Spookstad moet snel gesloopt 'Walschuit' als j ene vermonument Orpheus viert vorstelij kjubileum in Liechtenstein 'Ergste vrezen voor toekomst' IlllillllS DAGBLAD SCNIEDAMSOHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kerstbomen kunnen niet door tunnel Nieuwe Bonds spaarbank Floris de Vijfdelaan Sara Droppert 102 jaar oud Slopers slaan toe Kostbare speldjes weg Bloedige vechtpartij Kerstvrouwen actief in binnenstad Vlaardingen Gebrek aan motivatie nekt Vrouwenkrant Bedrijfsbeschermers krijgen lintje Kort en krachtig VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardlngen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 De eerste fles is voor Reinier Scbeeres. Piet Smit schat dat de bur gemeester nog menig flesjezalafnemen. Schiedam Orpheus gaat de komende vijfjaar op de kleintjes letten. Het Koninklijk Schie dams Mannenkoor wil in 1991 ruim een ton op de bank hebben staan. Geen geringe opgave voor een vereniging met zeventig le den, maar oud-voorzitter Piet Smit, belast met het vergaren van de pennningen, twijfelt geen moment aan het welslagen van de ambitieuze onderneming. Smit, die bij Orpheus de reputa tie heeft de onmogelijkse kar weitjes te kunnen klaren, staat er dit keer niet alleen voor. Hij weet zich geruggesteund door een groep Schiedammers van aanzien. IrJ3. Sluis (Wilton), K. van de Geest (spaarbank), C. van Tilborg (oud-wethouder) en dis tillateur R.P.M. de Kuyper zijn enkele van de vele prominenten die bereid zijn de 'bedelbrieven' aan collega-ondernemers te on dertekenen. Een comité van aanbeveling met zulke klinken de namen moet in staat zijn vol doende geld los te krijgen, is Smits niet onlogische redene ring. Durf Het koor heeft het kapitaal no dig om het 125-jarig bestaan op gepaste en in dit geval zelfs vor stelijke wijze te kunnen vieren. Gepast wil in Orpheus' geval steevast zeggen: met veel durf en stijl, en het komende jubileum vormt daarop geen uitzondering. Vier grote concerten, een optre den buiten de landsgrenzen, een gedenkboek en een tentoonstel ling, voorzitter Leen Boersma somt de spraakmakendste eve nementen zonder enige schroom op. Ook bij het noemen van de bui tenlandse bestemming verblikt of verbloost het bestuur niet. Liechtenstein is ditmaal het reis doel, en dat de vorst en vorstin van dat mini-staatje in de Zwit serse Alpen het concert zullen bijwonen is eigenlijk niet meer dan vanzelfsprekend. Liecht- stenstein? Hoe heeft Piet Smit dat nu weergeregeid? „Ach, een relatie van het Algemeen Zan gers Verbond heeft dat in orde gemaakt", zegt penningmeester" André Balvers bijna achteloos. Maar de zangers vergeten ook hun plaatselijke fans niet, in 1991. Als altijd op zoek naar nieuwe uitdagingen, heeft dirti- gent Richard Ram zijn zinnen gezet op een wel heel bijzonder effect: een opvoering van één van Bertolt Brechts toneelstuk ken, waarbij Orpheus begeleid door een orkest liederen zingt van Kurt Weill. Verder kan Schiedam via Orpheus (her nieuwd) kennismaken met het muzikale stemmenarsenaal uit de partnersteden, en tot slot staat ook nog een concert met plaatse lijke koren op het programma. Tientjes Onder het motto 'alle kleine beetjes helpen' is het mannen koor al in betrekkelijke stilte be gonnen met de opbouw van het jubileumfonds. Alle leden heb ben 'vrijwillig' de taak op zich genomen elke maand 125 cent in de kas te storten. De donateurs dragen jaarlijks 125 dubbeltjes bij, plaatselijke ondernemers die de zangkunst een warm hart toe dragen zijn goed voor ieder 125 gulden. Burgemeester Reinier Seheeres is op discrete wijze dui delijk gemaakt dat zijn ere-voor zitterschap soms ook verplich tingen schept; van de gemeente verwacht Orpheus tot 1991 tel- kenjare 125 tientjes. „Kan ik daar niet onderuit?" protesteerde Seheeres zwakjes. Maar in gezelschap van het vol tallige comité van aanbeveling waarin Seheeres zelf ook zit ting heeft restte hem weinig anders dan zijn verlies sportief te incasseren. De burgemeester kreeg er trouwens iets voor te rug: de eerste van een partij fles sen wijn waarmee Orpheus de boer op gaat om extra jubileum - gelden te innen. Piet Smit staat borg voor de kwaliteit Seheeres mag de fles op zijn gemak thuis proeven. Smit „Als hij smaakt; we hebben nog liters. Maar dan wel tegen betaling". Schiedam Een Belgische chauffeur die zich op de doorrij- hoogte van de Beneluxtunnel verkeek, heeft gisteren in de berm van rijksweg 19 ongeveer 400 kerstbomen op een tweede vrachtwagen moeten overladen. De Belg, die met een partij den nen op weg was naar Brielle, ver oorzaakte rond half acht een lan ge file voorde tunnel. Doordat de chauffeur de hoogte melder negeerde, sprong een ver keerslicht op rood en werd één rijbaan geblokkeerd. De hoog op getaste lading moest worden ge halveerd, voordat de auto door de tunnel kon. Het karwei nam een paar uur in beslag. Vlaardingen - Op haar kamer in bejaardentehuis De Wetering heeft Sara Johanna Droppert gis teren haai* honderd en tweede verjaardag gevierd. De jarige kreeg van burgemeester Van Lier een taart, waar twee nichten van mevrouw Droppert en de rest van de visite zich meteen over ontfermden. Mevrouw Droppert, die nooit gehuwd is ge weest, is wel de oudste inwoon ster van De Wetering, maar niet van Vlaardingen. Die eer is weggelegd voor Klazi- na Langendoen, een dame met de respectabele leeftijd van 105 jaar. Vorig jaar moest zij ondanks haar hoge ouderdom verhuizen, omdat haar woning in de Maas straat werd afgebroken. Van het plannetje om een straat in de nieuwbouw naar haar te vernoe men is niets gekomen: haar naam was daar iets te lang voor. De straat heet nu Merwedehof. Schiedam Van hel voormalig internaat voor schipperskinde ren De Uitkijk is niet veel meer over. De sloper maakt korte met ten met het gebouw aan de voet van de Hoogstraat, dat zoveel winkeliers in eerdere maanden nachtmerries bezorgde. De kans, dal de jeugd er nog vuurtjes in kan stoken, wordt met het uur kleiner. Over een paar dagen is het internaat voorgoed van de aardbodem verdwenen. Het ter rein blijft voorlopig braak liggen. In Schiedam-West gaat ook een beeldbepalend gebouw tegen de vlakte: het voormalige gymnas tieklokaal aan de Anthonie Muysstraat. Het pand werd over bodig toen de scholen in de wijk een nieuw gymlokaal kregen aan de Jan van Avennesstraat. Schiedam De voormalige eige naar van een unieke verzameling speldjes zit in zak en as. Zijn col lectie insignes van voetbalclubs en -bonden werd gisteren gesto len uit zijn woning aan de Van Oldenbameveldtstraat. De 41-ja- rige Schiedammer had de verza meling tn dertig jaar tijd aange legd. De collectie die uit 7000 stuks bestond, had een waarde van ongeveer honderdduizend gulden. Schiedam Een hevig bloeden de man is in het holst van de nacht naar het Schielandzieken- huis gebracht De gewonde, een 42-jarige Schiedammer, was het slachtoffer geworden van een vechtpartij op het Rubensplein. De politie heeft de dader, een 25- jarige stadgenoot, gearresteerd, maar kent de oorzaak van de uit de hand gelopen ruzie nog niet «■atv V:~;> 'X'Fi Dehulp- kerstvrouwen poseerden maar wat graag met een exemplaar van het v Rotterdams Nieuwsblad voor fotograaf Roel Dijkstra. Vlaardingen Sinterklaas heeft zijn hielen nog niet gelicht, of de kerstman zet weer voet aan land. Vlaardingen kreeg gisteren al een voorproefje. Vier hulp-kerstvrouwen van de oude baas, Petra, Eugenie, Mirjam en Heieen, waren in het centrum van de stad aanwezig om het winkelende publiek alvast wat in kerst sfeer te brengen. Dat lukte uitstekp nd-De vier kerstvrouwen trokken veel bekijks en de passanten blevén veelal glimlachend stilstaan om de activi teiten van de kerstvrouwen te bewonderen, Natuurlijk werd ook een bezoekje gebracht aan de redactie van deze krant, gevestigd in de Brede Havenstraat Schiedam is ook al in kerststemming. Burgemeester Reinier Seheeres was het die op de Koemarkt de feestverlichting in de 13 meter hoge kerstboom ontstak. Het was een sfeervol gebeuren, want voorafgaand aan het ontsteken van de lichtjes was er een lampionoptocht. Kinderkoor Jong Begin en harmonie Harpe Da vids zorgden daartbij voorde muzikale omlijsting. Na het ontsteken van de verlichting werden nog enkele kerstlie deren gezongen. Schiedam Met vier voor stellen heeft Aad de Wolf namens bewonersvereni ging Schiedam-Oost weder om de aandacht gevestigd op de gevaarlijke situatie die in het sloopgebied aan de Laurens Costerstraat is ont staan. In een 'brandbrief', waarin de knelpunten op een rijtje zijn gezet, vraagt hij aan gemeente- raadsleden en wethouder Hans van Kleef snel maatrege len te nemen. „We willen niet weer de situatie krijgen die we enkele jaren gele den bij de sloop van Stations straat meemaakten: mensen wer den toen zo bang voor brand, dat ze niet meer in hun eigen huis durfden te slapen. Daardoor is het toen voorgekomen dat bewo ners in het kantoor van de bewo nersvereniging kwamen slapen en de matrassen overdag tot aan het plafond toe opgestapeld la gen Nu dreigt weer eenzelfde si tuatie te ontstaan", aldus De Wolf. In de brief aan de raadsleden en de wethouder van de commissie Stadsvernieuwing en Volkshuis vesting wordt aangehaald, dat de werkgroep Laurens Costerstraat tot vervelens toe de gemeente heeft op gewezen op de noodzaak van een gerichte planning in de herhuisvesting en sloopwerk zaamheden. „De moeilijke gevallen zoals de ambtenaren dat noemenblij ven allemaal liggen tot het einde van de rit. Dan komt er druk op de aankoop en de herhuisves ting", aldus de brief. Er wonen nu nog acht huishoudens in de te slo pen straat. Spookstad „Bij de gerichte planning die wij als bewonersorganisatie altijd al hebben voorgestaan, haal je per blok de moeilijkheden naar vo ren. Zo voorkom je dat er een spookstad ontstaat, met nog slechts enkele huizen bewoond". Ook sprak Aad de Wolf namens bewonersvereniging Oost zijn verontwaardiging uit over for maliteiten van bureau huisves ting, waarin mensen verstrikt ra ken. „Een bewoonster die zelf een huis had gevonden en bij het bureau langs ging, werd teruggestuurd naar het stadskantoor, om daar een afschrift van de sloopvergun ning te halen, met de woorden: „Iedereen kan wel zeggen dat zijn woning wordt gesloopt", al dus Wolf. De voorstellen die nu gedaan zijn houden het volgende in: extra maatregelen voor de overgeble ven huishoudens, zoals verhoog de inzet van bureau huisvesting en een contactpersoon die de for maliteiten snel regelt; een con tactpersoon binnen de gemeente die tijdens de feestdagen aan spreekbaar is en snelheid met de sloop en een discussie op korte termijn over de aankoopvoor- waarden van de eigenaar/bewo ner in de gebieden waar stads vernieuwing plaats vindt. Wethouder Van Kleef in een re actie: „Ik vind het inderdaad noodzakelijk dat er zo snel moge lijk maatregelen worden getrof fen. Er is inmiddels een plan de campagne opgesteld, clat inhoudt dat de Openbare Nutsbedrijven Schiedam onmiddellijk alle voor zieningen verwijdert en dat de panden binnen twee dagen zijn dichtgemetseld of gesloopt". Vlaardingen De Vlaardingse Bondsspaarbank werd gisteren één bijkantoor armer en één bij kantoor rijker. Per saldo blijft de bank dus met 7 kantoren de Vlaardingers van dienst. De kwaliteit van de nieuwe vesti ging echter doet dc balans duide lijk in het voordeel doorslaan, zo dat de Vlaardingse Bondsspaar bank zich toch rijker kan noe- De nieuwe Bondsspaarbank ver rees op het plein aan de Floris de Vijfdelaan in de Westwijk. Het gebouw foont de onmisken bare huisstijl van de bank: wit, blauw, rood. Een modern en comfortabel gebouw waarin be zoekers alle service geboden wordt. Voor de kleine buren van de nieuwe bank was het dubbel feest: het oudste bestuurslid, de heer H. van Toor Jzn. overhan digde aan wethouder Goudrïaan een cheque om twee speelobjee- ten aan te schaffen. Op het plein voor de bank plaatst gemeentewerken de geschenken van de bank aan de buurt. Het filiaal aan de Dirk de Derde laan werd naar aanleiding van de nieuwbouw gesloten. De Bonds spaarbank gaat na deze opening met op zijn lauweren rusten. Eind maart opent de bank inder daad haar achtste bijkantoor aan de van Baerlestraat. Verder zijn er plannen om het hoofdkantoor aan de Schiedam- seweg aan een ingrijpende reno vatie te onderwerpen. Schiedam De redactie van de Schïedamse Vrouwenkrant heeft het bijltje er bij neergegooid De zeven vrouwen, die verantwoor delijk waren voor het verschijnen van het tweemaandelijkse blad. kampten al geruime tijd met een ernstig gebrek aan motivatie. In het laatst verschenen (december) nummer schrijft de redactie dat het 'gewoon niet meer ging'. Huiselijke beslommeringen, per soonlijke moeilijkheden en veeleisende banen wogen uiteindelijk zwaarder dan de inzet voor de krant, die zijn abonnees had onder de aanhang van deSchiedamse vrouwenbeweging. Redactrice Wil Verweij verklaarde al eerder dat het blad zichzelf overbodig dreigde te maken door enkel nog aankondigingen van activiteiten te publiceren. Er werden te weinig achtergrondarti kelen aangeleverd om de Vrouwenkrant een volwassen gezicht te blijven geven De late verschijning van het allerlaatste nummer was dan ook te wijten aan een gebrek aan kopij. Het feit dat de redactie er na vier jaar een punt achter zet hoeft nog niet te betekenen, dat de krant voorgoed ophoudt te bestaan. In een afscheidswoordje zegt de redactie nog ruimte te zien voor een nieuwsbrief of een mededelingenblad. Daarin zou het ver snipperde regionale vrouwennieuws 'fatsoenlijk gebundeld' moe ten worden. 1 Op de bedrijf ssch ooi van WF werken leerlingen met groot enthousiasme aan de restauratie van een honnderd jaar oude spoelingschuit. Schiedam Voorjaar 1987 krijgt Schiedam er een markant monu ment bij: een schip op de wal. De Vellevest wordt de vaste ligplaats van een authentieke spoeling schuit. Het eli meter lange en twee meter brede schip wordt vastgeklonken aan een betonnen fundament Het komt enigszins gekanteld te liggen, zodat ook het ruim goed zichtbaar is. Dergelijke schuiten werden in dc 19e eeuw gebruikt om de afval producten van de jeneverindus trie naar de boeren te brengen die de spoeling aan hun varkens gaven. De huidige en toekomsti ge generaties die van dat oude ge bruik niet op de hoogte zijn, kun nen de functie straks nog eens nalezen op een verjdarend bord je. De tekst wordt opgesteld door de VVV. De precieze ouderdom van de schuit is moeilijk vast te stellen. Kenners houden, het op rond 1850. Het schip heeft jaren in een straa je achter het Stedelijk Mu seum gelegen orr.dat de gemeente er vage plannen mee had. De herlevende belangstelling voor Schiedams brandersverleden viel toevallig samen met de nieuw bouw achter het museum. De schuit lag in de weg en de ge meente stond voor de keus het roestige karkas af te danken of alsnog te restaureren. Omdat de bedrijfsschool van Wil ton Fijenoord aanbood het schip op te knappen was beslissen niet moeilijk. Schiedam zou op die manier voor weinig geld in het bezit komen van een historisch monument De leerlingen van de scheepswerf werken inmiddels ai zo'n drie maanden met groot en thousiasme aan hel schip. Docent P. van Bokkum vindt dat de jon gens het prima doen. „Het begint al weer aardig op een gaaf schip te lijken. Het is een leuke klus voor de leerlingen, want normaal wordt hun oefenwerk na beoor deling weggegooid. Nu maken ze ieis duurzaams dat over tiental len laren noe bestaat". Rotterdam De president van dc Rotterdamse rechtbank mr. Van der Grinten, die gisteren uit spraak deed tegen de drie ver dachten van een bomaanslag op een Turks koffiehuis m Schie dam. zei in zijn vonnis dat de hoofdverdachte, een Schiedam mer, uit 'puur racistische motie ven' heeft gehandeld. Hij stelde vast dat de jongeman, hoewel deze spijt heeft betuigd voor de bomaanslag, blijft vast houden aan zijn denkbeelden. „Dat doet het ergste vrezen voor de toekomst", aldus Van der Grinten. Hij vonniste hem tot an derhalfjaar gevangenisstraf. De in het Schiedamse theehuis geplaatste bom ontplofte in de brievenbus van het pand in de vroege morgen van 10 augustus en richtte aanzienlijke schade aan. Er vielen geen slachtoffers. Tijdens de behandeling van de zaak hield de Schiedammer vast aan zijn discriminerende opvat tingen jegens onder anderen bui tenlanders, al vond hij zelE met de bomaanslag \vel wat te ver' te zijn gegaan. In zijn woning werden onder meer een groot aantal discrimi nerende publicaties over buiten landers gevonden, terwijl hij ook zelf volgens rechtbankpresident mr M van der Grinten 'walgelij ke stukken' over het joodse volk had geschreven. De rechtbank veroordeelde een 20- en een 19-jarige Rotterdam mer tot respecuevehjk vijf maan den en twaalf maanden gevange nisstraf waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar wegens medeplichtigheid. Die medeplichtigheid bestond vooral uit het helpen vervaardi gen van de bom en het leveren van het daarbij gebruikte kruit cn de technische handleiding. Alle drie de veroordeelden zijn actief geweest in als fascistische en racistische bekend staande or ganisaties als het Jongeren Front Nederland en de Nederlandse Volks-Unie. Vlaardingen Voor 38 bedrijfs beschermers had burgemeester Van Lier gisteren een vroeg maar waardevol kerstpresentje. Werknemers van Vlaardingse bedrijven, die zich in hun vrije tijd hebben gespecialiseerd in bluswerk, eerste hulp of bewa king zagen die inzet beloond met een onderscheiding. Deze 'lintjesregen* voor BZB'ers bestond uit de gebruikelijke me dailles en jaartekens. Iedere vrij williger krijgt na tien jaar trouwe dienst een medaille opgespeld; ie dere vijf jaar extra is goed voor een insigne. Bij de onderscheidin gen hoort een mooie oorkonde. Van de jubilarissen die gisteren in het zonnetje werden gezet had het meerendeel een respectabele slaat van dienst: ze maakten over het algemeen vijftien jaar of lan ger deel uit van een veiligheid sorganisatie. gehuldigd werden werknemers van Cincinnati, PTT, Unilever, en Windmill. Ook diverse ambte naren van gemeentewerken, het GEWB en het stadhuis deelden in de feestvreugde. Vlaardingen De wens voor de feestdagen, die de Vlaardingse politie dit jaar voor het eerst op alle surveillance-auto's plakt, is korter uitgevallen dan de bedoe ling was. De tekst 'De Vlaarding se politie wenst u prettige feest dagen en een gelukkig en veilig 1987' bleek, toen de stickers op de achterruiten werden aange bracht, veel te lang. De agenten zagen door al die letters niet meer wat er achter hen op straat ge beurde. De wens is nu korter, maar ook krachtiger. 'Prettige feestdagen en een veilig 1987'. En wie dat nu wenst, mag duidelijk wezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1