Voorkeur voor de Rlankenburgtunnel Kooplui eisen harde garanties 50 JA 'Freule' Günther opent Boddaertcentrum VLAARDINfiS DAGBLAO SOHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUBANÏ JjoHn kroes Officier eist negen maanden tegen Dolf 'Autoval is middeleeuws' 'Zaak van levensbelang' Kettingbotsing op rijksweg 20 Geridderd Veel haken en ogen aan verhuizen weekmarkt hülsta-totaal Kinderzegels uit de gratie B®:. 't BEDDENHUIS Gokkast duurder voor Vlaardingse horeca DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 Regionale redactie; Brede Havenslraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 313D AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 I door CHRIS WOERTS Rotterdam De 51-jarige Dolf kon het voor de Rotterdamse rechtbank maar niet genoeg benadrukken, „Ik heb alles in eer lijkheid gedaan". De Maassluïzer, voorma lig directeur van Jute Trading Company stond terecht voor oplichting en valsheid in geschrifte. De officier van justitie eiste negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Het was de voortzetting van een op 19 november afge broken zitting, omdat de advocaat van de verdachte, mr. Struik, toen niet voldoende tijd had gehad om de zaak voor te bereiden. Dolf stond voor drie feiten terecht. Volgens de officier van justitie zou de ex-directeur facturen en cessielijsten hebben vervalst en ten tijde van zijn faillissement ze ven vorderingen aan Vahrmeijer, directeur van Con- tro Enter Lines en de persoon aan wie hij geld had ge leend, niet hebben opgegeven aan zijn curator mr.F. Stokman. Dolf tijdens de zitting: „Ik ben slachtoffer geworden van mijn harde werken. Ik had een bedrijf met een omzet van 16 miljoen gulden, werkte dag en nacht Er zijn dingen door mijn handen geglipt, zaken waar ik beter ophad moeten letten. Dat geef ik toe". Het vervalsen van de facturen en de cessielijsten deed Dolf om bij de Amro-bank een hoger krediet af te dwingen. „Ik had vertrouwen in de draagvleugelboot verbinding Maassluis-Londen. Als ik bij de bank met Conro Enter Lines aan was gekomen, zou ik denk ik geen verhoging van het krediet hebben gehad. Van daar het werken met de facturen en de cessielijsten. Het geld was er echter, er was niets oneerlijks aan", hield Dol de president van de rechtbank, mr.P. Sluy- ter, voor. Het niet doorgeven van de vorderingen op Vahr- mmeijer weet Dolf aan de slechte verstandhouding met zijn curator. „Dat is een hel geweest. Er is gesjoe meld met mijn eigendommen. Tijdens de afwikkeling van het faillissement heb ik nooit iets gehoord of ver nomen". Uit een psychologisch rapport blijkt dat Dolf een vriendelijke, optimistische man is die moed heeft en ri sico's durft te nemen. „Hij geeft niet het beeld van een fraudeur of oplichter. Hij is het slachtoffer van diverse factoren", aldus de psycholoog in zijn rapport De officier van justitie had geen oog voor klaagzang van de verdachte en het psychologische rapport „De verdachte heeft de beschuldigingen toegegeven. Voor de bank is er een groot nadèel ontstaan van 1,5 miljoen gulden De feiten hebben zich voorgedaan over een groot aantal jaren. Vahrmeijer zou geld hebben terug betaald, maar ik twijfel aan de echtheid van de kwi tanties De afwikkeling van het faillissement duurt nu al ruim 2,5 jaar. De verdachte heeft geen uitkering aangevraagd. Leeft van de kinderbijslag en van wat anderen hem toestoppen. Als ik een optelsom maak, dan kom ik al gauw uit op een bedrag van 42.000 gul den dat de verdachte zomaar heeft gekregen. Dat komt mij vreemd voor. Ik kan het niet hard maken dat er nog ergens geld zit, maar ik heb zo mijn twijfels1'. Dolf hoorde het betoog van de officier uiterlijk gelaten aan. Toch kon hij het niet nalaten om op te merken: „Mijn gezin leeft al ruim twee jaar op de grens van ar moede. Alles wat ik had. ben ik kwijtgeraakt". De advocaat van Dolf. mr.Struïk, betoogde dat zijn cliënt weliswaar fouten heeft gemaakt, maar dat van opzet geen sprake was. „Er is sprake van een bijzonde re situatie". Het faillissement van Jute Trading Company wordt 16 december bij gebrek aan baten opgeheven, „Dan kan ik weer aan de slag", aldus Dolf. „Ik heb altijd m de eontainerwereld gezeten. De mensen zien mij graag te rugkomen". De verdachte heeft uitzicht op een baan in loondienst van een nog op te richten besloten vennoot schap, „Ik heb Maassluis aan werkgelegenheid^ willen heipen. Als ik daarvoor gevangenisstraf knjg, dan vind ik dat vreselijk. Dat verdien ik niet. Ik ben schan delijk behandeld". Uitspraak over dertien dagen. Vlaardingen Het onder zoek naar het gevaar, dat de bussluis bij station Vlaardin- gen-Oost oplevert voor per sonenauto's, is met een paar maanden vertraagd. Wet houder Bas Goudriaan (ver keer) had beloofd in decem ber met een rapport over de 'autoval' te komen, maar dat is bij nader inzien te kort dag. De nota waarin het obstakel op zijn werking wordt beoor deeld, verschijnt op z'n vroegst in januari. Een inwoonster van Vlaar dingen, mevrouw S. Ver boon, stelde de valkuil aan de kop van de Schiedamse- weg ter discussie tijdens de november-vergadermg van de raadscommissie van ver keer en vervoer. Deze week was de commissie weer bij een, innclusief mevrouw Verboon, die nieuwsgierig wachtte op Goudrïaans toe gezegde rapportage. Maar de wethouder verscheen met lege handen; hij had nog geen tijd gehad de zaak op papier te zetten. „Geen stijl, die mevrouw zit hier nu al voor de tweede keer voor spek en bonen", protesteerde commissielid George Neijssel (WD) vergeefs. Mevrouw Verboon is één van de drie slachtoffers die de bussluis tot nu toe heeft geelst. Ze passeerde op een avond alle waarschuwings borden en reed letterlijk in de val. De wielen zakten weg in de kuil en haar auto liep zware schade op. Een straf die in geen enkele verhou ding staat tot de overtreding, oordeelde zij. Mevrouw Ver boon vindt de bussluis een onding: „Bij regen of mis zie je de waarschuwingsborden over het hoofd. Zo'n kuil kan dan levensgevaarlijk zijn". De valkuil werd ongeveer een half jaar geleden aange legd, toen één richting van de Schiedamseweg voor alle verkeer (behalve bussen) werd afgesloten en veel au tomobilisten de verbodsbor den bleven negeren. Omdat zelfs de honderden bekeu ringen die de politie in enke le weken tijd uitdeelde geen einde maakten aan het sluip- verkeer, besloot de gemeente tot een drastische maatregel. Maar de bussluis kan lang niet in ieders oog genade vin den. Rien Lensvelt (SGP/GPV/RPP) en Jan Bulva (VVD) vinden het een al te hardhandige manier om overtreders tot de orde te roepen. Jopie Schumacher (CDA) noemt, in weerwil van Goudrïaans verzekering dat dergelijke kuilen in veel andere steden in het wegdek liggen, de Vlaardingse hin dernis zelfs een 'middel eeuwse uitvinding'. Vlaardingen Bij een ketting botsing op rijksweg 20 is vanmor gen een 24-jarige Vlaardinger licht gewond geraakt Het ongeluk zorgde voor enorme opstoppingen. Het verkeer in de richting Rotterdam liep volko men vast toen rond acht uur vijf auto's kort voor de afslag naar de Beneluxtunnel op elkaar reden. Eèn automobilist die van de meest linkse rijbaan naar de af slag rechts wilde, botste op een wagen die niet tijdig meer kon remmen, Drie andere auto's re den met hoge snelheid op de twee scheef over de weg staande voor gangers in. De file van vieren eenhalve kilo meter die daarop ontstond, was kort na negen uur opgelost. Schiedam Een paar dagen na zijn 65e verjaardag is Barend Jo- han Rijks geridderd. De oprichter en. directeur van Bottelo BV,_ de Schiedamse frisdrankenfabriek, waar merken als Coca-Cola en Fanta in licentie worden ge maakt, werd bij rijn afscheid be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De uit Capelle aan den IJssel afkomstige jubila ris ontving die hoge koninklijke onderscheiding gisteren uit han den van burgemeester Scheeres. Op woensdag wordt de markt aan de Broekweg altijd druk bezocht. Door verplaatsing van de markt naar het centrum zou de belangstelling ook op zaterdag weer kunnen toenemen. Rozenburg 'Wat is belangrijker: de natuur of de mensen', vroeg een spreker zich gisteravond af tijdens de laatste hoorzitting over een tweede oeververbinding ten westen van Rotterdam die de Raad van de Water staat in sociaal-cultureel centrum De1 Nieuwe Schans te Rozenburg hield. Deze vraag stond centraal op de bij eenkomst die werd geleid door de commissie voor overleg van de wegen. De commissie brengt over deze hoorzitting rapport uit aan de Raad van de Waterstaat, die de minister weer adviseert, waarna een definitief besluit genomen wordt. De sprekers konden grofweg worden ingedeeld in twee kam pen: de milieu-aanhangers, die voor een tweede Beneluxtunnel zijn, en de vluchtweg-voorstan ders, die de Blankenburgtunnel willen. De laatste groep bleek het grootste te rijn. „Als mijn vrouw een jurk koopt die ik niet leuk vind, dan gooi ik hem in de zak van Max en koop voor haar een nieuwe. Een twee de Beneluxtunnel krijg ik niet weg", zei C. van de Berg gisteren, die sprak namens de inwoners van Pernis. Hij oogstte applaus met zijn toe spraak, waarin hij stelde dat het bij de keuze tussen de twee tun nels om het levensbelang van mensen gaat Burgemeester H.B van der Goot van Rozenburg viel hem bij, evenals de afgevaardigden van VJaardingen De koop lui van de markt aan de Broekweg willen alleen met hun kramen naar het centrum verhuizen als zij er financieel niet op ach teruit gaan. Zij staan niet onwelwillend tegenover een markt op het Veer- plein of het Liesveldvia duct, maar eisen harde ga ranties over voldoende ruimte en een goede be reikbaarheid. Die voorlopige reactie geeft de Centrale Vereniging voor Ambu lante Handel op het plan van pro jectontwikkelaar Wilma om de markt naar de Vlaardingse bin nenstad te verplaatsen. Wilma wil met die verhuizing het cen trum verlevendigen en de omzet ten van de winkeliers opvijzelen, maar de marktkooplui mogen van die ambities niet de dupe worden. F.M.H. Zappeij, secreta ris van de Centrale Vereniging, zal dat nog eens onderstrepen, zo dra het Wilma-idee in de markt- commissie ter sprake komt. Parkeren Zappeij heeft, door ervaring wijs geworden, de nodige scepsis, want een jaar of twee geleden re ageerde de gemeente nogal lauw toen de marktkooplui zelf met het verzoek kwamen naar het centrum te mogen verkassen. De toenmalige wethouder Mariétte Hoogendijk-van Holst Peliekaan vond het een leuke suggestie, maar daar bleef het bij. Zappeij veronderstelt dat par keerproblemen destijds het grote struikelblok vormden. Die pro blemen zijn er door de parkeer- maatregelen van de laatste jaren eerder groter dan kleiner op ge worden. Waar moeten bïnnen- stadbezoekers hun auto kwijt als het Veerplein vol kramen staat? Het plein voor V D is trouwens te klein voor een volwassen markt: de 110 kooplui van de za- terdagmarkt zouden er nauwe lijks uit de voeten kunnen, laat staan de 200 handelaren die 's woensdags in Vlaardingen hun waren aanprijzen. Ooit werd overwogen de kramen te laten 'uitlopen' van het Veer plein naar de Hoogstraat en eventueel de Markt, maar in die versnippering zagen de kooplui letterlijk geen brood. Op het stadskantoor houdt men nu het Liesveld (viaduct) als alternatief achter de handeen aantrekke lijke plek, maar ook één met veel haken en ogen. Want ook met het Liesveld heeft Wilma dynami sche plannen en of die te combi- Al SO Jaar voorlichting ovar wonan an alapan - alle slaapkamers, alle woonkamers neren zijn meteen drukke markt is maar de vraag. Dwarsliggen P. van der Windt, die als ambte naar toezicht houdt op de Vlaar dingse markten, heeft niet de in druk dat de kraamhouders mas saal staan te springen om een verhuizing. „Als een koopman ergens een hekel aan heeft, dan is het aan verkassen. Hij gaat met graag van z'n stek af. Dat doet hij alleen als hij er een betere plaats voor in ruil krijgt". Zappeij neemt voetstoots aan dat de gemeente de handelaren niet voor voldongen feiten zal plaat sen. „Het is een ingewikkelde zaak, die je niet even kunt rege len, Zeker met met marktkoop lui. Dat zijn heel soepele, heel ge makkelijke mensen, maar ze kunnen ook behoorlijk dwars lig gen". De ambtenaren op het stadskan toor hebben met nog meer partij en rekening ie houden. Het veelomvattende Wilma-plan heeft alleen kans van slagen als de complete middenstand er aan mee wil werken. Dat betekent dat ook de horeca en de winke liersverenigingen hun zegje mo gen doen. Die neringdoenden hebben ten opzichte van de han del op straat één onschatbaar voordeel: hun zaken zijn langer open. Want niet 'meegenomen' m het plan van de projectontwikkelaar is het feit dat de belangstelling voor de zaterdagmarkt terug loopt. Marktmeester J. Koster wijt dat voor een groot deel aan de nachtfilms op de televisie. .Jn het weekend doe je normaal ge sproken op de markt de beste za ken. Vlaardingen blijft wat dat betreft duidelijk achter. De markt duurt hier 's zaterdags ge woon te kort -tot één uur. Ver plaatsing naar het centrum zou de belangstelling weer doen toe nemen Maar omdat de mensen toch met vroeg uit hun bed ko men, zou de markt dan ook wat later moeten beginnen". Schiedam Het Schiedamse Co mité Kinderpostzegels maakt zich ernstig zorgen over de dalen de omzet van de laatste jaren. Die omzet is sinds 1980 meer dan ge halveerd. Werd in 1980 nog voor een bedrag van circa 60 000 gul den aan zegels verkocht, in 1985 waren de verkoopcijfers al ge daald tot 26.000 gulden. De voor zittervan het comité, mevrouw J. Eijsbergen, hoopt dat cijfer dit jaar te kunnen evenaren, maar vreest dat de opbrengst opnieuw zal tegenvallen. Er zijn tot nu toe krap 800 series verkocht, goed voor circa 20.000gulden. Volgens mevrouw Eijsbergen is de sterk afgenomen belangstel ling voor kinderzegels te wijten aan de verhoging van de porto kosten. Op een kerstkaart hoort tegenwoordig een postzegel van 55 cent; wordteen kinderzegel op de kaart geplakt, dan komt er nog eens een kwartje toeslag bij. „Dat is voor de vele Schiedamse gezinnen die van een uitkering leven, niet meer op te brengen", aldus mevrouw Eijsbergen. Daar bij komt dat de serie dit jaar uit slechts dne zegels bestaat Per verkochte sene scheelt dat in vergelijking met 1985 zestig cent Mevrouw Eijsbergen vindt dat het publiek haar lelijk in de steek laat: „Voor verlotingen met een goed doel zijn mennsen altijd te vinden. Hier kun je niets mee winnen, dus koopt niemand meer zegels". Wie de kerstpost toch met kin derzegels wd frankeren, kan die nog tot 23 december kopen bij de speciale kramen in de postkanto ren. Gedeputeerde Staten, de ge meenten Westvoorne, Bemisse en Hellevoetsluis, de deelge meenten Hoogvliet en Hoek van Holland, de Stichting Europoort- Botlek Belangen, de Kamer van Koophandel, de Inspraak werk groep Rozenburg, de brandweer Rotterdam en de Werkgroep Oeverbelangen. Ook stemden di verse particulieren voor de Blan kenburgtunnel, zoals de" firma Key en Kramer uit Maassluis. De hoofdargumenten luidden als volgt: spreiding van het verkeer, veiligheid van de bevolking en het personeel, betere bereikbaar heid van het Botlek- en Euro- poortgebied en de recreatiegebie den in het westen van Voorne- Putten, betere mogelijkheden voor financiering, de economi sche belangen en de mogelijke aanleg van rijksweg 54: de 'bloe- menroute'. Naast de voorstanders kwamen ook de tegenstanders aan het woord. De meesten hadden één zorg: het Ltckebaertgebied bij Vlaardingen. Dat gebied zal door de aanleg van de Blankenburg tunnel ernstig worden aangetast. De gemeenten Vlaardingen, Rot terdam en Maassluis, de Gewes telijke Raad voor het Landbouw schap en de Reconstructie-com missie Midden-Delfland spraken zich uit voor een tweede Bene luxtunnel, die pal naast de be staande moet komen. Veehouder Van der Kooy uit Maassluis was gekomen om zijn belang te verdedigen. „Het is al jaren met duidelijk waar onze toekomst ligt Door allerlei indus trie-afval, met name fluor, is de melkproduktie lager dan in an dere delen van het land, ontwik kelt het jongvee zich minder en groeien de bomen minder hard. Ik ben bang dat de Blankenburg- tunnel voor nog meer kwalijke stoffen zorgt De koeien vallen dan wel niet dood van ellende neer, maar ze leven niet lang ge noeg". Gedeputeerde Gunther slaat de laatste spijker in het Boddaertcentrum. Voor- zitterK.van de Geesl helpt een handje. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De (korte) ge schiedenis van het regionale Boddaert-centrum in Schiedam kan symbolisch worden samengevat in drie spijkers: een roestige, een zilveren en een gouden. Eerst een aarzelende starl onder gebrekkige omstandigheden, vervolgens een gemoderni seerd eigen pand en tenslotte toekomstmuziek hulp aan niet 16 maar 32 kinderen en hun ouders Spaarbankdirecieur Klaas van de Geest, tijdelijk voorzitter van de Boddaert-stich- ting, heeft becijferd dat er in de verbouwde Finse school aan de Schoolstraat genoeg numte is voor dagopvang van nog twee groepen jongeren uit de dne Wa- terwegsteden. Momenteel wor den slechts zeventien kinderen (tot twaalf) jaar begeleid Voor de investering die de stichting heeft gedaan zijn dat er eigenlijk te weinig Nu alleen het geld nog om ook de jeugd tot zestien jaar en hun ou ders te trainen de verstoorde re latie weer te herstellen Maar de provincie, die daar subsidie voor moet geven, riet voorlopig geen kans die gouden toekomst voor het Boddaertcentrum m de noor delijke waterweg-regio waar te maken. Gedeputeerde mevrouw I. Günther kwam gisteren de laatste spijker slaan om net nagel- meuwe gebouw te voltooien Meer dan een voorzichtig opti misme dat er in de toekomst wat extra geld loskomt, durfde zij met te uiten Boddaert is trouwens niet de haarlemmerolie m de hulpverle ning aan de jeugd, aldus me vrouw Gunther- veel problemen worden verholpen door andere vormen van begeleiding. Dat hoeft met speciaal door training na schooltijd m een nagebootste gezinssituatie. Overigens handelde de gedepu- 1937 JOHN KROES 1987 van elke nu aangekochte 500.- krijgt u daarom 50.- terug! Bedden en matrassen Dekens en dekbedden Ledikanten Slaapkamers S/aapsystemen teerde geheel in de stijl van de freule naar wie het centrum is genoemd. Freule Boddaert, die tachtig jaar geleden met deze vorm van dagopvang begon, leer de jongens dingen aan die inder tijd als typisch vrouwelijk golden, zoals koken en kleren wassen. Omgekeerd kregen de meisjes les in mannelijke bezigheden: hout bewerking, schilderen en timme ren. Het sinds 1978 bestaande cen trum tn Schiedam blijft toch ho pen op uitbreiding van de activi teiten De gedeputeerde zal nog regelmatig herinnerd worden aan het bestaan van de Schie damse hulpverleners Van de Geest schonk haar zijn drie spij kers. keurig op een plankje ge timmerd. Het souvenir kan uit stekend dienst doen als kapstok! als vanouds 50 jaar uw beddenspecialist Singel 51, Schiedam. Tel,: 010-4267920 Vlaardingen Vlaardingse ho reca-eigenaren, die een flipper kast of een gokautomaat in hun zaak hebben, zullen volgend jaar flink in de buidel moeten tasten. Door herziening van de wet op de kansspelen brengt de gemeente vanaf 1987 voor iedere eerste speelautomaat 125 gulden en voor iedere tweede 75 gulden in rekening. Tot nu toe hoefden dc uitbaters alleen 6,75 legeskosten voor een vergunning te betalen. De komende herziening heeft nog meer gevolgen Nu nog wor den 'uprights' (fruitautomaten) oogluikend in sportkantines toe gestaan, maar aan dat tolerante beleid gaat de politie met strenge controles radikaal een einde ma ken. Een gokje wagen in de kan tine is er volgend jaar niet meer bij Hoewel de herziening het de ge meente mogelijk maakt een soe peler beleid te voeren, blijft ook na 1 januari de bepaling van kracht dat er niet meer dan twee speelautomaten in één zaak mo gen staan. Andere steden hebben die beperking opgeheven, maar Vlaardingen lijkt het venschijnsel speelautomaat slechts met tegen zin te accepteren. Exploitanten die een speelhal wilden begin nen, kregen steevast nul op het rekest Motivering van de ge meente: die hallen hebben een negatieve mvloed op de jeugd. Bovendien bleek een automaten hal zelden te passen in het be stemmingsplan. Daar kan volgend jaar verande ring in komen. De gemeenteraad moet zich in elk geval uitspreken over het in de toekomst al dan niet toestaan van speelhallen. Enige terughoudendheid valt daarbij wel te verwachten, gezien het uitgangspunt dat het 'spelen niet mag leiden tot zodanige ver liezen dat zwakkeren in de sa menleving worden benadeeld'. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1