Kamp aan de Schie stuit op bezwaren 'Één-gulden-tarief is walgelijk zaakje' Garage lijkt op Berlijnse Muur Gemeentewerken moet personeel afstoten VLAARDINGS MGBUB SGHIEDAiSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Burenhulp stagneert: problemen te groot Tokotheek verkoopt alleen gezelligheid Eef Collé in bestuur van Holyziekenhuis Premiewoningen Oosthavenkade bijna verkocht Vieze luchtjes leiden tot interpellatie Hans Bakker niet gewenst D33 SP laakt plannen college BORG-blok gaat nog jaren mee Salon van de 3 Maassteden Broersveld in één richting DONDERDAG 4 DECEMBER 198S J Regionale redactie: Breda Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardinflen. Postbus 110, 313ILAC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4362066, 4350557 - sportredactie: 4346209 Schiedam Ouderen, die thuis algehele verzorging behoeven, komen in een crisis te verkeren als Ge deputeerde Staten een re cent ingestelde bezuini ging niet ongedaan ma ken. Voorzitter mr.C.M. Westra en se cretaris Martha Wagenaar van de gezamenlijke commissie Oude- renbelangen dringen er bij het provinciaal bestuur ten zeerste op aan, dat er alsnog geld vrijkomt voor het project 'tijdelijke algehe le verzorging'. Beide dames vre zen dat bejaarde Schiedammers, die thuis door familie worden verzorgd, in grote nood komen, indien het ondersteunende fami lielid zelf voor onbepaalde tijd 'uitvalt'. Mevrouw Westra en mevrouw Wagenaar noemen GS schrijnen de gevallen van mensen, die ai ja ren voor vader of moeder zorgen, daardoor al jaren niet meer met vakantie konden en onderhand bijna overspannen zijn gewor den. Ook wijzen zij op situaties, waarbij een bejaarde de hulpbe hoevende partner verzorgt maar plotseling zelf in een ziekenhuis rrioet worden opgenomen. In gevallen, waarin dan ook nog de kinderen ver weg wonen, of wanneer er geen kinderen zijn, kón een noodoplossing worden gevonden via het project 'tijdelij ke algehele verzorging'. Maar nu dat project ten gevolge van de be zuinigingen stopgezet moet wor den, kunnen zich trieste ontwik kelingen voordoen, aldus de ge zamenlijke commissie Ouderen- belangen. Alle ondersteuning dreigt weg te vallen. Volgens Westra en Wagenaar is het zelfs zo, dat ook een project als burenhulp hierdoor dreigt te stranden. Veel mensen en dat hoeven niet altijd de naaste buren tej zijnzijn best bereid iemand die hulp nodig heeft, .een helpen de hand toe te steken. Maar als bét daarbij gaat om zware, ver zórgende taken, dan_schriktmen terug. Sommigen wijzén om die reden burenhulp als vrijwilli gerswerk zelfs af. Voor de schrijnendste gevallen is in Schiedam 18,000 gulden nodig, volgens Oudgrenbelangen. Het gaat daarbij om 300 dagen verzor ging a ƒ62,50. Andere oplossin gen zijn onuitvoerbaar of nog duurder. De-ecjnrnissie hoopt GS te vermurwen door erop te wij zen, dat er een preventief aspect is. Indien namelijk tijdelijke alge hele verzorging mogelijk is, kan opname in een verzorgingstehuis voorkomen of uitgesteld worden en dat levert een besparing op, waardoor de uitgave voor tijdelij ke verzorging dik teruggewon nen wordt Schiedam 'Vlaardingen Het oud-gemeenteraadslid voor de GPN in Schiedam, Eef Collé, wordt waarschijnlijk bestuurslid van de stichting Holyziekenhuis. Coliè heett in principe ja gezegd op het verzoek van de onderne mingsraad om in het bestuur plaats te nemen. De benoeming moet nog worden goedgekeurd cipor het Vlaardingse college van B en W. De ambtelijk secretaris van de ondernemingsraad, Henny van der Heiden, kent Collé al twintig jaar en noemt hem een 'goede keus'. Zij plaatste Collé op de voordrachtslijst omdat hij goed thuis is in de gezondheidszorg en veel bestuurlijke ervaring heeft Collé is in Schiedam behalve raadslid ook jarenlang wethou der geweest. In zijn loopbaan als stadsbestuurder beheerde hij ver scheidene portefeuilles. Vlaardingen Voor het nieuw- bouwcomplex van premiewonm- gen aan de.-Oosthavenkade, tus sen Oostérstraat en Maasstraat, bestaat enorme belangstelling. Nog voordat officieel de-eerste paal is geslagen, is het merendeel van de 55 huizen nu al verkocht Voor de bouw van het complex, dat uit 20 appartementen en 35 eengezinswoningen bestaat, geeft wethouder Bas Goudriaan op 11 december het startsein. De prij zen van de huizen variëren van 140,000 tot 156.000 "gulden. _Re- "horet Bouw uit Waddinxveen "voert het werk uit. - Vlaardingen ïlemi Poppe (Socialistiese Partij) wil dat er snel iets gedaan wordt aan de kattepislucht, die al enke le weken in de stad hangt. Het chemische bedrijf, dat de stank veroorzaakt, moet vol gens Poppe hard worden aangepakt. De fractievoorzit ter van de SP imerpcUeert daarover vanavond het col lege van Ben W. Poppe hoapt de gemeente raad zover te krijgen, dat die een brief stuurt naar de com missaris van de koningin met bet verzoek te vervuiler op te sporen. 'De provincie is daarvoor sinds de opheffing van het openbaar lichaam Rijnmond de aangewezen in stantie. Op bijstand van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond hoeft Vlaardingen volgens Poppe niet te reke nen. „Dat ene wagentje, dat de DCMR nog heeft rijden, slaagt er toch niei in de bron van de stank te achterhalen", aldus Poppe. Schiedam PvdA-raadslid Hans Bakker is niet het meest aangewezen raadslid om zitting te nemen in hei bestuur van het nieuwe instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwings gebieden. Dat vinden de CPN en vertegenwoordigers van enkele bewonersverenigingen. Men be schouwt Bakker als partijdig fi guur; vorig jaar was de PvdA'er nog voorzitter van bewonersver eniging Schiedam-Cenlrum, een club die traditiegetrouw over hoop ligt met Zuid, Oosten West Hel instituut moet 1 januari van start gaan en in bet bestuur is plaats voor twee raadsleden, één onafhankelijke voorzitter en twee vertegenwoordigers van de bewonersverenigingen. Temeer omdat de bewonersverenigingen op Centrum na-toch a] moes ten slikken dat zij een minder heid in dit bestuur vormen, wil len zij niet dat de gemeenteraad een afvaardiging levert die als partijdig kan worden beschouwd. Tot woede van Hans Bakker werden in de vergadering van de welzijnscommissie toespelingen gemaakt op zijn samenwoning met de secretaris van Schiedam- Centrum, Loes van Kampen. „Uiterst laakbaar en onheus", vond Bakker het, dat zowel Bru- seker als het publiek suggereer den dat hij niet onafhankelijk zou kunnen opereren. Hij bracht in herinnering dat hij destijds actief is geweest in de opbouwwerk- stichting SSWO en later in de be wonersverenigingen Schiedam- Oost en -Centrum en hij zei dat dat verleden nu eenmaal niet uit te poetsen valt. „Juist gezien uw verleden bent u niet het raadslid, dat in het nieuwe instituut moet gaan zitten", concludeerde Bruse- ker. Hilariteit ontstond toen uitgere kend Bakker probeerde om PSP/PPR-raadslid Bart de Lee- de te verleiden tot de uitspraak, dat-er aan de SSWO destijds wel wat mankeerde. „Ja, Hans Bak ker zat erin", riep Zuid-vertegen woordigster Dienie Nesse vanaf de publieke tribune. Zie ook pagina 17 DeBerlijnse Muur'straks verdwenen achter 32 wooneenheden. Prijsvraag in Kornelis Speelrnanstraat foto's Roet Dijkstra Vlaardingen De veelbe sproken en veelgeplaagde fractie van D66 in de Vlaar dingse gemeenteraad heeft een nieuwe (spoOnaam: D33. Dat etiketje olakte Rien Lensvelt (SGP*/GPV/RPF) de in twee kampen gesplitste fractie van Wil van Rijn en Atie Hoogenboom gister avond met leedvermaak op. „Zesenzestig gedeeld door twee is drieendertig", ver klaarde Lensvelt. Hoogenboom en Van Rijn le ven politiek in onmin, sinds de eerste tegen de wens van haar partij in haar raadszetel blijft bezetten. Lensvelts kwinkslag ging geheel aan hen voorbij: op het moment dat hij de grap lanceerde wa ren beide D66~stoeIen teeg. Op de momenten dat de twee raadsleden wel op hun plaats zaten, heerste in die hoek een ongemakkelijk stilzwij gen. VlaardingenDe reorganisatie van gemeentewer ken en het woningbedrijf mag niet ten koste gaan van arbeidsplaatsen. Dat stelt Remi Poppe (SP) in schriftelijke vragen aan B en W. Poppe gelooft dat de gemeente kwalijke bijbedoe lingen heeft met het onderzoek naar een doelmati ger opzet van de twee diensten. Hij is bang dat ge meentewerken en het woningbedrijf gedwongen zullen worden bepaalde taken over te hevelen naar particuliere bed rijven. Poppe concludeert dat uit een verslag van een ver gadering van de medezeggenschapscommissie bij gemeentewerken. Wethouder Bas Goudriaan, die de vergadering als toehoorder bijwoonde, heeft daar gezegd dat gemeentewerken geen toezicht meer mag houden bij grote projecten. Goudriaan zou dat bijvoorbeeld bij de bouw van het nieuwe po litiebureau willen overlaten aan een particulier bu reau. Gemeentewerken is volgens hem niet op die taak berekend. Bij dezelfde gelegenheid zei Goudriaan dat de schil ders en timmerlieden, die het bedrijf nu in dienst heeft, od den duur moeten verdwijnen. „Gemeente werken moet ontwerpen en beheren, maar niet uit voeren. Daar heb je aannemers voor". Het woning bedrijf zit in het zelfde schuitje: dat bedrijf krijgt nog één kans aan te tonen het onderhoudswerk goedko per te doen dan een particulier. Anders wordt ook daar een aannemi - ingeschakeld. Poppe laakt die zienswijze van Goudriaan, „Als het gemeen tepersóneel beter en goedkoper moet wer ken dan particuliere firma's, dan moet het college-' hen daar natuurlijk de middelen voor geven. Het, reorganisatie-onderzoek was bedoeld om onnodige bureaucratie tegen te gaan. Nu blijkt het om privati sering te gaan". De zaak is volgens de SP des te kwalijker omdat ook Kees van der Windt, de wethouder van personeels zaken. bij de vergadering aanwezig was. Daaruit trekt Poppe de slotsom dat het college binnenska mers een personeelsbeleid voor de twee diensten heeft uitgestippeld, zonder de gemeenteraad te in- formeren. De SP wil weten of dat inderdaad het ge- val is, of dat Goudriaan op eigen gelegenheid de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid. Schiedam Lang niet iedereen kon erin; de deuren moesten open blijven. Meer dan honderd bezoekers be volkten gisteravond de kleine trouwzaal van het stad huis op de Markt, waar in de commissie stadsontwikke ling en milieu het rapport woonwagenlokatie Schie werd besproken. De bezoekers, bewoners van de flats aan de Delflandseweg, maken er bezwaar tegen dat aan de Schie (tussen spoorbaan en rijklweg 20) moge lijk een woonwagenkamp wordt gerealiseerd. „Ér wonen zeer veel bejaarden in dé flats drie blinden, vier rol stoel bewoners, tientallen stoklo- pers, een oude dame die zich met een driepoot op de wegbegeeft en vierentwintig huishoudens die Vlaardingen De archi tect, die het interessantste ontwerp inlevert, krijgt de opdracht het laatste stukje van de Kornelis Speel manstraat in te vullen. ,Het rijtje bestaande wo ningen van Patrimonium, inclusief Bar Intiem, gaat tegen de vlakte en wat er voor in de plaats komt be paalt de uitslag van een stedebouwkundige prijs vraag. Daar mogen vier architecten, aangewezen door de bewoners, de cen trumwinkeliers, de ge meente Vlaardingen en Patrimoniums woning stichting, aan meedoen. Aan de bouwactiviteitendie de straat zo'n anderhalf jaar geleden in een woestenij veranderden, komt voorlopig nog geen einde. In januari begint Patrimonium met de bouw van 32 wooneenhe den voor kleine huishoudens. De huizen komen met hun rug tegen de garage aan te staan. De palen voor de woningen zitten al in de grond. De Berlijnse Muur, zoals de bewoners de blinde betonnen gevel, waar zij nu tegenaan kij ken noemen, is dus geen eeuwige steens des aanstoots in de Korne lis Speelrnanstraat. Voorzichtig manoeuvrerend om de stratemakers te ontwijken, re den gisteren de eerste automobi listen de Af rol garage binnen. Daar legden elektriciens de laat ste hand aan de verlichting en waren metselaars bezig de laatste kieren met specie dicht te sme ren. Hoewel de kaartjesautomaat nog niet werkte, was het nog niet echt druk in Vlaardings eerste overdekte parkeergelegenheid. Gisteren maakten hooguit twin tig centrumbezoekers er gebruik van, hoofdzakelijk klanten van Bas van der Heijdens multi- markt. Wie direct vanuit de gaxa-* ge de winkel wilde binnenstap pen. kwam echter bedrogen uit. De doorgang was provisorisch af gedicht met een houten schot. Wegens de grote drukte werden de Wanten naar de ingang aan de Gedempte Biersïooi gedirigeerd. Zij kwamen daar terecht in lange rijen nieuwsgierigen, die trappel den van ongeduld om het koop paradijs te mogen aanschouwen. Gisteren mocht er voor het eerst worden geparkeerd in de Afrolgarage, maar slechts weinig automobilisten maakten er gebruik van. Vlaardingen Geheel volgens de verwachtingen is een grote meerderheid in de Vlaardingse ge meenteraad gisteren ak koord gegaan met het voorstel de parkeertarie ven te verlagen van één vijftig naar één gulden. Alleen de Socialistiese Partij en de PPR/PSP/CPN stemden tegen. Links verweet de drie grote partijen (CDA, VVD en PvdA) een 'wal- felijk zaakje' te hebben eklonken. Voor de te korten volgens de SP minstens een kwart mil joen per jaar draait de Vlaardingse bevolking op, inclusief de burgers die geen auto hebben. Want de gemeente heeft zich contractueel verplicht de verliezen bij te passen. De linkse fracties suggereerden dat de tariefsverlaging meer is dan louter een politiek' compro- Schiedam Het complex woningen tussen de Beijerlandsestraat, Öuddorpsestraat, Rozenburgsestraat en BORG-blok. zal in 1991 niet hoeven te worden gesloMrt. Het blok gaat nes vele jaren mee, zo is de bewoners duidelijk geworden. Toen hun blok in 1981 een grote onderhoudsbeurt kreeg, meL fman- ciele steun van het rijk. gebeurde dat onder de voonvaarde datdehui- zen tien jaar later gedoopt zouden worden. Bij de gemeente Schtedam bestaat evenwel de indruk, dat de woningen voorlopi^nog goed ge- noeg zijn, te goed in ieder geval om gen. die voorwaarde per 1991 in te willi- mis om onder de dreiging van een kort geding door de exploi tanten van de Afrolgarage uit te komen. De oppositie denkt dat de grote partijen met het één-gul- den-tarief de basis wilden leggen vooreen breed samengesteld col lege, dat straks de huidige vier demissionaire PvdA-wethouders moet gaan vervangen. „Een staaltje gelegenheidspolitiek van het laagste allooi", riep Remï Poppe van de SP. „Want bij dat kwart miljoen komen dan ook nog eens een paar wethoudersa- larissen. Wel een dure manier om uit de problemen te komen". De 'blijdschap' van VVD, PvdA en CDA over de bereikte over eenstemming werd gedeeld door SGP/RPF/GPV en D66. PvdA- fractievoorzitter John Ranshuij- sen voorspelde weliswaar een groot verlies voor de garage, maar was toch realist genoeg om het compromis te aanvaarden. De nederlaag die dat voor zijn partij betekende de PvdA had tot het laatst toe aan de één vijftig willen vasthouden nam hij maar op de koop toe. Twee moties van de SP om oe Vlaardingse middenstand finan cieel aan de garage te laten deel nemen en behalve de binnen stadsbewoners ook beroepsmati ge bezoekers (artsen, loodgieters) ontheffing te verlenen, werden verworpen. De invoering van de tweede fase betaald parkeren was daarmee een feit, maar over bepaalde details is de politiek nog lang niet uitgepraat. Zo zal de WD in de onderhandelingen voor een nieuw college toch weer terugkomen op een loopbrug tus sen Afrolgarage en Hoogstraat. Een ander punt van discussie is wat er met de parkeerplaatsen op het Liesveldviaduct gaat gebeu ren. De OVO, de organisatie van Vlaardingse Ondernemers, wil dat het winkelpersoneel daar in de toekomst gratis de auto kan stallen. De OVO heeft ook voor gesteld de inkomsten uit de gara ge en de parkeermeters op straat jn één pot te stoppen. De verlie zen zouden daardoor binnen de perken blijven. gebruik maken van tafeltje-dek- je die crisis, oorlog, onderdui king en hongersnoodhebben meegemaakt Nu willen we niets anders dan van onze welvarende rust genieten", waren de bezwa ren tegen woonwagens aan de Schie, verwoord door mevrouw J.de Vlieger-Verbeek namens de bewonerscommissie Delflandse weg. De bewoners zijn bang dat de woonwagenbewoners overlast bezorgen, omdat de Delflandse weg de enige toegang lot de be oogde lokatie verschaft. Toch luidde hei advies van PvdA. PSP/PPR. D66 en ook VVD aan wethouder Zijdeveld; „Ga met dit rapport naar de pro vincie om verder te onderhande len over die woonwagenlokatie Schie, wij zeggen u onvoorwaar delijk onze zegen toe". De meer derheid in de commissie sprak die mening uit, waarna pas de be woners van de Delflandseweg tij dens de inspraakronde hun be zwaren konden uiten. Ambtenaren van de gemeente en provincie heblïen gezamenlijk in een rappoi t vastgesteld, dat de lo katie Schie aan alle criteria met glans voldoet, maar op een punt exact: de geluidshinder. Auto- en treinverkeer blijken na meting een herrie van GO decibel op die plaats te veroorzaken, te vergelij ken met het geluid van een ven- tilatorkachel op één meter af stand. Toch is deze geluidsoverlost vol gens een berekening in het rap port net toelaatbaar, als een muur van 3 meter hoog en 275 meter lang langs de rijksweg wordt ge plaatst. De woonwagenbewoners aan het kamp Schiekade bij de autoslope rij hebben zelf hun voorkeur uit- gespoken daar te gaan wonen, nu de provincie kleinere kampen bepleit. Gerard Verhulsdonk (VVD) zet te in de commissie de zaken nog eens op een rij: „We willen men sen die op goede grond zitten, zonder geluidshinder, met een onbeperkte ruimte zonder buren, verplaatsen naar gifgrond, her rie. ingeklemd tussen spoorweg en rijksweg. Bovendien worden op het oude kamp binnenkort gas- en waterleiding aangelegd. Dus waarom zouden we die men sen daar niet laten zitten? RIaar tnaak dat die jongens en meisjes bij de provincie maar wijs". Mevrouw De Vlieger ging na mens de Delflandseweg wel zeer uitgebreid in op de milieuproble men. waar de woonwagenbewo ners volgens haar mee te maken krijgen. In de commissie kon men zich niet aan de indruk ont trekken, dat die bezorgdheid al leen maar weid geuit omdat het, zo mooi in het straatje van de Delflandseweg paste. Met de lokatie gingen D66 en PSP/PPR schoorvoetend ak-. koord, maar zij pleitten er even als CPN en CDA voor om ook over de totaalsituatie te praten; de rest van het woonwagenbeletd. Ulfcrd Bruseker (CPN): „We vinden het gewenst de lokatie van een woonwagenkamp aan de Bui ten haven weg te onderzoe ken. Zegt de provincie nee tegen de decibellcnzaak, dan kan naar ons idee de Buitenhavenweg worden gerealiseerd". Schiedam Een beter Sinterklaascadeautje dan een tokotheek kon Driemaasstede zich niet wensen. Het 'winkeltje' met de wat vreemde naam bezorgt de bewoners een aangename vorm van ontspanning en daaraan bestaat ook buiten de decembermaand in het Schiedamse verpleeghuis best behoefte. In de tokotheek is, behalve gezelligheid, niets te koop. Het wordt voor namelijk een ontmoetingsruimte voor de patiënten en hun. familiele den. Zij kunnen, in de bibliotheek annex speelotheek samen boeken doorbladeren of een spelletje doen. De vaak moeizame contacten wor den daardoor een stuk vergemakkelijkt. En dat vond ook Sint Nieo- laas, die de tokotheek op waardige wijze kwam openen, een enorme aanwinst. De tokotheek van Driemaasstede: niets te koop. Schiedam Met een knipoog naar de Salon van de Maassteden, een serie van grootscheeps opge zette tentoonstellingen waarmee het Stedelijk Museum Schiedam vooral eind jaren zestig opzien baarde, zat van 27 februari tot 30 maart 1987 een Salon van de drie Maassteden worden gehouden. Deze Salon richt zich op kunste naars uit Schiedam, Vlaardingeri en Maassluis De oorspronkelijke Salon had intrekking op alle ge meenten in en rond de Rijn mond. Voor de kunstenaars uit de di;ie Waterweggemeenten (de Maas steden dus. het noordwestelijk deel van de Rijnmond) kan de Salon 1987 aantrekkelijk zijn, want de Schiedamse gemeente raad zal deze maand een halve ton reserveren om van het inge zonden werk een aantal kunst werken aan te kopen. De raad doet dat omdat veel kunstenaars in financiële problemen komen door het opheffen van de beel-, dendc-kunstregeling (bkr) in ja nuari volgend jaar. Overigens zijn sommige raadsleden van me-, ning, dat die 50.000 gulden alleen gebruikt moet worden voor aan koop van Schiedamse kunst, dus niet uit Vlaardingen of Maassluis.- Schiedam Binnenkort wordt- voor het Broersveld eenrich-. tingsverkeer ingesteld. Voorlopig geldt dat alleen voor het gedeelte, tussen de Lange Kerkstraat en Herenpad/Baanstraat. De njnch- ting is vanaf de Lange Kerk-; straat. De maatregel geldt uitslui-' tend voor gemotoriseerd verkeer.} Het eenrichtingsverkeer wordt van kracht, zodra de laatste be stratingswerkzaamheden aan de Baan zijn uitgevoerd. .Daarmee'is deze week begonnen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat voor het gehele Broersveld eenrichtingsverkeer gaat gelden. Om dat te verwezenlijken moet eerst de Blauwe Steeg worden verbreed, zodat van daaruit een soepele verkeersafwikkeling naar Grofbaan en Baan richting Lange Kerkstraat mogelijk wordt. Met het beëindigen van het werk aan Broersveld en Baan is de be strating in de binnenstad voorior

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1