Toorman: mijn gezin is aan 't lijntje gehouden Bas blij met Bas Ambtenaren tot actie bereid Angst beheerst de Valiumwijk' Deskundigen praten over Stationsstraat JE ZETJE GELD HAAST GROEIEN Handtekeningen tegen kruispunt VLAMNGS OflGBliB SEHIEBAMSGHf GOIRANT MEflWE IWEBliE C8MBAHI Publiek blijft buiten schot Van Rijn betreurt emoties f' EEN CADEAU DAT ELKE DAG GROTER WORDT verenigde spaarbank Oppositie perplex van ommezwaai WD WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557- sportredactie: 4345209 Schiedam Broersvest-bewoner H.W.D. Toorman voelt zich door bu reau Huisvesting lelijk beetgeno men. Maandenlang heeft hij 'gedul dig, begripvol en vooral hoopvol' ge wacht tot de nieuwbouw op het Schuttersveld was opgeleverd, want bij bureau Huisvesting hadden amb tenaren hem geregeld laten weten dat hij een goede kans zou maken maar uiteindelijk ble.cen alle wo ningen uitgegeven. Geen Toorman tussen de gelukkigen. .,Wïj zijn aan het lijntje gehouden". Hij legt zich er met bij neer en heeft de raadscommissie voor stadsver nieuwing en volkshuisvesting aan geschreven om aandacht voor zijn probleem te vragen. Ook de rechts winkel Schiedam is door Toorman benaderd. Hij zit er behoorlijk mee, dat. Huisvesting hem afraadde om zich voor andere woningen in te schrijven het Schuttersveld zou immers wel doorgaan maar dat hij nu kennelijk onderaan de wacht lijst van woningzoekenden mag be ginnen. En nog een winter aan de Broers- vest? Het gezin Toorman woont er in een oud en vochtig huis, de twee zonen van het gezin zijn allebei cara- patient. Met een medische urgentie cn het flinke aantal van 850 punten, via het puntensysteem van Huisves ting. dacht Toorman wel voor een eengezinswoning in aanmerking te komen. Huisvesting liet weten dat de woonwagenbewoners, die naar het Schuttersveld wilden, voorrang zouden krijgen, maar niettemin kwam Toorman op de derde plaats op de kandidatenlijst. Stopgezel Er ontstond vertraging, kreeg hij vervolgens te horen. De oplevering kwam later, ook de vaststelling van de huur werd bemoeilijkt. Het Ge meentelijk Woningbeheer liet we ten dat de uitgifte even werd stopge zet. Toorman bleef informeren, kreeg bevestigd dat zijn kansen goed waren, mocht zelfs zijn voorkeur voor de ligging van de woning opge ven. en kreeg het advies zich niet el ders in te schrijven. Eind november kwam de koude douche; alle woningen bleken al uit gegeven. „We hebben meer dan een jaar gewacht", schrijft Toorman, „hoop, verwachting en enthousias me blijken uiteindelijk ten illusie te zijn geweest". Volgens zijn relaas toonde men bij Huisvesting begrip voor zijn verbit tering. maar kon men weinig con creets in het vooruitzicht stellen. Woningen in aanbouw, zoals op het GTB-terrein, bleken ook al te zijn uitgegeven. Met zijn brief aan de commissie van wethouder Hans van Kleef wil Toorman een en ander aan de kaak stellen. De ambtenaren, die hem ge adviseerd hebben, hadden kennelijk onvoldoende informatie. Toorman gaat ervan uit dat er meer Schie dammers zijn zoals hij, die het slachtoffer worden van ambtenaren die maar wat zeggen, zonder dat er dan later enige extra inspanning wordt geleverd om de gedupeerden- alsnog te helpen. Ook wil hij de commissie erop wij zen, dat er bij nieuwbouw wel prio riteiten kunnen zijn (voorrang voor woonwagenbewoners), maar dat daardoor het normaal geldende puntensysteem buiten werking wordt gesteld. Het helpen van de ene groep heeft dan onaanvaardba re consequenties voor de andere groep. De rechtswinkel, die ook door Toor man benaderd is, bracht eerder dit jaar samen met het Advocatencol- lectief en het Bureau voor Rechts- hulp een rapport uit over de talrijke klachten, die cr over Huisvesting bestaan. Toormans ervaring is daar weer een frappante aanvulling op. Woud hoek „Ik heb juist vanochtend met me neer en mevrouw Toorman gespro ken". zegt R. Zuïdema, chef van bu reau Huisvesting. Gisteren heeft hij het gezin Toorman een eengezins woning in Woudhoek in het voor uitzicht kunnen stellen. Waren zij enthousiast? „Ja, ze hebben er zelf om gevraagd", zegt Zuidema, Hl.' hoe kon het nu misgaan rond h' huttersveld? Zuidema weet hei met, hij verwijst naar zijn collega R. van der Noll, die over de beleid suitvoering gaat. Die moet het eerst eens uitzoeken. Later belt Zuidema terug: ze hebben het er eens over ge had met wethouder Van Kleef en die wil de kwestie grondig onder zoeken. Op hem is nu het wachten. Bewoners van de Laurens Costerhof laten zien hoe makkelijk het is om teslooppanden te betreden. Schiedam De bewoners van de Laurens Costerhof zien de kerst dagen met angst en beven nade ren. Ze zijn bang voor de zoveel ste fik ui cén van de leegstaande panden in de pal naast hen gele gen Laurens Costerstraat. In een half jaar tijd werd de afbraak buurt 's nachts zeven keer opge schrikt door brandalarm. Even zoveel keer vluchtten angstige bewoners massaal de straat op. Afgelopen weekend was het weer prijs. De voortdurende angst, dat er misschien een volgende keer slachtoffers vallen, heeft er al toe geleid dat 's nachts in de buurt druk wordt gepatrouilleerd. „We kunnen toch niet sLapen", ver duidelijkt Toon Loke. „Andere mensen kijken uit naar het weekend. Wij niet Wij leven slechts met één vraag: welk pand vliegt er nu weer in de hens?" Hij vertelt hevig geëmotioneerd over de angst voor brand, die het dage lijks leven in de grimmige buurt beheerst. De valiumwijk. Een betere naam kunnen de overgebleven bewo ners van dat stukje Schiedam- Oost, dat uiteindelijk volledig on der de slopershamer moet, van wege de voortdurende aanvallen op hun zenuwgestel ook niet be denken. Onvoldoende De bewoners zijn het spuugzat. In augustus werd de gemeente al ge alarmeerd, dat de slooppanden deugdelijk moesten worden afge sloten. De gemeente greep in, maar volgens de bewoners onvol doende. De meeste panden wer den hermetisch dichtgemetseld, maar bij anderen werden slechts provisorisch deuren en ramen dichtgespijkerd/ Een wandeling langs de troosteloze rij lege pan den leert dat sommige huizen nog steeds vrij toegankelijk zijn. ,,We lopen al een half jaar tegen een muur'*, zegt Andre Blanker, die er hard overpeinst zijn drieja- Tig dochtertje in het weekend bij zijn 'ouders onder te brengen. •„Telkens wordt er na een brand „weer wat dichtgespijkerd. De po- btiê surveilleert twee nachten, maar dan is iedereen het weer vergeten". De 13-jarige dochter van Cor de (Geus slaapt al weken niet meer in haar eigen bed. „Ze slaapt bij mij. Het is onverantwoord haar alleen te laten slapen", vindt hij. „Als het weer zover is moeten we zo snel mogelijk het huis kunnen verlaten. En we zijn niet de eni gen. Andere bewoners besteden hun kinderen in het weekend ook uit". Vooral met het oog op de nadere kerstdagen zijn de bewoners bang voor calamiteiten. „Straks dumpen groepen jongeren hun kei-stbomen in die panden. De el lende is niet te overzien, als die boel wordt aangestoken meent Toon Loke. Op de proef Het is niet alleen de angst voor brand die hun gemoedsrust al maanden danig op de proef stelt. Ook de wetenschap dat een uit slaande brand gemakkelijk de vlucht vanuit de tussen wonin gen ingeklemde Laurens Coster hof onmogelijk kan maken, maakt hen doodsbang. Het trio woordvoerders vindt dat de gemeente zich straks bij een eventuele brand met slachtoffers niet achter overmacht mag ver schuilen. Ze zijn heel gedecideerd in hun oordeel: „Door niet goed af tc sluiten, lokt de gemeente die brandstichting in feite uit. Als er niet snel iets gebeurt, en dan be doelen we deze week nog, dan moeten we het recht maar in ei gen hand nemen". Martin Smit, ambtenaar bijopen bare werken, beloofde al in au gustus dat cr maatregelen zouden worden getroffen. „Ik heb van de dienst gemeentewerken steeds opgaven gekregen van de provi sorische afsluitingen". Hij is ver volgens verbaasd dat de buurtbe woners regelmatig hebben ge vraagd om meer blijvende oplos singen. Volgens hem ts er sprake van een dilemma. Moet je 'grof geld' uitgeven voor een betrek kelijk korte tijd? „Als het echt de spuigaten uitloopt, moet je na tuurlijk iets doen. En ja. inder daad, die kerstperiode houdt een verhoogd risico in". Hij belooft het 'noodsein' door te spelen naar gem een lewerken Schiedam/Vlaardingen/ Maassluis Het merendeel van de ongeveer 1500 geor ganiseerde Vlaardingse ambtenaren en trendvol gers zal niet aarzelen tot ac tie over te gaan, als het over leg met minister W. van Dijk (binnenlandse zaken) over hun arbeidsvoorwaar den vandaag niets oplevert. De Vlaardingse afdelingen van de ambtenarenbonden AbvaKabo, BTA, CFO en NBvGA zijn pessimistisch ge stemd over de uitkomst van de laatste gespreksronde met "de minister. Na het onverzettelijke nee waar mee de regering tot nu toe rea geerde op het voorstel om de sala rissen van de overheid min of meer gelijk te trekken met die van het bedrijfsleven, houden de bonden ernstig rekening met een definitieve afwijzing van hun ei sen, „We gaan ervan uit dat we de barrikaden op moeten", zegt AbvaKabo-bestuurder J. van Pa- peveld. Anders dan in 1983, toen voorna melijk de bevolking de dupe werd van de stakingen bij het overheidspersoneel, willen de Vlaardingse afdelingen nu 'pu blieksvriendelijke' acties gaan voeren. „Niet het publiek, maar de rege ring moet de pijn voelen", aldus Van Papeveld. Die duidelijke af spraak heeft de AbvaKabo- Vlaai dingen gemaakt tijdens een drukbezochte ledenvergadering op 13 november. Uitgewerkte ac- tiemodellen -kwamen toen nog niet ter tafel, maar Van Papeveld heeft er al wel zijn gedachten over laten gaan. Hij zoekt het in de eerste plaats in het tijdelijk niet uitvoeren van impopulaire maatregelen, zoals het afsluiten van gas en licht van mensen met betalingsachterstan den Dat kost de overheid geld en levert sympathie op bij de bevol king. Mocht Den Haag die spél de prik ken negeren, dan kan er altijd nog naar hardere middelen worden gegrepen, meent de bondsbest uurder. De bonden in Vlaardingen weten zich verzekerd van de steun van hun directe chef, de wethouder voor pei-soneelszaken Kees van der Windt. Als plaatselijk werk gever voorziet hij dat door het verschil in beloning tussen bedrijfsleven en overheid, het voor de gemeente moeilijker zal worden goed opgeleid personeel aan te trekken. Een beter betaal de baan in de particuliere sector zal vooral op de hogere ambtena ren een onweerstaanbare aan trekkingskracht blijven uitoefe nen, vreest Van der Windt. In Maassluis nemen de ambtena ren voorlopig een afwachtende houding aan. AbvaKabo-be stuurder J, Kers stuurt vandaag namens zijn afdeling een protest per telex naar minister Van Dijk. De bond heeft de leden gevraagd in welke mate zij bereid zijn eventueel tot actie over te gaan, maar hel antwoord laat nog op zich wachten. Dat verbaast Kers in het geheel niet: „Wij zijn hier nooit zo heetgebakerd als in Vlaardingen. Wij wonen niet voor niets in de geboortestad van .Abraham Kuijper. Dat was ook niet zo'n actievoerder". De Schiedamse ambtenaren en trendvolgers kijken eveneens de kat uit de boom. „We wachten eerst af wat de minister zegt", al dus AbvaKabo-woord voerder Gerard van Marsbergen. Maar ook de Schiedamse overheidsdie naren verwachten niet, dat Den Haag over de brug zal komen. Daarom praat de afdeling al en kele weken voorzichtig over acti viteiten volgens Vlaardings re cept. Van Marsbergen: „We laten in elk geval niet weer het huis vuil op de stoep staan. Het pu bliek mag er dit keer geen enkele hinder van ondervinden. We zul len allereerst de minister van binnenlandse zaken laten mer ken wat we van zijn beleid vin den". De perikelen over de parkeertarieven zijn opgelost. Demissionair wet houder Goudriaan en multimarkt-directeur Stuyts (rechts) kunnen weer la chen. Mocht Goudriaan als wethouder moeten opstappen, dan kan hi] meteen als cassière aan de slag. Vlaardingen De verf is nog nauwelijks droog, of de kassa's rinkelen al in de splinternieuwe muUimarkt van Bas .van der Heijden. Nog net op tijd om te profiteren van de koopdrift in december slaagde de winkelgi gant er in, de supermarkt aan de Gedempte Bïersloot te openen. Zelfs compleet met parkeergele genheid, hoewel ook dat op het nippertje was. Het compromis dat de politiek eind vorige week bereikte over de tarieven in de Afrol-garage kwam voor Vlaardings modern ste win keiparadijs juist op tijd. Directeur P.J. Stuyts vond een applausje voor het stadsbestuur dan ook zeker op zijn plaats. Het klikte gisteren tijdens het beslo ten openingsfeestje voortreffelijk lussen het grootwinkelbedrijf en de politiek. Vergeten waren alle dreigementen met een kort ge ding om het betaald parkeren te regelen. Bas Goudriaan hield als demis sionair wethouder een toespraak je over de hernieuwde levens kansen voor Vlaardmgen als re gionaal centrum. Daar kan nu mede dankzij het Dirk van den Broek-eoncern recreatief worden gewinkeld, jubelde Goudriaan. En Stuyts loste een schotje voor de boeg door te verklaren dat Bas van der Heijden reikhalzend uit ziet naar nog een nieuwe zaak: in het uitbreidingsplan voor win kelcentrum Holy. Goudriaan ging daar, als 'kleine doe-het-zelver zonder politieke betrokkenheid', niet op in. Hij vond het centrum belangrijker: „Nu kunnen we eindelijk weer tegen Rotterdam opboksen. Dat is de grootste concurrent Niet Maassluis dal is te klein. En ook niet Spijkenisse dat is toch te ver". Het Van den Broek-concern is vastbesloten de miljoeneninves tering snel terug te verdienen. Voor de verlaten winkel aan de overkant werd op de valreep het huurcontract verlengd, om tc voorkomen dat zich daar een concurrertde kruidenier vestigt. Daar worden alleen zaken van hot eigen concern geduld. MaassluisDe bewoners van de Stationsstraat in Maassluis geven de strijd voor het behoud van hun huizen niet'op. Vorige week benadrukte PvdA-wethouder Anton Wustrow, dat er geen sprake van kan rijn dat de ge meente de helpende hand toe steekt. De PPR/PSP-fractie wil dat de gemeente de bewoners wèl helpt, „Als de bewoners de huizen wil len verbeteren, dan kunnen ze een beroep doen op het fonds voor particuliere woningverbete- ring", aldus liet Wustrow aan duidelijkheid niets te wensen over. De raad is het met dat standpunt in meerderheid eens. Het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (LOS) is het met de visie van de gemeente niet eens. Al herhaaldelijk is bij de gemeente aangedrongen op heroverweging van het ingeno men standpunt. Het LOS wil dat de gemeente de huizen aankoopt, opknapt en weer gaat verhuren aan de bewoners. Deskundigen hebben daarvoor plannen ont worpen. Het door de gemeente geïnvesteerde geld kan terugko men via de huren en allerlei door hel rijk verleende subsidies. Nu de gemeente niets wil doen, rijn de bewoners bang voor verpau pering van de straat. Um de situatie in één van de meest karakteristieke straten in Maassluis nog eens onder de loep te nemen, praten deskundigen op donderdag 4 december over de problematiek. „Een deskundige visie op* de (on)mogelijkheden voor verbetering van de Stations straat", zoals het LOS laat weten. Het forum wordt gevormd door ir.A. Bouwhuis, consulent stads vernieuwing bij de provinciale planologische dienst in Zuid-Hol land; ir.G. van Evert van de afde ling stadsvernieuwing van de ge meente Den Haag: ir.E. Janssen, conculent van het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting en dre.J. Schuyt, coördinator bij de werk groep 2000 in Amersfoort. De leiding van de discussie is in handen van ir.J. 't Mannetje, we tenschappelijk hoofdmedewer ker van de TU in Delft De bij eenkomst in Koningshof aan de Üiverlaan begint om 14.00 uur. Maassluis Uit handen van mevrouw MH. Brouwer ont ving burgemeester Hans van Es gisteravond voor aanvang van de raadsvergadering-872 hand tekeningen van Maassluizers, die verontrust zijn over de ge vaarlijke situatie van de krui sing van Westlandseweg, Ro- zemaan en Wagenstraat- De strijdbare Maassiuisse wil dat daar stoplichten komen. Het kruispunt is al maanden een doom in betoog van het meren deel van de Maassiuisse bevol king. Sinds de reconstructie is de situatie volgens haar veel on overzichtelijker geworden. „In twee dagen tijd had ik ruim 800 handtekeningen bij elkaar. Dat zegt toch genoeg. Er vinden we kelijks ongelukken plaats", al dus Brouwer. Het college Is altijd tegen het plaatsen van stoplichten ge weest „Plaats je ze, dan kun je ze nooit meer weghalen", ver klaarde Anton Wustrow on langs De gemeente hoopt dat als de reconstructie van het Ha venplein gereed is, de proble men tot het verleden behoren. Het snelverkeer zal dan via de Mozartlaan en Laan '40-*45 naar de rijksweg worden geleid. Nu gebruiken vooral de automobi listen de Rozenlaan als sluip route om snel en zonder opont houd van stoplichten de rijks weg te bereiken. (ADVERTENTIE) Op zoek naar een origineel geschenk voor de feest- j dagen? Denk eens aan een Spaarcertificaat van de Verenigde Spaarbank. Een waardevolle verrassing die maar méér waard wordt Met onze nieuwe Spaarcertificaten kiest u voor een veilige spaarvorm met ieder jaar een hogere rente. In het 5e en laatste jaar zelfs 8%%. Spaarcertificaten zijn oersolide waardepapieren in 3 verschillende aankoop bedragen; van f 1000,-, f 5.000,- en f 10.000,- Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met registratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) Schiedam PvdA en WD blij ken het plotseling eens te zijn over hel aantal van slechts twee zetels voor de bewonersvereni- gingen Sn het nieuwe instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingswijken. Op 29 oktober nog meende VVD-frac- tieleider Gerard Vei hulsdonk. dat de liewonersverenigingen veel meer invloed moesten krij gen, dus meer zetels Gisteravond bleek de VVD een draai van 180 graden te hebben gemaakt het verbijsterde de oppositie, „Ik sta perplex", zei Bart de Lee- de (PSP/PPR). „D»t getuigt van grove minachting", vond Ulferd Bruseker (CPN) „Wat bezielt Verhulsdonk?" vroeg Els Heli- wig (CDA). Verhutsdonks fractiegenote An nie Renskers zei haar fractielei der reeds op 30 oktober op andere gedachten te hébben gebracht. Met welke argumenten, dat liet zij in het midden, zodat Hellwig zich afvroeg waarom Verhuls donk nu ineens niet meer voor méér invloed van de bewoners- vereniging is. Vlaardingen Ondanks de te genstellingen binnen de fractie zullen de twee vertegenwoordi gers van D66 in de Vlaardingse gemeenteraad vanavond toch ge woon hun plaatsen naast elkaar innemen. Ook fractievoorzitter Wil van Rijn, die had aangekon digd voorlopig niet meer in de raad te verschijnen. Hij vindt bij nader inzien zijn persoonlijke on genoegens ondergeschikt aan de kiezersbelangen. Vrijdagavond deelde Van Rijn mee niet langer met Atie Hoog- enboom te willen samenwerken. Op instigatie van Van Rijn was zij even tevoren door de partij aan de kant gezet. Maar rijn fractiege note trok zich van dat besluit niets aan en zei als raadslid te zul len aanblijven. „Mijn reactie daarop om dan zelf maar weg te blijven was wel heel emotioneel". Atie Hoogenboom geeft van avond in ae gemeenteraad haar visie op het conflict binnen D66 Tijdens het spreekhalfuur zal zij een verklaring voorlezen. Niet een politiek meingsverschil. maar haar relatie PvdA-fractie- voorzitter John Ranshuijsen is volgens haar de oorzaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1