMBER 1986 f Maassluis - Niet voor 1 januari 1988 zal een kabel krant-exploi- jtant toegang krijgen op de Maassluisse kabel. Momenteel ^zïjn er drie gegadigden: de Avondbladen Combinatie Rot- sterdam (ACR). Infokab en drukkerij De Groot uit Maas sluis. De toekomstige exploitant van de kabelkrant moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo wil de gemeente een kort lo pend contract {één jaar), actuele informatie, ruimte voor het doorgeven van gemeentelijk nieuws en een financiële ver goeding. „Iedereen beeft bij ons een gelij ke kans", aldus wethouder Wu- strow. „We gaan met alle partij- en praten en dan kijken we wel wat het meest gunstige is voor de gemeente Maassluis. Zo sim pel ligt het Wie ons het meeste kan bieden, mag op de kabel". Wie de kabelkrant op de Maas sluisse kabel gaal exploiteren, blijft dus voorlopig nog een •vraagteken. De pvdA-fractie liet tijdens de algemene be schouwingen van vorige week echter al doorschemeren weinig gescharmeerd te zijn van de kwaliteiten van Infokab uit Bcntfeld. ..Mijn fractie is, eerlijk gezegd, niet kapot van de pre sentatie van Infokab. Wij zullen u de details besparen, maar sa menvattend stellen wij vast dat Infokab niet de verrijking is waar onze fractie op zit te wach ten," aldus fractievoorzitter Ro bert Punt. De gemeente Maassluis heeft nu een jaar de tijd om met een raadsvoorstel te komen. „Dat is het beste. De datum van 1 janu ari 1987 was toch niet meer haalbaar, daarom hebben we de plannen een jaar doorgescho ven", maakt Wustrow duidelijk. Europa TV is inmiddels alweer van de kabel verdwenen. Wat er met het vrijkomende kanaal gaat gebeuren, is nog onduide lijk. „Daar hebben we nog geen beslissing over genomen", stelt Izaak van der Knaap, die het cai-bedrijf in zijn portefeuille heeft. „Veel mensen hebben een televisie met slechts acht of twaalf kanalen. Via de kabel kun je cr echter meer kanalen ontvangen. Die mensen zoeken gewoon een andere zender op. Ik ken mensen die in plaats van Europa TV nu BBC-2 op de ka bel hebben. We wachten de ont wikkelingen verder rustig af. Ik weet niet of we volgend jaar di~ reet Super Channel gaan door geven". Vlaardingen Infokab BV mag voorlopig tot eind 1988 een kabelkrant gaan verzorgen op het Vlaardingse cai-net De tij delijke overeenkomst, die de gemeente Vlaardingen gerui me tijd heeft met de Beatveidse programmamaker, wordt, als de gemeenteraad akkoord gaat, deze week omgezet in een vast contract voor twee jaar. Volgens de nieuwe overeen komst moet Infokab jaarlijks een kleine dertigduizend gul den (één gulden per abonnee) betalen voor het gebruik van het net. Ook van de reclame-op brengsten pikt de gemeente Vlaardingen een graantje mee, afhankelijk van de omzet maxi maal 25 procent. Overigens is in het contract de bepaling opge nomen, dat de reclameblokken niet meer tijd in beslag mogen nemen dan dertig procent van de nieuwsuitzendingen. In ruil voor de toestemming om van de kabel gebruik te maken, heeft Vlaardingen bij Infokab verder bedongen dat er bij tijd en wijle ook gemeentelijke informatie in de kabelkrant wordt opgeno men. Infokab moet volgens het contract elke maand zijn recla me-omzet melden bij de ge meente en bovendien jaarlijks een door een accountant gecon troleerd financieel overzicht overleggen, Vooruitlopend op de overeen komst is Infokab begonnen op een voor een tv-maker nogal ongebruikelijke manier recla me te maken voor zichzelf, na melijk door de huis-aan-huis- verspreiding van een krant, het Kabelnieuwsblad Vlaardingen. De papieren editie dient vol gens een woordvoerder ter on dersteuningvan de tv-krant Of hel Kabelnieuwsblad wordt op geheven zodra de krant op het tv-seherm voldoende kijkers trekt, laat een woordvoerder van Infokab in het midden. De gemeenteraad die deze week o--k overeenkomsten be krachtigt met Europa TV, Sky Channel, TV5 en de PTT (voor BBC I en BBC 2) overweegt in de toekomst nog een program ma aan het cai-pakket toe te voegen: abonneetelevisie. De enige leverancier daarvan, Film Net 24, heeft de gemeente onlangs een concept-overeen komst gestuurd. Vlaardingen bekijkt momenteel de financië le voors en tegens van die over eenkomst. Schiedam Het zal nog geruime tijd duren voordat de Schiedamse cai-abonnees het plaatselijke nieuws behalve in de krant ook op het televisiescherm kunnen lezen. Schie dam heeft al wel de beslissing genomen dat er een kabelkrant in het programmapakket moet komen, maar heeft die zendtijd nog niet uitbesteed. I Wethouder Wiegman (openbare nutsbedrij ven) is daarover nog jn onderhandeling met Infokab BV. het bedrijf uit Bentveld dat al in diverse Nederlandse plaatsen, waaronder Vlaardingen, een kabelkrant op het scherm brengt. Bij de laatste uitbreiding van het cai-net is ■een kanaal vrijgehouden voor een kabel krant. Volgens de nutsbedrijven wordt de eerste uitzending op zijn vroegst 'in de loop van 1987' verwacht. Vlaardingen Tussen bewoners van de Parallelweg in Vlaardin gen is onenigheid ontstaan over het lot van de kastanjebomen voor hun deur. Een deel van de straat ondervindt last van het groen, dat veel licht wegneemt en het uitzicht belemmert. Die bewoners willen dat de bomen zo snel mogelijk worden gerooid. Een ander deel is daar fel op te gen. Iedere boom, in een buurt die wat groenvoorzieningen toch al karig is bedeeld, is er één, voe ren zij aan. Aanvankelijk leek de plantsoe nendienst begrip te hebben voor de argumenten van de klagers. „Het is natuurlijk niet leuk als je door die bomen altijd in het don ker zit. We hebben regelmatig geprobeerd de kastanjes op te snoeien, maar daar bereik je wei nig mee: ze zijn gewoon te zwaar voor dat smalle trottoir. Daarom kwamen we uiteindelijk op het idee de kastanjes maar weg te ha len en ze elders in de stad weer neer te zetten", aldus hoofd plant soenendienst G J. Davidse. Maar de brief, waarin directeur gemeentewerken J.G. Gerritze de rooiactie aankondigde, viel niet bij iedereen aan de Parallel weg in goede aarde. Zelfs een compromis om slechts de helft van de kastanjes weg te halen, riep weerstand op. Gerritze mag dan vinden dat het weinig zinvol is te discussiëren over de keuze welke bomen er moeten sneuve len, sommige bewoners zijn een andere mening toegedaan. Ze lie ten niet na dat telefonisch mede te delen. Eén bewoner vindt Ger- ritzes besluit zelfs 'ongenuan ceerd'. Hij schrijft dat aan de ge meenteraad, met het verzoek een stokje te steken voor het uitdun nen van het kastanjebestand. Bij komend voordeel van de bomen is volgens deze bewoner dat als 's zomers de kastanjes in bloei staan, ze een natuurlijk scherm vormen tegen het verkeersla waai op de Parallelweg. Voor de plantsoenendienst blijft volgens Davidse nu geen andere mogelijkheid over dan voor- en tegenstanders te tellen en de meerderheid zijn zin te geven. Davidse: „Maar dan moet ik de reacties wel zwart op wit hebben. Want telefoontjes zeggen me niet veel". Voor de groep die de kas- tanjes wil behouden is er, als zij in de minderheid hlijken, één schra le troost er worden niet meer dan zestien bomen weggehaald. En de kastanjes, die verder van de huizen afstaan, worden ge spaard. De brandweer was snel ter plaat se om het vuur te doven. Een om stander probeert de fotograaf van het maken van foto's af te houden. Vlaardingen Spelende katten veroorzaakten een felle brand in een slaapkamer van een woning aan de Keesomstraat in Vlaar dingen. De beestje waren aan het spelen, gooiden spullen omver die op de brandende gevelkachel terechtkwamen. De brandweer was snel ter plek ke, maar kon niet voorkomen dat de slaapkamer geheel uitbrand de. De bewoonster van de wo ning was op het moment van het uitbreken van de brand niet thuis. Zij werd door buren attent gemaakt op de brand. Een persfo tograaf liep een klap op van een omwonende, die wilde verhinde ren dat foto's gemaakt werden van de brand. Vlaardingen Vlaardingen is niet van plan het be heer op zich te nemen van dendrie openbare schuilkel ders, die de stad telt. De gemeente vindt dat het rijk daarvoor maar zorg moet dragen. Zelfs het aanbod van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mevrouw B. de Graaff-Nauta, om de bunkers met geld uit Den Haag een onderhoudsbeurt te geven, is door Vlaardin gen afgewezen. Burgemeester Scheeres overhandigt vader en zoon Van Drfel Kluit, de molenaars, een foto van De Walvisch in cadeauverpakking. Vlaardingen is bang dat het bij een eenmalige bijdrage blijft en dat volgende opknapbeurten wel voor rekening van de gemeente komen. Zolang er geen wet is die de gemeente verplicht met schuilkelders te zorgen voor de veiligheid van zijn inwoners, is het onderhoud een taak van het rijk. zo redeneert Vlaardingen. Hel heen en weer schuiven van de verantwoordelijkheid voor de bunkers heeft te maken met het opheffen van de BB. De organisa tie Bescherming Bevolking is of ficieel tot 1 januari 1987 verplicht de bunkers, regelmatig op hun bruikbaarheid te controleren en ze in stand te houden. Maar de BB behoort vanaf volgend jaar voorgoed lot het verleden en wie daarna de schuilkelders moet gaan onderhouden is nog niet wettelijk geregeld. Voordat die vraag actueel werd, kwam Bin nenlandse Zaken een jaar of wat geleden met het voorstel de bun kers maar te amouveren, ofwel te slopen. Maar dat idee is door de huidige staatssecretaris verwor pen. De schuilkelders moeten in stand worden gehouden, des- 7-Delige theeset Schattige theeset van fraai geüekoreerd aardewerk. In kadoverpakking. Van l9=95~voor Luxe tv kan. Dankzij de glazen binnen- fles blijven al uw dranken heerlijk warm. Met roze bloemdekor. Van 44:95" voor zolang voorradig noods met geld uit Den Haag, vindt de huidige bewindsvrouwe. Hoewel er vanuit het stadskan toor al heel wat correspondentie is gevoerd met het ministerie en met de Kringraad Zuid-Holland van de BB. is de kwestie voor Vlaardingen niet erg urgent De bunkers zijn nog niet zo lang ge leden door de BB gecontroleerd en in orde bevonden. Ook voor de Vlaardingse burger is de zaak op de keper beschouwd van on dergeschikt belang. De schuilkel ders —gelegen aan de Wagner- straat, de Fransenstraat en de Westlandseweg, bij de molen bieden in geval van oorlog plaats aan zegge en schrijve tweehon derd personen. Een vierde bunker, bij het Holy- ziekenhuis. ooit aangelegd als nood bestuurspost voor het colle ge van B en W, is in crisistijd niet toegankelijk voor burgers. En misschien ook niet voor degenen voor wie het onderkomen eigen lijk is bedoeld —de burgemeester, de wethouders en enkele top ambtenarenwant een tijdje ge leden werd in politieke kring ge opperd het ondergrondse crisis centrum voorgoed te sluiten. Daar kwam het uiteindelijk niet van, maar dc besparing waar het om ging werd toch bereikt, ge woon door voorlopig een punt te zetten achter het onderhoud. Schiedam—Tientallen liters vis- olie hebben gistermiddag rijks weg 20 bij het Kethelplein onbe rijdbaar gemaakt. Nadat een truck met aanhanger zeventien vaten met het glibberige goedje had verloren en twee vaten op het wegdek waren opengebar sten, ontstond een lange file. De brandweer had ongeveer een uur nodig om de smurrie te verwijde ren. Bij onderzoek bleek dat enkele van de in totaal 200 vaten in de bocht van het Kethelplein waren gaan schuiven. Doordat de vrachtauto niet van een huif was voorzien, tuimelde een deel van de lading over de rand. Het aeh- teroprijdende verkeer wist de va ten te ontwijken. Er deden zich geen botsingen voor. Om herha ling te voorkomen werd de viso- lie overgeladen op een andere vrachtwagen. Op rijksweg 20 deed zich enkele uren later opnieuw filevorming voor toen een scharende vracht auto na een plotselinge remma- noeuvre dwars over de weg was komen te staan. Ook bij dit inci dent raakte niemand gewond. Molendirecteur Jos Gunneweg toont een schilderij van de bejaarde en bebaarde heer Sjoer, waarop een nos talgisch Schiedams stadsbeeld is te zien. Schiedam De bewonersverenjgingen zullen geen meerderheidspositie inne men in de nieuwe organisatie Onder steuning Bewoners in Stadsvernieu- wingswijken. Er was eerst sprake van dat de verenigingen meer bestuursleden konden leveren, maar een nieuw voor stel, dat vanavond in de welzijnscommis- sie van Luub Hafkamp aan de orde komt, brengt hun aantal terug tot twee. Voorts komen twee gemeenteraadsleden in het be stuur van Ondersteuning Bewoners, alsmede een door B en W aan te zoeken voorzitter. In de oude wijken is men over deze wijziging zeer ontstemd; uit de samenspraak met de ambtenarij was een meer bevredigend voorstel ontsproten. De reacties waren aanvankelijk zo bitter, dat over wogen werd er helemaal mee te kappen: „Wat heb je aan een instituut voor de bewoners, waarin de ge meente het voor het zeggen krijgt?" Maar na over leg tussen enkele bewonersverenigingen is besloten tot een andere tactiek, die vanavond zal blijken. Het nieuwe voorstel wijkt af van de wens van een groot deel van de oppositie om juist elke wijk een bestuurszetel te gunnen. Dat zouden er vijf zijn: Nieuwland, Centrum, Oost, Zuid en West Daar blij ven er nu twee van over, In het eerste voorstel werd uitgegaan van drie (voldoende voor een bestuurs- meerderheid) omdat Nieuwland en Centrum nogal eens mot hebben met de drie oude wijken; vijf be stuurders, voor elke wijk één, zouden elkaar in On dersteuning Bewoners steeds in de haren vliegen. Door er drie aan te wijzen dacht wethouder Hans van Kleef dat probleem te ondervangen. Bij het instituut (beoogde startdatum 1 januari 1987) komen opbouwwerkers en bewonersdeskundigen te werk. Er is sprake van dat een flink aantal van de huidige deskundigen op zoek is naar werk buiten Schiedam. Het is de vraag nog, of de twee opbouw werkers, die door het Sivos waren benoemd maar van Ben W niet aan de slag mochten, nog in zijn voor een functie bij Ondersteuning Bewccr^s. dit PC-quartsklokje is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... .de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! Noteer als nieuwe abonnee adres postcode I plaats _huisno._ I lelefoon (voor controle bezorging) maand O kwartaal «deha I stuur als dank het P.C.-quartsklokje naar naamvoorl I adres____ I postcode- I plaats- of>ituren in «n Qptn envelopzonder pottzcgel geedreueerd un, Rotterdams Nieuwsblad, tftL «bonnemenlen. Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam. Schiedam De oudste molenbeschermer van Schiedam, J.R. Sjoer (85), stelt al zijn foto's en schil derijen, die hij in de jaren twintig en dertig van de molens heeft laten maken, ter beschikking voor een expositie, die dan wel door anderen georgani seerd zou moeten worden te denken valt aan stichting De Schiedamse Molens. Sjoers verzameling is uniek en omvangrijk. In 1928 kocht hij molen De Walvisch, toen deze geveild werd door de Rotterdam se noiaris A.H.W. Jost. Voor 3500 gulden wist Sjoer de molen te verwerven: hij deed dat als tus senpersoon voor de Haarlemse Hypotheekbank, waarvan direc teur Van Tienhoven voorzitter was van vereniging De Holland se Molen. Ook molen De Drie Koornbloe- men, bij de Vellevest, kwam via een veiling in handen van Sjoer. Die molen kocht hij in 1935 voor 1710 gulden, een koopje, al moest er drie jaar later voor 11.000 gul den aan verbouwd worden. Bei de molens ondergingen opknap beurten, waarbij plavuizen- en steenhandelaar Sjoer materialen leverde en ook deskundige ad viezen gaf. Sjoer, die nog altijd in bouwmate rialen handelt bij de voormalige boerderij aan de Lange Nieuw- straat, verwierf zich in die perio de de naam van molenbescher mer. Hij was eind vorige week dan ook de speciale gast, toen ge vierd werd dat de restauratie van molen De Walvisch was voltooid. En bij die plechtigheid maakte Sjoer ook bekend dat hij zijn unieke molenillustraties ter be schikking stelt voor een tentoon stelling. „Ik ben altijd getroffen geweest door de bekoring, die van de Schiedamse molens uit ging", Het hij weten. Schiedams Molennieuws, een speciaal aan De Walvisch gewijde uitgave van stichting De Schiedamse Molens, besteedt ook aan Sjoer extra aan dacht. Volgens burgemeester Scheeres, die onthulde dat de stichting als volgende project de halve molen De Palmboom gaat herbouwen, zijn er voor de restauratie van De Walvisch belangrijke schenkin gen gedaan uit onverdachte hoek. Stichting Molen De Vrij* heid heeft, ondanks dat zij op commerciële basis werkt en De Walvisch als concurrent zou kun nen aanmerken, een flinke subsi die verstrekt. Scheeres prees voor die bijdrage met name ge pensioneerd distillateur Frans Geerdes, voorzitter van De Vrij heid. Ook het M.C.M. de Groot fonds heeft geld verstrekt; Schee res noemde het bedrag niet, maar zei dat het totaal aan schenkin gen van dit fonds voor de Schie damse molens al een bedrag van meer dan zes cijfers beloopt. Schiedam Centrum De Kreek, vroeger als clubhuis gebruikt door groepen uit Schiedam-West en door jongeren uit de hele stad, krijgt een andere bestemming. Het monumentale herenhuis aan de Lange Haven 92 wordt ver bouwd tot wooneenheden. Woonvereniging De Kreek heeft hiertoe een bouwvergunning ge kregen van de gemeente.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1