Wustrow: niets nieuws gehoord GAB-enquête onder vrouwen Fusie bij SSSW hangt op rapport accountant I Licht in kerstbomen Uniek werk Jan Toorop in 'streekgalerie' Anderson 1MR1IGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT «li WATERWEG COUBANT Blij met Het Zuid hollands Landschap John Zwart verbreekt contact met ambtenarij Oversteken in 's-Graveland Meer werk op kantoor Van Bouwden 70 jaar lid van de bond Over en sluiten Auto's vernield Gevangen vogeltjes bevrijd Kaars zet woonkamer in brand Start Spaïand kost 21 miljoen Auto botst op verkeerslicht MAANDAG 8 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De suggesties van vier deskundigen op het terrein van stadsvernieuwing voor een betaalbare opknapbeurt van de Stationsstraat in Maassluis hebben op PvdA-wethouder Anton Wustrow nauwelijks indruk gemaakt „Ik heb niets gehoord dat ik al niet wist", zei hij een dag na de forumbijeenkomst, die als inzet had een toekomstperspectief te bieden voor de verpauperde straat. Wustrow is niet van plan de discussie nu weer helemaal open te gooien. De wethouder zit merkbaar met de Stationsstraat in zijn maag. „Ik wil er vanaf dat de schijnwerper de hele lijd daarop is gericht Bo vendien is het niet leuk om steeds weer te horen datje het niet goed doet Dat gaat knap vervelen", zegt hij naar aanleiding van de af en toe niet malse kritiek, die zo wel bewoners als deskundigen op zijn beleid ventileerden. Wustrow was tot de pauze bij de bewuste bijeenkomst aanwezig. „Wat ik wederom miste, was het financiële verhaal. Welke con structie ook wordt bedacht het gaat ons tenminste zes ton kosten. Misschien wel het dubbele, maar daarop valt dan nog wat terug te verdienen", meent hij. Overigens houdt zijn terughou dendheid niet in, dat de Stations straat absoluut niets meer van hem heeft te verwachten. Wu strow denkt het 'hoofdstuk' weer te zullen openen als er 'stilzwij gend wat geld bij elkaar gesprok keld' is. Hij refereert daarmee aan de algemene beschouwingen van onlangs. Toen is bepaald om van het geld dat op de begroting overblijft, ongeveer een half mil joen voor stadsvernieuwing te re serveren. „Maar", waarschuwt Wustrow voor al te veel optimis me, „ik wil niet de indruk wek ken, dat dat dan gelijk wordt doorgesluisd naar de Stations straat We kunnen er dan ten minste wei zinnig over praten". Ook de hoorzitting week volgen de donderdag in het stadhuis over de bestemming van het stadsvemieuwingspotje, waarin ruim vier ton zit, kan voor de Sta tionsstraat gunstige gevolgen hebben. Momenteel is een ton daaruit beschikbaar voor particu liere woningverbetering. „Als men het complete bedrag daar voor wil aanwenden, gebeurt dat De mensen hoeven het maar te zeggen", doet Wustrow royaal. Tijdens die bijeenkomst die om half vijf begint, is ook een andere suggestie bespreekbaar, namelijk om enkele gebieden in de stad aan te wijzen, die meer dan ande re gebieden recht op die subsidie kunnen doen gelden. Daarbij te kent Wustrow op voorhand aan, dat hij zo'n voorkeursbehande ling 'niet helemaal eerlijk vindt'. Schiedam/Viaardingen- Maassluis Het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord gaat een enquête houden onder alle bij het bu reau ingeschreven vrouwen van 23 jaar en ouder. Via bi bliotheken, peuterspeelzalen en buurthuizen worden de overige vrouwen op de enquê te geattendeerd. De bedoeling van de enquête is achter de verlangens van de 'ver borgen' werkzoekende te komen. Tenminste tien procent van het budget voor 'maatregeltoepas sing' wordt door het arbeidsbu reau gebruikt voor zogenaamde herintreedsters. Dat zijn vrou wen, die door de zorg voor huis houden en gezin een aantal jaren niet aan het 'betaalde' arbeids proces hebben deelgenomen en nu op zoek zijn naar een baan. Vrouw en Arbeid houdt zich ex pliciet met de mogelijkheden van en voor vrouwen op de arbeids markt bezig. Öm nu een goed beeld te krijgen van de scholings- en de beroepswensen moeten de vrouwen het enquêteformulier invullen. In maart 1987 worden de resultaten bekendgemaakt. Starters Een bedrijf beginnen is in de praktijk vaak moeilijker dan het lijkt. Öm startende ondernemers wegwijs te maken in de doolhof van financiering en vergunnin gen organiseert de Kamer van Koophandel een voorlichting- middag in Maassluis, De praktijk heeft uitgewezen dat starters vaak bij de Kamer om informatie aankloppen en dan naar ver schillende instanties doorverwe zen moeten worden. Op de voor- lichtingsmiddag zijn alle deskun digen bijeen, zodat de meeste vra gen ter plaatse beantwoord kun nen worden. De startersmiddag wordt gehouden op 11 december in de Dukdalf aan de Industrie weg en begint om twee uur. Schiedam De fusie van de Schiedamse woningbouwver enigingen kan nooit een serieuze bedoening zijn. Volgens Bert van Kan, tot voor kort bewonersdeskundige in Sdiie- dam-West en ook nu nog actief in de arbeiderswoning bouwvereniging Schiedam Vooruit, is het onwaarschijnlijk dat de beoogde fusiedatum wordt gehaald. „Met aftrek van de kerst zijn er nog amper drie weken te gaan en dan moet de fusie een feit zijn. Maar het is allemaal zo stil. En geen gemeenteraadslid, die er vragen over stelt, daar be grijp ik geen fluit van", aldus Van Kan. Van de bewonersverenigingen in Schiedam was West de enige, die zich niet tegen de fusie uitsprak. Van de bouwverenigingen was Schiedam Vooruit de enige, die nog niet wilde deelnemen in het fusieproces. Van Kan heeft voor al in het laatste geval een door slaggevende rol gespeeld. Hij eis te inzicht in de financiële situatie. „Het gaat om geld", zegt hij, ter wijl hij een krantje openslaat dat in februari onder de huurders verspreid werd door de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW). In zijn beschouwing betrekt Van Kan de jaarrekeningen van 19(14 en 1985 van de corporaties. „Mijn zorg is dat de SSSW schrijft, dat er nog een correctie van het rijk is te verwachten van 9,6 miljoen gulden, en dat de SSSW aangeeft dat het ministerie gezegd zou hebben die nabetaling te verwer ken in de boeken over '85. In eer ste instantie geloof ik dat niet Ik kan mij niet voorstellen dat het ministerie zoiets zegt dat een nog te ontvangen bijdrage al meege rekend mag worden, Ik vind het een dubieuze opmerking. Waar om zou een ministerie aansturen op een niet reële jaarrekening? Want dat impliceert het". Volle pond Van Kan merkt op dat de 'correc tie* een zaak is die al sinds 1973 speelt. Stel nou, zegt hij, „dat de SSSW niet de volle honderd pro cent krijgt. Dat is niet onwaar schijnlijk, want het speelt al der tien jaar, en zou je dan ineens het volle pond krijgen? Als je dat denkt, gebruik je niet bepaald een gezond boerenverstand". Vanuit die optiek heeft Van Kan 'mooie optellingen' bestudeerd, 'mooie, maar geen reële'. De alge mene bedrijfsreserve van de SSSW gaf in 1984 een bedrag aan van 3,7 miljoen in het rood. In 1985 was dat ineens 4,9 miljoen plus. Wat er bijgekomen is, is on geveer tweederde van de correc tie die er van het rijk zou komen, maar Van Kan heeft zo zijn twij fels of die gelden door het'minis- terie inderdaad wel zijn overge maakt. „Daarom heb Ik Schie dam Vooruit voorgesteld de ac countantsverklaringen af te wachten, alvorens verdere uit spraken over de fusie te doen. het geld wel binnengekomen? Ik ga niet af op jaarrekeningen, die de SSSW zélf heeft opgesteld. Want wat is het gevolg? Als het geld niet bijgestort is, betekent het in de praktijk dat de algeme ne bedrijfsreserve nog altijd, af gezien van enkele rentebedragen die lopen tussen de SSSW en de gemeente, voor 3,5 miljoen nega tiefis". Van Kan moet er niet aan den ken wat dat betekent voor'het onderhoud van de vijfduizend woningen, die de vijf woningcor poraties in Schiedam hebben. De eerste fout in de optellingen hebben Van Kan en zijn bouw vereniging Schiedam Vooruit al ontdekt. Volgens de jaarcijfers "85 Bert van Kan: ik geloof het niet. zou Schiedam Vooruit een alge mene bedrijfsreserve van 9,5 mil joen hebben. „Dat klopt niet. Wij vormen een open vereniging, qua structuur en informatie, en het was een koud kunstje om te zien dat van dat bedrag nog wel wat af moet Eén miljoen aftrek vanwe ge de renovatie op het Fabriplein, 350.000 gulden aan voegwerk, meerwerk S één ton. Alleen al door die dingen komt de reserve op anderhalf miljoen lager dan er in de stukken staat. Anderhalf miljoen! En dat is dan nog maar bij één club. Ik stel mij voor dat het bij de andere bouwverenigin gen nog erger kan zijn. Welnu, die ene correctie kan al plaatsvin den. Als het rijk inderdaad nog niet heeft uitbetaald, staat de SSSW zelfs voor vijf miljoen in de min, namelijk de 3,5 die ik net noemde en de 1,5 die er bij Schie dam Vooruit nog af moet Wat kan de toekomst zijn van een ge fuseerde woningbouwvereni ging, die met min vijf miljoen be gint? B en W stellen de voor waarde dat de corporatie pas nieuwbouw mag gaan doen, als alles goed draait.." De SSSW wacht momenteel het accountantsonderzoek af. iiitiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiin Schiedam Het onveilige ver keer op de 's-Gravelandseweg, ter hoogte van de De Brauwweg, moet meer aan banden worden gelegd. Daarom hebben B en W besloten de plek direct ten noor den van de oprit naar rijksweg 20 aan te wijzen als oversteekplaats voor voetgangers. Het fietspad tussen de Fokkerstraat en de 's- Gravelandseweg is opengesteld voor wielrijders in beide richtin gen. Het tracé is onderdeel van een regionaal fietspad. Schiedam/Vlaardingen/Maass- luis Het werkloosheidscijfer in het gewest is in oktober met 141 gedaald. Aan het einde van die maand stonden 8928 mannen en vrouwen bij het arbeidsbureau in Schiedam als werkzoekend inge schreven. De daling was het ge volg van een toenemende vraag naar personeel in de kantoor- en metaalsector. Vooral jongeren profiteerden van de opleving. Schiedam blijft met 3649 werklo on het grootste zorgenkind van hét arbeidsbureau. In Vlaardin gen zaten eind oktober 3253 men sen zonder werk. Voor Maassluis, Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland waren de cijfers res pectievelijk 1193,511,242 en 80. Vlaardingen/SchiedamNu de kerstdagen naderen wordt ook dit jaar op de Markt in Vlaardingen op officiële wijze de kerst boomverlichting ontstoken. In de haringstad gaat dat op sfeer volle wijze. De Federatie van Vlaardingse Zangverenigingen en Muziekge zelschappen zal op dinsdagavond 16 december medewerking ver lenen aan de gebeurtenis. Het is burgemeester Fred van Lier die na een korte toespraak rond de klok van half negen de verlichting in de meters hoge kerstboom zal ontsteken. De har monievereniging Sursum Corda zal het geheelmuzikaal omlijsten. Laura Meilink start al om zeven uur met het bespelen van het ca rillon in de toren van de kerk. Belangstellenden kunnen de Grote Kerk bezoeken. Aad Zou tendijk geeft dan ook kort kerst concert De koren The Messen gers en de zangbrigade van het Leger des Heils verlenen even eens hun medewerking. De directie van Sandvik BV heeft ook dit jaar de gemeente Schiedam een reusachtige kerst boom cadeau gedaan. De kerst verlichting die op de boom is aan gebracht zal donderdag 11 de cember door burgemeester Rei- nier Scheeres worden ontstoken. Voorafgaand aan die officiële handeling wordt een lampionop tocht gehouden. Kinderkoor Jong Begin en harmonie Harpe Davids zullen het geheel muzi kaal omlijsten. De kerstman zal eveneens aanwezig zijn bij de feestelijke ontsteking van de ver lichting. Schiedam Bij de gemeente Schiedam is verheugd gerea geerd op het standpunt, dat de stichting Het Zuidhollands Land schap heeft ingenomen over een tweede tunnel onder de Nieuwe Waterweg. De stichting vindt, dat noch de Blankenburgtunnel tussen Rozenburg en Maassluis noch een verbrede Beneluxtun- nel nodig is. De oplossing, die de stichting liever bedacht ziet, na melijk stimuleren en dus verbe teren van openbaar vervoer, sluit helemaal aan bij de mening die B en W van Schiedam vorige maand onder de aandacht brach ten. Het is bij de gemeente opge vallen, dat voorstanders van een tweede tunnel doen alsof Schie dam niet meetelt Schiedam De industrie bond FNV houdt zaterdag 13 december in De Rank in Schiedam weer een jubilaris- senbijeenkomst In totaal 129 leden worden vanaf half t.wee in het zonnetje gezet. Naast de drie FNV'ers, die kunnen bogen op 60 jaar lid maatschap en 12 met 50 'dienstjaren', zal de aandacht vooral uitgaan naar de 87-ja- rige Leendert van Bouwe- len. Hij betaalt al 70 jaar con-- tributie aan de bond. De FNV belegt dinsdag in het eigen onderkomen aan de Stadhouderslaan een in formatiemiddag voor haar leden. Directeur Gérard Smits van de sociale dienst praat dan over taak en werk van zijn organisatie. Dis trictsbestuurder Theo Berger vertelt over de aanzienlijke maatschappelijke proble men, waarmee uitkeringsge rechtigden vaak kampen. Vlaardingen Jaren heeft Jan Anderson zich er op ver kneukeld. Nu heeft hij dan eindelijk een geschikte aanlei ding gevonden de map, die al een kleine twintig jaar op zol der lag, open te slaan. De ver bluffende inhoud is sinds za terdagmiddag te zien in het Streekmuseum aan de Kethel- weg; twaalf litho's van Jan Toorop. Op de prenten wordt het produc tieproces van de Koninklijke Ste arine Kaarsenfahriek te Gouda in beeld gebracht. Toorop (1858 1928) maakte de serie in 1905. Het was een jubileumgeschenk van het bedrijf aan H. IJssel de Schepper, in dat jaar een kwart eeuw directeur. Toorop zette in grove maar trefzekere lijnen het personeel neer; de gespierde ke rels die de grondstoffen op lorries de fabriek induwden, de meisjes die met fijne hand het katoen pluisden en er kaarsenpitten van draaiden. De prenten laten inderdaad zien hoe tachtig jaar geleden kaarsen gemaakt werden, maar Toorops belangstelling ging toch in de eer ste plaats uit naar de arbeiders, die hun werk met ongewone toe wijding lijken te verrichten. Zijn reportage is meer het verslag van een lithurgie dan een registratie van het rauwe leven op de werk vloer. Jan Anderson kocht de kunst werken in een grijs verleden van een bevriende verzamelaar in Leiden. Een bepaald doel had hij er niet mee: hij vond het gewoon mooie prenten. Behalve bij een galerie in Rotterdam is hij er nooit afdrukken van tegengeko men; en geëxposeerd is De Kaar senmakerij bij zijn weten nooit in z'n geheet. Anderson is dan ook bijzonder trots op deze kleine, maar unieke tentoonstelling, Toch is het allerminst zijn bedoe ling van het Streekmuseum een galerie te maken. Zijn interesse blijft uitgaan naar het verzame len en exposeren van gewone ge bruiksvoorwerpen uit vroeger dagen. Kunst komt daar zelden aan te pas. Het mag dan op het eerste gezicht niet in zijn museum thuishoren, voor het werk van Toorop maak te Anderson voor één keer een uitzondering. De litho's passen wonderwel bij de tentoonstelling 'Licht in de duisternis' die bin nenkort in de voormalige boer derij aan de Kethelweg is te zien. Si Omdat het op Andersons sche- a merige zolder alles nostalgie is 1 wat de klok slaat, gaat die exposi- o tie voornamelijk over kaarslicht Twaalf litho's van Jan Toorop brengen in het Vlaardingse Streekmuseum de kaarsenproduklie rond de eeuw wisseling in beeld. Schiedam Alternatief hulp- verlenever John Zwart wil niets meer met de Schiedamse ambtenarij te maken hebben. „Niet dat er allemaal slechte tussen zitten", zegt hij, „maar ik word ziek van de moeite die je moet doen om een dakloze aan een onderkomen te hel pen. Zeventien ambtenaren heb ik pas gesproken voor één geval. En toen was die jongen nog niet ge holpen". De laatste tijd heeft Zwart gere geld problemen ondervonden, met name met de sociale dienst. Het is hem opgevallen dat er op uitkeringen, bij wijze van sanctie, soms meer gekort wordt dan het enkele jaren geleden bepaalde sanctiebeleid toelaat. De sociale dienst heeft er kribbig op gerea geerd, met een briefje waarin staat dat bij de dienst aan de 's- Gravelandseweg juist klachten over John Zwart binnenkomen. Als hij hersteld is van een griep, wil Zwart aan verdere acties gaan denken. Binnenkort heeft hij een afspraak met dominee Jan Wulster en ook wil hij een gespreksronde beleggen met het JAC en het door hemzelf destijds opgezette Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH). Vlaardingen De politie heeft zatermiddag een einde gemaakt aan een ruzie in de ether. Twee zendamateurs scholden elkaar via de 27Mc-band de huid vol. De kwestie tussen Doornroosje en Alie Tralie liep zo hoog op, dat andere eigenaren van een 'bak kie' de politie belden. Die hoorde de verwensingen die tussen beide stations heen en weer vlogen en kele minuten aan en besloot in te grijpen. Op last van de wet moes ten de ruziemakers hun uitzen ding staken. De laatste woorden die Doornroosje en Alie Tralie el kaar toevoegden: over en sluiten. Schiedam Een 22-jarige en een 24-jarige Schiedammer hebben de nacht in de cel doorgebracht nadat zij gisteravond in Schie- dam-Oost werden betrapt op het vernielen van auto's. Het tweetal bewerkte in een ver nielzuchtige bui een negental wa gens die geparkeerd stonden aan de Marconistraat en de Laurenns Costerstraat. Ze sloegen de bui tenspiegels kapot, schopten deu ken in de portieren en braken de antennes af. Aan de Van Swin- densingel werd een nacht eerder een auto gestolen. De dief brak in bij de eigenaar en maakte in diens woning behalve de sleutel tjes een paar leren jacks, een re genjas, een geldkistje met 500 gul den en een gouden horloge buit. De brandweer moest zaterdag nacht een auto uit de Lange Ha ven takelen. De Renault, eigen dom van een 27-jarige Schiedam mer, was door een groepje jonge lui in het water geduwd. Voordat de wagen over de kaderand ver dween hadden de daders een dansje uitgevoerd op het dak. Schiedam Een putter en een ringmus verblijven al enkele da gen in het vogelasiel, in afwach ting van de poiitiefotograaf. De diertjes moeien gekiekt worden om het proces-verbaal tegen een sijsjeslijmer te completeren. De Schiedamse politie bevrijdde de vogeltjes zaterdag uit een mist-' net dat stond opgesteld in een tuin aan de Polderweg. In de tuin vond de politie ook enkele op stokjes gelijmde sijsjes die als lok vogelsdienden. De dader, die nog niet is aangehouden, wilde de ge vangen vogels waarschijnlijk verkopen op de markt. De putter en de ringmus worden vrijgela ten zodra de fotograaf zijn iverk heeft gedaan. Schiedam - Om alvast in kerst stemming te komen, ontstak een 18-jarige bewoner van de Pera is- seslraat zaterdagavond laat een kaarsje in de woonkamer. Ken nelijk zette hij de kaars niet al te stevig in de kandelaar, want toen de jongeman even later op het toilet zat. rook hij een onmisken bare schroeilucht. De kaars was omgevallen en had het tafelkleed in lichterlaaie gezet. Het vuur verspreidde zich zo snel dat de Schiedammer geen kans zag op eigen gelegenheid de vlammen te doven. Na optreden van de brandweer bleek de schade in de woonkamer aanzienlijk. Schiedam Nu Woudhock na genoeg is voltooid, gaat Schiedam voorbereidingen treffen voor de verdere stadsuitbreiding in Spa- land. Het böuwrijpmaken vraagt een uitgave van 18,5 miljoen gul den, terwijl de aanleg van de ont- sluitingsweg, die de nieuwe wijk nodig zal hebben, op 2,5 miljoen komt. De bouw van het nieuwe stadsdeel zal enkele jaren in be slag nemen. In Woudhoek-Noord werd in 1981 begonnen, daar is ruim vijf jaar over gedaan. In Spaland zou den aanvankelijk meer wonin gen komen, maar de aanwezig heid van Zestienhoven en het handhaven van de Rotterdamse luchthaven heefl de plannen dusdanig beïnvloed dat er voor lopig maar een stukje Spaland wordt gebouwd, Vlaardingen Door drank be neveld is een 44-jarige Rotter dammer vannacht met z'n auto op een verkeerslicht gebotst De automobilist zag na een avondje stappen in Vlaardingen het licht over het hoofd, toen hij bij de rBurg. Verkadesingel de rijksweg wilde oprijden. Bij het ongeluk liep de man enkele hoofdwonden op. Het verkeerslicht was total loss, de zwaar beschadigde auto moest worden weggesleept.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1