mms SPORT 21 Mooi, die keukens. O ja, koken kun j e er ook nog Leerlingen genieten ■fig I Invalidenvoetbal HBSS: onbekend maakt onbemind BRIEVEN Theo Verlangen inspireert SW Handel klaagt over opstelling douane Nog eenmaal een kijkje in de keuken "w'VUr. SBBTif^Tsc»H$'1> 4vr Ok .-r- Broersveld in kerststemming Amnesty: stuur Rus een kaartje Actie voor schone stoep Nassau mist Sjanie Bot f? ,.v:vr-'":«-, A fl| ^v; t ^llllll!llilllllllU3il!llllllll]||||jllll|[||||||||t||||||||||||||IIIIIIIIII!llllllllllllll!llllll|j|[|||ltI|||]UEII^' s Voor het laatst is morgen in S Vlaardingen een tentoon- stelling te zien, waarvan 1400 mensen, bewonderen- de kreetjes slakend doch H met een steeds hongeriger H gevoel, hebben staan te 'ge- notteren'. i Huisslede bij een op-en-neerkeuken: aanrecht en kastjes kunnen allemaal omhoog of omlaag !l op een knop te dru kken. De expositie is een van de S meest informatieve ên S leerzame, want dat is niet het- S zelfde die het Waterweg- gebied de laatste jaren hebben aangedaan. Alles wat met keukens te maken heeft, en je kunt het zo gek niet beden ken, is voor het grote publiek nog één dag te zien aan de Olivier van Noortlaan 120, in de hal van het Unilever Re search Laboratorium. 'Ontwikkelingen in de keu ken" zal, met Vlaardingen als vertrekpunt, twee jaar door het land reizen: eerst voor vier maanden naar het Evo- luon in Eindhoven, daarna naar de RAI in Amsterdam (samen met de Huishoud beurs), en later naar het Golt- ziusmuseum in Venlo, het Technisch Tentoonstellings Centrum (TTC) van de Tech nische Universiteit in Delft en het Kema-museum in Arnhem. Rotterdams Nieuwsblad rit.r vrijdag KW 19 december 1986 Schiedam Het zal Dick Bui telaar morgenavond weinig moeite kosten een gemotiveerd S W het groene tapijt op te stu ren. Emmen-traïnerTheo Ver langen verkondigde onlangs in een noordelijk dagblad, dat SVV geen bestaansrecht heeft en dat de KNVB eigenlijk de li centie moet Innemen. Buitelaar heeft dus geen praatje nodig en kan volstaan met het ophangen van gewraakt artikel in de kleedkamer. Hoewel Hans Loovens (achter been), Harry van Kapel (kuit been) en Henk Dirven (enkel) deze week een lichte trainings achterstand hebben opgelopen, gaat de trainer er van uit dat zij meedoen. Voorts keert topseo- rer Marcel van Buuren (zeven doelpunten) in de basis terug. Hij neemt de plaats in van de voor één wedstrijd geschorste Coen van der Hoeven. Jan Kö- nemann is nog ziek. „Als de jongens inderdaad na komen wat zij hebben gezegd", aldus Buitelaar, „dan moet het tegen Emmen gaan gebeuren. Bovendien is het de wedstrijd in de derde periode. Er is een hiooi spanningsveld geschapen en dat moeten we nu in prestaties vertalen", doelt hij op het bestuursbesluit om zijn contract niet te verlengen. De vermoedelijke opstelling van SW: Dirven, Van Kapel, Treting, Salari, Mulder, Ooaterlee, Koever mans, Loovens, Van Duppen, Sonneville en Van Buuren. aNIIIIIIIIIIII||||||Uimi[ll!llillllllllllllllllll!IMII!IN!!llllll!IIMIIimillllllllllllllUIII!IIIIIIHIIIIli?. Vlaardingen Kwaad kijkt de sater op het schilderij van Jan Steen, omdat de boer de hitte van de soep blaast en de boerin on dertussen de pan staat op te warmen. Er gebeuren rare dingen in de keuken. In een folder over soep staat een verwijzing naar mu seum Boymans-van Beuningen, waar Pïeter Breughel de Oude satirisch aantoont, dat het niet in alle keukens een vetpot is. En er zijn tijden geweest dat de 'keuken' bestond uit een kuiltje ïn de grond, waarin de soep verwarmd werd door er gloeiende stenen uit het vuur in te gooien. Schiedam Veel ondernemers zijn ontevreden over de afwik keling van de formaliteiten in het publiek douane-entrepot aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam. Sinds de vaste douanier K. Jacoby van zijn functie in het entrepot is ontheven, is de naleving van de regels verscherpt. De gebruikers klagen over ernstige vertragingen bij het afleveren of ophalen van goederen uit de ac cijnsvrije enclave. Jacoby paste volgens zijn supe rieuren de regels wat al te soepel toe. Hij nam het werk over van gemeenteambtenaar J. Bartels, de. beheerder van het entrepot, wanneer die door ziekte of va kantie afwezig was. Tot dat werk behoorde Dnder andere het afge ven of in ontvangst nemen van goederen. De leiding van het douanewezen (sectie vijftien) vond dat Jacoby daarmee buiten zijn boekje ging. „Hïj heeft een tijdlang ten on rechte kunnen doen en laten wat hij wilde", aldus zijn hoogste chef, D. Binnenkamp. Jacoby werd vervangen toen hij weigerde de pren dat Bartels niet op kantoor was, te noteren en te melden aan zijn chefs. Eerder had hij bezwaar gemaakt tegen de opdracht, het entrepot te sluiten op de momen ten dat Bartels er niet was, Jaco by vond dat door die maatregel de gebruikers de dupe zouden worden. De douaniers die nu toezicht hou den in het entrepot zijn volgens MAASSLUIS zaterdag 20 december n Tröckener Kecks in OJC Dug Out, 22.30 uur. Kerstconcert Muziek na de Arbeid én Maassluis Mannenkoor, Immanu- elkerk.2G.Q0 uur. maandag 22 december kerstzangavond in Belhelkerk, 20.00 uur. woensdag 24 december film 'Smokey and the bandit' in Schuurkerk, 14.00 uur. zaterdag 27 december film 'The Goonïes' in Scbuurkerk, 14.00 uur Beiaardconcert In Grote Kerk, 15.00 uur. maandag 23 december m tafeltennlstoernooi In Olympiahai, 9>,30 uur dinsdag 30 december volleybaltoernooi in Wethouder Smithal, 9.00 UUr. donderdag 1 januari nieuwjaarsfeest in OJC Dug Out, 0.30uur. SCHIEDAM donderdag 25 december 4 kerstfeest in Maasbachs Havenkerk öJ.v, E Holder. 15.00 uur. zat e rdag 27 d ece m be r m traditionele oudejaarsshow op laat ste zaterdag van het jaar. met Rita Young, Martin Eden, Caroline, David Lee en Upside Down. vrijdag 2 januari nfeuwjaarsreceotle DC Woudboek, 10.30-14.00 uur. zaterdag 3 januari 1 mime-theater Kruimels in Ballet schoolvan Oorschot. 14.00 uur. VLAABDINGEN zondag 28 december "pptreden van Marie Croese (mezzo sopraan) en Dlny van Overveld (piano) in de muziekkamer van het Visserij- museum, 15.00 uur. donderdag 1 januari t film Een dag van angst in Triangel. 20.00 uur. de ondernemers die er hun han delswaar opslaan buitengewoon streng. „Het gaat er allemaal veel formeler aan toe, de touwtjes zijn heel strak aangehaald", aldus de Schiedamse handelaar in gedis tilleerd AH. Wanders. „Toen Ja coby er zat verliep alles heel pret tig. Schade lijd ik er niet van, wel erger ik me dat ik langer dan an ders moet wachten". D. Alonso van de Rotterdamse handelsfirma Compostela, zegt dat er de laatste maanden 'moei lijk wordt gedaan over de docu menten'. Een ervaring die DJ. van Keimpema, directeur van NBC BV (parfumerieën) uit Strij- en bevestigt. „De opstelling is dusdanig veranderd dat er moei lijk gedaan wordt over iedere kleinigheid. En dat is dan zacht uitgedrukt". Omdat zij vaste klanten zijn van het entrepot, uiten de handelaren hun kritiek in bedekte termen. „Ik wil geen gemekker als ik daar morgen weer met mijn spul len voor de deur sta", zegt één van hen. Een ander die liever ook onbekend blijft: „De sfeer is daar ver beneden peil. De indruk wordt gewekt dat er toen Jacoby er zat, volop gesmokkeld werd. Maar ik weet bijna wel zeker dat er nooit iets onwettigs is ge beurd". G. van Beest van de Schiedamse specerijenhandel De Molukken zoekt de oorzaken bij de ai te strenge leiding van sectie vijftien: „Ze zijn daar zeer strikt. Wat ik van Jacoby weet is dat hij zich altijd verschrikkelijk voor de handel inspande". De gemeente Schiedam heeft in middels een plaatsvervanger voor Bartels aangewezen, zodat de openingsuren van het entre pot gegarandeerd zijn. Hoofd eco nomische aangelegenheden Ray mond Vredebregt ontkent dat die personeelsuitbreiding iets met de problemen in het entrepot te ma ken heeft „Problemen? Die ztjn er niet". Schiedam Winkeliersvereni ging Broersveld Belangen is meer dan tevreden. Voorzitter Frans van Thlent-n constateert in ieder geval „dat andere winke liersverenigingen met argusogen de populariteit van de Broersveld zien stijgen". De animo om zich op het Broersveld te vestigen noemt hij groot De kracht van de winkeliers schuilt volgens Van Tbienen in het collectief dat de neringdoen den vormen. Daarom: zaterdag wordt er „weer flink aan de bel getrokken om de Broersveld te promolen". Die dag staat het winkelgebied volledig in het teken van de kerstssfeer. Om elf uur arriveert een kerstman in een arreslee, voortgetrokken door Siberische paarden en voorafgegaan door de Jeugd Rijnmond Band. Tot vier uur zijn er dan vervolgens aller lei attracties, zoals het gezang van middeleeuwse troubadours en optredens door het huisorkest Los Amigos en een volksdans- muztekgroep. Er Valt heel wat over keukens te vertellen; 33 procent van de be volking brengt thuis de meeste tijd in de keuken door. Geen wonder, dat Nederland zo zwaar wordt Vijf ideale keuken types zijn er, staat op een bord in de hal van Unilever Research: perfor mance, high tech, memphïs, cle ans en new wave. Net als bij de oude Chinezen bestaan veel din gen in de keuken uit drie of vijf: zand-zeep-soda, vork-lepel-mes, vijf vakken in de bestekbak. De informatie in de hal geeft in vogelvlucht de keukengeschiede nis aan: van oude ovens aan de Himalaya tot de supersnelle McDonalds-service, van familie- verblijf (waar men zich rond de schoorsteen verzamelde) tot per soneelsruimte (omdat de familie in de huiskamer een schoorsteen kreeg). Boven bevindt zich een speciaal voor Unilever vervaar digde Italiaanse keuken naar het model 2000, ook is er een keuken waarvan kastjes, aanrecht en an der toebehoren omhoog en om laag kan. Makkelijk als je van lengte verschilt met je partner. Voeding Waarom een keukententoonstel ling bij Unilever Research Labo ratorium? De expositie geeft ant woord: vanwege de relatie die keukens nu eenmaal met eten hebben. In het Vlaardingse lab wordt voor zo'n 500 produktiebe- drijven over de hele wereld on derzoek gedaan naar voedings middelen. Daar komt microbiolo gie aan te pas. dus bevat de expo ook info over Pasteur, Ehrlich en Fleming; er komt biotechnologie bij om de hoek kijken, vandaar gegevens over de dubbele helix- structuur van DNA volgens Wat son Crick, en er zijn eenvoudi ge smaaktesten, met een verschil natuurlijk tussen hefboom-en af- maakkruiden. „Ooit wel eens bij stilgestaan dat Braziliaanse mayonaise heel an ders moet smaken dan in Enge land? Dat sausjes die naar India gaan anders smaken dan dezelf de sausjes voor Japan? Dat wat ze in Italië wel lekker vinden, ze in Spanje niet lusten?" Janet van Huisstede weet-tegenwoordig al les over keukens en wat daarin gebeurt, want zij heeft de tot standkoming van de tentoonstel ling gecoördineerd, en dat was een flinke klus. Een waslijst van medewerkers bevat, vlak voor Chriet Titulaer, ook de naam van de Schiedamse fotograaf Ton van Gelder. Verkeerd Schema's laten zien hoeveel draaibewegingen. een mens in de keuken maakt onder het koken. „Als je je teveel moet uitrekken om borden te pakken, dan is er iets mis, dan hangen de kastjes verkeerd. Daarom is onderzocht wat de ideale keukenopstelling is". Janet neemt plaats aan een beetje rond gebogen keuken (die zelfde die op en neer kan) en zij laat zien hoe alles binnen hand bereik is. zonder één noemens waardige draai te moeten maken. De fysieke verhoudingen in de keuken moeten op de menselijke maat gesneden zijn, en elders op de tentoonstelling wordt het ge mak daarvan aangetoond via te keningen van Le Corbusier. Te rug naar de menselijke maat, is ook de visie van prof.dr.ir.W.J. Beek, werkzaam bij Unilever Re search. De keuken in het jaar 20QQ ziet er weer heel anders uit, voorspelt de tentoonstelling. Groter, ouder wets, een ruimte waar-de kinde ren weer spelletjes komen doen. Je ziet het nu al, zegt Janet van Huisstede: „Hout en glas komen weer terug, koper ook, en polyes ter neemt toe. 't Is niet meer alle maal roestvrij staal". De leerlingen van de Erasmusschool genoten van de toneelvoorstelling. - mmmSsmmÊSK H IÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈM Hoewel de belangstelling voor de voorlichtingsavond in het clubgebouw van HBSS niet overweldig gend was, krijgt het invalidenvoetbal definitief gestalte. Aan het enthousiasme van voorzitter Rien Klink (met pijp), secretaris Wim de Wolff (geheel rechts) en Aad Houtman (zittend links) zal het in' ieder geval niet liggen. door DONALD BAX Schiedam Het invalidenvoetbal krijgt bij HBSS defini tief gestalte. Hoewel gisteravond de belangstelling voor een voorlichtingsbijeenkomst niet overweldigend was, zal Schiedams meest actieve sportvereniging alles op alles zet ten om voor de per 1 februari startende competitie één team in te schrijven. Zo kon secretaris Wim de Wolff de namen van zes potentiële leden noteren, terwijl het voorts de-bedoeling is dat het bestuur van HBSS en NIS-afgevaar- digde Aad Houtman de boer op zullen gaan om de twijfe laars over de streep te trekken. Voor wat betreft de begeleiding, heeft HBSS z'n zaakjes al voor el kaar. Loes Hoekstra en Els van de Wateren hebben zich spon taan beschikbaar gesteld om de •trainingen en de begeleiding voor hun rekening te nemen. Voorzitter Rien Klink: „Het in validenvoetbal zal geen aparte afdeling van HBSS worden, Schiedam De leerlingen van de Erasmusschool in Schiedam beleefden een heel- speciale kerstviering. In de nieuwe gymzaal aan de Jan van Avennesstraat genoten zij van een toneelvoorstelling, Het stuk werd opgevoerd door de personeelsleden van de school. Eén van de docenten schreef het stuk, „Op die manier proberen wij aan het kerstfeesteen speciaal karakter te geven", aldus de di recteur van de basisschool Ton Reedijk. Het stuk, met als titel 'Spijker hard Prikkeldraad BV' boeide de leerlingen van het begin tot het einde, Het stuk handelde over een uiterst onsympathieke direc teur, die maar aan één ding kon denken: geld. Steeds meer perso neelsleden gingen zich tegen hem verzetten. De situatie werd uiteindelijk gered door twee 'zin nebeelden': het geweten van de directeur en zo liep alles nog goed af. Het was een succes, de voorstel ling voor de kinderen. Aan het eind van de middag was er een lampionoptoeht bij wijkcentrum De Erker. Vanmorgen genoten de leerlingen nog van een kerst maaltijd, waarna de kerstvakan tie definitief begon. Twee weken vrij: de kinderen verlieten uitge laten de school. VlaardingenDe afdeling Vlaardingen van Amnesty International zet in voor de vrijlating van de Russische dissident Grigori M. Alek- sandrov, Hij werd in 1983 gearres teerd wegen anti-sovjet-ge drag. Aleksandrov nam net in het openbaar op voor de Krim-tartaren, ëen ver volgde bevolkingsgroep ïn Rusland. Ook schreef hij het boek 'I leave for the QUtcastviHages'. De nu 58-jarige Rus werd na zijn arrestatie opgesloten in een psychiatriche inrich ting, waar hij nog steeds zit Amnesty International roept de Vlaardingse bevol king op om de gevangen in woner van Rusland een kaartje te sturen. Wie meer wil weten over de actie, kan contact opnemen met Maarten Jan Leppink, tele foon 010-4751298. Schiedam De actie 'Sneeuwruimen van de stoep' sloeg vorig jaar in Schiedam enorm aan. Nu de winter weer voor de deur staat, wil het gemeentebestuur de actie wederom onder de aandacht van de bevolking bren gen. Mensen, die bij hevige sneeuwval de stoep schoon houden, kunnen rekenen op ondersteuning van de openbare nutsbedrij ven in Schiedam. Vooral ouderen en. men sen die slecht ter been zijn hebben baat bij een schone stoep. Zes echtparen, die tijdens de vorige winter voor een sneeuwvrije stoep hadden gezorgd, waren dit jaar een dag te gast van de ONS. Dick Buitelaar Men kan van mening ver schillen over de manier waar op het bestuur van SVV het contract van trainer Drek Bui telaar niet heeft verlengd, maar dat is van onderge schikt belang. De spelers van SVV kunnen nu wel op hun achterste benen staan over het feit dat zij niet eerder in het besluit zijn gekend, maar zij hebben dunkt mij al moei te genoeg om zich tot het. voetballen te beperken. Dat het SVV-bestuur de spe lers over het niet verlengen van het contract van Buite laar niet geraadpleegd heeft, lijkt mij niet zo'n vreemde zaak. Inspraak is goed, maar moet ook niet te ver gaan, zeker niet bij voetballers. Die zouden het liefst ook nog in spraak hebben over de inde ling van de training! Dick Buitelaar gaat SVV dus aan het einde van het seizoen verlaten. Ik denk dat dat voor SVV een goede zaak is. Voor een trainer die de kans heeft gehad drie jaar aan een elftal te bouwen, heeft hij bitter weinig resultaat behaald. Voorgangers van hem als Sandor Popovics, Rob Ja cobs en vooral No! de Ruiter moesten het met beduidend minder spelersmateriaal en financiële middelen doen en kregen bovendien ook niet de kans te bouwen. Daarom begrijp ik ook geenszins de uitspraak van Buitelaar 'het jammer te vin den het karwei niet le kunnen afmaken'. Waar haalt hij die onzin vandaan? Bovendien krijgt hij die kans alsnog: hij heeft nog een half jaar de tijd.-Maar zijn uitspraak 'van lie 37 trainers in het betaald voetbal ben ik als enige ge schikt voor SVV' getuigt van heel weinig zelfkennis. Een trainer die zijn zoge naamde 'vedetten' niet durft aan te pakken, maar we! de jongere spelers die nog wei nig weerwoord hebben, en de met straatlengte beste voetballer bij SVV (Marcel van Buuren) alléén maar een zeikerdje vindt, kan maar be ter nü al bij SVV vertrekken, want anders vrees ik dat SVV net zo'n rampjaar tegemoet gaat als enige seizoenen ge leden. En dat moet ten koste van alles voorkomen worden. Dat hij alsnog de kans krijgt 'het karwei af te maken" komt waarschijnlijk slechts door het feit dat Buitelaar als persoon best een aardige vent is. Als voetbaltrainer op dit niveau komt hij mijns in ziens vooral op taktisch en disciplinair gebied veel te kort. Met zijn uitspraak 'als we zes punten meer hadden gehad, was dit allemaal niet gebeurd' raakt Buitelaar pre cies de kern van de zaak. Met dit materiaal had SVV in derdaad zes tot acht punten meer moeten hebben. Het SW-bestuur zou ik wil len aanraden bij het benoe men van de nieuwe trainer ui terst zorgvuldig te werk te gaan. Men kan zich geen nieuwe misstap permitteren. Wat dat betreft wekt de uit spraak van Martin de Jager dat de nieuwe trainer een 'voetbaldier' moet zijn bij mij wel het nodige vertrouwen. Allerlei namen doen de ron de, maar ik zou SVV willen aanraden at het mogelijke in het werk te stellen om Nol de Ruiter weer naar Harga te halen. Praktisch iedereen in de SVV-gelederen zal daar mee kunnen instemmen. Het moet wel tot de (financiële) mogelijkheden behoren, maar een eenvoudig reken sommetje hoe duur een nieu we vergissing kan zijn, Is heel gemakkelijk te maken. C.J. van Opijnen, Schiedam (Van redaktlewege ingekort) maar zal helemaal opgaan in de vereniging, inclusief alle rechten en plichten". En Aad Houtman, die namens de Nederlandse In validen Sportbond de organisatie in West II coördineert: „Het is nu mijn laak om het ledenbestand op peil te krijgen". Houtman, in het dagelijks leven gymnastiekleraar aan de mytyl school in Rotterdam, houdt zich al zeven jaar bezig met in validen- voetbal. Onder auspiciën van de KNVB is zelfs een landelijke werkgroep geïnstalleerd, waarin voor Houtman een propagandis tische rol is weggelegd. „Ik pro moot het gebeuren in West II", zegt hij. „We zijn nog steeds op zoek naar gehandicapten, die wil len voetballen. Het grootste pro bleem is om die mensen over de drempel te tillen. De Rotterdam se en Haagse Voetbalbond orga niseren gezamenlijk een competi tie, de grootste in ons land". Competitie Aan deze competitie wordt mo menteel deelgenomen door Hil- lesluis. Naaldwijk, RKDEO, Die Haghe en Den Hoorn en wordt per 1 februari uitgebreid met Lis- se en een team uit Den Haag. „Met HBSS er bij zouden we dan op tien teams uitkomen", aldus Houtman. „Iedereen met een handicap wordt geaceepLeerd, of het nu een geestelijke of een li chamelijke is. Er wordt op een half veld gespeeld en een team bestaat uit zeven veldspelers en een doelverdediger. Je hebt on geveer tien spelers nodig om een team op de been te kunnen bren gen". HBSS is van plan om half januari nogmaals een bijeenkomst uit te schrijven en hoopt tegen die tijd nog meer gehandicapten enthou siast te hebben gemaakt De ge meente Schiedam heeft bij mon de van sportambtenaar Jan Tjas- sens ook al medewerking ver leend met de toezegging een trai ningsveld beschikbaar te stellen. Klink: „De contributie bedraagt negentig gulden per jaar, maar omdat we pas in februari gaan starten, behoeven de leden uiter aard maar de helft te betalen". Vlaardingen Charles van de Mee, de trainer-coach van Oranje Nasau. kan dit korfbalseizoen niet meer beschikken over Sjanie Bol De speelster van de Vlaar dingse tweedeklasser staat ge zinsuitbreiding te wachten. Twee jaar geleden verdween zij om de zelfde reden uit beeld. De enkele weken geleden we gens de mist uitgestelde wedstrijd Oranje NassauTjoba is vastge steld voor zaterdag 21 december, aanvang 21.00 uur in de West- wijkhal. Oranje Nassau verleng de bovendien het contract met het carosseriebedrijf Van der Horst als shirtsponso.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2