'Gemeente trekt Nieuwland voor uit eigenbelang' Kijkshop gaat verhuizen Schepen in zicht en 75 jaar atlas Ookvooronsis'tmorgen een bijzondere dag.. Groen rond Kethel nadert voltooiing VIAARDMGS BAG81AD SBHiEDAMSCHE C8ÜHSNI NIEUWE 1 AlfBWEB CMIBANT Vernieuwd archief ademt geen oliebollen- cultuur Laatste oud- burgemeester Vaker grote controles in Maassluis GTB rekent op betere winter Ravage Weer minder werklozen JfeaJ POSTBANK Gemaal was een topper geweest DINSDAG 23 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Dat er van de vijf bestuurders van het instituut Ondersteu ning Bewoners drie uit wijk Nieuwland komen, vinden de oude wijken niet erg. Jan Vleesenbeek is iemand wiens capacitei ten hoog worden aange slagen, en Herman Post hoorn is door de gemeen teraad uitverkoren, daar zitten ze ook niet mee. Maar die Schlarmann! Een weekje na hun bekendma king, dat alle contacten met de ge meente Schiedam verbroken worden, zijn de bewonersvereni gingen van Schiedam-Zuid, -Oost en -West verbouwereerd dat wel zijnswethouder Luub Hafkamp ook met een dreigement durft te komen. Hafkamp heeft laten we- ten, dat als de wijken moeilijk gaan doen, zijn geduld op is. Gepi- keerd zijn Oost, Zuid en West, omdat volgens hen opnieuw Haf kamp niet ingaat op hun kritiek, maar louter de bal terugspeelt „Willens en wetens probeert de PvdA WD-coalitie ons te fru streren", foeterden de voorzitters van de drie wijken, Hans Coster, Aad de Wolf en Albert Bons. „Wat wij van de gemeente al niet hebben moeten slikken! Vorig jaar, toen. Jan Schlarmann na mens Nieuwland en Jan Hagen- doom namens Centrum opstap ten, na een democratisch tot stand gekomen benoeming van: twee opbouwwerkers, werd nota bene de twee vertrekkers de hand bo ven het hoofd gehouden. Want B en W besloten vervolgens de overblijvende wijken, ons dus, niet meer te subsidiëren. Daar zat je, met opbouwwerkers die niet betaald konden worden en dus ook niet aan het werk konden. Vindt Hafkamp het gek, dat daar een bezwaarschrift tegen is inge diend? Hoe kan hij nu in redelijk heid verlangen dat wij.de Raad van State vertellen: heren, Iaat u maar, want meneer Hafkamp vindt het niet lief wat wij doen". Schlarmann en Hagendoorn zijn voor de drie oude wijken de kwaaie pier. Door hun actie werd het opbouwwerk in Schiedam ge blokkeerd, luidt het verwijt van Oost, Zuid en West Dat de ge meenteraad nu één van hen in het bestuur van het nieuwe insti tuut Ondersteuning Bewoners heeft gekozen, beschouwen zij als eer regelrechte instemming van PvdA er. WD met de sabotage van Nieuwland en Centrum. Als de dood „Sinds wij geen actie meer voe ren, maar overleg met de ambte narij betrachten, hebben wij dui delijk minder te vertellen dan in onze begintijd, pakweg tien jaar geleden", zeggen De Wolf, Coster en Bons. „In de laatste raadsver- f adering heb je het weer gezien: e PvdA en de VVD zijn als de dood voor een meerderheid van bewonersverenigingen in het be stuur van Ondersteuning Bewo ners. Daarom willen ze evenveel raadsleden als bewoners erin. Ze denken het allemaal beter te we ten". Teken aan de wand vinden de drie wijken het, dat van de vijf bestuurders er niet alleen drie uit Nieuwland komen, maar dat bo vendien die drie ook nog eens lid. zijn van de PvdA, namelijk' Schlarmann, Posthoorn en de on afhankelijk voorzitter, Vleesen- beek, oud-voorzitter van de Pvd A-afdeling Rotterdam, „De gemeente handelt uit eigen belang door Nieuwland zo voor te trekken", zegt Aad Verbeek, ac tief in de bewonersvereniging Schiedam-Oost „De meeste hui zen in Nieuwland zijn van de ge meente, dus daar wil de gemeente de bewonersdeskundigen ingezet zien. Dat in de oude wijken veel kleine huiseigenaren met renova tieproblemen zitten, daar rit de gemeente niet zo mee, lijkt het wel". Nieuwland en Centrum kregen van de gemeente het gelijk aan hun kant, constateerden de oude wijken begin dit jaar in grote gramschap. Nu Zuid, Oost en West hetzelfde doen, namelijk op stappen uit Ondersteuning Bewo ners en voorts het verbreken van elk contact met de gemeente Schiedam, zien de drie voorzitters van deze wijken in de reactie van Hafkampwiens geduld dus bij na op is opnieuw een mateloze partijdigheid. „Als de gemeente nu wel doorgaat met subsidiëren, 2 terwijl ook dit instituut niet meer J2 door alle wijken geschraagd n wordt, bewijst dat opnieuw dat de I gemeente ons er gewoon niet bij wü hebben", aldus Albert Bons. s, Rond de tafel: Albert Bons, Hans Coster, Aad de Wolf, Jo Schaap en Aad Verbeek. Geen verdere reorganise lies bij Vendet Vlaardingen De Kijkshop, nu nog gevestigd op de hoek van dc Brede Havenstraat en de Hoogstraat, wil verhuizen naar een centraler gelegen plek in de Vlaar dingse binnenstad. De Kijkshop denkt op een andere plaats een betere omzet te kunnen halen. De winkel is nog maar vrij kort gevestigd op het huidige adres. Een paar jaar geleden verkaste de zaak van de Westwijk naar de binnenstad. Vlaardingen. Pas vijf tien jaar na zijn aanstel ling voelt Theo Poelstra zich een volwaardig archi varis. Toch was er slechts anderhalve ton nodig om de beheerder van het ge meentearchief aan Plein Emaus die sensatie te be zorgen. Poelstra's drukbeklante paperas- senwlnkel onderging voor dat luttele bedrag een complete ge daanteverwisseling: de bezoekers hoeven niet meer bil aan bil in een krap studiezaaltje de folian ten door te bladeren, maar kun nen daarvoor nu riant gaan zit ten. Voor Poelstra en zijn mensen kwamen er eveneens enkele vierkante meters werkplek bij. Met een bijna verdubbelde plan kruimte en een vernieuwd res tauratie-atelier lijkt de houdbaar heid van het erfgoed der vaderen de eerstkomende tien jaar ge waarborgd. Daarna wordt bet tijd dat Vlaardingen zich gaat afvra gen of een stad van pakweg 75.000 inwoners de financiële las ten van een goed functionerend archief wel alleen kan dragen. Samenwerking met Schiedam en Maassluis is volgens Poelstra op den duur onontkoombaar. Be zwaarlijk? „Welnee, als het maar gezellig blijft". Gezelligheid mag dan een tref woord zijn in het gemeentear chief; daaruit de conclusie trek ken dat Vlaardingen een oliebol lencultuur heeft gaat te ver. Bur gemeester Fred van Lier vindt de 'stoffige oude zaken' in Poelstra's magazijnen meer dan de moeite waard: „Je kunt eruit leren hoe de geschiedenis in elkaar rit. En of de Vlaardingse cultuur met een grote of een kleine c geschreven moet worden". Om de restauratie ook aan de bui tenwereld' kenbaar te maken, hees Van Lier gistermorgen een dundoek in de Vlaardingse kleu ren, bedrukt met het archiefwa pen. De vlag is een geschenk van C.W. Verhulst en enkele andere vaste gebruikers. Als dank voor de tijdelijk tot bouwvakkers om geschoolde archiefmedewerkers die het sjouwen met dikke boek werken een paar maanden lieten rusten om stenen en planken aan te dragen, deelde Verhulst met gulle hand presentjes uit Poelstra ontdeed de geschenken zichtbaar nerveus van het pakpa pier. Hij vond een aardigheidje wel op z'n plaats: „Onze ploeg heeft vele tienduizenden guldens meer werk verzet dan het krappe budget toeliet". Dat is, gezien de 1,2 miljoen gulden die Poelstra in 1978 voor de verbouwing becijfer de, eigenlijk niet verwonderlijk. Volgens een woordvoerder van de directie in Zaltbommel staan de onderhandelingen over de tweede verhuizing op het punt te worden afgerond. In welk pand het Vlaardingse filiaal wordt ge huisvest wil het bedrijf nog niet mededelen. De Kijkshop heeft volgens plaatselijke midden- standskringen interesse voor het - leegstaande pand van Bas van der Heijden aan de Gedempte Bierv loot De Kijkshop zou dan kun nen meeprofiteren van de on langs geopende parkeergarage pal tegenover de winkel en ae drukke aanloop in de nieuwe multimarkt van Bas. Geruchten dat Vroom en Drees- mann zijn onlangs ontruimde derde verdieping heeft gereser veerd voor de Kijkshop, een dochter van Vendet Internatio nal, noemt de bedrijfsleider van het warenhuis J. Peute 'flauwe kul'. Peute zegt doodziek te wor den van de berichten, dat V D van plan is een. grote reorganisa tie in Vlaardingen door te voeren. In Zaltbommel weet de Kijkshop- directie niets van reorganisaties af: „Waar we in Vlaardingen ook neerstrijken, in elk geval niet in het pand van V D". De verhuisplannen hebben bij sommige Vlaardingse winkeliers wantrouwen gewekt Zij vrezen dat het Vendet-concern een an dere dochteronderneming wil on derbrengen in het vrijkomende Kijkshop-pand: een filiaal van Perry Sport Perry zou de winkel aan de Brede Havenstraat dade lijk kunnen betrekken omdat het huurcontract met Vendet nog en kele jaren doorloopt De eigena ren van sportzaken op de Hoog straat en het Liesveld zien de komst van die concurrent allesbe halve met vreugde tegemoet Maar op het hoofdkantoor van Perry Sport in Utrecht bestaan, aldus een mededeling van de di rectie, absoluut geen plannen om een zaak in Vlaardingen te begin- nen. Politie schrikt van alcoholgebruik Schiedam De bewoners van de eerste fase van het GTB-terrein hopen dat het pas begonnen stookseizoen hen minder finan ciële sores zal brengen dan de vo rige wintermaanden. Begin vorig jaar vielen er veel te hoge afreke ningen op de mat Dat was het ge volg van een slecht ingeregelde luchtverwarming. Na langdurig overleg met de gemeente en ge meentelijk woningbeheer hebben de bewoners nu een financiële te gemoetkoming bedongen. Hoe veel geld zij terugkrijgen, wordt pas aan de hand van het verbruik in komende maanden bepaald. Vlaardingen De ge schiedenis van de Neder landse zeevisserij kent schepen in allerlei soorten én maten. Het Visserijmu seum gaat met foto's en kele van die historische schepen met enige regel maat in. de schijnwerper zetten. Onder de titel 'Schip in zicht' is de eerste van die serie kleine exposi ties nu in het museum aan de Westhavenkade te zien. De VL 190, genaamd Koningin Wilhel- mina, bijt het spits af. De reden ligt, voor kenners, voor de hand. Deze logger van de Doggermaat schappij, in 1897 in de vaart geno men, maakte als eerste gebruik van stoomaandrijving. Het mu seum is geopend van maandag tot en met zaterdag tussen tien en vijf uur en op zondag van twee tot vijf uur. Emaus Nauw verwant met 'Schip in zicht' is de tentoonstelling '75 jaar atlas' in het (verbouwde) gemeen tearchief aan het Emaus. In 19Q6 is het 75 jaar geleden dat de Dord- tenaar Simon van Gijn (zoon van een Vlaardingse scheepsbouwer) Vlaardingen zijn verzameling te keningen en prenten cadeau deed. De schenking vormde het begin van een belangrijke collec tie beeldmateriaal en de bedoe ling was er te zijner tijd een mu seum voor te stichten. Die 'oud heidkamer' was weer de basis van het huidige Visserijmuseum. De verzameling bleef intussen groeien. Uit de omvangrijke sta pel foto's, stadsgezichten, prenten en kaarten is voor '75 jaar atlas' een keuze gemaakt waarbij de be kende tekening die Cornells Pronk in 1743 van Vlaardingen maakte, een vooraanstaande plaats inneemt De expositie duurt tot 30 januari. Openingstijden: dinsdag, woens dag en vrijdag van negen uur tot half één en van half twee tot vijf uur en op donderdag van negen uur tot half één en van half twee tot tien uur. Vlaardingen On der massale belang stelling is gisteren oud -burgemeester mr.Jan Heusdens in Vlaardingen begra ven. Een lange stoet volgde op de algeme ne begraafplaats in Holy de met bloemen overladen kist. Uit alle windstreken wa ren voormalige amb tenaren en ex-be- stuurders naar het be sneeuwde kerkhof gekomen om de over ledene, die 28 jaar de stad heeft geleid, de laatste eer te bewij zen. Onder de honderden aanwezigen bevonden zich vele gezichten uit het openbare leven van de jaren zeventig; onder hen Walter van Ginneken, de vroegere directeur van de Stadsgehoorzaal, oud-wet houder Ton Kloots en de gewezen hoofdinspectrice bij de Vlaar dingse politie, Makjan Ekels. „Heusdens riep bij zijn leven de stad veelvuldig op bijeen te ko men. Aan die oproep geeft Vlaar dingen nu voor de laatste keer in grote getalen gehoor", zei burge meester Fred van Lier in een korte herdenkingstoespraak. In de overvolle aula, waar velen genoegen moesten nemen met een staanplaats, noemde Van Lier de op 7S-jarige leeftijd overleden Heusdens de grondlegger van een solide fundament waarop Vlaar dingen zich kon ontwikkelen van een vissersdorp tot een industrie- Op de algemene begraafplaats in Holy nam Vlaardingen gisteren afscheid van oud-burgemeester Heusdens. stad van formaat .Zonder hem was Vlaardingen blijven voort- sudderen als het eerste vissers dorp aan de Waterweg, Hij was een import-Vlaard i nger, maar bleef de stad ook na zijn pensione ring trouw. Tot in de dood, want het was zijn uitdrukkelijk ver zoek dat hij hier begraven zou worden". Na burgemeester Van Lier sprak Jasper Heusdens, de zoon van de overledene, namens de familie nog enkele persoonlijke woorden. Rond het graf werd daarna in alle stilte afscheid genomen van Jan Heusdens, die tussen 1947 en 1975 als laatste burgemeester van Vlaardingen de gemeenteraad in jacquet voorzat. Schiedam Inbrekers hebben een flinke ravage aangericht in het kantoorpand van Van Houten Zonen aan de Vlaardingerdijk. Uit een brandkast werd voor on geveer 2.000 gulden aan buiten lands geld gestolen. Men kwam binnen via een kruip ruimte. Het hele kantoorpand werd doorzocht Schiedam Modder, kou en regen trotserend ban jerde ir.K. Kuijken vrijdag door het weiland achter boerderij Lansbergen. Een reiger vloog verschrikt op. De consulent openluchtre creatie van het ministerie van landbouw en visserij beklom een dragline en liet die in. de drassige pol- dergrond happen. Dat was het startsein voor de aan leg van het laatste stukje park Kethel, een smalle groenstrook tussen de Harreweg en de spoorlijn ten noorden van het Bea- trixpark, Schiedam, of althans wethou der Chris Zijdeveld, had die zóne al lang geledén heilig verklaard: „Onze stad is de dichtstbevolkte gemeente van het Rijnmondgebied, mis schien wel van heel Neder land. Groenbeleving is dan on misbaar. Deze laatste ader maakt de natuurgordel com pleet, Je kunt nu vanaf de Maasboulevard bijna zonder onderbreking door de Schie- damse parken naar Midden-, Delfland wandelen". Een deel van het weiland rond Kethel wordt beplant met ty pische polderbomen: wilgen, essen, elzen en populieren. Niet het hele park wordt be bost, sommige stukken worden ingericht als open veld met daarla ngs slootjes enwaterpar tijen. Vérder komen ér door gaande voet- en fietspaden. Om te onderstrepen dat hij de natuur een warm hart toe draagt, parkeerde Zijdeveld zijn auto aan het Noordeinde en legde hij de laatste paar honderd meters naar de boer derij te voet af. Andere ambte naren bleken minder milieu bewust: zij negeerden het ver keersverbod op de Harreweg en parkeerden gewoon op het erf. Met de aanleg van het parkje is ongeveer 900.000 gulden ge moeid. Het ministerie van landbouw en visserij betaalt daarvan ongeveer de helft. Schiedam J Vlaardi ngen /Maass luis De werkloosheid in de re gio Waterweg is in november ge daald met 233 naar 8695. Vooral de mannelijke beroepsbevolking profiteerde met 153 minder werklozen van die daling. Die tendens geldt vooral voor de werkzoekenden van boven 23 jaar. Voor jongeren blijft de situa tie op de arbeidsmarkt met 2429 werkzoekenden (bijna 30 procent van die totale groep) weinig roos kleurig. Schiedam houdt met 3544 werklozen de twijfelachtige eer koploper te rijn in de regio. Vlaar dingen heeft 3178 werklozen en Maassluis 1172. PTT Post en de Postbank laten u even het volgende weten: Morgen 24 december zijn de postkantoren open tot 15.00 uur, lokale wijzigin gen voorbehouden. Ook voor 0017, het algemene service - telefoon nummer van PTT Post, geldt dat u er morgen tot 15.00 uur gebruik van kunt maken. De afdelingen klanten service van de Postbank zijn tot 16.00 uur bereikbaar. Evenals 06-0400.dat u gratis kunt bellen voor bet aan vragen van folderinformatie. Tenslotte maken we graag van deze gelegenheid gebruik om u prettige Kerst dagen te wensen. Maassluis De politie van Maassluis is danig ge schrokken van de resulta ten van de groots opgezet te alcoholcontrole, die vrijdagnacht op alle uit valswegen van de stad is gehouden. Van de onge veer 800 automobilisten, die werden gecontroleerd, hadden er 31 te veel ge dronken. Twintig van hen kregen een proces-ver- baal, nadat zowel de blaastest als bloedproef een te hoog alcoholpro millage aantoonden. Politiewoordvoerder De Jong noemt het aantal overtreders alarmerend hoog. Hij kondigt aan dat vaker dergelijke acties zullen worden gehouden. „Wanneer? Dat kan ik niet zeggen, maar men kan er vergif op innemen dat het binnen een half jaar is", waar schuwt hij. De twintig bekeuringen geven volgens hem een enigszins verte kend beeld. Doorgaans kruipen er volgens hem nog meer mensen met een slok op achter het stuur. De Jong baseert dat niet alleen op het feit dat verschillende cafébe zoekers uiteraard door anderen zijn ingeseind, zodat zij zich die avond enigszins hebben gema tigd. „Ik heb van taxibedrijven gehoord, dat zij vrijdagnacht veel meer klanten dan normaal heb-, ben vervoerd. Dat moet met die controle te maken hebben". De Jong hoopt dat een actie op zo'n grote schaal een afschrikken de werking heefL Hij verwacht daarvan meer resultaat dan van de voorlichtingscampagnes op tv. „Als ik heel eerlijk ben, zie ik daarvan voorlopig weinig posi tiefs uitgaan". Toch kan het Maassluisse korps zich niet de weelde permitteren regelmatig dergelijke controles te houden. Vrijdagnacht werden 23 agenten ingezet. „Een dergelijk groot aantal is maar zelden vrij te maken". Schiedam Het gemaal bij Vijfsluizen zou, als het niet was gesloopt, tegenwoordig één der absolute toppers in de industriële archeologie zijn ge weest. Dat stelt W.P. Rook in het historisch tijdschrift Scye- dam. Voor een groot deel gaat dat over het gemaal, dat in 1966 ondanks tal van bezwa ren door de gemeente werd gesloopt. Het gemaal was genoemd naar de Delflandse dijkgraaf jhr.mr. Van der Goes van Naters. In zijn artikel onthoudt Rook zich van een oordeel over de sloop van het Van der Goesgemaal, maar wel noemt hij het 'geluk kig' dat er in 1965 tenminste van is afgezien om een Euro pa-spoorweg aan te leggen via het tracé van de Poldervaart. De Historische Vereniging meldt in Scyedam voorts, dat er een werkgroep komt die oude etiketten van de tiental len verdwenen distilleerderij en van de Jeneverstad gaat re gistreren en documenteren. Contactpersoon is Wim. Snik kers, wonend aan de Lange Haven in een voormalige dis tilleerderij, telefoon 4261872.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1