Straks parkeren in Bas Goudriaanstraat JE2ETJEGELD HAAST GROEIEN Gemeente geheimzinnig over 'De wonderlamp en de draak' Henny Caro stelt orde op zaken U1MRKS OMSlAfi SCHIEOAMSCHi SS03AMT Hffllffl MUMS GDOSftWT Commandantvaarwel Rapport over randgroepjongeren Kerst op Rroersveld Vuurwapen in auto en café Vlees weg Slopers tegen slapeloosheid Taxi rijdt holletje af Rovers gepakt Veel dronken automobilisten Kanarie dood door brand SJCS-rs verenigde spaarbank Insluiper in Bülitonflat •MAANDAG 22 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110.' 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 01G- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 miniminiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiuiiiiuuiuiiiiiii iiiiiiiniiiiiiiiii iiiiiim iiinini li mni mm iihiiiiii urn mui uiimiui mi i m mi ii m i mm i «i bui door KOR KEGEL Schiedam Het rapport heeft een titel, die sugge reert dat het om een span nend sprookje gaat De wonderlamp en de draak'. Welzijnswerkers in Schiedam kijken er dan ook vreemd van op, dat het Herman Gerrits van de gemeentelijke afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) van hogerhand verboden is het rapport naar buiten te bren gen. Volgens sommigen liggen de exemplaren hoog opgesta peld naast zijn bureau. Gerrits: „Dat verbaast me, dat dat nieuws in omloop is". Hoezo? Gerrits: „Nou, zó zo". Niet alleen het nieuws over die stapel 'wonderlampen en draken' is in omloop. Ook het rapport zelf is al uitgelekt Gerrits: „Dat kan niet". Maar als iemand het nu ge pikt heeft? Gerrits: „Ja, het stads kantoor is een open gebouw. Dan zijn ze slimmer dan ik dacht". Volgens de ambtenaar komt het rapport pas medio januari in de openbaarheid. Maar naar ver luidt komt het één of twee dagen tevoren aan de orde in de wel- djnscommissie. Krijgen de dub- 31 buurthuizen dan geen in- spraak? Gerrits moet het ant woord schuldig blijven. En het vervelende is: wethouder Haf kamp kan het ook niet zeggen, want die is er niet Jong Het rapport heet T)e wonder lamp en de draak', omdat die titel voor het eerste deel verwijst naar jongerencentrum Aladdin en voor het tweede deel naar sint Joris, dus eigenlijk de Sint Joris Doele Kat rapport gaat over' de randgroepjongeren in Schiedam, en dan niet alleen over de jonge ren die in de twee genoemde cen tra komen, maar over het hele scala. Er is in opdracht van de ge meente Schiedam een onderzoek naar gehouden door de Vrije iiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiii centrum eens een brug moeten komen naar het Doelepiein. De Dijk in Zuid en Wesp in Noord zijn allebei veel te klein, daar is een beter geoutilleerde ruimte nodig. Ook Aladdin, als het grootste centrum, en de stichting Sjop aan de Lange Kerkstraat verdienen een opknapbeurt Geld voor activiteiten is er nau welijks. Als de centra alles uit hun baromzet moeten betalen, werkt de overheid in de hand dat jongeren meer gaan drinken, al dus Veenbaas, Noorda en Groen. Schiedam telt rond de 200 jonge ren, die als 'randgroep' kunnen worden aangemerkt Vooral uit West en Noord gaan veel jonge ren naar Nieuwland, zodat in die wijken de problemen nog enigs zins meevallen. De behoefte aan activiteiten loopt per wijk uiteen. Voor buitenlandse jongens en meisjes is aparte aandacht nodig, 't Parkweg alleen is als ontmoe tingsplaats ontoereikend. De VU- onaerzoekers noemen enkele projecten voor werkloze jonge ren, die Schiedam leuker zouden maken, zoals een waterfietspro- ject voor de Sint Joris Doele (in de Schie en de Noordvestgracht), een busproject (voor openbaar vervoer op plekken waar de HET en Westneaerland niet komen). Voor elk centrum wordt een goe de keuken bepleit, in plaats van alleen de vette hap. iiiiiHiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[[ii([iiiiiiiiiiiii!iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii[iiiiiiijii!iiiiiiiiiiiiiiiii]iiiii]iMiiuiiiMiiiiiiuiiiiiiiiiiiiii]ii[iiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiii!iiiniiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiii Universiteit in Amsterdam. Sa menstellers van het rapport zijn Renbad Veenbaas, Jaap Noorda en H. Groen van de socieal-peda gogische opleiding. Hun rapport moet eerst nog be handeld worden door burge meester en wethouders. Volgens Gerrits kan de inhoud nogal stig matiserend zijn. Daarmee bedoelt hij, dat sommige jongeren er te herkenbaar in worden afgeschil derd, want Schiedam is net een dorp: ons kent ons. En al gaat het over jongeren in de marge van de samenleving, de drie onderzoekers hebben zelfs 'Schiedam rond de eeuwwisse ling' van Hans van der Sloot voor geraadpleegd. Pool Toen de opdracht verstrekt werd, kon de gemeenteraad al weten dat het gevolg zou zijn dat er geld op tafel moet komen. De onder zoekers van de VU dragen de no dige suggesties ter verbetering aan, opdat het rapport een won derlamp wordt voor Aladdin en geen draak voor de Sint Joris Doele. Een in het oog springend voorstel is drie (extra) jongeren werkers in een pool ónder te brengen: de drie kunnen dan, met prioriteit voor Aladdin en de Doele, inspringen waar dat nodig is. De jongerenwerkers in Schiedam worden omschreven als 'eenpit- ters' en dat is vragen om moei lijkheden. Op niemand kunnen de jongerenwerkers terugvallen, ook niet om de in het werk opge dane emoties te uiten. Werkbege leiding is dringend nodig, conclu deren de pedagogen van de VU. Uitbreiding van het aantal jonge renwerkers is ook gewenst, al was het maar omdat de huidige werkers momenteel niet toeko men aan bijvoorbeeld het op de gemeente bevechten van goede huisvesting voor jongeren; die Is er te weinig. Aan de centra zelf mag ook wel wat verbeteren. De Doele, al is het er rommelig/gezellig, is toe aan een opknapbeurt (de vloer van het fitnesscentrum is onbe trouwbaar...) en er zou vanuit het Het Broersveid in Schiedam was zaterdag al volledig in kerst stemming. Dat sfeertje werd 's morgens opgeroepen toen de kerstman per arreslee in het win kelcentrum arriveerde. Zijn voer tuig werd voor die gelegenheid voortgetrokken door enkele Si berische paarden. Het winkelend publiek werd die dag verder ge trakteerd op*optredens van mid deleeuwse troubadours, een volksdansgroepen het huisorkest LosAmigos. Vlaardingen Een 28-jarige au tomobilist die zaterdagnacht op rijksweg 20 werd aangehouden, bleek niet alleen te veel te heb ben gedronken, maar hij was bo vendien in het bezit van een vuurwapen. In zijn wagen trof de politie ook een aantal patronen aan. De avond daarvoor was in een café in de Westwijk een Vïaar- dinger aangehouden, die even eens een pistool bij zich had. De man had met het vuurwapen in de kroeg lopen zwaaien. Het pis tool was geladen met losse flod ders. Over het waarom van zijn gedrag tast de politie in het duis ter. Schiedam In het Slachthuis is in de nacht van donderdag op vrijdag weer vlees gestolen. Deze keer waren het rollades en ham. Het vlees lag klaar voor transport in de koelcel en behoorde toe aan een 60-jarige Schiedammer, die een koelruimte huurde in het slachthuis. Er is voor ongeveer 400,- gulden aan vlees gestolen. De daders zijn het slachthuis binnengekomen door een ruit die ze hadden stuk geslagen, t Maassluis Zichtbaar ontroerd nam Piet van 't Wout definitief afscheid van het Maassluisse brandweerkorps. Met pijn in zijn hart, want de 65-jarige commandant was het liefst langer geble ven, maar regels zijn nu eenmaal regels en de realistische brand weerman besefte dat zijn tijd gekomen was. De burgerzaal in het Maassluisse stadhuis was bijna te klein om alle belangstellenden onder te brengen. Het brandweerkorps was in zijn geheel aanwezig. In uniform. Buiten, op het pleintje van het stadhuis, stonden alle brandweerwagens van het korps als eerbetoon aan de scheidende commandant opgesteld. Piet van 't Wout was onder de in druk van de vele lovende woor den die de verschillende sprekers hem toedichtten. Collega's, bur gemeester Hans van Es, niemand kon een kwaad woord over de lippen krijgen. Burgemeester Van Es had naast de gebruikelij ke attenties bij een afscheid ook een speciale verrassing in petto. Tot zijn verrassing kreeg Van 't Wout de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, opgespeld, Na het officiële gedeelte namen vele honderden mensen de moei te om de commandant persoon lijk de hand te drukken. En zo werd het in de foyer een sfeer volle afsluiting van het afscheid. Hoewel, afsluiting? Later op de avond, in de kantine van de brandweerkazerne, werd het al lemaal nog eens dunnetjes over- fedaan. De nieuwe commandant os Klaassen werd officieel beë digd en de jubilarissen kregen de versierselen uitgereikt Het feest ging daarna nog door tot in.de kleine uurtjes. Schiedam Twee als zeer brandgevaarlijk aangemerkte stukjes Schiedam verdwijnen nog voor de kerst onder de slo pershamer. Het gaat om het voor malig internaat De Uitkijk aan de Hoogstraat en de rij leegstaande panden aan de Laurens Cos ter- straat, die direct grenst aan de nog wel bewoonde panden aan de Laurens Costerhof. In beide gevallen waren de bouwvallen de buurt geruime tijd een doom in het oog. De bewo ners van de-Laurens Costerhof waren met het oog op brandge vaar in een half jaar werd 's nachts zeven maal brand gesticht zelfs al overgegaan tot het op zetten van een buurtwacht, die in de wijk patrouilleerde. De naam van de buurt was veelzeggend omgetoverd in de valiumwijk: men had er slapeloze nachten van. Na de laatste brand in het week end van I december sloeg een groep verontruste en vooral boze bewoners alarm. Er moest op korte termijn iets gebeuren, zodat zij weer aan hun nachtrust zou den toekomen. Gemeentewer ken heeft zich de noodkreet aan getrokken en bestelde de slopers. Ook van die kant werd beaamd dat de vaak provisorische afdich ting van de aangrenzende pan den ontoereikend was. Er is nu plotseling haast gemaakt, omdat politie en brandweer uit ervaring weten dat op dergelijke plaatsen vooral in de vakantietijd brandje wordt gesticht. De voorgeschiedenis van De Uit kijk is niet wezenlijk anders. Ook daar klaagde de buurt maanden lang zonder noemenswaardig re sultaat te boeken. Ai en toe spij kerde gemeentewerken de zaak dicht, maar nooit zo dat groepen jongeren er niet meer in konden. En ook daar werd bij herhaling vuurtje gestookt Met de sloop verwacht gemeente werken de angst voor brand te hebben weggenomen. Het terrein van De Uitkijk zal vlak worden afgewerkt, terwijl het wel de be doeling is de grote bomen achter het pand te behouden. Vlaardingen Hoe omstreden de figuur Bas Goudriaan ook is, het zou B AC. Knaape, directeur van Actomat BV, niet verbazen als er over een jaar of vijftig in de buurt van de Afrol een straat wordt vernoemd naar de Vlaardingse wethouder. Volgens de exploitant vamVlaardings eerste parkeergarage vergaat het Goudriaan als zoveel genieën: zijn grootheid wordt pas generaties later ontdekt De wethouder lijkt die mening te delen. Zo.-.tier de betoriko- los, die plaats biedt aan 440 au to's, zou Vlaardingen naar zijn overtuiging een roemloze toe komst tegemoet gaan. De aan Bas van der Heijdens muitimarkt vastgeplakte par keervoorziening werd vrijdag of ficieel geopend door president- commissaris Goudriaan. In een antiek Opeltje reed hij, enthou siast verwelkomd door de nage noeg voltallige gemeenteraad, het woon-, winkel-,en parkeer- nomen gaat het om 3500 kubieke meter lucht „Daarover is veel te doen geweest Maar nu de garage er eenmaal staat, moeten we er trots op zijn". Directeur Van Bruggen van het bouwbedrijf Van Wijnen is ook blij voor Vlaardingen: de stad heeft het auto verwerkende bedrijf aan de Afrol voor een prikkie gekregen. „Voor 2,53 per kilo beton. Zie daar maar 's hamlappen voor te krijgen". De bouwer draagt Vlaardingen een opmerkelijk warm hart toe. Van Bruggen richtte spontaan een fonds op om de garage met complex aan de Komells Speel- kunstwerk te sierenien stort- manstraat binnen. vnJ^aS de eerste 10.000 gulden. Parkeren in de Afrol-garage is Met de garage heeft Vlaardingen tot 5 januari gratis. Daarna be- volgens Goudriaan het funda- taalt de gebruiker één gulden per ment gelegd voor een vernieuwd uur. centrum. De afbouw van Veer- plein en Buizengat kan nu voort varend worden aangepakt en als dat karwei halverwege de jaren negentig is voltooid, zal blijken dat de drie parkeergarages waar over Vlaardingen dan beschikt, onmisbare schakels zijn in een groots stedebouwkundig plan, ,J)e stad begint bij de garage", vat Goudriaan zijn visie samen. Dat de politici 'elkaar bijna de strot hebben afgesneden' om het parkeerbeleid, vindt Goudriaan onbegrijpelijk. Alles bij elkaar ge- Schiedam De taxi, die zondag ochtend werd besteld bij café De Kuil in het Broersveid, is met grote vaart de helling afgereden, nadat de chauffeur was uitge stapt De chauffeur had de taxi wel op de handrem gezet, maar niet de deur op slot gedaan. Ver moedelijk heeft iemand de taxi van de handrem afgehaald, waarna de auto met een grote knal tegen pand nummer 7 in het Broersveid tot stilstand kwam. Schiedam Drie meisjes van 15 en 17 jaar beroofden zondaga vond om kwart voor tien een 69- jarige dame op de Van Haaren- laan van haar portam onaie, na dat haar was gevraagd of ze geld kon wisselen. Dankzij een goed signalement konden de drie bin nen een uur worden opgepakt Maassluis Bij een grote alco holcontrole zijn vrijdagnacht tus sen elf en vier uur op alle uitvals wegen in Maassluis ongeveer 800 automobilisten gecontroleerd. De politie schreef 31 rijverboden en 20 processen-verbaal voor dron ken rijden uit. Een politiewoord voerder spreekt over een alarme rend hoog aantal gevallen. Maas sluis komt volgens hem landelijk gezien tamelijk negatief uit de bus, Later dit weekend werden nog eens vier automobilisten be keurd, omdat zij met te veel drank in het lijf achter het stuur waren gekropen. Vlaardingen,'Schiedam Door nog onbekende oorzaak is zater dagavond om tien uur brand ont staan in de woonkamer van een flat aan de Lissabon weg. De huis kamer brandde vrijwel volledig uit, terwijl de andere vertrekken rook- en waterschade opliepen. Met uitzondering van het kana riepietje, dat de vlammen niet overleefde, deed zich geen per soonlijk letsel voor. Om dezelfde tijd 's morgens rukte de brandweer uit voor een brand in een woning aan de Van HoombeekstraaL Het vuur was snel onder controle. De brand weer vermoedt dat er opzet in het spel is geweest, omdat er meerde re brandhaarden bleken te zijn. De bewoner was tijdens het uit breken van de brand niet aanwe zig. Auto Publiek heeft met emmers water een Citroën Diana geblust, die za terdagavond om kwart voor acht op de Penninglaan in brand stond. In de auto werden afge brande lucifers en een fles ter pentine gevonden. Iets verderop stond een eend geparkeerd en ook hiervan was het dak openge sneden. De uitgebrande auto was van een 39-jarige inwoner van Hellevoet- sluis en de opengesneden eend van een. 22-jarige Capellenaar. De totale schade bedraagt 2.000 gulden. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Henny Cara; „Vrouwen hou-. den veel te snel hun mond als er mannen in groep zit-; ten Emancipatiewerkster zit boordevol energie VlaardingenNa een half jaar stilstand komt er langzaam weer schot in het Vlaardingse emancipatiewerk. In haar kraakheldere kantoor boven het Vrouwenhuis aan de Pieter Karei Drossaerts- raat ordent Henny Caro zorgvuldig haar papieren. De zojuist bij stichting Coerke in dienst getreden emancipatiewerkster houdt niet van chaos. Het keurig opgeruimde bureau heeft iets symbo lisch. Henny Caro pakt de zaken systematisch aan. Die eigenschap komt haar in haar nieuwe baan goed van "pas. Na het vertrek van de vorige be roepskracht, Renske Geertsma, is er zes maanden weinig of geen overleg geweest met de Vlaar dingse vrouwenorganisaties. De contacten moeten weer van de grond af worden opgebouwd. Met al die kennismakingsge sprekjes gaat veel tijd heen en de tijd is krap bemeten. Henny wil geen minuut van haar 20-urige werkweek verspillen. Als over twee jaar de rijksregeling afloopt, waaruit het emancipatiewerk wordt betaald, moet de boel in Vlaardingen op poten staan. Want van de resultaten, die zij in die twee jaar weet te bereiken, zal afbangen of de gemeente straks bereid is de kosten van het rijk over te nemen. Agressie En ook na 1989 moet het werk doorgaan, want het duurt nog wel even voordat mannen en vrouwen op voet van gelijkheid met elkaar zullen omgaan. Om het maar heel voorzichtig te zeg gen. Forceren kun je dat proces niet met agressie bereik je niets, is Henny Caro's stellige overtuiging. Zij behoort niet tot de feministen die opvallen door strijdlustig taalgebruik. „Agressie pakt altijd verkeerd uit. Ik vind niets zo vervelend als te moeten horen dat er geen plaats is voor mannen binnen de vrouwenbe weging. Dat anti-man zijn is raar, je bewijst de zaak er geen goede dienst mee". Mannen zijn, in de ogen van Henny Caro, niet per definitie de natuurlijke vijand van de vrou wenbeweging. „Vrouwen wor den over t algemeen wel onder drukt, anders zou er geen roep EEN CADEAU DAT ELKE DAG GROTER WORDT Op zoek naar een origineel geschenk voor de feest- j dagen? Denk eens aan een Spaarcertificaat van de Vterenigde Spaarbank. Een waardevolle verrassing die alleen8 maar méér waard wordt Met onze nieuwe Spaarcertificaten kiest u voor een veiÜgT spaarvorm met ieder jaar een hogere rente. In het 5e en laatste jaar zelfs 8%%. Spaarcertificaten zijn oersolide waardepapieren in 3 verschillende aankoop bedragen; van f 1000,-. f 5.000,- en f 10.000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met regstratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) om emancipatie zijn. Maarje mag er niet van uitgaan dat dat in alle gevallen gebeurt Ik zal het ook niet in mijn hoofd halen om te gen gelukkig getrouwde vrou wen te zeggen: vooruit je moet emanciperen. Wie ben ik dat ik daarover zou oordelen?" Oefening Mannen hebben wel de eigen schap vrouwen te willen over heersen, en vrouwen laten 2ich dat dikwijls maar al te gemakke lijk welgevallen. Dat is de erva ring van Henny Caro na twaalf jaar vrijwilligerswerk. „Neem een cursus, maakt niet uit waaro ver. Je ziet altijd hetzelfde: vrou wen houden al heel snel hun mond als er mannen in de groep zitten. Dat begint al op schooi. Hoeveel vrouwen zijn er niet grootgebracht met het idee dat ze geen ambities mogen hebben, of die ondergeschikt moeten maken aan de carrière van hun echtge noot? Wil je op latere leeftijd een beetje zelfvertrouwen krijgen, dan is daar veel oefening voor nodig. Het is heel moeilijk wen nen aan het idee dat jij ook iets wilt en kunt". De ontwikkeling van die weer baarheid bij vrouwen vindt Hen ny 'machtig om te zien'. „Ze ko men heel stil binnen, maar al na een paar weken durven ze duide lijk hun mening naar voren te brengen. Daar zijn vrouwenhui zen zoals hier in de PKD ook in de eerste plaats voor bedoeld: om onder elkaar zelfvertrouwen op te doen. De volgende stap is die naar financiële en emotionele on afhankelijkheid. Zodat een vrouw als individu met haar partner kan omgaan, en niet als ondergeschikte". Succes Henny Caro heeft niet de illusie dat zij helemaal in haar eentje vrouwen naar dat einddoel kan begeleiden. Zij is geen 'emancipa tie-dokter', die op het spreekuur vrouwen methodes aan de hand .doet voor het bereiken van een onafhankelijker bestaan. De emancipatiewerkster is er vooral om de tien Vlaardingse vrouwen organisaties, die gebruik maken van de diensten van Coerke, ad viezen te geven. En om te voor komen dat clubs als het CDA- vrouwenberaad, de Rooie Vrou wen, de NCVB of de Hervormde Vrouwenbond allemaal dezelfde cursussen gaan geven. Een bundeling van zoveel orga nisaties en activiteiten als in Vlaardingen is in het emancipa tiewerk uniek. De kans op succes wordt er des te groter door. Aan Henny Caro zal het in elk geval niet liggen als dat succes onver hoopt uitblijft, „Ik wil graag iets tot stand brengen. Ik heb echt zin in m'n werk en ik zit boordevol energie. Het gaat erom die göed te gebruiken. Je energie steken in mensen die alles wat met emancipatie te maken heeft over één kam scheren, is zinloos". De Vlaardingse emancipatie- werkster is bij de stichting Coer ke te bereiken onder telefoon nummer 4351280. Vlaardingen De Vlaardingse politie zoekt een ongeveer 25-ja- rige man die afgelopen weekend in verschillende woningen in de Bülitonflat is binnengedrongen. De man werd op heterdaad be trapt door een 83-jarige bewoon ster, maar deze kon niet voorko men dat de insluiper zich losruk te en met 550 gulden aan de haal ging. De politie beschikt over een rede lijk signalement van de man: lang 1.80 meter, blond vlas haar- tot over de oren en gekleed in een blauw jack en" een groene strak zittende ribcord broek. Iedereen die meer gegevens heeft wordt gevraagd contact op te nemen met de politie, tel, 4342355.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1