Narrenpaal bij stadhuis symbool van Landjuweel Gezinnen dakloos na felle brand Sleepvaartmuseum: nog meer service Fonds moet Harmonie redden van de sloop 1 Soort studiebeurs voor Ondersteuning Bewoners VLAARDINOS Iftillftl SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG §0011!! Bevolking stabiel Druk Autokraker aangehouden ~"-ri hAfsiSSfti Duizenden foto's nu in archief Ruzie eindigt met botsing Salon: primeur in theatercafé Ik MAANDAG 15 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 iiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiitiiiNiiiüiiiiiEiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiifiiiiiiHiiiiiimim^ Vlaardingen „Kom Cor, je mag best lachen, 't Is een narren feest!" Pas na die aansporing van Eva Stolk toonde Cor Maarle- veld een beduusd glimlachje. Het wilde maar niet tot hem door dringen dat hij zojuist de prijsvraag van de stichting Vlaardings Landjuweel had gewonnen. Toch spraken de cijfers en letters op de twee cheques van elk duizend gulden klare taal: Maarlevelds naam stond er duidelijk en foutloos op. En ook het ontwerp voor een narrenpaal, dat stichtingvoorzitter Jacques Koedood van hand tot hand liet gaan, was wel degelijk het zijne. Maarlevelds narrenpaal wordt het symbool van het landjuweel, dat Vlaardingen in juni 1987 een maand lang op z'n kop zal zetten. Zijn schepping dient als blikvan ger in. een culturele speeltuin, als eigenzinnige wegwijzer naar uit eenlopende evenementen vol gens rederijkers-recept De paal van ruim zeven meter hoog met daarop een houten nar renmuts krijgt een plaatsje voor het stadhuis. Het zwakste briesje is al voldoende om de drie mut- spunten uitgevoerd in de stadskleuren: geel, rood en blauw en de bolle oogjes die er aan bungelen, alle kanten te doen op draaien. De Vindvaantjes' zijn even grillig als de humor van de nar. Nu eens wordt verwezen naar een gezelschap acteurs dat op en rond een boerenkar een klucht uitvoert, dan weer wijst de muts in de richting van een zaal tje waar een verlegen dichter uit eigen werk voordraagt Het wordt beslist heel druk, die vier zaterdagen in juni, voorspel de Jacq. Koedood. Enig optimis me was wel op zijn plaats, toen bleek dat er slechts een handjevol publiek op de prijsuitreiking in het muziekmusuem van Ton en Eva Stolk was afgekomen. Groot ook was de teleurstelling over het geringe aantal inzendingen slechts vijftien Vlaardingers had den de moeite genomen, een nar renpaal of iets wat daar op leek te ontwerpen. Een tegenvaller, ge zien de massale respons op de prijsvraag rond het 700-jarig be staan van Vlaardingen in 1973. Koedood kon zich herinneren dat de jury zich destijds door ber gen Vlaai-dingen 700-vignetten moest heenwerken. Maar kwantiteit en kwaliteit gaar» niet altijd gelijk op. Koe dood en de twee overige juryle den, wethouder Ary Maarleveld en burgemeesters vrouwe Tineke van Lier troostten zich daarom met de qua niveau 'zeer aanspre kende' narren palen, die zij aan de hand van schetsen en schaalmo dellen moesten beoordelen. De ideeen bleken nogal bont: ze va rieerden van Breugheliaanse narrenkoppen tot kubistische, kamerschermaehtige construc ties. Maar geen inzending zag er zo eigentijds en toch onmisken baar zestiende eeuws uit als Maarlevelds blikvangende 'bolle ogen' muts. Het potsierlijke hoofddeksel is meer dan een verwijzing naar de Êrominente rol van de nar op de tndjuwelen, zoals die zich tussen 1539 en. 1620 in Vlaardingen af speelden. Narren, spraakmakers op die door de rederijkerskamers georganiseerde feesten, mogen volgend jaar juni in flinke aantal len op het eerste twintigste eeuw- se landjuweel worden verwacht. De verbale potsenmakers zwer ven dan van galerie tot am- baehtskraam, van straamuzikant tot instrumentenmaker om hget publiek, het stadsbestuur en zich zelf op de hak te nemen. Hoe dat in zijn werk gaat. tracht te Chris van der Linden, verte genwoordiger van de Kamer van Koophandel (die het evenement sponsort) met een redevdcrinkje in dichtvorm toe te lichten. En ja wel ook in juni 1987 is er nog volop reden de plaatselijke poli tiek gebrek aan humor te verwij ten. zo klonk het uit zijn mond. Jammer dat het narrendom is uitgestorven: een beege welbe spraakte grappenmaker, zo viel uit Van der Lindens zottepraat op te maken, zou over politiek Vlaardingen niet snel uitgepraat raken. Vlaardingen Er zit weinig be weging in het aantal inwoners van Vlaardingen. De bevolking schommelt sinds begin dit jaar rond de 75 500. In oktober is het inwonertal voor het eerst tot on der die grens gedaald: de maand werd afgesloten met 75.494 inge zetenen Sedert I janauri werden in Vlaardingen 192 kinderen ge boren. In dezelfde periode ver loor de stad door gezinnen, dte zich tn andere gemeenten vestig den, 234 inwoners. Schiedam Een felle uit- siaande.brand heeft een wo ning op de derde verdieping aan de Dr. Zamenhofstraat in Schiedam volledig in de as gelegd. Een daarnaast gelegen flat werd zwaar beschadigd. Van tien omliggende panden liepen er vijf dusdanige rook- en wa terschade op dat de bewoners moesten worden geëvacueerd. Zij zijn door tussenkomst van de gemeente Schiedam in vervan gende woningen ondergebracht. Gezien.de ernst van de brand kwam later op de avond ook bur gemeester Scheeres een kijkje nemen. Hij vertelde de bewoners dat direct voor een andere wo ning gezorgd zou worden. Ook buren en familieleden boden de gedupeerde bewoners tijdelijk onderdak aan. Twee gezinnen werden ondergebracht in het Rijnmondhotel. De brand, die zaterdagavond kort na negen negen uur uitbrak, was dusdanig, dat de Schiedamse brandweer groot alarm gaf. Het vuur ontstond toen een olieka chel explodeerde en de branden de olie door de woonkamer stroomde. Het interieur vatte di rect vlam. De 32-jarige bewoner kon zijn drie kleine kinderen ternauwer nood in veiligheid brengen. Al leen de poes was niet meer te red den. Dat laatste lukte wel de beneden buurvrouw, mevrouw Groenen- daai. Nog ontdaan van het gebeu- vertelde zij: „Ik zat met mijn zoon naar de televisie te kijken toen er-ineens op mijn deur ge bonkt werd. Toen pas zag ik dat de boet in brand stond. Ik heb mijn kat opgepakt en ben naar buiten gerend". Pas later hoorde zij dat haar woning door rook- en waterschade min of meer ver woest was. De 'brandweer zette een auto spuit, drie tankauto's, een ladder wagen en twee commandowa gens in om het vuur te bestrijden. In totaal waren dertig man be schikbaar. Twee eenheden pro beerden aan de voorkant van de flat het vuur te bedwingen, één eenheid deed dat aan de achter kant De politie moest de hulp van Rotterdamse collega's inroe- pen om de grote menigte opdrin gerige nieuwsgierigen op afstand te houden. Ruim een uur na het ontstaan van de brand kon vuur meester worden gegeven. Het nablus- singswerk duurde tot ongeveer één uur 's nachts. De totale scha de wordt geschat op driekwart miljoen gulden. Schiedam Een autokraker is door zijn cpvallend verdachte ge drag zaterdagavond tegen de lamp gelopen. De man hing al een poosje rond op het Stations plein, toen twee surveillerende agenten besloten hem enkele vragen te stellen. Terwijl zij een praatje met hem maakten, wierp de man achteloos een sleutel weg. De sleutel bleek te passen op een •van de bagagekluizen in de sta tionshal. In de kluis bevonden '.zich enkele inbrekerswerktuigen -»en een paar autospeakers. Daar- - na kon de man er niet onderuit i een ritje te maken in de politieau- to. Hij bekende de apparatuur te f hebben gestolen uit een auto die geparkeerd stond in de Laurens f Costeistraat. De dader was 27 1 t jaar. Hij konn geen vaste woon- i plaats opgeven. De brandweer was snel ter plaatse, maarkon niet voorkomendat de woning geheeluitbrandde. Maassluis Het nationaal sleepvaartmuseum in Maassluis kan de bezoekers, enkele duizenden per jaar, nu nog beter van dienst zijn. Een echt foto-archief ontbrak in de trots van Maassluis. Dui zenden foto's lagen in vergeelde mappen opgeslagen, zonder dat er iets mee gedaan werd. Een schenking van Randstad-uitzend bureau aan de gemeente Maassluis zorgde er echter voor, dat de foto's alsnog in een fraai archief konden worden opgeruimd. Het stadsbestuur kreeg een half vroeg of wij een foto hadden. We jaar geleden bij de opening van konden hem helpen. We keken de Randstad-vestiging in Maas- in het archief en blekende foto te sluis een cheque, met een waarde van 200 arbeidsuren voor een uit zendkracht Burgemeester Hans van Es bedacht zich geen mo ment en speelde de cheque door naar het bestuur van het sleep vaartmuseum. Zo kon Frédéri- que Konig aan de slag en de 200 uur bleken toereikend om alle fo to's in het archief op te bergen. Het bestuur van het museum was er blij mee. Lng. G. Langelaar: „Nu kunnen we de mensen, echt, helpen. Laatst was hier een man die een sleepboot van een be paald type wilde schilderen. Hij wist de exacte kleuren niet en bezitten. Vroeger was dat on denkbaar. Niemand wist eigen lijk wat er nu precies in huis was. nu wel. Dankzij Frédérique, want zij heeft in een ontzettend hoog tempo de foto's uitgezocht en opgeborgen". Het was vrijdag in het sleepvaart museum een dubbel feestelijke bijeenkomst Want naast de inge bruikname van het foto-archief was er ook de presentatie van de knipselkrant van de Furie-ade 1986. Het betekende direct de start van een internationale cam pagne, want het is de bedoeling dat sleepboten uit heel de wereld Het archief is inorde.DitaBoekstijn van Randstad Uitzendbureau helpt P. Huls man bij het opzoeken van een foto. Uesbeih van Duynkiikt geïnteresseerd toe. naar Maassluis komen om de Fu rie-ade van 1987 op te luisteren. Een wervende knipselkrant moet daartoe de eerste aanzet zijn. Overigens loopt de actie voor uit breiding van het museum naar wens. Het aangrenzende pand aan de Hoogstraat moet het mu seum meer 'lucht' geven, maar daar is wel 300.000 gulden voor nodig. „Het gaat de goede kant op", aldus Ruurd Veen hoven, de secretaris van het sleepvaartmu seum. „Ongeveer de helft van het benodigde bedrag is binnen en als we op de 200.000 gulden zitten kunnen we met de uitbreiding beginnen". Inmiddels is ook een actie gestart om bedrijven te strikken voor sponsoring. Niet in klinkende munt maar met materialen. „Een bedrijf dat bijvoorbeeld al het schilderwerk voor haar rekening neemt, of de aanleg van de ver warming". aldus Veenhoven. Schiedam Doordat zij tijdens de rit ruzie kregen, knalden een 20-jarige bestuurder en een pas sagier zondagmorgen vroeg met hun ato op een boom. Het onge luk gebeurde op de Rembrandt- laan, waar de chauffeur met zijn door overmatig drankgebruik nogal heetgebakerde vriend in discussie raakte. De vriend gaf een ruk aan het stuur en de auto raakter uil de koers. Twee voor bijgangers brachten de slachtof fers met onbekend letsel naar het voormalige gemeenteziekenhuis. Vandaar werd het tweetal per ambulance naar het ziekenhuiis aan de Stadhouderslaan ver voerd. Vlaardingen De bezoekers van Salon de Harmonie had den zaterdagavond de eer als eersten gebruik te kunnen ma ken van het Vlaardingse Thea tercafé. Met enkele vernuftige ingrepen heeft Humphrey Hxl- lebrandt dit horeca-geaeelte van de Harmonie, naast de Stadsgehoorzaal, een stijlvol in terieur weten te bezorgen, waar het publiek na afloop van de voorstellingen wel wat lan ger zal blijven nakaarten dan gebruikelijk was. Liever toog men naar De Steeg, d'Oude Stoep of de Panda dan te blij ven hangen in de kale ruimte, waar Jan LycMama nochtans poogde het buffet optimaal te exploiteren, gedurende 34 jaar. Toen Humphrey HiUebrandt besloot het theatercafé van Lycklama over te nemen, keek hij meteen eens kritisch naar de inrichting en met een kleine verbouwing en nieuw meubilair toverde hij de ac commodatie glansrijk om Ar tiesten en publiek kunnen er voor meer dan kleine con sumpties terecht; vooral arties ten, die in de Harmonie of de Stadsgehoorzaal optreden, zul len naar verwachting gebruik maken van de mogelijkheid in het theatercafé te dineren. Het effect daarvan zal Humphrey in zijn andere zaak, pizzeria San Remo aan de Hoogstraat, wel kunnen merken... De 38-jarige Humphrey werk te vroeg in zijn horecaloopbaan ook in een Harmonie: hij was in 1974 werkzaam in het thea terrestaurant van De Doelen in Rotterdam, een zaak waarvan Joep Hazée zaterdag liet weten er onlangs 'gegeten en gedron ken' te hebben. Bloemenmeisje Sisa verkoopt Dick van der lugt het eerste bioemstukje voor behoud van de Harmonie. Vlaardingen Een fonds, za terdagavond in het leven ge roepen om de Harmonie van de slopershamer te redden, wordt door Stadsgehoorzaal directeur Marten Putman an ders uitgelegd dan de initia tiefnemers beogen. Putman houdt het erop dat het fonds er is om het Vlaardingse theater in stand te houden; dat kan dus ook nieuwbouw aan het Buizengat zijn. Wel bepleitte Put man zaterdag het bewaren van de harmonie in de Harmonie, in welke 'nieuwjaarwens' sloop van het complex aan de Schiedamse- weg niet past vond het pu bliek. De instelling van het Harmonie fonds werd bekendgemaakt tij dens Salon de Harmonie, Vlaar dings spraakmakende praatshow geleid door de Snip Snap van de lokale journalistiek, Dick van der Lugt en Aad Rietveld. Het meisje met het langste haar van Vlaardingen als Elisa werd zij aangekondigd, een bloemenmeis- je uit een hutje in de Broekpolder ging de toeschouwers langs met bloernstukjes a 2,50, zodat eind van de avond reeds 115 in het fonds zat. Salon de Harmonie ging vrolijk in op de meest uiteenlopende ge beurtenissen die zich dit jaar in Vlaardingen hebben voorgedaan, en tussendoor werd opgetreden door verschillende muzikanten: de Schiedamse zanger Boo. op piano Jayand Boejharad en Imel- da Schouten, de big band van de - streekmuziekschool Nieuwe Wa terweg-Noord onder leiding van Cees Matla. Ook waien er de dichtende Vlaardinger J. van Selm en, met een mooi opstel, In- grid van de Vlis. en Sylvia van der Hoeven met gedichtjes. Inter views met Jack Tsjong (over de Jeneplanschool), modelbouwer P. Aalbers, wijkbrigadier Theo de Vree, VVD'er Jan Madern (die te laat kwam en bijna op de zwarte lijst was beland, omdat hij vorige keer ook al niet ver scheen) en met burgemeester Fred van Lier (over speelgoedt- reintjes) gaven de avond een ge- mndelijker tintje dan vorige ke ren, vooral ook omdat er oliebol len stonden en het publiek na af loop champagne kreeg en m het Vlaardings theatercafé nog lang kon blijven nakaarten. Amusant onderdeel was het gesprek met Jelle Waslander, onlangs veroor deeld wegens transport van soft drugs Jeife zei zichzelf een alter natieve straf opgelegd te hebben, want door zijn coffeeshop The Buil verspreide stickers heeft hij gedurende drie dagen van Vlaar dingse muren af staan krabben. Bloemist Jacques Verkuil lichtte nog eens toe wat hij tegen naakt- lopcn in de Lirkcbnert heeft, en het w«is de enige keer dat iemand uit het publiek interrumpeerde. De burgemeester prees Hema- wijn aan" vooral de huidige aan bieding van 7,75 kon hij wel ap preciëren. De volgende Salon de Harmonie is op 33 januari. Het thema re dan. do lastige Vlaardinger. De dria compo nenten van tiet PUF-ioernooi haak ten goed op elkaar in. Het voetbaiinde Margriethal, het aansluitend eten tn catè De Unie en ver volgens het mini- jazzfestival tn Proosje, De Unie en 't Fust (PUF) gaven vele tientallen jon geren zaterdaga vond extra redenen in de Schiedamse binnenstad te gaan stappen. Drukste verzamelpunt werd, vooral later in de avond. De Unie, waar daar was een sessie van de voor malige Kiele Glelss Band. Schiedam Hoewel het insti tuut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingsgebieden nog niet geboren is de ba rensweeën worden vanavond in de gemeenteraad bestu deerd ziet ernaar uit dat de ongeborene al 50.000 gul den op zijn bankrekening krijgt gestort Het instituut krijgt, als de volks vertegenwoordigers instemmen met de oprichting, een halve ton doorgesluisd, „Er moeten wel duidelijke randvoorwaarden aan worden verbonden, dat het insti tuut er bijvoorbeeld geen schrijf machines van koopt menen de raadsleden. Het geld wordt besteed aan nader onderzoek; een cursus en bezoek aan andere projecten kan ook uit het nieuwe fonds worden be- taald- Dat komt ten goede aan or ganisaties, die zich specifiek be zighouden met belangenbeharti ging van bewoners: 'volkshuis- vestmgsbelangen van wooncon sumenten', zoals dat in het advies van B en W wordt omschreven. Uit de pot wordt in 1987 ook een bedrag (8000 gulden) gereser veerd voor de vrouwenadvies commissie in de woningbouw. JA, Ebbinge Wubben, voorzitter van bewonersvereniging Baeh- plein, zei vorige week er wel be grip voor te hebben dat het be drag van 50 000 gulden met over de veie bewonersverenigingen versnipperd wordt, maar hij voegde eraan toe dat juist de vijf bij het instituut Ondersteuning Bewoners aangesloten wijken al deskundige begeleiding krijgen. Volgens hem zijn het juist de wij ken ten noorden van de spoorlijn, die het geld goed kunnen gebrui ken om inzicht te krijgen in bouw- en worungzaken, beroep sprocedures en reehtsprocessen. Namens de bewonersverenigin gen in Schiedam-Noord deed Eb binge Wubben een beroep op de raadsleden de gelden ook aan dat stadsdeel ter beschikking te stel len. Pvd A-raadslid Herman Post hoorn ziet er geen enkel bezwaar m. als Schiedammers van boven de Spoorlijn aan cursussen van Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieuwingsgebieden meedoen. Adri Reijnhout (D66) vond dat volgend jaar een deel van het geld naar Noord moet vloeien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1